Uit de Omqevino bEMËENTELIJKE AANKONDIGINGEN Gemeentelijke Vischyerkoop. De Burgemeester va® Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat morgen (Woensdag) aan den gemeentelijken Visch- winkcl Vischmarkt verkrijgbaar SCHELVISCH k 0.13—022; SCHOL k 0.20, SCHAR k 0.18 en TARBOT k ƒ.0.50 per pcrnd. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 11 Juli 1Ö22. B. en "W. van Leiden, "let op de be trekkelijke bepalingen der drankwet, bren gen ter algemeene kennis, dat door W. F. v. d. Reijden, wonende te Leiden, een ver zoek is ingediend, om verlof voor den ver koop van uitsluitend alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop, in ©en localiteit van het perceel Hooge Rijn dijk No. 70. B. en W. van Leiden brengen ter alge meene kennis dat door hen aan de N.V Leidsehe Breifabriek v.h. P. en J. van Poot en Co., en rechtverkrijgenden, ver gunning is verleend tot oprichting van een breifabriek in het perceel Lammermarkt No. 63 Sectie B No. 2257. AGENDA. DINSDAG 11 Juli. Leiden. Leden vergadering Chr. Eist. Unie. Spreker Dr. Schokking. Gebouw Prediker. Aanvang 8 uur. WOENSDAG 12 Juli. Leiden. Tem toonstelling R. K. Vakschool. Gebonw Noordeinde 50. DONDERDAG 18 Juli. Tentoonstel ling R. K. Vakschool. Gebouw Noord- einde. lederen Woensdagavond van 7Vt8M uur. Rechtskundig Bureau Chr. Best. Bond. Steenschuur 15. Apothekers die tot en met Zondag op Maandagmorgen eiken nacht en des Zon dags geopend zijn: P. du Croix, Rapenburg 9. Tel. 807. A. J. Donk, Doezaetraat 31, Tel. 1313. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. zal moeten worden. Niettemin is buiten- landsche medewerking mogelijk en de president wil gaarne weten: Welke do meest dringende behoeften zijn in zaaizaden, gereedschappen, machi nes etc. Welke concessies kunnen het snelst ver leend worden. De president zegt ten slottfe, dat hij gaarne van de Russische commissie nade re bijzonderheden zou vernemen over het bankwezen, den handel en verzoekt die in lichtingen op een andere wijze te rang schikken, zoodat het mogelijk is de voor waarden te kennen, waarop buitenlanders kunnen deelnemen aan den buitenland- schen handel, do belastingen die hun zul le worden opgelegd, de douanetarieven, etc. en het ontwerp van hervorming van het muntwezen. Do heer Litwinof verklaart dat hij gaar ne den tekst der vragen gesteld door den president zou bestudeeren. Hij stelt dus voor de zitting voor een half uur te schor sen, teneinde do Russische commissie in de gelegenheid te stellen de gevraagde m lichtingen voor le bereiden. De Russische commissie heeftt rouwens zelf aan de niet-Russische sub-commissie enkele in lichtingen te vragen over ac aan Rus land lo verstrekken credielen. Hij zou deze vragen willen stellen in denzelfden vorm als de niet-Russische sub-comtmis- sie pleegt te doen, n.l. vooropzettend, dat het werk van iedere sub-commissie tot een resultaat zal leiden. De heer Litwinof leest daarop de volgende lijst voor: 1. Welke van de op de Haagsche con ferentie vertegenwoordigde regeeiingen zijn voorbereid en in staat credielen ie verschaffen aan de Russische regoering en tot welk bedrag? 2r In welken vorm zullen de credielen bedoeld in sub 1 worden verstrekt. In den vorm van een leening aan de Russische regeering of in den vorm van wissels ge trokken door leveranciers van goederen op de Russische regeering onder waar borg der andere regeeringen? 3. Welke zullen zijn duur en voor waarden van de leeningen, credielen en waarborgen? 4. Welke is in verschillende landen de wetgeving die de regeeringen machtigt credielen toe te staan voor buitenland- Bchen handel? Tot welk bedrag worden die credielen verstrekt? 5. Welke verdere maatregelen van wolgevenden aard zullen eventueel noodig zijn om bedoelde wetten geldig te maken ten opzichte van Rusland. Kunnen de cre dielen verhoogd worden? 6. Hoe lang zal in Engeland de „Over sea Trade Act", herzien ia November 1921 van kracht zijn? 7. Kunnen de voorwaarden, van de „Trade Facilities Act. van 1921 betreffen de het verlecnen van credielen vermeld in hoofdstuk II (2) in paragraaf 7 (III) van „Export Credits" verlengd worden en voor hoelang? 8. Is het de bedoeling van de Engel- sche regeering betreffende de „Export Credits" het geheele bedrag der facturen fo waarborgen en moeten de exporteurs waarborgen geven? 9. Welk deel van de bij de „Oversea Trade Act" beschikbaar gestelde oredie- ten is nog ter beschikking en welk deel van dit bedrag kan voor den handel op Rusland bestemd worden? 10. Welke credieten zijn volgens de bepalingen van de „Oversea Trade Act" verstrekt aan welke landen, tot weltei be- fixa^en, op welke voorwaarden? jl; BUITENLAND. De dalende mark. Naar men uit Parijs meldt zijn aldaar gistermorgen aangekomen de Duit-sche staatssecretaris Schroder van het mi nisterie van Financiën en de staatssecr. Fischer, voorzitter der Duitsche commis sie voor de oorlogslasten te Parijs, die na een conferentie gehad te hebben met den oud-st.secr. Bergmann te den Haag, met verschillende leden der commissie van Herstel een onderhoud hebben gehad. Naay men verneemt hebben deze Duit sche gedelegeerden de opdracht om den moeilijken toestand van Duitschland uit een te zetten en zich' op de hoogte te stel len van de verdere voornemens der Her stelcommissie De Duitsche gedelegeerden achten het twijfelachtig, of Duitschland de volgende betalingen in baar zal kunnen verrichten, maar hebben daarbij verklaard, dat Duitsc-hland den op 15 Juli vervallenden termijn van 50 mülioen goudmark zal voldoen, wanneer de Commissie van Her stel er op blijft staan. In hotel Astoria, de verblijfplaats van ©enige commissieleden, verludide voorts, dat de Commissie van Herstel een even. tueel verzoek van Duitschland om een moratorium in geen geval zal behandelen voordat zij het rapport van de garantie- commissie over haar onderhandelingen te Berlijn zal hebben'onderzocht. Onafhankelijk van de missie van Schro der en Fischer worden op het oogenblik te Parijs onderhandelingen gevoerd door vier vertegenwoordigers van het kolen- syndicaiat over de Duitsche kolenleverin- gen. Deze onderhandelingen zijn gister avond in hotel Astoria begonnen. Over het verloop der eerste zitting is tot nog toe niets bekend. Beieren en de Dmische Rijksregeering. Tusschen de regeering van Beieren, die door haar duidelijke blijken van monar chistische gezindheid in den laatste® tijd meermalen heel wat stof opgejaagd heeft en de Duitsche rijksregeering botert het niet al te goed. Bepaaldelijk over het. door de gezamen lijke Duitsche socialisten voorgestelde wetsontwerp tot bescherming der repu bliek, kunen bride het niet eens worden. In de gisteren gehouden vergadering van den Rijksdag kwam des avonds de tweede lezing van genoemd wetsontwerp aan de orde. Na do voorlezing van het rapport der juridische commissie legde de Beiereche gezant in opdracht zijner regeering een verklaring af, waarin hij de wet in haar tegenweordigen vorm voor Beieren on aannemelijk noemde. Hij betoogde in het bijzonder, dat het staatsgerechtshof in strijd is met de bij de grondwet gegaran deerde rechten van Beieren. De gezant deelde mede, dat Beieren bij de debatten nog wijzigingsvoorstellen zal doen en hoopte, dat-de Rijksdag door verwerping ervan den toestand voor Beieren niet on dragelijk zou- maken. Hierdoor is een nieuwe moeilijkheid voor de wet ontstaan, waarover de debat ten in de zitting van heden zullen plaats hebben. De verklaring van den Beiersehen gezant, die door de linkerzijde mot teeke nen van groote onrust werd ontvangen, werd daarna nog laat in den avond in de zittingen der verschillende fracties bespro ken. Ten einde een overzicht te geven van den algemeene® politieke® toestand moge vermeld worden, dat in de gisteren gehou den zitting der sociaal-democratische rijksdagfractie zich een strooming voor deed tegen de ontbinding van den Rijks dag. Dit moet eenerzijds worde® toege schreven aan het ingrijpen van den rijks kanselier, die thans bij de sociaal-demo craten zeer groote autoriteit bezit en an derzijds op de bemoeiingen van president- Ebert, die zijn partijvrienden opmerk zaam maakte op de moeilijkheid om onder handelingen te voeren met de Entente ge durende een verkiezingsstrijd, terwijl dé regeer in g niet weet hoe lang zij nog in functie zal zijn. Desondanks is de meer derheid der fractie nog steeds voor het uitschrijven van nieuwe verkiezingen, ten einde hierdoor eindelijk in den Rijksdag duidelijker verhoudingen voor de meer derheid te scheppen. In verband met deze gespannen verhou ding tusschen de beide regeeringen heeft gisteren te Münehen besprekingen plaats gehad tusschen de Beierscbe groot-indus- trieelen. Algemeen werd bij die gelegenheid de opinie aan den dag gelegd, dat het gevaar van een afscheiding van Beieren va® het Rijk acuut ie; de vergadering 'hield zich voorts bezig met de vraag, welke gevol gen een dergelijke afscheiding voor de Beiereche industrie zou hebben.' De mij uwer kers staking in het Rubrgebied. De toestand in het Ruhrgebied wordt als zeer ernstig beschouwd. De minister van Arbeid, Braun, is gisteren naar Es sen vertrokken om de onderhandelingen tot bijlegging van het dreigende conflict bij te wonen. De besprekingen beginnen morgenechtend en wel met de mijnwer kers. Op 15 dezer heeft in Dortmund een district-conferehtie p Laats waarop het standpunt ten opzichte der enderhande lingen vastgesteld dient te werden. Mocht geen succes worden bereikt, dan zullen op 15 dezer de opzeggingsbrieven worden verzonden, hetgeen gelijk zou staan met een staking, tegen 1 Augustus. Deze op- zeggings-actie gaat voornamelijk uit van den Soc. Dem. Mijnwerkereboud, doch achtor dezen staan de mijnwerkers van alle bonden, zoowel Christelijke als Pool- 6che. Do gevolgen van dm hongersnood. De verwachtingen van Nansen omtrent de gevolgen van den hongersnood in Rus land zijn in vervulling gegaan. Vanaf het begin der hongerellende zijn in Rusland 10 millioen menschen van honger gestor ven. Het hoogste sterftepercentage wijzen ido Basjk iron-, Rirgiezen- oa Tartaren-re- j an, welke van dc Sov.ici rcgc-c- mineten steun hebben ontvangen et reft levensmiddelen en zaaikoren. De Sovjet-autoriteiten bemoeien zich voornamelijk met de werkelijk Russische bevolking; in de geprivilegieerde departe menten verschaffen ze meer dan 100 pet. van de in het steunprogram bedoelde hoe veelheden voedsel, ten koste van de ande re departementen, die een niet-Russische bevolking hebben. Een der districten, 'dat misschien wel het ergst heeft geleden, zag zijn bevolking teruggebracht van 1.400.000 tot op 700.000; het verloor dus de helft. Dit hoo ge sterftecijfer is vooral te verklaren uit het feit, dat bijna de heèle bevolking aan syphilis leed, een ziekte die het organisme ontzettend verzwakt. Onrust in Bulgarije. Zaterdag cn Zondag henben naar de „Times" mgldt, in Bulgarije enkele sen- sationeele misdaden plaat® gehad. Een bekend democraat werd Zaterdagavond voor zijn woning doodgeschoten en een gevangenisinspecteur werd eveneens ver moord. Voorts werd ten huize"van een socïalis- tischen advocaat een pakje bezorgd, dat een blik sardine heette te bevatten, doch dat een helsche machine inhield. Bij af wezigheid van den advocaat werd het pakje geopend door zijn particulieren se cretaris, die door de ontploffing letter lijk aan stukken werd gereten. Ook de echtgenoot© en een kind van den advo caat werden door de ontploffing err.stig gewond. Te Wranja trachtte een bende het koninklijk paleis binnen te dringen. Bij het gevecht met de paleiswacht werd een schildwacht gedood. Naar de „Manchester Guardian" meldt, is blijkens berichten uit Moskou de executie der ter dood veroordeelde Russi- selie priesters uitgesteld. In herinnering zij gebracht, dat het de volgende kerkdignitarissen zijn, allen ge vonnist op grond van verzet tegen de in beslagneming der kerkschatten, de metro poliet Benjamin, bisschop Benedictus, ar chimandriet Sergius, prof. Ognijef, en en kele anderen. KERK EN SCHOOL NED. HERV. KERK. Beroepen, te Onder-Tonge: A. M. den Oudsten te Dinteloord. Te Zevenbergen: G. Venema te Koudum, Te Loosduinen: (toez.): A. D. Meeter te Vriezenveen. Te Vollenhove: J. W. Zwaan te Schraard. Te Nieuw-Pekela: J. I. van Schaick te Lettelbert. Te Amster dam: De. T. L. Haitjema, en De. W. Lodder te Doorn. Aangenomen. Naar Nunspeet: J. M. Lammere te Wijk bij Duurstede Naar Dur- gerdam (toez.)C. Ferguson, zendeling te Ernst. Bedankt. Veer Driesum: A. van der Kooy te Schoonrewoerd. s—.Voor Leumiiden: Th. M. Loran te De Lier, GEREF. KERKEN. Beroepen. Nieuweroord: F. H. van Loon te Rergum,Te Anel: Jób. Janeen to Ten Boer. CHR. GEREF. KERK. Beroepen. Te Zutphen: H. Velema te Kampen. Bedankt- Voor Nieuwe-Pekela: J. Jongeleen te Maarssen. CHR. EVANGELISCHE GEMEENTE. Beroepen. Te Goes: W. D. Linthout te Dordrecht. Alscheid, Bevestiging, Intrede. De. J. Rayoeloot nam gisterenavond af-? scheid van de Ned. Herv. Gemeente te Rotter dam, na ruins 6 jaar haar te hebben gediend en een 33-jarigen arbeid als gevangenis-prediker. De leeraar bepaalde de Gemeente bij 1 Cor. 15 vs. 1 en 2. Ds. Js. van der Linden. Zondag is de oudste (emeritus) predikant der Geref. Kerk van Den Haag 70 jaar geworden. Dit feit werd gistermorgen in de Oosterkerk herdacht door den dienstdoenden predikant Ds. J. Douma. Ds. v. d. Linden werd toegezongen Ps. 134:3. Hij dankte zelf uitvoerig do gemeente voor haar zegenwensch. Te hooge cischen. Bij K. B. ie afwijzend beschikt op het ver* zoek van het bestuur der Voreeniging tot bever- dering van Christelijk Onderwijs te Veenendaal, machtiging voor den bouw van een school voor uitgebreid lager onderwijs, daar voor die school vier lokalen zijn ontworpen en er met drie kan worden volstaan en aan sommige loka len, vestibule, spreekkamer en 6toenkelenlooüs te )ogo eiechen zijn gesteld. Zcndingsfeest. Het tiende Zendingefeest van den Zuid-Hok landechen Bond, afdeeling der Ned. Zend. Vor eeniging zal worden gehouden op Woensdag 12 Juli e.k., op het bij uitstek gunstig geleen ter rein van den „Wittenberg" onder Wasse naar, vlak bij de halte van den Electrischen Spoorweg. Ds. A. B. te Winkel, van 'e-Gravenhage, houdt de openings- en Ds. G. H. Wagenaar, van Rotterdam, de slotrede. Verder hopen als sprekers op te treden: Ds. J. Luuring, predikant te Hazerswoudeonder werp: „Een volk, dat naar God niet vraagt". Ds. M. Linderiborn, Zendings-Director; onder-? werp: ,.Eeu bedoek aan het Zendirigsveld". De lieer H. L. Langeveort Hulpprediker in de IDnahaeea, met verlof; onderwierp: „Nuchter zijn en waken". Ds. H. E. Beernink, predikant te Charlois; onderwerp: „De nood dor Zending is Woroldnood". Voorts hopen nog te spreken: Ds. Ferguson, Miesionair-predikant in Indië en Zendeling H. Bielko. De voorz. van den Bond, Ds. J. C. Schuller, hoopt een welkomstwoord te spreken. Dinsdagavond zal een bidstond gehouden wor den om 7.30 uur op het terrein van het Zen dingefeest. Buitenl. Christ. Scholen. Afgevaardigde® van het .Gereformeerd School- vr:\arul, de Voreeniging voor Christ. Nat. School* onderwijs, de Unie, Een school met den Bijhei, en de Vereeniging van Christ. Onderwijzers (essen) hebben een organisatie gevormd tot steun aan buitenlondsche Chr. Scholen en aan den bui- tenlandschen schoolstrijd. Het doel der nieuwe organisatie werd aldus geformuleerd: 1. het bie den van steun aan bestaande of nieuw te stich ten vrije Chr. scholen in het buitenland; 2e het bieden van steun in den geestelijken en dus mede den politieken strijd voor het Chr. onderwijs. In October zal opnieuw een vergadering worden gehouden,, nadat door de verschillende gedelegeer den het oordeel hunner organisaties omtrent de gevoerde besprekingen is ingewonnen. Zending. De vijf samenwerkende zendingscorporaties te Oegstgecst hébben van mej. N.N. en van mr. W. S. Lzn, beide te Rotterdam ïedor 11000.—- ontvangende vier samenwerkende zendings- eorporaties van G. J. A. H. en J. H. v. H. te Enschede, yan N.N. te N. en van H. C. R. te Amsterdam elk flOOO.—het Nedorl. Zendings genootschap van wijlen mevr. H.-K. to 's-Hage een legxat van 1000.het Rijnech Zendingsge nootschap van N.N., mevr. N.N. en een legaat van wijlen mevr. H.-K. allen te Amsterdam, elk iiooo.-. Inwendige Zending. De 9© conferentie voor inwendige zending wordt gehouden te Zetten van 18 tot 21 dezor. Dr. J. Th. do Visser, minister van onderwijs, zal ze ©penen. Voorts zijn sprekers: moj. M. W. Barger, secretaresse N. C. S. V. over Waarachtige be-? langstelling, en de heer G. G. van As, school opziener te Gouda over Het Tooneel; De J. Henri Ledeboer, directeur v. h. Centraal bureau vöor Reclasseering over ervaringen bij den reclassee- ringsarbeid; Dr. O. Norel, directeur v. h. Comité voor I.-Z. ever De waarde der verdediging van het Christelijk Geloof; Dr. P. Smit over Het Reveil en de Inw. zending in Nederland; Prof. dr. J. A. Cramer, 'te Utrecht, zal de slotrede honden. Op 19 dezer zal de conferentie herdenken het 75-jarig bestaan van Steenbeek. Notaris-Examen. In de Staatscommissie, belast met het afne men van hot examen, bedoeld bij art. 11 der wet op het Notarisambt, rijn nader benoemd tot plaatsvervangende leden: Pref. mr. A. H. M. J van Kan, hoogleeraar aan de Rijks-Universiteit te Leiden; A. Bonga, notaris te Amsterdam; A. Land, oud-inspecteur der registratie en domeinen, wonende te Amsterdam. Uit het Sociale Leven. Ned. Werkl.-Vcrbond „Patrimonium." Gistermiddag is te Utrecht begonnen de 39ste jaarlijkscho algemeen© vergadering van het Neder- landsche Werklieden-Verbond „Patrimonium". Do voorzitter, de heer P. van Vliet, wees er in zijn openingsrede op, dat er allo reden ie om met zorg do toekomst tegemoet to gaan. Wat den toestand van hot verbond betreft, doze is niet enverdeold gunstig. De belangstelling in en de actie voor do organisatie van ons verbond is in sommige afdeelingen eer af-? dan toegenomen. Patrimonium als algemeen sociaal verbond heeft evenwel, vooral in do groote afdeelingen, nuttig W|©rk gedaan. In sommige streken van ons vader land, vooral ten plattelande, leiden sommige afdoe-) lingen een minder opgewekt leven. De gewest©* lijk© organisatiebesturen zijn bezig in samenwer king met het bondsbestuur daarin verandering te- brengen. De samenwerking tusschen de algemeene soci ale bonden en het Christ. Nationaal Vakverbond heeft in het afgeloopen jaar in de daarvoor bm noemde commissie ep velerlei terrein goede resul taten opgeleverd en wederzijdsche waardoering ge-; vonden. Over het jaarverslag en het verslag der geld middelen vond eon uitvoerige bespreking plaats. Met klom werd hierbij o.a. aangedrongen voort gang te maken met den arbeid onder de werk lieden, die betrokken rijn bij de Zuidorzee-droog- legging. Vanwege het hoofdbestuur werd hierop geantwoord, dat het zijnerzijds alles zal doen oui aan dezen arbeid volle aandacht te schenken. Telegrammen van hulde werden gezonden aan de Koningin en het Centraal Comité van Antw Revolutionaire Kiesvereenigingen, te 's-Graven- hage in vergadering bijeen. Mr. S. de Vr ies, oud-minister van financiën en lid van de commissie van advies van Patri monium, sprak daarop een opwekkend woord. Aan de orde was daarna een voorstel van de afdeeling Axel: Aangezien de maatschappelijke vraagstukken, die zich voor een groot deel be wegen om de vraag van het materieel belang, ij dat van personen of van groepen, 6teeds meer de gezonde ontwikkeling van de partij-poli tieke beginselen der staatkunde in gevaar brens gen en het niet zelden blijkt, dat tal van mannen eenzelfde oplossing van deze vraagstukken voor» staan, zonder tot eenzelfde politiek partijverband te behooren; ileodige do jaarvergadering het be stuur nit, dezo zaak in studie te nemen, daarover zoo tijdig oen rapport in te'dienen met de noc- difio vooretellen, om hierin tot verandering te gewvken, dat het rapport in de volgende bonds vergadering kan worden behandeld. Volgens de voorstellende afdeeling moet do oplossing gezocht worden in het instellen van een officieel lichaam naast de Tweede Kamer een Kamer van Belangen genaamd bijv. waarin de economische belangen van de maatschappij en van den staat worden behartigd of wel de regelen daarvoor, worden vastgesteld. Do vergadering vorecnigde zich met hot advies van het hoofdbestuur, om aan een commissie op te dragen, te onderzoeken wat in deze rich ting kan worden gedaan. De heer Van Munster voerde daarop, als ver tegenwoordiger van de Nederl. Middernachtzen ding, het woord. Hij wekte op tot 6trijd tegen de onzedelijkheid en voor een betere wetgeving ten bate van het buiten echt geboren kind. Stating in het Rijn-sïeepvaartbedrijf. Gistermorgen is staking uitgebroken in het Rijn-sleep vaart bedrijf. Omtrent de aanleiding tot dit conflict vernomen wij het volgende: Reeds in hot voorjaar hadden de sleepbootcige* naren voor het Rijn-sïeepvaartbedrijf een loons verlaging van 10 pCt. toegepast, wat groote onte vredenheid had verwekt De Centrale Bond onder handelde daarop met de werkgevers over drie eischen der werknemers. Ie. Toekenning der oude loonen, t. 2e. het maken van een goede bomaming-rege, ling. 3e. vastlegging van oen overeenkomst voor den tijd van een jaar. Van toekenning der oude loonen en vastlegging der overeenkomst voor den tijd van een jaar wilden de werkgevers niets weten. Over het maken van een bemanning-regeling wilde men wél onder handelen, Do Centrale Bond maakte daarop een schema, eener regeling, de sleepbooteigenaren maakten ook een schema, waarin de voorwaarden voor hot personeel echter nog slechter waren, dan die, waaronder thans gearbeid wordt. Zaterdagmiddag heeft de Centrale Bond tole* grammen naar de eigenaren gezonden, waarin werd meegedeeld, dat indien de door den Bond voorgestelde regeling Maandagmiddag te 12 uur niet was ingevoerd, alle arbeid stop zou worden gezet. Er kwam geen antwoord en dus werd het stakingsparool uitgogeven. In do Rotterdainsche haven werden bij geen enkole Rijnsleepboot de vuren aangemaakt. Ook te Dordrecht werd geen enkele sleepboot reisvaardig gemaakt, terwijl maatregelen zijn getroffen om de op reis zijnde booten te Nijmegen op to vangen. De Duitsche organisaties hebben zich solidair verklaard, zoodat ook bij do Duitsche sleepbooten, die zich in de havens bevinden, de arbeid is neen gelegd. Bij do binnen-sleepv aart reederij „Do Roode Sterdirectie Gébr. ReeloEs, die een sleep* vaartdienst Rotterdam-VreeswijkAmsterdam on* derhoudt is alle werk gestopt omdat m Let week* loon met f 2.wilde verlagen en tevens een ver* laging van overwerk was ingevoerd. De vakbeweging. Het R. K. Vakbureau publiceert nu ook zijn kwartaalstaat ov©r de eerste drie maanden van dat jaar. Daardoor i6 de volgende samenvatting van het verloop van het ledental te geven. 1 Jan. 1922 1 Apr. '22 Verlie* N. V. V. 223.818 217,807 6011 R. K. V. 151.762 143.963 7793 C. N. V. 73.549 71.729 1820 A. N. V. 49.602 48.742 860 N. A. S. 29.226 27.145 2081 Het N. A. S. had in langen tijd geen cijfers gepubliceerd. Het blijkt nu, dat het in de laatst© jaren de helft van zijn le dental verloren heeft. De bouwvakfedera- tie heeft nog maar 6386 loden, de trans portfederatie 4722 enz. In totaal hebben volgens bovenstaand etaat de verschillende vakbonden in één kwartaal meer dan 18000 leden verspee'd. Nogal geen kleinigheid. Dc Internationale ac-tic tegen den 8-urigen workday. In de bestuursvergadering van de In ternationale Federatie van Christelijke Textiel arbeidersorganisaties, gehouden te Innsbruck, tijdens het congres van het Internationaal Christelijk Vakverhona (20 —23 Juni 1922), werd o.m. behandeld een door den secretaris dezer Internationale uitgebracht verslag, aangaande arbeids duur, overwerk, meerploegenstelsel enz., in de textielnijverheid van de verschillen de bij. deze Internationale Federatie aan gesloten landen, Naar aanleiding van dit rapport en de daarover gevoerde besprekingen, werd nogmaals vastgesteld, dat van de zijde der werkgevers in nagenoeg alle landen een heftige actie wordt gevoerd tegen den op -dit oogenblik algemeen geldenden 8-uri- gpn arbeidsdag. Geconstateerd werd verder, dat de ar gumentatie, waarmede men een langoren arbeidsdag tracht te verdedigen, in alle landen precies dezelfde is, n.l. om de con- currentie-mogelijkheid met de overige landen te kunnen handhaven; dat, waar dit argument internationaal gebezigd wordt, het juist daardoor zijn beteekenis verliest, en om die reden daar aan niet do minste waarde gehecht kan worden; omdat, werd internationaal aan de ver langens der werkgevers te dien opzichte tegemoet gekomen, do verhoudingen daar door niet zouden veranderen en bijgevolg dezelfde concurrentiebezwaren zouden blijven bestaan. Men meende daarom Le moeten opko men tegen dit ongemotiveerde drijven naar verlenging van den werktijd, waarir niets anders gezien wordt, dan een uiting der reactie; en er werd besloten, dat de bij de In ternationale Federatie van Christelijk© Textielarbeidersorganisaties aangesloten bonden zic-h evenals voorheen mot kracht zullen moeten verzetten tegen elke po ging, beoogend een blijvende verlenging van den 8-urendag; voorts, om van het verhandelde aangaan de dit punt een resumé te verstrekken aan de Internationale pers en aan de bij de Internationale Federatie van Christelijke Textielarbeidersorganisaties aangesloten benden. Loonsverlaging bij de mijnen. •Bij de Limburgsche mijnen is gistere* opnieuw een loonsverlaging aangekon digd, en wel vo-or het tijdvak 1 Aug. tot 31 Oct. a.s. De toeslag van f 3 'e maands zal voorts over dat tijdvak slechts wor den uitgekeerd voor de vrouw en voor d© kinderen boneden 14 jaar. VOORSCHOTEN, r-r? Zondagnacht hebben ©enige dronken kerels alhier ergerlijke baldadigheden uit* gehaald, waarvan ecnige rustige bewoners de dupe zijn gewerden. Bij den heer Houtman ep de Papeweg rukten zij een bord af; van een anderen bewoner werd oen etoel meegenomenbij den heer v. d. Burg op do Kattelaan nam zij een beeld mee, en sloegen dit stuk op do stoop voor den winkel van den heer P. In het voorbijgaan moesten ook nog enkele hekjes het ontgelden. Maandag werden verschil* lendo personen, verdacht deze heldendaden te heb ben bodreven, in verhoor genomen. 't Is to hopen dat do Politie dz© zaak nu ecne goed ten eindo brengt, waardoor deze vandalen .hun verdiende straf krijgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 2