Dagblad voor Leiden en Omstreken. v 'n overleg met den partijleider. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS V IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN PER KWARTAAL 12.50 l'ER WEEK 10.19 FRANCO PER POST PER KWARTAAL 12.90 3de JAARGANG. - VRIJDAG 23 JUNI 1922 - No. 671 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 589 6 ADVERTENTIE-PRIJS. PER GEWONE REGEL s 0.221 DES ZATERDAGS 4 t 10.30 i INGEZONDEN RECLAMES DUBBEL TA RIEK KLEINE ADVERTENTIES ran hoogstens l 30 woorden 50 cent; Zaterdags 75 cent bij vooruitbetaling. Dit nummer bestaat uit twee bladen De politieke zelfmoord die de liberale Statenleden in N.-H. voornemens waren te plegen, door in de plaats van twee lib. leden der Eerste Kamer twee S. Democrat ten te helpen verkiezen, heeft een nog emadelijker karakter, dan het aanvanke lijk scheen. De liberale N. R. Crt. vroeg of de par tijleiding niet had moeten ingrijpen. Maar wat blijkt nu? De politieke zelfmoord is gepleegd in overleg met den partijleider Mr. Dres- selhuys. Mr. Dresselhuys de angst-democraat van 1918, die do laatste maanden het land doorreisde om do kiezers tegen het roode gevaar te waarschuwen, heeft zelf geadviseerd in plaats van twee, vier so cialisten naar de Eerste Kamer af te vaar digen. Was hij in 1918 bevangen dioor de vrees voor rood, thans was het de vrees voor rechts die them van zijn politieke verstand beroofde. Kort samengevat zegt de N R. Crt. komen zijne motieven hierop neer: „dat de Vrijheidsbond tot deze sa menwerking met. de S. D. A. P. is ge dwongen door de houding van de ker- kelijken in andere provinciën, waar die, zooals in Zuid-Holland, een kleine meerderheid hebben, en volstrekt af wijzend staan tegenover de pogingen van andere partijen om de Eerste Ka mer-leden te kiezen volgens de evenre dige vertegenwoordiging. In Zuid-Holland b.v. bedraagt, naar men weet, de kerkelijke, meerderheid slechts twee stemmen (4240), en hier van maakt zij gebruik door allo tien zetels van dat gewest in do Eerste Ka mer te bezetten. Onder die omstandig heden achtte do leiding en de fractie van den Vrijheidsbond het noodig hier in Noord-Holland de kerkelijken met gelijke munt te betalen, en daarvoor was noodig de handen ineen te leggen met de S. D. A P. Men ontveinsde zich niet, dat dit zijn schaduwzijde heeft en Ihad, als wij ons niet. vergissen, dan ook oppositie in eigen boezem te overwin nen, maar tenslotte meende men, dat van twee kwaden het minst-kwade moest worden gekozen. Wat betreft de beide zetels, die de Vrijheidsbond aan de S. D. A. P. zal moeten afstaan, merkte men ons op, dat de Vrijheidsbond toch in geen geval zijn vijf zetels in de Eerste Kamer had behouden. Hij heeft nl. niet meer dan 11 vertegenwoordigers in de Prov. Sta ten, tegen de S D. A. P. 21 (de vrij- - zinnig-democraten hebben er 8). Met an dere woorden, de Vrijheidsbond had slechts recht op twee Eerste Kamer-ze tels, en de S. D. A. P. op 5. De fractie der S. D. A. P. heeft dus aan de groep van den Vrijheidsbond één Eerste Ka mer-zetel meer afgestaan dan haar toe kwam, door haar drie zetels te verze keren en zich zelf tevreden te stellen met vier" Hot is dus de schuld van die booze recli- terzijde. Aardig gevonden. Maar dit verandert niet aan het feit, Idat de liberalen alles willen offeren, zelfs him politieke eer, als hun dat voor- deelig kan zijn. Dat zij in naam van de Socialisten niets moeten hebben, maar dat hun strijd in de eerste plaats gaat tegen rechts. En eindelijk, dat nu weer duidelijk is [gebleken, dat'wie de candidaten van den Vrijheidsbond stemt de Socialisten steunt. Als de Vrijheidsbond 'de keus- heeft tus schen Troelstra die op revolu tie en omkeer aanstuurt en Go- lijn, die met vaste hand het schip van Staat, ook econo misch wil sturen in het goede spoor, dan kiest de Vrijheidsbond voor Troelstra. En nog wel in. overleg met den partij leider. Bovenstaande driestar werd reeds Don derdag geschreven. Sinds is echter de situatie gewijzigd. Maardo conclusie kau toch on veranderd worden gehandhaafd. Immers uit wat omtrent de verkiezin gen voor de Eerste Kamer gepubliceerd werd blijkt duidelijk, dat het verbond met de S. D. A. P. niet werd verbroken om principieele redenen, maar alleeen) uit tactische o ver we gin gear, •omdat Mr. Dresselhuys bevreesd werd door de .ontstemming onder de liberale kiezers. Voor ieder die nadenkt is het duidelijk, dat iemand wiens optreden door de stem ming onder een deel van de kiezers be- heerscht wordt, aan een machtige partij als de S. D. A. P. geen weerstand kon bieden. Men kan dan ook de S. D. A. P. nooit beter steunen, dan door te stemmen op de candidaten van den Vrijheidsbond! V Dresselhuys, De verkiezing van leden der Eerste Ka- 'mer heeft niet alleen voor het liberalis me een smadelijk verloop gehad, maar heeft ook de toch al niet sterke positie van don partijleider, Mr. Dresselhuys, ho peloos geschokt. De heer Drsselhuys, hoe bekwaam ove rigens o-ok, heeft getoond, voor het lei derschap van een politieke partij, niet de noiodige capaciteiten te bezitten. Hij is meer een 1 ij der dan een lei der. Dat is gebleken in de beruchte dagen van 1918, toen de houding van den heer Dressolhuys van dien aard was, dat hij sinds niet ten onrechte als „angst-demo- xcraat" wordt aangeduid. En het is weer opnieuw en in nog veel sterkere mate gebleken bij deze verkie zingen. Twee liberale zetels werden verkwan seld om toch maar het rechtsche gevaar te koeren. Maar toen kwam er oppositie in eigen- kring. De meelevende liberalen bedankten voor de eer om voor het roode karretje te worden gespannon en de N. R. Gr t. maakte zioh tob tolk van de ontevrede nen. En weer sloeg Mr. Dresselhuys de schrik om het hart. Hii had, het bleek duidelijk, op het ver keerde paard gewed. Het samengaan met de S. D. A. P. zou niet zijn in het belang van den Vrijheidsbond. En zoo kwam hij er toe, uit En zoo kwam hij or toe, uit pure angst te adviseeren, het verbond met de S. D. A. P. te verbreken. Zoo de wind waait, waait mijn jasje. Ziedaar de tactiek van Mr. Dressel huys. Maar van een partijleider mag toch iets anders worden verwacht. STADSNIEUWS. Journalisten-bezoek. Omtrent hot bezoek der buitenlandsche jour nalisten, die tor gelegenheid van de Haagsche Conferentie aldaar vertoeven, aan onze stad kunnen wij mededoelen, dat zulks geschiedt op uitnoodiging van de afd; Leiden van Vreemde^ lingenverkeer. Zaterdag 10 uur arriveeren zij aan het sta* tion, alhier, alwaar zij door den voorzitter van V. V. V., den hoer Ch. van Spall, waarschijnlijk in de eerste klasse wachtkamer zullen verwsl* komd worden. Daarna wordt een bezoek gebracht aan de stad, waar o.m. zullen bezichtigd worden bet Stadhuis, de Pieterskerk, het Jan Sesijushof, de Academio en tenslotte de gebouwen van de Uit* gevers Mij. Sijthoff aan do Douzastraat waar do bescheiden van de Russische Conferentie ge drukt worden. Na bezichtiging van het standbeeld van v. d. Werf gaat men naar den Ouden Singel, alwaar voor de Lakenhal de boot zal liggen die de deel nemers naar het Kagermeer zal brengen^ Op do boot zal de lunch gebruikt worden. Onder veel blijken van belangstelling mocht do hoer P. J. Mulder, de ne6tor onzer A. R. par tij alhier, vandaag zijn 86e verjaardag vieren. Do heer Midder mag nog een uitstekende ge zondheid genieten. Aangifte is gedaan door zekeren P. B., dat hij in den gang van zijn woning in de Brande- wijnsteeg ie mishandeld door vrouw F. Gistermorgen omstreeks 8 uur geraakte de 14-jarige A. H. uit Katwijk aan Zee, die op het roer van een zandbak stond van een sleep die door de Haven voer, te water. De heer W. Goud, 6prong daarop gekleed te water, en bracht den drenkeling op hot droge. Geen van beiden had e-enig leisel bekomen. Door omwonenden werd A. H. van droge kleèren voor* DE EERSTE KAMERVERKIEZING. Over den verrassenden haast schreven we don verb ijs teren den uitslag der ver kiezing van leden der Eerste Kamer, die tengevolge had dat de rechterzijde thans 41 van de 50 zetels bezet, en dat van de vroeger oppermachtige liberalen nog- slechts één lid overbleef, schrijft de Haag sche correspondent van de Telegraaf: De Rechtsche meerderheid is vergroot van 32—18 tot 41—9. Daarmede heeft de coalitie in de Eerste Kamer voorloopig een burchtgekregen, die eenvoudig niet te bestormen is. Noord-Holland, dat altijd overwegend links was, vaardigt nu liefst 4 rechtsche ledon af. In' Eriesland waren alle „afge vaardigden links, nu zijn ze allen rechts. Zelfs in Groningen hebben do rechtsche partijen een zetel gekregen. Op het oogen blik, dat we dit schrijven zijn de factoren, die tot dit-alles hebben geleid, nog niet volledig te overzien en daarom moeten wij ons oordeel voorbehouden. Vaststaat echter, dat de Liberalen een la/a'rzelende houding hebben aangenomen en met 't oog op de oonservatieve stroo ming in eigen geledoren het niet hebben aangedurfd met de sociaal-dem. en de Vrijzinnig-democraten één lijn te trekken. Ze hebben op de meest zonderlinge en in consequente wijze gewerkt met blanco stemmen en zelfs met 6 temmen op recht sche candidaten. Het gevolg is geweest, dat deze verkiezingen voor den Vrijheids bond niet minder dan oen débiTcle hebben gebracht. Bij een beschouwing van de uitgebrach te stemmencijfers blijkt ten duidelijkst, dab de Statenleden behooren- de tot den Vrijheidsbond feite- lijk niet hebben geweten wat ze moesten doen. Een vasté lijn is niet gevolgd, hoewel men zioh in 't algemeen hoeft georiënteerd naar rechts. In Noor d-H o 11 a n d bijv., waar een kwartier voor de vergadering de overeen komst met de overige linkscho fracties werd opgezegd, bevorderden de liberalen de verkiezing van vier sociaal-democra ten. In Friesland edhter volgden de li beralen een heel andere taktiek; daar stemden ze om de socialisten er uit te houden eendrachtig blanco, met het ge volg, dat de rechtsche candidaten stuk voor stuk zegevierden, hoewel de meer derheid in de Staten linies is. In Gro ningen deden ze weer anders. Toen daar hun eigen candidaat, de algemeen geëerde oud-gouverneur der provincie, mr. Geerteema gevallen was, stemde het eene deel van de liberalen op de socialis ten, doch het andere deel op den A. R. oud-minister de Vries, die gekozen werd. Zoo zwalkten de liberalen heen en weer en het gevolg was, dat ze zelf, in letterlijken zin werden afgeslacht. Hun taktiek sloeg hen met machteloosheid, wat hun eigen partij betrof en bracht aan de rech terzijde 'n ontzaglijke meerderheid in den Senaat. Wanneer de rechtsche coalitie bij de verkiezingen voor de Twcedo Kamer de nederlaag mocht lijden, zal er met een Eerste Kamer, die bijna geheel rechts is, een toestand van even groot© verwarring als onvruchtbaarheid zijn ontstaan. Val len echter de verkiezingen zoo uit, dat er een principieel rechtseh Kabinet kan op treden, dan kan de rechterzijde voorloo pig doen wat ze wil en heeft ze met de Eerste Kamer feitelijk géén rekening meer te houden. De machtspositie van de rechterzijde in ons Hoogerhuis is gedurende heel onze parlementaire historie nog nooit zoo sterk geweest als op dit o ogenblik." Omtrent do sensationeel© zitting van de Staten van Noord-Holland schrijft men aan de Maasbode: Zelden maakten wij een vergadering en nimmer een Statenzitting mede, die zulk een geagiteerd verloop had als deze. De houding van den Vrijheidsbond was een volkomen verrassing. Voor allen, zoo wel voor de leden der rechterpartijen als voor die der Vrijz. Dem. en S. D. A. P. Misschien ook wel voor hen zelf. Immers het getroffen aceoord werd pas opgezegd één kwartier voor de Statenzitting. In den morgen waren de heeren Dresselhuys en Drion bij „Brinkmann", in Haarlem gezien, zoodat er natuurlijk verband werd gebracht tusschen dit bezoek en de hou ding van den Vrijheidsbond. Na de eerste twee stemmingen, die de heeren De Vlugt en Heerkens Thijssen in de Eerste Kamer brachten, liepen leden van den Vrijheidsbond bij de rechterpar tijen'om stemmen te bedelen voor de can didaten van den Vrijheidsbond. „Jullie hebben er nu twee", zoo luidde het, „wees nu tevreden." De rechterpartijen wilden daarvan na tuurlijk niets weten cn heimelijk hadden vele rechtsche Statenleden, die al jaren in de Staten meeloopen, wel wat leedver maak wanneer zij terugdachten aan den tijd (die nog zoo ver niet achter ons ligt) dat de liberale heeren de rechtsche vertegenwoordigers beschouwden als nul len voor het cijfer. Er hecrscht© een geagiteerde stemming De uitslag van elke stemming werd een verrassing. Ten slotte sloegen de Vrijheidsbonders weer .om, en stemden ze weer de heeren Van Emb- den, Vliegen en Slingerberg. De houding van den Vrijheidsbond waö stuurloos. Aan schampere opmerkingen van de zijde der S.D.A.P. aan hun adres, Vrij heidsbonders, ontbrak het. niet. De rechtsche partijen hadden met een drietal candidaturen rekening gehouden, •n.ï. die der heeren die Vlugt, Heerkens, Thijssen en H. Verkoutoren. De eigen aardige wending van de verkiezingen bracht haar een wijle in verlegenheid .om endidaten voor de Eerste Kamer to vin den. De heer mr. A. Bruch (A.-R.) pre senteerde zelfs Eerste Kamerzetels aan verslaggevers! Het leek wel een uitver koop. De nieuwe Kamer. Do*Kamer telde tot heden: Links 18 le den, t.w. 11 Vrijheidsbonders, 5 sociaal democraten, 2 vrijzinnig-democraten* plus den heer Van der Feltz. Rechts 31 leden, t.w. 17 R.-Katholie-i ken, 9 antirevolutionairen en 4 christa* lijk-historischen plus den heer Fokker. Voorts vas er één vacature in Gelder land (door het overlijden van mr. Ree kers R.-K.) Van de aftredende leden hadden zich'; niet herkiesbaar gesteld de heeren Cre-! mer. Van der Feltz, Van Nierop, Kraus,- Lucasse. Niet herkozen zijn de heeren Fokker in Zeeland, Van Kol, Polak, Bergsma en Rengers in Friesland, De Boer en Van Houten in Noord-Holland, Dojes en Geertsema in Groningen. Nieuw gekozen zijn de heeren Fransen (R. K.), Sijtsma en Croles (beiden A. R.)'. -en De Vries (C.-H.). allen in Friesland? Wibaut (S. D. A. P.), Heerkens Thijssen j en Haazevoet (beiden R. K.), De Vlugt (A.-R.) en Verkouteren (C.-H.) allen in N.-Holland; Westerdijk (V.-D.) in Gro-« j ningen en in Dlenthe; Dobbelman (R. K.) in Gelderland; De Veer (A.-R.) en 1 Slotemaker de Bruïne (C.-H.) in Zeeland? mr. S. de Vries Cz. (A.-R.) in Groningen. - De nieuwe Eerste Kamer is thans sa- mengesteld uit 9 leden links (1 Vrijheids- bonder, 4 vrijzinnig-democraten en 4 so ciaal-democraten) en 41 Rechts (21 Roomsch-Katholieken, 13 Antirevolutio1- nairen en 7 Christelijk-Historisclien). 0uderdom9- en Invaliditeitsrente. Overzicht van de ingevolge de Invali diteitswet en de Ouderdomswet 1919 toe gestane renten: Op 1 Juni 1922 werden 1310 weduw- renten en 2927 weezenrente krachtens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op ge noemden. datum krachtens art. 373 dier wet. 19605 personen in let genot verkeer- deen van eene als vrucht hunner verzeke ring verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Krachtens de vrijwillige verzekering, geregeld in de Ouderdomswet 1919, waren op vorengenoemden datum 45653 perso nen in het- genot van eene, als vrucht, hun ner verzekering verkregen, Ouderdoms rente van drie gulden per week. Terug naar het districtenstelsel? M r. H. P. Mar.chant schrijft in de laatste .aflevering van „De Opbouw", in een artikel „In afwachting" o.m.: ^Indien de evenredige vertegenwoordi ging het aflegt, dan zal het zijn omdat ons volk voor het vatten van haar juisten grondslag nog niet rijp is. Do practijk er van geeft aanleiding tot allerlei gelief- hebber en allerlei woekering van politie ke paddestoelen; als ons volk daarmede geen korte metten weet te maken, zal men tot do enkelvoudige districten moeten te- rugkeeren. De woekering zou anders het democratisch juiste parlementaire stelsej in den grond werken en don invloed van het volk op zijn eigen regceringsbeleid vernietigen." Het faillissement van de Nederlandsche Spoorwegen aangevraagd. Mr. Van Woelderea heeft, naar het „N. v. d. D." meldt, in opdracht van een cliënt bij de Ubrcchtsche rechtbank het faillissement van de Nederlandsche Spoor wegen aangevraagd. De zaak is deze De Noord-Brabant-Duitsche Spoor heeft van haar in 1871 uitgegeven obligatie- leening in een tijdvak van 35 jaren geen coupons betaald, noch uitlotingen doen plaats vinden van die leening. Toen na de Nederlandsche Spoorwegen de Noord- Brabant-Duitache Maatschappij overna men met alle lusten en lasten, heeft de cliënt van den heer van Woel doren de Nederlandsche Spoorwegen gesommeerd tot betaling van deze achterstallige oou- pons, op welke sommatie de Nederland sche Spoorwegen niet- hebben gereageerd. Ten einde nu een zeer langdurig civiel- proces te dezer zake te vermijden, heef? FEUILLETON. De Germaansche gevangene Eén verhaal uit de eerste eeuw: onzer jaartelling. Hij had van verre, schemerend en ondui delijk, de fontein des levenden waters aan schouwd, waaruit dat Boek met zijn ge schiedenis, dio Hoop met haar geestdrift en die onvernietigbare vaderlandsliefde waren ontvloeid. Want hij had een Joodsch hart gevon den, dat geloofde in den levenden God. XVII. Het Paaschfeest was geëindigd. De tien duizenden pelgrims, die Jeruzalem hadden vervuld, of, gelijk Onias en Esther, in de naburige plaatsen onderdak gevonden hadden, verspreidden zich langzaam en vertrokken uit elke poort, langs alle we gen en voetpaden naar hun woningen in verwijderde landen of in de steden en dor pen van Judea. en Galilea. Onias bleef langer te Jeruzalem dan de meeste feestgangers, tot eindelijk Laon ongeduldig werd en vooral Callias weinig zin toonde om nog langer te blijven in *en stad, waar beeldhouwwerk als een foort van heiligsöhonnis beschouwd werd. Eindelijk was het kleine reisgezelschap opnieuw bijeen. Laon,- Onias, de beide vrouwen en Hilda reden op ezels, Siward en Callias reisden to voet. Zij doorwaadden de Kidron, die vol over haar steenachtige bedding murmelde, bestegen het steile pad naar Bethanië. langs geurende bloomen, onder de schaduw van vijgeboomen, tusschen ©lijfboomen en myrten door, en nu en dan onder de wui vende waaiers en palmen. Esther dacht met aandoening aan ko ning David: „Absalom, mijn zoon! Mijn zoon Absalom! Ach dat ik voor u ge storven ware! Mijn zoon! Mijn zoon!" 't Was moer dan een echo van deze woorden, die in haar hart weerklonk. Haar geheele wezen trilde ten antwoord. Zij wist wel hoe veel en hoe weinig ze zei den: hoe men wenscht te sterven als onze dierbaarsten ons ontnomen worden; hoe gaarne zij haar kindoren in den dood ge volgd was; hoe ze verlangd had ook in vrede in de catacomben te Rome te lig gen; en hoe ze vleugelen ooner duive be geerd had om honen te vliegen waar ze zou mogen blijven. Onbekend, denker, een wildernis was de wereld aan gene zijde des grafs; maar zij wist, wist zeker, dat heb heelal dooi* God vervuld werd! En waar haar geliefden zich bevonden in duisternis of licht daar wenschte zij hoen te gaan, 1 Onias dacht aan gansch andere dingen. De geschiedenissen zijner jeugd waren ge weest de verhalen van het martelaarschap van zijn volk onder Antiochus Epifanes; van de heldhaftige moeder die haar zonen aanvuurde om liever den wreedsten dood te lijden dan afvallig te worden; van ont wakende vaderlandsliefde onder de Macha- beën. En twee voorvallen waren hem zoo dik wijls verhaald en hadden zich zoo in zijn geheugen en verbeelding" vastgeworteld. dat ze hem voorstonden als ware hij oog getuige geweest. In de heerlijke voorhoven des tempels, nu door Herodes met prachtige zuilengan gen ombouwd, gingen de praestere kalm voort de verschuldigde offers te brengen, terwijl Pompejus' 6tormwerktuigen de mu ren beukten. En toen de tempel, die te vens citadel was, niet meer verdedigd wor den kon, had de vijand hen van de steilte in dat ravijn nedergestooten. Hij herinnerde zich hoe zijn jeugdig hart getrild had bij 't hooren van dat ver haal. Hij zou ook zoo gehandeld en 't zelf de lot ondergaan hebben. Nog levendiger stond hem een ander fcooneel voor den geest. Tijdens de onophoudelijke burgeroorlo gen, die op de verdeeling des rijks na den dood van Alexander volgden, had in de stand oen oud man geleefd, met nama Onias; zoo verheven van geest en nedrig van gemoed, en zoo afkoerig van twist dat men zijn gebeden even grooten invloed toekende als die van Elia, en dat ook zij, die zijn heiligheid niet achtten, toch zijn tusschenkomst op prijs stelden. Een der strijdende partijen trok hem uit zijn huis en verlangde dat hij tegen haar tegenpartij zou bidden. De oude man had niet geleerd door ge^ beden te vervloeken. Rustig knielde'hij ne der in 't midden van de opgewonden me nigte en bad overluid: O God, Koning des heelals! aan de eene zijde staat uw volk; aan de andere zijde zijn uw pries ters; ik smeek U: hoor de beden van geen van bedden terwijl ze elkander benadee- len willen." De kreten van de woedende partijgan gers overschreeuwden hem; een menigte 'Bteenen verbrijzelden zijn grijzen schedel en doofden 't leven in 't zwakke lichaam. HU stierf als martelaar voor de barmhar tigheid. Temidden van de akelige herinneringen aan moord on doodslag, aan achthonderd i kruisen op één dag opgericht in 't ge- zidht van deze wallen, aan woedende slalrbtingen en verraderlijke Jan val Ion, verress voor hot oog der Farizeërs de ge stalte van dezen grooten naamgenoot, die als offer voor den vrede viel; gelijk een giraal van, de zou aan van donder zwan- geren hemel. „Indien onze zonen nog loefden," z©5 de hij tot Esther, „zouden we zo gewiVaj afstaan voor een dood als die vaii Onias." De duisternis viel. toen zij don berg rug waren overgetrokken, die leidde naafl Bethanië, dat in de vallei tusschen pal men en olijfboomen verscholen lag. Laon wenschte den nacht in het veilig« dorp door te brengen. Maar Onias wei gerde. De volgende dag was Sabbat, ea hij besloot tot de herberg tusschen de heuvelen te reizen, halfweg Jericho, ora daardoor den volgenden dag op zijn tochfi binnen de perken van de Sabbat sreis te blijven. - Beide oude mannen waren ontocgoeL» lijk. Onias zou alles opgeofferd hebbes voor de bescherming van zijn rcisgenoo- ten behalve een voorschrift der ouden. Laon zou alles toegeven bohalvc eet Joodsche bijgeloovigheid. En zoo reisden Onias en Esther alleen voider, terwijl Laon en de overigen bij de bron v.n 't dorp overnachtten. Ze waren nog niet ver gegaan toen de avondstilte gestoord werd door zwak, verwijderd hulpgeroep. Siward hoorde heb 't eerst en spoedde zich mot Callias en een paar dorpelingen don woesten, oenzar men weg _op. (Wordt vervolgd).. j

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1