Dagblad voor Leiden en Omstreken. ABONNEMENTSPRIJS IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN PER KWARTAAL 12.50 TER WEEK 10.19 FRANCO l'ER POST PER KWARTAAL 12.90 3de JAARGANG. - ZATERDAG 1 JULI 192Z - No. 679 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 ADVERTENTIE-PRIJS. PER GEWONE REGEL 5 f 0.225 DES ZATERDAGS s 10.30 INGEZONDEN RECLAMES Dl Rn? TARIEF KLEINE ADVERTENTIES van hoogster 30 voorden 50 cent; Zaterdags 75 cent bij voornitbetaling. Dit nummer bestaat uit twee bladen Voor onzen Koning, Op de negatieve zijde van cmzen taak hebben wij in een vorig artikel de (aandacht gevestigd. Maar wij hebben, en dat wel in de al lereerste plaats, ook een positieve taak. Het i6 niet voldoende dat we ons er gens tegen verklaren. Dat wij strijden tegen de revolutiebeginselen en vooral te gen de vruchten van die beginselen, tegen de uitwassen. Dat is al heel gemakkelijk. Maar het zal weinig baten, weinig in vloed hebben en van weinig beteekenis zijn voor den welstand van land en volk als wij niet hebben een vasten positie ven basis, als we geen stevige begin selen onder de voeten hebben. Wie alleen.weet af te breken zal het niet ver brengen. Hoofdzaak is, dat er ge bouw d wordt, gebouwd op vaste funda menten, die de stormen van den tijd kun nen doorstaan. Zulk een fundament hebben wij. Gods Woord geeft het ons aan. Wij belijden dat God de Vader, de Schepper is van hemel en aarde; dat Hij ze ook door Zijnen eeuwigen raad en voorzienigheid onderhoudt en regeert., en dat dus ook alles van Hem afhankelijk is en naar Zijne wetten heeft te luisteren En nu kon de Zoon des Vaders, Jezus Christus, nadat Hij den raad Gods had volbracht, getuigen: Mij is gegeven alle macht, in Hemel en op aarde. Alle macht. Op elk levensterrein. Niets is daarvan uitgezonderd. In ons persoonlijk leven allereerst hebben wij ons te buigen voor dezen van God gezalfden Koning. Maar ook in ons gezinsleven. Het huwelijk is een goddelijke instel ling. die moet dienen om de schepping te beter aan haar doel te doen beantwoor den. Het is niet-, zoals de Socialisten leeren, een uitvloeisel van de sociale omstandig heden. dat bij een verandering van die omstandigheden dan ook weer kan en moet verdwijnen, maar ©en instelling door God zelf daargesteld. Maar ook over het maatschappe- 1 ij k leven strekt zich het goddelijk regi ment uit. Er is veel maatschappelijken nood. Er zijn tal van sociale misstanden. Maar hoe kan het ook anders, waai? Gods Woord is verlaten en met zijn wet niet- wordt gerekend. Men heeft uit het oog verloren, dat de vele maatschappelijke groepen toch allen tot één lichaam behooren, dat er is een maatschappelijk organisme. Inplaats echter van dat te erkennen en Tekening te houden met wat Gods Woord zegt. dat het gansche menschelijk ge slacht uit éénen bloede geschapen ie, heeft' men de deelen van elkaar losgemaakt met het gevolg, dat al die deelen wer den geschaad. Tegen die individualistische opvatting is verzet gekomen. Maar weer ging het in de verkeerde lijn. Men verviel in een ander uiterste. Werd eerst mot de gemeenschap niet gerekend en de eenheid uit het oog ver loren. daarna is een streven opgekomen om alleen mét de gemeenschap te rekenen, zonder te letten op de behoeften van de afzonderlijke deelen. Wie zich laat leiden door Gods Woord, weet, dat beide' beschouwingen eenzijdig zijn en daarom verkeerd. Wanneer we de maatschappij zien als een levend organisme, met vele leden waarvan er niet één kan lijden zonder de anderen te schaden, dan zullen we niet met een slag alle misstanden wegnemen en alle nooden lenigen, maar dan komen W© toch op den goeden weg. Dan zullen we voorgoed den rug toe- ild rarciu aa»1 den klassenstrijd die ook in onze kringen gevonden wordt. Als we dat zeggen, dan bedoelen we niet alleen de arbeiders, of de boeren of de middenstanders, maar dan hebben we op 't. oog allen die eenzijdig him klas- sebelang op den voorgrond stellen. Daarom moeten we ook iu verband -met 'de Sociale vragen niet nalaten ons volk terug te roepen tot de wet en de getuige nis. In nauw verband met de maatschappij staat de S t a a t. Er is onderscheid. Staat en maatschappij zijn twee begrip pen die elkaar niet dekken. Daarom gaan we niet mee met hc-n die de maatschappij door den Staat willen overheerschen, wat er toe kan leiden dat het maatschappelijk leven verstikt wordt. De Overheid hcoft een uitgebreide taak. maar daaruit yol*t niet, dat zij het recht heeft het maatschappelijk leven te knech ten en aan banden te leggen. Ook hier moet weer gevraagd worden wat met den geopenbaarden wil Gods be staanbaar is. En nu leert ons Gods Woord, dat de Overheid is Gods dienaresse, die heeft te straffen en te beschermen en die heb recht heeft te handhaven. Daaruit volgt al dadelijk, dat de libe rale onthoudingspolitiek ons niet kan be vredigen. Als daar onrecht gepleegd wordt-, als het zwakke wordt verdrukt, als macht gaat beven recht, dan mag de Overheid niet een koud en onaandoenlijk toe schouwster zijn, maar heeft zij in den naam Gods het recht te bestellen en het zwakke te schragen. Maar wanneer die Overheid dan weer in een ander uiterste vervalt, en tracht heel het leven aan banden te leggen en allen groei onmogelijk te maken, dan moet ook d&t streven, als niet in de lijn van de Christelijke beginselen worden af gewezen. Het. nationale leven is door God gewild, zooals Bijbel en historie ons lee ren. Maar nu is er, niet voor het eerst, een streven om de nationale grenzen uit te wisschen. Reeds in de vroegste tijden bouwden de menschen zich een stad en een toren, welks opperste in den hemel zou reiken om zich een naam te maken. Dat was het zondige. Niet den naam van God groot te ma ken, maar zichzelf een naam te ma ken. En altijd weer vinden we dit pogen in de geschiedenis terug. Nu eens wordt getracht oen Impe rium te stichten en in onze dagen is het de Internationale die de zin nen bekoort, om zich oen naam te ma ken. Er is een geest van verzet. Een revolutionair streven op elk ge bied. De touwen moeten verbroken, de ban den verscheurd. Als in Jezus' dagen weerklinkt ook nu de roepW ij willen niet dat de ze over ons Koning zal zijn. Er is geen plaats voor den Koning der Eeuwen. Geen plaats in het maatschappelijk le ven, geen plaats in de politiek. En toch, Hem is gegeven alle macht, ook op aarde en ook tot ons komt de waarschuwing Zijne getuigen te zijn, Zijn eer uit te roepen, Zijn naam groot te maken. Daarom wijzen wij terug naar Gods Woord. Neen, de Bijbel is geen staatkundig woordenboek, waarin op elke vraag het antwoord gereed ligt. Maar in dat Woord liggen beginselen, in dat Woord zijn ons richtlijnen gegeven en heel dat Woord predikt ons de Maje steit en de heerlijkheid van onzen Koning. En daarom gaan wij den stembusstrijd tegemoet, onder de leuze: Voor on zen Koning! V Onze vrouwen. Do S. D. A. P. laat geen middel onge bruikt om onze vrouwen te bewegen rood te stemmen. Men stelt, bot voor alsof de S. D .A. P. inzonderheid voor de vrouwen, de moe ders, den heilstaat zal brengen. En dan wijst men er de vrouwen op, dat ze vaak hebben te tobben en rond te komen, dat haar leven vaak zoo somber is en zoo donker, om ze dan, mits ze 6lec.hts stemmen op de roode candidaten, een lichtende toekomst voor te spiegelen. Zorgvuldig wordt er voor gewaakt, onze vrouwen te kwetsen. Men heeft hare stemmen noodig eii daarbij is men gedachtig dat nog altijd meer vliegen worden gevangen met stroop dan met azijn. Maar, laten onze vrouwen zich dit ge zegd houden, als de S. D. A. P. zoo vrien delijk tegen haar optreedt en haar lokt en vleit, dan toont zij zich niet in hare ware gedaante. Wil men weten hoe de Soc. Dem. over onze vrouwen denken, laten zij dan lezen, wat Het V o lk van '8 Januari vau het vorige jaar schreef, ter verdediging van de Socialisatie: Dan barst de bende los der chaos- scheppers, die de wereld, zichzelf, ons allen hebben te gronde gericht-. Zij ho nen en smalen en krijten, Geen ge vaarlijke proefnemingen, geen onbezon nen stelsels^ zonder ervaring, neen, rust.... orde. En mocht .het moegetorgde volk bal sturig worden, de Burgerwacht, Vrij willige Landstorm, Anti-Revol.rechts pleging. En op de achterhand de „de mocratie", met. haar nieuwe priesteressen, de domgehou- den vrouwen uit de bewalmdo keukentjes de r kleine h u i s- jes, die Gode getrouw blij ven, ook als de man vervalt a a n d o n socialistisch en Sa tan di« in de hel hiernamaals de roode-vlammen stookt... Zoo worden onze vrouwen in het Soci alistische hoofdorgaan gehoond en bespot En nu bedelt men om hare stemmen. Welnu, domgdhouden vrouwen uit de bewalmde keukentjes der kleine huisjes, toont a.s. Woensdag dat gij kunt stem men en goed stemmen ook, en maakt rood het blokje voor den naam van M. V. H. RUTGERS. V De Vrijheidshond De Vrijheidsbond is tot nu toe weinig gelukkig in zijn verkiezingsactie. In hun pogen om de kiezers te behagen en op die wijze stemmen te winnen komen de volgelingen van Mr. Dresselhuy6 tot de meest dwaze dingen. Het ontactisch en onhandig optreden bij de Eerste Kamerverkiezingen was er een staaltje van. Maar duidelijker nog blijkt dit uit een dezer dagen verspreid verkiezingsblad. In dat- blad komt een plaat voor, voor stellend een tweekoppige draak en op dien draak staat geschreven: Tabaksbelasting, verhoogde Grondbelasting, Hooge Inkom stenbelasting. Dat zijn dus de gevaren die ons volk bedreigen. Maar gelukkig er daagt redding. Voor het drakenmonster staat de leider van don Vrijheidsbond, Mr. Dresselhuys, met een machtig zwaard, om als een twee de St. Georges den draak te bevestigen. Aardig gevonden. Maar toch, een heel ongelukkige combi natie. Want die Tabaksbelasting, die door den Vrijheidsbond zoo dapper wordt bestreden, werd door den Vader van den Vrijheidsbond, Mr. Treub, voorbereid, en met de negatieve hulp van de Vrijheids- bondsche Kamerleden aangenomen. De verhoogde Grondbelasting, waarte gen met heet te strijden, is door Mr Treub ingediend. Minister do Vrios wij zigde het ontwerep zoodat de opbrengst minder groot werd. Een voorstel van Soc. Dem. zijde om de weinig-draagkrachtigen te ontheffen werd verworpen, met behulp van de Vrijheidsbonders,* - terwijl kort daarop de behandeling - van het ontwerp gestaakt werd. Blijft nog over, de Inkomstenbelasting. Deze belasting werd gelijk men weet ingediend door oud-Minister van Gijn, een der eerst© candidaten van den Vrij heidsbond. De plaat is duidelijk. De misleiding ligt er bovenop. V Pure demagogie Zoo mogen, zoo moeten w© noemen de ontwapeningsleuze, door de 3. D. A. P. aangeheven. Enkele jaren geleden constateerde Mr. Troelstra dat ontwapening slechts internationaal kan plaate hebben. Deze stelling werd vólgenderwijs toe gelicht: „Pogingen, om de ontwapening na tionaal, met verwaarloozing van de internationale beteekenis, ligging, plichten en verhoudingen van het land te doen plaats hebben, zullen hoogstens aan de Partij een mooi- lijkend programpunt, waar mee in zekere kringen te paradeeren valt, verschaffen, maar de natie daarom nog niet verlossen van het militairis- me". „Staten kunnen zich evenmin wil lekeurig onttrekken aan de internatio nale systemen van hun tijd, als indivi- I du-en aan het staatkundig en maat schappelijk systeem, waarin zij leven. En partijen, die niet Gorter's eisch: geen enkele verantwoordelijke taak aanvaarden, op hun program hebben, kunnen geen eisrhen stellen aan de bourgeoisie, die zij zelve meerderheid, niet. zouden kunnen vervullen. Daarom loopt de beweging voor het „geen man en geen cent" uit. op pure demago gie en moet de stroom voor de ontwa pening die zich in haar uit, in inter nationale richting worden geleid." Als de beweging voor ontwapening niet internationaal is, dan is het dus volgens Mr. Troelst.ra niets anders dan pure demagogie. Thans roept de S. D. A. P. om ontwa pening. Hoe staat het daar nu mee? Het Volk erkent het ronduit, dat de Internationale voor ontwapening voorals nog niet is te vindon. Voorop ga de erkenning, dat in dit opzicht (de ontwapening) de sociaal-de- landen nog niet gelijk denkon. landen nog niet gelijk denken. Dit was bekend. We hebben slechts te wijzen op België en Zweden, waar de Soc. Democraten niet alleen niet ont wapenen, maar zelfs een sterk leger noodig achten. En dus: Mr. Troelstra trekt voor ons de conclusie dus is het roepen om ontwapening niets anders dan pure de magogie. STADSNIEUWS. Acad. Ziekenhuis. In de deze wêek gehouden vergadering van deh'Ivov!--der Gercf. Kerk, deal de Ds. T' g ns de L. Kerkb. mede een schrijven te hebben ontvangen van de directrice van het Academisch Ziekenhuis, waarin deze mededeelde, dat de Minister van Onderwijs enz. geschre- had, dat er des Zondags om half elf gele genheid gegeven zou worden om in de collegezaal van prof. Nolen godsdienst oefening te houden en dat daartoe waren uitgenoodigd Dr. Plooij, Ds. Thomas en Ds Nauta, legerpredikant. Straatpmliking. De Comm. voor Evangelisatie werd door den Kerkeraad der Geref. Kerk ge machtigd om den heer v. Elk, straatpre diker in Den Haag ook liier ter stede op de Zaterdagen in "de maand Juli of Aug. te lateii optreden. Voor den Godsdienst en de Vrijheid. Onder het verkiezingsmateriaal dat de zer dagen de kiezers en kiezeressen wordt toegezonden, neemt de speciale verkie zing scourant „Voor den Godsdienst en de Vrijheid", uitgave van De Nieuwe Leid- sche Courant-, zeker niet de mniste plaats in. Behalve de verschillende kernachtige ar tikelen, vaai mannen als Colijn, Beeken kamp, Rutgers, v. d. Heuvel e-n Warn aar, bevat de courajxt de goed uitgevoerde fo to's van onze oandidafen met korte le vensbeschrijving. Interessante lectuur. Voorts technische wenken voor de kie zers enz. Een inleg blad met geestige teekenin en opschrift „Rechts-houdentrekt buiten gewoon de aandacht. Dé teekenaar van deze plaat, verdient ongetwijfeld lof voor zijn duidelijke en pak kende voorstelling, terwijl de uitgeefster die met de samenstelling der courant be last was, een woord van warme hulde toe komt voor de keurige uitvoering. Excursie der Haagsche Conferentie. Heden doen verschillende leden der de legatie ter Haagsche conferentie een uit stapje, georganiseerd door het Haagsche Gcm.bestuur. Vanmorgen te 11.22 kwamen de gede legeerde, omzwermd door oen schare in ternationale perslui per extratrein aan het station aan en begaven zich naar de Oude Vest, waar 16 motorjachten en -boo ten, gereed lagen voor een tocht naar Al phen a. d. Rijn, waar door de Alphen- sche Gemeente in „Villa Nuova" een lunch zal worden aangeboden. De deelnemers begeven zich dan weer aan booTd en gaan langs de Kager- en Bra/semermeeren naar Warmond, van waar men zich per trein weer na-ar den Haag begeeft. De to.cht. van station naar de aanleg plaats ging langs een dichte haag van nieuwsgierige Leidenaars, doch de politie had goede maalregelen getroffen en de verschillende straten geheel afgezet, zoo- dat. de inscheping een ordelijk verloop had. Nadat allen aan boord waren geklou- terd tuften en stoomden de vaartuigen statig door Leiden's gracht den Rijn op, Voorop de „Pauline"; op de plecht stond -de Russische gedelegeerde Litwi- noff, die van zijn hoogen standplaats aan de reporters der drie Leidsche bourgeois bladen een vriendelijken groet toewierp. Een en ander had heel wat bekijks. Naar „Prediker". De A. R. partij te dezer stede zal hare verkiezingsactie besluiten niet oen vergadering op a.s. Dinsdagavond. De eerste candidaten op onzo lijst, Mr. V. H. Rutgers en do heer F. H. de Monte ver Loren, hopen dan het woord te voe ren, waarna Ds. Thomas een kort slot- woord hoopt te 6preken. Door hot Centraal Comité zijn de Kies verenigingen door het gebeele land uit genoodigd, aan den vooravond van den stemmingsdag een bidstond te houden. Vandaar dat deze vergadering is aange kondigd als een opwokkings- en wijdings avond. Laten Dinsdagavond zooveel mogelijk al onze A. R. mannen en vrouwen aanwe zig zijn en laat ieder in zijn kring geest verwanten, die ook wolkom zijn, opwek ken mee naar Prediker te gaan. Onze plaatsgenoot de heer J. J. Ver- sluys, leerling aan het Geref. Gymnasium te Kampen, slaagde aldaar voor zijn eind examen. Naar de L. Kerk b. meldt hebben de heeren J. H. Wattez, die tot ouderling benoemd werd en de heeren A. Anes. H. J. Larners en J. Mulder, die tot diaken werden gekozen, voor hunne benoeming bedankt. Alleen de heer M. Vallenlgoed, mede lot diaken gekozen, heeft deze benoeming aangenomen. Op verzoek van de burgemeester van Veur is alhier gearresteerd zekeren H, die-aldaar groenten gestolen had. De Secretaris van de afd. Leiden der Chr. Hist. Unie verzoekt ons te mel den. dat het Inlichtingen-bureau dor .af- deeling niet Maandagavond zitting' zal houden, zooals gepubliceerd werd, maar Din? d a c avond van 7—9 uur. Aan het Zoeklicht. Leidon, 1 Juli 1922. Nu kan ik toch mijn oogen niet geloo» ven. We zitten midden in de verkiezing®» drukte en komen handen tekort. En naarmate de stemmingsdag nadert* wordt de spanning grooter. En nu krijg ik daar in handen oen op roep tot een ledenvergadering van „Pa trimonium". De agenda van de Bondsvergadering moet worden behandeld, en een afgevaar digde moet worden aangewezen. Belangrijke werkzaamheden ongetwij feld. Maar ik keek toch mijn oogen uit, toen ik zag dat die vergadering zal worden ge houden op Maandag 3 Juli. Dat begrijp ik niet. Want hot is toch niet teveel verwacht dunkt me, als ik veronderstel dat alle Patrimonium-mannen hun tijd en hun krachten geven aan de verkiezingen. En nu wil het .bestuur ze halen u i t dat werk. Ik heb Patrimonium lief. Ik wensch het alles goeds toe en ik hoop ook dat de Leid sche afdeeling tot grooten bloei zal ko men. Maar nog vuriger is mijn hoop, dat de tegen Maandagavond) uitgeschreven ver gadering finaal zal mislukken* Althanswanneer de leden getrouw aan de tradition van de oprichters en de leiders van het Verbond, uit alle macht werken en ijveren voor de versterking van de Christelijke partijen. OBSERVATOR. Gistermiddag te 3 uur had op den Bijnsburgerweg een motorongeval plaat3. De heer C. v. H uit Hillegom, die met de heer A. K. als pasagier naarLeiden reed, kwam door de beruchte gaten in dit be faamde meesterstukje van Holla ndsche weg-architectuur te vallen. Hij zelf kwam ér goed af, doch zijn passagier bekwam een ontwrichte linkerschouder. Bij de Leidsche Spaarbank is in de maand Juni ingelegd /286.5!5/i0 en terug betaald 181.824Al, terwijl 86 nieuwe In leggers zijn ingeschreven en 75 boekjes geheel werden uitbetaald. Het tegoed der 15931 inleggers bedroeg einde Juni 1.901.652.79. .Benoemd is tot commandant van het 6e reg. veld-artillerie luit.-kolonel W. de Reus, van liet 2do reg., alhier in garnizoen De heer J. G. Valkenburgh, alhier, in de te Haarlem gehouden algemeene \er- gadering van den Ned. Grafischen Bi nd gekozen tot lid van het hooMbe«i"n- In de gisteren gehouden vergadering van aandeelhouders van de Leidsche Bouw maatschappij werden balans- en winst en verliesrekening over 1921 goedgekeurd en het dividend vastgesteld op 7 pet. even als het vorige jaar. Tot commissaris werd herbenoemd de heer P. Couvpe Jzn. te Leiden. Naar oe directie van de tricolagefabriek der firma Bloot aan den Maredijk ons me dedeelt, kan de staking als geëindigd wor den beschouwd. De stakende meisje* waren wel is waar niet georganiseerd, maar zij hebben >ictï toch tot het bestuur van den Modernen Bond ,,De Eendracht" gewend, met al ge- vnir*. dat ganoemd beslnnr een oude:1-Md aanvroeg met de directie, hetgeen werd toegestaan. Bij die br—^dslagingen heeft genoemd bestuur getracht de directie te bewegen van de aangekondigde loonsver laging af te zien, doch deze hield voet bij stuk, zoodat het onderhoud geen resul taat opleverde. De staking zou dus wor den voortgezet. Thans hebben de meisjes zich echter, op enkelen na, bereid ver klaard. de gestelde condities te aanvaar den. Het werk is zoo goed als hervn' BINNENLAND. Do reis der Koningin. Do „Batavier" met do Koninklijke Fa milie aan boord wordt hedenavond te Rotterdam verwacht. Den volgenden dag wordt de reis voortgezet naar Den Haag, om Dinsdag 4 Juli naar Het Loo to ver- t rekken. Ook Hertog Adolf zal eenige da gen op Het Loo vertoeven. De Kamerverkiezingen. Mr. A. Haex bericht aan het H d b l.« dat hij zich genoopt heeft, gezien, om re denen van persoonlijke aard zijn candida- tuur in te trekken, en de kiezers te ver zoeken, op 5 Juli a.s. niet. op 6temmen. Reeds den I6den Juni is van door den voorzitter der afdeeling Heerlen konnis gegeven, aart den voorzit ter van het hoofdbestuur van den N rii- hcidsbond. Ontslag aan ambtenaren. De Bond van Ambtenaren bij departe menten van algemeen bestuur enz. heelt

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1