voor Leiden en Omstreken. Bureau: Hooigracht 35 - Leiden - Tel.lnt.1278 - Postrekening58936 BINNENLAND. De Germaansche gevangene ABONNEMENTSPRIJS IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN PER KWARTAAL 12.50 PER WEEK 10.19 FRANCO PER POST PER KWARTAAL 12.90 3de JAARGANG. - DINSDAG 27 JUNI 1922 - No. 675 ADVERTENTIE-PRIJS. PER GEWONE REGEL s B 10.221 DES ZATERDAGS 5 £0.30 INGEZONDEN RECLAMES DUBBEL TARIEF! KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 30 voorden 50 cent; Zaterdags 75 cent bij vooruitbetaling. i 7 De bioscoop. Men noemt het ons van zekere zijde altijd kwalijk wanneer we waarschuwen tegen de gevaren van tooneel en bios coop. Gij kent zoo heet het dan noch heb tooneel, noch de bioscoop, en daarom rijt ge tot oordeelen niet bevoegd. Daarom willen we nu eens het woord geven aan de Telegraaf, die dezer dagen die volgende critieleen ten beste Kaf: Cinema Palace. De Kreutzer Sonate, f De roman van Tolstoi loende zich bij i uitstek voor een film waaraan de Am- 1 sterdamsc'he censor zonder op eenige i tegenspraak bedacht te zijn, zijn bordje „niet toegankelijk voor personen bene den 18 jaar" kon hangen, want er ko- men overspel, drankmisbruik en kapot te spiegele in voor en van den roman met zijn onafwendbare ontwikkeling blijven dan ook niet meer dan knalef- fecten over. Zooale trouwens met romans van eenige litte raire beteekenis alt ij d het igeval ie. Zoodra het om het projec tiedoek gaat heeft Fatty de gecom- Arbuckle die toevallig in dit programma door hem ge- klucht „aan drankzucht lijdt" oen rechtmatiger succes, omdat hij grappig is, zonder meer. Renmbrandt-theater. Bandietenbloed. Het schijnt om drankzucht en jalouzie te gaan deze week het ie toch geen afgesproken werk? want de oude Hongaarsche boer Vertesi wordt in een dronken bui van al zijn bezittingen be roofd en hangt zich op. Ook deze ge schiedenis hangt van dramatische gen beurtenissen aan elkander, maar ze speelt zich af in een eenigszins woest Hongaar&ch millieu, uitnemend geschikt om als achtergrond te dienen voor die misdadige en gecompliceerde boerenna- turen, die er onder hun prachtige nati- onale costumes do meest primitieve i misdadige instincten op na houden. En de film wordt bovendien met zooveel élan gespeeld dat men er met go f noegen naar kijkt. ,a 1$$# Union. !ï!1 Misdadige jalouzie. De heer Tièvres is jaloersch op zijn 'j vrouw en heeft de gewoonte te schieten j op de manspersonen, die 'e avonds on der haar venster dwalen. Waardoor I pijnlijke complicaties ontstaan, vooral 1 wanneer die onder het venster dwalen de jonge man zijn zoon i6, die zich wan hopig op zijn stiefmoeder heeft verliefd. De vrouw wenscht van haar jaloerschen man te scheiden en verlaat het echtelijk huis met een vriend, maar de heer Tiè-* vres loopt hen met zijn jachtgeweer na, I met de kennelijke bedoeling vrouw ei\ vriend zwaar te beschadigen. Gelukkig is een strooper in de buurt, die even eens met een geweer placht rond te wandelen en de strooper schiet den woedenden gemaal neer. Do weduwe en de vriend trouwen en het verliefde zoontje trekt zich in een klooster terug, waardoor het gehoele geval bevredi gend wordt opgelost. Wij hebben hieraan niets toe te voe- Ren. Opnieuw blijkt hieruit weer dat ons volk door middel van de bioscoop op groote schaal zedelijk en geestelijk wordt yergitfigd. Tegen lichamelijke vergiftiging wordt door de Overheid streng gewaakt. Maar is het dan niet veelmeer noodig tegen deze vergiftiging van .den geest, maatregelen te nemen? Alk-s wat vrijzinnig is, verklaart zich daartegen. Wij keuren het af, schreef dezer dagen het H d b 1 d., dat het volk tegen zichzelf beschermd wordt. Daarom kunnen onze mannen en vrou wen, aan do candidaten van vrijzinnige richting, ze mogen zich dan liberaal of eoiiaal noemen, hunne 6tem niet geven. En daarom stemmen zij op Woensdag 5 Juli op Mr. V. H. RUTGERS No. 1 van Lijst 6. V Het tegendeel is het geval. In „Sociale Voorzorg" geeft een der Soc. Dem. Kamercandi-daten een overzicht van wat in deze vierjarige periode tot stand kwam. Na dit overzicht geeft hij een opsom ming van de punten die niet behandeld werden en dan heet het woordelijk: „Uit deze onvolledige opsomming van wat niet tot stand kwam, mag aller minst worden afgeleid, dat er kwalitatief en kwantitatief niet veel bereikt zou zijn. Het tegendeel is het ge va 1." Wanneer dus in vergaderingen en ge schriften de beschuldiging wordt geuit- dat het tegenwoordige Kabinet niet veel heeft tot stand gebracht, dan kan met den schrijver van bovenstaand artikel wor den geantwoord: Het tegendeel is hot geval! STADSNIEUWS. Reorganisatie Lager Onderwijs. In de gisteren gehouden Raadsvergade ring is mem met de behandeling van de voe rebellen inzake de reorganisatie van het L. O. gereed gekomen. In dit en het volgend nummer geven we van het verhandelde een breedvoerig ver slag. Om de lezers in de gelegenheid te stel len de debatten beter te volgen plaatsen we hier nogmaals de door B. en W. inge diende voorstellen, die zooals uit het ver slag blijkt-, zoogoed als ongewijzigd wer den aangenomen. Alleen de punten 10 cai. 11 weiden ge wijzigd. I. de tegenwoordige lste klasse scho len om te vormen tot één school, uitslui tend bestemd voor kinderen, die in een 6- jaxigen leertijd werden opgeleid voer Gymnasium en H. B. S. en deze school te vestigen in het schoolgebouw aan de Aal markt; H. ten aanzien van de Jongensschool der 2de klasse door te gaan met de gelei delijke opheffing van de lagere afdeeling, tot de school in 1925 is geworden eene school uitsluitend voor u. 1. o. en voor het hoofd vrijstelling te vragen van de ver plichting om het onderwijs in eene vaste klasse voor zijne rekening te nemen; III. de meisjesschool der 2de klasse te splitsen in eene schoei voor u. 1. o. aan meisjes en een meisjesschool voer gewoon lager onderwijs en deze laatste school onder to brengen in 'het gebouw aan de Boommarkt; verder be bepalen, dat de meisjesschool voor lager onderwijs heli- zelfde doel behoudt, n.l. meisjes in een 6- jarigen leergang op te leiden voor de school voor u. 1. o. aan meisjes, en voor het hoofd der school voor u. 1. o. vrijstel ling te vragen van de verplichting om met het onderwijs in eene .vaste klasse te worden belast; IV. dat de gemengde scholen der 2-de- klasse scholen blijven, welke in 6 jaren opleiden voer u. 1. o. en dat: No. 1 wordt gesplitst. No. 2 onveranderd blijft (hot gebouw telt slechts 6 lokalen). No. 3 onveranderd blijft (leerschool), No. 4 wordt gesplitst, zoodat er dus na de splitsing 6 oplei- dingscholen van deze soort voor jongens en meisjes komen; V. a. dat de tegenwoordige 3e klasse scholen met een of meer Centrale-scholen voor het 7e leerjaar, gezamenlijk eindon derwijs geven en de leerlingen ook ge schikt maken voor het volgen van onder wijs aan do Ambachtschool; b. dat van de 9 derde klasse scholen 8 worden gesplitst in scholen met jaarklas- een; c. dat de v. d. Werffstraatechool als derde klasse echool wordt opgeheven en dat. de leerlingen dier school over de ever- blijvende scholen derzelfde soorfc worden verdeeld; VI. ,a. dat het 7e leerjaar, zoo noo dig voorloopig wordt ondergebracht in 2 lokalen van de school in het Plantsoen, 2 lokalen van de school in de Duivenbo- destraat (welke scholen 14 lokalen heb ben) en in het schoolgebouw aan de v. d. Werff straat; b. dat zoodra het schoolgebouw op het Schuttersveld gereed is, daarin de Cen- traleschool (scholen) voor het 7e leerjaar wordt (worden) gehuisvest; c. inmiddels de vergunning, bedoeld in den laatsten volzin van het 2e lid van art. 3 der L. O. wet 1920, aan te vragen; d. in het 7e leerjaar geen nieuwe vak ken ie doen onderwijzen, maar het te be stemmen voor herhaling en uitbreiding van hetgeen in de vorige 6 jaren is onder wezen e. het onderwijs in de nuttige handwer ken in het 7e leerjaar door vakonderwij zer es sen te doen geven; VII. dat de opleidingsscholen en de scholen voor u. 1. o. eens per jaar en wel op 1 September leerlingen opnemen, dat de helft der scholen wier leerlingen be stemd zijn om na 6 jaren over te gaan naar het 7o leerjaar, op 1 Maart, de an dere helft op 1 September leerlingen toe laten en dat de Centrale School (scho len) voor het 7e leerjaar op 1 Maart en op 1 September leerlingen opneemt (op nemen) VIII. dat het vak handenarbeid niet zal worden ingevoerd; IX. vast te houden aan de thans gel dende bepalingen betreffende den leeftijd, waarop de kinderen tot de lagere 6cholen worften toegelaten, tenzij de bijzondere scholen, zi-eh geheel richten naar het be trekkelijk Koninklijk Besluit; X. dat het maximum-aantal leerlin gen per klasse wordt vastgesteld als volgt: voor do scholen voor u. 1. o. op 24; voor alle opleidingsscholen op 32 en voor do overige scholen op 36; XI. dat het enderwijs in de nuttige 'handwerken onder schooltijd wordt ge geven zooveel mogelijk door de gewone onderwijzeressen en dat de vervanging van het vakpersoneel door do gewone onderwijzeressen geleidelijk zal geschie den; XII. dat zooveel reserve-onderwijzers worden aangesteld al6 noodig zullen blij ken te zijn; XIII. gocne verandering aan to brengen wat betreft het onderwijs in gymnastiek en teekenen; XIV. het afvoeren van het leervak Fransch geleidelijk te doen zoo, dat in 1924 neg voor het Fransch wordt onderwezen en dat der halve tot. dat tijdstip het onderwijs in dat vak blijft beperkt, tot. de kinderen, die thans reeds enderwijs in het Fransch ontvangen XV. dat op de opleidingsscholen en scholen voor u. 1. o. eens per 3 maanden een rapport aan de ouders wordt toege zonden en dat aan de leerlingen van de scholen voor u. 1. o., dio alle klassen met vrucht hebben dooTloopen, een eind-di ploma wordt uitgereikt; XVI. dat overplaatsing van leerlingen naar eene andere school mogelijk is, doch als regel slechts behoort plaats te heb ben bij den aanvang van het schooljaar; XVII. dat de tegenwoordige bepalingen betreffende uitreiicing van getuigschriften en prijzen in de nieuwe organisatie uit sluitend gelden voor de leerlingen van het 7e leerjaar; XVIII. dat in de nieuwe organisatie de scholen worden aangeduid op de wijze als in dit praeadvies is aangegeven; XIX. dat de nieuwe organisatie ingaat op 1 September 1922; XX. ons College te machtigen de noo- dige maatregelen ter uitvoering van een en ander te nemen. De afd. Leiden van de Chr. Hist. Unie houdt a.s. Donderdag eene openbare vergadering in de Stads-Gehoorzaal. Als sprekers treden op D r. J. S ch o k k i n g, No. 1 op de Chr. Hist, lijst, en Mej. L. C. D i e 'h 1 van Amsterdam. De heer Schokking zal spreken over: „Om nationale politiek" en Me(j. D ie h 1 over: „De vrouw en haar verant woordelijkheid" Men zie voor bijzonderheden de in dit nummer voorkomende advertentie. Heden herdenken de lieer en Mevr. Dekker, B rees tra at 67, hun 50-jarige echt-voreeniging. Ter gelegenheid van dit feit mocht het echtpaar van hun naaste buren een bloemenhulde in ont vangst nemen. Gisteren te kwart over vijf had alhier een tragisch ongeval plaats. De 47-jarige C. M. K., eertijds horloge maker, die goroimen tijd in het gesticht „Endegeest" verpleegd was en voor eeni- gen tijd vandaar ontslagen was en zijn intrede genomen had in het Hötel „Rijn land" kroeg gistermiddag weer oen aan val van geesteskrankheid. Hij klom op het Hoteldak wierp zich van die hoogte af midden op straat, waar liij met een schedelbreuk werd opgenomen. Hij over leed na eenige uren. Zijn lijk werd naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. Zekere L. alhier heeft aangifte ge daan, dat do buitendeur van zijn woning door H. H. is vernield. D. V. heeft aangifte gedaan, dai| een pakje, dat aan zijn rijwiel hing, ter wijl hij in oen Café zat, is ontvreemd. Zegels m banderollen. Naar wij vernemen heeft in verband met de moeilijkheden, welke het gevolg zijn van het alleen te Haarlem verkrijg baar stellen van zegels en banderollen, het Verbond van Vereenigingen van Siga renfabrikanten in Nederland zich tot den Minister van Financiën gewend met het verzoek deze zegels en banderollen in cen tra van de SLgarenindustrio in origineele vellen verkrijgbaar te willen stellen bij de Ontvangers dor Belastingen. Invoer van vleesch en vet. Do Minister van Arbeid vestigt in de „St.-Ct." de aandacht erop, dat in strijd met de bepalingen van het K.B. van 26 April 1922 vleesch in kleinere deelon dan vierendeelen wordt ingevoerd. Invoer in kleinere deelen dan vierendeelen is niet geoorloofd, ook wanneer hot afkomstig is uit een land, door den Min. krachten^art. 7 van genoemd bestuit aangewezen, tenzij in laiatsbed-oeld geval, van organen en vet Vleesch in kleinere deelen dan vierendee len zal na 30 Juni a.s. niet meer worden toegelaten. Voor zooveel noodig wordt er aan her innerd, dat invoer van afzonderlijke or ganen on vet uit andere landen dan 'die, door den Minister aangewezen, na boven genoemd on termijn niet meer wordt toe gestaan. Een pessimistisch geluid. Op het tweedaagsch congres te Amster- dam, door den Ned. R.-K. Bond van Overheidspersoneel gehouden, heeft het> R.-K. Kamerlid, de heer J. van Rijzewijk,- president van het R.-K. Vakbureau te Utrecht, een zeer pessimistische redevoe ring gehouden. Hij achtte zich verplicht eenige woor den van diepen ernst tot de aanwezigen te spreken, zulks in verband met de al- omheersdheinde en steeds toenemende ma laise in alle vakken en bedrijven. „Donke re wolken", zei hij, „pakken zich saam, op verbetering van den toestand der in dustrie kan voorloopig niet worden gere kend," zoodat bezuiniging het eenige panktische middel moet zijn. Reeds werden in een groot aantal par ticuliere bedrijven de loonen belangrijk verlaagd, loonsverminderingen van groo te beteekenis, en zijn tal van werkkrach ten in verschillende nijverbeidsonderne- mi ragen ontslagen. Het was den hoor Van Rijzewijk bekend dat binnenkort tal van groote werkgevers opnieuw tot lonsverlaging en verlenging van den arbeidsduur zullen overgaan, een maatregel, dio ook met betrekking tot het Rijks- en gomeentepersoneel, dat jt\s hem bekend, bij de autoriteiten ernst i ra overweging is. Wat de vakbeweging betreft, de spreker was van oordeel, dat die haar hoogste machtspunt hcff.t bereikt. De leden der vakvereoniging bodanken in groot aantal voor het lidmaatschap, een verschijnsel, waar te nemen bij de vakbeweging van all richtingen. Volgens hem ligt de oorzaak daarin, dat do vakvoreenigingen op financieel ge bied voor de leden niet meer kunnen doen waartoe zij in de oorlogsjaren in staajt waren. De kassen zijn uitgeput, duizen den zullen op den publkken onderstand zijn aangewezen. Spreker heeft, zoi hij, dat pessimistisch woord willen spreken, om te waarschuwen voor do hoogst ernstige tijden, die ons te wachten staan. Mej. Cath. Kuyper. Het KoTr. Büro-telegram uit Bocdapesb meldt, dat mejuffrouw Catharina Kuyper, de leidst er van de H olk» ndsch - Amerikaara- sche hulpactie aldaar, Zaterdag Boeda pest verliet na er twee jaren in die functie "werkzaam te zijn geweest. Aan hot station werd zij uitgeleide ge daan door verscheidene afgevaardigden van weldadigheids-vereenigingen, die op de hartelijkste wijze afscheid namen van deze weldoenster der Hongaarsche kinde ren. De Haagsche Conferentie. DE AANKOMST DER RUSSEN. Gistermiddag, zooals wij reeds meldden, zijn de Russen in Den Haag aangeko men en doorgereisd naar Scheveningen, alwaar de leider der delegatie, Litwinoff, in het Oranjehotel verschillende mededee- lingen aan de journalisten heeft gedaan. Allereerst sprak hij over den gezond heidstoestand van Lenin, waarover vol komen onjuiste berichten zijn gepubli ceerd. Het is juist, dat zich ongeveer zes maanden goleden ten gevolge van over working een enorme inzinking bij Lenin heeft voorgedaan, welke hem heeft ge noodzaakt zich eenigen t-ijd van staatsza ken te onthouden. Eenige maanden gele den hebben toen Duitse he geneeskundige specialisten hem onderzocht en bevonden, dat hij lichamelijk volkomen gezond, doch zijn geest overwerkt, was. Een langdurige rust achtte ze noodzakelijk, doch wisten hem van die noodzakelijkheid niet te overtuigen en hij keerde naar zijn arbeid in Moskou terug. Dit heeft tot vererge ring van zijn toestand geleid en nu heb ben de doktoren hem voorgeschreven een paar maanden rust te nemen. Wat hij thans pal doen. Er ia echter geen sprake FEUILLETON. Een verhaal uit de eerste eeuw: onzer jaartelling. '44) Hij was zoolang gewoon geweest altijd ©ver handelsbelangen te peinzen, dat zijn geest er zich onwillekeurig mee bezig hield. Alvorens zij Jericho, de schoone Bind met haar rozenhoven en jonge palm bomen, door Arehelaus, den zoon van Herodes den Groote geplant, verlieten had hij opnieuw onderhandelingen met 2iaon aangeknoopt; en tegen den tijd dat ze de oevers van het Galileesche meer be reikten, hadden de beide mannen een plan gereed voor den verkoop van wapenen, dat, naar hij vertrouwde, spoedig het ge leden verlies vergoeden zou. De dorpen, die den vruchtbaren oever •omzoomden, schenen hem de bergplaatsen yan de verwachte winsib te zijn. „Deze Galileëns zijn altijd woelig," 'fceide hij op zekeren avond tot Esther, Koen ze langs het kalme meer wandelden, ^.'t Zal niet lang duren of er staat een andere Judas van Gamala op. Is den aan blik van dat nieuwe Tiberias van den Idn- DK»r met heidensche afgoden en een ro- ■fcissehea imam* zijn £ulden, tinne®, ps marmeren zuilengangen, niet genoeg om hen tot oproer te brengen? Wapens zijn daar zeker begeerd: en verboden waar kan alleen veilig gekocht worden van een landgenoot, een Joodsch vaderlander ge lijk zij zelf. Daarbij zijn vole van doze ruwe visschers. niet weinig bemiddeld. Gewoonlijk heeft ieder meer dan één boot. En het meer bevat onuitputtelijke rijk dom. Tallooze visschen, vruchtbare ko renvelden, wijngaarden, ,olijfboomen, op de heuvels dadelpalmen in de valleien, ge- hoele gaarden van granaatappelboomen; en een goede markt, vlak in de buurt is de nieuwe stad, zoo onrein als ze is! We behoeven niet te wanhopen! Wie weet welke bevrijder eens uit dit Paradijs te voorschijn komt! Allen volgden Judas van Gamala. Ook de Macchabeën kwamen uit het Noorden. Niemand kende hen toen zij opstonden. Wie weet wat er nu tus- schen die heuvels broeit! Dit is juist het land. voor een ondernemend man! Een Paradijs om te redden, den Edomiet te verjagen, en voor de oogen van heel Is raël zijn heidensche stad neer te halen! En vlak daarnaast eenzame wildernis, zooals die waarin Elia zich verborg, aan do andere zij 't meer. Wie weet hoe nabij ide verlossing is! Laat ons doen wat we kunnen! Wij zullen de beste wapenen, die deze heidenen maken kunnen, koopen en ®?rkoopen, en d§ jiirtkomat aan den Hootq Zebaoth overlaten." Drie sterren verschenen aan den hemel; de Sabbat was aangebroken. Ze brachten dien Sabbat door in een der dorpen aan den oever van het meer, want Onias wilde niet verblijf houden in de 'heidensche en besmette stad Tiberias. Zij traden de synagoge binnen door een Corinthische poort. Naar men zeide was doze synagoge door een Romeinsch overste, een proseliet, gebouwd. Esther zat bij de vrouwen, Onias werd de heilige roi aangeboden met verzoek daaruit te lezen. Aandachtig hoorde zijne vrouw toe toen hij las. „Waarlijk Hij hoeft onze krankheden op zich genomen. En onzo smarten heeft Hij gedragen." Gelijk de woorden van een liod uit den vreemde, des te zoeter omdat zij ze sldchts gedeeltelijk begreep, drong deze voorstelling in haar hart. Een lijder, zoo door God bemind! Welk een heiliging van alle lijden! Als balsem daalden de woorden van den profeet in haar harto: Do Heere heeft u geroepen als een ver laten vrouw en bedroefde van geest; nochtans zijt gij de huisvrouw der jeugd, hoewel gij versmaad zijt geweest, zegt UW God. Yoor een, klein oogenblik heb ik a verlaten, maar met groote ontfermingen zal ik u vergaderen. Gij verdrukte, door onwoder voortge- drevone, en ongetrooste. Zie, ik zal uwe steenem gansch sierlijk leggen en ik zal u op saffieren grondvesten." Zij hoorde niet meer. Haar hart verhief zich boven eigen smart en hoop; verzon ken in de smart en onsterflijke hoop haars volks. „Het moet komen!" jubelde haar hart. Hij meet kernen; de Gezalfde, de Koning! Wie weet hoe nabij zijn voetstappen zijn! Kendo Israel Saul toen hij gezalfd was? Kenden zelfs zijne brooders David toen die gezalfd was? Wie weet; indien onze ooren geopend waren hoorden wo wellicht hier zijn tred!" Omstreeks een dagreis vorder, tusschen de heuvels in het westen, lag hot dorpje Nazareth. Maar wie dacht fr aan oen omweg te maken om dat bergdorp te bezoeken, dat niet in den besten reuk stond? Geen handelsweg liep er langs, 't Had geen vaderlandsche herinneringen. Indien ze het bergdorp bestegen had don, zouden ze in do timmermanswerk plaats niets bijzonders gezien hebben. Esther kon dien nacht niet slapen, Een plotselinge storm was uit de bergravijnen ever hel. meer losgebarsten. De witte gol- ircn schitterden in den nacht, brekend op don zandigen oever en do klippen. Zij hurkte op liet platte dak ender bedekking vas een kleine tent, die daar voor hen go- spannen was; en keek naar den 6torm tot de dag aanbrak. Leunend over de lage borstwering, bemerkte ze oen eenzame visschersboot worstelend met den storm; nu eens als door de golven verzwolgen, dan op do witte kuiven geslingerd, tot ze eindelijk koog op den zandigen oever ge smeten werd. Daar lag zo, zwaar beschul digd, met gescheurde zeilen, gebroken mast, maar behouden. De wind ging Hngzaara liggen; de wolken dreven weg, en de zon rees op achter het lange tafelland; do lucht was met schoone kleuren getint on do zee waa doorschijnend als sapphier. De rijke beeldspraak, die ze den vori- gon dag in de synagoge gehoord had,- kwam haar bij 't aanschouwen van dit) natuurtafereel weer voor den geest. Het door de orkanen van een wereld vel stormen geslingerde schip, opgelost iT; de stad die op saffieren gegrondvest 19? Wanneer en waar zou do herschepping plaats vinden? Waren de stormen aardsch' en do schoone kleuren alleen he- melsch. Of zou de dageraad nu op aarde verrijzen? Zoo peinzend zag ze op het Galileeschfl moer neder. v (Wordt vervolgd),

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1