Ingezonden. zr.ak een principieel lcaraklcr, Spreker beloog! voorts, dat er geen enkele reden is om het re servefonds, 8tel dat het noodig mocht worden, niet aan te spreien. Wat heeft de burgerij aan zulk een groot reservefonds? Spreker geeft toe, da* een individueele belasting gemakkelijk be taald wordt, maar het moet toch betaald worden Men wijst op de buitengemeenten, maar we mo gen die menschen toch niet gebruiken als melk koetjes. De beer Bots, weth., zegt, dat B. en W. niet tegen verlaging van den gasprijs zijn; vandaar dat ze nu «ok met hun voorstel komen. Maar ze willen eefi voorzichtige politiek voeren, De V o o rz zegt, dat hier van een indirecte belasting geen sprake is. Spreker heeft vroeger ook zoo geredeneerd, maar het is toch een fou tief standpunt. We hebben een bedrijf, en nu is het de vraag of bet winst mag maken. Niemand die deze vraag ontkennend beantwoordt. En nu cal er toch niemand zijn die zal willen volhou den, dat B. en W een overmatige winst willen maken Spreker wijst bijv. op Zaandam, waar meer^^an een ton winst gemaakt weid. De heer Van Eek: Maar dat was gedwon gen door Ged. Staten. De Voori vervolgt, dat er geen enkele grond is om te zeggen, dat een fabriek als deze niet een matige winst mag maken. Do zaak zou anders zijn, als de gasprijs hier buitengewoon hoog was. Dat is echter niet het geval. Het amendement. Van Eek, verlaging met 2 oen1* wordt nu in stemming gebracht Do uitslag is, dat de stemmen slaken. Voor stemmen de heeren Bisschop, Wilbrink, Jan de Lange, Kui- venboven, Heemskerk, Knuttel, Mevr. v Itallie en de Soc. Democraten. In de volgende vergadering zal dus opnieuw worden gestemd (Afwezig waren de heeren Sanders, Eikerbout en Schonevéld). Hierna wordt de vergadering geschorst. Avondvergadering. 'Uk- De heer Schoneveld is thans aanwezig. Aan de orde komt: 17o. Voorstel in zake de reorganisatie ▼an het Openbaar Lager Onderwijs. De Voor*, geeft gelegenheid tot het houden van algemeene beschouwingen, waarbij dan te vens de voorstellen inzake uitstel kunnen wor den besproken. De heer Sijtsma (VJ).) heeft met genoegen kennis genomen van dit voorstel. Steeds heeft hij in de hier aangegeven richting gewerkt. Al leen spijt het hem dat de tegenstanders toen niet wat meer hebben meegewerkt aan de democra tiseering van het onderwijs. B. en W. zeggen, dat het onderwijs door dit voorstel niet beter zal worden SpTeker meent echter het tegendeel, daar de ontwikkelingsmo gelijkheid nu beter wordt bevorderd door het onderwijs tot het zesde leerjaar gelijk te doen rijn Daarna kan den de meest geschikte rich ting worden gekozen. De heer v. Hamel (V.B.) meent det er al leszins reden is doze zaak uit te stellen We weten volstrekt niet welke plannen de Minister heeft en evenmin hoe de Kamer er na de ver kiezing zal uitzien Bovendien ziet spieker de dringende noodzakelijkheid van kardinale wijzi gingen niet in. Daarbij komt, dat men alles des organiseert als op deze beslissing terug geko men zal moeten worden, wat zeer waarschijnlijk is, daar de splitsing niet in het belang van het onderwijs ie Bovendien meent spreker, dat da reorganisatie z. i. toch niet op 1 Sept gereed kan 0 v Dè heer M e ij n e n (C. H.) heeft zich bij zijn voorstel tot nitstol beperkt tot die pun en, die betrekking hebben op de splitsing dor scholen. We weten nog niet wat de technische herziening zal inhouden, maar de bedoeling is zeer aanzienlijk te bezuinigen. Wij weten niet wat die voorst ellen zullen inhouden. Maar het- is duidelijk dat er iets gedaan moet worden, en dat waarschijnlijk de voorgeschreven splitsing zal vervallen. Als het mogelijk is de splitsing te voorkomen, dan meent spreker, dat we het moeten doen, niet alleen om de koeten, maar ook om bezwaren van blijven don aard. Er moe ien meer hoofden zijn, we zullen dubbele stel- Jen leermiddelen moeten hebben en bovendien zul Ion twee hoofden met verschillende inzichten noot en werken. Nn bestaat de mogelijkheid dat straks blijkt dot de splitsing niet noodig was en dat de bezwaren kunnen worden voorkomen. Spreker is het niet eens met den heer v. Hamel, Jut er weinig urgentie in deze voorstellen ia Verschillende dingen, bijv. de bevolking der «cholen, vragen om oplossing en moeten als zeer agent worden beschouuwd. Spreker wil 't uit- Jtel beperken tot de splitsing. Spreker wijst er «og op dat de hoofden uitspreken dat zij in Set belang van het onderwijs de splitsing be treuren. De heer Groeneveld zegt, dat B. en W. htm voorstel hebben gedaan omdat de wet het nu eenmaal voorschrijft. Ze hebben *t blijkbaar met tegenzin gedaan en het voorstel lijkt dan ook meer op ontduiking van de wet, dan op uit'voering. B. en W. trachten zoo veel mogelijk het bestaande te handhaven. Dit y^jkt uit het systeem opleidingsscholen, waar door de standenscholen feitelijk blijven bestaan. Men wil de leerlingen nu scheiden naar de ont wikkelingsmogelijkheden, maar dat is op dien leeftijd absoluut onmogelijk. Spreker voorziet een groot en drang naar de opleidingsscholen. Ook wordt getracht het ambulant! am e zooveel mogelijk te doen blijven bestaan Verdier vraagt «preker hoe B. en W. zich de regeling van de M. TJ L. O denken. Uitstel acht spreker niet ge wen scht Het is niet noodig en bovendien zal Iftstel groote kosten met zich brengen. De heer Oostdam (R K.) had veel meer belangstelling verwacht van de zijde der onder wijzers. Verder is spreker het geheel oneens mot den heer Groeneveld dat B. en W. de wet zouden willen saboteeTen Zij hebben zeer goed rerk geleverd, wat ook blijkt uit een brief van den Bond van N. O De Bond wil van alle kin deren één leerplan maar hij zegt verder dat de bedoeling niet mag zijn het onderwijs te nivel- ïeeren. Spreker geeft toe, dat B. en W. laat zijn, Jiaar het heeft dit voordeel, dat we ons allicht gemakkelijk kunnen aanpassen aan de nieuwe wet Van twee zijden is hier uitstel bepleit Spr. meent dat we of alles moeten aanhouden of «iets. We kunnen niet een paar radoren uit het geheel wegnemen. Met hot voorstel Meijnen <an spreker dus niet meegaan. Omtrent dat van Üen heer Van Hamel wil hij het oordeel van B. en W afwachten. De heer Knuttel (Comm.) zegt, dat de lang aangekondigde voorstellen nu eindelijk ge komen zijn. Et is steeds g-zegd dat ze moeste» brengen de eenheidsschool. Het lijkt echter niets op. Spreker was beniewsrd op welke wijze B. en W. de wetsvoaHpekriflen zouden ontwij ken. Deze vooiwteUen staan op een treurig laag peil Dat blijkt al dadelijk uit de voordeelen die men iet van verwacht. We behouden niet alleen de splitsing in de standenscholen, maar <fs splitsing is door het talmen zelfs grooter gcr r- den, door de oprichting van de Eerste Le'.lie Schoolvereeniging. Spreker is het met d heer Groeneveld, die zich zeer slap uitdrukte .i niets geen verontwaardiging aan den dag kgde, ge heel eens Het verder gaand onderwijs wordt zooveel mogelijk voor de beter gesitueerden go- reserveerd. Dit blijkt wel hieruit dat men slechts één opleidingsschool heeft gedacht. Men zal wel achterdeurtjes weten te vinden om niet gewenschte elementen te weren. Een bezwaar is voor spreker voorts, dat, in alle voorstellen wordt vastgehouden aan de d r i Ischool. Deze wet laat geen grondige verbetering toe. Ook wraakt spreker de door de S D. A. P. gewilde afschaffing van het Fransch. Mevr Dubbeldeman: Hè! De heer Knuttel: Ja, hè. Men had het Fransch, nog steeds de meest verbreide taal, voor alle scholen verplichtend moeten stellen. Spreker betreurt het, dat, over belangrijke vraag stukken, als deze hier, al lachend worden be handeld. Spreker zet dan verder de groote be- teckenis van het aanleer en van een tweede taal in het licht Nu het in de eerste klas niet mo gelijk is, wil spreker het in elk geval in de zevende en de achtste klasse. lü dit erbandi be pleit spreker kleine kassen Er is, zegt spreker, tenslotte bij deze voorstellen op geen enkele ver betering van het onderwijs gerekend. De heer Wi l mer (R. K.), zou willen vragen waarom die z g. eerste klasse scholen in stand moeten worden gehouden De Voorz. wil dit bij de artikelen behande len. De Voorz. moet eccarteeron wat omtrent de inriohting van de scholen in 'het midden is gebracht Dat komt bij de amendementen. De heer Sijtsma, zegt spreker ziet in deze voorstellen werkelijk een verbetering Spreker hoopt dat dit naderhand zal blijken, maar hij kan het tot zijn leedwezen niet inzien. DaaT is bijv. de splitsing van de scholen die spr. niet in het belang van het onderwijs, evenmin als de afschaffing van het Fransch Spreker begrijpt niet, hoe met name de Soc. Dem dit steeds be strijden. Sprker hoopt echter dat hij het mis heeft. De heer Groeneveld heeft gezegd dat B. en W met tegenzin voorstellen hebben gedaan. Tot op zekere hoogte is dit juist. Er is echter geen sprake van dat zij de wet hebben willen ont duiken. Spreker vestigt er nog de aandacht op dat de kwestie van de Standenscholen in de Ka mer niet beslist is. Hij merkt hierbij op dat van Standenscholen alleen kan worden gesproken, als bepaalde leerlingen worden genoemd. Daar is hier echter, nu het schoolgeld gelijk is, geen sprake van Spreker ontkent voorts, daft hij door zijne plannen niet bekend te maiken, de stichting van een bijz neutrale school in de hand' heeft gewerkt. Hij heeft steeds overal zijn plannen bekend gemaakt en bij bedoeld bestuur op uitstel aangedrongen. Wat de voorstellen tot uitstel betreft sluit bij zich aan bij de opmerking van den heer Oost- dam. We moeten een van twee. SpTeker gevoelt veel voor bet voorstel van Hamel, er is voor uitstel zeer veel te zeggen Toch kunnen B. en W niet adviseeren het voorstel Van Hamel aan te nemen. Hier rijzen groote practische bezwa ren. We weten nog niets van de plannen, we weten niet of deze minister aanblijft en wan neer eventueele voorstellen zullen worden be handeld. Voorts acht spreker 'het niet waar schijnlijk, dat do splitsing die hij niet in het belang van de 6chool acht voorkomen zal worden Daartoe zouden in de wet zeer ingrij pende wijzigingen van de wet noodig rijn Hier komt nog bij, dat als we dit plan aanhouden, we met de reorganisatie nog een jaar zullen moeten wachten, tot den aanvang van een vol genden cursus. Dan, met 1 Januari is de dis pensatie inzake het ambulantisme vervallen. Het zevende leerjaar moet op 1 Maart klaar zijn. Waar moeten we die leerlingen onderbren gen. Om al deze redenen acht spreker uitstel niet verantwoord Komt er een wetswijziging, waarmede deze besluiten in strijd zijn, dan zul len daaraan zeker overgangs- en dispensatie bepalingen zijn verbonden b. en W. moeten dus Je voorstellen tot uitstel afwijzen. De heer Meijnein zegt, er niet op te slaan, als zijn voorstel wordt aangenomen, indien met de uitvoering van die punten gewacht wordt, tot wijzigingsvoorstellen uit Den Haag. Spreker trekt zijn voorstel in. De Voorz. zegt, dat misschien nog gewacht zou kunnen worden met de verbouwing aan de scholen. De splitsing zelf moet echter doorgaan. Tegen het denkbeeld van den heer Oostdam, de datum van uitvoering aan B. en W. over te laten heeft spreker geen bezwaar mits men niet ver wacht, dat zij zullen wachten op de wijzigings voorstellen. Is dat de bedoeling dan is het maar beter dat tot uitstel wordt besloten. De heer M o ij n e n vraagt of de benoeming van hoofden en de splitsing wil laten doorgaan De Voorz. antwoordt toestemmend. De heer Oostdam stelt voor in punt 19 te lezen, dat de reorganisatie zal ingaan op een door B. en W te bepalen; tijdstip. De heer v. Hamel meent, dat men zich wat de bezuiniging betreft, illusies maakt. De ver- bouwingskosten zullen veel hooger zijn dan be groot werd. Ook zullen de reserve-onderwijzers voor 1600 niet te krijgen zijn. Spreker wil een afwachtende houding aannemen. De Voorz. zegt, dat zijn hoodargument vol strekt niet was de financieéle zijde. Er zijn allerlei practische beswaren. (Vervolg zie eerste blad). Gemengd Nieuws Frans Rosier. Omtrent de arrestatie van Frans Rosier geeft „de Gooi- en Eemlander" nog de volgende bij zonderheden: Wie had ooit gedacht, dat Hilversum nog eens de eer zou hebben, om eenigen tijd Frans Ro sier, den beruchten uitbreker, te huisvesten! Toch heeft hij maandenlang als eenvoudig arbei der, onder den naam van Fransen, in de Ha venstraat te Hilversum gewoond en op een fa briek zijn wevV tot tevredenheid van zijn pa troon verricht. Hoe Frans in onze gemeente kwam? Toen hy na zijn ontvluchting weder ia de gevangenis terecht kwam, gedroeg hij rich zóó voorbeeldig, dat hij voorwaardelijk ia vrij heid is gesteld. Hij kwam naar Hilversum en kreeg werk. Dit zou natuurlijk niet zoo gemak kelijk zijn gegaan, indien hij onder zijn waren naam hier was gekomen; daarom gaf hij zich uit voor zekeren Fransen. De justitie en de politie-autoriteiten waren met dit alles op de hoogte en hielden begrijpelijkerwijze een oogje in 't zeil Maar alles ging goed en niet ten on rechte werd de veronderstelling gemaakt, dat Frans van de dwalingen zijns weegs, hoe groot die ook waren geweest, was teruggekeerd. Toch heeft men zich blijkbaar vergist! Een oude vriend van Frans, die éldcTS woont kreeg eenige dagen geleden een brief, ondertee kend door zekeren De Jong. Deze beweerde 25 jaar in de gevangenis te hebben gezeten en een hoop centjes te hebben overgespaard. Ongeveer 16,000 kon bij zijn eigendom noemen. Hij leef de met zijn vrouw in onmin en daar hij op sterven lag, wilde hij het geld niet aan zijn vrouw geven, maar aan zijn vriend. Het geld was genaaid in de stoffeering van oude stoelen, welke waren geborgen in een opslagplaats van N. te Hilversum De vriend moest die meube len koopen voor 300 en de 16000 waren voor hem. De vriend, wij zullen hem X. noemen toog naar Hilversum en kocht de oude prullen voor 300, liet ze op de plaats zijner inwoning bezorgen en kwam na een degelijke inspectie tot de ontdekking dat hij bedrogen was. Eeni ge dagen later ontving X. weer een brief, doch nu ondeTteekend door de vrouw van De Jong, dat deze gestorven was Deze brieven kwamen in het bezit van do politie en een onderzoek bracht aan het licht, dat Frans Rosier, alias Fransen, de schrijver was en op die wijze een oud rommeltje van de hand had gedaan voor een buitengewoon goe den prijs. De rest laat zich denken. Wegens vermoede lijke oplichting werd Frans deze week gearres teerd en ter beschikking - der Justitie gesteld. De Malversaties bij de Haagsche Coöp. Voorschotvereenïging en Spaarbank. Een tekort van meer dan 4 ton. Tengevolge van de bekende malversaties aan de Haagsche Coöperatieve Voorschotvereeniging en Spaarbank, gepleegd door den penning meester, werd Vrijdag de bank bestormd door inleggers die hun gelden kwamen terugvorde ren De beheerders der bank vroegen daarop assistentie van de politie. Et kwamen geen wanordelijkheden voor. De uilkeering van de ingelegde gelden ge schiedde in goede orde. Hoewél het boekenonderzoek nog niet ge ëindigd is, moet toch reeds gebleken zijn dat de verduisteringen een bedrag van vier tan overschrijden. Advocaat aangehouden. Naar wij vernemen is mr. M, B. R. advocaat procureur te Heerlen verdacht van verduiste ring, aangehouden en im het Huis van Bewa ring te Maastricht opgesloten. „Tijd" DGod gevonden. Na het tragisch sterfgeval van den hoer H., is Donderdag te Hoorn een tweede geval van plotseling overlijden voorgekomen. Aan den Schellinkhoutendijk heeft men nl. doodgevonden den heer Boot, die met een koe huiswaarts keerde. Gedood. De herbergier L. te Kerkrade kwam in den nacht van Donderdag op Vrijdag in zijn woning in aanraking met een electrischeu draad en was op slag dood. 1 Ontslagen. Nadat op Staatsmijn Emma reeds een aantal bureau- en technische beambten hun ontslag hadden gekregen, zijn nu weer bovengTondöche arbeiders en electriciens ontslagen. Gezellige passag'crs. In don nacht van Woensdag op Donderdag is de automobielverhuurder H. J., wonend aan den Looschenweg te Apeldoorn, aan een bmta- len aanval ontkomen Hij zop per auto een heer en een dame naar Arnhem vervoeren. Halverwege, even voorbij de Woeste Hoeve kre gen de twee inzittenden hoogloopenden twist, waarom J 'het raadzaam achtte zijn auto stop te zetten. Zijn vertrouwen in de soliditeit van zijn passagiers was wel wat geschokt, waarom hij liever eerst maar wilde afrekenen. In plaats van te betalen trok de mannelijke passagier een dolk en trachtte J een steek toe te brengen. Deze wist echter het gevaar te ontkomen en daar hij geen tegenwapen bij de hand had, zette hij het op een loopen, achtervolgd door zijn aanvaller Spoedig vond hij hulp bij den boschwachter van het Deélerwoud en aan de Woeste Hoeve, waarna men gezamenlijk naar den auto terug keerde De stond nog onbeschadigd terzelfder plaatse. De dame werd op de terugreis naar Apeldoorn, tussohen de Woeste Hoeve en Beek bergen opgepikt en naar het politiebureau te Apeldoorn gebracht. De Teclierche snapte later op den dag ook den aanvaller nabij Loeuen. Ook deze., bet bleek zekere B. te zijn, kermis reiziger van beroep werd naar Apeldoorn over gebracht en door den eigenaar van den auto berkend. Een gcede vangst. De recherche te Deventer heeft een goede vangst gedaan met de arrestatie van een 29- jarigen Pool, zekeren B. L., die aldaar zonder papieren werd aangetroffen. Hij wordt ver dacht van medeplichtigheid aan berooving van iemand te Kampen en van berooving van eenige dames, onlangs te Deventer gepleegd. L. ie reeds herhaaldelijk het land uitgezet, doch komt telkens terug. Docdelijk fietsongeluk. Een onderwijzer uit het Duitsche grensstadje Cranenburg, de heer S., dio met eenige vrien den een fietstocht maakte naar Beek en den Duivelsberg bij Nijmegen, Taakte bij het afrijden der helling het stuur kwijt en sloeg zoodanig tegen een boom, dat hij na eenige uren aan de bekomen zware verwonding overleed. RECHTZAKEN. kantongerecht te leiden. Onbevoegd uitoefenen der Geneeskunde. Hedenmorgen stond voor het Kantonge recht te Leiden terecht C. M. v. d. R., vr. van R. V., zonder bercep te Noordwij^ a. Zee, terzake zij te Noord-wijk, terwijl zij niet tot het uitoefenen der geneeskun de wr - .i. zonder noodzaak ge- neeskui i e aio heeft verleend aan een kind, dat aan keelziekte (diphterrtis) leed door het eerst een poeder toe te dienen, en later de keel met jenever aan te stip pen, ten gevolge van welke behandeling het kind is overleden. Bekl. bekent, doch zij wist niet, dat zulks aJs geneeskundige hulp ken aange rekend worden. Als getuigen worden gehoord de echte lieden P. v. d. Haak en zijn vrouw en de arts Coenraadt Nederveen, allen uit Noord wijk. Als eerste getuige wordt gehoord juffr. v. d. Haak. Op een vraag van den kanton rechter, waarom zij met haar kind niet naar een dokter is gegaan, zegt getuige dat zij enkele jaren geleden een kind in dokters behandeling heeft gegeven dat de zelfde ziekte had, doch hiérvan treurige gevolgen ondervonden heeft. Daarom was zij naar bekl. gegaan. Get. Coenraadt Nederveen verklaart, dat, het kind dood was, toen men hem erbij riep. Het kind was gestikt. Get. heeft ver der het kind onderzocht om een diagnose vast te stellen. Het leed aan diphteritis.Ge tuige wist echter van de heele zaak, het inroepen van de hulp van bekl. n.l., niets af. De heer P. v. d.Haak had goedgevonden dat het kind behandeld werd door bekl. De Ambt. van het O. M. vindt dit een zeer frappant geval. Deze bekl. heeft al meerdere malen haar practijk uitgeoefend alhoewel zonder vervolgd te worden. En waar het hier een ernstig geval betrof, had geneeskundige hulp wellicht een an der verloop gebracht. De Ambtenaar betreurt het dat hier geen principale hechtenis mocht ge vraagd worden, anders zou hij ze eischen. Hij vraagt derhalve ƒ300 boete, subs. 60 dagen hechtenis. Bekl. wijst hierna op de treurige erva- ring'die ze in deze kwestie heeft. Dr. Her- manides heeft reeds twee kinderen van de zuster van getuige, lijdende aan diph- teritis, behandeld, met doodelijken afloop. Nu doet dr. H. haar dit weer aan. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Geachte Redactie Zekere D. K. maakt in ons blad van Vrijdag j.l. eenige opmerkingen aan mijn adres, die ik niet onbeantwoord wil la ten passeeren. Allereerst de betuiging van mijn leedwezen dat D. K. gemeend heeft z'n naam te moeten verzwijgen. Daar door maakt hij de beantwoording van zijn schrijven moeilijk, wijl ik nu niet recht weet of ik wel met een Antir. arbeider te doen heb, temeer nog, waar dit uit den inhoud van zijn stukje allerminst blijkt, 'k Wil daarom nog even duidelijk vastleggen dat mijn eerste schrijven uit sluitend en alleen voor A n t i r.. arbeiders bestemd was, en aannemen dat D. K. tot dezulken behoort. Of de arbeiders vroeger voldoende aan den publieken strijd deel namen, zooals D. K. beweert, kunnen we, als niet terzake doende, gevoegelijk laten rusten, feit is (en hierop doelde ik in m'n eerste schrijven) dat dit thans n i et het - geval is. Wel begint D. K. met te zeggen dat de arbeiders van vroeger, en ook van thans, altijd in actie zijn, doch even later gooit hij zelf die stelling omver, door te gaan beloogen waarom de arbei ders (volgens hem althans) niet aan de actie deelnemen. Een kleine inconsequen tie dus! Nu zegt D. K.: „De arbeiders kun nen te weinig invloed uitoefenen op de vergaderingen der kiesvereeniging. Zou 't waar zijn? De feiten zeggen 't mij anders. Wanneer we zien dat b.v. in onze Antir. raadsclub 3 vertegenwoordigers der ar beiders een plaats innemen, dan zou ik zeggen, dat het nogal gaat. Evenredige vertegenwoordiging is dit zeker nietl Als een ander bezwaar noemt D. K. de leiding bij het verkiezingswerk. Ziet U kans het beter te doen? Zoo ja, geloof me beste broeder, de menschen die thans de leiding hebben, willen U hun baantje met genoegen overdoen, 't Is een werk dat ontzaglijk zwaar is, en zeer ondankbaar. Weet U hoe het als regel bij 't verkie zingswerk gaat? Ik hoorde daar voor eenige weken een heel aardige opmerking over van den Voorz. onzer organisatie. Hij zei (en 't is ook mijn ervaring): „Men- sohen die mij 's Maandags zeggen hoe ik het Dinsdag moet doen, vind ik schier niet, doch menschen die mij 's Woensdag zeggen hoe het Dinsdags had moeten zijn ontmoet ik bij tientallen, 'tls dan echter niet meer noodig, want dan weet ik het zelf ook well" En zoo is het.Wanneermor gen aan den dag door u of door een an der de leiding werd overgenomen, dan stonden er weer anderen klaar met hun goedkoopo critiek! Ik wil U hier wel eens eerlijk verkla- den reuzenarbeid die thans door de lei ders verricht wordt, en dat hun niet te toornen geestdrift en werklust, mij vrij wat warmer aandoen dan Uw onrecht vaardige en onbillijke critiek. Naar aanleiding van wat U voorts schrijft over het verwaarloozcn der arbeidersbelangen door de Antïrev. partij, zou ik U willen opmerken, dat be scheidenheid een der Christelijke deug den is. 'k Zou zeggen, neem eerst met ernst en aandacht kennis van hetgeen daarover door den vertrouwensman der arbeiders, den heer Smeenk, den laatsten tijd ge zegd en geschreven is, en ik twijfel niet of U zult intrekken, wat misschien ge- dachtenloos werd neergeschreven. Dat niet al Uw rechtmatige wenschen vervuld zijn, wil dat zeggen dat ze daarom wor den' verwaarloosd? Immers neen? Ga U eens naar onze landbouwers en tuinders, bezoeik U eens onze middenstanders, -ver geet vooral niet onze ambtenaren on derwijzers, en vraag hun eens af of ze geen rechtmatige klachten hebben, en ze zullen ieder op hun beurt, er U een reekc opnoemen oan van te duizelen! Stel nu dat al die menschen eens giirgen redence- ren als U, wat zou er dan van den politick ken strijd geworden? En zeg nu niet, dat, 4 alle klachten van de groepen die ik noem* de onjuist of overdreven zijn, uit de< aard van mijn betrekking weet ik dat ter. Door hen, en door U wordt overdre* ven, doch wie het maatschappelijke leve* beziet, niet uit eigen enge kluis, doch zoo< als het zich werkelijk aan ons voordoe^ weet, dat er duizenden landbouwers en' middenstanders zijn die in dezen tijd vai? economische verwarring zuchten onder den druk der tijden, meer nog dan menig arbeider. Het zou mij volstrekt niet moei- lijk vallen dit met tal van bewijzen t« staven, doch waar onze Redactie het plan heeft deze zaak nader onder de -oogen t« zien, vertrouw ik dit gaarne aan vaardi ger pen toe. Er is echter nog een zaak in het schrijven van D. K. die ik kortelijks aan wil roeren. Hij schrijft n.l. dat de. Antir. Partij hare arbeiders vergeten heeft, en noemt dan woningbouw, verze kering bij ziekte, en het geven van ouder domsrente aan onze ouden van dagen* Hoe het mogelijk is dat een Antir. arbei- - der dergelijke onjuistheden durft neer schrijven, is mij eenvoudig een raadsel. Het zou mij echter te ver riaeren wan neer ik punt voor puni ging weerleggen. Laat ik daarom aan D. K. eenige vragen mogen doen, en daarme* b««lu*ten. Allereerst: Is het U ni»t fcekend dat mede met medewerking van „onre* man nen door dit Ministerie millioenen zijn ge voteerd voor woningbouw? En dat het Ministerie dien steun heeft ingetrokken in verband met de meer dan schandelijk? houding die met name door onze socialis tische bouwvakarbeiders werd aangeno men door loonen te eischen, nooit hoog genoeg? Weet U niet dat zelfs door socialistische voormannen hier tegen de eigen arbeiders (die van den woningnood op ongeoorloofde wijze wilden profitee red waarschuwend de vinger is opgehe* ven? Kent ge de lijdensgeschiedenis niet der Invaliditeits- en Ziektewet? Weet U niet dat deze wetten het werk zijn van man nen als Kuyper, Talma en Rutgers en van niemand anders? Is het U niet bekend dat- juist zij die zoo hard roepen te waket voor de arbeidersbelangen, hun hier ongo kende schade hebben berokkend? Weet U voorts niet dat Dr. Kuyper des wetten reeds in 1905 in ontwerpen bel: chaamd had, en do uitvoering uitsluiten door den tegenstand van liberaal en sc cialist, uitgesteld werd tot 3 Decembe. 1919? Weet U niet dat Miniser Aalbers' het plan had de Ziektewet-Talma (die n.h reeds 9 jaar op uitvoering ligt te wach ten) uit te voeren, en dat het toen de ar beiders (alhans de socialistische) geweest zijn die hem verzocht hebben dit niet te doen, doch de voorkeur te gven aan hel plan Posthuma—Kupers, wat natuurlijk een onnoodige vertraging tengevolge heeft? Weet U niet dat de Invaliditeitswet sinds 3 December 1919 in werking is ge reden, en thans reeds haar heilzamen in vloed doet gevoelen door do kosteloozo verzorging in ziekenhuis of sanatoria van hen drie dreigen invalide te worden, en door het uitkeeren van weduwen-, wee zen- en ouderdomsrente? Is het U mis schien onbekend dat er jaarlijks uit de Staatskas een bedrag van pl.m. 52 mil- lioen gulden gegeven wordt voor hen die in het genot zijn van een k o s t e 1 o o- z e ouderdomsrente? Weet U niet dat behalve die renten er jaarlijks millioenen bijgepast moeten worden voor hen die slechts kort verzekerd waren? Weet. U wel dat die gezamenlijke- bedragen (met inbegrip van gemaakte onkosten) naar de 100 mililoen per jaar loopen? Hegt ge niet gelezen dat alle bedrijven sinds 1 April 1922 verzekeringsplichtig zijn geworden krachtens de bepalingen der Ongevallen wet? Weet U wel dat deze bepaling aan de bedrijven millioenen jaarlijke kost? Durft U voorts spreken van reactie, als de 45-urige werkweek wordt los gelaten, waar dit noodzakelijk bleek? Het is de onvergankelijke ure van Minister Aal- berse dat hij de critiek getrotseerd heeft, en een maatregel terugtrok, die geen land ter wereld aandurfde, ook niet waar so- sialislische mannen het roer in handen hebben. In plaats van blaam komt onzen manne 1 o f toe, en nooit zullen we de oud ministers Kuyper en Talma dienaangaande vergeten. En i'k noem hier in één adem no. 1 van onze Antir. lijst, Mr. Rutgers, bij. Een kampioen voor onze arbeiders bij uitnemendheid, denkt slechts aan zijn op treden bij de wetten Talma, een zeldzaam gelukkige keuze. Mijnheer de Red., ik zal het hierbij la ten. Hartèlijk hoop ik dat D. K. het stand punt van onbarmhartige en onjuiste cri tiek zal verlaten, en dat van hartelijk mee leven zal gaan innemen. Misschien dat we elkander dan nog vóór 5 Juli a.s. in he^ strijdperk ontmoeten, en we schoude.' aan schouder gaan bevechten die Siot gram zijn, en zijn Koning willen onttro^ nen. Met dank voor de plaatsing Hoogachtend Uw. dw. J. NOORLANDT. P.S. Mocht D. K. behoefte hebben op het stuk te reageeren, dan hoop ik hemt nk 5 Juli D.V. van antwoordt te dienen* althans als hij bereid is zijn naam bekend te maken. Vóór dien datum heb ik geen tijd. Noot van dc Redactie. Het komt ons beter voor thans deze dis cussie to sluiten. We staan thans vlak voor den stemmingsdag en we kunnen on ze eigen positie nooit meer verzwakken, dan door elkaar in 't gezicht van den vijand te 'bestrijden. Wij hopen na de stemming op deze zaak terug te komen, en daar beide in zenders leden zijn van de A. R. Kiesver eeniging, zal het ook gemakkelijk vallen dit onderwerp daar aan do orde te stelleiw

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 6