A. WAALS, Haarlemmerstraat 134-136. Solide Jeans Damespan talons met Feston 111 Jeans Pantalons, Fransch model, 182V2 Gefestonneerd en geassureerd pnmaKatoen m. br. borduurs. 145 Onze Lingerieweek biedt U een prachtgelegenheid tot aanvulling Uwer Linnenkast, Van het vele, dat zeer voordeelig wordt aangeboden, noemen wij o. a.: Prima Sloop met overslag 59 Gefestonneerde Sloop 64 Zwaar Graslinnen Laken met entredeux 240 Zwaar Grasliruaen Laken, 3tya el lang, 275 Witte Meisjeshemden, sterk Katoen, vanaf 55 Kinder Nachthemden vanaf 90 Dames Rokken, extra breed borduursel, 230 Dameshemden, prima Katoen, 152ya Dameshemd met entredeux; en borduursel 1621/2 Dames Nachthemden 245 Geel Keper Vrouwenbroek Geel Keper Mansbroek Geel Keper Manshemd Geel Keper Vrouwenhemd Ook in de andere Atdeelingen wordt de Uitverkoop onverminderd voortgezet. Zware Gele Keper Zwaar Hemdenkatoen Geel Lakenkatoen Zachte witte Flanel 22Va 18VÏ 47 27Vz aiHMII Prachtig wit Katoen voof Hemden 27i/2 wit Katoen voor Sloopen en Schorten 41Va Zwaar Graslinnen voor Lakens 54Va Mooie Theedoeken II1/2 Witte Blokhanddoeken 27 Grauwe Afwaschdoeken 17l/2 Blauwe geblokte Keuken doeken 39 Zwaar Poolbont, kleurecht, 37 Zephir in nieuwste kleuren 3272 Prima Grijze Dril voor Jongenspakjes 40 Gestreepte Drils 31Va Licht en donker gestreepte Sportflanellen 36 Effen Sportflanel in vele kleuren 44 Moderne gestreepte en geruite Stoffen 54 Prima Laken, 2 el breed, 99 GEMEENTELIJKE AANKONDIGINGEN Gemeentelijke Vischverkoop. Aan den gemeentelijken Visohwinkelj yieelimarkt 18, (tel. 1226) is Donderdag trerkrijgbaar SCHELVISCH k 0.10 020, SCHOL a 0.17—0.28, SCHAR A 1 0.17 en TARBOT A 0.C0 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Leiden 26 Juli 1922. AGENDA. lederen Woensdagavond van 734 8>4 nur. Rechtskundig Bureau Chr. Best. Bond. Steenschuur 15. Apothekers die tot en met Zondag op Maandagmorgen eiken nacht en dee Zon dags geopend zijn: D. J. van Driesum, L. Mare 76, Tel. 406. W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Tel. 594. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fond6. Voor do toelichting verwijst de minis ter naar de desbetreffende, tusechen de regeering en de Staten-Generaal gewissel de stukken en de daarover in de beide Kamers gevoerde beraadslagingen. De algemeen© opinie, dus meldt de Rotterdammer, was, dat in de Kamerzitting, die gisteren officieel ge opend is, de Grondwetsherziening in twee de lezing zou worden behandeld. Naar wij vernemen, schijnt men hiertoe niet te zullen besluiten. Uit parlementaire kringen komt het gerucht, dat men de Grondwetsherziening tot September wil uitstellen. Tusschen de verschillende politieke frac ties heet een stilzwijgende overeenkomst beklonken te zijn om in dit warme(?) jaargetijde geen zwaar parlementair werk to doen, vooral na de vermoeide stembus- campagne. Het zal nu de vraag zijn of de Voorzit ter er heden of morgen in slagen zal de Kamer eenigen tijd bijeen te houden, om de herziening der Grondwet, waar toch hen6ch wel haast bij is, af te doen." Vrijz.-Dem. Kamerfractie. Het nieuwe bureau van de Vrijzinnig- democratische Kamerfractie wordt ge vormd door Mr. H. P. Marohant, voorzit ter en mr. B. Bakker—Nort, secretaresse. Minister van Karnebeek. De Minister ,v.an Bui enland-scbe Zaken Jhr. Mr. Dr. van Karnebeek, heeft zich, vergezeld van zijn gezin voor eenigen tijd naar het. buitenland begeven. De stempelsnijder Wöcnccko. Het bericht van de N. Arnh. Crt., over genomen in ons blad van gisteren, dat de heer Wicnecke herplaatst is in zijn func tie als stempelsnijder aan 's Rijks Munt, is, naar het Ncdorl. Correspondentiebu reau in den Haag verneemt, onjuist. Het vindt blijkbaar zijn oorsprong in het feit, dat de lieer Wienecke onlangs eenige werkzaamheden aan de Munt heeft verricht, welke uit zijn vroegere werk- laamheden nog voortvloeiden. Ontginnen van steenkolen. Ir. R. de Kat te 'e-Gravenhago hoeft volgens het „Vad." Gedep. Staten van Limburg concessie verzocht voor de ont ginning van steenkolen in een mijnveld, aan te duiden met den haam Hilda, ih de {gemeenten Simpelveld, Wittem, Bocholtz en Vaals. Nu de stembus gesloten is. Tijdens de propaganda voor de yorkie- pingen schermden do socialisten hier te lande met de leuze: geen man en geen cent. We hebben meer dan eens op het leugen achtige van deze leus gewezen. 't Komt nu uit, dat we goed zagen. Nu er geen stemmen meer te verspelen zijn, uiten de veermannen zich al anders. De heer Oudegeest heeft volgens 'bet ver" slag in de Telegraaf gezegd, dat bezuini ging op leger- en vlootuitgaven slechte geleidelijk geschieden mag. Immers, dat moet internationaal, en in ieder land leven velen van leger en vlootgelden. Daarom wil de heer Oude geest elk jaar 5 pet. bezuinigen, dan is de ontwapening er na20 jaar! Zoo ziet men, hoe de socialistische spre kers en schrijvers ons volk voor de mal trachtten te bonden, nu enkele weken ge leden. Toen heet© het: directe ontwapening, n uover 20 jaar! Toen zei men: Nederland moet een voorbeeld gewen door eerst te ontwapenen, nu: Ihet moet internationaal, in alle lan den tegelijk. Toen edschte men: geen man en geen cent, nu vertelt men: er zullen duizenden werkloozen koman, als leger en vloot hals over kop wordem afgeechaft. Gelukkig maar, dat ons volk er niet in gevlogen is, en de bedriegers met de kous op den kop naar huis heeft gestuurd. Bestrijding van tuberculose en kanker. De vergadering van de afdeeling Zuid- Heiland van het Fonds 1918 ter bestrij ding van tuberculose en kanker heeft tot definitieve oprichting dezer afdeeling be sloten. Met algemeene stemmen zijn tot bestuursleden gekozen de heeren: prof. mr. W. van der Vlugt, te Leiden, voorzit ter; notaris mr. P. J. van Wijngaarden, te Rotterdam, vice-voorzitter; J. W. van Aken Jr., commies bij het Departement van Oorlog, secretaris; E. G. Goerlandt, burgemeester van Gorinchem; mr. J. D. Tresling, kantonrechter te Oud-Beyerland en burgemeester den Hollander. Het concept-reglement is ten slotte goed gekeurd. BUITENLAND. Dc Italiaansclio kabinetscrisis, Orlando heeft volgens den Romeinschen correspondent van de „Times" gisteren ochtend aan den Koning medegedeeld, dat hij niet in staat was, een kabinet te vormen. De Koning heeft daarop aan den reformist Bonomi verzocht de taak van de vorming van een kabinet op zich te nemen. Ook wordt de naam genoemd van Meda, den leider der Volkspartij, doch het mag volgens den correspondent als zeker worden beschouwd, dat particuliere redenen hem er van zouden weerhouden, een kabinet te vormen. De correspondent voegt hieraan toe, dat in weerwil van de teleurstelling dat de crisis wordt verlengd, de mislukking van Orlando's poging den toestand heeft opgeklaard. Het kabinet-Facta viel op een bepaald punt, n.l. omdat het er niet in geslaagd is,'do fascisten binnen de gren zen der wet te houden. Orlando poogde een kabinet samen te stellen op denzelf den grondslag als het kabinet-Facta, d. w.z. met inbegrip van de rechtsc-he libera len (de volgelingen van Salandra), die, evenals do naionalisten, gunstig voor de fascisten zijn geporteerd. De Volkspartij en de Reformisten een groep van 133 afgevaardigden hebben definitief geweigerd zitting te nemen in een kabinet, waarin de uiterste rechter zijde zou zijn vertegenwoordigd, daar het niet sterker kon zijn dan de kabinetten van Facta ep Bonomi, terwijl de val van Facta er duidelijk op wijst dat het land vredewenscht en een eindewil zien gemaakt aan de ongeregeldheden der Fascisten, nu van de het laatste jaar geterroriseerde omnïunistea niets meer te duchten valL Men gelooft dat Bonomi er in zal slagen een kabinet te vormen zonder de uiterste rechterzijde. Dé Ierse he burgeroorlog. Men meldt uit Londen: Overal trekken de rebellen voor de Vrij- staters terug. Uit Limerick verdreven heb ben zij hun hoofdkwartier te Fermoy op geslagen. Het im het Westen gelegen graafschap Maxo, dat de laatste drie we ken geisoleerd is geweest, is thans van de rebellen bevrijd, die voor de nationale troepen op de vlucht zijn geslagen. De rebellen, die naar de bergen zijn uitgewe ken, hebben hun spoor nagelaten door verwoesting van eigendom op groote schaal. Desertie en opstandigheid hebben hun moreel verzwakt Men meent dat zij het niet lang meer zullen volhouden. En kele der gevangenen zijn weer op vrije voeten gesteld nadat zij trouw aan den Vrijstaat hadden beloofd. De bevolking werkt overal piet de regeeringstroepen Geheime Russische organisatie in Duitscliland ontdekt. De politie van Altona heeft een gehei me nationalistische organisatie ontdekt, welke door Russische officieren wordt ge leid. Enkele personen, die daarbij betrok ken zijn, zijn gearresteerd, terwijl de ge vonden documenten zijn opgezonden naar het nieuwe staats gerechtshof ter bescher ming van de republiek. De meeste leden der geheime organisatie hebben vroeger deel uitgemaakt van vrijcorpsen. Boven dien schijnt de Duitscb-nationale arbei dersbond bij de zaak betrokken te zijn. Het viel de politie op, dat bijzonder veel voormalige Russische officieren te Altona arriveerden om er als havenarbei ders te werken. Bijna eiken avond kwa men zij in een particuliere woning bijeen. Daar werden verschillende hunner gear resteerd. Onder hen bevindt zich ook de voormalige Russische Justizrat Kro-nberg, die evenoens als arbeider aan de haven werkte. Op Kronberg werden oompromit- teerende documenten gevonden. De Rus sen verklaarden op uitnoodiging van rit meester Raben naar Altona te zijn geko men. Raben is adjudant geweest van Awalof Bermondt, den aanvoerder der Baltieche troepen. Hij heeft ook actief deelgenomen aan den Kapp-putsoh en behoorde tot de bri- gade-Ehrhardt. Later vluchtte hij naar Hongarije, maar keerde weer naar Duitech- land terug en 6loot zich aan bij de Or- gesch en bij de Grenzschutz in 0pper-Si- lezië. Men stelde vast, dat zekere Zimmer- mann en een arbeider, Krause genaamd, beiden uit Leipzig afkomstig, dikwijls bijeenkomsten hadden met jonge lieden, waardoor men op het idee kwam van het bestaan van een geheime organisatie. Er zijn ook wapens en valsche passen gevon den. Zimmermann en Krause stonden met de Russische officieren in verbinding. In de woning van Raben heeft men de statu ten der geheime organisatie gevonden, welke zich tot taak stelt om de Duit soke republiek omver te worpen en in plaats daarvan een monarchie in te stellen. De vereeniging wilde alle monarchisten ter wereld in dezen bond bijeenbrengen, en eerst in Duitschland en later in Rusland een anti-semietische regeering aan het be wind brengen. Alle Russn zijn inmiddels uit Duitsch land uitgewezen. Treinbotsing in Bagdad- Een N. T A.-bericht uit Londen meldt, dat de trein Bagdad-Bairarn op een stil staand trein 8 mijl ten Zuiden van Bag dad liep. Er zijn 7 dooien en 14 gewon den. Vijf waggons werden vernield. De hongersnood in Rusland. De „Daily Telegraph" verneemt van Sir Benjamin Robertson, den voorzitter van de vereenigde commissie voor den Russi- ftchen hongersnood, dat hij zijn taak heeft beëindigd en dat de ramp in de districten waar de Britsche organisaties werkzaam rijn geweest, tot dragelijk en omvang terug gebracht is. Hij schatte het aantal men- schen dat voor een vreesel ijken honger dood bewaard wa-s gebleven, op een mil- lioen. Hij verwachtte dlat de nieuwe oogst genoeg zou opleveren, om de boe real in staat te stellen, tot den volgenden oogst toe te komen, met uitzondering van het Zuidelijke deel van de Oekraïne en de Binnen-Oeral, waar de hongersnood zeer erneig zal blijven. In deze streken is dit jaar in het geheel geen hulp verschaft. De oogst in Frankrijk. Het Franseh© Staatsblad bevat een overzicht over den stand van den oogst der veldgewassen op 1 Juni. In dat over zicht beteekemt het cijfer 100: zeer goed; 80: goed; 60: vrij goed. De oog&tcijfers nu wisselen tuschen 60 en 70 af, wat dus vrij goed isde meeste cijfers zijn boven de 65. De bebouwde oppervlakte verschilt niet veel met die van 1921. Er zijn iets meer aardappelen en bieten verbouwd. Suiker bieten zijn er op een oppervlakte van 108,930 hectaren verbouwd tegenover 102,720 in het vorige jaar. Aan den stand der suikerbieten is het cijfer 68 toegekend. Dit cijfer is ook aaai den wijnstok toege kend. KERK EN SCHOOL NED. HERY. KERK. Beroepen. Te Neuw-Bei jerlandM. B. Ver-: kerk te Gouderak. Aangenomen. Naar Nieuwe-Pekela: J. I.' van 6chaak te Letterbert. Naar Den Burg op Texel (toez.) J. A. Raabe Jr. te Ooeterhout (G.). Bedankt. Voor Garderen: F. F. J. van de Plassche te Krimpen a. d. Lek. GEREF. KERKEN. Tweetal, ,Te Glanerbrug: J. Hoekstra te Ten Poet en A. van der Vegt te Oldehove. Beroepen. Te Numansdorp-Klaaswaal: J. Veeseur te Stad a. b. Haringvliet Te Nicuw- Buinen: M. Stadig te Ezinge Te Emmercom- pascuum: H. Brinkman te Weeterlee Te The- singe: W. Oosterheert te Ter Apel Te Koan- merzijl: S. Veltman te Zevenhuizen (Gron.). Bedankt. Voor Munnokezijl: G. l'loos van Amstel te CHR. GEREF. KERK. Tweetal. Te Alpen aan den Rijn: J. D. Barth te Werkendam en D, Driesen te 's-Gra» Afscheid, Bevestiging, Intrede. De. P. J. de Bruyn, em:-pred. te Anfc sterdam^ werd Zondag j|X bevestigd iln zijn ambt, van predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Denekamp door zijn neef Ds. L. S. van Zwet van Almelo, die sprak over Matth. 13 vb. 3: „Een zaaier ging uit om te zaaien". Dee nuddags hield de nieuwe voorganger zijn i|ntieerede, sprekende over Joh. 8 vs. 29a: „Die mij gezonden heeft is met mij". i D s. J a c. E r i n g a nam Zondagavond afscheid van de Gerof. Kerk van Engwieruin, het Woord bedienende uit Hebr. 13 vs. 20 on 21. Ds H. Guittart, overgekomen van Dalfsen, werd bij de Néd. Herv. Gem. van Ooetcihaule Zondagmorgen be vest. in het kerk gebouw te Scharterbrug door Ds. C. Zeeman, van Haekerhorne, met een predikatie over 2 Cor. 5 vs. 20. Des namiddags deed de bevestigde zijn intrede in het kerkgebouw te Oosternaule, sprekende naar ^inleiding van 1 Thees. 5 vs. 25. Ds. S. J. Vogelaar, directeur van de stichting „De Glindhorst" te Achterveld, hoopt Dinsdag 22 Augustus a.s. te herdenken dat hij 25 jaar geleden de bediening des Woords aan vaardde. Hij diende 8 jaar de Geref. Kerk te Apeldoo-rn en 9 jaar die te Groningen (A). Op 7 Mei 1914 kreeg hij eervol emeritaat, toen hij zijn tegenwoordige betrekking aanvaardde. AJg. Synode Ned. Herv. Kerk. Zesde zitting. Na het openen der zitting spreekt de presn dient een woord van gelukwensch tot prof. van Veldhuizen die heden herdacht dat hij 125 jaar geleden zijne betrekking als kerkelijk hoog-" ilieeraar heeft aanvaard wafcke betrekking hij waarneemt met groote toewijding en ijver en waarin hij zoovele jongelieden opleidt voor de betrekking van predikant; waarvoor prof. van Veldhuizen zijn dank betuigt. Het rapport over do tabellarische verslagen der examens wordt ingenomen. Uitgebracht wordt een rapport over het voor stel van een classicaal bestuur tot het combi* neeren van twee gemeenten. De conclusie van de commissie om niet in te gaan op dit voorstel wordt aangenomen. fl^er tafel komt de rekening van ^.Valkenj- Iheide". De inkomsten bedroegen i 216.434.83} de uitgaven f240.914.035. Wegens hot bijeenkomen van oene synode oontracta wordt de zitting gesloten. Gemeenteraad Woubrugge. Vergadering van Dinsdag 25 Juli des namid dags te 7 uur. Afwezig de heer Vam Rijn met kennisgeving. Voorzitter de burgemeeeeter. 1. De Voorzitter opent de vergadering op ge bruikelijke -wijze. 2. De notulen der beide vorige vergaderingen worden voorgelezen en zonder op- of.aaDimer- kingen vastgesteld. 8. Ingekomen stukken: Eenige missiven van Ged. Staten houdende goedkeuring van oiverse raadsbesluiten. De boeken van don gemeenteontvanger zijn 14 Juli opgenomen en in orde bevonden. In kas was 3589,6934. Gedeputeerden dealen verder mede, dat zij bij hef Gemeentebestuur van Leiden iniormatiën hebben ingewonnen omtrent de dienstreizen per auto van de ambtenaren van den keuringsdienst Dit Bestuur antwoordde echter, dat deze maatregel juist bezuinigend werkt. (Liobtelijke hilariteit). Verder is van dien Keuringsdienst van Waren een verslag ingekomen, over do praestaties in het tijdvak 16 November31 December met be trekking tot deze gemeente, dienstvak 1921. Dit verslag zal ter visie werden gelegd. De V o o r z. deelt slechts mede als een resumé van het verslag: le. dat er te weinig perseaeel is, 2e dat er behoefte is aan. een groot er laboratorium; 3e dat do aanschaffing van een auto is goed gekeurd; 4e dat er in deze Gemeente 2 keuringen werden verricht, 5e dat ons dat ruim 118, heeft gekost. De heer Boot: Hm, daar zijn we aardig meo opgeschoten 1 VerdeT is ingekomen een schrijven van hei Gemeentebestuur van. Leiden, waarin dit te kon non geeft, dat het hoog© bedrag, door den Keu- ringsdieüs over het tijdvak 15 November31 December 1921 vereischt, geen ontsteltenis hoeft te verwekken, daar o.a. door den Laleren da tum van de inwerkingtreding der Warenwet dit bedrag eigenlijk over heel 1921 liep Verder zal het jaar 1922 wel pl.m. 3000 minder kosten dan het vorige; wellicht zaJ zelfs restitutie var een deel van het bedrag plaats vinden. Ten slotte kwam nog in een sob rijven van dep directeur-scheikundige over 1 Jan.1 Juni, dat^ aldus de Voorz. een heel wat rooskleurige* beeld van de werking van den -dienst geeft da/a het vorige. Het werk blijkt op sympathieke wijze te worden aangevat. Men slaat niet meteen zoO streng mogelijk aan het keuren, maar voert ge leidelijk de noodige maatregelen uit. Alleen de auto is den Voorzitter neg een doorn in het oog Ook de heer Boot betuigt .zijn ingenomen heid met deze werkwijze en verdedigt zelfs df auto! De directeur d?r districtsarbeidsbeurs, ver zoekt een gemeentelijke bijdrage, zooals aan vela andere Gemeenten verleend wordt. B en W. stellen voor hierop afwijzend te be schikken Conform besloten. Het Gemeenteverslag over 1921 zal bij <K' Raadsleden circuleeren. De Gezondheidscommissie te Alphen aan dei? Rijn biedt badr rekening en verantwoording

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 2