A. WAALS 1 I CONFECTIE-WEEK j 111! ili'lilui. :,i. Sihiiiliiiiklli Ver bouwings-Uitver koop 1 1 KINDERKLEEDING 1 A. WAALS Haarlemmerstraat 134—136 Zie onze speciale Confectie-Etalage. WSF Vanaf HEDEN brengen wij alle voorradige m (egen enorm gereduceerde prijzen in verkoop. EEE Waschechte dril Jongensblouses vanaf 1,30 Jongenspakjes, 2.271!8 Cheviot Jongensbroekjes, met gevoerd lijfje, vanafl.971/2 Blauw Kamgaren Matrozenpakjes,vanaf 7.50 Laken Kindermantels, in fijnekleuren 4.90 Aardige Zephir Meisjesjurken vanaf. Matting Kinderjurken, vanaf Stoffen Kinderjurken, Frottè Meisjesjurken, Mouseline Meisjesjurken, vanaf Eveneens bieden wij 'alle voorradige Jonge Dames» en Dames» japonnen en Blouses tegen ONGEKENDE LAGE PRIJZEN aan. Chique Voile Jurk2.75 Elegante Gabardine Japon6.90 Geborduurde Wollen Damesjapon 4.50 Moderne Voile Damesjapon 3.75 1.20 1.20 2.95 205 3.95 0.94 Zephir Damesblouse Gebioemde Voile Blouse1.05 Matting Damesoverhemd1.85 Zwarte Damesblouse, ook in extra groote maten 3.50 Voor smaakvolle garneering brengen wij een rijke keuze in Kanten Kragen voor Blouses en Garnituren voor Meisjesjurken. üaariemnK si Ï34-I3S. GEMEENTELIJKE AANKONDIGINGEN Gemeentelijke Vischverkoop. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen dat Zaterdag aan den gemeentelijken Yisch winkel, Vischmarkt 18, verkrijgbaar is SCHEL- VISCH k 0.10, SCHOL k 0.19, SCHAR k 0.15 en TONG k f 0.80 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 14 Juli 1922. AGENDA. lederen Woensdagavond van 7Yi8M uur. Rechtskundig Bureau Chr. Best. Bond. Steensrhunr 15. Apothekers die tot en met Zondag op Maandagmorgen eiken nacht en des Zon dags geopend zijn: P. du Croix, Rapenburg 9, Tel. 807. A. J. Donk. Doe^astraat 31, Tel. 1313. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Mensehheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. de situatie te redden. Er wordt o.m. de Italiaansche delegatie genoemd, die een bemiddelingsactie op touw zou hebben ge zet. Deze geruchten wijzen er op, hoe sterk men in zekere kringen nog ateeds wenscht en volledige mislukking der con ferentie te voorkomen. Aangenomen, dat deze geruchten niet onjuist'zijn, moet men toch met 't oog op de onverzoenlijke houding der Russen, van de bedoelde pogingen niet al te veel suc ces verwachten. Loonregeling spoorwegpersoneel. Het Hoofdbestuur van den Ned. R.-K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel St. Raphaël heeft zich met het volgende telegram tot den Ministerraad gewend: Hoofdbestuur St. Raphaé! te 's Bosch, in vergadering bijeen, protesteert namens geheele organisatie tegen loonsverlaging personeel Centrale Werkplaatsen. Mede door deze beslissing is vertrouwen in Mii nister van Waterstaat verloren. Het vertrouwen, dat in de Regeering van November 1918 op grond harer eigen verklaring gesteld kon worden, is ernstig geschokt. Hopen door conferentie ge schokt vertrouwen te kunnen herstellen. Wachten nader bericht wanneer aan depu tatic uit hoofdbestuur audiëntie kan wor den toegestaan. BUITENLAND. Nieuwe Duitsche politieke crisis Bij de onlangs gevoerde besprekingen over de wet ter bescherming van de re publiek tusschen de sociaal-democraten en de vakvereenigingen, deelden deze mede, dat zij, in strijd met de uitlatingen in de pers blijven staan op uitbreiding van de coalitie naar links. Den rijkskanselier werd van dit besluit mededeel ing gedaan. Deze heeft zioh eer gisterenavond met den rijkepresident, die zijn vacantie te Freudenstadt doorbrengt in verbinding gesteld en hem verzocht on- middelijk naar Berlijn terug te keeren. In verband met dit besluit der sociaal democratische, rijksdagfractie en der vak vereenigingen hebben in den Rijkedag langdurige besprekingen plaats gevonden, waarbij men echter niet overeenstemming kon geraken. Zoowel van het Centrum als de demo craten hoort men, dat zij van toetreding der onafhankelijken tot de regeering abso luut niet willen weten. Door politici van deze partijen wordt aangevoerd, dat bij een fusie der meerderheids socialisten met de TJ.S.P. de toestand andere zou worden. Aan een aaneengesloten socialistische partij, die numeriek een zeer groot over wicht boven alle andere partijen zou heb ben, zou men bereid zijn een sterkere ver tegenwoordiging in de regeering toe te staan. Op het oogenblik valt echter nau welijks te denken aan zulk een fusie, aan gezien hiervoor de goedkeuring van de partijcongressen der beide partijen, al thans van de U.S.P. noodig is. Practi6ch zal in plaats hiervan slechts een parlementaire arbeidsgemeenschap der der sociaal-deimocraten en onafhan kelijken in werking treden. Men verwacht een wijziging van den toestand na den terugkeer van den Rijkspresident Ebert te Berlijn Zaterdag a.s. Zoodra de rijks kanselier aan den president rapport zal hebben uitgebracht, zal Ebert zich met de verschillende partijen in verbinding stel len. Men beschouwt echter algemeen den toestand wel als zeer# ernstig, doch niet als hopeloos. Men gelooft dat de tusschenkomst van president Ebert, die Zaterdag waar schijnlijk naar Berlijn zal terugkeeren, een goeden invloed zal kunnen uitoefenen bij de sociaal-democratisch partij, en haar tot een andere zienswijze zal kunnen over halen. Juist het feit, dat rijkskanselier Wirth Ebert heeft verzocht om terug te keeren, beschouwt men alö 'n kalmeerende factor, terwijl ook de onafhankelijken zich wel driemaal zullen bedenken alvorens den rijksdag te willen ontbinden. Van denzclfden aard, ofschoon niet ge heel overeenkomstig is de houding van het centrum. Daaromtrent is echter nog niets te zeggen, daar de fractie eerst na do beëindiging van de rijksdagzitting haar houding zal vaststellen. Het centrum zal echter evenmin als de democraten een coa- litieuitbreiding alleen naar links dulden en zich tegen elke inmenging der vakver eenigingen met greote beslistheid verkla ren. Op dezelfde wijze oordeelt ook de Duit- echo volkspartij. Een der meest vooraan staande leden heeft er juist in den-rijksdag aog op gewezen, dat het gevaar opleverde voor de vakvereenigingen, om op de haar meest nabijstaande partijen druk te willen uitoefenen, daar deze druk ongetwijfeld zeker een tegendruk zou tengevolge heb ben. Duitschland en de Herstclcommissie. Het voorloopig antwoord van de Com missie van Herstel op de Duitsche nota, dat gisteren naar Berlijn werd verzonden, luidt als volgt: De Commissie van Herstel heeft de eer de ontvangst mede te deelen van het Duit sche memorandum van 12 dezer, voor de Kriegslastencommiesion gezonden en zal den ernstigen toestand, die daarin wordt uiteengezet met alle zorg, die deze ver dient. bestudeeren. Te zelfder tijd is de commissie er van overtuigd, dat de beta- lang van de schadeloosstelling een van de oorzaken, maar niet de belangrijkste is van de tegenwoordige depreciatie van de Duitsche mark en dat de stabiliteit daar van alleen definitief kan worden verkre gen door onmiddelijke toepassing van de financioele hervormingen, welke door de Commissie van Herstdl sedert geruimen tijn zijn geöischt. Zoolang het rapport van de garantie- commissie over de toepassing van deze maatregelen niet is ontvangen, kan de commissie geen besluit nemen, maar met het oog op do urgentie van het probleem hoopt de commissie haar besluit voor den datum van den 15den Augustus te nemen en aan de Duitsche regeering mede te deelen. Aangaande de verschuldigde termijn der schadevergoeding, die op 15 dezer vervalt, werd aan de Kriegsïastencom- issie op 11 dezer schriftelijk medege- deeld, dat het bedrag van deze betaling verminderd werd tót een bedrag van 32.107.397.70 goudmark. Deze som die volgens de verklaringen van de Duitsche regeering door haar ter beschikking van de Commissie van Herstel werd gehou den, moet op 15 Juli aa. worden overhan digd. Do toestand in Ierland. De bijeenkomst van het Zuid-Iersehe parlement is verdaagd tot 29 dezer, om dat een groot deel van zijn' leden actief medewerken aan het herstel van de open bare orde. Collins, het h-oofd van do voorloopige regeering van den Ierschen Vrijstaat, is benoemd tot opperbevelhebber van. het Ieische leger en zal met. Mulcahy, den mi nister van Verdediging, die tevens is be noemd tot ohef van den generalen staf en met generaal O'Duffy dein oppersten oor logsraad vormen. In een proclamatie van de voorloopige regeering, waarin deze benoemingen wor den ter kennis gebracht, wordt tevens ge zegd Het is de eerste plicht va.n de regee ring en" ook haar vaste voornemen, om het gezag van het volk hoog te houden en in iedere provincie de persoonlijke vrij heid en den vrijen gang van het econo misch leven te yerzekeren. Alle middelen, waarover de staat beschikt, zullen wor den gebezigd in de campagne, welke thans in het Zuiden en 'Westen wordt gevoerd. De regeering hoopt in twee a drie weken haar taak, het bedwingen van de ongere gelde troepen, te kunnen voltooien en de verbindingen tusschen alle deelen van Ierland weer veilig te maken. Volgens berichten in de dagbladen wer den de opstandelingen in do stad» Gal- way, waar zij pogingen deden d© troepen van de regeering te omsingelen, door de ze laatsten zelf omsingeld en geheel ver slagen. De opstandelingen, die éée doode en 12 gevangenen verloren, staken voor hun aftocht uit de stad, het marktgebouw, het postkantoor en verschillende andere» gebouwen in brand. Van de nationale troepen werden twee manschappen ge dood en velen gewond. Uit Cork zijn geen nieuwe berichten ontvangen. Gelijk bekend, hebben zich vele rebellen in deze stad verzameld. De verblijfplaats van De Valera is nog steeds onbekend. Mexicaansche vendetta. Do „New York Herald" verneemt, dat te Mexico City een 15-jarig meisje, Maria del Pilar Moreno, vier schoten heeft ge lost op het kamerlid Tejada Llorca Ta- ven ge, die doedelijk werd getroffen. Het meisje heeft verklaard, dat ze de dood van haar in Mei j.l. gedooden vader, eige naar van het blad „Heraldo de Mejico" heeft willen wreken. KERK EN SCHOOL NED. HERV. KERK. Boroepep. Te Nijkerkerveen (toez.): P. C. do Grootte Jutphaas. Bedankt. Voor St. Annaland: M. B. Ver kerk te Goudèrak; voor Arnemuiden: A. Prine to Gios9endam. GEREF. KERKEN. Drietal. Te Laren (N.-H.): H. C. van den Brink te Zandvoort, J. van Herksen te Twij- zol en J. Visser to Hijlaard. Tweetal. Te Dalfsen: J. Hoekstra te Ten Post en H. van der Zanden te Wapenveld. Beroepen. Te Charlois (Rotterdam) (2e pred.-plaats)C. J. Wielenga te Zierikzce. Aangenomen. Naar Alphen aan den Rijn (als hulp-pred.): D. Nauta, cand. te Dok-, kum. CHR. GEREF. KERK. Bedankt. Voor Helder: D. Dri essen to 'e-G raven zande. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen. Te Dordrecht: de heer J. van Vliet te Boekoop. Beroepingswerb. Door de afd. Leeuwarden van het Religieus Socialistisch Verbond is tot het Kiescollege der Ned. Herv. Gemeente to Leeuwarden het verzoek gericht, om in de vacature van wijlen Ds. G. W. Heesen een predikant van christen» socialistische richting te beroepen. Tweede Predikant te Bnssom. In de Kerkeraadsvergadering der Geref. Kerk to Bussom is met algemeen© 6temmen besloten tot het beroepen van een tweeden predikant, wegens uitbreiding der gemeente. Over deze be roeping en over het bouwen ocner nieuwe kerk zal met de gemeente in een to houden gemeente» vergadering overlegd worden. -Moderne talen. Do pi. comm. van toezicht op het L. O. to 's-Gravenhage, heeft zich met groote meerder^ heid van stommen uitgesproken voor het openen van de mogelijkheid om in het 5e en 6e leer» jaar der lagere school één der moderne talen te doen onderwijzen. Noderlandsche Zendelingsverceniging. Gisteren ie de herdenking van het 125-jarig bestaen van bovengenoemde vereeniging te Oogstgeest voortgezet. In de morgen vergadering sprak de heer E. J. v. d.-Berg, zendeling, over den arbeid in D e 1 i, waarna Dr. Gunning een en ander meedeelde omtrent het zendingswerk op Java. De middagvergadering word bijgewoond door do Koningin-Moeder, vergezeld van graaf van Limburg Stirum en barone&so van Ittersum. De Koningin was vertegenwoordigd door den hofprediker Ds. Welter. Mede waren tegen woordig dc burgemeester van Leiden en mevrouw de Gijselaar, mr. van der Lip, wethouder van Leiden, de burgemeester van Oegstgeest, de heer van Grïethuysen, e. a. Ds. van der Giesen riep de Koningin-Moedor een welkom toe. In de geschiedenis van het Nederl. Zend. Gen. getuigt menige bladzijde van do sympathie van het Huis van Oranje. Verder wijst hij op de ontwaking .van Indië. In alles openbaart zich een zoeken naar God. Het is de taak der zending daaraan te voldoen. Daarna sprak Prof, van Nos over de geschie denis van het Nederl. Zend. Gen. gedurende de laatste 25 jaren. Spr. wees op het besluit van de Nederl. Zend, Vereen, om zich aan te sluiten bij de samenwer kende corporaties. Dit is een besluit dat 25 ia» ren geleden niet mogelijk was. De Nederl. Zending bemoeit zich niet met poli» tick, maar wel houdt zij rekening met de maat schappelijke toestanden, en bovenal met de gees telijke stroomingen op baar arbeidsveld. Zij let op de teekencn der tijden: de kwarteeuw, die achter ons ligt, is de tijd van het ontwaken van Indië. De geschiedenis van het N. Z. G. in de eerste 25 jaren vsn z-jn eeuw kan onmogelijk bij het Genootschap alleen blijven 6taan, maa* moet zich wel bezig houden met de gclieele Ne* derlandsche Zending. Spr. memoreerde de werkzaamheid van director Gunning gedurende die 25 jaren. Do grondge? dachte van zijn werk was: het gaat jn do zon ding niet om Nederland, maar om Indië. Daar* om moest er samenwerking komen. Ook prof. Va» leton heeft daartoe krachtig meegewerkt. De gang van zaken met, de Nederl. Zend. School was een gevolg van het doorvoeren dezer gedachte. Zij ie geworden de eenige opleiding in Neder land. Een andere openbaring is het Zendings bureau. Do Zendingsdirectoren staan in gemeen» schappelijken dienst der corpora ties. Verder wees spr. op do beteekenis van het Zendingsconsulaat. Ook op de beweging voor Zendingsstudie. De Zending ie niet meer de zaak van een klein kringetje. Belangeloos streeft zij associatie van Oost en Weet na. De ontwik» keling van Indië mag niet aan het Christendom voorbijgaan. Dit is om der wille van Indië zelf geraden en geboden. In dit verband wijst spr. op do supranationa» liteit der Zending. Do Nedérlandsche Zending hoeft een bélangrijko taak in de Internationale Zendingsbeweging te volbrengen. Steeds is er geklaagd over de wanverhouding, tusschen de vaste inkomsten en uitgaven. Van 11 zendelingen in1897 is het getal zendelingen thans 42. Waren de uitgaven teen f 90.000, thans is hot budget gestegen tot f 281.000. Het Zendingswerk op Gorontalo en Savoe werd opgegeven. In 1903 kwam de arbeid in Belang Mongondou er bij. Aan het eind van deze 25 jaar blijft het Wvord van den apostel van kracht: Ik heb het geloof behouden. INWIJDING DER NED. HERV. KERK TE ALPHEN AAN DEN RIJN. Gisteravond had onder enorm© be langstelling de inwijding plaats van hefc nieuwe kerkgebouw der Ned. Herv. Ge meente te Alphen a. d. Rijn, dat weer op getrokken is op de plaats van het mooie, oude kerkgebouw, indertijd door brand verwoest. Een groote menschenmassa had zich en file opgesteld voor de hekken van de nieuwe kerk, van welker slanke toren feestelijk de driekleur wapperde. Het ruime kerkgebouw was tot in de uiterste hoeken met belangstellenden, ook uit de omliggende plaatsen, gevuld. Voorgelezen werd 1 Koningen 8:22—51, beschrijvende het gebed van Salomo bij de inwijding van den tempel te Jerusa» lem. Ds. Veldhoen, Ned. Herv. prod, te Al phen, bij wien de leiding van den avond berustte, eprak hierop het votum uit en ging voor in den gebede. Z.Eerw. sprak vervolgens do Gemeen te aldus toe: Mijne geliefden!. Zoo is dan eindelijk de dag aangebro ken, dien wij allen reeds geruimen tijd biddend verbeidden; thans kunnen we 't. uitjubelen „het feestuur heeft geslagen." Weest welkom gij allen, die hier aanwe zig zïjt, gij Edelachtbare heer Burge meester onzer burgerlijke Gemeente, wij zijn u dankbaar dat gij aan onze uifcnoo- diging hebt gevolg gegeven, evenals de verschillende kerkelijke besturen. Weest allen welkom, die door uw aanwezigheid hier van uw be^ngstelling blijk geeft De tijd onzer omzwerving is thans voor bij. Door Gods weldoende hand worden w< in staat gesteld, weer bijeen to komen in onze kerk. die als een. phoenix uit haaï a6ch herrezen is; nu kunnen we wedei den Heere aanbidden in Zijn Heiligdom. Het verleden met. zijn zorgen en moeiten wordt ten ©enenmale op den achtergrond geschoven door de heerlijkheid van deze® dog. Maar daarom mogen we die moeitevollo periode niet vergeten! Met den psalmdichter kunnen we zeg gen: ..Het is mij goed verdrukt te zijn ge weest." In dien druk hebben we leeren zien, wajfc Gód van on6 eischt, en de dagen in onze houten noodkerk zijn in vele opzichten heerlijke dagen geweest. Maar nn we voor de eerste maal weer uit de houten in de steenen kerk komen* past on6 wel een ure van aandachtige overdenking en hiertoe wil ik u bepa^n bij den tekst 1 Kon. 8:29: „Dat uw oog open zij dag en nacht over dit huis. We zijn deze ure met gebed begonnen en dat wae oen goed-begin van ouzo eerste bijeenkomst in dit gebouw, want dat. was beginnen met God! En wat we met Hem beginnen moet goed worden! Dit begreep ook Salomo, toen hij den tempel Zijns Gods inwijdde en wanneer we zijn voorbeeld volgen, den wandelen wo niet verkeerd cn daarom zal deze pre diking zijn een gebed le. o-iji bescherming van dit. gebouw. Want de schokkende ge beurtenis van April 1916, toen ons heer lijk bedehuis met vuur verbrand werd, kan zich hei-halen en zulks kan slechts verbood worden door de almachtige hand van Hem, die noch sluimert, noch slaapt, den machtige Israels. Moge ons kerkgebouw bewaard bbjvcn om te midden dezer wereld met wijd ge opende deuren te 6taan voor hen. die hon geren, naar betere spijze, dan de wereld hun geven kan. En al weten we, dat van geen aardsch gebouw een 6teen op den anderen gelaten zal worden, toch mogen we bidden, dat God dit huis onder Zijn hoede neme, tot dat. het niet nu er van no ode is, totdat Christus' kerk op aarde wederkeert. Tot zoolang sineeken we „dat Uwe oogen open zijn, dag en nacht, over dit huis." In de tweede plaats moeten we bidden voor de behoudenis van de prediking van Gods Woord in dit gebouw. Want wat zou al de sehoonhetd van dit stijlvolle gebouw te beduiden hebben zon der hefc Woord van God? Gij komt hier niet om te hooren het woord van den pre dikant, die sterfelijk ie, maar^ Gods Wo-ord, dat onveranderlijk is tot in «K eeuwigheid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 2