buitenland: Uit de Omgeving aEMEEHTELUKE AANKONDIGINGEN Gemeentelijke Vischverkoop, De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen dat Dinsdag van den gemeetejijken Vdsohwiaikel, Visch- markt verkrijgbaar is SCHOL h, ƒ0.16 per oond. N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leaden, 17 Juli 1922. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR OPENBARE SCHOLEN. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter kennis van belanghebben den: lo. dat tot het doen inschrijven van leerlingen voor de openbare scholen aan het Plantsoen, de Mare, de Dnivenbode- straat, de Haverstraat, de Paul Kruger- straat, den Zuidsingel, de Medusastraat en de Brandewijnstceg, aan welke scholen met 1 September (vroeger 1 October) nieu we leerlingen zullen worden toegelaten, gelegenheid zal worden gegeven op het Raadhuis (Trouwkamer) op de navolgen de dagen en uren: Dinsdag 18 Joli des voormiddags van 9—12.30 uur en des avonds van 7—9 uur; Woensdag 19 Juli des namiddags van 114—5 uur; Donderdag 20 Juli des voormiddags van 9—12.30 uur en des avondes van 7—9 uur; Vrijdag 21 Jnli des voormiddags van 912.30 uur; 2o. dat bij de inschrijving het bewijs van geboorte-inschrijving moet worden worden vertoond. N. a DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. AGENDA. v lederen Woensdagavond van 7148 t. Rechtskundig Bureau Chr. Best. "md, Stoenschuur 15. Vpothekers die tot en met Zondag op in dagmorgen eiken nacht en des Zon es geopend zijn: G. F. Reijst, Steenstraat 35. Tel. 136. A. J. Donk. Doezaetraat 31, Tel. 1313. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Mensehheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. Ion van Ged. Staten om voor 1921 subsi dié te verleenen voor de Handelsavond school te Leiden. Met betrekking tot de subsidie-aanvra gen van volksuniversiteiten te 's-Graven hage, Rotterdam en Dordrecht en de R.K. Volksuniversiteit te 's-Gravenhage, maakte een der leden nog principieel be zwaar tegen elke subsidie aan volksuniver siteiten. De overige commissieleden kon den zich met de voorstellen van Ged. Sta ten tot subsidieering vereenigen. Met do motie-Hoffman, Ged. Staten uitnoodigende geen nieuwe subsidies voor te dragen on de reeds verleende geleidelijk te doen intrekken, kon de groote meerder heid der commissie zich niet, vereenigen. De meerderheid der commissie deelde de zienswijze van Ged. Staten dat afwij zend moest beschikt worden op het ver zoek om subsidie voot de Heilige Land stichting te Nijmegen. Twee leden meen den dat er geen overwegend bezwaar is tegen subsidiever!eening ten dezen. Geadviseerd wordt tot aanneming van het voorstel tot enbeidieering aan de Prov. Commissie ter bevordering van de geiten fokkerij in Zuid-Holland, terwijl met de grootst mogelijke meerderheid aan de desbetreffende commissie ook tot het verleenen van subsidie voer do varkens fokkerij in deze provincie wordt geadvi seerd. Tot aanneming wordt voorts geadvi seerd van de vooretellen van Ged. Staten tot verhooging van het subsidie van den ontsmet tin gsdienst, opgericht door de Zuid-Hollandsohe vereeniging „Het Groe ne Kruis"; tot verlenging der regeling betreffende toekenning van subsidie voor de verpleging van kinderen in herstel ling^- en vacantie-oorden; en tot afwij zing van de subsidie-aanvragen van de R. K. Vereeniging tot bestrijding der tuberculose „Herwonnen Levenskracht". Gedep. 9tellen verder voor aan de Ver. Zuigelingenzorg te Leiden met ingang van i922 tot werk opzegging zoolang een rijk6maatrcgel betreffende de zuigelingen zorg nog niet ie tot stand gekomen, een jaarliikecho subsidie te verleenen onder bepaling o.a. dat het subsidie bedraagt f 500.wanneer de exploitatie een vol jaar heeft geduurd. Dit bedrag ondergaat bij kortere exploitatie een evenredige ver mindering. Ter sprake werd nog gebracht de door Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijn land gegeven afwijzende beschikking op het verzoek van de afdeeling Bosko-op van de Arbeids-Jeugd-centrale tot 't kampee ren in de zeeduinen onder de gemeente Wassenaar van een 30-tal jongens en meisjes en eenige leiders. Met andere leden zijn Ged. Staten van meening, dat een inmenging in de op dit stuk autonome macht van de Waterschap pen, wier roeping het is, voor de belangen van een goede waterkeering zorg te dra gen, niet ligt op den weg der Staten. Ten opzichte van den huidigen financi- eelen toestand der provincie zeggen Ged. Staten in het algemeen, dat deze bevredi gend is. Omtrent den financieelen toestand der provincie in de toekomst laat zich thans bezwaarlijk een beeld vormen. Het beeld hetwelk de begrooting voor 1923 ver toont, is, zeggen Ged. Staten niet geflat teerd. Een zonderlinge toestand. Onder dit opschrift schrijft M. (mr. Marebant) in ,De Vr p zn\g-D cjho era ai" De dagbladen berichten, dat de Ko ningin verschillende autoriteiten hoort naar aanleiding van den uistlag der ver kiezingen. Een bericht, dat het zittend kabinet de portefeuilles er beschikking heeft gesteld, is niet gepubliceerd. Toch sluit het eerste bericht de moge lijkheid in, dat een kabinetswisseling zal plaats hebben. Zou dan de Koningin ad viezen inwinnen over de vraag, of Hare raadslieden, die hebben gemeend, hunne portefeuilles niet ter beschikking te moe ten stellen, zullen zijn uit te noodigen, dit alsnog te doen? Het schijn ons een ©enigszins zonder linge en ongew-one toestand. De Duitscho politieke crisis. Zaterdag heeft, naar Wolff uit Berlijn seint, de rijkspresident Ebert, met den rijkskanselier en den yice-kanselier een langdurige bespreking gevoerd over den politieken toestand. Algemeen wordt in politieke kringen de vorming yam een arbeidsgemeenschap tus- schen de sociaal-democraten en de onaf- hankelijken uitgelegd als een nieuwe orienteering van de onafhankelijke partij en in ieder geval zal ze een ingrijpende verandering in dé Duitsche politieke ver houdingen ten gevolge hebben. Het van socialistische zijde geuite ver moeden, dat door bemiddeling van presi dent Ebert de democraten en het centrum to een compromis zullen overgaan, schijnt niet te worden bevestigd. Integendeel neemt men in rijksdagkringen aan, dat ook een „burgerlijke arbeidsgemeenschap" zal ontstaan, welke dé Duitsche volks partij, de Beiersche volkspartij, het cen trum en de democraten zal omvatten. Daardoor moet een samengaan met de Duitsche volkspartij worden mogelijk gemaakt. Buitendien wil men, indien het toch nog tot een ontbinding van den rijksdag en tot nieuwe verkiezingen zou moeten ko men, een burgerlijk eenheidsfront stellen tegenover het socialistisch© bloc. Ondertueschen hebben noch het centrum noch de democraten, reeds een bepaald besluit genomen. De fractie van eerstge noemde partij moet zelfs nog haar eerste bijeenkomst na de vorming der socialisti sche arbeidsgemeenschap houden. Vooral onder de meer rechtsstaande groepen der onafhankelijke socialisten herecht natuurlijk groote voldoening over den gang van zaken. De communisten zijn woedend en gaan in hun orgaan, de „Rofche Faihne". hef4 ig te keer tegen Breitscheidt en Christian Terwijl zij vermoedelijk hopen, dat de raó1 caal-onafhankelijken haar hun kant zullen overloopen, wordt eveneens Teke ning met de mogelijkheid van een samen smelting der twee socialistische partijen. Deze geven op het oogenblik blijk van gr co te gematigdheid. De strijd in Ierland. Geleidelijk wordt er door de troepen van den Iersehen Vrijstaat een wig gedre ven in het opstandige zuiden van het land. De ongeregelde troepen waren ver sterkt door rebellen uit Tipperary en wa ren gisteren in het bezit van de stad Wa terford, maar thans wordt gemeld, dat zij zich terugtrékken. De scharen der rebellen trokken zich thans, naar men aanneemt, op Clonmel terug. Wat de guerilla-campagne der ongere gelde troepen iu het geheele zuidelijke ge deelte van Ierland tot dusver heeft uitge richt, is, volgens de „Times", dat. zij tot een werkelijke kwelling is geworden en ■heeft geleid tot het beirooven van vreed zame burgers, de belemmering van het verkeer langs den weg en op de spoor wegen, de verstoring van het postverkeer en het telegraifsch verkeer en do daaruit voortspruitende belemmering van den 'handel. Maar als strijdmiddel tegen de regeeringstroepen hééft die campagne vol strekt geen uitwerking gehad. De noodzakelijkeid om aan dezen vorm van z.g. oorlogvoering een einde te ma ken, wordt zeer duidelijk aangetoond in een officieel rapport over den algemeenen toestand, gepubliceerd door het hoofd kwartier van het leger der voorioopige regeering. In dit verslag wordt gezegd, dat de al gemeens gevolgen der campagne zijn, dat er groote schade is aangericht aan het economisch leven en dat de sociale en commercieel© positie van het land in een 6taat van ontreddering en stagnatie is gébracht. De sporen der verwoestingen door de ongeregelde troepen zijn vooral ernstig in Wexford, waar het volk ge brek aan voedsel had en té Limerick, waar, volgens de jongste berichten, de winkels en de schepen in de haven wer den leeggeplunderd, zoodat er vrees be staat voor hongersnood in die stad. Er zijn geen teekenen, die er op wijzen, dat de ongeregelde troepen in de een of andere streek optreden met den eteun der bevolking. Zij worden daarentegen be schouwd als maraudeure, terwijl de troe pen van den Vrijstaat overal als bevrij ders worden ingehaald. De aanlag op Millerand. Talrijke persoonlijkheden kwamen Mil lerand gelukwenschen mot het mislukken van den op hem gepleegden aanslag. Eveneens kwamen talrijke telegrammen met gelukwenschen binnen uit de provin cies en het buitenland. Do bladen verheugen zich alle. dat de president ie ontsnapt aan den misdadigen aanslag en constateeren, dat do dader iemand is die zijn geestelijk evenwicht heeft verloren, maar wiens hoofd zeker gemakkelijk moet zijn op hol rebracht door de oratorische en journalistieke pro paganda der communisten, zooals bhjkt uit zijn verleden en uit het resultaat van de in zijn woning verrichte huiszoeking. Talrijke bladen in Parijs en de provin cie eischen krachtige maatregelen om een einde te maken aan dé bolsjewistische ophitserijen, die het publiek ontoelaat baar vindt en wijzen in dit verband op de spontaniteit, waarméde de menigte Millerand omringde om hem te beseher men en zich op den misdadiger wierp met het doel hem te lynchen. De Sovjet-regeering en de R. K. Kerk. Uit Petrograd wordt gemeld, dat de Sovjet-regeering van de Kath. geestelijk- beid schriftelijke instemming heeft ge- ëisoht met de voorwaarden, waarop haar slechts het gebruik der kerken zal wor den toegestaan. De katholieke geestelijk heid moet zich verplichten om geen anti- bolsjewistische propaganda te voeren, zich te voegen naar allo wenschen der Sovjet-regeering op kerkelijk gebied en te zorgen voor de bewaking van degenen, die belast zijn met het toezicht in kerke lijke aangelegenheden. Een noodlottige ontploffing. Acht kinderen van 11 tot 16 jaar zijn Donderdag op een boerderij bij Water- town (New-York) het slachtoffer gewor den van een noodlottige granaatontplof- fing. Eenige dagen geleden, meldt de „Daily Tel." hadden nabij Watertown schietoefe ningen der artillerie plaats. Na afloop vond een werkman een granaat, die hij meden am naar huis, in de meening, dat het projectiel niet meer gevaarlijk was. Hij gebruikte het ding om de deur tegen te houden. Donderdag nu waren genoemde kinderen nabij het huis bezig met een bal spel, Vermoed wordt, dat een der bonten ballen op een gegeven moment het projec tiel trof. Door de hevige ontploffing, die toen volgde, werde de kinderen letterlijk aan stukken gereten. Ook het huis werd Vernield, terwij aan nabij gelegen wonin gen groote schade werd aangericht. Van de regeeringebosschen nabij Bromberg zijn 2000 morgen land door brand vernield. De schade bedroeg 120 millioen Mk. Meer dan 1000 personen hebben aan het blueschingswerk deelgeno men. Het dorp Münk in het district Ko blenz is door een wervelstorm ernstig ge teisterd. Mühk is bijna geheel verwoest. Van meer dan 150 huizen zijn de daken afgerukt., terwijl ook talrijke muren zijn ingestort. In de nabij dit dorp gelegen bossehen zijn honderden boomen ontwor teld. De geheel bevolking is dakloos. De rijksdag herft besloten in Kiel een vrijhavengebied te vestigen. Voorts heeft hij in tweede lezing het wetsontwerp waarbij scherpe bepalingen tegen het op drijven der prijzen worden vastgesteld, aangenomen. Uit Christiania wordt gemeld: De luitenant Riser Larsen en Luetzow Holm van de marine-luchtstrijdkrachten hebben een vlucht ondernomen van Horten naar Kirkenes aan de Finsche grens. Zij legden den afstand van 2600 K.M. af in 47 uren. Gedurende 22 uren hadden zij een gemid delde snelheid van 120 K.M. per uur. KERK EN SCHOOL NED. HERV. KERK. Drietal. Te BaambrnggeP. Pras te Heu- kelom, F F. J. van de Plassche te Krimpen a. d. Lek en S. C. Groeneveld te Zuilichem. Beroepen. Te Rijssen: G. A. Pot-t te Oud- Beijerland. Aangenomen. Naar Warmond: Dr. J. J. Woldendorp te Hagestein; naar Oud- en Nieuw Gastel: C. Hengeveld te Beek. Bedankt. Voor Wilnis (toez.-: D. van Lut- tervelt te Blauwkapel; voor Oterleek: A. J. P. Boeke to Schoorl; voor Arnemuiden: A. Prins te Giessendam. GEREF. KERKEN. Aangenomen. Naar Nieuw-Weerdingo Sj. Rijper te Reeuwijk-Sluipwijk. CHR. GEREF. KERK. Beroepen. Te Driebergen: C. 6. van der Ven, cand. te Den Haag. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt. Voor Moercapellel W. den Hengst te Leiden. Beroepbaar. Ds. W. Hendrikeen. thans predikant bij de Oud-Geref. Gemeente te Amsterdam, welke Ge meente zieh gevoegd heeft bij de Chr. Geref. Kerk aldaar, ie door de classis Amsterdam on* derzocht en beroepbaar verklaard in de Chr. Geref. Kerk. Ds .A. M. Berkhof!. Ds. A. M. Berkhoff, pred. der Chr. Geref. Kerk to Utrecht, is reeds geruimen tijd ongesteld Z.Eerw. vertoeft voor herstel van gezondheid thans te Ermelo o. d. Veluwe. Zending onder de Joden. Een kleine taalstrijd zoo schrijft men aan de Rotterd. is uitgebroken over den naam. dien men moet geven aan de verkondiging des Evan gelies aan do Joden. De gewone benaming was tot dusver: Zending onder de Joden der Gere* formeerde Kerken in Nederland. Naar ik meen, heeft Ds. Bouwman in de „Le i dsch e Kerfe bode" met deze nomenclatuur den draak ge stoken, er zijn toch geen „Joden der Gerefor meerde Kerken" en b.v.: Joden van de Zending onder Israël! Misschien was de vrees voor zulk misverstand wel wat overdreven want zooals Dr. de Moor in „De Heraut" van 19 dezer opmerkt, iedereen zal toch wel begrijpen, dat de tweede naamval „dor Gereformeerde Kerken" niet be hoort bij: Joden, maar bij: Zending. Intussehen hebben H.H. Depntaten zich deze materie serieus - aangetrokken, en vastgesteld, dat de titel voortaan luiden zal: Zending van de Gereformeerde Kerken in Nederland onder de Joden. Dr. de Moor heeft hiertegen weder bezwaar. Hij is van oordeel, dat do naam er niet beter op geworden is, en dat do aanleiding tot misver* stand niet verwijderd is. Geestig zegt hij: „Men kan nu immers verbinden: „Nederland onder de Joden" en daaruit besluiten, dat de Gereformeer* do Kerken in ons vaderland zending gaan drij ven, onf het uit de macht der Joden te bevrij den. Zoo erg is het nog niet met on6 gesteld, al hebben dó Joden eene belangrijke plaats in ons midden, en zoo antisemitisch zijn Deputaton niet. Hij zou maar liovor willen, dat men zich hield aan den ouden, door de historie geijkten naam. Zou het niet beter wezen, om beide namen to laten varen? Zij zijn beiden onbruikbaar door hunne lengte, en zijn geen van tweeën duidelijk, omdat, zij te veel bepalingen bevatten. Zoo men oens eenvoudig spreken -ging vanJodenzending der Gereformeerde Kerken in Nederland? Die naam ie kort, niet voor moer dan ééno uitlog- ging vatbaar, kan geen misverstand veroorzaken, en is taalkundig volkomen in den haak. WOUBRUGGE. Voorheen en thans. De heer O. C. van Hemessen schrijft ons: Op de plek waar nu onlangs het ge bouw voor Chr. doeleinde verrezen is, stond vóór het jaar 1686 een klein ge bouw voor Chr. doeleinden verrezen is, getrokken was naar Keltisch en bouwtrant met spitsgevel. Volgens een overgebleven teekening bad dit gebouw kleine venslcrs in een groot kozijn, in tweeën gescheiden door een zwaren middendorpel, ter balver wege door luikjes gedekt, die met kwistige hand van ijzer en smeedwerk waren voor zien. In dien zelfden trant werd in dit jaar de „pastory van de Gereformeerde Kerclc van Esselickerwoude" op genoemde plaats gebouwd. Het was een deftig ge bouw, met twee vooruitspringende vleu gels; ook de teekening van dit gebouw is nog bewaard gebleven. In deze pastorie schreef Dr. A. Comrie. zijn vele theologische werken en zijn op volger Ds. B. Ouboter, zijn „Zaakelijko verklaaring van eenige uitgezochte schriftuurplaatsen" en zijn bekende Ca techismusverklaring. Een gewichtig his torisch plekje dus in ons dorp. In 1841 werd deze pastorie verbouwd, doch niet verfraaid. Het terugspringend»? gedeelte werd n.l. met de vooruitspringen de vleugels in één lijn gebracht, zoodat een frondbreedte van 28 meter werd ver kregen bij een voor die breedte te geringe hoogte, wat altijd een huis ontsiert. Deze pastorie nu, waar de vrienden van Ü9. M. H. Bolkestein, dikwerf goede uren doorbrachten voor hun geestelijk leven, werd helaas in 1897 afgebroken; van dit gebouw waaraan zooveel herinneringen verbonden zijn, is echter een photograph ie bewaard gebleven. Onder leiding van den bouwkundige, den heer P. Boot alhier, werd in dat jaar de nieuwe Hervormde pastorie op een iets meer in westelijke richting gelegen plaats gebouwd. Doch toen bleef de con sistorie, grenzende aan de oude pastorie, staan, en maakte tusschen het monuipen tale kerkgebouw en de nieuwe pastorie een vrij pover figuur. Thans is dit gebouwtje verdwenen en staat daar het nu gereed zijnde gehcuw met consistorie. Na langdurige onderzoekingen staat het nu wel vast, dat het kerkgebouw in 1653 hier is gesticht door den bouwmees ter Pieter Post, den leerling van den grooten Jacob van Cam.pen. Dit historisch kerkgebouw met zijn pastorie en nu ge sticht consistorie-gebouw vormen saam een zeer schoon deel van ons dorp. De fundeering van dit nieuwe gebovw is van gewapend beton en de opstand- muren van waalsteen. Een smaakvolie in gang met eiken deuren en een vloer van kunstgraniet brengt ons in de groote zaal, die met haar galerij plaats biedt voor pm. 250 personen. Onder deze galerij bevindt zich de consistoriekamer met brand vrije kluis voor het kerkarchief. Dit uit gebreid archief zal ongetwijfeld bij deze gelegenheid worden geordend. Welk een schat van historische gegevens daarm bewaard wordt, bleek Ti.l. o.a. hier uit dat uit één pakje rekeningen, uit de jaren 1653, de beschrijving van „De Gerefor meerde Kerck van Esselickerwoude en Heer Jacobswoude" geheel kon worden samengesteld. De consistorie wordt verlicht. door twee schakel-lichtkozijnen en dit lokaal kan door het wegnemen van het houten schot vereenigd worden met. de groote zaal. De toegang van de consistorie raar het kerkgebouw leidt door den traphal en den Zuidelijken uitgang. Het licht in de zaal en in de gaanderij wordt ontvangen door ramen van glas in lood, gotisch in stijl en geleverd door de ateliers voor glasschilderkunst „Onder den St. Pieter" te Utrecht, die een filiaal te Leiden hebben. Zij geven voldoende verlichting, terwijl tevens het van buiten inzien uitgesloten is. Des avonds kan het gebouw verlicht worden door vijf electri- sche lampen, tezamen een lichtsterkt e van 1000 kaarsen gevend. De houten kap heeft van binnen den trapeziumvorm. Voor de ventilatie zijn er groote roosters in aangebracht, zoo ook een schoorsteen voor de verwarming van het gebouw. Een woord van lof past hier, voor het initiatief van Ds. A. Meijers tot dit plan, en voor den bouwmeester, den heer W. Boot Pzn., voor de aannemers de heeren H. Luyt en Zoon, de timmerlieden de heeren B. van Dam en B. neijngoud en den schilder den heer J. van Roosendaal voor hun keurige afwerking. ZOETERWOUDE. Burgerlijk© Stand. Geboren: Neeltje d. van H. van Wilsum en L. Vonk Jannetje d. van G. van Leeuwen en P. C. Dorre- paal Paulue Julianus z. van C. Slingerland en A. H. Vermeij Aletta d. van G. van Voor bergen en S. J. Wessel. Overleden: Jacobus Verheul 27 j„ echtg. van E. van den DeoL K RIJNSBURG. Geslaagd voor de Hoofdact© de heer R. Meijer, onderwijzer aan de Julianaschool alhier. i—Burgerlijke Stand. Geboren: Jacob z. van G. van Vliet en H. G. W. van Kla veren Sophia Christina d. van T. van der Meij en E. Star e- Aurelia d. van K. van deu Kwaak en L. J. l-j a„!:;uu Jacob z. van J. Zwaan en A. Groeneveld Roindert z. van F. Heemskerk en Joh. de Mooij. Getrouwd: G. J. Onderwater jm. 23 j. en A. J. G. Aanhano jd. 25 j. A. den Heijer jm. 22 j. en W. van Vliet jd. 20 j. Ovorleden. Cornelis Jacobus Wijsman, 3 mnd., z. van J, Wijsman en A. j, van den Berg. LEIDERDORP. Men meldt ons: Evenals het vorige jaar 6telt het bestuur der Chr. Oranjcvereeniging alhier, zich voor, om op den verjaardag van H. M. de Koningin een Al gemeen Kinderfeest te organiseeren. In dit Co* mité heeft zitting: Het geheele bestuur der Chr. Oranjevereniging, met de Hoofden, Onderwij- zere en Onderwijzeressen der Chr. school en Openbare school en verder de heeren: G. Drost, G. Los, Jac. v. Leeuwen Jr., A. van Muiden, M. Splinter Czn., H. Breggaar, D. de Haas, A. van Varick en J. P. van der Stoel. In het dagelijksch bestuur zijn gekozen: G. Goedhart Hzn., voorzitter; H. D. van Osnabrug» go, secretaris; N. Oosterhout, penningmeester en G. van der Beek, algemeen adjunct. De verschillende werkzaamheden zijn verdeeld in een sub-commissie; voor do kinderspelen, com missie voor de comsuptie, commissie voor hot gereedmaken van het feestterrein. Het gehoele bestunr der Chr. Oranjevereonioing met de heeren G. Los en Jac. v. Leeuwen Jr., namen op zich een collecte te houden in deze gemeente en Hoogen Rijndijk voor dit doel. Heden (Maandag) zou dec© collecte gehuoden worden en rekent weer op een goeden uitslag, evenals het vorige jaar; van deze gelden hangt het af of we weer de kinderen een goeden dag kunnen bezorgen. Ook is een subsidie aan den Raad dezer ge* meen te aangevraagd. ALPHEN AAN DEN RIJN. Mej. M. M. Boone alhier slaagde te 's-Gravenhage voor het examen Hoofdakte. Burger-lijike Stand. Geboren zoon van A. van Viiet-geb. van Vliet. z. van F. Kapteijn-geb. Zaal. z. van S. van Dijik-geb. Verboom. d van Gh. Berger-geb. van MuTlem. z. van L. Hogteijling-geb. Segaar. Overleden: J. A. M. DoeJeman,jm. 2 j. E Frumaai, wed. van W. Eenbuizen, 83 j. (overleden te Leiden.) Gehuwd: G. Lenting, 25 j. en C. J. Rijk- sen 23 j. R. do Ruijter, 24 j. en P. M Stans 24 j. S. de Vides, 32 j en M. van Arkcl, 29 j J. L. Schouten, 24 j en A. J. W. Hoogen- dijk 22 j. HAZERSWOUDE. Zondagmiddag bad alhier een treurig ongeval plaats. De ruim 4-jarige M. Lindhout geraakte in een sloot nabij de woning te water, met het gevolg dat het meisje leven loos daaruit werd opgehaald. Door Dr. Tak »an Boskoop die op dat oogenblik met de auto pas eeerde, werden alle middelen in het werk ge* 8teld de levensgeesten weer op te wekken, echter zonder het gewenschte resultaat. Alhier i,s opgericht eon afdee- ling van den Bond van melkveehouders, met aan* vankolijk 30 leden. De .contributie bedraagt f 0.50 per koe per jaar. Het voorloopig bestuur boslnat uit de hoeren A. v. d. Lelie, J. H. Straathof, T. J. de Kort en L. C. van Geest. Bij den heer C. v. W. aan de zijde ontstond een begin van brand, die echter geluk kig met eenige emmers water kon worden ge- bluscht. VOORSCHOTEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Petrus Johannes Leopardus z. van G. G. van Bemmelen enE. J. Straathof Helena Maria Cornelia d. van J. Rijsdijk en A. M. G. van Hagen Maartje Elisabeth d. van J. J. Planje en T. de Reode. HAARLEMMERMER. Burgerlijke Stand. Geboren: Andreas Nicolaas z. van J. van Zwieten en A. B. van Zwieten Dirk z. van S. Witkamp en G. van de? Lip r Dingena Francisca Xaveria d. van A. Loogman en D. van Berkel Wil* lem Jan z. van A. Resocst en M. Roest Chrie- tina Francieca d. van F. Luke en C. F. PoeL geest Anges d. van J. Appelman en C. C. van der Voort. Ondertrouwd: Nicolaas Kolk 52 j. en Leentje Boelhouwer 46 j. Gelijn Snijders 27 j. en Antje Leijding 25 j. Gorarclus Johanne* Kroeso 27 j. en Annechina Minkina Dik 28 j. c Adrianus Antonie Bax 26 j. en Stevina van de: Beek 26 j. Aalt Struik 19 j. en Antje Kaïv 18 j. Getrouwd: Simon van der Kamp 24 j. et Claeina Maria Blokleer 18 j. Overleden: Leonardue Antonius Wilhel mus Burgerman 25 j., geh. met P. H. Abraham if, KOUDEKERK. Gedurende de afgeloopen maand Juni zijn alhier de navolgende personen ingekor men: Maria Anna Koot van Leiderdorp Wik helmina vtn Egmond van Alphen aan den Rij* - Dirkje Breve van Bleiswijk Arie van Wat geningen en Gerritje van Diggele van Hazer*: woude Neeltje Johanna Hoogoveen van Ha* aerswoude Brogje van Holst van Bodegravc* Pieter Tijs6en en Elisabeth Maria de Korte van Hoogoveen Lijsje Kreling van Meerkerk* Vertrokken: Naar 's-GravenhageCorner lia Aagje Zaal Gerrit van Diggele en Aletta van Nood naar Leiden Willem Hendrik Oebe» rius Kapteijn naar Heerde Beatrix van Om» mering naar Alphen aan den Rijn Jacobua Cornells van Vliet en Gerritjo Adriana Jonge, neel naar Haarlemmermeer Maria Batelaan naar Leiden Pieter Martinus Verkade naar Boskoop Bartholomous Kraan naar Hazors- woude. KATWIJK AAN DEN RIJN. Vrijdagavond j.l. heeft onze A* R. Kiesvereeniging onder leiding van haren v* or- zittcr, den heer W. S ch o n e v e 1 d, een hord en» lcingsavond gehouden voor den gelukkigen uitslag der 1.1. 'gehouden stembusstrijd. Na bet voorlezen van den 99sten Psalm werd de vergadering door den voorzitter met gebed geopend. In zijn openingswoord wees spr. op de zichtbare verbooring van onze gebeden, in de overwinning die God ons hoeft geschonken. Hem zij bovenal do eer en dank toegebracht. Maar ook een woord van dauk aan - allen d:e hebben medegewerkt in den strijd, inaonderb'nd onze „propaganda-commissio" en onze vïgcwoi, die ook nuchter genoeg waren zich niet door do

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 2