I Dagblad voor Leiden en Omstreken. BINNENLAND. 3de JAARGANG. - DONDERDAG 6 JULI 1922 - No. 683 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 heeren-van het stembureau waren blijkbaar door do conciërgewoning binnengekomen en wisten jjaet, dat het hek dicht was. Verschillende kie zers o.w. zes dames, zijn toen maar oyea? hel bek geklommen, vertelt de H. Grt., andere da mes bedankten voor die klimpartij. Na. 'n mi nuut of zeven, acht is op last van den inmiddels gewaarschuwden voorzitter het hek geopend. Te Coevor.den .is door een foutieve opgave een 20-jarige. jonge, dame op de kiezerslijst ge plaatst, zoodat .zo heeft deelgenomen aan de verkiezing. In een stembureau te Amsterdam bemerkte een kiezer, dat men door een raampje van bet stemlokaal juist het uitzicht had op het inwen dige van een stemhokje en aldus kon waarne men, hoe de kiezer(es) in dat hokje zijn (haar) biljet invulde". De voorzitter van het stembureau hierop opmerkzaam gemaakt, haastte zich maat regelen te nemen om het geheim der stemming te waarborgen door eea lid van het bureau met een vel papier naar het raampje te zen den en dit tè doen beplakken Onder het stembureau in de Erasmussohool aan de Passêerdergracht te Rotterdam. ressóT- teeren de bewoners "van het Gesticht van Liefde St. Bernardüs van wie een groot aantal op vergevorderden leeftijd en min of meer hulpbe hoevend is. Een aantal zusters vergezelden deze ouden van dagen naar 't stemlokaal en beijver den zich hier om de hulpbehoevende kiezeressen en kiezers, die zij onder haar hoede hadden ge nomen, bij te staan in. de voor hen lastige taak van de invulling der stembiljetten. Dit was ech ter den voorzitter van het stembureau niet naar den zin, zegt de Msb., en vrij barsch verbood bij den zusters haar hulp-te verleenen. De rec tor van het gesticht begaf-zich daarop naar het lokaal en tfacbtte den voorzitter aan het ver stand te brongen, dat zijn houding laakbaar was en er wel degelijk aanleiding was-de bij da wet verleende vergunning tot het verleenen van hulp hier toe te passen. In een toespraak advi seerde hij de oudjes geen biljetten aan te nemen, zoolang niet was uitgemaakt of zij al of niet geholpen mochten worden. De voorzitter van hot stembureau stond toe, dat de gebrekkigen ge holpen werden. Te Rotterdam kwam een blinde man ter stembus. Hij werd geleid door een vrouw, die echter niet lezen of schrijven kon Het. tweetal was vergezeld van oeii schrander jongetje, dat wel tot lezen en schrijven in staat was. Edoch Lf de kleine geleider mocht zijn hulp niet- verlee nen. En met de meest hulpelooze uitdrukking op het gezicht vouwden de oudjes, wel eenigs- zins verontwaardigd, hun stembiljetten maar blanco toe. Op een bureau, vertelt de „Msb.": Alles is druk in de weer Er wordt gestemd, dat het een li'st is. Dan opeens komt een vrouw naar den ambtenaar geloopen en vraagt stilletjes,- wat ze doen moet met dat „ding". Stemmen, antwoordt hjj. Ja, dat begreep ze zelf ook; Nu dan moet u stemmen, antwoordt de. ambtenaar, maak u maar een hokje rood. Of-tie gek was, is het antwoord. Ze gaat haar hokje weer in en komt na een heelen tijd terug met d'r stem biljet wijd open Of het zoo goed was. De amb tenaar: Neen, u hebt een heel vak rood ge maakt, een hokje, juffrouw. Nou dan,zegt ze zenuwachtig dan gaat het niet. Dat jullie me dat dan ook niet willen zeggen, ik moet toch stemmen. Een andér papier wordt haar na veel omhaal en dispuut ter hand gesteld. Als ze terugkomt heeft ze één hokje rood gemaakt, het allerlaatste in den rechter-onderhoek. ('k Meen van den Plattelandershond). De ambte naar knikt, dat het nu geldig is. Dat is. een pak van d'r hart. De zweetdruppels parelen op d'r dikke gezicht. Blij, dat ze buiten is. Onder de kiezels, die de opening van een der stembureau* in het Nieuwe Westen tegen 8 uur stonden af te wachten, bevond zich als nummer drie in de rij een dame van 81 jaar. De voorzitter van het bureau vond daarin aan leiding na de opening van de stembus een toe spraakje tot haar te richten, waarin hij zijn bewondering te kennen gaf voor zoo groots en punctueele belangstelling voot het openhaar leven bij een vrouw van zulk een eerbiedwek- kenden leeftijd, al dadelijk hij de eerste verkie zing, waaraan de vrouwen deelnamen. Met de woorden van den voorzitter werd, *1- dus het „R. Nbld.", door de inmiddels het stemlokaal binnengestroomde kiezers met ge juich ingestemd en nummers 1 en 2 in de kle- zersrij, twee heeren, wilden hun plaats af staan en de oude dame voor Jatên gaan. Doch dit galant aanbod "wees de'dame van de handl met de woorden: „Pardon, heeren, we zijn allen kiezers en dus gelijk; ik kwam als nummer 3, u gaat voor." .Aldus geschiedde. Toen een juffrouw om half 10 in het stem bureau aan do Haarlemmerliedestraat te Haar lem verscheen, bleek het, dat haar naam on deraan de kiezerslijst stond. U is de laatste van de lijst, juffrouw, aldus de voorzitter van het huTeau. En hot medelid jubelt; Dan benne we d'r ze ker! Een blik naar den stapel - onbeschreven stembiljetten en een"zucht waren het antwoord. Een bijzonder sprekend staaltje van kies- ijver heeft een kiezeres te Delft gegeven. Om streeks tien uur kwam zij haar stembiljet In vullen en om 1 uur had zij het leven geschon ken aan een nieuwen toekomstigen kiezer. De burgemeester van Weesp, de heer CL E. Cleveringa, bood de eerste vrouw die Weesp vau haur stemrecht gebruik maakte, 84-jarige Toontje Rumpt, verpleegde in eet gasthuis, een ruiker theerozen aan. De Ufs graaf vereeuwigde haar heellenisV BUITENLAND. De strijd te Dublin geëindigd. De Vrijstators bombardeerden gistere? de rebellen in Sackvillestreet met veMg*, 6chut, met het. gevolg, dat in verscheide ne gebouwen, die de vesting der rebellen vormen, hevige branden zijn uitgebroken. Het Hammanhotel is geheel uitgebrand; desnicitegenstaande zijn er nog enkele verdedigers in. Het Gresham hotel, dat thans in brand staat, heeft zich gister middag overgegeven. In andere, deeleu van de stad zijn weer republikeinschc» „snipers" opgetreden. De rebellen in het Oosten van Donegal concentreeren zich in G'enveagh Castle, dat. zij in beslag hebben genomen, ver sterkt, uitgerust met. een draadlooze in- 'stallatie en van voorraden voorzien voor een langdurigen weerstand. Het overschot van de ongeregelde troe pen, die deelnamen aan den strijd in Sackville-street, heeft zich gisteravond overgegeven. Onder hen bevindt zich Ca- thal Brugha, een van de voornaamste volgelingen van De Valera. Twee der hotels in Saekvillestrecldie de ongeregelde troepen bezetten, stonden in den namiddag in brand en waren reeds- zoo goed als leeggebrand. Do beleeerdcn hadden zich naar de belendende perceel ff teruggetrokken. Tegen den middag de witte vlag ontplooid en rukte de Lr weer'aan om het vuur te bekampen seling werd de vlag weer ingrt* okbj 4 heropenden de ongerelde roeper vuur. brandweerlieden verwondc-no.tl gevochten werden toen hervat; de an,.| duurde den geheelen namiddag door. Relletjes in Duitscliland. Uit Maagdenburg wordt, aan de Vor- wiirts geseind, dat de arbeiders te Voelp- ke en omstreken een groote betooging hielden en daarna in optocht naar Som- merschenburg trokken. Hier werd een commissie benoemd, die zich naar den rentmeester van het. landgoed van graaf Gnoisenau zou begeven, om de uitleve ring van een -zwart-wit-roode vlag te eischen. Nauwelijks had de deputatie het grondgebied van het landgoed betreden, of er vielen schoten. Uit de vensters van hot kasteel werd op de arbeidere gevuurd. Twee hunner werden zwaar gewond. Toen do arbeiders in paniek op de vlucht sloe gen, werden hun nog eenige kogels ach terna gezonden. Hierbij werd een 13-jari- ge'knaap op slag gedood. 's Avonds omstreeks 10 uur werd oen tpLV ABONNEMENTSPRIJS IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN TER KWARTAAL 12.50 *ER WEEK 10.19 VRANCO PER POST PER KWARTAAL 12.90 DE UITSLAG. Terwijl wij dit schrijven is de uitslag y?,n de verkiezingen nog niet bekend. Van slechts een betrekkelijk klein aan- tal bureaux is de volledige uitslag in ons bezit en het spreekt vanzelf, dat we-dan ook niet anders kunnen geven dan een eerst'en indruk, die misschien door de na der te publiceeren cijfers niet zal worden bevestigd. Onze eerste indruk is, dat de kiezers begrepen hebben, dat ze rechts moeten houden. Dat is gebleken in het stemdistrict 'Leiden (de uitslag van de dorpen is nog niet volledig in ons bezit) en het is ook gebleken in den Kieskring R o tr 4 e r da m. Bij de Kamerverkiezing in 1918 werden op de rechtsche partijen in het stemdis trict Leiden uitgebracht 5075 stemmen, tegen 6470 op de verschillenden partijen van links. De rechtsche partijen waren toen dus ver in de minderheid. - Bij de gisteren gehouden stemming was bet blaadje omgekeerd en kregen de rechtsche partijen, waarbij nu ook gere kend zijn de Staatkundig Gereformeerden en de Herv. (Geref.) Staatspartij 15895 6temmen, terwijl op de overige partijen 12678 stemmen waren, uitgebracht. Had links dus in 1918 een voorsprong van 1395 stemmen, thans bleven de geza menlijke linksche partijen 3207 stemme® ten achter. Rotterdam, zegt de Maasbode, heeft veel beter rechts gestemd dan vier jaren geleden. „We hadden, aldu6 de Maasbode, eens uitgerekend van enkele der voornaanlsbe partijen hoeveel stemmen zij ditmaal moesten behalen, wilden zij hetzelfde percentage op het totaal der kiesge rechtigden bereiken als bij de stemming van 1918. Op de Katholieke lijst moesten dan worden uitgebracht 30.600 stemmen; op dia der S. D. A. P. 91.000; op de lijst, der Anti-Revolutionairen dienden 25.000 stemmen te ziju uitgebracht.; op .die deT Christelijk Hist-orischen 9400;. op die van den Vrijheidsbond vocht welke partij we de stemmen samentelden van de Vrij liberalen, de Unie-liberalen, den Econo- misehén Bond. Ter Hall en Do Klerk 30.000. In werkelijkheid bereikte de R.K. Staatspartij 35.968 stemmen, ruim 5000 meer; de S.D.A.P. 70.820, derhalve ruim 20.000 m i n d e r, zoodat de S.D. A. P. aan de verwachte 100.000 maajr even 29.180 tekort komt. De anti-rev. en meer nog de Christel.-Hist. hebben zich schitterend gehouden; de eersten kwamen 9000boven de verwachting, de laatsben 8500. bijna volle 100 pCt. Ook uit andere plaatsen komen berich ten, die er op wijzen, dat de ©brooming naar rechts gaat. Of de A. R. Partij echter veel reden tot juichen zal hebben, valt te betwijfelen. In het stemdistrict Leiden, en dit geldt ook van de dorpen uit de omgeving, gin gen zij percentsgewijze achteruit, waar tegenover staat een geweldige aanwinust van de Cbr. Hist. Unie, terwijl ook de R. Kath. zich prachtig wisten te handha- yèn. Voor ingewijden is deze vermindering van het aantal A. R. 6 temmen geen ver rassing. Er was op gerekend, dat we dit maal een groot aantal stemmen zouden verliezen, maar dat de achteruitgang zoo gnoot zou zijn, dat was toch niet te voor zien. De oorzaken zijn overigens niet ver te zoeken. Er was in onze kringen ditmaal een zeker raatheid. Mannen en vrouwen, die zich jarenlang voor den verkiezingsarbeid hebben gegeven hielden zich ditmaal op den achtergrond of- kwamen zich op het 1 FEUILLETON. De Germaansche gevangene Een verhaal uit de eerste eeuw onzer jaartelling. 51) Maar zijn blik zocht geen Albaaneche bergen of heidensche tempels. Verder, daarachter, lag het heiligdom zijns volks; Jeruzalem op haar zeven heuvelen. De 6tad Davids, waar David aanbad, waar hii zelf zijn jeugd doorgebrcht had; het middelpunt van de heerlijke beloften der toekomst voor hem, voor Israël, voor alle volken. Jeruzalem, waar de tempel stond van Hem, van wien de hulpe komen zal," van Hem, wien de hemel, ja do hemel der 'hemelen, niet bevatten kan." Diodora stond eerbiedig ©til toen ze hem zag en trok zich in de schaduw te rug. ,~De oude liederen van zijn volk zijn in zijn hart en staan op zijn aangezicht te lezen," zeide zij. „Zie hoe het straalt van liefde, verlangen, hoop en blijdschap. Hebt ge ooit zoo iets gezien, Siguna? Die man heeft iemand in den hemel 'lief, en spreekt tot hem." „Eens zag ik iets dergelijks bij Esther," antwoordde Siguna. „Zo is zijn dochter; ik ben er zeker van. Die blik op allerlaatste oogenblik, toen het to laat was, aanmelden. - - Daarbij kwam nog, dat de Chr. Histo- rischen in Dr. Schokking een uitnemende® en zeer populaire® -caudidaat hadden, waartegenover wij. met -Mr. Rutgers in het vuur moesten, die althans in deze omgeving veel minder bekend is. .Ook mag niet over het hoofd worden gezien, dat ditmaal, weer eens op ouder- webschie wijze met het Roomsche ©pook is gewerkt. Niét tot schade van Rome, dat de eigen kiezers wel weet te mobili- seeren, maar wel ten nadeele van de A. R. Partij, van wélke het heette dat zij met Rome heulde, ons land onder de macht van Rome brengt enz. Wij willen hier niet de C. H. lei/de rs te Leiden beschuldigen. Wij zijn zelfs overtuigd, dat deze hetze door hen ern stig wordt afgekeurd, maar dit verandert niets aan het feit dat door sommige pro pagandiste® is gewerkt op een wijze, die niet door den beugel kon. In dit verband wille® wij wijzen op Katwijc, waar door het bestuur der Chr. Hist. Kiesvereen. aan de „Protes- tanbsche kiezers" een manifest-is gericht, dat door de Herv.(Geref.) Staatspartij- zeker met graagte zou zijn overgenomen. Het is thans niet de tijd hierop nader in te gaan. Overigens moet worden afgewacht hoe in andere deelen van het land de stem ming zal zijn. De' eerste uitslagen doen vermoeden, dat de S.D.A.P. ditmaal geen winst zal hebben te boeken en dat de ge zamenlijke rechtsche partijen versterkt zullen worden. En dat is zeker een reden tot groote dankbaarheid. STADSNIEUWS. DE STEMMING. Een groote massa had zich gisteravond voor het bureau van ons blad verzameld, teneinde mn. den uitslag der stemming kennis te nemen. Onze berichtendienst werkte voortreffe lijk en het reusachtige bord, voor den' ge vel aangebracht, gaf in duidelijke cijfers een voortreffelijk overzicht- De uitslag was in meer dan een opzicht verrassend. Algemeen was verwacht dat het aantal thuisblijvers ditmaal buitengewoon groot zou zijn, maar tegen alle verwachtingen in, werd nog veel drukker gestemd dan bij de Raadsverkiezingen in 1918. Opmerkelijk was ook het groote aantal blanco biljetten. Ondanks het. reusachtig aantal candidate®, waren er blijkbaar nog henderden, voor wie de lijsten geen keus boden. De Christelijk Historischen behaalden een buitengewoon groot aantal stemmen. Voor de A.R. was in verband daarmede de ui tl slag minder gunstig. Een deel der kiezers die. vroeger de A. R. candidaten 6temden, zijn nu in verband met de- popu lariteit van Mr. Schokking en ook tenge volge van de gevoerde actie, naar de C. H. overgegaan. De S. D. A. P. die in 1920 bij de Raadsverkiezingen twee zetels verspeel de, heeft zich weer eenigermate hersteld, maar bij een vergelijking met 1918 blijft toch een belangrijke achteruitgang. Naar verhouding hebben de A. R. het er dan nog beter afgebracht. Wij kunnen niet alle cijfers bespreken, maar merken alleen nog op, dat de be langengroepen betrekkelijk weinig stem men op zich vereenigden. In den tuin van het gebouw der Nieuwe -Leidscbe Crt. kwamen na afloop een aan tal propagandisten van hier en uit de omgeving bijeen, om de® uitslag te be spreken. Chr. School voor U. L. O. aan het Noordeinde. Voor enkele dagen maakten we melding van zijn gelaat heeft me oen gelijkenis ge toond, die ik anders niet zou gezien heb ben. Eens, bij de zee van Galilea, zag ik haair juist zoo. Daar was dien morgen feefet geweest in hun synagoge, zoo ver haalde zij me later; een rijk Galileë r had op den eersten vérjaardag een Tijk-gebor duurd kleed om de heilige rol mee te dek ken, ten geschenke gegeven. Tegen zonsondergang vond ik haar staande bij de kleine synagoge. De golfjes rimpelden aan "den .oever en de geheele lucht achter de heuvels was gloeiendrood getint. Zij zag hemelwaarts en de tranen stroomden haar langs de wangen. Zij sprak met iemand dien ze kende, evenals hij nu. En ook op haar gelaat stonden de zelfde liefde en 't. zelfde heimwee. Maar niet zooveel blijdschap. Toen ze mij zag, zeide ze: „Zij zullen niet tot mij weder- keeren, maar ik zal wel tot hen gaan. Want bij U is vergeving!" Vergeving, 'k Heb dat woord altijd onthouden, om dat het zoo vreemd klonk. Van onze go den hooren we van wraak en gerechtig heid; misschien door boetedoen te ontko men. Maar vergeving; dat was iets nieuws En dan: vergeving voor haar! Zij had toch buitengewoon veel geboet. Haar bei de zonen voor altijd ontnomen! Zij had niots te vragen, niets te verliezen. Toch sprak ze van vergeving, als iets waar ze onuitsprekelijk naar verlangde. Ik dacht den snellen aanwas van leerlingen aan deze school, van uitbreiding van leerkrachten, van ernstige pogingen van het bestuur om op de mieest afdoende wijze straks te kunnen uitbous wen. Ho.fc stemt tot vreugde tevens, hoe niet alleen, gesproken kan worden van snellen groei, maar cok mag worden gewezen op gunstige .resultaten. Daarvan getuigt het jongste eindexamen van de H. B. S, Ondét de geslaagden, die het eind diploma verwierven waren een 7-tal oud-leerlin* gen, die uit. de Se of 4e. klas der schóól Noord-» einde naar de H. B. 6. waren overgegaan, n.l. de dames C. Dorepaal en G. Haselager en de hee* ren A. Boekkooi, J. van 't Riet, C. Rutten, Fr. Thorbecke en J. Weeelingh. De eindexamens M. U. L, O. zijn juist be gonnen. Van de leerlingen A. Smeeta en G. Rie-j mens kwam reeds bericht van slagen. De Koningin-Moeder aan de stembus. Even na half elf kwam gisterenochtend do Koningin-Moeder per auto aan hot stembureau dat-gevestigd was in de meis- jes-H. B. S. aan het Bleyenburg, om van Haar stemrecht gebruik te maken. De voorzitter van hot bureau deelde dit feit aan do talrijke wachtende kiezers(essen) mede, waarna aan H. M. de voorrang werd verleend. Vergezeld van eenige hof dames trad do Koningin-Moeder hot stem- lokaal binnen, wisselde Haar oproepings- kaart in togen een stembiljet om dit ver volgens in een der hokjes in te vullen. Nadat ook do Hare Majesteit vergezellen- do dames haar stemplicht hadden ver vuld, vertrok het hooge gezelschap we derom per auto. Hoewel het niet bekend was, wanneer de Koningin-Moeder aan het stembureau zou komen, trok dit stemmen door oen der leden can het Koninklijk Huis toch di rect vele nieuwsgierigen. Willy Mullens zorgde er voor, dat het moment door de film vereeuwigd werd Centraal Comité. Het Centraal Comité van Anti-Revolu tionaire Kiesvereenigingen houdt een ver gadering op Maandag 10 Juli des mid dags om 12 uur in het Kuyperhuis te Den Haag. De evcntucele lating. De voorzitter van het Centraal Stem bureau voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer der Staten-Generaal maakt bekend, dat,, indien het noodzakelijk mocht blijken, dat voor de vaststelling van den uitslag der verkiezingen moot plaats vinden een loting bedoeld in art. 104 vierde lid der Kieswet, deze loting zal geschieden in een zitting, te houden op Zaterdag 8 Juli, des n.m. te 5 uur, in het lokaal van het gemeentehuis, voorheen voor de vergaderingen van den Raad be stemd. Voorts wordt bekend gemaakt, da.t de zitting bedoeld in art, 107 der Kiocwet tot bekendmaking van den uit slag der verkiezingen zal gehouden wor- dn op Zaterdag 8 Juli, des n.m. te half zes, in hetzelfde lokaal van het gemeente huis. VERKIEZINGS-VARIA. Op een bureau in het Bezu i den hou tkwar tier te 's-Gravenliage kwam een arbeidersvrouw, die den voorzitteV mededeelde, dat haar man perse wilde dat ze stemde, doch dat ze dit alleen kon als hij* zoolang daarvoor zorgde. Dat „daarvoor"' was baby, die ze had mede gebracht. De voorzitter knikte gemoedelijk. En zoo kon men den voorzitter vaderlijk baby in z'n armen zien wiegen, terwijl de moeder in het stemhokje was. Baby lachte vriendelijk. Voor het bek aan de school in de Spil- slraat, eveneens te 's-Gravenhage, stonden vóór 8 uur reeds een twintig dames en heeren kiezers te wachten. Het hek ging te 8 uur evenwel niet open. Het was met een ketting afgesloten! De er lang over, en vroeg haar indlijk op ze keren dag: „Wat is die vergeving en die blijdschap, waar ge zoo naar verlangt?" „Weet ge het niet?" antwoordde zij. „Hebt ge nooit uw moeder verdriet aan gedaan? Heeft nooit een bekende u belee- digd of en uwer kinderen u bedroefd? De blijdschap der vergeving? Dat is: dat het ons vergeven is! 't Is dat hij dien we beleedigden ons weer aan het hart drukt. Toen David tot God om vergeving riep, was het kind gestorven. Hij had niet gebeden dat de slag afgewend zou worden. Die was neergekomen. Hij bad dat zijn zondo vergeven mocht worden. Hij bad of hij weer als vroeger mocht ge voelen in zijn hart dat zijn God hem lief- had." „Zonde! Dat woord was mij ook nieuw. Niet misdaad en wraak; maar zonde en vergeving, 't Was nieuw en vreemd. Zij sprak dikwijls met me, en soms begreep ik er iets van. Maar ik be greep haar 't best wanneer ik mij de uit drukking van haar gelaat op dien avond herinnerde." Een paar minuten later nam do oude man zijn staf en ging zitten. Toen zagen ze h*»e zwak en bevend zijn magere lichaam was. Vriendelijk naderden zij hem. „'k Geloof dat ik voor u een bood schap heb", zeide Siguna; „van Esther de Jodin." Do donkere oogen van den man schit terden en een blos overtoog zijn gelaat. „Mijn kind!" fluisterde hij. „Ze is te Antiochië, met haar man Onias!" vervolgde Siguna.; „$n ze ver zocht mij u te zeggen dat ze u gaarne in hun huis zouden zien, en u namens haar en Onias. te_vragen over te komen." De oude man vouwde de handen. „Is Onias dan weer rijk?" vroeg hij. „En heeft hij mij vergeven? 'k Heb eens een dwaze verbintenis gesloten," voegde hij er nederig bill ..en veel geld verloren, zoowel van hem als van mezelf en van Esther. Ik deed verkeerd, en ik dacht dat hij 't nooit vergeven zou." Esther de Jodin verzocht mij u te zeg gen^ dat Onias u vraagt bij hen to ko men* wonen. Hij heeft niet altijd voor spoed gehad. Dicht bij Jericho is hij- uit geplunderd. En toen hij naar de oorzaak zocht waarom hij zoo gestraft werd, dacht hij aan u en aan een oud gebod omtrent ouders, met een belofte. En nu dacht hij dat liij misschien gezegend worden zou als hij u in huis nam en uw dochter toe liet u op uwen ouden dag to verzorgen. Dat zoover Onias betreft, Maar zij ver zocht me er bij te voegen dat dé diepste begeerte van haar hart .was u te zien en ADVERTENTIE-PRIJS. PER GEWONE REGEL 10.221 DES ZATERDAGS g g 10.30 INGEZONDEN RECLAMES DURP-F' TA'ilER KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 80 woorden 50 cent; Zaterdags 75 cent bij vooruitbetaling. door ugozegend te worden voor haar, dood." „Zijn wegen zijn hooger dan onze wo gen!" zeide die oude man, eerbiedig op staande. ,,'k Word uit Rome verdreven. Vier duizend der onzen zijn geprest tob Romeinschen dienst en worden naar Sar dinië vervoerd om de roovers in 't ge bergte uit te roeien en naar de Romeinen hopen, te. sterven door den invloed van 't ruwe klimaat. Dat zijn onze 6terko jonge lingen. De rest wij ouden en zwakke® wordon op staanden voet verbannen. En nu vind ik bij mijn dochter weer een tehuis!" „Jonkvrouwe!" ging hij voort tot Dio dora. „Ik kwam. vanavond hier om u te danken voor uw vriendelijkheid voor een ouden verschopten man, en u te smeeken het kwade niet te geloovcn, dat. van mij cn mijn volk verteld wordt. Wij wordon uit do stad verjaagd om de misdaden van sommigo Egyptische afgodendienaars. Wij Joden, worden verward met do Egyp- tenaren, die ons haten: wij, dienaren Gods. veroordeeld met die dienaren der gruwelen! Voor ons is geen recht te ver krijgen! Wellicht, hebben we het. door on ze zonden verdiend. Maar u bid ik: ver war ons niet met. hen, die ons haten en .onzen God lasteren, 't Is hard, vertrapt te worden omdat we Hem alleen dient®, (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1