üit de Omgeving. GEMEENTELIJKE AANKONDIGINGEN Gemeentelijke Vischverkoop. De Burgemeester van Lei-Jent brengt ter kennis van de ingezetenen, dat he denavond aan. den gemeentelijken Visch- winkel Vischmarkt' verkrijgbaar is SCHELVISCH h ƒ0.13, SCHAR k ƒ0.13, SCHOL A 0.130.25 per pond. Directe Gelastingen De Burgemeester der Gemeente Leiden brengt ter algemeene kennis dat aan den Ontvanger der Directe Belastin gen is ter hand rnsteld het kohier der Personeele belasting No. 5 van den dienst 1922, executoir verklaard den lödon Juni j.L eil herinnert voorts den belanghebben den aan hunne verplichting om den aan slag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. Burgemeester en wethouders van Leiden, ge zien het verzoek van de "N.V. fabriek van sul kerwrkon voorheen Gebrs. Pel, om vergunning tot uitbreiding der fabriek van suikerwerken, VTuebtenpaté's en vrucbtensïropen, gelegen aan den Morscbweg No 50, Sectie L No. 866, door bet bijbouwen van twee werklokalen waarin te- plaatsen een stoof voor het drogen van suiker merken en een fornuis voor bet koken van sui ker, limonade enz., geven bij dezen kennis aan h'et publiek, dat genoemd verzoek met de bijla gen op do Secrtarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag, den 1 Juli e. k des .voormiddags te half elf op bet Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwa ren tegen dit verzoek in te brengen. AGENDA. WOENSDAG 21 Juni. Leiden. Openb. Verg. Chr. Oranje Yereeniging. Stadsgehoorzaal. Aanvang 8 uur. Spr. Ds. Bolkestein, met medewerking van Per Aspera ad Adetra. lederen Woensdagavond van 1%8 uur. Rechtskundig Bureau Chr. Best. Bond. Steenscbuur 15. M Apothekers die tot en met Zondag op Maandagmorgen eiken nacht en des Zon dags geopend zijn: D. J van Driesum, L. Mare 76, Tel. 406. W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Tel. 594 De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Mensebheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonde. - Van Zaterdagavond 8 uur tot Maandag morgen 8 uur nemen de volgende huisartsen den dienst waar: Dr. Bijtel, Hooigracht 86, Tel. 876. Dr. Niemrr Breestraat 72, Tel. 506. Dr. C. H. Niikamp. Bw-iraa* 171. Tel. 124L Dr. v. Voorthuijeen, Heerengracht 38, TeL 7. digd zijn door een expert, bijgestaan door een secretaris en adviseurs. De leden der commissie en der drie sub-commissies zullen vódr Maandag a.8. benoemd worden. In haar zitting van gistermiddag heeft de conferentie besproken, welk karakter zal worden gegeven aan de werkzaamhe den der eerste commissie. Men is overeengekomen aan deze werk zaamheden een zuiver technisch karakter te geven, met uitsluiting van alle politie ke kwesties. Do heer Steward, Engelsch-gedelegeerde voor persaangelegenheden heeft, naar het „"Vad." meldt, in zijn conferentie met de journalisten omtrent het verloop van de vergadering medegedeeld dat bij de ope ning der vergadering de heer Cattier, ge delegeerde voor België een rede heeft ge houden, waarin hij de algemeene begin selen uiteenzette, welke z.i. door de Con ferentie konden worden aanvaard. Hij gaf in overweging dat elke mogend heid, tér conferentie vertegenwoordigd, zich zou bereid verklaren lid te worden der algemeene commissie. Wat de kwestie van de benoeming van sub-commissies betrof gaf hij in overwe ging drie sub-commissies in te stellen, elk van 11 leden. Hierover worden algemeene discussiën gehouden. Sir Philip Lloyd Greame stemde volko men met dit denkbeeld in.De gedelegeerde van Zwitserland meende echter dat 11 leden niet voldoende waren, aangezien reeds zes plaatsen daarin werden ingeno men door de vijf uitnoodigende mogend heden en één door Nederland, zoodat vijf zetels te weinig was voor de agglomeratie •van kleine landen. Hij meende dus dit bet aantal grooter moest zijn. De hoer Cattier stelde daarop voor dat de alge meen commissie zou worden samenge steld uit alle mogendheden die zich bereid verklaarden, daarin zitting te nemen en dat er 3 sub-commissies zouden worden ingesteld, één voor de schulden, één voor de particuliere eigendommen en één voor de credieten, ieder bestaande uit 11 le den. Elke staat, deel uitmakende van zulk een sub-commissie, zou vertegenwoordigd zijn door een deskundige, één secretaris en één of meer adviseurs, naar den aard van den te verrichten arbeid en overeen komstig de besluiten der betrokken sub commissie, zoodat iedere sub-commissie het aantal dier adviseurs zal bepalen. Zwitserland kon zich hiermede vereeni gen, mits de president, minister van Kar> nebeek, de bevoegdheid zou krijgen zop noodig het aantal leden van 11 op 13 te brengen. De president vereenigde zich hiermede, doch sprak de verwachting uil, dat hij van zijn bevoegdheid geen ge bruik zou behoeven te maken dan in vol komen overeenstemming met de confe rentie. Fi'ansch oordeel over Van Karnebcek. De „Temps" verheugt zich over de be noeming van Van Karnebeek tot president der Ilaagsche conferentie. De vertegen woordiger van Frankrijk was één derge nen, die deze keuze voorstelden, Hij gaf uiting aan het vertrouwen, 'dat Frank rijk heeft in het gezond oordeel van het Nederlandsche volk en in de bijzondere hoedanigheden van den minister, die de politiek van Nederland leidt. Vervolgens releveert het blad het feit, dat van Karnebeek een rede hield, waar in men niet alleen den diplomaat herken de, maar ook den bestuurder. Van Karne beek heeft een groote kennis van zaken, die een eerste voorwaarde is voor allen nuttigen arbeid. Wij wenschen, dat do con ferentie van Den Haag zich slechts be- zighoude met realiteiten en alleen den weg van het mogelijke zal volgen, hoe beschei den dit dan ook moge zijn. Een verklaring van Tsjitsjerin. Tsjitsjerin, die te Berlijn verblijft, heeft aan Berlijnsclie vertegenwoordigers van Fransche en Engelsche bladen verklaard, dat Rusland in geen geval de grondslagen van zijn politiek en sociaal systeem zal prijsgeven. Het ziet echter, in verband met de dringende noodzakelijkheid van het oogenblik in, dat er een algemeene eendTacht in het herstel van de wereld gewensclit is. Als men onbevooroordeeld nauwkeurig het Russische vraagstuk onderzoekt, zal het blijken, dat de te Genua voorgestelde oplossing onmogelijk was. Als nu ook de verdere pogingen, om to overeenstemming te komen, zouden mislukken, zou de verantwoordelijkheid daarvoor niet bij de Russen liggen, meent de sovjetleider. Een schrijven van Burgemeester Patijn. De burgemeestér van 's-Gravenhage, de beer J. A. N. Patijn, heeft d.d. 12 Juni aan de politie een schrijven gericht van den volgenden inhoud: „Binnen enkele dagen komt te 's-Gra venhage de vergadering van vertegenwoor digers van een groot aantal stalen bijeen. Onze gemeente zal in die dagen bet onder werp van belangstelling van de geheele wereld zijn en ook daarin alom worden besproken. Voor den goeden naam der gemeente, en van bet land, is bet van do grootste beteekenis, welke indrukken de vreemde bezoekers van hun verblijf zul len .medenemen. Do politie kan hierop veel invloed uitoefenen. Door rustig en be leidvol optreden, .voortdurende waakzaam heid, netheid in uiterlijk en manieren, be leefdheid en voorkomendheid, wat zeer goed gepaard kan gaan met, zoo noodig, krachtig ingrijpen, kan de politie een voorbeeld geven en zorgen, dat onze stad in die dagen een toonbeeld van goede orde zij. „Ik vertrouw, dat iedere dienaar van politie, door uiterste plichtsbetrachting er toe zal medewrken, dat de goede naam, dien wij in de wereld hebben, in deze voor ons land uiterst gewichtige weken worde hoog gehouden en verder verbreid". BUITENLAND. Reactie in Duitscliland. Den 28sten Juni zullen, naar de „Msbd." mededeelt, in verschillende deelen des rijks nationalistische betoogingen plaats hebben in verband met den derden ver jaardag van de onderteekening van het verdrag van Versailles. Eenige dagen tc veren zal te Caub aan den Rijn, waar Blücher in den vrijheids oorlog den Rijn overtrok, een betooging worden gehouden voor het standbeeld van Blücher, waarbij o.a. Ludendorff en dc Duitsch nationale afgevaardigde Wulle het woord zullen voeren. Aan den anderen kant van den Rijn zijn de Fransclie troepen gelegerd, welko om standigheid aan dezo betooging een bij zondere beteekenis schijnt to moeten ver- leenen. Ondertusschen bestaat er kans, dat het op 28 Juni tot botsingen zal komen, al zijn er blijkens een verklaring van het Bcr- lijnsche politie-presidium geen redenen tot bezorgdheid. Het partijbestuur der sociaal-democra ten publiceert een oproep tot het orga- niseeren van tegenbetoogingen. In den rijksdag heeft de onafhankelij ke socialist Dittmann een voorstel verde digd, o«m de interpellaties der beide so cialistische partijen over de talrijke regi mentsfeesten en andere monarchistische drijverijen op de agenda te plaatsen. Hij zeide, dat het de voornaamste taak van den rijksdag is de voortdurend toenemen de nationalistische betoogingen te be spreken. Al die regimentsfeesten en para des- moéten stemming maken voor een nieuwen Putsch. De rijkskanselier heeft zich bereid ver klaard de interpellatie te beantwoorden, doch eerst na behandeling der vastgestel de agenda. De omstandigheden zijn ech ter van dien aard, zeide Dittmann, dat be handeling nog heden noodzakelijk is. Hel voorstel werd verworpen. Alleen de onaf- 1 hankelijken en communisten stemden voor. Zelfs de meerderheids-socialisten, die mede de interpellatie onderteekend hebben, stemden tegen het voorstel tot onmiddellijke behandeling. «De Iersche quaes tic. Gisteren had in Ztiid-Ierland de stem ming plaats voor de verkiezing der wet gevende vergadering. De heden gepubli ceerde Iersche grondwet wordt niet ge acht veel invloed op de verkiezing te zul len hebben, daar weinig kiezers de gele genheid hadden de bepalingen te beetu- deeren. De verkiezingen hadden een kalm ver loop. Er zijn aanwijzingen dat er vrij druk gestemd wordt; vooral veel vrou wen zijn ter stembus gegaan. „Freeman's Journal' noemt de grond wet Ierlands „Magna Charta" en zegt, dat het ontwerp-grondwet het beslissen de argument oplevert voor de verkiezing, heden, van de beste mannen, die beschik baar zijn. De unionistische ifIridli! Times" zegt-, dat de grondwet een prachtig charter van vrijheid is. Niets wordt aan het Iersche volk onthandenj.'.akclijk is voor volledige vrijheid- en ongebreidelden vooruitgang binnen het Britsche gemee- nebest. Italië cn Albanië. Men meldt uit Parijs: De bladen publi- eeeren een telegram uit Durazo, meldend, dat een bende Albineesche soldaten oeq aanval deed op het Italiaansche postkan toor, de ruiten stuksloeg en het wapen schild vernielde. Deze anti-Italiaanscho betooging had plaats in tegenwoordigheid van de Albaneesche autoriteiten, die niet tusschenbeide kwamen. Te Sboetaii hielden Albaneesche gen darmen den tolk van het Italiaansche consulaat aan. De vertegenwoordigers van Italië protesteerden bij do Albanee sche autoriteiten; dezen antwoordden, dat de tolk beschuldigd werd van politie ke intriges. Volgens de bladen heeft Schanzer krachtige maatregelen genomen opdat Italië volledige voldoening zal worden gegeven. Zoodra hij de incidenten vernam, ver zocht de minister van buitenlandsche za ken den Albaneeöehen zaakgelastigde met hem te komen confereeren en hij noodig- de hem nadrukkelijk uit, aan de Albanee sche regeering te -doen weten, dat de Ita liaansche regeering zich naast haar pro test voorbehield om de noodige maatre gelen te hemen, daar zij het voortduren van een der gelijken staat van zaken, wel ke do ergste gevolgen zou kunnen hebben, niet kan dulden. Noodlottige ontploffing van ©en bom. De correspondent van de „Times" méldt uit Milaan, dat terwijl generaal Rocca, commandant van een infanterie- devisie, oefeningen in het gooien van bommen gadesloeg, een bom ontplofte, waardoor twee soldaten werden gedood en een groot aantal gewond. Generaal Rocca, word in verschillende deel on van het lichaam getroffen en ie stervende. Het tranitaricf te Berlijn. De Berlijnsehe gemeenteraad heeft be sloten den prijs van een tramrit te ver- hoogen van 3 tot 4 mark. In den tijd van negen maanden is aldus het tramtarief verviervoudigd. Vreeselljke ramp te Hamburg. In de haven van Hamburg lieeft, naar aan de „Tel." wordt gemeld, gisteren een zeer merk waardige scheepsramp plaats gehad. De Alvares van de Braziliaansche Lloyd, die zich in het Vulkandok bevond, is hij het verlaten van dit dok omgeslagen en in tien seconden gezonken. Arbeiders, die op het dek van "het schip aan. het werk waren, konden zich slechts met groote moeite redden Een groot aantal arbeiders be vonden zich echter in het scheepsruim, als mede een aantal leden der bemanning. Het aantal slachtoffers kan nog niet worden vast gesteld. Een duiker zal trachten, zoo mogelijk eenige der gezonkenen te Tedden, doch hierop bestaat zeer weinig hoop, daar het schip omgeslagen Is en slechts zeer moeilijk weer opgericht zal kunnen worden. Omtrent deze ramp meldt het blad na dei: Toen het schip reeds voor het grootste deel uit het dok in het water was gegleden, helde het plotseling zeer sterk naar stuurboordzijde over en zonk binnen enkele seconden aan die zijde in de diepte. Een derde deel van het schip, ds bakboordzijde, bleef hoven water uitsteken. Do zich aan boord bevindende Braziliaansche scheepslieden en arbeiders van de werf, die zich aan bakboord bevonden, konden hun leven red den door in het water te springen, waar zij door de onmiddellijk toegesnelde motorboolen werden opgevischt. Allen, die zich aan stuurboord bevonden, werden evenwel door de zuiging in de diepte gezogen en men vreest, Jat zij er het leven hij hebben moeten laten. Onmiddellijk na het bekend worden van het ongeluk kwam de brandweer ter assistentie op dagen en wist met behulp van snijbranders ga ten in de romp van het schip te snijden, ten einde den arbeiders, die nog in het schip onder water waren ingesloten, lucht te verschaffen. De Braziliaansche kapitein van het 6chip word gewond door neervallende scheepsdeelen, uit het water opgevischt en hoewel hij reeds bewusteloos was, mocht het aan de brandweer lieden gelukken, hem weer tot bewustzijn terug te. roepen. Het is nog niet vastgesteld, hoeveel personen zich tijdens den ramp aan boord van het schip bevonden; evenmin is reeds geconstateerd, hoe groot het aantal slachtoffers is. Het schip meet 12,000 ton en behoorde vroe ger onder den naam „Sierra Nevada" aan de HamburgZuid Amerika st o om vaartm a a tsoh ap pij Volgens het verdrag van Versailles kwam het schip evenwel in het bezit van de Brazi üiaamsohe regeering. De berichten aangaande het ongeval, hetwelk het Braziliaansche e.s. „Avare" is overkomen, zijn sterk overdreven. Er waren de wildste ge ruchten in omloop. Men sprak van 180 dooden. Men heeft geconstateerd, dat zich tot 4 uur nam. 118 geredden hebben aangemeld. Men vreest, dat zich nog 60 personen op het schip bevinden, waaromtrent echter nog geen zekerheid bestaat. Elf arbeiders van Hamburgscho expeditiefirma's die op het schip werkten, zijn in den avond niet verschenen om hun loon te ontvangen en gelden voorloopig als vermist. Tot middernacht kon slechts één lijk, van de Braziliaansche stewar des, geborgen worden. De kapitein van het stoomschip werd in bewustelcozen toestand nit het schip gehaald en naar het ziekenhuis ge bracht. Het gezonken stoomschip vormt een groote hindernis voor de scheepvaart. Nadat Zondag ©en geweldige brand in ©en houtpakhuis te Altona ©en schade van 10 millioen mark had. veroorzaakt, ontstond Woensdagavond brand in de ta- pijtfabriek Hanea, waardoor ©en 6chad© van ongeveer 100 millioen werd aange richt. Niet minder dan 36 6puiten moesten op het reuachtige gebouwencomplex wor den gericht, dat met alle machines en voorraden geheel uitbrandde. In Wales zijn een paar stakingen onder de mijnwerkers uitgebroken tenge volge van het feit, dat een aantal boven den grond werkende mijnwerkers zich van. de Federatie hebben afgescheiden en rich bij den Bond van mijnmachiitisten enz. hebben aangesloten. Te Blaina en Blaenun staken verscheidene duizenden mijnwerkers, te Pontypool 1500. Volgens bericht uit Rio de Janeiro heeft Brazilië aan Portugal de eilandjes San Pedro en San Paulo geschonken, waar de Portugeesche vliegeniers Cabral en Coutinho na hun vlucht over den At- lantischen oceaan geland rijn. Deze eilandjes zullen voortaan de namen der twee aviateure dragen. Er zijn vijf werklieden gedood en negen gewond nabij de haven van Swan sea, do»or een botsing bij een ovcrwog tusschen een locomotief en een vracht auto, waarmee de mannen reden. KERK EN SCHOOL NED. HERV. KERK. Drietallen. Te Amsterdam: Vierde drietal van 10 April: 1. Ds. J. C. V. van Bemmel, Hil- legom; 2. Dr. Th, L. Haitjema, Apeldoorn; 3. Ds. E. J. H. van Leeuwen, Arnhem. Drietal van 16 Juni: 1. Dr. W. Lodder, Doorn; 2, Ds. J. C. Reynders, Rotterdam; 3. Ds. G. do Vries, Stedum. Beroepen. Te Leimuiden: Th. M. Loran te De Lier. Begrafenis Da. Frederikse. Woensdag had d© plechtige uitvaart plaats van Ds. Th. C. Frederikse, predikant der Ned. Herv. Kerk te Breedevoort. Maandenlang had hij ziek gelegen in het ziekenhuis te Arnhem en was daar' ook gestorven, Zondag j.l. De. Stegcman uit Aaltcn leide den dienst in de kerk waar de Gemeente in grooten getale was opgekomen. Ook verschillende predikanten uit den omtrek, de burgemeester van Aalten de heer A. Monnik, zijnn arts dr. der Weduwen, waren tegenwoor dig. Ds. Stegeman sprak in de kerk, terwijl de kist voer het spreekgestoelte stond, naar aan leiding van Zach. 14: Th: „en het zal geschieden ten tijde des avonds, dat hét licht zal wezen." Bij al het duister was er ook veel licht voor de achterblijvende weduwe met haar 3 kinderen, ook voor de gemeente, ook voor 'n ieder, die „in rustige overgave des geloofe" heen ken gaan, ge^ lijk deze trouwe leeraar. Leerplichtwet. Do Vereeniging van Schoolopzieners, die on langs in oeno vergadering de bezwaren besprak, welke in de practijk blijken te bestaan tegen de Leerplichtwet, heeft aan den Minister van Onder wijs verzocht, deze bezwaren ernstig to willen overwogen. Wetswijziging L. O. Omtrent do nieuwe regelingen welke het ont worpen voorstel tot wijziging van de Wet op het Lager Onderwijs zal brengen, behoort naar het Hdbl. verneemt, ook een regeling van het aan tal onderwijzers per klasse, dat wederom /al wbr den terugegbracht op de getallen, aangegeven in art. 24 der wet van 1878. met een enbeteekende wijziging. Van beteekenis in dit opzicht is even wel het voorschrift, dat het den gemeentebestu ren niet meer vrij zal staan ep eigen kosten on derwijzers te benoemen boven het normatieve getal, en ovenmin zullen dat de schoolbesturen kunnen doen. Deze regeling wordt in de Memorie vjn Toe lichting verdedigd, niet een beroep ep do kosten der opleiding, welke door het rijk gedagen wor den voor het geheele land, terwijl, liet men de ge meento- en de schoolbesturen vrij, 6ommigo deelen van het land van de vruchten der opleiding on redelijk veel zouden profiteeren, terwijl het i'.uar- door aan andoren onmogelijk zou worden ge maakt, ook volgens do minimum-eischen, in de behoefte aan leerkrachten te voorzien. Do mededeoling in ons blad. dat het minimum gotal leerlingen voor eene U. L. O. school 24 zal zijn, moet worden aangevuldvoor scholen in plaatsen met 80.000 inwoners zal dat minimum 48 en met 100.000 inwoners 60 zijn. De gewij- zigdo wet zou op 1 Januari 1923 in werking moe ten treden. Verder vernemen wij, dat de eerste indruk van hot voor-ontwerp in parlementairen kring zeer ongunstig is, en dat men er ook in den Onder wijsraad niet moe ingenomen was. De regeering moet desniettegenstaande, met hot oog op den nijpenden toestand van 's land6 financiën, beslo ten hebben haar voorstel te handhaven. RIJNSBURG. Dinsdag a.s. zal alhier de gewone jaarlijksche paardenmarkt worden gehouden. i Ten bate van het Orgelfonds van do Herv. Kerk wordt Dinsdag a.s. alhier een Bazaar gehouden. Men hoopt ep deze wijze een gedeelte van de ontbrekende som, thans nog pl.m. f 4000 bijoen té krijgen. -r-H De bloemenhandel was deze week wat minder levendig. Pioenen brachten;? minder op dan vorig jaar. Verder waren aange voerd Irissen, Anemonen en Papavers. i De orgelcollecte in de Herv. Kerk alhier bracht Zondag ruim f 114 op. KATWIJK'AAN DEN RIJN. Vergadering. Vrijdagavond verga-der de de Tuinbouw ver. „Katwijk cn O.'' in hotel „Dc Roskam". De voorzitter de heer J. v. d. Perk opent de vergadering met een woord van welkom en zege het tc be. treuren dat de secretaris wegens onge steldheid, waarvan hij hoop} 'lat hij spoe dig hersteld zal zijn, niet tegenwoordig is. De notulen worden aangehouden tot een volgende vergadering. Dan komt in be spreking het voornaamste punt der agen da vaststellen van den datum dat met veilen zal wonden begonnen. Na eenige beepreking wordt besloten de eerste vei ling te houden op Vrijdag 23 Juni na middag 2 uur (ojil door advertentie's zal hieraan ruchtbaarheid worden gegeven.) Het statiegeld wordt vastgesteld als volgt: manden 1-50, kisten 0.80, zak ken 0.25. De voorzitter meent er aan tc moeten herinneren dat dit voorjaar is be sloten de vroege aardappelen te rooien in zakken van 25 K.G. Ook de kisten moeten het zelfde gewicht bevatten. Manden wordt vrijgelaten. Deze bevatten gewoon lijk 35 K.G. aardappelen. Gevraagd wordt of van nu reeds verkochl3 aardappelen te veld- ook veiling kosten moot worden be taald. De Voorzitter zegt dat het bestuur van oordeel is dat ieder geval op zich zelf i beoordeeld moet worden. Deze beoord«*r ling moet aan het bestuur worden overge laten. Gevraagd wordt naar de bevinding van het bestuur inzake het m vorige ver gadermg gedane voorstel om het bestuur op te dragen afzetgebied 1o zoeken if streken waar onze producten nog niet o£ onvoldoende bekend zijn. Alhoewel niet gv heel naar genoegen van den vrager en, voorsteller van dit plan, beantwoordt de voorzitter deze vraag. De heden bekende uitslag van dit onderzoek is dat voorai de transportkosten hiervoor een belem mering zijn. Dan komt nog ter sprake heb aanschaffen van plantaard appelen, ge teeld in andere streken. Vorig jaar was men hierover zeer tevreden. Besloten wordt ook nu weer te tvachten zulks te doen. Voor deelname kan xuen zich opgeven bij den secretaris tot a.s. Zaterdag. Dan worden nog enkele minder belangrijke aangelegenheden ter sprake gebracht waarna de Voorzitter de vergadering sluit. HILLEGOM. Donderdagavond 15 Juni viera do do afdeéling van den Pr. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „Hillcgom en Om streken" haar 5e jaarfeest. Dezo afdeeling werd 5 jaar geleden met 3 leden opgericht en telt thans 23 leden, oen aantal, dat voor H. en O. gunstig mag heetcn, te meer nog daar deze af deeling een waardige plaats in de rij der vak?» organisaties inneemt. Het actieve werken der afdeeling bleek wel uit het jaarverslag door den secretarie, do heer A. "Wagenmaker uitgebracht. Eveneens bleek uit het financieel verslag uit* gebracht door den penningmeester,den hoer P. v. Roode, dat de leden ook financieel wat over hebben voor hun beginsel. Om 8 uur opent de Voorz. J. Ottos do goed be zochte vergadering mot het doen zingen van Psalm 89: 8, gebed en lezen van 1 Corintbe 2. Hij spreekt daarna rijn openingswoord uit, waar in hij in 't bijzonder de vrouwen, den vrijgea 6iclde v. d. Kooi en de afgevaardigde der Pro vinciale vr. Kapel hartelijk welkom heet. Spr. memoreert verder, wat in 't afgeloopen jaar ge daan en verkregen is voor de leden, in 't bijzon der er op wijzend dat do dank is vorsdmldigd aan den Heere God die de afdeeling ook dit jaar weer hoeft gespaard; niet één lid werd door den dood weggenomen. Spr. wekte ten slotte op tot propaganda opdat allo Chr. spoormannen ook in den P. C. B.georganiseerd worden. De vrijgo* 6telde O. v. d. Kooi het woord krijgende, felici teert de afdeeling namens den Bond. In oen rede 'van ongeveer en uur staat spr. stil bij bet b e* lijden maar ook het beleven van Let be ginsel overal, ook op de werkplaatsen. Het gaat aklus spr., voor of tegen den Christus.- Onze tegenstanders verzwijgen hun beginsel niet. laten wij het onze ook overal tooncn. Het is voel ster ker en reikt veel verder, want wij hebben een eeuwigheidsbeginsel. Dezo heldere rede werd niet aandacht aangehoord en met applaus beloond. Hierna krijgt vr. Kapel bet woord om de afdoe* Hng te feliciteer en en de leden op te wekksn tot het bezoeken -der Prov. propaganda-vergadering. Een schrijven was ingekomen van De. J. C. V. v. Bemmol en J. O. Vermeer, resp. ecru-voori zilter en Voorzitter van den Werkmansbond cn Patrimonium waaruit bleek dat beiden tot hun spijt verhinderd waren maar toch zich gedrongen voelden de afdeeling te feliciteeren en de beste wenschen uit te spreken. Verder de avond afgewisseld met voordracht en zang terwijl de vrouwen voor ververechingen en versnaperingen zorden welke in ruime mate aanwezig waren. To ruim 11 uur sloot de Voorzitter deze goed geslaagde jaarvergadering nadat nog vooraf hot woord gevoerd was door het ',estuurslid Schraven dijk die namens de vergadoring den Voorzitter dank bracht voor zijn uitnemende leiding en' voor alles wat hij in de afgeloopen periode - do afdeeling geweest was, den hoop uitsprekende dat de afdeeling haar Voorzitter nog lang mag behouden. De P. C. B. mag met veel genoegen op dezen goeden avond terugzien. Predikbeurten Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur en nam. 4.30 uur Ds. J. C. V. van Bemmel. Geref. Kerk voorm. 10 uur en nam. 5 uur Oosterveen van Wilnis. KATWIJK AAN ZEE. Naar wij vernemen is de tos- stand van den landbouwer van Dijk, die deze week het ongeluk had door een zolderluik te vallen, nogal gunstig. Donderdagnacht maakte de familie van den heer A. v. d. P. alhier zich ern stig ongerust, daar deze persoon des avonds niet van rijn werk in zijn woning was teruggekeerd. Na den geheslen nacht gezocht te hebben werd hij onder Sassenheim in één der boschjes gevon den. Do ongelukkige is den laatsten tijd lijdende aan zwaarmoedigheid. - Aan het werkloozenburoau ga* Yen zich deze week op-.142 visschers, 96 losse arbeiders, 2 opperlieden, 21 grondwerkers, 29 kuipers, 2 varensgezellen, 1 machinebankwerker en 1 motorschipper: totaal 294. WOUBRUGGE. Een herinnering. Dezer dagen is het juist een halve eeuw geleden, aat men hier bezig was Boogmade met ons dorp door een rijweg te verbinden. Den 16den Juli 1868 was op voorstel van Cor nelia van Dam een commissie uit den Raad! benoemd, om een grondig onderzoek te doen omtrent den aanleg van dien weg, welke 4620 meter lang zou worden. De uitslag van dit on derzoek was om het werk aan te besteden. Do begrooting was 36,000,de provincie zou twee derde bijdragen. Onze dorpsgenoot A. G Verploegh nam het werk aan voor 30485,— waar nog bij kwam' 4685.voor aankoop van grond. In 1872 was deze weg gereed en de brug over, de Does zou de Terbinding voltooien; een jaar- te voren was door genoemde aannemers, daar: reeds mede aangevangen. Onder' het contract lazen wij nog de handt kening als borg van onzen voormaligen dorpsget noot den hoer Gijs&ert Heenk, die Maart jl. zijn P9sten verjaardag vierde. Omtrent de brug over de Does liepen de ge dachten der raadsleden uiteen. De voorzitter, buil gemeester van Schraven dijk, bracht eerst stemming een draaibrug, doch dit voorst vond geen meerderheid, wel een vaste brug, welko begroot werd op 15000,-^. Ook dit bö

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 2