VERKIEZINGEN EERSTE KAMER. De verkiezingen \oor do Eerste lvamer,hebben, zooals reeds gedeeltelijk gemeld, gisteren, in de Stalen der verschillendeProvinciën plaats gehad. Wij laten hier den uitslag volgen en geven tevens de samenstelling der Eerste Kamer vóór de verkiezingen. Noord-Brabant. Oude samenstelling. Jhr. P. J. J. S. M. v. d. Does de Wille- bois (kath.) Jhr. mr. F. X. A. Verheyen (kath.) Mr. W. M. van Lanschot (kath.) Mr. A. J. I. M. Smits (kath.) Dr. J. A. A. M. van Loon (kath.) H. M. J. Blomjous (kath.) Nieuwe samenstelling. Jhr. mr. P. J. J. S. M. v. d. Does de Wil- lebois (R.-K.) met 3) stemmen; overige •temmen verdeeld. Jhr. mr. F. X. A. Verheijen met 38 stem- men; overige stemmen verdeeld. Mr. W. M. van Lanschot (R.-K.) met 41 •temmen; overige stemmen verdeeld. Mr. A. J. I. M. Smits (R.-K.) met 31 •temmen tegen 5 op mr. dr. Jan van Best (R.-K.), 1 op mr. J. v/d. Mortel (R.-K.), 6 op P. J. A. de Wit (R.-K.), 11 op P. Haai man (S. D.), 2 op mr. J. Limburg (VI).), 1 op mr. Koovels (R.-K.) en 7 bianco. Dr. J. A. A. M. van Loon (R.-K.) na tweede vrije stemming met 30 stemmen; overige stemmen verdeeld. H. H. J. Blomjous (R.-K.) met 35 stem men tegen 4 op mr. v. d. Mortel, 3 op De Wit, 4 op Haaiman, 2 op mr. Limburg, 1 op mr. Koovels, 3 op Van Best en i op Laane. Gelderland. Oude samenstelling. Mr. F. Reekers (kath.) (overleden). Jhr. J. Beelaerts van Blokland (a.-r.). Mr. W. H.. J. Th. v. Basten Batenburg (kath.) Mr. O. J. E. baron v, Wassenaer v. Gat- ,wijck (c.-h.). Mr. P. A. Diepenhorst (a.-r.). J. F. C. Arntz (kath.) Nieuwe samenstelling. P. F. H. Dobbelman (kath.) met 32 stem men (blanco 7). Jhr. J. Beelaerts van Blokland (a.-r.) met 33 st. (blanco 9). Mr. W. H. J. Th. v. Basten Batenburg (kath.) met 33 st. (10 op mr. A. baron v Nagel (v.-b.), 11 op F. M. Wibaut (s.d.a.p.) 9 blanco). O. J. E. van Wassenaer v. Catwijck (c.- h.), met 33 st. (10 op gravin v. Heerdt (v.- b.),li op F. M. Wibaut (s.d.a.p.), 3 blanco) Mr. P. A. Diepenhorst (a.-r.) met 33 •temmen (blanco 11). J. F. C. Arntz (kath. met 33 st. (blanco 12). Zuid-Holland. Oude samenstelling. J. J. G. baron van Voorst tot Voorst (kath.) Mr. L. W. C. v. d. Berg (a.-r.) Jhr. mr. dr. N. G. de Gijselaar (c.-h.) Mr. A. v. d. Hoeve (c.-h.) A. J. A. Gilissen (kath.) J. H. de Waal Malefijt (a.-r.) Jhr. mr. E. B. F. F. Wittert van Hoog land (kath.) A. W. F. Idenburg (a.-r.). Mr. A. Anemaja.-r.) Nieuwe samenstelling. J. J. baron van Vo:rst tot Voorts (kath.) met 42 stemmen; 9 op mr. Rink (v.-b.), 18 op dr. Stoop (s.d.a.p.), 3 op mevr. dr. «fetta Jacobs, 1 op mr. Fockema en 2 lanco. Mr. G. W. G. van den Berg (a.-r.) met 42 stemmen 17 op dr. Th. Stoop, 10 op mr. Rink, 2 op mr. Limburg, 1 op mr. van Aalten, 1 op mr. Fockema, 1 op de Zeeuw en 2 blanco. Jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar (o.-h.) met 43 stemmen, 18 op dr. Stoop, 10 op mr. Rink, 3 op mevr. Kluijver, 1 op de Zeeuw en 2 blanco. C. J. van Swaay (kath.) met 42 stemmen iegen 18 dr. Stoop, 10 op mr. Rink, 2 op mr. van Aalten, 1 op de Zeeuw, 1 op mej. van Dorp, 1 op mr. Tiel en 2 blanco. Mr. A. van der Hoeven (c.-h.) met 42 •temmen tegen 17 op Stoop, 10 op Rink, 3 op Tiel, 1 op van Aal ten, 1 op de Zeeuw en 2 blanco. A. J. A. Gilissen (katb.) met 42 stemmen tegen 19 op Stoop, 10 op Rink, 4 op prdf. van Vollenhoven en 2 blanco. J. H. de Waal Malefijt (a.-r.) met 43 •temmen tegen 19 op Stoop, 10 op Rink, 3 op G. Vlug en 2 blanco. Jhr. mr. E. B. F. F. Wittert van Hoog land (kalh.) met 41 stemmen tegen 19 'op Stoop, 10 op Rink, 2 op de Groot en 4 blanco. A. F. Idenburg (a.-r.) met 42 stemmen tegen 16 op Stoop, 9 op Rink, 2 op mr. Werker en 2 blanco. Mr. A. Anema (a.-r.) met 40 stemmen tegen 17 op Stoop, 8 op Rink, 1 op mr. Joekes, 1 op Visser van IJzendoorn en 2 blanco. Noord-Holland. t Oude samenstelling. Mr. F. S. van Nierop (v.-b.) -•« K. Gz. de Boer (v.-b.) Dr. J. Kraus (v.-b.) J. T. Crèmer (v.-b.) D. J. van Houten v.-b.) 4 t W. H. Vliegen (s.d.a.p.) Dr. D. van Embden (vrijz.-dem.) Mevr. W. C. B. Pothuis—Smit (s.d a p.) Mr. M. Slingenberg (vrij.-dem.) Nieuwe samenstelling. W. de Vlugt (a.-r.) J. Heerkens Thijssen (kath.) Mevr. W. G. -B. PothuisSmit (s.d.a.p.) Mr. H. Verkouteren (c.-h.) P. J. J. Haazevoet (kath.) F. W. Wibaut (s.d.a.p.) Prof. dr. D. van Embden (VD.) Mr. Slingenberg (V.D.) H. H. Vliegen (s.d.a.p.) Zeeland. Oude samenstelling. Mr. A. J. Fokker (c.-h.) Mr. C. Lusasse (a.-r.) Nieuwe samenstelling. A. A. de Veer (a.-r.) met 29 st. tegen 3 op H. Snijders (v.-d.), 4 op J. Oudegeest (s.d.a.p) en 1 blanco. Prof. dr. J, R. Slotemaker de Bruyne (c.-h.) met 21 ste. tegen 11 op J. Ellenbaas (v.-b.), 4 op J. Oudegeest (s.d.a.p), 3 op H. Snijders (v.-d.( Utrecht. Oude samenstelling. G. C. D. d'Aumale bar. v. Hardenbroek (a.-r.) Jhr. mr. J. W. M. Bosch v. Oud-Amelis- weerd (kath.) Nieuwe samenstelling. G. C. D. d'Aumale van Hardenbroek' (a.- r.) 22 st. Jhr. mr. J. W. Bosch van Oud-Amelis- weerd (kath.) 21 st. Voorts kregen: mr. A. F. baron van Lijnden 5, F. M. Wibaut 8, mr. J. Limburg 2, mr. Leliman—Bosch 2, F. W. Swane 1 st. Friesland. Oude samenstelling. H. H. van Kol (s.d.a.p E. J. Bergsma (v.-b.) H. Polak (s.da.p) Th. M. Th. van Welderëri bar. Rengcrs (v-b) Nieuwe samenstelling. Mr. J. J. Grol es (a.-r.) met 21 stemmen tegen 19 st. op H. H. van Kol (s.d.a.p.), 9 blanco, 1 ongeldig L. W. de Vries (c.-h.), met 23 tegen 19 st. op H. H. van Kol en 8 blanco. W. Fransen Jzn (kath.) met 22 tegen 19 op H. H. van Kol en 8 blanco. S. Sytsma (a.-r.) met 22 tegen 19 st, op H. H. van Kol en 8 blanco. Overijsel. Oude samenstelling. Dr. H. Franssen (a.-r.) Mr. W. L. de Vos van Steenwijk (c.-h.) J. C. L. v. d. Lande (r.-k.) Nieuwe samenstelling. Dr. H. Fransseri (a.-r.) met 28 st. tegen 8 op- F. M. Wibaut (s.d.a.p.) en 10 op ba ronesse van DedemaGeertsema (v.-b.) Mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk (c.-h.) met 28 st. tegen 9 op S. de Herder, 8 op F. M. Wibaut en 1 op J. Gelderman (v.-b.) J. C. L. v. d. Lande (kath.) met 28 st. tegen 8 op F. M. Wibaut, 9 op J. Gelder man en 1 op S. de Herder. Groningen. Oude samenstelling. R. P. Dojes (v.-b.) Mr. dr. G. C. Geertsema (.v-b. Mr. M. Mendels (s.d.a.p.) Nieuwe "same nste 11 ing. J. B. Westerdijk (vrijz.-dem.) Mr. S. de Vries Czn. (a.-r.) Mr. M. Mendels (s.d.a.p.) De heer de Vries is gekozen na twee vrije stemmingen en een herstemming met J. H. Eversen (s.d.a.p.) Drente. Oude samenstelling. Mr. G. W. baron v. d. Feltz (wild) Mr. H. Smeenge (v.-b.) Nieuwe samenstelling. J. B. Westerdijk (vrij.-dem.) met 23 te gen 11 st~ op H. Timmer (a.-r.) Mr. H. Smeenge (v.-b.) met 15 tegen 11 st. op prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruy ne (c.-h.) en 8 blanco. Limburg. Oude samenstelling. Mr. F. Janssen (katli.) O. M. F. Haffmans (kath.) Jhr. mT. L. H. L. J. v. d. Maesen de Som breff (kath.) Nieuwe samenstelling. Mr. F. I. J. Janssen (kath.) 27 st. O. M. F. Haffmans (kath.) 30 st. Jhr. mr. L. H. L. J. v. d Maesen de Som- breff (kath.) 30 st. Uit de Pers. Een heldere kerel. Vooral onder de landarbeiders en de kleine boeren, zegt onze Rotterdam mer, zoekt het socialisme zich ditmaal aanhang te verzekeren. Ben redacteur van het Rotterdamsche dagblad „Voorwaarts" verhaalt van een gesprek, dal hij voerde met een landarbei der. Aldus luidt het indrukwekkend ver baal: Ik houd een avondpraatje met een land •rbeider, een helderen kerel, die het ka pitalisme aan zijn lijf voelt, maar het ook met zijn geest doorziet. „Ik heb de heele dag geschoffeld: on der de socialisatie zou ik het beter gedaan hebben". Schoffelen is toch schoffelen en on kruid onkruid! „De boer zei vandaag tegen me: Haal die distels er met je handen uit; met de schoffel blijft de helft er in zitten en kan je met een paar weken weer. Toen zeg ik: Dat is dan in jou nadeel en in mijn voor deel. Hoe beter ik schoffel, hoe minder werk er is. Knoeien doe ik niet, maar voor extra werk dank ik je. Als ik voor de ge meenschap werkte, zou ik die distels aan pakken, al prikten ze mijn handen ook kapot. Maar nou moet ik zorgen, dat het werk gedaan wordt en ook óat er werk' blijft". Deze heldere kerel zou, naar hetgeen hij zelf verhaalt, de distels aanpakken al prikten ze ook zijn handen kapot, indien hij voor de gemeenschap werkte. Dan is hij toch anders, dan die andere heldere kerels die voor de gemeenschap werken. Anders dan die heldere kerels in Rus land, die zich voor de arbeidsgemeen schap kunnen geven en van wie mevrouw Roland Holst in haar „Uit Sovjet Rus land" verhaalt: „Men behoeft maar een of twee sovjet-bureaux gezien te hebben om te weten, dat w&dr is wat „iedereen" over het uiterst sloome arbeidstempa in deze broeiplaasen van luiheid weet te ver tellen. Er is tijd le veel en werk te wei nig; ook vaak een bedroevend gebrek aan hart voor het werk, aan toewijding en gemeenschapszin". Anders is hij ook dan die heldere ke rels, waarvan de socialistische wethouder de Miranda sprak toen hij van een deel der Amsterdamsche gemeentearbeiders, die voor de gemeenschap werken, het droeve getuigenis gaf: „gedurende den officieelen werktijd conserveert men zich zooveel mogelijk." Waarlijk, als de heldere kerel zijn mee ning ingang wil doen vinden, dat hij voor de gemeenschap werkend zijn handen met pleizier zal kapot werken, dan zal hij met ander materiaal moeten komen. Ongelooflijk. Volgens „Het Volk" dus lezen wij in de Maasbode had vorige week te Rotter dam een vergadering plaats van de „Ver- eeniging van Rentetrekcrs". Deze men- sclien die ondersteuning genieten van het Rijk, krachtens de Ongevallenwet, doen pogingen een landelijke organisatie op te richten, teneinde wijziging van de Onge vallenwet te krijgen, waardoor zij hopen dat vele grieven van de rentetrekkers weggenomen kunnen worden. Op deze vergadering dan hield een anarchisische dame, mevr. Kind—Touw, een inleiding. Wij citeeren het verslag: Zij vertelde om., dat de vereeniging zich tot de verschillend© politieke parijen heeft gewend met verzoek om steun. Geen der partijen kon ech ter toezegging doen thans een herzie ning der Ongevalelnwet aanhangig te maken Toen heeft de vereeni ging zich gewend tot den Vrijheids bond. Geconfereerd werd met mr. Dresselhuys en met den heer Drion. De spreekster vertelde, dat de heer Drion, ofschoon hij verklaarde eigen lijk van die heele Ongevallenwet weinig af te weten omdat hij er zich nooit mee bemoeid had, zich toch direct bereid: verklaarde voorstellen tot wijziging te doen, als hij ten min ste opnieuw voor de Kamer gekozen werd. En de anarchistische dame wekte de aanwezigen op, om te stemmen op den... Vrijheidsbond Wij zijn al aan veel' gewoon geraakt op het gebied: van liberale stembus-moge lijkheden, maar dit staaltje lijkt ons toch te kras. Verbeeld u, de menschen, die het liefst door alle sociale «wetgeving een streep haalden, koketteerend met een organisa tie, die blijkbaar verhooging van het rentebedrag beoogt! Waarschijnlijk hadden de goede lieden den Dresselhuys van 1918 op het oog en in de laatste jaren de politiek slecht ge volgd. En aldus lieten de onnoozelen zich .inpalmen, door hun meest verklaard.3 te genstanders. Als het geval op waarheid berust.grenst het ongetwijfeld aan politieke corruptie. Dat do Vrijheidsbond hengelt pnder Room sche tabaks-industrieelen, die ze met be loften paait, is al eig genoeg: deze poli tieke avonturiers moesten zich toch ont zien, op deze wijze hun „reputatie' voor goed te gfabbel te gooien. Toepassing van de Invaliditeitswet. Bij de wet van 24 December 1921 tot wijziging van de Invaliditeitswet is gelijk bekend de loongrens van de In validiteitswet verhoogd van f 2000 op f 3000, maar die verhooging van de loon grens was slechts een tijdelijke maatregel, welke voorloopig van kracht zou blijven tot 1 Juli van dit jaar. Aangezien nu de Regeering geen ont werp van wet aanhangig heeft gemaakt, waardoor deze voorloopige verlenging bestendigd zou worden en de Regeering met het oog op de ontbinding van de Sta- ten-Generaal geen gelegenheid meer heeft, alsnog een wetsontwerp dienaan gaande in te dienen, staat het vast., dat met 1 Juli a.s. de loongrens voor de In validiteitswet zal terugvallen op f 1200. Er rijst nu dus de vraag, voor welke arbeiders na 1 Juli zegeltjes geplakt moeten worden. Het bestuur van de Vereeniging van Nederlandsche Werkgevers heeft, waar het juridisch meeningsverschil over deze vraag nog Diet in hoogste instantie door den Centralen Raad van Beroep is opge lost, zich in verbinding gesteld met den minister van arbeid. Ingevolge het met hem gepleegde overleg heeft het bestuur zijn leden geadviseerd, met het plakken van zegels door te gaan voor allo arbei ders, die op 1 Juli reeds verzekerings- plichtig waren en alleen niet. te plakken voor diegenen, die na 1 Juli voor het eerst in dienstbetrekking gaan. Mocht het juridisch meeningsverschil, waan-an hierboven melding is gemaatót, in dien zin worden opgelost, dat ook voor andere arbeiders na 1 Juli op grond van het terugvallen van de loongrens niet ge plakt behoeft te worden, dan zullen de ten onrechte geplakte bedragen den werk gevers onverminderd worden geresti tueerd. Tot deze restitutie zal de minister van arbeid zijn volle medewerking alsdan verleenen. 1 Juli a.s. is ook nog in ander opzicht voor de toepassing van de Invaliditeits wet van belang. Dan immere wordt voor het eerst art. 33. dat tot nu toe door een overgangtermijn buiten werking was ge steld, in vollen omvang van toepassing. Dit artikel bepaalt, dat de arbeidor, die den leeftijd van 35 jaar bereikt heeft en niet reeds verplicht verzekerd ie, ook niet meer onder de verplichte verzekering kan komen. Van 1 Juli af zal dus hij, die den leeftijd van 35 jaar heeft bereikt, maar nog niet in de verplichte verzekering is opgenomen, daar buiten vallen, ook al zou hij overigens aan de vereischten vo«or den verzekeringsplicht voldoen. Laten belanghebbenden deze waarschu wing ter harte nemen. Sterk verlaagde prijzen op d© Spoorwegen. Maak U niet te spoedig blij, lezer, tot eene algemeene verlaging komt het voor loopig nog niet, doch er wordt goedkoo- pe reisgelegenheid geboden. De Spoorwegmaatschappij zal nL tus- schen tal van plaatsen op sommige dagen goedkoope treinen 2e en 3e klasse laten loopen en deze ook voor bescheiden beur zen beschikbaar 6tellen. Zoo wordt bijv. op Dinsdag 4 Juli a.s. aan gevangen met een extratrein van Twente en van de Veluwe naar Amster dam en terug voor slechts f 5.50, resp. f 4.50 in do 2e klasse en f 4 resp. f 3 in de 3e klasse, al naar gelang men van het beginstation of van een meer daarvan verwijderd station, zijn reis begint resp. eindigt. De treinen rijden snel, is het laatste in- laadstation aangedaan, dan gaat het in een vaart door, zoodat de afstand En schedeAmsterdam slechts 4 uur neemt, terug zelf6 in 3% uur. Tusschen aankomst en vertrek te Ara sterdam liggen ruim 9 uur, alzoo een mooien tijd voor ontspanning of om za ken te doen. Aanplak- en strooibiljetten geven alle bijzonderheden. Het. is te hopen, dat het publiek van deze werkelijke goedkoope treinen een ruim gebruik maakt en daar door toont, dat het wel reizen wil als het.maar niet zoo duur was. Gemeenteraad Katwijk. Vergadering van Donderdag 22 Juni 1922. des voormiddags to 10.15 uur. Voorzitter de burgemeester, de heer de Waal Malefijt. Afwezig is de heer v. d. Gugten, met kennis geving. De Voorzitter opent de vergadering met gebed. 1. Beëediging van het nieuwbenoemd raads lid, den heer D. C. v. Leeuwen. De heer v. Leeuwen (A.-R.) wordt door den secretaris binnengeleid en legt de gebruikelijke eeden af, waarop de Voorzitter hem feliciteert met zijn benoeming en den wensch uitdrukt, dat zijn werkzaamheden tot bevordering der Gemecn-i tebclangen mogen strekken. 2. Ingekomen stukken. De commissaris der Koningn bericht, dat tot leden der gezondheidscommissie zijn benoemd, de hoeren v. d. Meer te Katwijk en Sillevold te Val kenburg (de eerste als Voorzitter.) Do uitlcee- ring over het eersto kwartaal van de Gomaente bedraagt f 1800.10. Gedeputeerde deelen mede, dat er bezwaar bestaat tegen een clausulo in de verordening op do zeebaden, die vólgens hun aanwijzing gewij zigd wordt. Voorwerpen, waarmee overtreding tegen de verordening wordt gepleegd zullen ver beurd verklaard kunnen worden, wanneer ze aan de overtreders toebehooren, in de verorden ning stond worden verbeurd verklaard. Gedeputeerden wenschen dat van de leening voor den schoolbouw een andere aflossing wordt getroffen. Aldus besloten. De commissie voor steunverleening te Katwijk deelt mede, dat haar geldmiddelen onvoldoende zijn en verzoekt haar een crediet van f 4000 toe te staan. De Min. v. Arbeid schrijft, dat hij van zins is de steunverleening op 15 Juli a.s. te beëindi gen. Wil het Gem.-bestuur toch den steun voort zetten. dan moet daartoe een verzoek worden in gediend. Het epistel konn iet meer in de verga dering van B. en W. woden behandeld daar het eerst gisteren inkwam. De Voorzitter deelt als zijn opinie mede, dat dit schrijven tot voorzichtigheid manen moet. Spr. stelt voor aan de Min. te verzoeken deze steun wort te zetten, onder verzekering, dat alleen in hoog noodige gevallen steun zal worden verleend. Aldus wordt besloten. De Voorzitter stelt voor vooreerst sleehls f 1000 te verleenen, daar we nog geen tijding van Binnenl. Zaken terug ontvingen en om alles voor onze verantwoording te nemen lijkt spr. r.iet verstandig. De heer R. Ouwehand vraagt of ook de ongeorganiseerde gesteund zullen worden. De Voorzitter antwoordt dat deze roge* ling slechts voor de georganiseerden geldt. Voor de anderen werd nog geen regeling van regoe- ringswege getroffen. 3. Benoeming Wethouder in de vacature van wijlen D. Ouwehand Azn. De heer R. Ouwehand verwerft 12, do heer P. Meerburg 1 en de heer N. v. Paridon even eens 1 stem. Do heer R. Ouwe hand verklaart zijn be noeming te aanvaarden, waarop de V o o r z i t* ter hem gelukwenscht hem een aangename werkkring toewenschende. 4. Tot leden der commissie tot nazien der re- kening der bedrijven en der Gemeente over 1921 worden benoemd de heeren v. d. Perk, N. v. Pa ridon en N. Parlevliet. 5. Verordening tot regeling van het vervolg onderwijs wordt artikelsgewijze behandeld en vastgesteld. 5t. Voorstel tot het afzetten van grond. Dit betreft den grond langs den Nieuwen Comman» deursweg, waarlangs grond van Wassenaar en Katwijk ligt, die dikwijls verontreinigd wordt tusschen den weg en dien grond ligt echtor een strook Gemeentegrond van 1 M. breed; B. en W. et ellen voor op dio strook een hek to plaat sen. Conform besloten. 6. Voorstel subsidie-verleening aan de Ohr. Naaischool te Katwijk aan Zee. Deze vereeniging had over het afgeloopen jatr een tekort van f 517.48. Uit do post on voorziene uitgaven zal aan de Vereen, bet tekort worden aangevuld. 7. Wijziging begrootingen 1921 en 1922. Over eenige posten worden door den heer d* Ruyter Zijlker e.a. inlichtingen gevraag^ welke hem verstrekt worden. Do heer P. v. Duij ven boden vindt, dat' de begrootingen niet gehandhaafd worden. TeU kens worden weer posten verhoogd, sommige note bene met 40 pet. De Voorzitter antwoordt, dat er op heei wat posten ook bezuinigd, juist verleden week is bij B. en W. breedvoerig de zaak besproken en besloten voortaan den Raad dergelijke v©m wachtingen te trachten te besparen. In 't vervolg ziillen we eerst de kuilen iu de straat laten zitten enz. totdat de Raad een crodiet voor verbetering heeft verleend en niet daarvoor aan 't repareeren gaan. De heer de Ruyter Zijlker vindt, dat dit systeem niet deugt. Een verhooging van 4C pet. heeft geen pas. Laten we samenwerken onp verdere dergelijke overschrijdingen te voorkomen., Do Voorzitter geeft de verpekering, dai voortaan zooiets voorkomen wordt. Do wijziging 1921 wordt goedgekeurd evenals die van 1922. 8. Voorstel oninbaarverklaring belastingpoeten 1918. B. en W. stellen voor den ontvanger op zijD desbetreffende vraag mede te deelen, dat met do rechtsvervolging van niet-betalers kan worden voortgegaan. Zoo noodig kunnen dan posten wor* den oninbaar verklaard. De beer de Ruyter Zijlker vindt, dat de Raad als hij zich stelt op het standpunt gelik heeft, maar De Voorzitter: Dat moeten we altij* dat hebben we vanmorgen nog bij de eedafle^. ging gehoord. Do heer Parlevliet vindt dat men nt geen betaling meer van die menschen eischen ka* De Voorzitter antwoordt, dat dit niet in 't belang der Gemeente zijn zou. Het ligt niet in 't voofnemen van B. en W. om onmachtigeD tot betalen te dwingen, maar de ontvanger heeft rechtsingang gevraagd, daar anders de vorderin gen der Gemeente verjaren zouden. Elk geval zal dan afzonderlijk worden andor- zocht en, als dat noodig b^jkt, kan dan nog al* tijd ontheffing verleend worden. Het voorstel van B. en W. wordt in stemming gebracht en met 10 tegen 4 stemmen aangezien men. Tegen do heeren R. Ouwehand. de Klerk, v. Grimbergen en v. Parlovliet. 9. Rondvraag. Do heer v. Walsem wordt op zijn in de vorige Raadszitting gedane vraag over verstrekt ken van gelden door de Gem. Spaarbank vas repliek gediend. De heer de Ruyter Zijlker informeert waarom do uqaestie van do berging6ruimlo van „Het Groene Kruis" die toch voor onze Gemeente van 't hoogste belang is, thans niet ter tafel kwam. De Voorzitter antwoordt, dat. dit omr.o* gelijk was, doordat deze vergadering eerder word gehouden dan gedacht was. De hoor Meerburg wijsfr op het onvoldoen de politietoezicht bij het Prins Hendrikkanaal, waar de jeugdige Katwijksche barbaren vooral des avonds, de Gem.-vuÜnisschuit en schuttingen van omliggend^ terreinen vernielen. De Voorzitter zal de opmerking van den heer Meerburg aan het hoofd der politie oveiy Hierna sluiting. DE BEKEERING VAN EEN BOLSJEWIEK Ds. W. Hoek te Brussel schrijft aan de Nod e r 1.: In Ooslerbeek vertoevende, ontmoette ik aldaar een Deen, die mij in ons gesprek over allerlei vroeg of ik gehoord had van de bekeering van een der Bolsjewistische partijgangers in Finland. Ik zei van neen Daarop las hij mij diens getuigenis voor, hetwelk ik zoo veelzeggend en leerzaam vind, dat ik het U toezend. H Kan zijn nut hebben, ter genezing van sommiger men taliteit. Want 't schijnt mij toe, dat 't Bolsjewisme meer een mentualiteit is dan een stelsel. Is toch iets een stelsel te noe men, dat alleen destructief werkt, geen opbouwend beginsel of kracht in' zich draagt? De geest van Christus is dezen destructieven geest te machtig geworden. Ziehier het getuigenis van Walter Wih- ria, een vari de roode agiators voor de Bolsjewieken, die mede in de eerste rijen onder de Bolsjewieken in Finland geslaan heeft, gegeven van uit zijn gevangenis in Helsingfors, kort voor zijn dood. Niettegenstaande ernstige waarsc'nuwin gen, geloofden we, dat wij met het Bolsje wisme ons doel zouden bereiken; het So ciale geluk; maar integendeel heeft het opnieuw duizende proletariërs in diepe vernedering gevoerd. Men beloofde ons goud en groene bosschen; men sprak mooi over groote plannen en het toekomst geluk. En toen men door valsche en lage middelen de teugels van het bewind in handen gekregen had, kon men niets an ders scheppen dan verwarring en nog eens verwarring. Men werd genoodzaakt zichzelven te vervloeken, omdat men, om welke reden ook, zich had ingelaten met de jacht naar de voorgespiegelde weelde van het Bolsjewisme. "Vuile middelen zullen nooit tot een goed doel voeren. Dat zien wij nu klaar en helder voor onze oogen, als wij letten op de treurige gevolgen. Eerst nu, waar zoovele harten en zoovele families als het ware bloed weenën; eerst nü, waar wij het leven van zoovele duizenden verbit terd hebben, die een offer geworden zijn van het meedoogenlooze optreden van deze bloedhonden; ja, eerst nü, waar het spook van den ondergang, hetwelk ik zelf door mijn leugens heb opgeroepen, zich tegen mij zeiven keert; eerst nü erken ik openlijk: men beval mij te liegen, en als een gehoorzame slaaf deed ik dat.. Ik zweer met diepen ernst, dat de ellendige leer van het Bolsjewisme en het er door gekweekte jagen naar macht door mij veracht wordt, nu ik den dood tegemoet ga. In stille, nachtelijke uren heeft een edeler macht onbemerkt zich van mij meester gemaakt, en 'die zal voor eeuwig bij mij blijven, en dat is de liefde van mijn Verlosser. WALTER WIHRIA

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 6