Dagblad voor Leiden en Omstreken. Bureau: Hooigracht 35 - Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 De Germaansche gevangehe BINNENLAND. IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN PER KWARTAAL >2.50 TER WEEK 10.19 - FRANCO I'ER POST PER KWARTAAL 12.90 3de JAARGANG. - MAANDAG 10 JULI 1922 - No. 686 ABONNEMENTSPRIJS De Pers over de verkiezingen. De Standaard, ons hoofdorgaan, epreekt van een beangstigende verantwoordelijkheid voor do idri-R reclitsche groepen. „De uitkomst van de stembus wijst klaarlijk in de richting eener rechtsche combinatie. Alle drie de recbteche groe pen hebben zulk een saamwerking als de meest wenschelijke naar voren gebracht en alle drie zijn vereterkt uit den strijd te voorschijn gekomen. De kiezers heb ben aan dat uitgesproken voornemen hun zegel gehecht, en mitsdien is het optreden van een rechtsch Kabinet de natuurlijke oplossing. De verantwoordelijkheid daarvoor kun nen de 3 partijen intusschen niet lucht hartig aanvaarden.Integendeel, de taak die men daarmee aanvaardt, is een zoo zware, dat het hart er bij beeft. Er zullen zeer diep ingrijpende maatre gelen noodig zijn om het zinkend schip van Staat drijvend te houden. Een deel van de lading moet overboord, wil er uit zicht op blijven bestaan, dat het deerlijk (gehavende vaartuig nog de veilige haven bereikt. Het gaat er om het land te be hoeden voor een ramp. We hebben den indruk, dat de ernst van den toestand nog niet ten volle beseft wordt en dat juist maakt krachtig handelen zoo moeie- lijk. Er is wel een algemeen besef, dat er een en ander is, dat niet in ordo is, maar boo erg het is, wordt door de groote massa nog niet geheel begrepen. Eenigermate spiegelt zich de stemming in het land te dien aanzien ook af in den geest van de gekozen Kamerle den. Voor zoover wij kunnen nagaan, ihcerscht daaromtrent onder onze geko zen mannen geen merkbaar verschil van meening, maar het is niet geheel zeker, dat zulks overal in dezelfde mate het ge-- val is. Het zal daarom wei overweging verdie nen, alvorens tot meer uitvoerige bespre kingen over te gaan, eerst zich de zeker heid te verschaffen, dat er overeenstem ming f-e verkrijgen is op het stulc van de financiöele kwestie. Dit punt overheerscht alles. Indien er geen volkomen "zeker heid bestaat, dat de rechterzijde op dit punt eenstemmig handelen kan, is het be ter om maar niet te beginnen. Want be staat die zekerheid niet, dan zou een (rechtsch Kabinet binnen het jaar tegen den grond liggen. Wij hebben wel eens gedacht aan de mogelijke noodzakelijkheid om een Kabi net op broederen grondslag te formeeren. Daarbij hadden wij een toestand op het oog. waarbij de rechterzijde met 49, 50 of 51 zetels geroepen zou zijn geworden om het bewind voort te zetten; maar met een V sterke meerderheid als thans verkregen wordt, is er voor die gedachte geen plaats meer. De drie groepen van rechts hebben de klaarlijk aangewezen taak om den re- gom ngskoers te bestendigen. Maar juist daarin schuilt het angstwek kende van de verantwoordelijkheid. Aan den eenen kant een taak, waarbij het ver krijgen van overeenstemming zoo uiter mate moeielijlc zal blijken, en aan den an deren kant de zedelijke verplichting om de saamwerking te doen slagen. Uit den aard der zaak is er, zelfs na .verkregen overeenstemming op het stuk der financiën, nog heel veel anders te be spreken en te regelen. Onze Deput aten vergadering heeft het duidelijk uitgesproken, dat alle samen werking gebonden moet zijn aan den regel dat het werkprogram van een Kabinet, dat door ons gesteund wordt, niets be vatten mag wat togen onze beginselen in- 'gaat en dat het in ruime mate bij onze wenschen moet aansluiten. Intusschon, hoe gewichtig dit punt ook FEUILLETON. Een verhaal uit de eerste eeuw onzer jaartelling. 54) De ho-ogste rang, zelfs keizerlijk bloed, kon hen niet beschermen, die bekend stonden als haar genegen. Toch, hoe omsingeld ze was door boos aardigheid, verraad en ondeugd, is het een merkwaardige hulde aan do macht, die de deugd over het geweten heeft, dait i de laster nooit gewaagd heeft haar rein heid van zeden aan te randen. Eens drong zij altijd voortvarend en 1 teen opgewonden door het gevaar dat haar bloedverwante Claudia Pulchra liep, ongeroepen in 's keizers tegenwoordig- f heid door terwijl hij den goddelijken j Augustus offer bracht. „Vergeefs wordt de goddelijke Augus tus vereerd door wie zijne kinderen mis handelt,riep zij. „Deze 6tomme beelden zijn zijn geest niet. Ziehier voor u zijn ware beeltenis, uit zijn bloed gesproten, tot een leven van lijden geroepen, als -smoekelinge aan uw voeten. Om mijnent- wordt Pulchra aangevallen; omdat zij mij vurig liefheeft, en niet denken wil ■'.•an .wat anderen, om diezelfde misdaad zij, niet daar duchten we moeilijkheid. Indien op het stuk der financiën overeen stemming verkregen wordt, zal het overi ge wel in orde komen. Daarom moet o.i. regelrecht worden aangestuurd op het ontwerpen van een fi nancieel program, dat ons brengen meet het evenwichtsherstel van 's Lands geld middelen. En op dat program moet de vol le, de onverkorte instemming van de ge heel© rechterzijde verkregen worden. Eerst dan kan men verder gaan. De A.-R. partij is bereid de medever antwoordelijkheid te dragen voor wat noodig is te doen in dezen bangen tijd. Prof. Diepenhorst betitelde in de Eer ste Kamer het komende Kabinet als dat van de „Opoffering". Zoo zal het blijken te zijn. Men moet zich nu reeds voorstel len, dat het steenen regenen zal, wanneer men uit de sfeer van het vage en onbe; stemde tot daden overgaat. Ons deert dit niet. Wij zijn bereid dien prijs te betalen. Maar alleen op voorwaar de dat het doel metterdaad bereikt wordt. En daarvoor is volkomen eensgezind heid noodzakelijk. Niet een halve, maar volle. Daarom achten wij het onafwijsba- ren eisoh, dat de koe maar dadelijk ferm bij de horens wordt gevat. Aarzeling op dit punt beteekent mislukking. De rech terzijde heeft een duidelijke roeping. Zich daaraan onttrekken kan zij niet, en er met halfheid aan voldoen is verspelen van den Zegen dien God ons bij deze stembus schonk." STADSNIEUWS. Koninklijk bezoek. H. M. de Koningin zal a.s. Donderdag de vergadering van don Ned. Zendings- bond, die in de Zendingsschool te Oegst- goest wordt gehouden, bijwonen. De Kamerverkiezing. Naar wij van goedingelichte zijde ver nomen, zal Minister van D ij k, minister van Oorlog, die gekozen werd tot lid der Tweede Kamer, deze benoeming niet aan nemen. Wanneer dit juist is, wordt de hoor van Dijk aLs Kamerlid opgevolgd door den heor' Ch. van den Heuvel. De heer W. Warnaar te Sassenhoim is dan eerste opvolger op de lijst Leidon- Utreckt. Nieuwe scholen. De officieele opening der nieuwgebouw de scholen, van de Geref. S ch ooi vereen i- ging, aan da Stadhouderslaan en aan do Lusthoflaan, is bepaald op a.s. Vrijdag des nam. te twee uur in het Gymnastiek lokaal van de school Lusthoflaan. C. H. Unie. Door de afdeeling Leiden van de Chr. Hist. Unie, wordt morgenavond eene bij eenkomst, gehouden in Prediker, waarin Dr. Schokking als spreker xhoopt op te treden. Het 6preekt vanzelf dat in deze verga dering de overwinning der rechtedh© par tijen, meer speciaal der Chr. Hist, partij zal worden herdacht. Zooals men weet werd door de Chr. Hist, partij bij den gevoerden stembus strijd bet grootste aantal zetels gewon nen. Van 7 klom de partij tot 11 zetels. De leden der Unie hebben het recht an deren te introduoeeren. Men zie de advertentie. Den 14e Juli a.s. hoopt de heer F. J. Hakkaart den dag te herdenken dat hij voor 40 j&ren in dienst trad bij de Kon. Ned. Grofsmederij alhier. Het verslag van den toestand van de Geref. kerk alhier over het jaar 1921 zal dezo week verschijnen. Zooals men weet zal de uitgave echter niet; zooals vroeger in boekvorm verschij- geledèn hebben." Die enkele onverwachte uitbarsting bracht al de bitterheid van vrees en na ijver uit het hart van den voorzichtigon keizer aan 't licht en onder woorden. ,,'t Is goed dat gij niet regeert!" ant woordde hij. En sinds dat oogenbÜk spraken ze elkaar niet meer. Zoo leefde zij treurig vo-ort 't eene jaar na 't andere onder het dak van een man, die in haar de belichaming zag van het hem hatende Rome. Do verraders, die 's keizers verdenking tegen haar voedden, besmetten terzelfder tijd haar open en onergdenkend gemoed met vrees voor hem. Niet enkel te Antiochië, zoo werd haar gezinspeeld, bon de keizer gif en gifmen gers vinden om hem te bevrijden van menschen, die bij het volk al te gezien waren. De laatste keer toen ze, zoover ons be kend is, in de tegenwoordigheid des kei zers was, zat ze stom en roerloos aan zijn disch, weigerend eenig vleesch te nutti gen. Ten laatste bood de keizer zelf haar ©enige appelen aan, die zij volgens haar gewoonte onmiddellijk aan haar slaven ter hand stelde. De groote scherpziende oogen van den keizer beschouwden koeltjes deze voor al lo aanwezigen zoo veelzeggende daad. Hij maakte geon opmerking, maiar zich kce- nen maar als bijblad van de Leidsche Kerkbode van a.s. Vrijdag 14 Juli. Voor het M. U. L. O. examen zijn geslaagd: voor diploma A: S. van Eg- mond en J. Ober; voor diploma B: J. Boohmer, L. van Gelderon, W. H. Hen driks, L. la Rivière, P. J. van der Zan den, em de jonge dames B. Aaree, E. Marks, C. Segaar, C. Verhulst en C. v. Vorstraaten. De R. K. Vakschool voor Meisjes, Noordeinde alhier, houdt deze week een tentoonstelling van de door de leerlingen vervaardigde goederen. Mon zie voor bijzonderheden de in dit nummer voorkomende advertentie. Wii vestigen de aandacht onzer lo zers en bijzonderlijk die onzer lezeressen op den Bazar welke deze week Dinsdag en Woensdag 12 on 13 Juli ten bate van het Kinderhuis „Voordorp" zal worden gehou den. Dinsdag 12 Juli zal des namiddags te 2 uur de Bazar door Ds. Beeken kamp worden geopend, waarna direct de verkoop der goederen zal aanvangen. De Bazar is geopend van 25 uur en van 7914 uur. Woensdag 13 Juli wordt des avonds de Bazar weder gesloten. Het is nog niet bekend door wie de' Bar zar zal worden gesloten. Wij wekken gaarne op tot getrouw be zoek; en om de stichting zelve, maar ook om daarmede erkentelijkheid te toonen aan allen die tot heb slagen van dezen Bazar hebben meegewerkt. Vader D. voer Zaterdagmiddag mot zoon D. in een roeibootje op de ongedu rige wateren des Witten Singels. D. Jr. die op vrij onhandige wijze met het roer van 't ranke huikje zat te ma- noeuvreeren gleed plotseling uit en tui melde in het diep. Zijn vader, die hem onmiddellijk na sprong wist den drenkeling, die geen let sel bekomen had weldra weer op den vas ten wal te brengen. Gistermiddag verloor de 20-jarigie jongedame A. R. op het stationsemplace ment alhier het bewustzijn. Per tram werd zij naar het politiebureau vervoerd, waar men haar gelegenheid gaf uit te rusten. Na ongeveer een half uur kwam mej. R. weer bij en kon zich, hoewel ze zich nog wat nerveus gevoelde, weer naar de ouderlijke woning in de Koningsstraat be geven. Gistermiddag had op den Witte Sin gel een botsing plaats tusschen een mo torrijder en een wielrijdster. De laatstg hield natuurlijk links. Hoewel haar rijwiel totaal verbrijzeld was, bekwam de aangereden© geen letsel en kon zich te voet naar huis begeven, na een laatsten droevigen afscheidsblik gesla gen te hebben op de fragment arische reli- quioön van liaair rampspoedig voertuig. Onze stadgenoot de heer J. P., die gisteravond onder den invloed van geest rijken drank bevond en vroolijko liede kens neurieënd in schilderachtige zigzag lijn langs 's.hoeren straten waggelde zag zich in dit onschuldig genoegen gedwars boomd door oenigo agenten, die hem invi teerden t.ot een visite ten polibiebureele. De heer P. ontstak in woede en vertoon de in zijn drift bedenkelijke pradhistori- sche neigingen. Hij beet den eenen agent een stuk uit de straffende hand, terwijl hij den ande ren het plechtige blauwe gewaad van bo ven tot beneden in tweeën scheurde. De heer P. is ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie. ronde tot de keizerin-moeder, die naast hem zrat, zeide hij: ,,'t Zou geen wonder zijn indien ik strenger optrad tegen iemand die me voor giftmenger houdt!" Onmiddellijk verspreide het gerucht zich door do 6tad dat haar dagen geteld waren; en dait het „niet openbaar maar in 't geheim geschieden zou." Toch schijnt het dat zij ernstig getracht heeft den wensch van haar echtgenoot te vervullen. Zij maakte geen vertooning van 't aan gedane onrecht, al de slimme pogingen van voorgewende vrienden om haar te be wegen tot een beroep op hot volk, tot het omhelzen in het publiek van het stand beeld van haar voorvader Augustus en daardoor de bescherming van Senaat en volk te verkrijgen, faalden. Ook wellicht omdat haar waarheidsliefde haar deed gevoelen hoe Senaat en volk eigenlijk niet meer dan in naam bestonden. Evenmin wilde zij vluchten, zooals haar door valscho vrienden geraden werd, naar het leger in Germanië, het tooneel van de heldhaftige daden harer jeugd; om zich en haar kinderen te plaatsen onder bescherming van de troepen waarover haar echtgenoot veldheer was geweest. Ook zij had wellicht reeds geleerd hoe enkelejaren van eb fcn vloed een groep menschen veranderen kan al blijft de naam dezelfde. De veteranen, wier Zekere J. K. heeft aangifte gedaan van mishandeling, gepleegd dbor L. en B„ die hem in zijn eigen huis hadden geschopt, geslagen en over den grond ge sleept, bij welke gelegenheid hij verschil lende bloedende wonden opdeed. Zekere F„ die zich in kennelijken staat bevond, werd Zaterdagavond door eenige dienaren van den gerechte gear resteerd. Zijn vriend J. K„ dit ziende ontstak in edele verontwaardiging over dezen aan slag op zijns vriend© vrijheid en stormde op de agenten af. Een dezer werd door hem ernstig boven het oog gewond. Hij werd naar het bu reau vervoerd en in verzekerde bewaring gesteld. Aan do Chr. H. B. S. alhier is nog overgegaan van klasse II naar III Bert. Punselie alhier. Ia de Stedelijke Werkinrichting zijn in de week van 3 tot 2 Juli opgenomen 148 volkrassen personen en 172 kinderen, tot-aal 320 personen. DE STAATKUNDIG GEREFORMEERDEN. In sommige bladen wordt de gekozen candidaat van de Staatkundig Gerefor meerden, Ds. Kersten, bij links ingedeeld. Dat is natuurlijk onjuist. Zonder eenig bezwaar kan Ds. Kersten bij rechts worden ingedeeld al is het mis schien zuiverder, om in velband met de geïsoleerde positie van dit Kamerlid té spreken van 59 rechts, 1 onafhankelij ke en 40 links. In dit verband willen wij echter mel ding maken van wat de Nieuwe Haagsche Crt. schrijft (het artikel is blijkbaar van de hand van Mr. de Wilde). De grootste verrassing bij deze verkie zing hebben we ongetwijfeld zelf te boe ken. Daar was nu lette; lijk niemand op be dacht geweest, dat do anti-rev. groep met 1G man in de Kamer zou torugkecren. Misschien valt zelfs te spreken van 17, in dien we rekening houden met den verte genwoordiger der Staatkundig Gerefor meerde Partij, die oen zetel wist te ver werven. Over 't- algemeen toch is zijn overtuiging nauw aan de onze verwant en 't komt ons dan ook voor, dat een en kel punt misschien veorioopig daar gela ten een nauw contact tusschen Ds. Kersten en onze club allerminst tot de onmogelijkheden mag worden gerekend. Niet oninteressant is het misschien in dit verband, als we mededeelen, dat de beide vertegenwoo'-digers dezer groep in de Zeeuwsche Staten lid zijn der Anti-rev. club. PROF. EERDMANS EN DE VRIJHEIDSBOND. Aan een beschouwing in het liberale V aderland over den uitslag dor stem ming is het volgende ontleend: Het napleiten bij verkiezingen ligt niet in onzen aard. Maar evenmin als wij zou den willen verhelen, dat Rechts een zeer groote overwinning heeft behaald, even min laten wij onuitgesproken ons leedwe zen over het feit, dat de Vrijheidsbond, die voor ons zoo groote aantrekkelijkheid had, als poging om de vrijzinnigen weer in één verband te krijgen, geen beter succes heeft te boeken. Wij hebben er voor gevreesd. Wij heb ben, zij het dan ook zachtkens, zooals den vriend past, die feilen toont, er op gewezen, dat men zich in dien Bond te weinig liet gelegen liggen aan den Lin kervleugel, aan de mannen vqn de cide- vant Liberale Unie. De plaats, die een first man ats de hoer Droogleever Fortuyn op de lijst heeft ge kregen, is daar het bewijs van. De L. U. is altijd de partij geweest, die het meest klachten haar gemaal eens had aange hoord en bevredigd, waren reeds laug bo ven het aardschö lief on leed verheven. De legioenen, die zij eens op de brug bij Koulon gered had, bestonden nog slechts in naam. De mannen, waaruit die samen gesteld waren, die in den moed en den triomf van haar man gedeeld hadden en die zij met eigen hand van voedsel en kleeding voorzien had, waren verspreid door Egypte, Syrië en Gallië. Voor haar had de aarde geen wijk plaats. De god van het Romeinsche rijk, in wiens hooge tegenwoordigheid zij leefde, en die eindelijk verlof gegeven had om voor hem te Smyrna een tempel te bou wen, was haar geen „onbekende god". Nadat ze zeven jaren in zijn onmiddel lijke nabijheid, eenzaam en door ziju na ijver gedrukt, doorgebracht had, onder vond ze dat zijn vertrek naar Caprea haar geen verademing bracht. In het jaar 25 verliet Tiberius zijn pa leis op den Palatijn te Rome, om er nooit terug te keeren. Drie jaren later 6tierf do keizerin-moe der. Mot haar verloren Agrippina en haar kroost do laatste bescherming. Des kei zers eerbied voor do wenschen zijner moe dor werd met haar begraven; hij bleef thans zonder cenigen menschelijken raad om hem te leiden, gelijk hij reeds lang ADVERTENTIE-PRIJS. PER GEWONE REGEL 4 4 f 0.221 DES ZATERDAGS s Ï0.30 INGEZONDEN RECLAMES Dl'BB: T\K1ER KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 30 woorden 50 cent; Zaterdags 75 cent bij vooruitbetaling. voelde voor de hereeniging van alle vrij zinnigen, en men heeft zich daardoor ta zeker van haar gerekend, en den boog te eterk gespannen. Dat bij de mannen van de L. U. de wijze, waarop do afspraak met de S. D. A. P. in zake do Eerste Kamer is verbro ken, groot© ontstemming heeft gewekt, ia 'voor ons buiten twijfel, en heeft hen ge voerd in d© armen van de V. D„ de felste concurrent van den Vrijheidsbond, die van dezen niet alleen vier zetels in de Eerste Kamer kreeg, maar ook door het geval sterker gemaakt werd. Wij weten nu, dat in hoofdzaak het ge beurde de schuld is van prof. Eerd- m a n s, die dreigde, dat als de afspraak niet onmiddellijk zou verbroken worden, hij uit den Vrijheidsbond zou treden, en voor de partij van Houten propaganda maken. In hoeverre de hoer Eerdmans het recht had als hoofdbestuurder der partij een eenmaal zeer wettig genomen besluit door terrorisatie ongedaan te maken, moet hij maar met zijn geweten uitmaken. Maar, hoe kon men voor zijne bedreiging wij ken? Het is dus geweest om schandaal in eigen huis te vermijden. Maar ware dat niet veel beter geweest door te zeggen: Ga naar de partij van Houten, professor. De heer Eerdmans ware dan gekomen waar hij hoort. Hij heeft altijd van Hou ten'* wet verre boven het Algemeen Kies recht gesteld, en het laatste heeft, zelfs gemaakt, dat hij indertijd zeer aarzelend tot de I.cidsche afdeeling van de L. U. is toegetreden. Daarenboven ontbreekt aan dezen be kwamen Assyrïoloog niet alleen la bosse politique, maar ook la bosse de la bien- séanoe politique. Hij schrijft in 1917 twee brochures om te waarschuwen tegen de ramp van de pacificatie op onderwijs ge bied en stemt voor eene Grondwets herziening, die ze bezegelt Toen de schrijver dezes in de L. U.-Ka- morclub voorstelde om het Algemeen Vrouwenkiesrecht te steunen, opponeerde daar tegen alleen de heer Eerdmans. die juist als Mr. van Houten voor dameski es- recht was. Het heeft hem niet belet na derhand als groot, voorstander van het Algemeen Vrouwenkiesrecht op te tred en.- Wij moenen# dat zijn aanblijven in don Vrijheidsbond to duur gekocht i? met zoo vele zetels in do Eerste Ka*yer. Hij zette zich naast dien anderen grappenmaker in de politiek, den heer Elout van het. Han delsblad, die liefst twee partijen tegeliik aanbeval, en die ons doet denken aan den O.-Wecvr. die teen men hem vroeg of hij tablo d'hóte of ehambre séparée wilde eten. antwoordde: Ik wou v~r allebei wat. De verkiezingen, en het kabinet. In parlementaire kringen wordt, ge- moend. dat de uitslag der verkiezingen aan het. kabinet géén aanleiding geeft de porkfeuilles ter beschikking te stellen. De Ambtenaarssalarissen. In het „Staatsblad" is thans afgekon digd het Ken. Besl. van 19 Juni 1922 houdende wijziging van het Bezoldigings besluit. Burgerlijke Rijksambtenaren 1920 Artikel 40 van het besluit wordt gelezen als volgt: „Voor do op 1 Juli 1922 iu dienst zijn- do ambtenaren blijven de ep dat tijdstip door hen genoten wedden gewaarborgd, behoudens in geval en voor zoover die wedden ingevolge de op evengenoemden datum bestaande bepalingen van dit be sluit vermindering or der gaan." Uit de Sigarenindusvrie. De sigarenfabrikanten uit Tilburg* Boxtel, Breda, Oosterhout, Princenhago, Hilvarenbeek, Roosendaal, Reussel en Lage Mierde. 1e Tilburg in vergadering zonder eenige menschelijke liefde geweest was om hem te veredelen. Kort na de uitvaart der keizerin, die haar zoon niet bijgewoond had, werd do slaafsche Sonaat opgeschrikt door een brief van dén keizer, waarin Agrippina on haar meest-geliefde zoon Nero als staats gevaarlijk aangewezen werden. „Een trotsch karakter en een onbuig zame geest." Dat was alles waarvan hij de weduwlijke vorstin durfde beschuldi gen. Bij haar leven dorst hij niets ergere van haar zeggen. Nog eene, door oen edele aandrift bewo gen. overstroomde het volk den Senaat met verzoekschriften (en gunsto van de woduwe en de kinderen des vorsten, dien het zoo lief had gehad, en betreurd. Men droeg de busten der bedreigden naar don Sonaat. „De brief van Tiberius is niet echtriep men. „De keizer kan niet den ondergang van dat geslacht eischen." Maar van uit- de twaalf villa's ap Ca prea kwam een herhaling van de beschul diging en oen scherpe vermaning voer So naat cn volk. Zulk een stom van den „god" durfde geen van beiden weerstaan. (Wordt vervolgd^ i

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1