Dagblad voor Leiden en Omstreken. 3de JAARGANG. - WOENSDAG 12 JULI 1922 - No. 683 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 ADVERTENTIE-PRIJS. PER GEWONE REGEL 10.221 DES ZATERDAGS 4 5 10.30 INGEZONDEN RECLAMES Dl'Wt7" AülEK KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 30 voorden 50 cent; Zaterdags 75 cent bij voornitbetaling. ABONNEMENTSPRIJS f IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN r WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN PER KWARTAAL 12.50 TER WEEK 10.19 FRANCO PER POST PER KWARTAAL 2.90 Dit nummer bestaat uit twee bladen De Kabinetskwestie. Een van <le moeilijkste vragen, die thans om oplossing Toepen, is de samen stelling van het. Kabinet. Bij oppervlakkige beschouwing ligt 'het voor de hand, dat het tegenwoordige Ka binet, al of niet gereconstrueerd in func tie blijft, of dat althans uit de drie reebt- Bche groepen een Kabinet wordt gevormd. De groote meerderheid van ons volk heeft zich uitgesproken voor het behoud van een rechtsch Kabinet en voor een Re- "Sgeering die wenscht voort te bouwen op de Christelijke grondslagen van ons yiolksleven. Hieromtrent ie geen verschil van op vatting mogelijk. De uitspraak was te duidelijk. Hierbij kan tevens in aanmerking wor- iden genomen, dat de meerderheid van de kiezers zich tevens voor krachtige bezuiniging heeft uitgesproken. Door de verschillende rechteche par tijen is toch op den voorgrond gesteld, dat in de allereerste plaats moet worden getracht het financieelc evenwicht te her stellen. Maar er is nog een aanwijzing waar mee rekening dient te worden gehouden. Hoewel niet door, dan toch i n de Christel. Historische Unie, heeft de pro paganda een sterk anti-Roomsch karak ter gedragen. Het hoofdbestuur heeft hieraan niet meegedaan en we zijn zelfs overtuigd dat hel deze actie ten sterkste afkeurt. Maar door de plaatselijke leiders is hier en daar een felle anti-Roomscfhe campag ne gevoerd. Om dit duidelijk te maken laten wij hier volgen een gedeelte van een strooi- biliet door het bestuur der afd. Kat wijk van de C-hr. Hist. Unie ondertee kend: „Voor ons volksleven, voor odzo na tionale eenheid bestaat er gevaar, dat de Roomsck Catholielcen grooter invloed zullen verkrijgen op de leiding van ons volk op politiek en sociaal terrein. Rome krijgt in ons land steeds grooter macht. Het tracht op alle gebied de Roomschen te scheiden van de Protestanten. De jon gelingschap wordt gesplitst in tweeën door Roomsche vereenigingen tot beoefe ning van sport. Bovendien is er een stre ven merkbaar, om on onderwijsgebied di ploma's uit te reiken, afgegeven door Roomsche examen-commissies. Reeds wiorden studenten opgeroepen in zuiver Roomsche Studentenvereenigin- igen. Nog slechts korten tijd en Rome zal een eigen Hoogeschool hebben, Wie goed «ebt geeft, ziet- Rome steeds vorder gaan. Het volk moet niet meer komen in de openbare leeszalen, waar zo ook Protes- tant-rhe lectuur kunnen vinden. Rome zal wel zorgen voor eigen leeszalen, waar niet langer geschriften kunnen gelezen n orden, die betrekking hebben op liet al- fcerrecce denken van ons gelieele volk. Wij willen met het bovenstaande niet beweren, dat. Rome geen wettelijk recht heeft zoo te handelen. Ons doel is de Pro testanten' te wijzen op de gevolgen. Door dit streven van Rome wordt ons volk in twee groepen gesplitst en gaat de nationale eenheid verloren. Hoe gevaar lijk dit is voor een volk, toch lijkt de toe komst voor de Protestanten nog ernsti ger te wiorden. Rome beschikt ovor veel geld. Mil- lioenen liggen klaar, om hot grondbezit te vermeerderen, o.m in Noord-Holland, Lim burg enz. akkers en weidegrond op te koopen en te brengen in Roomsche han den. De groote magazijnen en kantoren in onze steden komen meer en meer onder Roomsch beheer. Begrijpen de Protestanten niet, dat op ideze wijze bijna alles op 't. gebied van landbouw, nijverheid en handel in de macht komt van Rome? 't, Gevolg zal kunnen zijn, dat in do (toekomst uw zonen en dochters mot hun diploma's, niet afgegeven door Room sche examen-commissies, geen plaats zul len vinden op de handelskantoren. De Protostantsche landbouwers zullen tevergeefs trachten, grond in pacht to vesr- fcri;gen, de Prótèstantsche arbeiders tever geefs aankloppen om werk. Ook onze Proteetantsche Middenstand zal de concurrentie mot den Roomschen niet kunnen volhouder. Rome geeft aan den zonen der Moederkerk gaarne geld to gen zoo laag mogelijk procent, de Pro testanten zullen 5 en meer procent moe ten betalen. Wat zullen we teeocover die macht van Rome plaatsen. Zullen we smalend spre ken over Roomsche misbruiken, Room- Bche schandalen enz.? Wordt Rome daardoor zwakker on wij sterker? Of zullen we schouder aan schouder staan? Velen van U ziin nog onverschillig. 'Korae werkt. Rome maakt propaganda. De Roomsc-h-Catholieken willen de Pro cessies als een propnganda-middel, om de onverschillige Protestanten zoo mogelijk onder bekoring te brengen van hun .▼roomheid en ceredienet en toewijding. I Voelt ge het gevaar niet van den bo- keeringsijver van Rome in de missiewe- kem? Die bekeering6ijver kan later ook uw kind gelden. Juist op onze jonge man non en vrouwen tracht Rome zooveel in vloed uit te oefenen door het mystieke en door worken van barmhartigheid. Rome wil, dat de Protestanten in Ne derland gelden toestaan voor het gezant schap bij den Pauis. Zullen en kun nen wij die macht erkennen? Is het vol doende om "te zeggen: ,,Wij erkennen wel, maar geenszins alle pretenties", zooals door den Anti-Revolutionair Idenburg werd geschreven. Wat zouden wij Chris- teHjk-Historischcn gaarne willen, dat ook de Anti-Revolutionairen den tijd gekomen achten, dat zij stelling behooren te nemen tegenover Rome, want, of wii Protestanten alle pretenties erkennen, laat Rome koud, als het feit van erken nen maar niet te loochenen valt. Neen, wij Christelijk-Historischen, gevoelen het onzen plicht, te strijden tegen de opdrin gende macht van Rome. Wij achten den tijd daarvoor wel rijp En dan verder:. Gm der wille van uzelf, van uw, van onze kinderen, roepen wij u toe: Duldt niet langer, dat Rome op alle terrein al leen de lakens gaat uitdeelen. Op deze wijze heeft men getracht, de Herv. (Geref.)Staatspartij den wind uit do zeilen te nemen, do A. R. partij afbreuk te doen en ontegenzeggelijk, zijn op deze wijze vele stemmen voor de Ohr. Hist, candidaten gewonnen. Wat bet eekent nu deze actie? Ons inziens niets anders, dan dat niet meer met Rome mag en zal worden samon gewerkt. Terecht wordt toch in bovenaange haald strooibiljet gezegd, dat door te wijzen op de Roomsche misbruiken Ronie niet zwakker WOTdt, wat de uitslag van de stembus dan ook wel heeft bewezen. Er zijn bij de kiezers zekere verwach tingen gewekt. In het vertrouwen dat de band met Rome zou worden doorgesneden hebben vele kiezers de Chr. Hist, candidaten ge steund. Daarmede zullen de leiders van do Unie hebben te rekenen en het is voor ons dan ook zeer de vraag of van die zijde geen bezwaren worden "emaakt om opnieuw met, Roomsche ministers in een Kabinet zitting te nemen. In dat geval wordt de toestand uiterst verward en kan zelfs van een rechtsche meerderheid niet meer worden gesproken. Met. belangstelling wachten wii dan ook den verderen loop der zaken af. V Samenwerking, In ons Program van actie heeft de A. R. partij uitgesproken wat zij wil, en de antirevolutionaire kiezers hebben dit pro- giam bekrachtigd. Thans, nu de stem ming achter den rug is, komt de vraag aan de orde langs welken weg wij onze wensclien moeten zien te bevredigen. Geen der partijen heeft een meerderheid behaald. Combinatie zal dus noodzakelijk zijn, al zijn daaraan voor allen die van zulk een combinatie deel uitmaken bezwaren verbonden. Het gemakkei ij kst is wel dat men zich' afzijdig houdt. Wanneer de A. R. partij zich isoleert en zich er toe bepaalt van hare beginse len te g e t u i g e n, dan verkeert zij in een zeer gunstige conditie. Maar hier staat tegenover dat een par tij- als de onze een verantwoordelijkheid heeft, waaraan zij zich niet. mag onttrek ken. Het vaak te onpas in dit verband aan gehaalde woord van Groen: In ons isolement ligt onze kracht, •heeft hier geen beslissende beteeknis. Gnoen van Prinsterer bedoelde niet, dat de A. R. partij niet met anderen zou s a- monwerken, maar als hij sprak van isolement, dan bedoelde hij daarmee: on ze zelfstandigheid, onze begin selvastheid. Samenwerking is geoorloofd, kan zijn in 's lands belang en kan leiden tot toe passing van de door ons beleden beginse len. Maar dat kan alleen wanneer aan be paalde voorwaarden is voldaan. Terecht werd in de offieieele toelichting op ons program van actie dan ook opge merkt: ,,V oor men besluit om saam in zee te gaan, moet de zekerheid bestaan, dat de uitrusting van 'het seheepke in orde is. Men mag er misschien niet in geslaagd ziin om alles aan boord te krijgen, dat men gaarne onder de lading opgenomen had gezien, maar wat aan boord genomen ie, moet nnt aller in-stemming zijn in geladen. Do nu afgesloten parlementaire période zij ons tot een waarschuwing. W ij hadden ons uil gesproken tegen vrouwenkiesrechthet kabinet nam er een zeer welwillende houding tegenover aan. Wij waten togen leerplicht; het knbi- nol sfeldo een uitbreiding van dien plicht, voor. Met onze conceptie van de vrije 8'hooi is veinig rekening gehou den; en hoezeer cok wij dankbaar zijn, dat eindelijk recht gedaan is tegenover het bijzonder onderwijs, de vrije school heeft aan vrijheid ingeboet. We zullen ook in do toekomst gaarne saam werken met hen, die in de diepere grondbeginselen met ons eenswillend zijn, maar dan zal aan tweeërlei voorwaarde voldaan moeten worden: la. Zal een met onzen steun tot stand .gekomen kabinet niets mogen voorstel len, dat t .jpg e n ons Begineleprogram of ons Program van Actie ingaat. 2o. Zal het Werkprogram van zulk oen kabinet ook in positieven zin zich in rui me mate bij die Programma's moeten aansluiten." STADSNIEUWS. Chr. Hist. Unie. De afdeeling Leiden hield gisteravond in Prediker een feestelijke vergadering, naar aanleiding van den voor haar gunsti- gen uitslag der verkiezingen in onze stad cn het geheele land. De voorzitter der af deeling, de heer J. B. M e y n e n, opent do vergadering met gebed en leest een ge deelte uit den bijbel voor. In zijn inlei dend woord 6prak hij over de zorg, die in de Unie was, betreffende een zoo versnip perde verkiezing. Daarom stemt het tot dank, dat men de groote lijn heeft weten va-et te houden, zoodat een rechtsche meerderheid van 60 leden de vroegere zooveel zwakkere groepeering vervangt. In 't bijzonder baspreekt hij de winst, der Chr. Hist. Unie, die van 7 zetels geklom men i6 tot 11 en daardoor den groot-sten vooruitgang kan boeken. Ook als men de percenten der stemmen vergelijkt, heeft de Unie de grootste toename, n.l. van 6,5 pot. tot 10,8 pet. Voor zulk een groeien de partij is een belangrijke taak wegge legd. Om al deze dingen is er reden tot grooten dank aan God van wien alle ze geningen komen. Voorts wijst hij op de wijze waarop de candidatenlijst der- Unie i-s gevormd; n.l. niet van bovenaf, maar van de afdee- lingen uit. Maar al deze oorzaken brengen we terug tot oen oorzaak, den zegen Gods, die den arbeid heeft bekroond. Tenslotte brengt hij danlc en hulde aan alle man nen en vrouwen, die hun tijd en kradht voor de Unie beschikbaar stelden, in 't bijzonder aan -den Eere-voorzitter Mr. J. Schokking, onder toejuichingen der aan wezigen. Mr. Schokking voert daarna het woord en wijst op de moeilijkheden van een keuze te doen uit wat er deze dagen in 't hart ligt. 't Is schijnbaar tegenstrij dig maar verheugen en vreezen ontmoe ten elkaar. Aan de eene zijde do verwach tingen overtroffen, er was in en buiten de Unie gewerkt., met. de hoop op goede re sultaten en met de weinige werkers is de arbeid met rijke vrucht bekroond. Daar bij mag dan b.v. niet alleen aan Leiden gedacht, worden, maar aan den geheelen Kamerkring Leiden, to.a. Katwijk, waar do stoere visschersbevolking, die zoo n moeilijken tijd doorleeft, zich zoo schitte rend heeft, geuit. De Chr. Historischen vonden zichzelf, zooals dit van personen gebezigd kan worden. Er ontstond een leiding geven aan oc6 volk, dat geboren is uit een roli- giestrijd, omdat uit den ondergrond van ons leven het'godsdienstig hart klopt. Dit heeft het- Liberalisme niet. begre pen, daardoor is zijn debacle te verkla ren. Het Hollandsche volk heeft, in zijn ontstaan en ontwikkeling te maken met een goddelijke beschikking. De Chr. Hist. Unie houdt, evenwel ook in 't o>og wat onder de kleinere groepen in ons land tot uiting is gekomen al zijn er enkele die uitsluitend de kracht zoe ken ?n negaties. Men houdt er 6oms ook een wonderlijke manier van historie-on derzoek op na. Natuurlijk zal 't onderzoek onzer rijke geschiedenis licht werpen op de toekomst, maar daarom mag men' toch niet eischen, dat alle toestanden van eeuwen her, zonder de minste verandering weer moeten teruggeroepen worden. Spr. besloot zijn herhaalde malen toe gejuichte rode met den nadruk er op te leggen, dat men voorzichtig moet zijn met tellen. Hij wijst in dit verband op de geschiedenis van David en Joab. Bij God verleeren wij het tellen. Indien we nu b.v. gingen zeggen: nu zijn er elf Chr. Hist. U.-mar.nen in de Tweede Kamer en dus zijn we nu uit de malaise, dan zou de te leurstelling zooveel te grooler worden. 'I. Zal goed gaan. als onder den zegen Gods ons volk blijft meeleven. Na de pauze werd nog het. woord ge voerd door de heeren Ten Kate en Wilbrink en werden nog eenige vra gen gesteld. Ter afwisseling werden num mers ten gehoore gebracht voor piano en viool. De vergadering, die een gezellig karak ter droeg, werd gesloten door Mr. J. SChokking met dankgebed. De Koningin komt niet. Naar wij vernemen is de Koningin wegens ambtsbezigheden verhinderd de vergadering in de Zendingsschool te Oegstgeest ter herdenking van "het 125-jarig bestaan van het Ned. Zende linggenootschap bij te wonen. H. 51. zal zich bij d> zo herdenking doen vertegenwoordigen. Kinderhuis „YOORDORP". In een der lokalen van de Stichting „Voor-. dorp" werd gisterenmiddag, door D s. G. H. Beekenkamp de reeds in ons blad aange kondigde Bazar, ten bate van het Kinderhuis, geopend, welke op initiatief van dea heer Wiet- hoff van den Damesnaaikrans en met vriendelijk» hulp van verschill. andere dames en h. tot stand kwam. Ook door de verpleegden werden tal van goederen voor de Bazar vervaardigd. Een kring van Dames en Heeren, waaronder Ds. Goedhard en gade, benevens de bestuursleden, Kromwijk, Wiethoff, Pandor, Bloot en Sirag, vulden het lokaal. Nadat gezongen was Psalm 103:1 en D3. Bee- kenkamp was voorgegatn in gebed, richtte Z. Eerw. een woord van welkom tot de aanwezigen en betuigde zijn dank voor de belangstelling. Uwe aanwezigheid, aldus 6pr. heeft een tweo- voudig doel. Ten eerste ia Uw komst naar de stichting, een bewijs van belangstelling en kennisname van den arbeid van „Voordorp" en ten tweede wilt gij aan diet, arbeid uw steun verleenen. Hoe goheel anders zijn de omstandigheden, dan die van een jaar geleden. Over de veranderingen welke hebben plaats ge grepen en de wijziging in de leiding wil spr. niet uitweiden, maar wel wil hij constatoeren dat een rustige periode is ingetreden en dat de zaken uitstekend loopen in Voordorp. Er is hard gewerkt in het verloopen jaar. Niet alleen door diaconie en bestuur, maar ook door het personeel, dat onder de bekwame en eener- gieke leiding der directrice, Mevr. Fliche veel voor de stichting heeft tot 6tand gebracht Ontzaggelijk veel werk is evrricht. Van allen arbeid te gewagen,, welke is verricht gewerdeu, is ondoenlijk, maar spr. wil toch een speciaal woord van lof brengen aan den naaikrans en aan Zuster Louwe, voor haar moeizaraen en voor- treffelijken arbeid. Aan allen, die naar de mate hunner gaven cn krachten hebben meegewerkt, betuigt spr. zijne erkentelijkheid. De vorige week werd de stichting bezocht door den hoofdinspecteur van 's Rijks opvoedingsr- wezen. Doze inspecteur kent Voordorp sedert jaren; hoeft den vorigen toestand gekend, heeft ook de overgangsperiode meegemaakt en betuigde bij ziin laatste bezoek zijn buitengewone tevreden heid oyer de Richting en de leiding ervau. Dat zegt genoeg! Dat compliment van een uitnemend deskundige, is ons een oorzaak van groote blijdschap; d»t geeft den burger weer moed. Op heden telt de stichting 65 hinnen-verpleeg- den en 109 buiten-verpleegden. Binnenkort hoopt het bestuur de capaciteit der stiching te kunnen brengen op 90 vei^eegdon, welken als volgt worden gesplitst: 24 schooljongens, 24 schoolmeisjes, 18 kleintjes en 24 groote. Een beduidend getal verpleegden! Deze op te voeden is een groote en moeilijke taak. Wie dit niet weet, kan er moeilijk over oor deel en. Door liet bestuur werden in het voorbijgegane jaar belangrijke wijzigingen aangebracht. Het tuinbouwbedrijf werd opgeruimd omdat dit uit finantieele overwegingen te kostbaar was. Evenzoo het jongenshuis, dat niet beantwoord de aan de verwachtingen, welke men er oor spronkelijk van koesterde. De villi», vroeger bewoond door den directeur, werd verhuurd aan den heer Mr. Klein, Kan tonrechter, in wien de stichting een goeden buur man heef t,terwijl de speeltuin, door de goede zorgen van den portier-tuinbaas, van der V ch t, in een heerlijken moestuin werd ver anderd, waarvoor Ds. Beekenkamp aan v. d. Vecht nog een speciaal woord van dank brengt. Do speelplaats is thans achter de stichting aangelegd met een afzonderlijke meisjes- en jon- gens-afdeeling. Hiermede is niet alleen een practisch effect bereikt, maar het speelterrein hoeft vooral aan veiligheid gewonnen. Spr. noodigt de aanwezigen uit, om na hot bezichtigen der bazar, ook een kijkje te nemen in de stichting en de aangebrachte wijzigingen en verbeteringen en vooral den moest, in oogen- 6chouw te nemen. Bij alle verbeteringen en ondervonden zege ningen, hebben we echter ak we onze boeken opslaan ons ideaal nog niet bereikt. „Voordorp" mag niet op kosten van de diaconie leven. Do Leidseho gemeente moet en kan in den nood onzer stichting voorzien. Daartoe werd ook deze bazar georganiseerd. Zoo'n bazar is oen wonderlijk ding, waarbij vooral de dameshand een onmisbare factor is. Alles moet weg! Maar niet voor spotprijzen. Koopjes, dames en heeren, zijn hier niet te haleiH (gelach). Gij zijt naar hier gekomen om den arbeid van „Voordorp" te steunen. Dat kunt go doen, door veel te koopen, en mocht er onverhoopt niets van Uw gading bij lijn, dan kunt go U voor een vaste jaarlijkscbe bijdrage verbinden. Spr. hoopt dat de bazar zal slagen. Dat er banden zullen gelegd worden tus- 6chon gemeente en 6tichting. Dat de arbeid van „Voordorp" uw liefde en gobcd mogo hebben en dat Gods zegen rijkelijk op dit werk der barmhartigheid en weldadigheid moge rusten. Hiermede verklaarde Ds. Beckenkamp de Ba zar voor geopend. Nadat door Mevr. Bogaard en Mej. K r e t met orgel- en viool-begeleiding op zeer verdien stelijk© wijze een lied was gezongen, en do thee was rondgediend, begaven de aanwezigen zich naar hot locaal, waar de bazar was georgani seerd. Smaakvol ziet alles er uit, een overvloed van dames is aau het werk de artikelen aan den man ofaan de vrouw te brengen. Rappe handen om de gekochte goederen op deugdelijk© wijze in to pakken, enz., enz. Ei- werd druk gekocht. Do gang zat er 6poodig ia. Inmiddels word onder leiding van Ds. Boeken-» kamp een excursie door het gebouw gedaan, waaraan door vele aanwezigen werd deelgenomen. Op amusante wijze leidde de voorzitter de aanwezigen rond, die allen vol lof waren over de inrichting. Alles 6taat in het toeken van^ lucht en licht. Reinheid en zindelijkheid komt den bezoeker (ster) van alle kanten tegen. Ook de moestuin werd bezocht. Het is haast niet te geloovcn dat het Torige jaar deze schitterende moestuin, waarop thans liet eerste gewas zoo heerlijk prijkt en de aal bessen en kruisbessen U tegenlachen, nog een keiharde speelplaats was. Het doet den tuinbaas van der Vecht alle eer aan, dié dit alles met den zegen van den Hemel se!» Landman mocht tot stand brengen. De Voordorpbazar, welke hedenavond door Ds. Goedhard zal worden gesloten, heeft ongetwijfeld veel bijgedragen om de liefde en de sympathie bij velen voor dezen nuttigen arb. op het terrein der barmhartigheid te verhoogen. Aan directrice en personeel komt een woord van lof toe, voor hunne uitmuntenden mot toe* wijding verrichten arbeid. Zondagschool „Laat de kinderen tot Mij kotneu". Dat jaar zal de Zondagschool j.Laat de Kiin deren tot Mij komen" haar zestig-jarig bestaan herdenken. Den '31stcn Juli zal zij ter gedachtenis aaa dit feit een Openbare Vergadering houden in gebouw „Prediker" Janvossensteeg, waar Ds. D. v. d. Bosch, Ned Herv. Predikant te 's-Gravenhage een foestr. uit zal spreken. Tevens is hiertoe aan gezocht Ü3. Douma, Geref. Predikant te Den Haag. Deze feestavond ia dus in lioofdz. voor de oudera en buitenst, goorganis. en om den kinderen dezen dag tot een on verge tel ijken te maken, heeft hot bestuur besloten oen boottocht op Dinsdag 3 Aug. naar Meerenberg te Heemstede. Eventueele gaven, om dit plan finantioel te ondersteunen, worden volgaarne in ontvangst ge» nomen door de onderwijzers der Zondagschool en door den heer Kees Veerman, Penningm. der feestcommissie. Hoofdakte bewaarsclioolonderwijs. Bij het aan de Kweekschool voor bewaarschool- onderwijs alhier gehouden examen voor de hoofd» acte bij dien talc van onderwijs zijn geslaagd "do hoor A. H. van Hesschim van der Loeff en de damee B. H. Bruinsma-. A. A. M. Bonnet, J. K. van Welieu (allen van Leiden), E. L. M. Beokes (Middelburg) en F. J. Bannenberg (Hengelo). Men verzocht ons de aandacht te vestigen op de in dit nummer voorkomende advertentie, botrattondo het Zend-ingsfeest van de Geref. Kerken der classis Leiden op Woensdag 26 Juli a s. op het landgoed Oud-Poelgeest. De opwekking, dien dag v r ij te houden, onder» steunen wij gaarne. Men voorzie zich tijdig van een toegangsbewijs- J h r Mr. Dr. N. C. de Gijse 1 aar. Burgemeester dezer Gemeente ia met ingang van 1 dezer opnieuw benoemd tot lid en voorzitter van het ooilege voor de visscherijen. De 40-arige fabrieksarbeidster W. B. ver» loor gistermorgen, toen zij in de fabriek dor firma Klos en Leombrugge aan 't werk waa, van schrik hot bewustzijn, doordat en drijfr. in haar onmiddelijke nabijheid van een poe!ie af. liep. Daar het bewustzijn niet dadelijk terugkoerdo, word zij per politie-braucard naar het Acad. Ziekenhuis getransporteerd. Daar bleek, dat zij niet door den riem getroffen was. Zij zal ©cider voor eenigen tijd moeten worden opgenomen lor verpleging. Donderdag 13 Juli zal in de Lakenhal een tentoonstelling geopend worden van schilderijen door Akkerimga, Bauer, De lacroix. Dijsselhof, Gabriel, Fan-tin, La bour, Alb. Nenhuys. Rousseau, Yollon on de Zwart welwile.lnd afgestaan door den Kunsthandel E. J. v. "Wisselingli en Co Het is èen van de reeks tentoonstellin.- gen, na de v. Konijnenburgsexpositie bij do opening van het museum, die de direc tie zich voorneemt geregeld te houden bij voldoende belangstelling. Waar de niet onbelangrijke kosten voor deze tentoonstellingen grootendeels moe ten worden bestreden uit de baten der toe gangsgelden verwacht de directie, dat do belangstelling groot genoeg zal blijken to zijn om in staat- te wezen ook 'aan de mo- derne kunst in het museum de plaats to geven, die haar toekomt, en door afwis selende exposities een overzicht te too- non van de verschillende uitingen der he- dendaagsche kunst. Begin September zal een tentoonstelling worden gehouden van moderne kunstnij verheid. Bij de Gemeentelijk© Arbeidsbeurs waren gisteren ingeschreven 742 arbeiders, waarondef- 35 vrouwen, J70 textielarbeiders. 113 losse werk lieden, 50 sigarenmakers. 36 bankwerkers. 31 proudwerkers, 24 timmerlieden, 16 clectrieieoa, 14 metselaars, 14 letterzetters. 14 echoepsmedcQ, 12 broodbakker? 9 betonwerkers, enr.

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1