Dagblad voor Leiden en Omstreken. 3de JAARGANG. - DINSDAG 18 JULI 1922 - No. 693 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 ABONNEMENTSPRIJS IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN 3 WAAR AGENTEN GEYESTIGD ZIJN PER KWARTAAL 12.50 TER WEEK10.19 FRANCO PER POST PER KWARTAAL 12.90 V Onze ministers. Hoewel van don uitslag der besprekin gen die de laatste dagen door H. M. de Koningin met de leiders der politieke par tijen werden gevoerd, niets bekend is, we ten sommige bladen toch reeds precies aan ie geven welke ministers vervangen zullen worden, en door wie ze zullen worden op gevolgd. Zoo wordt b.v. gemeld dat Dr. do Vis ser om persoonlijke redenen wenscht heen te gaan en dat de heer de Graaf als mi nister van Koloniën niet zal worden ge handhaafd. Andere bladen weten te melden dat de hoer van IJssolsteyn zal overgaan naar .Waterstaat, waaruit dan zou volgen dat de heer König ontslag zal nemen. En van andere zijde werd weer gemeld, dat een afzonderlijk departement van Landbouw zal worden opgericht, aan het hoofd waar van dan geplaatst zou worden, Dr. Lo- vin-k, een der Chr. Hist, voormannen, die op dit terrein zeker op zijn plaats zou zijn. Het komt ons voor, dat we verstandig zullen doen, door aan deze beschouwingen niet teveel waarde te hechten, temeer, daar de Standaard, welks hoofdre dacteur in den politieken keuken wel ©enigszins den weg zal weten, opmerkte, dat een beslissing over het al of niot. aan blijven van het tegenwoordige Kabinet, allicht niet voer 25 Juli zal worden geno men. Intusschen is door enkele van onze bla den een opmerking gemaakt, die, 6tel dat een belangrijke mutatie plaats vindt, ze ker overweging verdient. De aandacht is er op gevestigd, dat de A. R. partij in de bestaande verhoudingen zeker eenig recht kan laten gelden op een of meer „politieke" portefeuilles. Op dit oogonblik zijn alleen Oorlog en Justitie, waarvan inzonderheid het eerst genoemde departement een sterk technisch karakter draagt, door anti-revolutionai ren bezet. Deze opmerking schijnt ons niet geheel onjuist. Wij weten niet op welke wijze het Ka- binetsvraagstuk zal worden opgelost, maar de verwachting, dat aan hot A. It. element in het Ministerie een'meer invloed rijke plaats zal worden geschonken komt ons voor alleszins gewettigd te zijn. Het Kabinet en de stembus. In een artikel, onder het opschrift „Niet van de wijs laten brengen", drie- start De Standaard, dat de politieke gevolgen van den uitslag der verkiezin gen niet zoo eenvoudig zijn vast te stel len als het velen wel toeschijnt. Vast staat alleen, naar het oordeel van het blad, dat deze stembus uitslag naar een rechtsch kabinet wijst. En voor het overige moet men geduld •oefenen en zich niet van de wijs la-ten brengen door beschouwingen die heel op recht, gemeend kuiunen zijn, maar die niet altijd getuigen van diep inzicht. En die eolc wel een ingegeven -konden zijn door den wensch om verwarring te etichten onder de drie reclitscbe groepen. Tot die categorie behoort stellig de op merking, dat de Katholieke leider van het Kabinet plaats zou moeten maken voor oen Protestantschen. Wie wat verder ziet dan zijn neus lang is, begrijpt onmidde- lijk, dat dit element geheel uitgescha keld moet worden. „De Nederlander" merkte dezer dagen volkomen terecht op: Zoomin als de Roomschen mogen vragen, dat de premier persé Roomsch zij, zoo min mogen de Protestanten vragen, dat de Premier persé Protestant zij. En niet vergeten mag worden, dat de heer Ruys in 1918 eerst opgetreden is, nadat de heeren Idenburg en Colijn en naar wij meenen 1e weten ook de heer De Savornin Lobman, niet geneigd blieken de Kabinetsformatie op zich te ne men. Stellig waren de omstandigheden toen anders, maar deze feiton toonen toch aan, dat men van Roomsche zijne niet allereerst een Roomschen premier ge- wenscht heeft. Dat was oen volkomen cor rect standpunt, en een gelijk standpunt behoort thans door de Protestanten te worden ingenomen. De vraag wat het meest in 's Land6 belang is, moet beant woord worden los van deze en soortgelijke overwegingen. Gevraagd moet alleen worden, dat er straks een Kabinet zij, in staat om de vragen tot oplossing te brengen, welker oplossing in de komende drie jaren nood zakelijk is. .Dat is het eenige. De Tijd (R.K.), is het niet eens met de meening van de „Ned.'\ dat de verkie zingen langs de daden,van het zittend kabinet zijn heengegaan en zegt o.m.: Zeer zeker kan men in het votum van het kiezerscorps in dl> eersteplaabs zien, een uitspraak ten gunste van een rechtsche politiek; maar, met het oog op den verkiezingsstrijd, zit aan deze uit spraak o.i. onverbreekbaar vast een vo tum van vertrouwen in het zittend Kabi- net. De Nederlander is met „De Tijd" overtuigd, dat de uitspraak der stembus wijst naar de vorming van een rechtsch ministerie. Waaruit volgt, dat de Kabinetsforma teur in ieder geval in de rechtsche partij en moet worden gezocht, omdat deze drie partijen samen de sterkste groep vor men in het. parlement. De getalsterkte legt dus feitelijk ook oenig gewicht iu de schaal. En daarom zou het velen in den lande verwonderen, wan neer naar den geschiktsten persoon niet in de eerste plaats werd gezocht onder de Katholieken, die niet alleen relatief, maar ook in volstrekten zin de meerder heid der rechtsche kiezers achter zich heb ben. STADSNIEUWS. Strijdkas. Wij ontvingen als nagekomen gift voor de S t r ij d k a s een bedrag van f 10. Hartelijk dank! Vakschool voor Meisjes. Op do vakschool voor meisjes Heerengracht 24 alhier slaagden do volgende leerlingen: voor hot diploma huishoudkundigede dames M. P. van den Berg, C. E. C. A. E. Jaeger, M. M. Lechner, van hier en J. M. de Boer, uit Katwijk aan Zee; voor hulp in do huishouding: M. H. Cramer, F. A. J. Kraher en E. C. van Wijk, van hier; voor eostuumnaaister: M. N. do Goederen, C. G. Hen driks, van hier, en J. M. Woud, uit Katwijk-» Binnen. Meisjes H. B. S4 Toegelaten werden voor do eerste klasse zonder examen 10 candidaten. Van de 13 examinandao worden 3 afgewezen, terwijl eene zich terugtrok. Een candidate werd voorwaardelijk tot de vijfde klasse toegelaten. Moj. Dr. J. M. van Gelder, is benoemd tot bibliothecaresse der Kouinklijke Academie van Wetenschappen te Amsterdam. Ten huize van zekere P. L., Maredijk, is de muntgasmeter gelicht. Aangehouden is de vreemdeling K. M„ die nog een boete van f 10 te betalen had. C. J. H. die gisteravond op den Hooge- woerd fietste kwam in botsing met een anderen fietser en brak de voorvork van zijn rijwiel. Aangehouden is de zwerver, R. B., die zich gisteravond bij de politie om nachtverblijf ver voegde en nog 6 weken gevangenisstraf bleek te moeten ondergaan. Mej. M. H. Ewijck alhier slaagde te Haarlem voor het examen-Hoofdakte. w Na gehouden examen werd H. de Boer te Noord wijk aan Zee voorwaardelijk toegelaten tot de eerste klas van de Chr. Kweekschool alhier. Eén candidaat werd afgewezen. Velen onzer lezers zullen zich nog berin- noren de verschillende uitvoeringen ten vorigen jare door do kindoren van bet koor der Krouz^ kirche te Dresden hier ter stede en in andere plaatsen gegeven. Naar wij vernemen zal dit koor op uitnoodiging van de Nederlandscke Cen trale voor Vacantiekinderan uit Duitsohland dit jaar wederom een reeks concerten in ons land geven. Vermoedelijk 18 September zal het gezelschap naar ons land komen om drie weken te blijven. Het aantal werkloozen ingeschreven bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs bedroeg gisteren 751, w. o. 172 textielarbeiders, 123 losse werk lieden, 50 sigarenmakers, 46 opperlieden, 35 gTondwerkers, 31 bankwerkers, 29 timmerlieden, 18 electriciens, 18 metselaars, 15 scheepssmeden, 13 broodbakkers, 12 letterzetters, 8 klinkers, 8 schilders, enz. BINNENLAND. Hofbericht. H. M. de Koningin is gieterenmiddag te 12 uur 51 per Staatsspoor voor enkele dagen te 's-Gravenhage aangekomen en nam Haren intrek ten paleize van H. M. de Koningin Moeder. De Koningin, die in het koninklijk sa- •lonrijtuig reisde, werd op het perron ont vangen door H. M. de Koningin Moeder, dip vergezeld was van de hofdame jonkvr. van de Poll en de kamerheer mr. Graaf van Limburg Siirum. In open auto re4en do Koninginnen naar het paleis in het Voorhout. De a.s. Eerste Kamerverkiezing. Naar gemeld wordt beeft de fractie van den Vrijheidsbond dit do Provinciale Sta ten van Noor d-H olland vergaderd ten einde haar houding bepalen in ver band mot do Dingdag plaats hebbende verkiezing van een lid van de Eerste Ka mer (vacature-Vliegen). De genoemde fractie heeft, van oordeel zijn-de dat men algemeen wel zal inzien dat de Vrijheisdsbond recht beeft op meer dan één zetel in de Eerste Kamer en hij zeer zeker recht heeft op een der negen zetels (het aantal Eerste Kamerleden dat de Provinciale Staten van Noord-Holland afvaardigen), besloten met een eigen can didaat uit te komen en wel den heer W. Wester m a n Sr. Bij de keuze van dezen candidaat heeft voorgezeten het groote belaing om in de •huidige tijdsomstandigheden een bekwaam econoom en financier in do Eerste Kamer te doen zitting hebben. Van vrijzinnig democratische zijde zal, naar de Tel. meldt, mr. H. J. S ch r- f e 1 d, burgemeester van Winschoten, candidaat worden gesteld bij de verkie zing van een lid voor de Eerste Kamer in de Provinciale Staten van Gronin gen (vacature-Westerdijk. De heer Wes- terdijk zal,naar men weet, voor Drente zitting nemen). De sociaal democraten zullen deze candidatuur steunen. De Tabaksbelasting. Blijkens den staat van de rijksmidde len over de maand Juni heeft, de accijns op tabak over die maand f 1.097.392 op gebracht Aardappelen naar Engeland. In antwoord op een desbetreffende vraag deelde de onderstaatssecretaris Boscawen in heb Lagerhuis mede, dat alle voorzorgen zijn genomen om te verhin deren dat de aardappelziekt e do oir in heit u gaat, dan laat ik do wereld voor wat ze is!" Beiden zwegen lang. Langzaam bedaar de Diodora; ze hield op met weenen, en bleef geknield de magere hand omklem men. Maar ze bad. niet. Het verdriet was on derdrukt; niet vepzacht. Ze stond op met op elkaar geklemde lippen, tot verdragen; maar zonder vrede op 't gelaat. De peinzende oogen volgden haar toen ze zacht de kamer verliet om eenig voed sel gereed te maken. Toen ze dat binnen bracht, zag Cloelia Pulchra haar aan en sprak kalm: „Lieve zuster, ik heb ge tracht mijn Rome te dienen, maar ik vrees met weinig nut. 'k Heb getracht uw last te verlichten, en dat ia me. geloof ik: gelukt. Bij onze liefde moet ge mii één ding beloven voor ik heenga: Tracht niet mij naar de andere wereld te vol gen." Cloelia Diodora verbleekte en zweeg, alsof ze plotseling gestoord werd in een geheim plan. „Ik zie niet dat het verkeerd is", ant woordde zij zacht, ,,'t Is misschien laf. Maar do dapperste Romeinen hebben het gedaan. Laon zei dat het gelijk stond met- het de-erleerc-n van een soldaat. Maar ik weet niet welken post-ik in de wereld zou hri cf wat iemand aan mij ver- Ik'Le:. zca. Ik zou niet weten wio mij oen' voer van aardappelen uit Nederland En- 1 geland zou binnenkomen. Door de inspecteurs van het Ministerie vap Landbouw wordt er streng op toege zien, dat de ingevoerde aardappelen ziek te-vrij zijn en dat alle invoervergunnin gen begeleid gaan van officieel*? certifica ten van het land van invoer met de ver klaring dat de aardappelen van goede kwaliteit zijn. Onze Ncderlandseho taal. In den Amsterdamschen gemeenteraad werd onlangs gesproken over den „om bouw" van het. Stadhuis. Naar aanleiding daarvan schrijft de heer H. Polak in het Handelsbl.: Hoogvereerde Redactie! Met groot Vergenoegen las ik in uw Morgenblad van den 14den dezer Maand, in het Bericht der Stadverordendonvcrza- meling, die op den vorigen Dag daagde, dat besloten geworden is tot don o ra- bouw van het Raadhuis. Het zij mij echter veroorloofd de Be merking te maken, dat hier meer de Rode is van Nieuwbouw,daar immers de Hui zen langs de Graven, in welker Aard ge- scholten thans zoovele Aangestelden in ongunstige Omstanden werken moeten, nodergereisd zullen worden. Ik hoop. dat op het vrij te komen Grondstuk Hoogbouw moge verrijzen, op dat de smalle Graven op gelijken ouhol- landschen Aard verschoond moge worden, als onzo Moederspraak verrijkt wordt met cntsprekeu.de Woorden als ombouw. Ho'ogachtingsvol, HENRI POLAK. Chr. Hist. Unie en Herv. Staatspartij. De Neder Ia. nd ér veronderstelt dat do actio der Hervormde (Geref.) Staal s- partij stellig wel 5108 stemmen van de Chr. Hist. Unie zal geroofd hebben. Wij gelooven dit ook, zegt De Zeeuw. Zoo is ons een gemeente bekend, die door 't optreden van dr. den Hertog, no. 2 der Hervormde lijst, aan de C. H. Unie een stemmenverlies bezorgd heeft van min stens 450. Te Fijnaart heeft namelijk een geacht ingezetene weten te bewerken dat dr. den Hertog iu de Hervormde Kerk optrad voor de dissentieerendenen dat bezorgde den openbaren onderwijzer Fla gon 429 stemmen; terwijl ook nog onge veer 70 stemmen zijn uitgebracht op Rijckovorsel (kath.) ten gevolge eener vergising van een huisbezoeker aldaar, die zijn vrienden, ongeveer 70 in getal, had aangezegd het. blokje achter Hagens naam rood te makeü, waardoor niet deze maar Rijckevorsel de uitverkorene der zeventig werd. Overigens is 't. wel 't toppunt, van onnoozelheid, dat. de Roomséhè partij een zetel wint door het. separatismo van ruim 15 duizen-d antipapisten. BUITENLAND. De Duitsche politieke crisis is gisteren tot oen einde gebracht due meldt men uit Berlijn. Heden noemt de Rijksdag het. wetsont werp tot bescherming der republiek in be handeling, hij zal de andere daarmede ver band houdende wetsontwerpen met de noodigo meerderheid van tweederden aan nemen en daarna op reces gaan. De ontbinding van den Rijksdag is daarmee dus vermeden. Het besluit, waardoor deze oplossing van de crisis mogelijk is gemaakt, werd in de fractie-vergadering van de onafhan- kelijken genomen. Nadat de besprekingen in zake de vorming van een burgerlijke arbeidsgemeenschap verder waren voort gezet, waarbij door de leiders van de bur gerlijke partijen den sociaal-democraten 'te kennen was gegeven, dat 'het niet in hun bedoeling lag om een burgerlijk front te vormen ter bestrijding van de sociaal democraten, doch veeleer con gemoon- post gegeven had en wio het recht zou hebben over mij te bevolen." De stervende priesteres hield de tegen stribbelende hand tegen en zag haar in de half-afgewende oogen, tob haar zuster haar aankeek. „Ik heb een vreemde onbedwingbare hoop dat die'Eéne komende is", zeide zij. „Ik wil dat gij blijft om hem te zien. En ik heb een vreemde, onduidelijke vrees da/t wanneer gij ongeroepen van hier gaat, er niemand zijn zou om u bij de hand te leidon, zoodat we elkaar in 't duister ver liezen en eeuwig voor-niet zoeken zouden, indien we blijven voortleven; zonder stern om elkaar te roepen, zonder gids ora ons te hereenigen. Beloof mij, bij onze liefde, dat gij blijft." Het arme gelaat, nog pas bedaard, werd opnieuw diep ontroerd. ..Vraag het. mij niet, mijn lieve! Alles behalve dat! 't Was mijn eenige hoop!" „Oude Laou was goed voor u. Hij red de u en hij heeft u lief. Hij smacht naar uw liefde op zijn ouden dag. Hij kan blind en hulpeloos worden, en dan moet gij hem helpen zooals 'hij u deed." „Hij zou 't niet vragen; hij weet wat. do wereld voor mij is zonder u." „Hij zou 't niet. vragen; maar- hij zou 't noodig hebben, lieve zusier. Ik heb ge tracht al3 getrouwe Romcinscho maagd mijn plicht t© vervullen. Ik verlang van u ADVERTENTIE-PRIJS. PER GEWONE REGEL 4 f 0.221 DES ZATERDAGS 4 10.30 INGEZONDEN RECLAMES DUBPT - IER 1 KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 30 woorden 50 cent; Zaterdags 75 cent bij vooruitbetaling. schappelijk parlementair samengaan der beide groote arbeidsgemeenschappen tegen de extremisten van rechts en links, ver- klaarden do sociaal-democraten zich be reid, af te zien van hun oieeh tot ontbin ding van den rijksdag, op voorwaarde, dat ook de onafhankelijken hiermede ac- coord zouden gaan. De onafhankelijken besloten daarop, do kwesties, welke in de eerste twee vragen waren aangeroerd, door een bijeen te roe pen partijcongres te laten uitmaken, zoo dat de?e kwesties tot den aanstaanden herfst van de baain zijn. Vervolgens be sloot de onafhankelijke rijksdagfractie mot 39 tegen 17 stemmen, om de wot tot bescherming van de republiek in de rijks- dagzitting van heden goed te keuren, waardoor een meerderheid van iweo der den verzekerd is. De 'beide socialistische partijen zuilen, in een manifest aan do arbeidende klassa hun houding in zake deze kwestie verdedi gen. In het kamp van de burgerlijke partijen is het lot niéuwe moeilijkheden gekomen. Na de onderhandelingen, welke tusschen het centrum, de democraten en de Duitsche volkspartij zijn gevoerd, waarbij tus schen de gedelegeerden volkomen overeen stemming werd bereikt, heeft de Duitsche volkspartij het verlangen te kennen gegei ven; dat ook de Beiersche volkspartij in de burgerlijke arbeidsgemeenschap zal worden betrokken, waartegen het centrum zich echter heeft verzet, aangezien tal van beginselen van do Beiersche volkspartij, welke partij zelf uit het. centrum i- ont staan en sedert do revolutie een zelfstan dige partij heeft gevormd, in strijd zijn i^et die van de moederpartij. Zoowel het centrum als de democraten voelen er wei nig voor om met de Beiersche volkspartij samen te werken, temeer, daar deze partij in een dor laatste rijksdagzittingen heeft verklaard, dat 80 pet. van de Beiersche bevolking nog monarchistisch gezind is. Het, cent rum en de democraten wenschen het republikeinse!) karakter van de bur gerlijke arbeidsgemeenschap niet te latea vertroebelen. Ook de kwestie van de con- stituoering van de burgerlijke arbeidsge meenschap dient nog newj^r onder de oogen te worden gezien. De burgeroorlog isi Ierland. Naar uit. Londen gemeld wordt, hébbeu de krijgsbedrijven in Ierland op het einde van dc vorige week tot gevolg gehad, dat ruim 500 gevangenen zijn gemaakt. Het opstandige garnizoen, dat Dundalk -in Louthdistrict bezet hield, werd volko men verrast door oen ploteelingen aanval van do nationale troepen. De stad werd omsingeld on de stellingen werden bezet, zonder dat er ternauwernood een schot word gelost on geheel zonder verliezen. Driehonderd gevangenen en veel buit viel in handen van de troepen van den Vrij staat. De graanbouw in Rusland. Volgens de jongste berichten uit Rus land blijkt, dat het* de 60vjetregoering gelukt is ca. 190.000 ton koren onder de boeren te verdoelen om in den herfst uit' to zaaien, zoodat 73 pet. van het gebied, dat in 1920 was bebouwd, kan worden bezaaid. De sovjet had begin van dit jaar besloten ten minste 460.000 ton komen te verdoelen. Op 28 Juni waren reeds 500.000 ton door bemiddeling der sovielregeeting on 70.000 ton door do American Relief Al- miiïistration e.a. hulporganisaties ver doold. De noodzakelijk geachte hoeveel heid koren bedraagt 550.000 ton. Een aanmerkclijko bezuiniging. De Japansche vloolbegrooting, welke aan het departement vaif Financiën ia aangeboden, toont volgons de Engelsche bladen een bedrag van 120 millioen yen aan gewone uitgaven en 198 millioen yen aan buitengewone uitgaven aan, zijn de oen vermindering van resp. 15 en 60 millioen yen. 't zelfde." „Tot Laon sterft dan!" zeide Diodora aarzelend. „Daarna kan. het niet lang meer du- ren! Om mijnentwil, uit vrees dat we ol- kaar verleizen zullen, om mij die vrees te ontnemen, die misschien kinderachtig is! Ge zoudt geen verguizing of smart ontzien om mij oen kleinen dienst to be wijzen, neem dan deze smart op u o-m mij yon groote benauwdheid te verlossen." Na lang stilzwijgen ontsloten zich ds saamgeperste lippen ©n de lieflijke glim lach verhelderde weder het gerimpelde go- laat. „Om uwentwil: ja! Wat zijn mij jaren, van smart om u één uur van vreugd te geven! 'k Zou immers mijn laatste drop pel bloed ovor hebben om uw dorst te lc©- 6chen! Zal ik het u bezworen bij eenig s altaar?" -■ „Neem mijn hand en kus mij, en beloof hetDat is mij do plechtigste eed." „Tk beloof het bij onzo liefde." „Ik beloof het bij onzo liefde." Cloelia Pulchra was voldaan. Heiligflgj bevestiging van de belofte wist zij ^"**3 Kort daarna viel ze in genisten 6laa»1 v' f fWordt vervolgd). J feuilleton' De Germaansche gevangene Een verhaal uit de eerste eeuw onzer jaartelling. 60) De Vestaalsche richtte zich op den arm op, met oogen die hun ouden glans voor ©en oogonblik "herwonnen. „Lieve zuster, dat i6 genoeg reden voor vreugde! De wereld in rechtmatig heid richten! Ware ik daar zeker van, dan zou ik verheugd sterven; of liever: ik zou van blijdschap nauwelijks kunnen eterven. Denk aan al het onrecht! Denk aan dien jongen edelen Germaan, niet eens veilig voor het kruis; aan de mil- lioenen slaven; aan het lijden der winge westen; de boosheid der steden; aan Ti berius op Caprea. „Hij komt om de we reld te richten in rechtmatigheid!" Zij zonk in haar kussens terug. Diodora antwoordde niet; ze staarde ©p dat bleeke gelaat en de gesloten oogen. Zij dacht niot aan het lijden der wereld, maar aan de liefde voor haar, die haar alias in de wereld geweest was. Cloelia Pulchra sloeg de oogen, vol tranen, weder op. „Hoe goed zou bot zijn zeker te we ten zeide ze, haar zusters hand grij pend, „te weten dat do wereld eindelijk rechtvaardig 'behandeld zal worden." Maar eensklaps verloor Diodora haar zelfbeheersching. Ze wierp zich naast het bed op de knieën ©n verborg het gelaat in de doorschijnende hand, die ze vasthield. „Wat gaat mij de wereld aan! Liefste?" riep ze uit. „De wereld is wreed, godde loos, zelfzuchtig. Haar in rechtmatigheid richten zou niet anders kunnen zijn dan, haar vernietigen. Zoo iemand komen en haar goedmaken kon, dat was wat an ders! Maar 't is te laat; te laat voor u en voor mijl Wat geef ik om de wereld als gij haar verlaat? Ik wilde wel weten, maar alles om uwentwil. Als iemand kwam die me zeggen kon waar gij heen gaat en hoe ik tot u gaan kan! Ergens, waar ook, als we elkander slechts weder vonden! Zoo wij slechts bij elkaar waren, dan zou ik desnoods niet meor dan een schim willen zijn. Maar dat zouden we niet zijn! Wij zouden voor elkaar die we reld tot werkelijkheid maken. Door voor elkaar te leven, elkaar lief to hebben! Maar alle mensdhen op de wereld zullen voor mij sprakelooze schimmen zijn zon der u! Met u zou een zee van vuur voor mij ©en Olvmp zijn! Maar een deel van den wereldgeest uit te maken is niet be ter dan een deel van de wereldstof to zijn. Dat is het ergste! o lieve zuster, indien eenige God mij slechts zeggen wilde hoe

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1