Aan het einde der W2?k. De voornaamste feiten van het verstre ken week vak, zijn nagenoeg alle gevolgen van den aanslag op maarschalk Wilson en Minister Eathenau. En allerduidelijkst wordt hier het spreekwoord bewaarheid: wie wind zaait, zal storm oogsten. Want zoov/el in Ierland als in Duitech- land hebben de moordenaars een heftige beroering te weeg gebracht, die juist voor henzelf vernietigende gevolgen had! Door den moord op Wilson toch, wak ker geschud heeft de regeering van den Ierschen Vrijstaat met alle kracht die haar ten dienste stond de ecnig overblij vende maatregelen getrolfea tegen de ar- r'junte rebel leidend.: vau de Valera, die te Dublin haar hoofdkwartier had geves tigd nota bene in een gerechtsgebouw van den Staat. En ondanks het hevige verzet, dat door de republikeinen werd geboden, moesten ze zich na vele en ernstige verliezen over geven, terwijl op een oproep der regee ring de heele bevolking zich bereid heeft verklaard haar te steunen in den strijd tegen de Tc-steerende troepen, hier en daar in Ierland verspreid. Zoo als dat gewoonlijk gebeurt bleek de verwekker van de Iersche onrust en ellen de, Do Valera, na d$n nederlaag vam zijn aanhangers, zelf nergens te vinden. Ook den Duitschen monarchisten is hun lage politiek duur te staan gekomen. Strenge maatregelen worden door de Duitsche regeering, die zich, door het ge- heele Duitsche volk gesteund, nu krach tig weet, getroffen, om alle tegenwerken de elementen in hun verzet te 6tuiten. De:wet ter bescherming der republiek geeft overiigena eeai typeerendl staaltje van de Vrijheid, Gelijkheid, en Broeder schap, de drie revolutionaire idealen, zoo- als die in de practijk verwezenlijkt wor den. Voor ons land kan het overzicht kort zijn ditmaal. Niet omdat geen belangrijke gebeurte nissen plaats vonden. Een feit van verheugenis was aller eerst dat H. M. de Koningin met haar ge zin weer in het Vaderland terugkeerde. En voorts hebben we de verkiezingen gehad voor de Tweede Kamer. Dat is een onderwerp waarvain veel te zeggen zou zijn, maar daarvoor i6 het hier niet de plaats. Het was voor on6 christelijk volksdeel, en naar wij-vertrouwen ook voor velen die zich aan de zijde der vrijzinnige scha ren een aangename verrassing. Niemand die een uitslag al6 deze had durven en kunnen voorspellen, en het spreekt dan ook vanzelf dat er in de krin gen van hen, die Gods Woóid als richt snoer wensdhen te nemen, gezongen wordt van hulp en heil, hun aangebracht. De Pers over de verkiezingen. De verrassende uitslag van de verkie zingen wordt, hoe kan het andere, door de per6 druk besproken. De Nederlander (C. H.) wijst er op, dat de drie groepen die zich in 1918 bereid verklaarden om de „verantwoorde lijkheid" te dragen, een waagstuk uit voerden. Er was geen meerderheid. Maar men greep toe, om ons parlementair stelsel te redden. Een ondankbaar werk. Men begon, nog in den oorlog en ter wijl alles onzeker was. Daar kwam de vloedgolf van Novem ber 1918, die niemand aldus voorzien had en die dus de bewindslieden stelde voor een allerzwaarste taak. Men arbeidde vier jaren lang. Nu ging de 6tembus spreken. Het is waar, dat zij niet over de „coa litie" spreken zou. Er zijn geen afspra ken voor de toekomst. Iedere regeling, die voortaan zal gelden, zal opnieuw moeten' worden gevonden. Doch in het publiek besef vooral in het naieve voelen, dat gaarne een zondebok aanwijst zou de vraag toch invloed oefenen, hoe elk dezer drie zich had gedragen en hoe men het ge zamenlijk bedrag beoordeelen ging. Indien hier geen achteruitgang intrad, zou dit reeds veel beduiden. Zoo elk zijn aantal handhaafde en het aantal van de vijftig zetels was gebleven, was daarin reeds eon goedkeuring gelegen. De mas sa pleegt de werkers te veroordeelen. Hier waren do workers, die het in de zwaarste dagen hadden gewaagd en volgehouden. Nu ligt er de uitslag. Zij is nog niet in alle bijzonderheden nauwkeurig. Maar het beeld moet zuiver zijn. Ziehier de percenten van het aantal uit gebrachte stemmen in 1918 en thans: 1918 1922 R. K. 30.4 30.3 A. R. 13.4 13.9 C. H. 6.5 10.0 Dit i6 opvallend. Ondanks all# fouten, die gemaakt mogen zijn werken en ver antwoordelijk-wezen beduidt ook: fouten maken heeft ons volk deze groepen vertrouwd. Ons volk. Niet slechts de georganiseerde kiezers, die Kiesvereenigingen vormen en parolen volgen. Doch ook de overgroots meerder heid, die wisselt, van indrukken en dus van stem. Men hoeft gemeend, dat de invoering dor evenredige vertegenwoordiging oen stollen van don toestand zou ten gevolge hebben. Er grijpen zoo meent men in het volksdenken a's geheel geen groo- te veranderingen plaats; nu dit zich een maal uit bij wege van evenredige verte genwoordiging, is greote wisseling van stembus-uitslag uitgesloten. Thans bleek toch wel, dat dit alles maar zeer ten (kcle juist is. Er blijft ruim te voor verschuiving. En ditmaal beduidt do verschuiving niet het. opzeggen van vertrouwen aan wie den last gedragen hebben. mt zegt veel. Ma£? Jbet zegt mèèr dan veel, wanneer men let op deze nuchtere en onomstoote- lijke waarheid, dat door geen dezer drie groepen met beloften i6 gewerkt. Integendeel. Men heeft den erostigen toestamd bloot gelegd, over de zwaarte der komende taak gesproken, zich niet belust verklaard op het „regeèrkasteel". Men heeft niet. gebo den, maar wel gezegd, dat men blijven zou onder anderer bod. En het antwoord van ons volk is ge weest: vertrouwen. Men vergelijke dit met wat den Vrij heidsbond is wedervaren. Hij eischte vertrouwen, hij eigende zich het monopolie toe van economisch in zicht en economisch willen. Hij ie gehavend uit den strijd gekomen. Ie het dan toch waar, dat de volksmas sa int.uitief het edhte onderscheidt van het onechte en het echte kiest? DeStandaard en andere A. R. blar den hebben zich nog niet uitgesproken. De Maasbode (R. K.) jubelt. „Zien wij Katholieken, aldus dit or gaan, onze dertig zetels nu met twee ver meerderd, zoodat wij over 32 zetels in do nieuwe Kamer te beschikken hebben, de anti-revolutionaire partij ziet in de nieu we Kamer haar ledental van 13 tot 16 groeien, de christelijk-hi&torieche van 7 tot elf, zoodat. de rechterzijde definitief te zamen over niet minder dan 59 zetels be schikt. Mede brengt deze stembus de voldoe- doening dat de enkeling mr. dr. v. d. Laar bij deze stembus is uitgevallen, evenals de een eigen zonderlinge positie innemen de A. P. Staalman, wat aan de rechter zijde wel niét betreurd zal worden. Het consequent gevolg van dezen "heug lijken en verstevigden aanwas der rechter zijde ie de aanmerkelijke verzwakking dor linkerzijde. De machtigste partii van deze linker zijde, de S. D. A. P., die zeker allerminst gedroomd heeft uit dezen hartetochtelij- ken stembusstrijd verzwakt te voorschijn te zullen komen, ziet haaT macht van 22 zetels uit de oude Kamer verzwakt tot 20. Het verlies zal door deze partij die de laatste jaren steeds door een groeiend succes verwend is, moeilijk te dragen zijn, al heeft zij dezen keer, wat onzerzijds haar van harte gegund wordt, ook de vol doening te boeken, dat haar leider mr. Troelstra zich ditmaal niet vergist heeft in zijn voorgevoel, dat de vrouw vooral op zijn partij een nadeeligen invloed zou doem gelden. Ook de communistische partij ziet haar macht als hier van madbt sprake kan zijn beduidend, verzwakt door het uit vallen van ds. Kruyt, zoo dat in de nieuwe Kamer do hoeren Wijnkoop en v. Rqve- steijn slechts een .ongevaarlijk, duet zul len vormen. Komen ,wij aan den Vrijheidsbond, wiens leider zqker allerminst bij deze ,6tembus aan een débaclezal hébben ge dacht als hem heden is ten deel gevallen. De „cry" van bezuiniging is dóór deze nieuwbakken partij zoo alovefheerscheild bij deze stembus aangeheven, dat de iro nie van het lot heeft gewild dat dé partij er zelf hoogej; „zuinig" is afgekomen. Vijf van haar 15 zetels in de oude Ka mer heeft de Vrijheidsbond bij dezen strijd moeten laten. Zoo had de 'lieer Dreeselhuy6 zeker zijn „bezuiniging" niet gedacht. Zelfs de vurige kampioensche mevrouw Welmoet-Dyserinck heeft zich geen zetel zien toevallen. De vrijzinnig-democraten zijn op oude sterkte gebleven, en mogen in de nieuwe Kamer weer op vijf zetels rekenen, al hoeft het „tableau de la troupe" een aan merkelijke wijziging ondergaan. Noch de heer v. Beresteyn, noch de heer Teenstra hebben met hun afzonderlijke lijsten oenig resultaat mogen bereiken. De humor is ook bij deze stembus niet aéhter gebleven door den pseudo-boer Braai tweemaal gekozen te verklaren. Maar ook hij zal met zijn. vermoedelij- ken kameraad voor de rechterzijde geen ernstig gevaar opleveren. Voorts vertegenwoordigt ds. G. H. Ker&ten in de nieuwe Kamer voor het eerst de afzonderlijke Gereformeerde par tij, en als zoodanig doen wij met hem nog zoo'n kwaden rpil niet tegen den uitge vallen ds. Kruyt.. En beleeft, ten.6lqtte.de oude zes en tach tigjarige lör. S. van Houten nog eens de voldoening zich als hoofd eener „liberale partij" voor de volksvertegenwoordiging gekozen te zien, al zal hij, nu deze eer hem is wedervaren, ook verder zijn plaats afstaan aan mcj. mr. v. Dorp. De nieuwe parlementaire situatie over sell ou wend, hebben wij zeker alle reden om buitengewoon tevreden en dankbaar te zijn. „Het Huisgezin" (R. K.) eindigt zijn beschouwingen over den uitslag dor verkiezingen als volgt: „In dezen tijd van inzinking, van mate rialisme en 6tofvergoding, vindt men in Nederland onder het volk in al zijn gele dingen een meerderheid, die niet aan het stoffelijke de eerste plaats inruimt, maar aan hpogero belangen den voorrang geeft. Na zulk een uitspraak het bewind te mogen blijven voeren, ons volk door deze donkere tijden heen te leiden, moet voor christelijke staatslieden iet6 bekoorlijks hebben." Do N. R o 11. C r t. (Lib.) wijst er op, dat de uitslag een besliste overwinning voor de rechtscho partijen i6 geworden. „Er heeft dus bij deze verkiezing eene tamelijk duidelijke opschuiving naar rechts plaals gehad, waarvan, gelijk voor do 'hand ligt, do linker en rechter grene- partijen, de Vrijheidsbond en de Christo- lijk-historischen, het meest nadeel resp. profijt, hebben gehad. „Zoo blijft, naar ons inzicht deze gan- sche verkiezing 6lech(s te beschouwen a's tone verschuiving van de radicale en liberale elementen der bevolking naar een conservatiever nuance. Hot yerliee van de sociaal- democraten zal grootendeels aan de vrijzinnig-democraten ten goede geko men zijn, die daardoor ondanks het ver lies van de aanhangers der heeren Van Bereeteyn en Teenstra op hun oude getal zijn gebleven. Wat van de vrijzinnig-de mocraten naar den Vrijheidsbond mocht overgegaan zijn, heeft deze laatste partii aan den anderen kant aan de chrietelijk- historischen en de groep-van Houten moe- tem afstaan." De Nieuwe Courant (vrijz.) zegt, dat van de meerderheid in de nieuwe Kamer, van honderd de Roomsch-Katho- lieken de maéhtigste groep vormen; zij alleen hebben, met bun 32 zetels, meer dan de twee andere groepen te zamen, die bet tot 27 brengen. Dat wil du6 zeggen, dat in de rechtsche politiek der naaste toekomst de Roomsch- Katholieken de lijn zullen aangeven, wat zij doe te gemakkel ijker kunnen doen, omdat bij enkele belangrijke onderdeelen van hun vermoedelijk program zij op den steun kunnen rekenen van 6temmen uit het politiek-vijandige kamp der sociaal democraten. En mocht soms in de eigen constellatie der meerderheid niet altijd die eenheid gevonden worden, welke voor haar wenschelijk is we denken hierbij aan mogelijke bezwaren van de zijde der Christelijk-Historischen dan staat de meerderheid tocfh te sterk en heeft zij een te zeer verdeelde mibderheid tegenover zich om niet frank en vrij haar program t© kunnen volvoeren. „De uitslag, zegt het liberale H a n- delsbl., bet eekent in tweeërlei opzicht een stevige ruk naar rechts, zoo stevig als wij onder "het tegenwoordige kiesstel sel niet voor mogelijk hadden gehouden. Wanneer met let op de scheidingslijn dei- oude antithese, die de partijen nog hoofd zakelijk verdeelt, dan vindt men een ver sterking van de rechterzijde met negen zetels tot een meerderheid, die alleen met met. die van het Ministerie-Heemskerk is te vergelijken. En wanneer men let op de nieuwere, meer actueele, strijdvragen (die van dc bezuiniging en van de economische politiek) dan treft one eveneens een ver schuiving naar rechts." Allerminst, zegt dit orgaan, hadden wij zulk een sterk verlies van den Vrijheids bond verwacht. Waarschijnlijk heeft een gTOot deel van de meer gematigde vrij zinnigen den Vrijheidsbond op het stuk der bezuiniging minder vertrouwd dan de groep- van Houten en dan dé Chrieto lijk-Historischen, terwijl deze laatsten vermoedelijk ook hébben geprofiteerd van de houding van den Vrijheidsbond in de legerquaestie. Overigens merkt het blad nog op, dat bijna een half millioen kiezers is thuisge- oleven. Het fiasco van den stemplicht wordt telkens vvèei bevektlgd:" Het Volk (S. D. A, P.) wijt het verlies van twee zetels aan de vrouwen. „Uit de vergelijking der cijfers van 1918 en yan nu blijkt met volstrekte dui delijkheid, dat de vrouwen van. tal van arbeiders, die reeds weten rood te moeten stemmen, nog in de kerkelijke-politieke sfeer bevangen zitten. Hiermee, zegt het blad, is tevens ge zegd, dat deze uitslag van thans voor ons niets ontmoedigende heeft. Het als een rots zoo vast staan van de S. D. A. P. onder het mannelijk deel der arbeiders klasse, de groote vooruitgang, door ons (bijvoorbeeld in kieskringen als Amster dam, Haarlem en Maastricht geboekt, het feit, dat honderdduizenden vrouwen reeds voer .de sociaaldemokratie gewonnen zijp, het zijn voor on6 zoovele teekenen van verderen vooruitgang in nabije toe komst." De kleine partijen. De kleine partijen zijn er slecht afgeko men. De M a a 6 b. acht dit een verheugend resultaat en zegt: En het verheugend, resultaat is, dat on ze natie zich met een overweldigende meerderheid heeft uitgesproken voor een bestuur naar Christelijke beginselen. Niet minder dan vijftig partijen van allerlei omvang en richting wilden zich bij deze stembus doen gelden. Men vreesde voor een hopelooze ver warring, voor een chaotische Kamercom plicatie, waarbij elke regeering bijna on mogelijk zou blijken. De natie heeft het niet gewild. Als wii nu op het oegenblik den uitslag overzien, dan treft onmiddellijk dat alle kleine partijen onmiddellijk zijn wegge vaagd. De T 1 e g r. zegt er van: „De vernietig in c der kleine partijen is afdoend, en een zegen. Het blijkt wel, dat persoonlijke ijdelheden en particuliere be langen zich in ons land niet zoo sterk kunnen doen gelden, dat zij in staat zijn, ook maar één enkelen Kamer-zetel te win nen. Zoo is het wel eigenaardig, dat de heeren Teenstra en Van Beresteijn- waren zij tevreden geweest met hun rangnummer op de vrijz.-dem. lijst, herkozen zouden zijn. Thans liggen zij beiden buiten do Kamer. Ook geldt dit voor partijen, die feitelijk drijven op één man, zooals de Christen-democraten en de socialistische partij, waarvan de aanvoerders, respectie velijk A. Staalman en H. Koltliek uit do Kamer verdwijnen. En ook de Rapaille- partij is overleden. Laai ons hopen voor goed." Ilct loven te Moskca. In het Belgische blad „Le Peuple" geeft de leider der Belgische socialisten. Van- dervelde, zijn indrukken weer uit. Sovjet- Rusland. Naar zijn. zeggen heeft de nieuwe eco nomische koers van de So v jet-regeer in g een hernieuwing van den handel tengevol ge. De economische tce6tand van het rijk vertoont evenwel nog geen vooruitgang. Integendeel, datgene, wat er nog van <ie eertijds machtige industrie is overgeble ven, maakt op het ©ogenblik een ernstige crisis door. Dit geldt vooral van de tex- tiel-iiidustrie. Ook het gebied van den hongersnood heeft zich nog uitgebreid. Dc berichten van het bekken van den Donetz zijn vreeselijk. Het. regent er echter bij tueschenpeozen en als dit weer aanhoudt, ziet de toestand er niet meer zoo donker uit. Hot Moskou vam 1922 schrijft Van- dervelde gelijkt veel on d.e steden, ach ter het front die veel hebben geleden door het bombardement en door de bezetting der troepen. In acht. jaar zijn or aan de huizen geen herstellingen meer verricht- Bovendien schijnt het dat do helft van de huizen onbewoond is omdat zij absoluut onbewoonbaar zijn. De waterleidingen zijn op verscheidene plaatsen gebarsten. Het meeste houtwerk is verdwenen en opge stookt. Vele vensters missen de ruiten. De vreemdelingen in de stad zien zoo goed mogelijk een onderdak te vindon. Men vraagt u kalm 8 d 10 millioen roebel per dag voer logies; waarvoor men zich dan nog met een slechte kamer tevreden meet stellen. De trams rijden echter, de electrische centrale werkt, de theaters zijn vol en op de promenades is het zeer ge zellig. Ook de groote winkels openen weer hun deuien. In de straten heers cht 'een goede orde. Daar er eem absoluut alco holverbod heerscht, ziet men geen dren ken lieden op de straten. In het algemeen zijn de men&ehen ech ter armelijk gekleed, want zij. die neg wel betere kleeren bezitten kleeden zich eveneens op gewone wijze om niet op te vallen tussehen de anderen. Deze menschelijke ruïnes zijn afkom stig uit de hongersnooddistricten. Van daar trekt de groote golf vam ellende zich uit tot voor de poorten van het Kremlin. Vandervelde verklaarde, den indruk te hebben gekregen, dat alle pogingen,, om te komen tot een eenheidsfront in West- Europa te voren reeds zijn veroordeeld, zoolang de bolejewiki dat in Rusland on mogelijk zullen maken, door de andere so cialisten te vervolgen en hun in beginsel politieke vrijheid te onthouden. Voorts is hij van meening, dat de politiek van blok kades en van militaire interventies veel kwaad heeft gedaan, meer dan hij te vo- rem vermoedde. Door deze buitemlandsche interventies is de vreemdelingenhaat van het Russische volk aangekweekt. Ook do slechte gevolgen van den groo- tem oorlog zijn daardoor bij het Russi sche volk nog verergerd, terwijl daardoor voorts ©en schijn van rechtvaardigheid is geschonken aan de terreur en de dicta tuur. Volgens Vandervelde is h#. dringml noodzakelijk, de politieke- en de handels betrekkingen met Rusland te hervatten. Leidsche Penkrassen. Amice! Een week van spanning ligt weer achter ons. We stonden voor de vraag hoe straks .de Tweede Kamer zou wordén samenge steld en niemand die daarop met zeker heid een antwoord kon geven. Wel was er eenige gegronde hoop, dat de rechter zijde eenigermate zou worden versterkt en dat de A.-R. Partij zich zou kunnen handhaven, maar eenige zekerheid be stond hieromtrent toch niet. Er moest nu* eenmaal ook bij het beoor deelen van deze zaak rekening worden gehouden met de omstandigheden. En die waren voor rechts nu niet bepaald gun stig. Om te beginnen waren er de belangen groepen en er waren ook mannen uit het Christelijke kamp die ons volk trachtten te bewegen om nu eens niet meer te rekenen met de beginselen, maar alleen met het belang. Velen maken op zakengebied een slech ten tijd door en gedachtig aan het spreek woord dat het in troebel water goed vis- schen is, werd het politieke water zoo veel als maar mogelijk was vertroebeld. Den boeren en tuinders werd aangeraden hun beginsel te verloochenen en te stem men op mannen als Braat en de midden standers werden gelokt en gevleid om nü toch eens verstandig te zijn en alleen met hunne groeps-belangen te rekenen. De Vrijhendsbond probeerde het weer op een andere manier. Als een tweede Sin terklaas ging de heer Dresselhuys met zijne volgelingen het land door. Men be loofde groote uitgaven te zullen doen en te vens de belastingen te zullen verlagen, men zou ontwapenen en tegelijkertijd zorgen voor een stevige weermacht. Men kon het zoo gek niet denken of de Vrij heidsbond zou cr voor zorgen. Nog erger maakte het de SD.A.P. Voort durend werd gehamerd op het reactio nair karakter van de rechtsche partijen; zonder met de moeilijke tijdsomstandig heden ook maar eenigszins rekening te houden werd het voorgesteld alsof de Regeering louter om haar reactionaire neigingen bot te vieren, de Arbeidswet herzag, den woningbouw temperde enz. En daartegenover werden dan gesteld de meest schitterende beloften. Als men slechts rood stemde, dan zouden ik weet niet welke zegeningen over ons land worden uitgegoten. En daarbij kwam nog iels anders, mijn waarde, van niet minder beteekenis. Niet ten onrechte moest worden geklaagd, dat de levensernst verminderde, dat er ver- achlering was in onze kringen, en boven dien, hoe kan het anders moest wor den toegegeven, dat in de afgeloopen par lementaire periode weieens fouten waren- gemaakt en dat weieens was misgetast. Onder die omstandigheden behoefde het niet al tezger le verwonderen, wanneer er mannen en vrouwen waren, die zich lieten verleiden om den hoofdweg te ver laten en op zijpaden af tc dwalen. Met name gold dit van onze Anti-rovo- lulionairo partij. Onze leider, do lieer Colijn. was er rond voor uitgekomen,dat ditmaal geen enkele maal regel, hoe uil- nemend op zichzelf overigens ook, in uit zicht kon worden gesteld. Wij hadden op stoffelijk gebied niets tc beloven. En alsof dit nog niet erg genoeg was, kwam rijij althans in onze omgeving, ui'..,' lu'J ;i logen Rome. Het, word vonrgcsteld. alsof stemmen'op de A.-R. cuntiidalen zou be teekenen een steunen van Rome. In een strooibiljet dat te Katwijk aan Zee werd verspreid en dat onderteekend was door het Bestuur der afd. van do Christel. Hist. Unie waarin n.b. een', man als Ds. Voorsteegh zitting heeft een man, dien ik hoog acht en waardeer—» werd gewezen op den steeds grooter wor denden invloed van Rome. Rome, zoo heette het, heeft veel geld, tal van de voornaamste winkelszijn inhan den van Roomsehen, Rome voert een krachtige propaganda enz. Is dat de schuld van de Regeerihg waar in ook mannen als Dr. do Visser en Dr. de Geer zitting hebben? Natuurlijk nie'.. Is dat de schuld van de A.-R. partij? Men weet wel .beter. Is dan een gevolg van bet samengaan van de rechtsche groepen? Niemand die deze stelling zal willen ver dedigen. En toch wordt op al deze dingen ge wezen, om dan de conclusie te trekken dal'do AE.R. waar het gaat om den invloed! van Rome, niet le vertrouwen zijn, en dat' men daarom moet stemmen op do C.-II.- candidaten. Sommige, eenvoudige menschen waren dan ook het hoofd totaal kwijt. Het is onzen huisbezoekers herhaaldelijk ge beurd, datk iezers die altijd onze candkia- ten steunden, verklaarden ditmaal niei»op Mr. Rutgers tc kunnen stemmen omdat deze heulde met Rome. 't Is droevig, maar helaas waar. Als ik deze dingen zie, dan zeg jk dat - niet om iets ten nadeele te zeggen van de J leiding van de C. H. Unie of van de plaat- selijke leiders, en ook niet om op deze wijze verwijdering te brengen tusschen de beide groote protestantscli Christolij- ko groepen. Ik zie niets liever, dan dat zij in g«.>ede harmonie samenwerken. Niets liever. En ik ben overtuigd, dat we elkaar ook in de toekomst noodig zullen hebben. Ik wil mij niet laten verblinden door het schoone succes dat nu behaald wwd omdat het als ik goed zie, vooral te dan ken is aan het feit, dat bij de linkscho I partijen en met name bij de liberalen oen goede leider ontbreekt. Wie zal vertrouwen stellen m een wan als Mr. Dresselhuys, die eerst een welover wogen advies geeft om in de Staten weet rl" Sociaal-democraten samen le wortoen, \n u* vr©;s voor ontstemming onder ••r» ooff^nb'ik het Een l.Ailv iiau nu eenmaal geen weer haan zijn. Hij moet kunnen sturen en zich niet laten leiden door de meest mt- cenloopende en tegenovergestelde sftoqo mi'ngen. 'Het gebrek aan vertrouwen in cl: lei ding van Mr. Dresselhuys is dan ook zeer Verklaarbaar. Met deze dingen moet b'ij het beoordee- len van den toestand worden gerekend en het is duidelijk als do'dag. dat als steaks iemand opstaat die werkelijk leiding weet te geven en die geestdrift in de massa weet te brengen, dat dan een niet onbe langrijk deel van de Christelijk-His'nri- sche stemmen terug zal vloeien. En ondanks den schitterenden uitslag wil ik ook niet over het hoofd zien. dat we, laat ik het maar zacht zeggen,geeste lijk niet bepaald groeien. Vandaar dat het' vooral in de toekomst noodig zal zijn dat de Anti-revolulionoirei? en do Chr. Historischen dicht naast f ikaar staan en het is ook daarom dal ik zo<3 betreur, dat er dingen gebeurd zijn. die den toets der critiek niet kunnen door slaan. Maar des temeer verrassend is-toch ook, weer, dat we ondanks dit alles zijn geste gen, dat niet alleen de Roomschen voor uit boerden en do Christelijk-HistorisoTieiï- vier zetels wonnen, maar dat wij ook een'- i drietal nieuwe zetels mogen bezetten. Erf daarbij komt dan nog, dat ook de Staat kundig Gereformeerden een van hunne' candidaten gekozen zagen. Het neutrale dagblad hier ter stede, heeft Ds. Kersten ingedeeld bij de linkerzijde. Maar dat is toch al een heel groote „vergissing" zal ik maar zeggen. Ik heb de actie van deze groep vooral betreurd, omdat ik daarvan vreesde een verloren gaan van duizende anti-revolu tionaire stemmen, evenals in 1918, toen op deze wijze ruim 5000 stemmen verloren gingen met het gevolg dat links een ex tra-zetel won. Het spreekt ook wel vanzelf dat ik gaar ne had gezien dat deze broeders met ons hetzelfde huis waren blijven bewonen. Maar daarom denk ik er niet aan deze' partij bij de linkerzijde in le doelen Het' zijn anti-revolutionairen en ik twijfel geen oogenblik, of als regel zal Ds. Ker sten mot onze mannen één lijn trekker.. Er is p sieren, m'n waarde in onze' kringen gejuicht, en daar was reden toe Laat het echter zijn een verheuging met beving tevens. We moeten er ons diep van doordringen dat we moeilijke tijden tegemoet gaan. dat het parlement met de Regeering zal moeten samenwerken tot hef, nemen van maatregelen die op zich zelf misschien minder gewenscht zijn, maar die door de omstandigheden nu een maal worden geëischt. Dat is niet gemakkelijk. Daarvoor is moed noodig. Daarvoor is noodig wijs heid en goed verstand. En daarom is er voor ons alle roden om tc danken en te jubelen, maar oolc om voor de leiders van ons volk te bidden; opdat God hen bekwaam make voor hun ne moeilijke laak. Ik zou van deze zaak nog wel een eri ander kunnen zeggen, m'n waarde, maar er wordt in deze dagen zooveel ovc dei verkiezingen gepraat, dat ik. dunkt me, •verstandig doe als ik liet hierbij laat. Ik kon er niet van zwijgen, 't was me niet mogelijk, maar ik meen toch goed to doen het hierbij te laten. VERITAS, j

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 6