liitMsÉComt Tweede Blad. Woensdag 14 Juni IS22 Uit de Pers. Cijfertaal. Men kent, zegt de Nederlander, de moeite van watervoorziening thans in de groote steden: hier en daar moet aan de benedenverdieping groote zuinigheid worden aanbevolen en is er niet of nauw- lijks voor de bovenverdieping water be schikbaar. Men kent de kracht van teekening en beeld, die veel vaster zich in het geheugen nestelen en veel trouwer daar worden be waard dan de meest uitnemende vertoo- gen. Een teekenaar voor H et Volk heeft dieze beide gedachten gecombineerd. Het schetst een welgedaan heer, die overvloe dig zijn tuin besproeit, terwijl uit de ra men der boven verdieping van de naburi ge huizon vrouwen te vergeefs orn water wenken. Daarboven ie het om de so dale verzor ging van ons volk te doen. In den tuin bloeien militarisme, leger en marine. Het onderschrift luidt: De bewoners der bovenverdiepingen klagen, dat men beneden alles vermorst, terwijl zij op het droge zitten Het doet er weinig toe, wie „de spil zieke tuinier" is, die al het beschikbare water verdoet: de Regeering, de Rechter zijde, de Bougeoisio; vermoedelijk alle drie door elkander. Maar wat e»r wel toe doet, is: hoe on zuivere voorstelling al weder gekweekt wordt. Wij zwijgen van de zware vragen, die schuilen achter het. defensie-probleem en die met een oppervlakkig gebaar niet op gelost worden. Voor problemen ontwerpt men geen schetsteekeningen. Wij zwijgen van wat de sociaal-demo craten doen in landen, waar zij verant woordelijk zijn. Voor dingen als verant- woordelijkheid teekent men geen schets jes. Maar wij nemen het nuchtere feit van de bewering: ons goede geld gaat heen aan defensie; „alles" gaat daaraan heen, or is voor de rest niets over. En wij zetten daarnaast het nuchtere feit van de cijfers: onze gansche begroo- fing geeft het eindcijfer van ruim 887 millioen; defensie ontvangt minder dan 130 millioen. Nu zijn wij er eigenlijk al. Op de cijfers valt nog aanmerking te maken. Bij de defensie-golden is velerlei, dat niet voot „militarisme" gebruikt wordt en dat niet geschrapt zou kunnen worden, al werden morgen „oorlog" en „marine" geschrapt. Maar wij nemen deze bloote cijfers. Defensie verkrijgt minder dan 15 pet.; do Onderwijs-begrooting b.v. sluit met ruim 148 millioen, dus 19 millioen méér dan defensie! En intusschen verhaalt men door een teekening aan do massa, dat in Den Haag „alles" aan defensie weggaat en al het andere „op het. droge" zit... Ons arme misleide volk. ^Vredcsgedachten. Ook aan onze redactie, zegt de „Standaard", word een schrijven ge richt met het verzoek, propaganda te ma ken vo-or „twee sympathieke Amerikaan- scho Vredesgedachten"; hierin bestaande, dat men ook in ons land op iederen 30en Mei te 12 uur enkele oogenblikken „stille aandacht" wijden zou aan de vredesge- dachte; en in de tweede plaats, dat men eon soort vrede-zegels in den handel zcu brengen, die mede deze gedachte moeten vertelleen. Bij de heerschende onzekerheid van onze dagen is het ten volle verklaarbaar, dat hot hart van millioenen naar vrede hijgt en allerlei denkbeelden opkomen om voor den vrede propaganda te maken. Doch de beide genoemde Amerikaansehe denkbeelden spreken ons niet bijeter toe. Die paar stille „vredes-minuten" op 30 Mei; dat verkoopen van vredes-zegelshet lijkt met onzen landaard niet wel overeen te brengen. Het schijnt ons een betere weg, wanneer ter bevordering van den vrede de Kerken bijv. een ure des gebeds uitschreven om Hem aan te roepen, Die oorlogen -kan doen ophouden en de spies aan twee 6laat. FEUILLETON. Dc Germaansche gevangene Een verhaal uit de eerste eeuw onzer jaartelling. 37) Eerst hiolden zij zich strikt afgezonderd. Maar gedurig bemerkte Siguna dat de Hebreeuwsche vrouw haar en haar doch ter treurig naoogde tot eindelijk een vrien delijk onderhoud tusschen hen plaats vond. Eerst slechts door wenken, kleine beleefdheden voor Hilda, Syrisch suiker goed, vriendelijke groeten. Teen een paar woorden gebroken Grieksch of Latijn. Harten, dio zich tot elkaar getrokken ge voelen, weten wel de taal te vinden om rich te uiten. Nu en dan werd Siward geroepen om, met zijn groot ore kennis van het Grieksch, tot tolk te dienen. „Hij is uw zoon?" vroeg de Jodin. „Ge zijt gelukkig, ge leeft voor hem." „Wij zijn slaven, bannelingen," ant woordde de Germaansche moeder. „Wij behooren onzen meester. Ik kan elk oogen- blik door een gril van onze vijanden van hem jgeschedden worden. „Ik ben van mijn zonen gescheiden. Voor altijd. Door een wil, dien niemand onzer kan weerstaan; door grenzen, die Jpij niet kunnen overschrijden. God is si- De wereld snakt naar vrede en *t ie niet wel in te zien dat die schreiende be hoefte in onze Kerken niet zou worden gevoeld. Als in vroeger dagen het Vader land in nood was, klepte de kerkklok mannen en vrouwen ten gebode bijeen; en nu geheel de wereld in nood is, zouden nu de Kerken geen roeping hebben om te spreken en de schare te roepen tot ge bod? Aan zulk een optreden zouden we verre de voorkeur geven, boven een paar mi nuten „stille aandacht"; en het is voorts onbetwijfelbaar, dat het aanroepen van den Naam des Hoeren in don huidigen nood het eenige middel is, om uit dien nood te worden gered. KERK EN SCHOOL Ds. Th. C. Fredcrikse. Op 52-jarigen leeftijd is Zondag in het meentelijk ziekenhuis te Arnhem overleden Ds. Th. C. Frederilcee, Ned. Eerv. predikant te Breedevoort. Zijn eerste gemeente was fatham, waar hij in Jan. 1894 de bediening aanvaardde. Afscheid, Bevestiging, Intrede. I) s. R. Brouwer, gekomen van Baarland, werd Zondag bij do Geref. Kerk van Her wij nen bevestigd door Ds. H. Brouwer, van Bor- eelieDriewegen. De bevestiger had tot tekst Joh. 14: 26. Des namiddags deed Ds. Brouwer zijn intrede met Efeze 4: 11 en 12 en sprak over den herder on leeraar door Christus gezonden met het drievoudig doel in vers 12 genoemd. D s. L. J. S. C r o u s a z nam Zondag jJ. af scheid van do Nod. Horv. Gemeente van Maas sluis met een predikatie over Hand. 20: 15 slot. Aan het eindo werden in 't bijzonder toe gesproken do Burgemeester (dio mot do Wethou ders aanwezig was), de blijvende ambtgonooten en de Gemeente. Da. G. v. Hoeven nam Zondag wegens vertrek naar Longorhou, afscheid van de Ned. Herv. Gemeente van Blokzijl roet Hand. 20: 32—36. Onder de aanwezigen waren de Burge meester. Ds. N. J. van 't Hooft, to Kuinre, do consulent, Ds. H. W. to Winkel, to Yollenhove, Ds. G. Groeneboer t,o Blankenleem en Ds. G. Hofstede, Doopsgez. prod, to Blokzijl. D6. W. J. Keller nam Zondag afscheid van do Nod. Horv. Gemoento te Molkwcrum, sprekende over Openb. 7: 17. Vele ringbroeders en oen schare van belangstellenden van lner en elders woonden dit afscheid bij. D8, A. van Kooten nam Zondag voor een overvolle kerk afscheid van do Ned. Herv. Ge meente van Zevenbergen met een predikatie over Jeeajr. 53: 10. Door do velo vacatures wa ren van den ring slechts aanwezig D3. A. M. den Oudeten. van Dinteloord. ak consulent en Ds. J. Eigeman, van Willemstad. D s. J. K r ii g e r nam Zondagavond afscheid van do Geref. Kerk van Maarssen met een leer rede over Psalm 138: 8. Aanwezig waren afge vaardigden van de Kerken van Zuilen en Tien hoven en de classis Breukelen dor Geref. Ker ken. EV r. B. van Meer preekto Zondag voor do Ned. Horv. Gemeente van Apeldoorn en Het Loo zijn afscheid, met 1 Petr. 5:10. Den naar Spannum vertrekkenden leeraar werd door de groot© scharo kerkgangers Ps. 121: 4 toegezon gen. De. J. M e ij e r nam Zondag afscheid van de Geref. Kerk van Beetgum met de zegenbode van Paulus in Hebr. 13:20, 21. D s. A. T li i e 1 o n, gekomen van Axel, deed Zondagavond jl.. na dee morgens bevestigd to zinj door Ds. D. JJ. Hagenbeek, van Vlaardin- gen, zijn intrede in de Geref. Kork te Maasland mot 1 Cor. 2:9, sprekende over „hetgeen God bereid heeft", zooals dit door geen menscheliike wijshoid is gevonden, door Goddelijk» wijsheid is tot 6tand gebracht en voor de liefhebbers des Eeoren is bestemd. Op hartelijke wijz» nam De. G. W. Ober man Zondag j.L wegens vertrek naar Leeuwar den afscheid van de Herv. Gemeente te Boven- Smilde. Recht- en vrijzinnig. De Hervormd© Evangelisatievercenïging te Koog-Zaandijk heeft op haar verzoek van de Hervormde Gemeente te Koog aan do Zaan en Zaandijk bericht ontvangen, dat haar te Koog 5 morgen-godsdienstoefeningen en te Zaandijk 4 zijn toegestaan, om een rechtzinnig leeraar fe laten optreden. Predikantstraetcincutcn. Het classicaal bestuur van Goes in de Ned. Horv. Kerk heeft tegelijk met den oproepings brief voor do classicale vergsdering op 28 dezer aan kerkraden en voogdijen den volgenden om zendbrief gezonden: Het classicaal bestuur van Goes in de Ned. Herv. Kerk beeft in zijn laatste vergadering be sloten geen handopening toe te zenden en geen beroep te approbe.eren, tenzij de kerkelijke col leges dor vacante gemeenten zich vorhonden heb ben, het reglement op de predikanten-tractemem ten volledig op te volgen. machtig. Do heilige schrijvers zoggen dat Hij genadig is." En gedurende do lange stille uren van de rei© verhaalde zij bij gedeelten haar le vensgeschiedenis. „Eens had ik twee kinderen gelijk gij. Do Eeuwige ontnam mij beiden. Wij woonden te Rome, bij de fontein van Ege- ria, op den Cloeliaauschen heuvel. Wij waren arm. De rivier overstroomde de laag-gelegen gedeelten van de stad. De vergiftige dampen kwamen in ons huis. Anderen, die rijk waren, vluchtten. Wij waren arm en konden nergens heen. De koorts greep mijn zoons aan. Eerst de jongste, nog zuigeling, daarna de oudste, van do jaren uwer dochter. Wij legden hen ondor de rotsige heuvelen in de cata comben van ons volk. Wij wilden onze do oden niet te midden der heidenen begra ven. Op hun graven beitelden wij do duif met den olijftak en het woord „Vredei" Want mijn vader is heilig ale een der pro feten. En hij sprak: „De wateren zullen stijgen; de vloed die alle mensc-hen van de aarde verdelgt, en deze, onze lievelin gen zullen in de airke Gods verwelkomd worden, dragende den olijftak des vredes, zooals eens do duif in de dagen van den zondvloed." En zij rusten nu in vrede. Maar van mij is voor immer do vrede ge weken, totdat ik rust waar zij rusten, tot de hemelen niet meer zijn en ik yerwel- Korkelijk© maaier en. Men schrijft van Hervormde zijd» aan do Rotterd.: In de „N. Rott. Ct." kwam ondor bovenstaand opschrift een bijdrage voor uit Ouderkerk aan don IJsel, betreffende de onwellevend» behandeling door orthodoxe Kerkeraden den Vrij* zir.nigen ringpredikanten aangedaan. Eigenaardig de Vrijzinnigen, die steeds zoo eerlijk, zoo be leefd, zoo wellevend willen zijn en wakon voor overdrijving, zij worden woest, als ze losge laten worden op belijdende, geloovigo menschen, die hen in den weg treden. Wat do zaak is? De Hervormde Gemeente werd in Juni 1921 vacant door het vertrek van Ds. G. van Monk frans naar Sommelsdijk. Do ring Schoonhoven, waartoe Ouderkerk a. d. IJssel behoort, hoeft 4 vrijzinnige Hervormde predikanten en 7 orthodoxe. Do Kcrkeraad van Ouderkerk verzocht beleefd aan do vrijzinnige ringpredikanten hun beurten aan dit college af te staan. Alleen Ds. J. N. van der Heijden, uit Berkenwoude, wenschte de beurten in O. te vervullen. Hij was daartoe uit- genoodigd door een Vrijzinnig Hervormden broo der, een man van stand, van hoogo ontwikkeling, van invloed, maar van zijn jeugd af twistziek, lastig. Zoo'n vrijzinnige beurt is een schadepost voor do Diaconie en de Kerkvoogdij, nog afgezien van hot feit, dat belijdende Hervormden die vrij zinnige dominéés liever op de Mookerhei dan op hun kansel zien. Daarenboven, in hun eigen Gemeento 6taan die vrijzinnige dominéés voor stoolen en ban ken. Ems in 't jaar hebben zo oen vollen dienst, nl. bij do Kerstboom-feestviering. Kracht zit er niet in de Vrijzinnigen. Ook niet in Ouderkerk. 25 a 30 menschen wonen zoo'n vrijzinnigen dienst bij; voor do grootste helft kinderen. De collecte is nihil! enkele centen. In Stolwijk zei ©en vrijzinnig predikant: „De vrijzinnigen gaan liever lui in 't gras liggen, dan dat ze zich aankleeden om met mij naar de kerk to gaan". Een look schroef: „Ik offer iedere week' vrij willig zooveel centen aan de S. D. A. P. als onze vrijzinnige dominéé 's Zondags hoorders heeft". Het bedrag liep tusschen 15 en 25 cont por woek. „Elke gelegenheid om de vrijzinnigo godsdienst oefening te sahoteeren (in de war sturen) wordt aangegrepen", zoo schrijft do „N. Rott. Ct." Foei, hoo onwaar. Laat den vrijzinnigen de meeet mogelijke vrijheid, dan sterven hun gods dienstoefeningen uit hij gebrek aan vrijzinnig publiek. Zie om u, ook hier! Noen, het is nief waar: 1. dat do vrijzinnige ringpredikanten al heel onbeleefd behandeld worden; 2. dat elke gelegenheid, om vrijzinnigo gods dienstoefeningen te saboteeren wordt aangegre pen; 3. dat het doel der z.g. vroegbeurten is, dat do vrijzinnige ringpredikant maar zoo min moge lijk hoorders zal hebben. Wie heeft ooit gehoord, dat oen vrijzinnig ringpredikant veel hoorders had? „De kerkgangers komén voor gesloten deuren; do organist kwam eenmaal halverwege de preek;' do predikant treft soms de consistoricdeur op slot", zoo heet het in de „N. Rot. Ct." Foei! Luister. Op den eersten Zondag, toen do zomertijd, nfti of meer als verrassing, onver wacht werd ingesteld, waren de menschen in de war. Ook des morgens. Dat was geen boos op zet; do gesloten deur, de leege plaats van den organist, enz., neen. Do schrijver van het 6tuk in de „N. Rott. Ct.", anders een zeer humaan man, of om 's mans eigen woorden te gebruiken „in het ge- wone leven niet zoo hatelijk en onbeschoft", weet dat hij een valsche voorstelling geeft on wekt. En dan die „onhebbelijke houding" tegenover andore menschen van die vrijzinnige brooders. Om do belijdende Hervormden oen gevooligen trap te geven, besluit de schrijver: „Is hot hun godsdienst, die hen in die mate misvormt?" Nijdig gezegd: daar 6proekt de haat uit'. Do leider der Vrijzinnig-Hervormden te O. is te dom om zulko dingen te schrijven, dat kan hij niet. 't Is daarom jammer, dat hij iemand gevonden heeft, die op Kerkelijk gebied, daar nog een vreemdeling, wel hoeft willon schrijven, wat zijn quarrolleuze vriend hem dicteerde! 't Stuk in de „N. Rott. Ct."- heeft gevoelig be zeerd! Een gevaarlijke weg. Bij hot Christelijk Onderwijs, zegt het F r. Dagbl., wordt een, vermoedelijk niet zeer langdurige, periode van loerkrachten-schaarscht» doorgemaakt. Vooral meer afgelegen plaatsen en kleine schooltjes hebben met dit euvel te kampen. En dan komt men er licht too, niot al te scherp meer toe te zien hij 't benoemen van porsoneel. komd word waar zij verwelkomd werden. Indien Hij, die mij zijn gaven kier on waardig oordeelde, mij daartoe verwaardi gen wil!" -Veel van 't geen zij zeide was vo-or Si guna duister en vreemd, maar het moeder hart verstond kaar. Eén ding verbaasde do trouwe ecktge- noote van den dapperen Olaf: do vreemde 6prak kijna nooit over kaar man. 't Sckeen dat kaar zonen kaar alles waren. Zij sloeg den ouden Jood gade om zoo moge lijk de oorzaak daarvan te ontdekken. Langzamerhand begreep zij het. Hun reis met de Joodsche vremdelingen eindige niet te Joppe. Toen, evenals nu nog, was 't, spijt van de strenge Romein- echo regeering, geraden Judea en Galilea alleen in groote gezelschappen te door reizen. Het land werd onveilig gemaakt door hor den rondzwervende Arabieren, die door de passen dor woestijn ten oosten tot in 't hart van 't land doordrongen, en boven dien door talrijke troepen opstandelingen, volgens van Judas den Galileör, voorlo-o- pors van de Zeloten, dio in eigen ©ogen boven de wet gesteld werden door hun on gebreideld© dweepzieke vaderlandsliefde en hun woeste verwachting van den ko menden koning der Joden. Do Jood Onias was zeer -verblijd door de heidensche bescherming, niet slechte Het ongerief en de schade voor H; ouderwijs zijn ook niet licht te achten, als er godurend© langen tijd vacaiaro's ajn aan oen school. Maar, één weg mag toch niot ingeslagen. En dat is deze: benoemen zonder onderzoek naar opleiding en belijdenis, van allee wat ge slaagd is, om toch maar klaar te komen. Tegen dezen regel, dio voor 't Christelijk On derwijs levensvoorwaarde is, wordt echter ge zondigd. Helaas! Ons zijn gevallen bekend, van geslaagden, die en naar openbare en naar christelijke scholen eollicitooren. Die op Rijksnormaallessen opgeleid zijn, nooit van eenige voorliefde voor de chris^ telijko school deden blijken, en waarvan niemand zij zelf wel 't allerminst, ooit verwacht had dat zo nog to eeniger t-ijd christelijk onderwijzer (os) zouden worden. En, dezulken krijgen bonoomingen! Men zij toch voorzichtig. Van het personeel hangt do goest van niet on derwijs af. En hoe zal, wie zelf van Bijbolacho Goscldo- denis niets afweet, wie bijna nooit ter kerke gaat, en dan nog soms bij moderne predikanteu, het kind wijzen op Jeizus, het onderwijs, doordrin gen met do christelijke beginselen? Dat kan toch niet! Laten de besturen toch do uiterst» nauwgezet heid en voorzichtigheid betrachten bij de keuzo van personeel. Er hangt zooveel van af. Laten ze ook steun bieden aan de Christelijke Kweekscholen in do provincie. Opdat er weor voldoende jonge mannen en vrouwen beschikbaar komen voor de heerlijke taak: de kinderen onzes volks door onderwijs on opvoeding t» vormen tot menschen Gods, tot alle goed werk volmaak- telijk toegerust. Niet, wie in de openbare school thans geen plaats kan vinden, maar wie krachtens opvoe ding, vorming en sympathie thuishoort in do Christolijko school kunnen we bij ons onderwijs gebruiken. Mogen ouders, die een jongen of meisje ge schikt voor 't Christelijk Onderwijs hebben, bes denken, dat ook in dit deel Yan 's Hoeren wijn gaard. de roep om arbeiders dringend ia! LENIN OVER SOCL\LISATIE. In Het Volk geeft Joe. Loopuit en kele voorname brokstukken uit oen rede door Lenin op het Kongres van de Com munistische partij, vlak voor de confe rentie te Genua gehouden. We zouden die rede kunnen noemen een leerzame bijdrage voor de geschiedenis van het Socialisme. Wij ontleenen daaraan het volgende: Veel wordt bij ons geschreven, omdat zoo te schrijven gebruikelijk ie in den kommunistischen staat, anders te schrij ven daarin verboden is. Nuttiger dan al deze kommunistische leugens (waarvan ik, die ambtshalve zooveel te lezen heb, me nigmaal doodolijk onpasselijk word), véél nuttiger is om naar de rauwe klassewaar heid te luisteren^ die onze klasse-vijanden ons te kooren geven. Hierop hebben wij acht te slaan. Aan onze regecrcnde kommunis ten-groep ontbreekt nog alle beschaving. Ziet maar oens naar die bureaulcraten- massa hier in Meskou. Leiden do 4700 verantwoordelijke kommunisten die masea van bureaukraton? Ik geloof, oorlijk ge zegd, zij worden door hen geleid. Zooals vroeger het overwonnen volk aan de hoogere beschaving van den over winnaar onderworpen werd, zoo zijn de 4700 (een divisie van de allerbeste partij- genooten!) aan de hoogere kuituur Yan de overwonnenen onderworpen De kommunisten zijn een druppel in de zee van het volk. De voorstelling dat zij alleen den socialistischen opbouw zouden kunnen bewerkstelligen, ifl kinderlijk. Alleen als wij het van de bourgeoisie zullen leeren en haar zullen kunnon dwin gen, langs door ons aangegeven wegen, de Russische volkshuishouding op te bou wen, zullen wij ons doel bereiken. De kommunisten echter leven in den waan dat zij alles weten. Deze stemming kan ons te gronde richten. Wij leven lieden nog in de voorstellingen uit de jaren '17, '18 en '19, de jaren waarin het groot6C.ho werk der wereldgeschiedenis volbracht werd. Dit is chter geen reden ons altoos aan dit verleden te blijven vastklam pen Negen-en-negentig van do honderd ver antwoordelijke arbeiders in onze staats bedrijven kunnen nog niet wat iedere ar beider in hot kapitalistische bedrijf kan. En zij zien ook niet in, dat zij van mcet- af aan het zullen hebben te leeren. Thans lacht de hoer en de arbeider ons uit, als wij met onze dekroten komen aanzetten en van hen verlangen, een of andere instelling op te bouwen of opnieuw te organisoeren. En hij lacht ons terecht uit. Kommunisten. die in de revolutie lof- voor zich en zijne vrouw Esther, maar ook om de talrijke goudstukken die hij in de zoomen zijner kleederen verborgen had; maar die ervaren dieven, ongeacht zijn schijnbare armoede, daar spoedig zoeken zouden, zooals hij zeer goed wist. Do slagboom door verschil van ras tus schen de Germaansche moeder en de Jood- sche vrouw opgeworpen, was door weder-, zijdscho genegenheid doorgebroken; oude Laon ©n Onias hadden oen aanknoopings- punt gevonden in onderhandelingen over het vorvaardigen en verkoopen van wape nen. Ook hadden zo dezelfde plaats van be stemming. Antiocfciö was do tegenwoordi ge verblijfplaats van Onias on Esther, en de geboorteplaats van Laon. Laon scheen het too dat alios hem mo gelijk zou zijn, om zichzelf en zijn vrien den te helpen, wanneer hij eenmaal vrij mocht werken met hot kapitaal, dat Onias „hoopte dat diens vrienden hem lee- non zouden." Hij voelde zich reeds de be schermer van Siward, Siguna en Callias en door dezo welwillende voornemens in goede luim gebracht, gaf hij nog meer dan gewoonlijk too aan geestige zetten ett bijtende opmerkingen. En onderwijl leidden do zustors Cloelia te Rome een vervelend, eentonig leven. Do dienst, dien de jonge Vestaalsche DE ANTI-REVOL. CANDIDATES Do candidates der Anti-Revolutionair partij in den kieskring Leiden zijn: 1 Mr. V. H. RUTGERS te 's-Gravenhage. 2. P. H. DE MONTé verLOREN te 's-Gravenhage. 3. J. v. d. MOLEN te Renkum. 4. J. SCHOUTEN te Rotterdam. 5. CHR. v. d. HEUVEL to Nieuw-Vennop. 6. W. WARNAAR te Sassenheim. 7. Ds. M. JONGEBREUR te Veenendaal. 8. Mr. S. DE VRIES C«» te 's-Gravenhage. 9. a VAN ANDEL. te Utrecht» 10. Ds. L. ADRIAANSE te Zeist. feliik werk hebben gedaan, zitten thans in industrie- en handelsbedrijven, wr jrvan zij niot het geringste benul hebben, maar achter hunne ruggen slaan schurken hun slag. Op die manier wordt de waarheid vorvalscht en een behoorlijk oderzoek naar wat tot stand i6 gebracht, wordt verhinderd. Omdat wij nog, minstens nog wel voor een poosie in de kapitalistische wereld zullen hebben te leven, komt het or op aan de juiste menschen op de juiste plaatsen te brengende kontróle en het ernstig on derzoek naar de waarde van het. tot stand gebrachte te waarborgen. Daarvoor zal het volk ons dankbaar wezen. Een juiste selektie van de menschen die wij noodig hebben en werkelijke kontröle op datgene wat gedaan wordt: dat is de hoofdtaak. Ook moot iedere volkskommia- saris verantwoordelijk zijn voor zijn eigen werk. Het gansche apparaat onzer bureaukratio moot vereenvoudigd worden. Eerst voor enkele dagen hebben wij kun nen ervaren, dat wij van de honderd-en- twintig kommissies honderd-en-vier kon den afschaffen, omdat zestien voldoende waren. In dien warwinkel van al onze kom missies kent. niemand den. weg meer en nog veel moeilijker is het om vast te stel len, wie voor een bepaald besluit verant woordelijk is. In negen-en-negentig van de honderd gevallen zitten kommunisteo in een ambt waarvan zij niets verstaan en dat zij eerst na een ernstigen leertijd zul len kunnen uitoefenen. Wij moeten niet vreezen om hierom trent zelf de noodige klaarheid te ver schaffen. Den tot het leeren noodzakelij- ken tijd zal, naar het mij toeschijnt, de in ternationale toestand ons wel gunnen Zijn dat goen leerzame uitspraken? Tevoren was door Lenin reeds opge merkt., dat men in de gesocialiseerde maat" schappij den arbeid van het kapitalisme niet heeft kunnen nadoen. Wij kunnen, zeide hij, niet voort- bron gen. Het kunnen ontbreekt ons. Onze staat heeft de baan van het kapi talisme verlaten, en wij hebben een over vloed van politieke macht, maar do lei-, ding van de economische ma chinerie ontglipt on6. En dan blijkt uit het- citaat, hierboven afgedrukt, in do eerste plaats, dat vrij heid in het. gesocialiseerde Rusland niet bestaat. Men leest alleen commurytische leugens. Vervolgens blijkt, dat. de co mm u ui sten die slechts een zeer kleine 'minderheid vormen leven in don waan dat zij al les weten, terwijl zij in werkelijkheid ver achter staan bij de arbeiders in het kapi talistische bedrijf. Daarmee is al dat gepraat over de zege ningen van het. werken voor de gemeen schap, veroordeeld. De zaken loopon verkeerd, In industrie- en handelsbedrijven, moa leiding worden gegeven door menschen die van dergelijke zaken niet het gering ste benul hobben. Eindelijk wordt hier toegegeven dat de Socialisatie tot een ambtonaren-dom zon der oind leidt, waardoor het leven hope loos wordt verstikt. En ondanks deze stem uit de practijk gaan de Socialisten ton onzent maar voort met de menschen wijs te maken, dat met de Socialisatie den weg naar den heil staat wordt betreden. Men heeft weieens gesproken van de Chineezcn van Europa. Inderdaad: hier zijn ze. priesteres met. zooveel geestdrift begon nen had, werd haar een geestclooze tred molen. „Voor Rome! Voor Rome!" herhaalde zij telkens tot zichzelve, al6 zo het heilige vuur voedde of 't gewijde water sprenkel de. „Ik doe het oenvoudige werk van iede re huismoeder, maar ik doo het voor den heiligen haard van het vaderland." Maar geen der huiselijke zorgen en vreugden, dio de plichten der huismoeders veredelen, kon haar verfriasching en le ven geven aan den dooden vorm van plicht- De tempeldienst werd haar dagelijks meer sleur. En do eindelooze herhaling van de woorden, die haar geestdrift schen ken moesten, begon scherpen twijfel in haar hart to wekken. Wio of wat was de vuurgodin, welke zij diende? Een uit de verwarrende, menigtn godheden van de Olymp? Wist ze dat ze vereerd werd? Was 't haar aangenaam? Was ze goed? Niet alle Olympiöro waren goed. Wat was Rome voor haar? Of waa ze ouder dan de Olympiërs? Was zo oen natuurkracht? En dus onpersoonlijk «n even ongevoolig voor do menschen abt aardbeving on bliksem? volg*

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 5