Dagblad voor Leiden en Omsireken. 60-40 BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS - LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN PER EWARTAAL '2.50 PEE WEEK10.19 FRANCO PER POST PER KWARTAAL 12.90 3de JAARGANG. - VRIJDAG 7 JULI 1922 - No. 684 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 ADVERTENTiE-PRIJS. TER GEWONE REGEL s 10.221 T)ES ZATERDAGS 10.30 INGEZONDEN RECLAMES OTTB"* TARIEK KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 30 woorden 50 cent; Zaterdags 75 cent ï-: bij voorn it betaling. UITSLAG KAMERVERKIEZING A.-R. PARTIJ IC CHRIST.-HIST. UNIE 11 R.-K. STAATSPARTIJ 32 GEREFORMEERDE PARTIJ 1 VRIJHEIDSBOND 10 LIBERALE PARTIJ 1 VRUZ. DEM. BOND 5 S. D: A. P. 20 COMM. PARTIJ 2 PLATTELANDSPARTIJ 2 Vorige standRECHTS 50—LINKS 50 De stembus heeft gesproken. Er. goed gesproken. De geweldige aanval van links is afge slagen en in zijn groote meerderheid heeft ons volk zich uitgesproken voor een politiek die rekening houdt met de Chris telijke beginselen. De Kamer die op het doode punt stond zal voortaan bestaan uit 60 leden van rechts en 40 van links. Een overweldigende meerderheid dus. Wij zijn thans, onder den indruk van het oogenblik, niet in staat te vertolken wat er leeft in ons hart. Alleen kunnen we God danken voor de ze heerlijke overwinning. Het: „U alleen, U loven wij, ja, wij lo ven TT o Heer," komt ons vanzelf op de lippen. Wij -hebben groote reden om te danken. En onze dankbaarheid wordt grooter als wij zien, dat ons volk zich in overgroote meerderheid heeft afgewend van hen die speculeerden op de belangen en dat het zich principieel heeft uitge sproken voor het behoud van de Christe lijke grondslagen van ons volksleven. Wij zijn dankbaar. Maar wij gevoelen ook onze groote ver a.ntw-oordel ij khe id. In deze donkere dagen heeft ons volk getoond vertrouwen te stellqn in de rochlsche partijen. De A.-R. hebben drie zetels gewonnen, de Christ, Hist, vier en de R.-Kath. twee zetels, terwijl bovendien de Staafck. Geref. Partij nog een zetel heeft veroverd. Geve Gcd hun wijsheid en krachten om Een verrassende uitkomst. Maar een uitkomst die onze voorman nen plaatst voor een zeer groote verant woordelijkheid. Geve God hen wijsheid en krachten om tie zware taak, op hunne schouders ge legd, te vervullen tot heil van land en volk! STADSNIEUWS. i In de „Graanbeurs". Gisterenavond werd in de Graatn- beurs een door de Organisatie van Ne derland en Oranje" georganiseerde bij eenkomst gehouden, teneinde den uitslag van de verkiezingen te vei nemen. De zaal was overvol en daar bij den aanvang reeds vaststond, dat de rechfc- sche partijen versterkt uit den strijd te voorschijn zouden komen, heerschte or een geestdriftige stemming. Do vergadering werd -geopend mét het zingen van: Geen geval, geen zorg, geen list Oost noch west, noch zandwoestijn, Doet ons meer of minder zijn, God, is rechter, die 't. beslist. De V o o r z. van de Kiesvereeniging sprak vervolgens een openingswoord. De uitslag in Leiden moge dan teleur stellen, mede door de nalatigheid van on ze mannen, bij ons moge ontrouw zijn te belijden, er is niettemin reden om God te danken, opr. besprak vervolgens den uitslag in de districten, voorzoover die bekend waren, waaruit bleek, dat de wind voor rechts uit den goeden hoek waait. Ónder donderende toejuichingen werd onze afgevaardigde Mr. V. H. Rutgers welkom geheeten, wien een ware ovatie werd gebradht. Vervolgens werd het woord gevoerd door Mr. V. H. Rutgers, die er zijn blijdschap over uitsprak dat hij thans niet meer de afgevaardigde is van zoo ongeveer het halve land, maar 'meer van een bepaalden kieskring. Vervolgens be sprak hij de stemmenverhoudingen en de verwachtingen voor de rechterzijde, waar bij hij liet uitkomen dat er voor ons groote reden is tot dankbaarheid. Voor Mr. Rutgers de vergadering ver liet, word hem een woord van dank ge bracht voor zijn aanwezigheid. Acht U, aldus de Voorz., het een eer Leiden te mo gen vertegenwoordigen, het stemt ons, Anti-Revolutionairen tot blijdschap, dat wij u onzen afgevaardigde mogen noemen. Met een donderend applaus werd -dit door de vergadering onderstreept. Wij kunnen van wat verder gesproken werd, geen verslag geven, maar we vol staan met alleen de sprekers te noomen. Allereerst werd het woord gevoerd door Ds. Thomas, en vervolgens door de hee» ren Warnaar van Sassenheim, J. Kar stens, Voorz. van de Organisatie,. Ds. ICouwenhoven en C. Mulder. Na de pauze roerde alleroersk het woord Ds. Bouwman, en roen deze gereed was kwam Ds. Beekenkamp binnen, die op de meest geestdriftige wijze werd be groet. Verder voerden nog het woord de héér C. Kuyper, Secr. van de Kiesvereen., Ds. Beekenkamp, de heer K. Brants en de heer Pera. Het gesprokene werd telkens afgewis seld dour gezang. Er heerschte een opgewekte stemming. Het was een prachtige bijeenkomst., die o.m. dit resultaat had, dat verschillende aanwezigen zich opgaven voor het'lid maatschap van de organisatie. Met dankgebed werd de vergadering te middernacht door Ds. Beekenkamp geslo ten. Feestvergadering. Wij wijzen onze lezers op de adverten tie waarin de Organisatie van ..Nederland en Oranje", tegen hedenavond half negen in de Graanbeurs een vergadering aan kondigt, waarin de stembusoverwinning zal worden gevierd. Chr. H. B. S. Uitslag der overgangsexamens. Bevorderd van de eerste naar de tweede^ klasse: C. Bos, Leiderdorp; A. de Jong, Katwijk; H. H. Keereweor, Warmond; J. T. Kotnis, Katwijk; D. Ouwehand, Katwijk; W. H. v. d. Poll, Oegst- geest; W. J .Siddré. Ou do-We teringJ. Ver- kuyl, Niuw-Vennep; W. D. v. d. Blij, Wilhel- mina F. Huurman, GeeTtraida v. Ingen Schenau, Alido M. C. Kuyper, Ben Liese, C. Plooij, J. Itameau, P. J. v. Weeron, allen te Leiden. A. den Duik, Den Haag; Cornelia Ouwehand, Katwijk. Martha Boot, Leiderdorp; Maria Rut" gers, Warmond. Van de tweede naar de derde klasse: A. J. Doornevold, J. Fontein, I. v. Geer, J. v. Hooi donk, P. Kouwenhoven, H. G. do Lange. P. L, P. v. Rooyen, H. J. Schravendijk en J. Prinse- lie, allen alhier. J. Luuring, Hazerswoude; S. den Duik en W. C. Veltkamp, te Katwijk; F. H. de Bruyne en T. G. Woudstra te Leiderdorp; W. Bakker te Voorschoten; L. Provo Kluit te Wesson aarC. Visser te Zoeterwoudie. Van de derde naar de vierde klasse: J. Nieu- wenhuizen—Segaar, S. Ottow, J. H. Teouwen, F. B. Verhoeven, allen alhier. G. M. J. v. Deth te Brussel; Jenny F. v. d. Akker en W. de Jong te Katwijk; 0. Dorrepaol en J. v. Heiningen te Koudekerk; G. A. do Bruyne te Leiderdorp; J. v. d. Mark te Noord- wijk; Raden Mas Waloejo te Oegstgeest; P. Stolk te Rotterdam; Anny M. PieTon te Voor schoten. Van do vierde naar de vijfde klasse: P. Boekkoi en F. Bursch alhier; N. Tom, te Katwijk; J. J. Oosterom te Nieuw-Vennep J. W. Burger te Oegstgoest en P. Provo—Kluit te Wassenaar. De 25-jarige C. D., wonende Heinsiueplein alhier, was gisteren ten huize van zijn broer in de v. d. Werfstraat bezig op een gafeomfoor in een omgekeerden eetketeldeksel een mengsel van benzine en was te koóken om een lijmstof klaar te maken. Doordat de ontvlambare vloeistof overkookte stond plotseling het geheele appa raat in lichte laaie. Om brand te voorkomen vatte D. in do eene hand het deksel beet en trachtte het naar bui ten te dragen. Daarbij verbrandde hij zich echter ernstig aan de armen en licht in 't gezicht, zoodat hij in den gang gekomen alles moest laten vallen. Hij wist daar zelf de vlam .nog te dooven en begaf zich naar de apotheek „Hulp der Mensohheid" waar hij voorloopig verbonden werd. Vandaar werd hij per politiebrancard naar het Acad. Zie kenhuis vervoord en aldaar opgenomen ter ver pleging. Zijn toestand is niet gevaarlijk. Naar wij vernemen, zullen de schiet oefeningen voor de Bijzondere Vrijwilli gers van den Landstorm, aanvangen te ongeveer 5 uur nam. op een der schiet banen te Katwijk op Zaterdag 8 Juli as. Deelnemers dio per rijwiel naar Kat wijk wcnschen te gaan, worden verzocht te verzamelen precies te 4 uur 15 nam. bij de Morschpoort. Vermoedelijk zal nog deze maand een aanvang worden gemaakt met den schiet wedstrijd voor de Leidsche Landstormers Zij, die verzuimden zich aan te melden, doch niettemin aan het schieten willen deelnemen, hebben daartoe ten allen tijde de gelegenheid. ONZE KAMERLEDEN. Bij de gehouden verkiezing zijn dc vol gende Anirevolutionaire candjdaten geko zen: H. Col ij n. A. Zijlstra. G. J. Schcurcr. E. J. Beniner. L. F. Duymaor V. Twist. Prof. Hugo Visscher. C. Sniconk. Mr. V. H. Rutgers. F. H. dc Monté ver Loren. J. Schouten. Mr. TI». Heemskerk. J. van Dijk. Mr. «I. A. do Wikle. C. van der Voort van Zijp. A. Colijn. J. v. d. Molen. Voorkoming van Arbeidsgeschillen. De Memorie van antwoord van den minuter van Arbeid is verschenen op het voorl. verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp, houdende bepalingen tot bevordering van de vreedzame bijlegging van geschillen over arbeidsaang^legen- heden en lot het voorkomen van zooda nige geschillen. Het was den minister aangenaam ie vernemen dat de strekking van dat ont werp bij zeer vele leden toejuiching vond. De minister huldigt niet de oovaDing cat •alle arbeidersgeschillen kunnen worden voorkomen of besl^ht, indien dc- overheid slechte de voor bemiddeling geschikte per sonen en organen aanwijst. Maar wel is hij van meening,-dat dcor ius'eilbig van permanente organen voor bemiddeling, die tegenoVer partijen het noodige gezag hebben, gunstige resultaten bereikt kun nen v/orden ten aanzien van de beperking van het aantal, den duur en "tién omvang van stakingen en uitsluitingen. Het is den minister inlussehen niet on bekend, dat een deel der werkgevers en der aibeiders weinig op heeft, met de voor gestelde regeling, welke, zij het ook alleen door middel van moreelen dwang, belem merend zal werken op de onbeperkte vrij heid. die zij tot dusverre hebben om hun geschillen door staking of uitsluiting uit te vechten. Dit kan echter voor de Re geering geen 'reden zijn om niet de tot standkoming dier regeling te bevorderen, aangezien zij in de eerste plaats heeft, te letten op het maatschappelijk belang, dat door stakingen en uitsluitingen ern- sig wordt geschaad. Do Hoogo Raad van Arbeid heeft zich in meerderheid met de strekking van het. wetsontwerp vereenigd. Het wordt over bodig geacht alsnoe oen speciale commis sie van werkgevers en werknemers over het wetsontwerp te hooren. Ten einde de kosten, die de uitvoering der ontworpen wet met zich zal brengen, zoo gering mogelijk te deen zijn, zijn in het ontwerp, behalve oen wijziging van de redactie van art. 53, eerste lid, waar door thans is vastgesteld, dat de voorge stelde wettelijke regeling niet zal kunnen leiclon tot het scheppen van nieuwe re- zoldigde ambten, nog de volgende veran deringen aangebracht: 1. De Rijksbemiddelaar onthoudt, zich van tusschenkomsfc in een geschil, waarbij minder dan 50 arbeiders betrokken zijn, behoudens wanneer de Minister machti ging tot tusschenkomst heeft, verleend. Een dergelijke machtiging zal gegeven worden, wanneer te duchten valt, dat een gti.chil van kleinen omvang zal leiden tot een staking of uitsluiting, warbij een groot, aantal arbeiders betrokken is. 2. De mogelijkheid tot het houden van een enquête, bedoeld in par. 4 van Hoofd stuk II, wordt beperkt tot geschillen, waarbij ten minste 300 arbeiders zijn be trokken. 3. Het toekennen van schadeloosstellin gen uit *6 Rijks kas aan hen, die deed uit maken van een commissie van onderzoek, wordt facultatief gesteld. In ieder voor komend geval zal zijn te overwegen in hoever daartoe aanleiding bestaat. Wat in 'het bijzonder de bemiddelingsraden en de scheidsgerechten betreft, zal er niet zelden voor den Rijksbemiddelaar aanlei ding bestaan, zijn medewerking tot instel ling dier lichamen alleen te verleenen, in dien partijen, in wier belang dat zal ge schieden, zich bereid verklaren bedoelde schadeloosstelling voor hare rekening te nemen. Wordt de wet op de Kamer van Arbeid ingetrokken., dan mogen ook bij den te- genwoordigen toestand van 's Rijks financiën de uitgaven, die do voorgestelde wet met zich brengen zal, volkomen ge motiveerd geacht worden. Vooropgesteld kan worden, dat de jaarlijksche uitgaven zullen blijven beneden het bedrag van on geveer f40.000.—, dat de Kamers van Arbeid thans kosten en dat de uitgaven evenredig zullen zijn aan liet nut, dat zij afwerpen. In dat geval veroorzaakt, de wet geeu andeie kosten dan dije, welkte uit 'het optreden van den Rijksbemiddelaar, krachtens de artikelen 5 en G van lier. ge^ wijzigde ontwerp voortvloeien. Voldoen de bemiddelingsraden, scheidsgerechten, commissiën van onderzoek daarentegen in de practijk, dan zullen de kosten, die de wet met zich brengt-, hooger zijn, maar zij zullen clan in belangrijke mate bedra gen tot beperking van de groote S'-hade^ die van stakingen en uitsluitingen, ook voor 's Rijks schatkist het gevoig is. De Woningnood. Een ontwerp is ingediend tot verklaring van het algemeen nut der onteigening van grond ten behoeve van de "voorziening in den woningbouw te Leeuwarden. Bezwaren zijn tegan do onteigening niet ingebracht. De gemeente Leeuwarden heeft de be schikking over het bedoelde pereeelsgo- doelto noodig voor den aanleg van oen straat: Met het. oog op de daarmede in verband staande bouwplannen bevelen Gal. Staten van Friesland de onteigening aan. De Tabakswet. De N. V. Sigarenfabriek ..Indiana" te Kam-» fen deceit mede. dat zij zich genoodzaakt ziet, woger.s het niet tijdig ontvangen van banderol-» los het geheele personeel met ingang van heden, 4 Juli to ontslaan. Hoewel zij. naar zij zegt, olie pogingen in het werk hoeft gestold om tij-» dig de banderolles to ontvangen, mocht zulks tot op heden niet baten. Zoodra ze in het bezit zijn, wordt hot geheele personeel direct weder in hot werk gestold. De Haagsche Conferentie. Officieel communiqué No. 27. Het officieel© communiqué No. 27 der Haagsche Conferentie (niet-Russische commissie) luidt aldus: De tweede sub-commissie (schulden) der niet-Russichc commissie is gistermor gen om 10 uur 30 in het Vredespaleis bij eengekomen onder voorzitterschap van den lieerAlphand. De sub-commissie gen Litwinof, geen woord waar. Het spreekt van zelf, dat. men, zooals heeft hare beraadslagingen voortgezet en het ontwerp-begroofing. overgelegd door de Russische commissie, onderzocht. De zitting is om 12 uur opgeheven. Officieel eommuniqué No. 28. 28ste Officiecle Communiqué Haagsche Conferentie (niet-Russische Commissie). De eerste sub-commissie (privaat eigen dom) der niet-Russische Commissie is gi& termiddag om 3 uur in het Vredepaleic bijeengekomen onder voorzitterschap van Sir Philip Lloyd Greame en heeft de be sprekingen voortgezet. Geen monarchistisch complot tegen Litwinof. Naar men verneemt, is van het bei ieht omtrent speciale bewakingsmaatregelen van de Russische delegatie ter conferentie in verband met het ontdekken van een 'complot van Russische monarchisten te- van den beginne af aan trouwens is ge schied, voor de veiligheid der Russische delegatie bijzondcro maatregelen heeft ge troffen, doch daaraan is niets veranderd en het bericht van het Correspondentie- bureau kwalificeerde onze zegsman, die 't weten kan, als zijnde even onjuist als het scnsatiebericht van de Chicago Tri bune. Dc betcekenis van Krassiu's komst. Naar in delegaliekringen verluidt, heeft de aaonkomst van -Krassin een buitenge wone bedrijvigheid in het Russische kamp teweeggebracht en het schijnt, dat hij do drager is van een verzoeningsge zinder politiek, dan welke tot dusver Lit winof heeft gevoerd. FEUILLETON. De Germaansche gevangene Een verhaal uit de eerste eeuw onzer jaartelling. 52) 'Maar uitgestooten te worden mot hen, die Hem haten, is nog voel bitterder. Geloof het niet!" %„Ik geloof niets kwaads van u," ant woordde Diodora; en Siguna voegde er bij: „Kom morgen hier weer, dan zal ik u het. geld geven, dat uw dochter voor do xeis zond." Maar 'den volgenden avond was de oude man niet ep zijn gewone zitplaats of er gens in den omtrek te vinden. Evenmin den daarop volgenden of den derden avond. Den vierden dag zou het verbannings bevel uitgevoerd worden. Aan dien avond mocht geen Jood «of Jodin meer in Rome ïijn. Siguna besloot geen tijd meer te verlie zen. Dadelijk zocht ze in de huizen der 'Joden in de vallei van Egeria, maar eerst iden volgenden dag vond ze in een arme lijke hut' in de Jodenwijk aan gene zijde van den Tiber den ouden man, vergeten hulpeloos op een oud stuk Syrisch ta pijt liggen. Naast hem stonden een stuk brood, een kruik met wat.cn en enkele druiven, die Cloelia Diodora hem bij de laatste ontmoeting gegeven -had. 't 'Was duidelijk dat het oordeel van verbanning op hem niet toegepast worden zou. „Ik zal Antiochië niet zien," zeide hij tot Siguna, wier rustige, moederlijke hou ding dadelijk deed zien dat ze den zieke niet aan zijn lot overlaten zou. Ze kniel de naast hem neder, vouwde haar 6luier tot. hoofdkussen en laafde zijn verdroogde lippen met de beste druiven. „Nu gij gekomen zijt", mompelde hij, „kan ik tevreden sterven. Gij zult voor mijn kind een boodschap medenemen. Zeg haar dat ik haar voortdurend zegende, eiken dag, honderd keer daags, en nu meer dan ooit. Zeg haar, dat God haar zegenen zal, haar onophoudelijk zegent-, ofschoon niet op de wijze die wij verkie zen." Siguna verkreeg verlof om bij den ster vende te blijven. Dien nacht, hoorde men in do straten het geween, het treurig af- 6cheidnemen, het. rumoer vaji de toebe reidselen tot vertrek, hot onophoudelijk voorbijgaan van mannen en vrouwen, be laden met zoveel van het hunne als ze dragen konden. Den volgenden avond heerschte er de slilto des doods. Ledige huizen en ontvolkte stralcns en de Ger maansche gevangene alleen met den Jood- schen banneling, zoover zij kon hem vol gend op dat pad van eeuwige balling schap, ver van al de zijnen, waarvoor zij den dood hield. Van tijd tot tijd werd het hart van den stervende verlicht door eene verwachtine, waarvan Siguna geen begrip had. Hij sprak van opstanding ten jongsten dage. Maar dat scheen nog niet de oorzaak te zijn van de vreugde, die soms zijn gelaat verhelderde. Tusschen nu en dien dag lag een lange, onbekende slaap. Tusschen dit Egypte en dat beloofde land strekte zich een nog onbetreden woestijn uit-, waarvan nog nooit iemand teruggekeerd was om er van te verhalen. Welke schim men, draken, diepten, brandende bergen, bittere Mara's en onbegaanbare woeste nijen daar waren, wist hij niet. Eén ding wist hij: God was daar hier, daar, overal. „Ook daar zal uw hand mij houden, uw rechterhand zal mij gelei den." Soms werd zijn geloof zwaks een scha duw viel over hem, dieper, naar Siguna meende, dan ze ooit. vroeger op het gelaat van stervenden gezien had. Hij sprak van zonden en overtreding, met een schrik die ook haar beving. Zij herinnerde zich wat ze gehoord had van dc misdaden der verbannen Egyptenaren, on rrms vermoedde ze bij het sterfbed van oen verhard boosdoener te staan. Ten laatste waadde zij het hem vriendelijk te vragen of hij een °roote misdaad op het geweten had, en of er iets gedaan worden kon om die te verzoenen of ten minste de gevolgen te verzachten. Had hij iemand onrecht, gedaan? Kon zij dien persoon dan mededeelen dat hij beleden en vergeving gezocht had, opdat hij in 't gra frust hebben mocht? Do oude man schudde' hef hoefd. „Geen onrecht, geen misdaad!" zeide hii. „Zonde. Tegen Hem heb ik gezondigd en voor Hem moet ik verschijnen. Hij vraagt 'waarheid in het binnenste. En in mi in binnenste is zonde." Dat was 't woord dat Esther ook ge bruikte; de vroos die zij bij 't Galileesche meer gevoeld had; en die de Germaansche niet begreep. Zij kon zich enkel denken onrecht mensehen aangedaan, of tekort komingen in godsdienstige verrichtingen waardoor de goden belccdigd waren. „Zal ik uw dochter zeggen dat ze of fers en boetedoening voor u brengen moet?" Hij schuddo het hoofd. „Ik woet. dat Esther alios voor mij doen zou", anlwoordde hij met bcLraande oogen. ..Mnar neen, er is slechts Eén, di. V'. *r.dan zal ik witter zijn dm 'is vergeving verge- „Vergeving!" Alwéér Esthers woord, en alweer op het gelaat van den stervende do glans, dien ze op Esthers aangezicht bespeurd had. Dan weder mompelde de droge lippen duistere, klaaglijke woorden van zijn oude volk, terwijl zijn geest huiverde voor do schaduw, dre zo hen had doen uilen. „Zullen de doodon u loven, dio in do groeve zijn neergedaald? Ik zeide: ik zal den Heere niet zien in het. land der leven den. Ik zal do mer.schen niet moer zien. Het graf kan u niet- prijzen. De dooden kunnen u niet loven. Zij die in de slilto neergedaald zijn kunnen niet op u lie pen. Kunnen niet op u vertrouwen. Zal ook dat daar niet méér lijn? Zal mijn volk gered worden on ik het. niet zien? Zal de Verlosser tot Zion komen, en ik liet. niet weten? „Sta op. wordt verlicht, want uw licht komt! oZo nabij, zoo na bij! o mijn God, zoo nabij uw komst in heerlijkheid! En nu.valt. de schaduw ever mij en het licht kan niet doorbreken." ..Misschien zal zij het zien! mijn Esther! mijn kind!" (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1