Dagblad voor Leiden en Omstreken. 3de JAARGANG. - DINSDAG 8 AUGUSTUS 1922 - No. 711 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 ABONNEMENTSPRIJS r IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN PER KWARTAAL 12.50 I-ER WEEK10.19 FRANCO PER POST PER KWARTAAL 12.90 V Staat en kerk. One program van actie vraagt losma- Icing van den financieelen band tueschen den Staat en de Kerkgenootschappen, na voorafgaande uitbetaling aan de rechtheb benden van hetgeen hun rechtens toekomt. Dit wordt gevraagd, niet om, zooals ons van zekere zijde in de schoenen wordt geschoven, eenige Kerk of de kerken in het algemeen te benadeelen. Integendeel, dit punt is aan de orde ge steld omdat de A. R. partij afrekening in het belang der Kerken en dus in het be lang der geestelijke en godsdienstige ont wikkeling van ons volk acht. Alleen vrijheid zoo heette het in de toelichting kweekt gevoel van verant woordelijkheid en alleen verantwoorde lijkheidsgevoel schept actie en energie. Dat dit juist gezien is, blijkt nog weer uit wat in Duitschland gebeurde. Daar steunde de Kerk op den Staat, en •toen het Staatsgebouw ineenstortte, viel vanzelf de Kerk mee. Eén Berlijnsch predikant schreef daar omtrent in een der bladen het volgende: „Ongetwijfeld heeft de Protestantsche Kerk van Duitschland door Duitschland's val in den oorlog een zekere instorting be leefd, namelijk de protestantsche Staats kerk. De Koninklijke Pruisische Staats kerk bestaat niet meer, deze het moet worden gezegd dikwijls door een zeker Hohenzollern-Byzantisme omgeven Kerk. Men behoeft het niet t.e betreuren, dat zij verdween. Het is de ellende van het D ui tsch-protcstantisme van den aanvang af geweest, dat het zich met den Staat had verbonden. Dat. was een onnatuurlijke verbintenis, waarbij op den duur de Kerk de grootste schade moest lijden. Bij alle waardeering der hooge verdiensten welke do Hohenzollerns zich voor clen Staat'heb ben verworven, hebben zij de Kerk nooit recht gediend; hoe zij dikwijls Staats belangen op den weg der Kerk en zoo tot eckade der laatste hebben beproefd te be vorderen, heeft onder meer op do duide lijkste wijze hun invoering der Unie in Pruison getoond: Daar hebben ze met ge weld beproefd Luthersche en gereformeer de dingen samen te buigen en dat onder heftige vervolging, van die volksdeelen, welke niet wilden modegaan. Hun summ- episcopaat in de Kerk hebben ze als een almacht in de Kerk opgevat. Daardoor kreeg dan de Pruisische Staatskerk dien uitgesproken Pruisischen naar het milit.airbureaucratische neigen den trek en dril. Gode zij dank, dat i6 nu verdwenen. Thans kan het Duitsche protestantisme, vrij gekomen van de Staatsheerschappij, zich eerst ©enigermate ontplooien. En het zal zich tot een echt kerkelijk protestantisme ontplooien, wanneer het ver van de Staatsbasis den beteren grond slag van het Evangelie als het Woord •ran Christus zoekt en vindt. Wij hopen, dat het daarheen op weg is." Nu is de toestand bij ons anders. Maar door vooraanstaande mannen in de Ned. Herv. Kerk is toch meer dan eens uitgesproken, dat door de uitkeeringen van den Staat de offervaardigheid ver slapt. Bovendien, ook hier kan de toestand verandoren. De tijd zou kunnen komen dat aan do jaarlijksche uitkeeringen een einde werd gemaakt zonder schadeloosstel ling. En zou dan de terugslag niet op beden kelijke wijzen worden gevoeld? V Spoorwegpersoneel. Er is onrust onder het spoorwegperso neel. Er dreigen donkore wolken van ontslag, loonsverlaging en verlenging van werk tijd. De tijd dat- de sporen groote baten af wierpen en rijke dividenden uitkeerden is lang voorbij en voorgoed naar het schijnt. Er wordt nog wel ronte uitgekeerd, maar dat alleen mogelijk, omdat die rente door den Staat gewaarborgd is. Die rente meegerekend, is er over 1921 een tekort van. 32 millioen gulden. Dat is geen kleinigheid. In de eerste plaats voor de directe be langhebbenden, maar toch ook om meer dan eeno reden, voor ons geheel© volk. Hot spoorwegbedrijf vertegenwoordigt een ontzaglijk gemeenschapsbelang. Het is een gemengd bedrijf, dat steunt op particulier kapitaal onder garantie, van den Staat en dat ook werkt onder de hoede van deze Staat. Wanneer men leest, wat de laatste we ken over dit bedrijf geschreven is, dan krijgt men den indruk, dat het beheer wel eon en ander te wenschen heeft overgela ten. Een groot aantal employe's, zoo werd gemeld, zal worden ontslagen, omdat ze zonder schade voor het bedrijf gemist kunnen worden. Afgezien van de slachtoffers, een lof felijke maatregel, maar een maatregel waaruit tevens blijkt, dat op groote schaal personeel is aangesteld, zonder dat €it. noodzakelijk was. Het spoorwegbeheer is blijkbaar niet économisch gevoerd. Maar ook in ander opzicht zijn aanmer kingen te maken op de exploitatie. ALs door de derde-klasse reizigers den kostprijs betaald wordt, dan worden op het vervoer van die der eerste klasse, zeer belangrijke verliezen geleden. Bij een eco nomisch beheer, zouden of de tarieven voor de eerste klasse belangrijk verhoogd moeten worden of de eersto klasse zou moeten worden afgeschaft, waarmee dan tevens een einde werd gemaakt aan hef onnoodig kostbare vervoer van honderde ambtenaren. Waarom kunnen we niet, evenals de trams, in eene klasse reizen? Van maatregelen in dezen geest hoort men echter niets. De directie schijnt slechts een middel te kennen: de tarieven dermate te verhoogen, dat het vervoer beperkt wordt en de lo-onen fce verlagen. Voor de werkplaatsen is dan ook reeds eon loonsverlaging aangekondigd, en daarbij zal het wel niet. blijven. Nu kan dit noodzakelijk zijn. Maar dan moet die noodzakelijkheid toch nog uit iets anders dan uit de groo te tekorten blijken. Wij hopen en vertrouwen, dat het spoorwegpersoneel niet de leiding zal vol gen van de mannen van het roede Vak verbond die er behagen in scheppen nis er onrust en beweging komt. Want dan worden en do belangen van het personeel en die van het bedrijf en die van het land slecht gediend. Maar wij hopen tevens, dat de Directie en de Minister die tenslotte de beslissing heeft, zullen begrijpen, dat een redelijke verlaging der loonen, alleen kan worden ingevoerd, wanneer overleg is gepleegd en de redelijkheid en de noodzakelijkheid van zulk een maatregel is aangetoond. Van de leiders van ons volk en dan! bedoelen wij dit in den meest b reeden zin wordt veel gevergd in deze critieke dagen. Groot is hunne verantwoordelijkheid. Worde die verantwoordelijkheid zoowel doer de leiders van de arbeiders als van de bedrijven, diep beseft. STADSNIEUWS. Tentzending. Gisterenmiddag te drie uur werd de aangekondigde middagbijeenkomst gehou den, waarin De Couvee handelde over „Christus' eigendom te wezen", naar aan leiding van Romeinen 5. De tent was, gezien het uur waarop vergaderd werd, aardig bezet. Ongeveer 200 personen waren aanwezig. Van de uitnoodiging die tot de aanwe zigen gericht werd om na de bijeenkomst op het platform te komen, indien men vragen van intiemen aard had te deen, werd door enkele personen gebruik ge maakt. Des a vends was de tent weer geheel be zet met een zeer aandachtige menigte. Na het zingen van een lied werd een hoofdstuk uit Gods Woerd gelezen, waar na de heer v. d. Horst in gebed voor- Ring. Hierna werd door het meisjeskoor van „Jeruöl" een pakkend lied gezongen. Vervolgens hield D s. M 11 e r een toe spraak, waarna Mevr. v. d. Horst een solo zong: „Meet ik gaan met leege han den." Ds. Couvee die hierna nog sprak over het juk van Christus, sloot te ongeveer half tien de bijeenkomst. Het gezang werd dezen avond begeleid door de muziekvereen. „Athalia". Er was den geheelen avond belangstel ling bij de menigte, wat bleek uit de aan dacht waarmee geluisterd werd. Ook de volgende avonden zullen ver schillende sprekers optreden en zal door een zangkoor gezongen worden of door een muziekcorps gespeeld. De namen van de sprekers worden nooit vooral bekend gemaakt, evenmin als de andere werkzaamheden. 't Mag niet gaan om de personen of vereenigingon, maar om de zaak: de verkondiging van de blijde boodschap. Jubileum. Onder vele blijken van belangstelling herdacht gisteren de heer P, Spaa Sr. den dag waarop hij een halve eeuw geleden bij de firma Clos en Leembruggen alhier in dienst trad. Die belangstelling kwam allereerst van de zijde van de directie en hot personeel. In den -loop van den morgen werd de jubi laris met zijne echtgenoot© per rijtuig naar de fabriek gebracht, waar de directie met het kantoorpersoneel en de meester knechts, in het kantoor bijeen waren. De directeur, de heer J. C. A. Binnendijk stelde in een hartelijke en zeer waardee- rende toespraak de verdiensten van den jubilaris in het licht, en wees er op, hoe het steeds diens streven was, zoowel de belangen van het bedrijf als die van het pereoneel te behartigen. Van den heer Leembruggen, die zich thans in het buitenland bevindt, was een briof met geluk wenschen ontvangen. Behalve een enveloppe met inhoud, wer den den jubilaris verschillende cadeaux overhandigd. Mededeeling werd gedaan dat H. M. de Koningin den heer Spaa de eoro-medaille in zilver van de Oranje- Nassau-orde had toegekend, Namens de employe's en de collega's werd nog het woord gevoerd door de hoe ren van Steenbergen en Zwanenburg, die mede stoffelijke blijken van belangstel ling aanboden. Na afloop van dit meer officieede ge deelte, bleef men onder het genot van een glas wijn inog eenigen tijd gezellig bijeen. Verblijdende mededeeling. In de gisteren gehouden Raadsvergade ring, deelde de heer v. Stralen mede, dat do werkloosheid in de Si garenindustrie hier ter stede niet meer van grooten om vang is en dat spoedig verdere verminde ring kan worden verwacht. De Chr. Gymnastiek- en Scherm- voreeniging „J a h n" i8 voornemens op Zaterdag 19 Augustus a.s. de6 namiddags een boottocht met muziek te organisee- ren naar de Eager- en Braaseemermeren. Hedenmorgen geraakt© aan de Oude Vest nabij de ligplaats van schipper van der Meer een jongen te water. Aangezien op den walkant een partij goederen .stond, werd het ongeval van de Oude Vest-zijde niet bemerkt. Doordien enkele voorbijgangers aan de overzijde (Oude Singel) het ongeluk za gen, snelden op hun hulpgeroep enkele menschen toe, die den jongen op het droge brachten. Het had evenwel niet lang meer moeten duren, of de jongen, die reeds ia zinkenden toestand verkeerde, zou ver dronken zijn. In de Geref. Kerk alhier zal a.e. Zon dag een vierde colleote bij de uitgang ge houden worden voor den arbeid van de Bijbeltent, welke vanwege de oommissie voor Evangelisatie in out# stad wordt ge ëxploiteerd. r—Do hoer M. E. van der Veen, caud. tot don heiligen dienst, ontving toezegging van beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Wcst-Terechelling. BINNENLAND. Drankbestrijding. De Jongelieden Christen-Geheel-Ont- h'oudersbond houdt heden en beide vol gende dagen zijn algemeene vergadering te Apeldoorn. Het bondsbostuur 6belt voor den leef tijdsgrens voor bestuursleden vrij t© la ten. Als onderwerpen zijn aangekondigd „Onze bondsfiaanciën", „Algemeen© Dnfc- wikkeling" en „Colportage". Dinsdagavond biedt, de ontvangende af- «deeling ha»ar gasten een welkomstavond aan. Op het programma voor Donderdag staan vermeld: een rijtoer naair Hoog-Soe- ren, een bezoek aan de Prinses Julianato- ren en wedstrijden op de heide. Consulaire diönst. Bij Kon. besluit is de heer H. H. Dree- selhuys erkend en toegelaten als consul van Hongarije te Rotterdam, voor de provinciën Zeeland, Noord-Brabant, Lim burg en Zuid-Holland, met uitzondering van 's-Gravenhage en Scheveningen. Kritieke toestand van den landbouw. 'In de jongste vergadering van het. be stuur der Overijsselsche Landbouw Maat schappij is in hoofdzaak besproken een schrijven van het K. N. Landbouw Comi té, waarin het oordeel van het bestuur werd gevraagd over dö middelen, welke in dezen crisistijd de landbouwers zouden kunnen 6teunen. In de eerste plaats werd gesproken over het landbouwonderw.ijs, dat men algemeen van te groot nut achtte, om het in te krimpen. Wel kon het minimum aantal leerlingen per cursus wordvi. verhoogd. Bij de bespreking over de techrïiok van het bedrijf was men van oor deel, dat het bedrijf voordeeliger zal zijn, indien meer de uitbreiding, van den akker bouw ter hand wordt genomen, hetgeen mogelijk zal zijn door meer oordeelkundig gebruik te maken van de aanwezige ar beidskrachten, vooral als de landbouwer met „eigen volle" zijn boerderij exploi teert. In dit opzicht zullen de demonstra tie-boerderijen, zooals de 0verijs6. Land- bouw-Maatschappij er thans eenige in werking heeft, in de toekomst groot, nut kunnen stichten. Bij do besproking der veefokkerij word ge wezen op den grooten achteruitgang der fokvereenigingen en op het groote gevaar dat met haar val ook de controle-vereeni- gingen zullen verdwijnen. Dan werd er op gewezen, dat do land bouw op 't oogenblik geen nieuwe lasten voortvloeiende! uit sociale maatre gelen, zal kunnen dragen. Men koester de do vrees, dat bij de aangekondigde be zuiniging op de Staatsmiddelen de laxd- bouw wel in de eerste plaats in de knel zal geraken. Aan liet Kon. Ned. Landbouw-Comité zal worden gevraagd of het ook gewenscht is, dat de landbouw hierin door een pu bliekrechtelijke organisatie zelve in deze middelen voorziet. Hiervoor zou dan een deel van do specifieke landbouwbelasting, de grondbelasting, ter beschikking moeten staan. In goen geval zou dit lichaam meer las ten op. den landbouw mogen leggen. Ook de coöp. aankoop van grondstoffen en de dito afzet van producten, werd in deze tijden van meer dan noodzakelijk belang geacht. Boekbinders. Wij hebben melding gemaakt van het besluit der boekbinderspatroons, om de werkweek tot 48 uur te verlengen. Het Grafisch Orgaan, van den Nederl. Chr. Graf. Bond schrijft daarover: „Deze daad is voor ons onbegrijpelijk, wanneer wij letten op de houding in deze van de werknemers. Indien die zich op het standpunt hadden gesteld, dat antikei 62 (der arbeidsovereenkomst) hier alle overleg uitslo-ot, dan had er nog oen ver klaring voor gevonden kimnen worden, dat de patroons door het etell-en van een daad de oplossing in het geschil wilden uitlokken. Nu het eerste niet het geval was, bestond er voor het tweede geen mo tief. Een contract geldt voor twee groe pen, ook in zijn slotbepalingen. Dat men nu aldus op de algemeene vergadering beslist, heeft de werknemers, die van goe den wille waren, gegriefd en verongelijkt en hoeft de gedachte grond gegeven, dat verandordo en moeilijke tijdsomstandig heden inderdaad ontbinden wat men in gewone dagen als een band aanging en teekende. Een daad, die nu niet alleen ongenoe gen en wrevel wekt, maar die ook 't besef ondermijnt, dat een collectief contract bo venal een moreel© verbintenis is. Zonder welk besef een collectief contract niets an ders is dan een verbintenis die blijft, zoo lang de omstandigheden, waarin het werd aangegaan, niet veranderen." Uitvoer voor Schotland. De inspecteur, hoofd van den ptanten- ziektenkundigen dienst, te Wageningen; brengt ter kennis van belanghebbenden dat van 1 dezer af de invoer van aard appelen, bloembollen, planten en zaden in Schotland aan dezelfde bepalingen is onderworpen, als gelden voor den invoer van deze artikelen in Engeland en Wales. Het ^origineele certificaat, dat na de inspectie van de zending wordt afgegeven, moet gezonden worden aan the Board.of Agriculture for Scotland, York Building, Queen Street, Edinburg, en twee copieën van dit certificaat moeten bij de scheeps papieren gevoegd worden. BUITENLAND De Londensche conferentie. We kunnen ons voorloopig weer bezig houden met de Londensche conferen tie, die echter volgens sommigen in ver band met de heerscher.de oneenigheid niet lang zal duren. Volgens berichten uit Londen zal het er warm toegaan op deze bijeenkomst. Naar de stemming in ingewijde En- gelscho kringen te oordeelen, zoo wordt gemeld, ligt. het in het voornemen der En- gelsche regeering het er op deze conferen tie maar krachtig opaan te laton komen Men spreekt in die kringen opeuhartig over de mogelijkheid van het uiteen vallen dor c o n f e r,o n t i e, welk ge vaar echter waarschijnlijk te kleiner wordt, naarmate men er luider over spreekt.. In elk geval was Lloyd George's houding tegenover Poinearé nogal ag- gressief. De Engeleche.premior ging dwars tegen alle beweringen van den Fransch- man in. Do gchoele bijeenkomst kreeg bij na oen komiek karakter van con wedstrijd in weeklagen, zoodat het tenslotte nog meeviel, dat de Japanners niet beproefden daarin te concurreeren. Maar laten we enkele bijzondorheden moedeelen. De ochtendzitting v/erd in beslag geno men door de uiteenzetting van Poinearé. Hij klaagde, dat het verdrag van Ver sailles steeds minder nagekomen wordt, dert de oni wapening van Duitschland on voldoend© is on dat het nog erger is met het herstel. Frankrijk krijgt tenslotte niets en heeft zelf reeds tachtig milliard frank voor door Duitschland verschuldigd herstel uitgegeven. Poinearé schetste uitvoerig de moeilijk heden waarin Frankrijk daardoor ge raakt en betoogde, dat Frankrijk niet. im perialistisch is, maar Frankrijk kan geen verdere concessies doen. Hij eischte positieve waarborgen van de geallieerden en deed voorstellen die echter voorloopig geheim worden gehouden. In de middagzitting voerde L1 o y d George het woord. Hii. bel oogde dat het niet betalen door Duitschland niet alleen cén of twoe go al lieerden betrof, maar alle, omdat alle zeer geleden heboen, ofschoon Frankrijk erger dan de anderen met. uitzondering van Rusland. Daarna over de verwoest in- gen sprekende, vroeg hij: wat. is eigenlijk verwoesting? De Engelsche handel heeft zwaar geleden. Engeland heeft de zwaar st© belastingen, de zwaarste schuld en de grootste werkeloosheid. Daarom is liet niet zoo zeker of Frank rijk gerechtigd is zich het hevigst ge schaad te noemen. Lloyd Georgo kar. niet toegeven, dat het verdrag van Versailles zoo zonder uitwerking is als Poinearé be weert. llij vraagt, wat voor Frankrijk het belangrijkst is, de ontwapening of do bc- A D V ER VEN TIE-PRi J PER GEWONE REGEL f 0.2 DES ZATERDAGS 10.3^ INGEZONDEN RECLAMES hIEfl KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 30 woorden 50 cent; Zaterdags 75 cenf hij voornitbetaling. taling. Hij beschouwt de ontwapening vaö Duitschland als >en levensbelang voor Frankrijk. Hij somt op hoeveel Duitsch- land uitgeleverd heeft en zegt dat daar door de hervatting vin den oorlog onr li- gelijk is, omd-at een nieuwe aanmaak ia het geheim in weinige jaren onuitvoer baar is. Zulk een geheime aanmaak gaat immers oneindig veel langzamer dan open bare en onbelemmerde fabricatie.DuiLch- land heeft nauwelijks troepen genoeg voorj do handhaving van de binnenlandsche or de. Te dezen opzichte is dus het doel van het verdrag van Versailles volkomen be reikt. Dan herinnert hij eraan, dat alia verleende ontheffingen door de commis sie van herstel toegestaan zijn. Deze com missie is niet eens onpartijdig. Alleen ééfi partij is daarin vertegenwoordigd, dus e? is een waarborg, dat alleen beslissingen genomen worden, die door volstrekte noodzaak geboden zijn. Duitschland heeft tien milliard goudmark betaald, wat geen klemighekt is. Dat land heeft drie revo luties doorgemaakt. Sommige, provincies, zooals Beieren, staan niet goed onder het gezag der rijksregeering. Men kan daarom niet zeggen, dat Duitschland zich met klachten aanstelt. Als een man zichzelf ziek r.oemt, is het niet noodig, hem te ge- lcovcn, maar pols en temperatuur kun nen zijn bewening geloofwaardig maken. Zoo is het ten opzichte van Duitschland'a gezondheid. De wisselkoers is een ziekte- ineter. en oen onloochenbaar bewijs van den ernstigen toestand. Lloyd George wil Duitschland niet bevrijden van wat het betalen kan, en zooveel eruit' halen, als mogelijk is. Iedere sanctie rrn p.-1 op haar doelmatigheid worden onderzocht Spreker wijst erop, dat de geallieerden Frankrijk nog geen sanctie hebben gewei gerd. Alleen is de bezetting van het Roer gebied onuitvoerbaar gebleken, omdat de kosten der daarvoor noodige zeven divi sies nooit, eruit zouden kunnen worden gehaald. Daarover bestaat algemeene overeenstemming, maar verder herinnert hij aan Engeland's ijverige medewerking aan de Londensche sancties. Ten slotte noemt Lloyd Georgo Poïncaré's voorstellen belangrijk en meent, dat de experts daar over aan de conferentie moeten rappor- toeren. Daarna neemt Schanzer het woord. Ilij schelst Italië's verwoesting, schulden en belastingen, die negen-en-zestig maal zoo hoog als vóór den oorlog zijn. Theunis schetst wat België geleden heeft Hij steunt Lloyd George's voorstel om een rapport rluor deskundigen te doen uit brengen. Als laatste spreekt Hajasji, die alleen constateert., dat het voor de geallieerden hoofdzaak is ge'd to krijgen. YVirth over de malais©. In een onderhoud met den Berlijnsehen correspondent van de „New-York Herald" bppfr Wirth uiteprigpzpf. dat. de economische ollonde, waarin Duitschland '.ich bevindt, goudbelalir.gen onmogelijk maakt, daar deze van de Duitsche uitvoe ren afhankelijk zijn en deze nauwelijks 30 pet. bedragen van vóór den oorlog Verdere betalingen hangen er geheel van af, of een le ning ze al dan niet mo- ■'•"M'.ik ?nJ ir-nken. Thans echter is de mark zoo in waarde gedaald, dat het buitenland de gcheele Duitsche industrie voor enke- io milliardon zou kunnen koopen, we'ke belegging den kooper evenwel (hans niet meer dan circa twee procent zou opbren gen. m over r z welstand in Duitschland zijn onjuist. Het vleeschgcibruik bijvoorbeeld is teruggeloo pen tot 76 pet. van 1914 en zoo gaat het op elk gebied. De strijd in Ierland. Officieel wordt medegedeeld, dat de re bellen Zaterdagavond getracht hebben bruggen op te blazen in de stad ©n heb graafschap Dublin. De poging mislukte geheel door het optreden der nationale troepen, die moor dan 60 gevangenen maakten. Gemeld wordt, dat do Ierscho rebellen nieuwe voorstellen aan de Ierache regee ring hebben gedaan om de vijandelijkhe den te beëindigen. De Iersche regeering verlangt in haar voorwaarden do uitle vering van alle oorlogsmateriaal cn het ontruimen van alle in beslag genomen be zittingen. Vulkaan-uitbarsting. Naar tologrammcn uit Bath melden, is de groot o vulkaan in Kameroen, na eeuwen! uitgedoofd te zijn geweest, plotseling weer beginnen te werken. Van zee uit ia de aanblik ontzagwekkend. De berg ligfi 13.600 voet boven den zeespiegel, terwijl uit don krater de vlammen tot 300 voet omhoog stijgen. De lava stroomt in 12 verschillende kanalen naar omlaag, welke zich tenslotte tot oen grooten 6troom ver- ecnigen. Met een geweldig geraas lost zich de gloeionde vloeistof in de zee op. Hevige regens in Noorwegen. Uit Dronthoim wordt, gemeld, dat oen stortvloed van regen is gevallen in ge deelten van No-ord-Oere en Zuid-Dronk heim. Verschillende aardverschuivingen had den plaats. Feu huis werd weggespoeld. Do inwonende familie, bestaande uit zo*

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1