Dagblad voor Leiden en Omstreken. BINNENLAND. 3de JAARGANG. - VRIJDAG 21 JULI 1922 - No. 696 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 ABONNEMENTSPRIJS r IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN '51 WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN PER KWARTAAL, K 12.50 TER WEEK 10.19 FRANCO PER POST PER KWARTAAL f 2.90 V Geen reactie. In een vorig nummer hebben wij gewe zen op een gevaarlijke klip in het politie ke vaarwater. Maar dit is niet het eenige gevaarlijke punt. Nog een andere klip moet worden ont- zeild. Er zijn er in ons land niet weinigen, die met weinig ingenomenheid de soci ale maatregelen, de laatste jaren geno men, hebben begroet. Zij hebben hun hart verpand aan de vrijheid op economisch gebied. Zij wensehen dat de Overheid zich van het maatschappelijk terrein zal terugtrekken; liet oud-liberale laat-maar-waaien-systeem is hun ideaal.- Met leode oogen hebben zij gezien hoe de Overheid heeft ingegrepen om het maatschapelijk zwakke te steunen, wat dreigde onder te gaan op te heffen en aan allerlei misstanden een einde te maken Vandaar dat. van de Soeiaio wetten alleen do s ch a d u w z ij d e n in hot licht worden gesteld, terwijl de groot» voordéelen zorgvuldig werden ver- zwogen. Maar nu is er voor hen in al de donker heid van de Overheidsbemoeiing een licht punt gekomen. Met ingenomenheid hebben zij gezien hot vastberaden optreden van den heer Colijn ten opzichte van het financieele vraagstuk en vernomen de uitspraken van mannen als de heer van Wijnbergen, Zij hopen op reactie. En ongetwijfeld zullen ze al hun in vloed aanwenden om die reactie in de hand to werken. Tegen dat streven nu, moet worden ge waarschuwd. Gewaarschuwd in ihot belang van alle maatschappelijke groepen. •Immers ook aan dit optreden ligt ten grondslag een revolutionair beginsel, een v a 1 s ch e vrijheidsgedachte. Van Anti-Revolutionaire zijde kan en mag zulk een streven dan ook niet wor den begunstigd. In de toelichting op ons concept-pro gram van actie werd zeer terecht opge- morkt: „Individualisme voert in zijne conse quenties tot ongebondenheid, en doet, ook als het optreedt in gematigder vorm, het leven van kring, groep, stand, organisatie en gemeenschap groot» schade. Dit be hoeft geen betoog voor wie, zij het slechts oppervlakkig, kennis nam van de geschie denis na de Fransche Revolutie. De vrij heid, welke het liberalisme in zijne vol strekt individualistische periode bracht, was zoowel op godsdienstig als op staat kundig en maatschappelijk terrein eenc valsche vrijheid. Onze beste mannen, Groen van Prinsterer voorop, hebben daartegen den strijd aangebonden, en tel kens mochten zij er na moeizamen strijd in slagen, op een bepaald gebied weer de ware vrijheid geheel of ten deele te doen zegevieren. Principieel is het individualisme over wonnen. Zijne consequente verdelgers zijn weinig in getal, al werkt de valsche vrijheidsopvatting nog na in menigon kring, en ondervinden vooral de sociale organisaties van haar nog allerlei hinder. Wie hieraan twijfelen mocht, informeere maar eens bij hen, die zioh meer regelma tig met het organisatieleven hebben te be moeien. Hij zal dan vernemen, dat het principieel door vrijwel ieder veroordeel de individualisme in de practijk van het leven voor menigeen nog zooiets als richtsnoer is." Wij wensehen niet dat de „gemeen schap" heel het leven zal beheerschen, dat allo leven en levensuiting aan wet en verordoning ondergeschikt zal worden ge maakt en het zelfstandig leven van de per soonlijkheid vernietigd. Voor het gevaar dat van die zijde dreigt, zijn we niet blind. Maar wij wensehen ook niet terug naar het liberale stelsql, dat zoo ontzaglijk veel sociale ellende veroorzaakte en waarte gen Dr. Kuyper zoo krachtig te velde is getrokken. Wanneer het noodzakelijk is en het zal waarschijnlijk noodig zijn dan zullen we in het belang van land en volk, in het belang ook van de arbeidersbevol king, onze medewerking moeten verlee- nen tot het nemen van maatregelen, die opzichzelf niet gewenscht zijn. De buitengewoon moeilijke, de critieke omstandigheden waaronder wij leven, zul len ook buitengewone maatregelen nood zakelijk maken. Op gevaar af de gunst van een deel der kiezers te verliezen, mogen we ons daar aan niet onttrekken. Maar alle reactie blijve geweerd. Deze gevaarlijke klip mag geen oogen- blik uit het oog worden verloren. Dr. Kuyper en het Kabinet Heemskerk. Bii d« receptie, gehouden ter gelegenheid van Mr. Heemskerks zeventigsten ver jaardag, heeft de heer I den burg in teressante mededeelingen gedaan over de houding van Dr. Kuyper tegenover het Ministerie Heemskerk. „Dr. Kuyper heeft wij volgen het verslag van de N. R. Crt. aan den heer Heemskerk verweten, dat hij bij het ten val brengen van het Kabinet De Mees ter, gehandeld had, niet zoozeer in het belang van defensie, als wel uit zucht om het. zittend kabinet te doen val len, en zelf de plaats daarvan in te nemen. Heemskerk heeft dit 6teeds ten sterkste ontkend in woord en in geschrift, en natuurlijk is nimmer de juistheid der be schuldiging aangetoond. Dr. Kuyper was echter vele jaren van hare juistheid overtuigd; hij keurde het in 1907 gebeurde sterk af; het. jaar-1909 had z.i. moeten zijn afgewacht; dan zou den de verkiezingen wel een meerderheid aan do rechterzijde hebben geschonken; dan zou do ontwikkeling der zaken na tuurlijk en ongedwongen zijn geweest. Ik ben verzekerd, zegt epr., dat in dit oordeel van Dr. Kuyper behalve alge meen» politieke redenen ook persoonlijke k'achtig hebben medegesproken. Hij heeft beseft, dat. uw optreden hem den weg afsneedt. Hij had tot dat oogen blik de illusie, dat hij nog eens do gele genheid zou ontvangen om Christelijke wraak te nemen over den smaad, die hem had voorgesteld als de wurger van de ar beiders (door aan de Nederlandsche arbei der goede verzekeringswetten te schen ken"); hij had de illusie om ons volk nog te kunnen zegenen met een goede onder- wii6-wetgeving en zoo te kunnen toonen, dat zijn politiek in den goeden zin van het. woord werkelijk nationaal was en het heil van het gansche volk zocht. Die illusie werd in het begin van 1908 gebroken en dit deed hem veel leed. Hem die gewoonlijk ver vooruitzag viel het wel zeer moeilijk om te gélooven, dat deze gang van zaken niet bedoeld en voorbe reid was. Zielkundig is aldus de zekere bitterheid die Kuyper tegenover Heemskerk gevoel-- de verklaarbaar. Spr. zou hierbij echter niet zoo betrek kelijk lang hebben stilgestaan, indien dit zijn laatste woord over deze wrijving moest zijn. Gij weet; vervolgde hij. dat ik van haar uitwendige en inwendige ge schiedenis geheel op de hoogte ben; en daarom verheugt het mij te kunnen uit spreken, datdr. Kuyper ongeveer een'i aar voor zijn heengaan mij verklaarde, toen niet slechts te aanvaarden, maar ook te ge- loeven, dat g ij in 1907 niet. werd gedreven door het verlangen om het kabinet-de Meester te doen vallen of eenig hoog po litiek spel te spelen, doch door uw inzicht in het defensie-be- lan g. STADSNIEUWS. Aangifte leerlingen O. h. S. Ons wordt verzocht het volgende te melden: „Ongeveer ©en week na afloop van de zomer- racantie, welke Zaterdag a.s. op vrijwel alle scholen aanvangt, zullen do leerlingen uit de hoogste klassen der openbare lagere scholen, in deze gemeente, die aan den leerplicht hebben vol daan, de school kunnen verlaten indien hunne ouders dat wensehen. De ervaring leert, dat het niet overbodig ia er nog eens met den meesten nadruk op te,wijzen dat die kinderen in het al* gemeen goen arbeidskaart kunnen bekomen, zoo dat de gelegenheid om te werken voor hen be-, slist is uitgesloten. Zelfs werkzaamh. als loops jongen of -meisje en werkzaamheden in ateliers enz. mogen niet worden verricht. .Wij kunnen de ouders niet genoeg aanraden hunne kinderen op de school te laten. Het nadeel voor, de kinderen om kortoren of langoren tijd tot niets-doen genoodzaakt te zijn is zeker niet gering te schatten en het is te meer onverant woordelijk om de kinderen tot niets-doen te doe men, waar \an gemeentewege ruimschoots gele* genheid wordt geboden om na het doorloopen van de gewone lagere school nog een jaar onderwijs te ontvangen. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt op de afdeeling Onderwijs van het Stadhuis/4 „Panorama/* Panorama het bekende geïllustreerd o week blad (uitgave A. W. Sijthof's Uitgevers-Maat* schappij alhier) bevat een paar mooie kieken van het Koninklijk bezoek aan de 'Zendingsschool te 0egstgee6t, bij gelegenheid van het 1-25-jarig beslaan van het Nederl. Zendelingsgenootschap. Op de eerste pagina een groots plaat waar we E. M. de Koningin-Moeder voor de Zendings school zien in gesprek met Prof. van Nes. Verder zien we een groep van autoriteiten- on genoodigdende ontvangst van H. M. door het Pestuur der Zendingsschool; vooraanstaando mannen op Zendingsgebied en: In afwachting van het Kon. bezoek voor den ingang dor school. Do kieken zijn duidelijk en onberispelijk uit gevoerd. Zaterdag 22 Juli a.s. tusschen 5.30 en 8.30 uur worden de jaarlijksche schiet wedstrijden van de Leidsche Burgerwacht op de banen te Katwijk gehouden. Er zal geschoten worden in twee afdeelingen n.l. afd. A voor de schutters die reeds eerder een prijs gewonnen hebben en afd. B, voor hen die nog nooit een prijs gewonnen hebben. Zoowel door het. rijk als door de Bur gerwacht zelf zijn voor deze wedstrijden zeer mooie prijzen beschikbaar gesteld. Met ingang van 20 dezer is aan den heer M. Nederlof, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als assistent voor de pa thologische anatomie aan de Rijksuniver siteit alhier en als zoodanig tijdelijk be noemd de heer A. W. Pot, 's-Gravenhage. Geslaagd is voor het „Mercurius-di- ploma" voor Boekhouden en a.v., Mej. L. v. d. Huijzen en de Heeren P. Kallen berg, O. Kampman, H. Admiraal Phz. (Noordwijk a. Z.), Joh. Boter, A. C. Som- meling en E. v. Starkenburg, (Rijnsburg) leerlingen van de Handelsschool „Kennis is Macht" alhier. (Leeraar de Heer H. D. M. Knol, Accountant). Mede is geslaagd voor dit examen de heer J. Scheffers alhier. Bij de Gem. Arbeidsbeurs waren gisteren pl.m. 800 werkloozen ingeschreven; w.o.: 13 letterzetters, 30 grondwerkers, 18 metselaars, 25 timmerlieden, 35 opperlieden, 11 meubelma^ kore, 50 bankwerkers, 16 electriciens, 15 sc.heepa- smeden, 12 broodbakkers, 46 sigarenmakere, 10 .magazijnknechten, 114 losso werklieden, 172 textielarbeiders enz. Een Monstruositeit? Bij de technische herziening van de Kieswet vorig jaar werd bepaald, dat bij eerste en tweede toewijzing van zetels op zoogenaamde overschotten buiten reke ning zouden bij ven die lijsten of groepen van lijsten welke niet 75 percent van den kiesdeeler haalden. Door deze bepaling zijn bij de stemming, van 5 Juli van de 50 lijsten of lijstengroepen niet minder dan 32 gevallen, op welke die 75 pet. niet werd uitgebracht. Het „Handelsblad" meent dat het daar door verkregen beeld van de Kamer niet in overeenstemming is met den wil der kiezers. De groote partijen hebben de wet in haar eigen voordeel gemaakt, zegt het blad en zoozeer in haar eigen voordeel „dat staartjes van 150 stemmen een zetel waard werdenomdat ze staartjes van do grooten waren. Terwijl heele lichamen van 20.000 stemmen werden genegeerd omdat ze niet tot de groote soort behoor den." „Voor wie eenig rechtsgevoel bezit, ziet dit resultaat er to#h niet aangenaam uit. 't Is zelfs een monstruositeit", concludeert de schrijver. Er wordt hier,, zegt de Maas b., een voorstelling van zaken gegeven, waarmee wo ons volstrekt, niet kunnen vereenigen. En bij nader inzien za) toch ook „Het Handelsblad" wel tot het inzicht komen, dat het een conclusie trekt uit praemis- sen welke niet juist zijn gesteld. Toegegeven dat het. in abstracte moge lijk zou zijn, dat. door het stelsel van Evenredige Vertegenwoordiging in zekere gevallen de billijkheid tekor? wordt ge daan, in den uitslag van 5 Juli is zulk een onbillijkheid niet te vinden. Het staartje van 150 stemmen, waarvan Het Handelsblad met zekere minachting spreekt had wel degelijk op grond van Evenredige Vertegenwoordiging meer recht op een zetel, dan de meer dan 20.000 stemmen van de Christen-Democratische Partij en van de Hervormde Staatspartij, welke niet voor een zetel in aanmerking kwamen. De kleinste overschotten welke een zetel kregen toegewezen waren de 119 stemmen welke overbleven op de Katho lieke lijst LeidenHaarlemDen Helder, na toewijzing van 4 zetels op die lijst, en de 391 stemmen op de Antirevolutio naire lijst van Leiden, Den Helder en Utrecht, nadat, aan die lijst 3 zetels waren -toegekend. Op genoemde Ka tholieke lij6t waren uitgebracht 117.302 stemmen, op de Anti-Revolutionaire 88.278. Gemiddeld werden dus voor de eerste per zetel 23.460 stemmen vereischt, voor de tweede 22.069. Als wii nu dat gemiddelde gaan verge lijken met het grootste stemmental dat voor een zetel buiten beschouwing gelaten werd, de 20.760 stemmen van do Christen- Democratische Partij, dan is het duide lijk, dat beter de Evenredige Vertegen woordiging gediend wordt door aan 22.000 stemmen een zetel toe te kennen dan aan 20.700, en dat in zulk een toeken ning het meest juist de wil der kiezers tot uitdrukking wordt gebracht. Door met. het staartje van 150 stemmen te manoeuvreereu, slaat juist, het „Han delsblad" den wil der kiezers leelijk in hot n gezicht.. Aan welke „monstruositeit" wij niet wensehen mee te doen. Tweede Kamer. De Tweede Kamer is in vergadering bij eengeroepen op Dinsdag a.s. nam. 3 uur als wanneer aan de orde is de benoeming dor commissie voor het onderzoek der ge loofsbrieven. Prov. Staten van Zuid-Holland. In de gisteren voortgezette zitting van de Provinciale Staten kwam aan de orde punt 39 van de agenda: subsidieering van de Volles-Universiteiten te '6-Gravenhage, Rotterdam en Dordrecht., en de R. K. Vólks-Universiteit te 's-Gravenhage. ADVERTENTIE-PRIJS. PER GEWONE REGEL 10.221 DES ZATERDAGS 8 s 10.30 INGEZONDEN RECLAMES DUBBF» TAMES KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 30 woorden 50 cent; Zaterdags 75 cent bij vooruitbetaling. 'j Aan het Zoeklicht. Leiden 21 Juli. 1922, Een Nurks onder mijn kennissen iheefti de gewoonte om van Raadsvergaderingen altijd zeer oneerbiedig te spreken als van tooneelvooretellingen. Dat komt natuurlijk niet te pas. Maar ik geef toe, dat het er soms op gaat lijken. Ü6 vorige week b.v. kwam in den Amf- sterdamschen Raad een voorstel aan de orde om het tooneel in den Stadsschouw burg op te knappen met een verlkhtinge en een wolkenapparaat. Do Raad voelde er niet veel voor om op die manier een bedrag van f 16000.— naar de wolken te helpen en stemde het voorstel af. Maar nu kwam het gisteren al weer aan de orde. Dat leek een beetje vreemd. 't Wordt „dwingen" op die -manier* zei het Handelsblad. Maar wat bleek nu? Wethouder W i b a u t, democraat der democraten als hij is, had een tijdje ge leden al last gegeven om het apparaat Yoor de Horizon-belichting jnaar vast te bestellen, en op die manier de Raad een" beetje voor den gek gehouden. De Amsterdamsche Raad is echter ook' „de^kwaaiste niet" en besloot daarom gisteren, nu er toch niets meer aan te doen was, do benoodigde f 10.000.— voor de belichting van het tooneel, toch maan toe t» staan. En zoo werd tevens belicht het feitfc dat tooneel en Raad een enkele maal al thans eenige overeenkomst vertoonen. En dat democratie een mooi woord is. OBSERVATOR. Bij het voorstel sub 39 kwam tevens aan do orde een motie van de heeren Col- tof en de Viseer. Na langdurige discussie werd deze mo tie verworpen en een motie-Hoffman aan genomen met 30 tegen 29 stemmen. Deze motie luidt: „De Prov. Staten, van oordeel, dat mede tot beperking der uitgaven uitbrei ding van subsidies voor Volks-Univer- sitciten niet behoort plaats te hebben en daarvoor de reeds toegekende subsi dies dienen te worden ingetrokken; noodigen Ged. Staten uit in de vol gende vergadering van de Staten een regeling voor te stellen tot liquidatie van de bestand» subsidies." Hiermede was dus de voordracht van Ged. Staten, om een 4-tal nieuwe subsi dies te vcrlcenen verworpen. Het voorstel van Ged. Staten in zake de verbetering van het wegennet in Zuid- Holland werd na uitvoerig debat aange nomen. Bestrijding van de tuberculose. Naar „De Tijd" verneemt, is de Staats commissie, ingesteld bii K. B. van 3 Juli 1918, tot voorlichting over wettelijke maatregelen tot bestrijding van de tuber culose en over de beste wijze ran bestrij ding dier ziekte, klaar gekomen met haan rapport, dat eerstdaags aan de Konigin zal worden uitgebracht. Het is 'n liivig boekdeel in quarto van bijna 300 bladzijden. Plakken van rente-zegels. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en Omstreken stelt zich' voor in haar gebied een onderzoek in te stellen naar de kosten die het gevolg zijn van hot plakken van rentezegete. Zomerconferentie CUr. Hist. Unie. De eerste zomerconferentie van do Christelijk Historische Unie werd Woens dagavond 8 uur in hot Confer. Oord le Lunteren door den heer J. R. Snoeck Hcn- kemans geopond.Het aantal deelnemers uit allo oorden des lands bedraagt, 98. Do FEUILLETON. De Germaansche gevangene Een verhaal uit de eerste eeuw onzer jaartelling. Daar regeerden in beklemmende plech tigheid de oude goden, de leden der ont troonde dynastie, met geheimzinnige ma jesteit omhuld; hun reuzengestalten wa ren nevelachtig in de schemering, die geen morgen en goen avond kende; de grijze vaders en moeders der goden; sommigen blind, sommigen voortdurend gepijnigd; toch vorstelijk en, ondanks alle vernede ring en smart, in het land der duisternis regcorendo. In hoeverre was hun onttroning 'het noodzakelijk gevolg geweest van de ont wikkeling der dingen; en in hoeverre on- recht?_ Was er een flauwe polsslag van hoop in die onderwereld; gelijk nu in en kele onderdanen van Tiberius? Een sche mering van hoop dat een Bevrijder de mishandelde goden en de verdrukte men- fcchen zou komen redden? Lang peinsde ze over de oude legende ïn de eenzame uren naast het graf. Want er bestond een duister verband tusschen de onderwereld en de menschen. Deze Hades, het verbanningsoord voor de onttroonde goden, was ook de blijvende; woonstede voor de menschen. Het rijk der Titanen was het rijk des doods. Indien hare zuster verbannen ware, ge lijk de vorstin Agrippina,naar Pand ata ri a, welk belang zouden dan de schoonste paradijzen der wereld voor haar gehad hebben in vergelijking met de zeeën en stranden van dat woeste eiland? Hoe zou ze voortdurend aan de kust vertoefd hebben om al,le zeelieden te on dervragen, of ze iets- van dat onherberg zame strand wisten: en ze zou dagen ge reisd hebben om iemand te spreken, die van daar was teruggekeerd. Want ook die keizerlijke gevangenis gaf soms enkele harer bannelingen weder. Zou het mogelijk zijn eenige tijding te bekomen uit dat schimmenrijk; het Pan- dataria der goden? Als kind had ze met angst gehoord naar verhalen van bezwe ringen, vreeslijke, halfbarbaarsche plech tigheden om dooden op tc roepon, en waarzeggerijen. Daar waren holen in de bergen, een zelfs in den Aventijnsohen heuvel, dio nie mand nog doorzocht had, maar waaruit men door vreemdsoortige stemmen ver jaagd werd. Daar waTen bergen, die schudden en beefden alfos een reusachtig hart in hun binnenste klopte. Daar wa ren fonteinen van kokend vuil water, al6- of daar beneden gestookt en gebrouwen kqe4j vj -• Waren dat ingangen van de onderwe- reld? Vrees had zij niet meer. Wat waren' voor haar aardbevingen, bliksemen, vul kanische vlammen, helsche stommen, als van monsters in onrustigen slaap ge stoord, en al de andere verschrikkingen, die deze onbekende oorden bewaakten? Alle vrees voor zulke verschijnselen was bij haar verbannen door de herinne ring aan dat 6choone, geduldige, lijdende gelaat en die koude handen. Indien de on derwereld cte verblijfplaats harer zuster was, dan zag ze in het donkerste toover- hol meer glans dan in de zonnigste en schoonste portiek op aarde. Hoe meer ze er over peinsde, des te meer trok die duistere onderwereld 'baar aan. Bij deze verheven, overoude goden van vorige geslachten, waren Apollo, Auro- ria. Diana, Juno, ja de geheele Olymp met. zijn gouden tronen, zonnige hoogten, luidruchtige feesten, niet meer dan voor bijgaande wezens uit aardige kinder sprookjes. De ware wereld was niet de Olymp, welks goden en godinnen zich op lossen loonden in morgenwolken, zonne stralen en maneschijn; ze was niet. onze wereld van tooneelspelers en van begoo cheling; ze was die onderwereld, waar de oude goden regen Rn. de vaste verblijf plaats dor menschen, de altijddurends we reld van rivieren van vuur, vergetelheid en donkere uitgestrekte velden. De geheimzinnige naam van Hecate kwam gedurig in haar op, als haar toege fluisterd uit die duistere holen. Zij herin nerde zich hoe Damaris, de oude slavin, haar in haar jeugd daarmee bang maakte. Hecate was ouder dan al de goden in de 6choone marmeren tempels, en word alleen in donkere holen vereerd. Zij had geregeerd zoolang voor Jupiter, als Ju piter voor Tiberius. En ze regeerde nog, in de onderwereld, vereerd door de on sterfelijke goden. Zij werd gediend met geheime plechtigheden, en verscheen aan het mensohelijk o'og in onduidelijke, mon sterachtige, symbolische vormen, met drie hoofden, die van een paard, een hond en een leeuw. Zij heerschte over de geesten der afgestorvenen, de jacht en de zoe. Ze was machtig om de goeden, die nog op aarde leefden, te beloonen, en was de go din van de maan, den nacht en het onzien lijke. Ook herdacht ze wat zo geleerd liad om trent de oude geheimenissen 1e Eleusis, die van toekomstig leven spraken, en de Óostersche wijzen, Eseörs, Theurapeuten en dergelijken, die hot. lichaam een gevan genis en den dood bevrijding noemden. Zij besloot ergens heen te gaan, waar ze in die geheimen kon ingewijd worden. w Er .waren toen te Rome nog duivelbe zweerders en toovenaars. Telkens waren zo verbannen; maar telkens hadden de be angste menschenharbon hen terug geroo- pen. Keizers veroordeelden èn raadpleeg den hen. Wanneer, op het toppunt van voorspoed, het gevoel van verborgen af gronden 't brein verwarde, en de heerlijk heid van het tegenwoordige met vrees da toekomst deed tegemoet gaan, bogon de sterksto en meest verlichte geesten voor, de verzoeking om een blik te werpen in i de duisternis voor hen. De 6terren, de nog kloppende harten van gedoode dieren, stemmen in sombere grotten, magische - ringen en spiegels, alle6 werd gebruikt om de onzekerheid op le klaren, die den naasten tred van het veiligste en zonnig ste leven omgaf. En evenzoo: wanneer alle licht en i warmte uit het leven weggenomen waren en de toekomst niets beters scheen te l>io- den en dus haar belang verloren had, trolc j een. nog dieper en machtiger begoocheling het hart naar hen, die voorgaven instaatfJ te zijn om niet slechts de duisternis deal toekomst te doorschouwen, maar ook de nog zwaarder duisternis van den doodj die zoggen konden wat van ons worden zou on wat onze afgo&torveDen reeds war- j ron. (Wordt Vervolgd), ?j V i;

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1