A. WAALS - Haarlemmerstraat 134-136 Ten einde onze verschillende Artikelen beter onder de aandacht van het publiek te brengen, zullen wij iedere week een andere groep bijzonder annonceeren. Wij maken alsdan van het genoemde Artikel een zeer goedkoope aanbieding W Al onze Lingeries zijn vervaardigd van goede kwaliteit en munten uit door pasvorm en afwerking Dameshemd, prima katoen met entredeux 1.52y2 Mat fijn entredeux en bor duursel 1.62*/2 Dames nachthemd, met sterk feston.2.45 Dames nachthemd met chique feston en driekwart mouw3.30 Zwaar jeans Nachtjak. 2.32 Witte Meisjeshemden, sterk katoen, vanaf 0.55 Kindernachthemden, vanaf 0.90 Jongedames Nachthemden, aardig model met fijne kant lengte 100110 cM., vanaf 2.75 Witte Damesrok met extra breede strook 2.30 Gefestonneerde Jeans i Damesrok I Geel keper Vrouwenbroek 0.97 Mansbroek 1.10 Katoenen Vrouwenhemd. 1.25 Manshemd 1.25 Keper Mansborstrok 1.97Va Katoenen Meisjeshemden vanaf 0.36 Jongenshemden vanaf 0.60 Keper Meisjesbroeken vanaf 0.521/2 Jongensbroeken vanaf 0.85 Solide Jeans talon met feston. 1.11 Fransch model, gefeston neerd en geajoureerd 1.82y2 Fransch model, van fijne Shorting met breede kant 1.45 Elegante Damestailles met zijden lint ge- i gar neer dI I Jongedames Combinations vierkante hals met rondom fijne kant, lengte 100110 cM., vanaf. 2.95 Dames Combinations, ook in groote maten3.60 Prima Sloop met overslag. 0.59 Gefestonneerde Sloop .0.64 Zwaar graslinnen Laken met entredeux 2.40 Zwaar graslinnen Laken met breede zoom 2.75 Vooral ook in de betere kwaliteiten brengen wij een rijke keus GEMEENTELIJKE AANKONDIGINGEN Gemeentelijke Vischverkoop. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen dat Zater dag aan den gemeentelijken Vischwinkel Viachmarkt 18 verkrijgbaar is SCHEL- VISCH k 0.09—0.12—0.15, SCHAR k 0.14, SCHOL k 0.140.28 per pond. N. C. DE GUSELAAR, Burgemeester. Leiden, 21 JuM 1922. AGENDA. lederen- Woensdagavond van 7J48)4 uur. Rechtskundig Bureau Chr. Best. Bond, Steenschuur 15. Apothekers die tot en met Zondag op Maandagmorgen eiken nacht en dee Zon dags geopend zijn: H. J. M. Proot, Maarsmanssteeg 17, Tel. 432. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. heer mr. J. Schokking sprak met bezieling over den uitslag van den stembusstrijd en de vergadering betuigde herhaaldelijk door applaus hare hartelijke instemming. Donderdagochtend werd de conferentie voorgezet. Uitvoer van vee. Bij Kon. besluit is het verboden naar welk land ook, vee uit te voeren of aan een middel van. vervoer tot uitvoer aan te bieden, ten aanzien waarvan een bewijs, als bedoeld in. art. 66 der Veewet, niet is afgegeven. Afwijking van dit verbod kan, zoo noo- dig onder bepaalde voorwaarden, worden toegestaan door onzen Minister van Land bouw, Nijverheid en HandeL Bezuinigingsactie. Naa* de „Tel." verneemt, hebben B. en m. vaai Amsterdam in hun vergadering van de vorige week besloten, dat voorioo- pig geen enkele bevordering van een amb tenaar tot een hoogeren rang plaats zal mogen hebben, behalve ter voorziening in een ontstane vacature. De bepalingen omtrent bevordering van •ehrijver en klerk zullen van kracht blij ven totdat daarin nadere voorziening is getroffen. Slechts in zéér buitengewone gevallen, dae door de commissie tot het onderzoe ken van het ambtenaarsvraagstuk in zijn vollen, omvang zullen worden beoordeeld, zal een bevordering plaats kunnen heb ben. Voorts zullen B en W. de hoofden van dienst uitnoodigen om bij het ont staan van een vacature bij hun dienst ernstig overwegen of het werk van den ambtenaar, door wiens vertrek een vaca ture is ontstaan, niet verricht kan wor den door een. ambtenaar van lagerea rang, zoodat het vertrek van een ambtenaar daardoor niet steeds tot een. bevordering van een anderen ambtenaar behoeft te leiden Dc opening der Staten-Generaal. Ter gelegenheid van de opening der Zitting van de Staten-Generaal op Dins dag 25 dezer, zijn de volgende politie maatregelen in acht te nemen. Het gewoon verkeer met paarden, rij tuigen, motorrijtuigen, tramrijtuigen, rij wielen, handkarren, kruiwagens, en der- igeliike zal verboden zijn (behalve met Hofrijtuigen, rijtuigen en motorijtuigen, .bestemd voer het koninklijk paleis en rij tuigen en motorrijtuigen, waarvan den [gebruikers voorrang is toegekend) vanaf des middags twaalf uur tot zoolang de ••politie zal noodig oordeclen, op de vol gende straten en tot de 1ste zijstraat op de zijstraten welke daarop uitkomen: het Noordeinde vanaf de Oranjestraat tot de Heulstraat; de Heistraat, de Kneuterdijk bij het Lange Voorhout; het Lange Voor hout; het Toumooiveld; de Korte Vijver berg; het Binnenhof en de Paleisstraat. De voetgangers zullen te twaalf nur den rijweg van de hierboven genoemde straten ontruimen, met uitzondering van het Lange Voorhout, waarvan het be- echelpte pad moet worden ontruimd. Bij het voorbijtrekken van den Konin klijken stoet, welke zich langs Noordein de, Heulstraat, Lange Voorhout en Korte Vijverberg naar 't Binnenhof en terug be geeft, zal men blijven stilstaan en op gee- nerlij wijze de orde verstoren. Met rijtuigen en motorrijwielen met be zoekers voor de plechtigheid op het Bin nenhof zal worden aangereden van het Plein langs hert. Mauritshuis. Mr. TH. HEEMSKERK 70 JAAR. Minister Heemskerk heeft gistermiddag in De Twee Steden te 's-Gravenhage een ontvangst gehouden, ter gelegenheid van zijn 70en verjaardag. Daar zijn hem ko men gelukwenschen de ministers Ruys de Beerenbrouek, De Gr&aff, Van IJseel- steyn, Aalberse, De Geer, Van Karnebeek, Van Dijk, König en De Visser; de oud- ministers Cort van der Linden, De Vries, De Waal Malefijt, Pop, Idenburg, Colijn, Naudin ten Caté en Bijleveld; mr. van Leeuwen, vice-president van den Raad van State, de staatsraden Oppenheim, Hasselman, Josephus Jitta, Fabius en Struijcken; jhr. van Tets, directeur van het kabinet van de Koningin; de heeren Feith en Van Blom, secretarissen-generaal van het departement van onderwijs en •van justitie; jhr. W. Roëll, jhr. van Such- telen van den Haare, mr. Patijn,burge meester van 's-Gravenhage; de heer De Vlugt, burgemeester van Amsterdam; mr. van Baren, burgemeester van Delft; de heer Hovy, burgemeester van Loosduïnén, mr. Loder, president van 'het Internatio naal Gerechtehof; mr. Besier, advocaat- generaal bij den Ho ogen Raad der Neder landen; mr. Duparc, administrateur aan hefc departement van onderwijs; de Eerste Kamerleden Anema, De Gijselaar, De Vos van Steenwijk, Van der Hoeven, Diepen horst, Verheyen, Van der Maessen de Sombreff, en Van Loon; mr. Zillesen, grif fier van de Eerste Kamer, en mr. Bee- 1301*18 van Blokland, adjunct- griffier; mr. D. A. P. N. Kooien, voorzitter van de Tweede Kamer; de Tweede Kamerleden Nolene, Gerretson, De Kanter, De Monté verLoren, Ankerman, Heemskerk, Duy- maer van Twist, De Wilde, Van Rijeke- vorsel, Beumer, Van Saeee van IJsselt, Deckers, Van Wijnbergen, Van Veen, Schouten, Van Sehaik, Bongaerts, Dres- selhuys en Fruytier; de comi6&ari6 van de Koningin in Gelderland; mr. A. F. de Sa- vornin Lohman; de heer von Fiseane, lid van Ged. Staten van Z.-Holland; de heer D. Hans, voorzitter van. den Ned. Journa listenkring; de hoogleeraren Slofcemaker do Bruine, Geesink en Woltjer, de heer Van 't Sant, hoofdcommissaris van politie to 's-Gravenhage; de voorzitter en de se cretaris van de Broederschap van candi- daat-notarissen, en anderen. De heer Idenburg heeft mr. Heemskerk toegesproken. Spr. herinnerde er o.m. aan dat de heer Heemskerk, den moed heeft gehad om zich openlijk te voegen bij hen, wier gevoelen door hem in 1874 was verworpen. „Den moed, aldus Spr., minder om dat gij daardoor terugkwaamt op hetgeen gij in uw studententijd had uitgesproken; dat is oen moed, die wel de meesten onzer hebben moeten en kunnen betoonen, maar omdat toen, meer nog dan in onzè dagen, van de Anti-Revolutionaire Partij gold, wat de vertegenwoordigers der Joodsche kolonie te Rome aan Paulus toevoegden: „Wat deze sekte aangaat, het is ons be kend, dat die overal wordt tegengespro ken." Het zal omstreeks 1880 zijn dat deze ombuiging van Heemskerk's le venslijn plaats had; en toen was het waarlijk geen eer om anti-revolutionair te zijn of tot dé Standaard-partij te behoo- ren. Toen was daar naar het uitwendige wei nig anders te vinden dan smaad en spot, waarvan wel het minste was, dat men voor fanaticus werd uitgekreten; toen was de weg naar publieke ambten voor anti-revolutionairen meer gesloten, dan gebaand; toen behoorden de Groenianen en Kuyperianen nog tot het niet-denkend deel der natie, tot de minderheden, die, naar Kappeyne's woord, maar moesten worden onderdrukt. De emaad van het anti-revolutionair ziin is u niet bespaard; toen niet, en la ter niet." Spr. besloot met de mededeeling, dat Heemskerk's vrienden hem een herinnering wenschen aan te bieden aan dezen heug lijken dag en zelf daaraan een herinnering wenschen te bezitten. Zij bieden hem een penning aan, zijn beeldenaar dragend. Daarna deed de heer Idenburg voorle zing van het volgende telegram, van H. M. de Koningin, uit het Loo ont vangen: „Het is Mij een behoefte, u heden met uwen zeventigsten verjaardag Mijn op rechte gelukwenschen aan te bieden. Dankbaar gedenk ik daarbij de talrijke en groote diensten, den lande en Mij gedu rende nwe lange en eervolle loopbaan be wezen. Moge gezondheid en werkkracht nog lange jaren onverzwakt uw deel blij ven." (get.) Wilhelmina. Minister Heemskerk nam daarop zelve het woord. Het was spr. een behoefte eenige woor den van antwoord te spreken op de wel sprekende en 6choone rede van den heeT Idenburg. Een dag als deze is inderdaad een buitengewone dag en indien hij stil voorbij ware gegaan, zou spr. zich ook niet beklaagd hebben. Do vele bewijzen van vriendschap en welwillendheid dezen dag ontvangen, doet het harte goed en Spr. is daarvoor dan ook hartelijk dankbaar, hoewel hij na de hem gebrachte hulde slechts wil zeggen: Soli Deo gloria. Ook komt Spr. op desen dag voor den geest de herinnering aan ibet ouderlijk huis, waar hij veel geleerd heeft-, wat la ter van hoog gewicht is gebleken. Wanneer Spr. denkt aan zijn jeugd, dan doet het hem leed, dat zijn academie vriend prof. v. d. Vlugt door ziekte ver hinderd is hier aanwezig te zjjn. Wat zijn politieke werkzaamheden be treft-, merkt Spr. op, dat-, indien we over tuigd zijn, dat we moeten hebben een poli tiek, gegrond op een christelijke levens beschouwing, we dan moeten werken op de basis van een gemeenschappelijke these. Wij wenschen geen antithese on zoo die er mociht- zijn, dan is die geschapen door en bestaat zij alleen voor onze tegenstan ders. In de grondstelling van de staatkundi ge werkzaamheid is allereerst oen element van verzoening gelegen en in wat anti these genoemd wordt ligt een schat van sociaal gevoelen. Daaraan hebben we in de eerste plaats behoefte. Het komt er voorts op aan, dat we al leen God dienen. We hebben een duren plicht de handen in een te slaan en een drachtig samen te werken. In, dit yerband herinnert Spr. slechts aan het gezegde: door eendracht groeien de kleine zaken, door tweedracht storten groote zaken ineen. Voor allen die een christelijke levensbe schouwing hebben, geldt dat zij het vader land moeten steunen tegen de stormen die te wachten zijn en den nood van de tij den, die spoedig meer geopenbaard zal worden. Spr. dankte voorte hartelijk voor het telegram van H. M. de Koningin en Spr. hoopte vurig, dat de troon van H. M. be vestigd zal worden tot in lengte van da gen tot heil van het Nederlandsche volk. Ten slotte merkte de heer Heemskerk op, dat dit alleen geschieden kan, wanneer niet vergeten wordt, dat wo eendrachtig moeten samenwerken op de wijze zooals God dat wil. Daarvoor sehenke God Zijn zegen. Met een woord van dank aan alle aan wezigen eindigde de minister zijn rede. BUITENLAND. De kwestie van herstel. Naar uit Berlijn wordt gemeld, is tus- schen de garantiecommissie en de Duit- 6che rijksregeering overeenkomst bereikt inzake de herstelquaeetie. Daar deze zaak -door de belangrijke ge beurtenissen van den laatsten tijd eeniger- mate naar dén achtergrond verdrongen werd zullen we hier een kort overzicht van den loop dezer quaestie laten volgen. In vervolg op de nota-wisseling van Maart, April en Mei van het loopende jaar tussohen de herstel-commissie en de Duitsche regeering, heeft het garantie-co mité zich den 2Qen Juni naar Berlijn be geven om met de Duitsche regeering "te beraadslagen over de kwesties, welke be trekking hebben op het onderzoeken van het budget, op de bestrijding van den kapitaal-uitvoer en op de statistieken. Voor de beraadslagingen werden vier onder-commissies gevormd en wel, een voor de inkomsten, een voor de uitgaven, een voor den kapitaal-uitvoer en een voor de statistieken. De leden van het garantie-comité heb ben met Duitsche vertegenwoordigers in talrijke zittingen onderhandeld. In de com" [missie voor de inkomsten en uitgaven hebben de Duitsche vertegenwoordigers inlichtingen gegeven omtrent de werkwijze bij het aanslaan en het heffen van ver schillende belastingen, over de opstelling van het budget, over de verrekening, be nevens over de maatregelen der regeering voor het houden van toezicht op de werk zaamheden voor het belasting-beheer en om te verhoeden, dat de begrootingen wordien overschreden. Zij hebben, hierbij ook de in de ontwerp-begrooting voor ziene uitgaven nader onder do oogen ge zien. Men is het er over eens geworden, dat de vertegenwoordigers van het garantio- comité voortaan, van den rijksminister van financiën regelmatig inlichtingen over de inkomsten en uitgaven zullen ontvangen en dat hun de mogelijkheid zal worden geboden zich op de hoogte te houden van de bepalingen en de aanwending er van (met betrekking tot het financiën-wezen. De minister van finanaciën zal een centra- len controledienst instellen en het garan tie-comité in de gelegenheid stellen zich van tijd tot tijd te overtuigen van de werkzaamheid van dezen Duitschen con trole-dienst. In de onder-commissie voor de bestrij ding van den kapitaal-uitvoer werden eerst do bestaande bepalingen uiteengezet. In het verloop der beraadslaging werden de beginselen Voor verdere maatregelen 'besproken om den kapitaal-uitvoer in de verschillende vormen waarin deze geschie den kan, tegen te gaan. Het garantie-comité heeft de resultaten van deze werkzaamheid samengevat in een memorandum dat in de slotzitting van {1;S Juli* aan de Duitsche regeering ter hand werd gesteld. Daar men tot overeenstemming was ge* komen dat geen van de in het memoran dum voorziene maatregelen de souvereini- teit van het Duitsche rijk zou aantasten, den geregelden gang der Duitsche be- stuurs-lichamen zou verstoren, of het ge heim der Duitsche belasting-plichtigen zou kunnen schenden, heeft de Duitsche regee* ring medegedeeld, dat zij zich met den in houd van het memorandum vereenigt. De voornaamste bijzonderheden der. nieuwe overeenkomst zijn gisteren te Ber lijn bekend gemaakt. De voornaamste bepaling der overeen komst is, dat door het rijk6ministerie van Financiën, dus door Duitschland zelf, een controle-dienst zal worden ingericht, die aan de garantie-commissie de mogelijk heid zal verschaffen om zich nauwkeurig op de hoogte te stellen. Door de geallieer den zullen twee gedelegeerden naar Ber lijn worden gezonden. Een van 'hen zal de inkomsten en de andere de uitgaven der Duitsche staathuishouding onderzoeken. De Duitsche regeering zal aan deze gede legeerden de begrootïng en alle belasting wetten aanbieden, nadat deze door het ka binet zijn opgesteld en voordat zij aan de parlementaire instellingen ter inzage worden voorgelegd. Een speciale bepaling is gemaakt be treffende de maatregelen tegen de kapi- taalvlucht. Deze overeenkomst wordt in Duitsch land voorloopig nog met eenige ree er ontvangen, daar men den tekst van h meorandum van de garantie-commissie en van het antwoord der Duitsche regeering nog niet kent. Men acht de voorwaarden evenwel slechts dragelijk, wanneer zij al leen zullen gelden gedurende de periode van het moratorium en geen blijvende eontröle-maatregel zullen beteekenen. De ontploffing te Couillet. Reeds zijn tien slachtoffers van de ont- ploffing van den hoogover te Couillet aan de bekomen wonden overleden. En deden zich hartverscheurende tooneelen voor op de plaats van de ramp. Twee ar beiders waren geheel in een massa gloei end staal ingesloten en werden er geheel onherkenbaar uit te voorschijn gehaald. Gisterochtend had een nieuwe ontplof fing plaats, waarbij nogmaals verscheide ne personen gewond werden. Men vreest* dat nog meer gewonden hun kwetsuren niet zullen overleven. De materieele scha de bedraagt ruim een milloen francs. Spoorwegramp door sabotage. Uit Perpignan wordt gemeld, dat de sneltrein CerbèreBordeaux nabij Per pignan gederailleerd is. Uit de uitwijking blijkt, dat de ramp het gevolg is van sa botage. De sneltrein liep met volle vaart over losgeschroefde rails, werd van de helling geworpen en stortte neer in een wijngaard, 5 M. lager gelegen dan de spoorbaan. De machinist werd op slag gedood. De stoker zwaar gewond, terwijl eenige reizigers eveneens gewond werden. Het parket van Perpignan heeft onmid dellijk een onderzoek ingesteld, waaruit gebleken is, dat over een lengte van 11 M. do bonten en moeren, die de rails op de onderleggers vasthouden, waren wegge nomen, evenals de klemmen, die de rails aan elkaar bevestigen. In de nabijheid van de plaats, waar het onheil plaats vond, heeft men in een boschje langs den weg een schroefelcutel gevonden, die aan de spoorwegmaatschap pij du Midi behoort en die bleek gestolen te zijn uit de gereedschapkist van weg werkers, die een eind verderop de lijn werkzaam waren. Uit. de wijze, waarop het losschroeven van de rails heeft plaat3 gehad, blijkt, dat de daders volkomen op de hoogte zijn geweest van het vak. Door do bodemgesteldheid is de trein niet omgekanteld, doch heeft zich langza merhand in den grond gewerkt. DaardooT konden de personenwagens overeind blil- ven en is het aantal slachtoffers betrekke lijk gering.

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 2