verdere aanwijzingen vernomen omtrent de richting, waarin voor de vereenvoudi ging der verzekering zal worden gegaan. Het zal echter wel gaas al te gewaagde voorspelling zijn, wanneer ik deze bijdra ge besluit met als mijn meening te zeg gen, dat straks zeer waarschijnlijk ingrij pende voorstellen tot herziening onzer so ciale verzekering zijn te verwachten, voor stellen, welke vermoedelijk zullen strek ken tot het. niet onbelangrijke verandering in de architectuur van het gebouw der so ciale verzekering, maar welke aan den anderen kant zullen medéheüpen. pm de waarde eener goed ingerichte sociale ver zekering in breedere volkskringen, meer dan tot nog toe het geval was, tot erken ning te brengen. Van de Leestafel. .Van Vogelenzang tot Scheveningen, door J. B. van Loenen, Leiden. Gebr. van der Hoek. Wanneer we den titel van deze kaart volledig afschrijven, dan hebben we daar mee tevens een duidelijke omschrijving gegeven van deze uitgaaf. Het is een toeristenkaart voor de omstreken van Leiden, Haarlem, 's-Gra- venhage, Sassenheim, Lisse, Hillegom, Voorschoten, Wassenaar, Katwijk, Noord- wijk en omliggende plaatsen. Deze kaart, vervaardigd door J. B. van Loenen, verschijnt thans voor de zesde maal en ie in 1922 herzien door den heer O. Koets techn. ambtenaar bij het Hoogheemraadschap van Rijnland. Een deskundige dus. En daarvan draagt deze kaart, waarop men tevens de platte gronden van Ledden en 'e-Gravenhage vindt, de sporen. Voor toeristen een onmisbaar arti kel. De gewijzigde Arbeidswet 1919. Uitgave N. Samson Alphen a. d. Rijn. De firma Samson handhaaft met deze uitgave haren goeden naam. In 1920 gaf zij een handige uitgaaf van de Arbeidswet met. de daarbij beboerende Koninklijke besluiten en urtvoeringevoor- scbriften. Nauwelijks echter is die wet gewijzigd of ze is weer op haar peet en verrast het publiek met. de gewijzigde Arbeids wet. Vooraf gaat een kort maar zakelijk overzicht van den strijd om den achturi- gen arbeidsdag; die bekroond werd toen in 1919 Minister Aalberse zijn Arbeidswet Kaf. Thans is die wet gewijzigd, maar de schrijver vestigt er de aandacht op, dat hierdoor bevestigd wordt de oude leuze:: Eight hours work Eight hours recreation Eight hours rest. Maar behalve dat, geeft de wijzigings wet ook een nieuw geluid. "Zij geeft een aanwijzing in welke richting moet worden gewerkt ten bate van het bedrijfs leven met eerbiediging van de rechten van de arbeiders op behoorlijke werkuren en op behoorlijk loon." Deze wet ver wacht reeds nu iets van het „georgani seerd overleg" tuasehen werkgevers en werknemers onder de hoede dei' hooge Overhead. Na dit „Voorbericht" volgen eerst de Algemeene beschouwingen uit de Memo rie van Toelichting op het wijzigingsont- werp en de Algemeene Beschouwingen uit de Memorie van Antwoord. Vervolgens is nog afgedrukt de rede van Minister Aalberse op 3 Mei 1922 in de Tweede Kamer, ter verdediging van het wetsontwerp gehouden. En dan volgt eindelijk de tekst van de gelwijzigde Arbeidswet. Teneinde vergelijking met de oude wet te vergemakkelijken ie de nieuwe tekst van de Arbeidswet cursief ge drukt, terwijl de gedeelten van de oude regeling welke zijn vervallen^ tus schen haakjes zijn geplaatst. Dit boekje geeft al zoo een zeer duidelijk en beredeneerd overzicht van de aange brachte wijzigingen. Zij, die op welke wijze dan ook, met. de Arbeidswet in aanraking komen, zullen dan ook verstandig doen zich van deze handige en keurig uitgevoerde uitgave, een exemplaar aan te schaffen. Gemengd Nieuws Poging tot vergiftiging? lp den kruidenierswinkel op den hoek van de Segheretraat en de v. d. Neerstraat te '6-Gra- venhage, kwam gisteren een vrouw eenige ki- koopen doen en gaf een bankbiljet van 100 in betaling. Ze was de vriendelijkheid zelf en. bood den winkelier en zijn jrottw een versnapering aan, welke dezen aanvaardden. Toen ze weg was kwam er bij den man twijfel aan de echtheid van bet bankbiljet. Hij ging er jnedajpaar bot politiebureau v d. Venneetraaf, waar bleek, dat bet valsch was. He man voelde zich onlekker en zakte in elkaar. Hij werd naar huis gebracht en daar bleek zijn vtouw ook in alles behalve floriss anten toestand te verkeeren. Het vermoeden is, dat de vrouw, die bet bankbiljet in betaling gaf, bun een vergiftigde versnapering heqfft toegediend, om zoo de sporen van baar bedrog te doen verdwijnen. De dader es is opgespoord en in hechtenis ge nomen. Branden. In den vorig en nacht brak te Amsterdam braad uit in de Nieuwe Uilenburgerstraai Het vuur woedde op de derdie verdieping in een on bewoonbaar verklaarde woning, waar een siga- renmakcrewerkplaats was gevestigd. De werk plaats en de zolder brandden uit. De oorzaak van diem brand is ombekend. Door blikseminslag ontstond er brand: in de boerenhoeve van J. de A. te Wehl (G.). Alles' brandde af. Gisterenmorgen brak er een felle brand uit in de boerderij van Glaudemans aan de Witte Hoef te Oss. Al bet huisraad werd een prooi der vlammen. Huis en inboedel waren laag verzekerd. Doodelijk auto-ongeval. Maandagmiddag ongeveer half zes is een 24-jarige oostumière. wonende in de Jaoob v. d. Doesstraat te 's-Gravenbage, die per rijwiel uit de Bazaretraat kwam, op bet Anna Pau- lownaplein door een auto gegrepen en ernstig verwond Ze is gisternacht aan de gevolgen overleden. Jachtongeluk. Toen de beer v. d S., te Wechterhblt, met den kolf van zijn geweer een konijn wilde dood slaan, ging bet schot af, en kreeg bij een lading hagel in de buik Per auto werd hij naar het ziekenhuis te Zwolle vervoerd, waar bij spoedig na aankomst overleed. Diefstallen. Te Surhuislerveen zijn bij twee gezinnen niet minder dan in totaal 25 bennen ontvreemd. Een tuinier te Kimswerd vermiste een kleine 50 bkemkolen. Weer een ander vermist een partij aardappelen. Aanranding. Bij Ddnxperlo is een 65-jarig man uit Hom burg, die zijn familie wilde bezoeken, op den weg naar Isselburg door drie personen aange rand. die hem van 3500 Matrk hebben beroofd. Een wild heer. In de Goedestraat te Utrecht reed een motor rijder, dio plotseling door een klein hondje werd aangeblaft. Het keffen van bet diertje scheen hem te vervelen wamt hij haalde een re volver uit den zak en loste een schot. De kogel trof niet bet keffertje, maar drong door een ruit vam een buis en richtte in een kamer groote verwoesting aan. Docr bijen aangevallen. Een twecjareg dochtertje van den arbeider K. te Kilarenbeek, gemeente Voorst, dat een bijenkorf had omgeworpen en er met een stokje in ging roeren, werd door de bijen aangevallen. Moer dood dan levend door de talrijke steken werd bet kind van zijn a am val stère bevrijd en onder geneeskundige behandeling gesteld. Het is nog iffct geheel buiten levensgevaar. Kermispret. Op de kermis te Ammerstol werd aan een jongeman een portemonnaie ontfutseld mot 40 inhoud, terwijl oen ander persoon een slag met een of ander scherp voorwerp op het hoofd opliep, welke onmiddellijke geneeskun dige hulp noodig maakte. Docr bijen gedood. Te St. Pons bij Toulouse is een landbouwer aangevallen door een zwerm bijen, die ver schrikt was door een geit; de man is zoo hevig in zijn gezicht en zijn banden gestoken, dat hij 's nachts onder hevige pijnen bezweken is. Meer dan 120 personen vergiftigd. Te Orthcz. 'm klein dorp in Frankrijk werden aMe menscben, die taartjes gegrien hadden, den- zelfden dag ernstig fiek en vertoonden vergifti- gmgs-verechijnselen. 121 inwoners van Ortbez zijn vergiftigd geworden en drie doktoren zijn dag en nacht in de weer. Ook uit dorpen in de buurt komen dezelfde berichten binnen. Een officieus onderzoek beeft plaats gehad, maar de verantwoordelijkheid kan niet vastgesteld worden. De banketbakker, die te goeder trouw is, heeft zija werk neergelegd. Ontploffing in een fabriek te Oppau. Uit Ludwigsbafen wordt gemeld: ün het machinegebouw van de Badiscbe Anilin-und Sodawerke te Oppau, beeft een ont ploffing plaats gehad door bet breken van een pijp der waterleiding Zeven arbeiders werden gewond, waarvan één levensgevaarlijk. Aardschokken in Italië. Te Syracuse is Zaterdag een hevige aard schok waargenomen. De menschen vluchtten uit bun huizen naar het strand, daar ze vrees den dat er nog meer schokken zouden volgen. Hetgeen evenwel niet gebeurde. Aan de kust deed men een eigenaardige vomdist. Het doode lichaam van een walvisoh van 14 meter lengte, wegende 12 ton, spoelde nabij Syracuse aan. Men veronderstelt, dat bet mon oter is gedood door een onderzeesche vulcand- scbe eruptie. Ook te Florence, Livorno en Pisa werden aardschokken gevoeld. Diphteritis en roodvonk te Londen. In de afgeloopen week ie het aantal gevallen van diphteritis en roodvonk te Londen sterk toegenomen. Niet minder dan honderd patiënten worden dagelijks in de ziekenhuizen opgenomen en de totale ziektecijfers zijn in de afgeloopen week gestegen van 4532 tot 4718. Het talrijkst zijn de ziektegevallen in vde ar menwijken, zooals Stepney, Southwark, Ber- mondsey en een deel van Camberwell. Land- en Tuinbouw. Najaarskeuring van Hengsten. De Minister van Landbouw. Nijverheid en Handel, beeft bepaald, dat de keuringen van tot dekking bestemde hengsten in het najaar van 1022 welke, naar in het voornemen ligt, al leen door stamboekoommissiëm zullen geschie den zullen worden gehouden op: Noordholland: 19 September te Texel en Schagen; 20 September te Hoofdojrp Z u i d 'h o 11 a n d 21 September ie Rotter dam; 22 September te Gorinchem en Dordrecht; 23 September te Middelharnis. Utrecht: 27 September te Utrecht. Mond- en klauwzeer. Gedurende de week van 16 tot 23 dézer heb ben zich bier te lande geen gevallen van. mond en klauwzeer voorgedaan. Voor het vervolg wordt alleen opgave verstrekt, indien rich wel gevallen van genoemde ziekte voordoen. HAARLEM. De bloembol] onbeurs was giste ren zeer druk bezooht. Er werd tamelijk veel •handel gedreven; voor vrijwel alle bollen wer den flinke prijzen besteed. De volgende noteeringen werden o. a. ge maakt: Hyacintbon: E.B Perle Brillont 11, E.R. Schotel 11, E.B. Roguhis 10, EB Fürst Bis marck 11, E.B. Grand Monarque 9. E.W. Mad. Kruger 10, E.W Generaal Vetter 11, E.B Queen of the Pinks 10, E.W. Albertine 11, EW. Baron van Thaiy 11 11, DB. Bloks berg 7.50, EB. Captain. Boyton 10, E.B. Gar- ribaldi 11„ E.R. Generaal de Wet 10, E.R. Gertrude 9, E.R. Giganten, 11, EW. Grande Blanche 9, EW. Grandeur a Merveille 9, EB. Grand Lila 12, E.B. Grand Maitre 11,50, E.B. Jdhan 10, E.B King of the Blues 8, E.G. King of the Yellows 10. DB. Kastanjebloem 10, E.B. Lady Derby J 12, ER. La VicloLre 9, E.W. Grandesse 11, E.W. L'Innocence 11. E.P Lord Balfour 8, E.B Moreno 7, E.B Marie 7, E.B. Queen of the Blues 12. E.R Boi df.« Beiges 10, E.G. Yellow Hammer 11, E.G City of Haarlem /ll,—. Enkele Tulpen: Due van Tholl rose 3, idem wit maximus 3, idem scarlet 3, idem co- chenille 2 50. Chryselora 2,50, Gramoisie Brillant 2 Flamingo 4.50, Gele Prins 2,25, Grand Due 2,75, Ia Reine 1,50, Mon Tresor 2,60, Pink Beauty 6, Prins van Oos tenrijk 3, Proserpine 6, Rose Grisdelin 2, Rose Lu,is auto 6. Thomas Moote 2., Ver- Uit de Pers. Hij wou niet hebben. Dc Standaard wijst op den humor waarmee de S. D. A. P. de geleden verlie zen tracht goed tc praten: „De rumoerigste propagandist der S. D A. P. wae de candidaat, die Gelderland had te veroveren. Voor de stembus sprak, was zijn 6ucces dan ook fenome naal. Heel de „reactie" sloeg knarsetan dend en vol angst den groei van de partij aade. Mannon en vrouwen ze waren allen (ven ijverig in de weer voor de voor bereiding eener schitterende overwinning Ja, ja, ondanks alles, de wrereld aan ons. Re-ultaat? Achteruitgang in Gelder land 21.7 procent. En nu de candidaat in zijn wijze nabe trachting. Onder den eerstee» indruk van de te leurstelling kwam hij aet een opmerking van deze strekking: de werking eener stembuspropaganda blijft altijd maar een geheimeniè. Zouden de menschen nu wer kelijk onberoerd blijven doior al uw Woorden én gewoonweg hun gang gaan? En daarna was zijn betoog: hét over- groote deel van de kiezers kwam voor het eerst, ter stembus, nieuw, zonder eeni ge scholing, zonder kennis van de poli tieke feiten. Het i6 onze trots en onze glo rie, dat versterking van het onwetende doel van het kiezerscorps nooit aan ons ton goale komt. De sociaal-democratie, en ziedaar hare kracht, heeft menschen met feitenkennis en maatschappelijk begrip van noode om hare gelederen te kunnen versterken. In het doode watier der on kunde kan het clericalisms met het schep net visschen wij niet. Ziedaar het geheim van den teruggang. Hij wou ze niet hebben, die domme stom men. Is het niet- buitengemeen grappig? De toekomst der sociale verzekering. Mr. H. W. Groeneveld, admini strateur, hoofd der afdeeling Arbeiders verzekering aan het departement van Ar beid, besluit in De Sociale Verze- keringsgid-6 eenige artikelen over den stand onzer sociale verzekering met het volgende: De i-egeering, welke voor de eerstko mende jaren richting zal geven aan ons Staat6bstuur, zal onder meer zich zien geplaatst voor het moeilijke vraagstuk be treffende de organisatie onzer sociale ver kering. Daarbij zal echter niet uitslui tend in behandeling kunnen komen het vraagstuk welk orgaan, of welke organen, mei, de uitvoering der verzekeringen zal, onderscheidenlijk zullen, zijn te belasten, maar van de regeering zal mede worden verwacht het brengen van meerdere een- beid tusschen de onderscheidene takken der verzekering en het vereenvoudigen onzer bestaande verzekeringswetgeving. Hoewel de vernomen bewering, dat de so ciale verzekering in ons land in chaoti sch on toestand zou verkeeren, naar mijn meoning een overdreven beeld van de wer kelijkheid geeft, valt niet de wenschelijk- heid te ontkennen van meerdere eenheid. Invaliditeitswet, Ongevallenwet en Ziek tewet hebben elk haar eigen kring van verzekerden, haar eigen stelsel van de be rekening der geldelijke uitkeeringen, waarop de verzekerde aanspraak heeft, en haar eigen uitvoeringsorgaan. Wat dit laatste punt betreft zal iiitusschen bereids oen aanmerkelijke vereenvoudiging wor den verkregen door de in voorbereiding •zijnde decentralisatie van de uitvoering dor ongevallenverzekering. Gelijk bekend is, ligt het in de bedoeling om een aantal werkzaamheden, verband houdende met de uitvoering der Ongevallenwet 1921, wel ke tot nog fee worden verricht door amb tenaren dor Rijksverzekeringsbank, over te brengen naar de Raden van Arbeid, zoodat het publiek zoowel met betrekking tot do uitvoering der Invaliditeitswet als roet betrekking tot de uitvoering der Onge vallenwet 1921. uitsluitend met den Raad van Arbeid te doen zal hebben. De minister van Arbeid heeft reeds eeni ge mcdcdeelingen gedaan nopens vereen voudiging der Invaliditeitswet. Uit die mededeelingen blijkt, dat gedacht wordt aan een zoodanige herziening dier weit-, waarbij met het tegenwoordige stekel van premiebetaling geheel wordt gebroken. Overigens werden van de regeering geen Sociale Beschouwingen. Geen gunstig toeken. Hoe verbe tering te verkrijgen? De Vrou wen. Niet al te gewichtig. Mieesr gezelligheid. Conclusion. Het feit dat in de laatste bondsvergade ring van Patrimonium weer aan de orde gesteld moest worden de vraag wat eigenlijk de taak ie van dit Verbond, wijst, er reeds op, dat er toch iets niet in den haak is. En zoo is het dan ook. De inleider, de heer Hollander moest er op wijzen, dat telkens weer af deelingen verdwijnen. Aan de propaganda werd veel zorg besteed, het Bondsorgaan staat op hoog peil, en toch is er van uit breiding geen sprake maar kost het moei te, wat eenmaal bereikt werd te behou den. Hoe hierin verbetering te brengen? De inleider wees op de noodzakelijk heid dat van de beginselen studie wordt gemaakt. En dat is ongetwijfeld ook noo dig. Maar de vraag is hoe die studie te bevorderen. De verkorte werktijd en de Trtie Zaterdagmiddag hebben in dit op zicht niet de verwachte resultaten opge leverd. Trouwens, daarin zit ook niet de hoofd zaak. .Wie gaarne zijn kennis verrijkt en organisatorisch is aangelegd, zal onge twijfeld den meerderen vrijen tijd benut ten om te gaan studeeren en de organisa ties waarvan hij lid is te dienen, maar Wie niet van studie houdt, die zal er door den meerderen vrijen tijd. zeker niet toe komen. Terecht werd opgemerkt, dat, het Bonds orgaan uitnemend studie-materiaal bevat, maar de mannen efi vrouwen die liever hun neutrale dagblad lezen om met alle moorden en doodslagen en branden en ongelukken op de hoogte te blijven, zul len er niet van profiteered De moeilijkheid is juist, hoe de belang stelling te verlevendigen. Wij moeten aldus de heer Hollander, de vrouwen in onze organisatie betrek ken en' vooral ook de jongeren. Wat de vrouwen betreft, wij gelooven niet dat het gelukken zal en we verwach ten er ook niet veel van. De meeste Patri monium-vrouwen zijn ook moeders en het één- of tweekinderstelsel is in die kringen nog weinig doorgedrongen. Hier uit volgt, dat van het meeleven van de vrouwen in den zin van meevergade- ren niet veel moet worden verwacht. Toch zou iets gedaan kunnen worden om het meeleven te bevorderen. Het is in vele afdeelingen traditie om de zaken zoo gewichtig mogelijk te be handelen. Alles even stijf en houterig. De voorzitter opent de vergadering „op de gebruikelijke wijze". Uitstekend. Er moet worden gebeden en gelezen uit Gods Woord. Maar die „gebruikelijke wijze" houdt vaak ook in, dat een heel afgemeten ope ningswoord wordt gesproken en dat de Secretaris zijne notulen leest, waarop dan op de vraag óf iemand op- of aanmerkin gen heeft, vaak allerlei onbeteekegende op- en aanmerkingen volgen. Kan 't niet pen beetje gezelliger worden in onze Y^jrgaderingen? Zouden we niet eens een versje zingen en de besprekingen een ietwat vrijer ka rakter geven? Meermalen, ie het zoo, dat men schrikt als er eens niet gewone be zoekers zijn, omdat men bij zichzelf het gevod beeft, dat ze worden afge schrikt. Dan zou eens of tweemaal per jaar een gezellige vergadering gehouden kunnen worden, waar de vrouwen ook aanwezig zijn en een kopje koffie en een koekje wordt aangeboden. We zijn misschien al wat verwend en meenen dat er minstons een „strijkje" of iets van dien aard moet zijn om de „ge zelligheid" aan te brengen. Maar op die manier worden kosten gemaakt, die lan gen tijd na-pijn veroorzaken. Laat het orgel worden bespeeld en een voordracht ten beste gegeven en tevens kort, maar zakelijk een of ander belangrijk onder werp behandeld. Na deze min of meer persoonlijke op merkingen, die wij in de welwillende aan dacht van onze afdeclingsbesturen aanbe velen, willen wij hier ook nog melding maken van de conclusiën, van het rapport der Commissie voor den uitbouw en de innerlijke versterking van hef. Patrimonium. Wij nemen de volgorde eenig;zins an ders, dan in het officieele rapport en be ginnen met wat gezegd wordt, van d e taak der afdeelingen. „Tot den arbeid der Afdeelin gen behoort: a. verbreiding van Patriraonium'6 be ginselen, zoowel door bespreking daarvan op vergaderingen als bij huisbezoek; b. het aanwerven van nieuwe leden, mét name onder jeugdige (zoowel manne lijke als vrouwelijke) personen, waarbij aan te bevélen is, de vrouwen niet in af zonderlijke vereeniging of club, doch als gewone leden in de Afdeelingen op te ne men; c. de ontwikkeling der leden in de so ciale vraagstukken, door behandeling daarvan, zooveel mogelijk, aan de hand van een vooraf opgemaakt plan, bevat tende een reeks van met elkander in ver band staande actueele onderwerpen; d. het tot etand brengen van een goede bibliotheek ten dienste der leden; e. zorg te dragen, dat het Yerbondsor- gaan in handen van alle leden wordt ge bracht f. de loden op te wekken tot aansluiting bij de Christelijke Vakorganisatie; g. het ter hand nemen van allerlei 60- cialen arbeid (voorzoov'er de plaatselijke omstandigheden zuR-s mogelijk maken) als: woningbouw, c oratie, enz. h. het, oprichten van jeugdorganisaties; i. het beramen -van middelen tot geoor loofde ontspanning, met name ten Ixboe- ve van de jeugd; j. samen te werken, waar mogelijk, met naburige Afdeelingen of (dit met behoud van eigen zelfstandigheid) met andere Christelijke vereenigingen ter plaatse. Voor de door de Afdeelingen te voeren schriftelijke propaganda bezi ge men in do eerste plaats het Verbonds orgaan. Verder kan zulks geschieden door blaadjes, door het Verbondsbestuur tegen geringen prijs verkrijgbaar te stellen. Waar zulks mogelijk is, drag© men ge durende de wintermaanden de propa ganda naar buiten op, dit tegen vergoeding van een daartoe bekwaam lid. Waar hiertegen bezwaren bestaan, benoe- me men voor dezen arbeid een commissie. Dit wat de afdeelingen betreft. „Ter bevordering van de eenheid in de organisatie, zoo heet het ver der, behoort een geregeld contact te be staan tusschen de Gewestelijke Organisa ties en het Verbondsbestuur. Noodig is, dat de vertegenwoordigers der Gewestelij ke Organisaties welke zitting hebben in het Verbondsbeetuur, yoldoende kennis million Brillant 6, Witte Valt 4.75, Wuia Zwaan 3.50, Brillant Star 8.50. Couleur Car dinaal 6, Due de Berlin 2,50, Le Matela» 6.50, Rose Precoee 9, Van der Neer 4. Dubbele tulpen: Couronne d'Or 4. El Torea dor 6, Imperator Rcbrorum 4,50, Murillo 1.50, Rubra Maxima 2,75, Salva'tor Rose 3,75. Theeroos 2,50, Tournes oil (rood en geel) 3.50. idem geel 3.75. Vuurbaak 6, Lucretia 2.25, Lac van Haarlem 5,50. Mr. van. der Hoef 6, Darwin tulpen: Bar de la Tonaye 3, Clara Butt 3,25, Te Dream 3, Europe 4,25.. Gret- chesn 2,25. La Grandeur 3.50, La Tulipe Noire 3. Mr. Franc. Sanders 4.50, Ph. de Gominet 3, Psyche 2,75, Sieraad van Flora 4, Wm Copland 4. Zulu 3.50, Bartigott 5, Faus4 5. Mad. Krelage 4.50. Princee Elisabeth 6. Prof Rauwenhof 4.50, Pride of Haarlem 2,50, WilKam Pitt 7.50. Dubbele Narcissen: Albo pleno odoiato 3,50 Grange Phoenix 4 Sulphur Phoenix 4, Von Sion 5,25. Enkele Narcissen: Ajax Princeps 3, Bic. Empress 4.50, Bic. Mad. Plomp 4, Bic< Victoria 5.50, Bic Walter T. Ware 3, Golden Spur 7, Incémparabilis Sir "Watkir 5_ Lo- xifoliue Emperor 5. Poeticue Ornatus 3.50, Poetic us Glory of Liese 4.50. Pootaz Elvira 5. Poelaz Laurens Koster 5,50.. Crocus geel 1,50, Crocus Purpurea Grandi- flora 1,20, Grocussen in soorten 0,80. Iris Hispamica in soorten 1. DE BAKKERIJ VAN VROEGER EN NU. Onlangs hield de Nederlandeche Bakkerebond onder leiding van den lieer Fred. C. S t a h 1 e een vergadering. Interessant was wat de voorzitter in zijn ope* nangswoord omtrent het bakkersbedrijf en de ontwikkeling daarvan meedeelde. „Wat men in ons land,,' aldus spreker „bijrra een eeuw temg, maakte in de bakkerijen, waa niet veel andere dan wat krentebroodjes, kadetjes, Duitscbe bollen en dan het zooge naamde vloerbrood, korsten en knipbrooden. Toen kende men nog niet de halve maantjes, botervlinders, keizerbreodjes, suikervlinders, dinerbroodjes, Fransche stokken enzoovoorts. Met de organisaties was bet eveneens treurig gesteld. Bij uitzondering bestend een plaatse» lijke Bakkere-vereeniging die haar voornaamste bezigheden had in het vaststellen der brood prijzen. Toen de Nederelandsehe Bakkersbond werd opgericht keken do heeren van het vak vreemd op en heel wat werd over dien pas op- geifchten bond gesproken. Het bakkersbedrijf stond niet heel hoog aangeschreven, de alge meene opinie was, dab al6 men dit vak bo» oefende, men niet veel kennis of verstand noo» dig had. Ho© men vroeger over het bakkerevak daoht? Als een jongen niet loeren wilde op de lagere school en het soms met moeit o gebracht had tot de zesde klas, dan heette let vaak: de jongen is te dom om te leeren, dan moet hij maar bakker worden! Dat is misschien ook oor zaak geweest dat ons vak zoo lang achterlijk is gebleven. Hoe i€ t h a n 6 de bakkerij ingericht in ver gelijking met 40 jaar geleden? Op iederen hoek van de straat was destijds een bakkerij; in Amsterdam waren op ruim 300.000 inwoners tusschen 400 en 500 bakkerijen. Thans is het aantal, bij verdubbeling der bevolking, nog geen 300! Het „lilHput-bedrijf" is, althans in de groote 6toden, nagenoeg verdwenen cn heeft plaats gemaakt voor een geringer aantaL. goe* geoutilleerde bedrijven waar men werkt met dc meest moderne kneedmachines, verdeel machi nes, stoom- en hoetelucht-ovens. Op deze wijza wordt het brood op de meest hygiënische wijze bereid. Denkt een6 aan den toestand van veertig jaar geleden, toen de bakker zijn ovendweil in de stadsgrachten schoon maakte en daarmee den even reinigde. En de toestand op sociaal gebied bij 40 jaar geleden? Toen werktijden van 16 tot 18 uur per dag; Zondags vrij bestond niet. Van vacant tie wiet niemand iets af, de loonen waren bui* ton gewoon laag in verge'J jking met die van andere vakken. Thans een arbeidsdag van 71 a 8 uur, een arbeidsweek van 45 a 48 uur, geen nachtarbeid' geen Zondagsarbeid, vacaó*. tieweken als in andere vakkenj, en, wat de loonen aangaat, dezé bebooren, met uitzonde ring van (te uit de bouwvakken, die, aldus spreker, abnormaal boog zijn tot de hoogste! Ook het aanzien van ons vak is enorm go- stegen. Zou men anders bakkers benoemen in oommissies zooals men nu gedaan heeft met de uitvoering der Warenwet, in de Arbeidt raden, enzoovoorts"? dragen van den toestand der tot- hun ge wekt. behoorende afdeelingen. De Secretarieeen der Gewestelijke Or ganisaties bc-hooren zorg te dragen, dat op geregelde tijden aan bet Centraal Bu reau een vorslag wordt gezonden van den arbeid hunner Organisatie cn van den toestand dor in hun Gewest bestaande Af deelingen, terwijl zij verder den goeden gang van zaken zullen bevorderen doos den Ambtenaar van het Bureau steeds tij dig do door dozen te vragen inlichtingen te verstrekken. Mede ter bevordering der eenheid in d& organisatie van het Verbond moet wor den aanbevolen de invoering van unifor me statuten met. huishoudelijk reglement voor de Gewestelijke Organisaties. Voorts wordt omtrent den arbeid der Gewestelijke Organisaties neg opgemerkt: „Hoewel zo-oveel mogelijk rekening be hoort gehouden te worden met. historisch geworden toestanden, moet gestreefd wor den naar oenheid in don door de Geweste lijke Organisaties te verrichten algemee- nen arbeid. Dez algemeene arbeid bestaat in hoofd zaak in het voeren der propaganda, waar onder is te verstaan het oprichten van nieuwe Afdeelingen en het sterken der be staande. De arbeid der Gewestelijke Organisa ties wordt door het Verbondsbestuur in overleg met do Besturen van genoemde Organisaties geregeld. De uitvoering van dien arbeid geschiede zooveel mogelijk in overleg met het Centraal Bureau, dat zooals hot. verder heet, middelpunt be hoort. Ie zijn, van het organisaticleven van Patrimonium en van den voor en in het Verbond te voeren propaganda-ar- beid."

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 5