A. WAALS A. WAALS Haarlemmerstraat 134-136. Haarlemmerstraat 134-136. Uw aandacht wordt bijzonder gevraagd voor: Prima Regatta voor Jongenspakjes f0.52 IJzersterk grijs Jassentlrill 0.40 Zeer fijne Fransche Keperflanel 0.58 Zephir voor Schorten en Kinderjurken f 0.32*12 Zwaar dubbelbreed Engelsch Keper 0.55 Jeans voor Schorten en Garneering, echt marine blauw en Turksch rood 0.54 VOOR DE HUISHOUDING Linnen Pofdoek, 70 c.M. breed, f0.65 Grauwe Afdroogdoeken, flinke maat, O.l?1^ Witte Blokhanddoeken. bijzondere reclame 0.27*<2 Tafellakens, flinke maat, vanaf 0.89 Prima, prima Shirting f 0.27*12 speciaal voor ondergoederen j 0.34 Mooie zachte witte Flanel 0.27*/2 Zwaar Gerstekorrel voor Handdoeken 0.32 LinnenSchortenbont,geheel onopgemaakt0.69 VOOR DE LINNENKAST: Mooie Sloopen met overslag f0.59 Extra, extra, gefestonneerde Sloopen 0.64 Prima gefestonneerde Lakens 2.90 Graslinnen Lakens met Entredeux 2.45 Damespantalon, Fransch mode! met breed Borduursel f 1.45 Dameshemd met solide Entredeux l.52*/2 Prima Damesnachthemden vanaf 2.45 Cassa Rokken, Combinations en Tailles in enorme keuze. In Kindergoederen zijn onze sorteeringen en prijzen ongeëvenaard. Gedurende den Uitverkoop van 12 tot 2 uur gesioten. 4952 uÈMEEWTELIJKE AAWKOKDIGINGEH Gemeentelijke Vischverkoop. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat morgen (Donderdag) aan de gemeentelijke Viscli- winkels (Vischmarkt en Stadshulpwerf) verkrijgbaar is SCHELVISCH k f 0.16 0.24, SCHAR k 0.15, SCHOL k f 0.20 0.34, TARBOT a 0.52 en TONG k 0.80 per pond. J. C. VAN DER LIP, Weth, loco-Burgemeester. Leiden, 14 Juni 1922. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat door A. Capaan te Leiden een verzoekschrift is ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in den winkel van het perceel Haarlemmerweg No. 58. land, bij de regeering stappen te doen tot het verkrijgen van uitbreiding van de Bo ter wet in dien zin, dat zij, die artikelen verkoopen, waarin margarine verwerkt wordt, onder de Boterwet vallen, en dat bij verbruikers evenals bij degenen, die margarine verkoopen, het* woord „marga rine" op de winkelpui moet voorkomen, werd verworpen. Koloniale werving. Door den Minister van Oorlog is ter kennis van do landmacht gebracht, dat door den Minister van Koloniën, in ver band met een daartoe strekkend telegrar fisch verzoek van het Indische Legerbe stuur, aan den Commandant van de Ko loniale Reserve is opgedragen, in het ge heel geen onderofficieren van de Neder- land&che landmacht, onverschillig van welk wapen, meer aan te nemen voor eene vaste of eene tijdelijke verbintenis bij het Nederlandscli-Indische leger. Hiervan zijn uitgezonderd zij, die reeds eene toezegging van den Commandant der Koloniale Reserve optvingen. Chr. Hisi. Gemeenteraadsleden. Zaterdag hield de afdeeling Zuid-Hol- land-N ocrd-Braban t te Rotterdam een zeer goed geslaagde ledenvergadering. Naast de huishoudelijke werkzaamheden kwamen op de agenda twee belangrijke punten voor; n.l. Ie. stichting arbeidsbu reau en 2e. een referaat van den heer H. v. Boeijen, te Voorburg, over 't onder werp „De behandeling van de gemeente- begrooting in den Raad". Nadat het vraagstuk van het adviesbu reau van alle kanten was bekeken en de leden unaniem zich 6terk voor de stichting hadden uitgesproken, word aan het Be stuur opgedragen tot de voiming van zulk een bureau over te gaan. De leden der afdeeling kunnen zich thans reeds met him vragen richten tot dn heer H. v. Boeijen, te Voorburg, die de leiding voor lopig op zich nam en zich zoo noodig met deskundigen zal verstaan. De heer v, Boeijen behandelde daarna het aangegeven onderwerp waarop een breede bespreking volgde. Ned. Ver. tegen de Prostitutie. In de gisteren te Utrecht gehouden al gemeene vergadering van de Nederland- sche Vereeniging tegen de Prostitutie werd tot voorzitter, in de plaats van jhr. mr. O. Q. van Swinderen, gekozen dr. J. Lammest^ van Bueren, directeur der Hel dring-gestichten te Zetten. Herkozen wer den als bestuurslid prof. dr. F. Pijper en dr. A. W. Auseems. De vergadering besloot tot samensmel ting met den Ned. Vrouwenbond over te gaan. Als vertegenwoordigsters van dezen Bond werden in het bestuur gekozen mevr. Van HeemskerkVan Beesd en mej. C. De Bruyn Kops. Cartonnage-Fabrieken. Dezer dagen heeft te Utrecht een gecom bineerde vergadering plaats gehad van het bestuur der Vereeniging van Cartonnage- Fabrikanten in Nederland met de in de laaitste algemeene vergadering benoemde commissie voor zakenbelangen in het car- tonnage-bedrijf, aan welke commissie de raadsman der vereeniging, mr. J. G. Ste- neket', als secretarie is toegevoegd. Deze commissie hebben na te gaan, welke maatregelen dienen te worden genomen ten einde te voorkomen, dat de cartonna- ge-industrie in haar geheel aan een moor dende binnenlandsche concurrentie ten gronde gaat. Zitplaatsen in de treinen. Do spoorwegmaatschappijen zijn wette lijk verplicht, aan elk hoofdstation in el- ken vertrekkenden paesagierstrein vol doende compartimenten van een bepaalde klasse, voldoendo ruimte in die klasse en voldoende ruimte voor alleenreizende vrouwen in damescoupées beschikbaar te houden. Tijdens den ooi-log en daarna heeft de regeering de maatschappijen van die verplichtingen ontheven, zoodat men het toen maar moest nemen naar het viel. Nu eindelijk, 3i4 jaar na het einde van den oorlog, heeft de regeering, naar de Prov. Groninger Ct. meldt, die ontheffing ingetrokken. Voortaan moeten er dus vol doende zitplaatsen in elke klasse, ook in ddamescoupécs in de van de hoofdstations vertrekkende treinen zijn. Verbinding der A.-R. Candida fcemlijsten. Gistermiddag zijn bij het Centraal Stembureau te Den Haag ingeleverd, twee verklaringen, geteekend door den heer Ideaburg, ter verbinding van de lijsten 1 der A.-R. Partij. Daarbij zijn tot één groep verbonden do lijsten der beide noor delijke groepen. Lijst I (Leeuwarden, Gro- nigen) en List H (Zwolle, Arnhem. Nij megen, 's-Hertogenbosch en Maastricht). In de Drentsché venen. Bijkens de „Asser Crfc." is de arbeid in de venen rondom Nieuw-Weerdinge weer I in vollen gang. Van Emmer-Cempasouum. naar Klazie- naveen onafzienbare rijen tnrfhoopen. Ge weldige millioenen massa's liggen daar nog en ook is hier arbeid sporadisch te zien. Wel ziet men een enkele baggeraar chide, doch blijkbaar kan er niet meer geproduceerd worden, omdat de voorraden nog zoo enorm zijn. Achter Klazienaveen ligt het Zwarte Meer. Het land der zwartste ellende bijna. Het land van de echte plaggenhutten; het land waar de armoede rondwaart als een ontembare heerscheres. En ook hier sta pels stapels turf, hoog en breed, wachtend op verscheping, Als er ten minste verkocht wordt. Na Klazienaveen, de veengebieden Erica en Nieuw-Amsterdam, waar alweer 't is wèl eentonig! de arbeid weinig zicht baar was, doch waar de turfhoopen hoog opgestapeld liggen. Nabij Klazienaveen broeide het in het veen. Een oud man zeide, dat het wel zeer waarschijnlijk was, dat hier vandaag of morgen de beéle hoek er aanging; 't vuur zit er in. Ons gezantschap te Belgrado. Thans is de heer G. D, Advocaat, bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minis" ter van Nederland te Belgrado, met in gang van. 16 dezer iter beschikking ge steld, en is benoemd als zoodanig de heer C. D. Schuller tot Peursen, gezantschaps- raad je Konstantinopel. De Haagsche conferentie. Het departement van buitenlandsehe za ken deelt mee, dat bij de preliminaire be sprekingen, welke 15 dezer aanvangen, Nederland vertegenwoordigd zal zijn door mr. R. J. H. Patijn, plaatsvervangend ge delegeerde ter conferentie van Genua; staatsraad prof. mr. A. A. H. Struyken en jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje, secre taris-generaal van het departement van buitenlandsehe zaken, welke beide laatste heeren voor Nederland zitting zullen ne men in de niet-Russische commissie, wel ke 26 dezer bijeenkomt. Vrijwillige onderdomsverzekering. De wijziging van de Ouderdomswet, waardoor de vrijwillige ouderdomsverze kering is uitgebreid, zoodat men zich een ouderdomsrente zal kunnen verzekeren tot een maximum van f20 per week, zal in het najaar in werking treden. De daartoe noodige wijziging van den algemeenen maatregel van bestuur inzake deze verze kering en de vaststelling van het tarief zijn in voorbereiding. BUITENLAND. Frankrijk cn Den Haag. !Men meldt uit Parijs: Daar de aanstaande bijeenkomst te 's-Gravenhago een zuiver technisch ka rakter moet dragen en slechts ,;ad refe rendum" over alle quaesties zal beslissen, heeft de 'ministerraad besloten er een studie-missie heen te zenden, waarvan de deskundigen, welke haar samenstellen, later zullen worden aangewezen. Aangezien de credieten, voor Genua ge voteerd, een aanzienlijk overschot heb ben gelalen, zal er een wetsontwerp wor den ingediend, om. een deel van dit over schot te bestemmen voor het zenden van deskundigen naar Den Haag, teneinde de Kamers in staat te stellen zich uit te spreken over de quaestie. De delegatie voor de conferetnie is reeds benoemd. Dit besluit van den ministerraad komt ietwat onverwacht zelfs voor hen, die gewoonlijk goed ingelicht zijn, want de vo rige avond geloofde men nog algemeen dat Frankrijk te 's-Gravenhage alleen door een „waarnemer" zou worden ver tegenwoordigd. Het wordt officieus ge motiveerd met het feit, dat de Fransch- Engelsche notawisseling heeft getoond, dat de beide landen het op de essentieele punten met elkaar eens zijn, zoodat er geenerlei bezwaar tegen is, dat Frankrijk deskundigen zendt, die zich niet zullen bepalen tot luisteren, maar het Fransche standpunt zullen uiteenzetten en verde digen. Niettemin legt men er den nadruk op, dat dit besluit' in geenendeele vooruit loopt op de vraag der deelneming aan de conferentie met de Russische deskundi gen en dat daarvoor Frankrijk zijn volle dige vrijheid behoudt. Dc lersche onderhandelingen. Churchill heeft zijn verklaringen aan gaande de Engelschlersche besprekin gen uitgesteld. De reden van dit uitstel is, meldt een telegram uit Londen, dat Churchill morgen vollediger en volkomen bevredigende mededeelingen omtrent het verloop dér besprekingen hoopt te kun nen doen. Volgens de „Times" hebben de onder handelingen een zeer gunstig verloop. Al hoewel de twijfel, die door de overeen komst tusschen Collins en Do Valera ge rezen is, nog niet geheel uit den weg ge ruimd is, heeft toch de verklaring der onderteekenaars van het verdrag van Londen, dat zij zonder voorbehoud de be palingen van het Londensch verdrag er kennen en zullen nakomen, de voortzet ting van het onderzoek van het grond wetsontwerp mogelijk maakt. Van alle nieuwe leden der lersche re geering, die na de verkiezingen, dus on geveer begin Juli zal optreden, zal ver langd worden, dat zij, evenals hun voor gangers, schriftelijk verklaren het ver drag te aanvaarden. De „Manchester Guardian" zegt, dat de besprekingen, waarvan het doel is het ontwerp der lersche grondwet in overeen stemming te brengen mot het verdrag van Londen, beter opschieten, dan de groot ste optimisten tien dagen geleden hadden durven hopen. De Ocstenrijkschc financicelc crisis. De berichten uit Weenen zijn zonder onderscheid onrustbarend. Zoo seint de correspondent van het „Acht Uhr Abcncl- blatt": Als gevolg van den ongekenden val van de Kroon in de laatste dagen, is te Weenen een soort verkoopersstaking begonnen. Talrijke zaken in de binnen stad en ook in eenige buitenwijken heb ben haar winkels gesloten, om niet in de noodzakelijkheid te komen, haar waren tegen waardelooze papieren Kronen te moeten afgeven. Voor talrijke zaken in de levensmiddelen- en de textielbranche vormen zich lange rijen van kooplustigen, die zich haasten, hun behoefte aan ver- bruiksartikelen te dekken. De door de kooplieden verlangde prij zen zijn fantastisch hoog en geheel wil lekeurig, daar de Weensche zakenwereld elk besef van een verstandige vaststelling der prijzen verloren heeft. In de binnenstad is de politie versterkt, ofschoon nog geen berichten omtrent on lusten zijn ingekomen. Wel doen ver schillende geruchten in de stad de ronde en is de stemming buitengewoon opge wonden. De Tornado in Amerika. Men meldt uit New-York: Waarschijnlijk heeft de hevige orkaan die hier Zondag woedde, aan minstens 75 personen het leven gekost. Er zijn reeds 51 lijken gevonden en herkend. Voor zoo-, ver bekend worden 22 personen vermist. Men vermoedt, dat zij bij Long Island zijn verdonken. Er is nog geen raming gemaakt van de materieele schade, die echter zeer groot is. In een der voorsteden van New-York werden meer dan duizend boomen ont worteld, die op huizen terecht kwamen. De telegraafdraden zijn over een groolen afstand vernield. Van vele huizen werden do daken afgerukt. In een der voorsteden viel het dak van een kerk op een auto, waarin vijf personen zaten, die echter on gedeerd onder het dag vandaan konden worden gehaald. De bladen maken melding van een moe dige daad van een twintigjarig meisje, dat tijdens het woeden van den storm in een klein bootje er op uitging en 24 dren kelingen, vrouwen en kinderen, uit het water haalde. Zij sprong herhaaldelijk in zee om uitgeputte zwemmers te helpen. In één der Londensche ziekenhuizen werd Maandag een jongen binnengebracht die grootendeels „opgesloten" zat in een groote melkbus. Kameraden van het jorigmensch hadden hem overgehaald om in de bus te kruipen, maar toen hij daat- eenmaal rnzat, zag hij absoluut geen kans meer om er uit te komen. Do bus niet den jongen cr in word dr.ar op naar het ziekenhuis gebracht, waar de knaap uit zijn hachelijke positie werd bevrijd, nadat men de wanden van zijn m'etalen verblijfplaats had opengesneden. Do schikkingen voor de ontvangst van den prins van Wales na zijn terug keer .van de groote reis in het Oosten zijn voltooid. Hij zal met bijzondere plechtig heid te Londen begroet worden. De ko ning, de koningin en andere leden der ko ninklijke familie zullen hem aan het Pad dington-station opwachten, waarna het gezelschap in open rijtuigen naar het Buckmgham-paleis zal rijden. De lijf wacht zal als escorte fungeeren. De prins zal zich na zijn terugkeer drie maanden lang van alle openbare ontvang sten en dergelijke verre houden om uit te rusten van de inspannigen der reis. De.Boedapester bladen gven ovet den bomaanslag op de postspaarbank tl Boedapest eenige bijzonderheden, waar uit blijkt, dat de aanslag is gepleegd met een onder in het gebouw gelegde met springstof gevulde patroon en dat de da ders van de door de ontploffing teweeg-, gebrachte paniek geprofiteerd hebben, om te stelen. Zij hebben zich van c.a. 250.000 Kronen meester gemaakt. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de ontplofbare stof er niet op berekend was, ernstige schade teweeg te brengen. Het gebouw van de spaarbank zelf is niet beschadigd. KERK EN SCHOOL NED. HERV. KERK. Bedankt. Voor Waddinxvecn: H. J. van Schoppen te Groot-Ammers. GEREF. KERKEN. Beroepen. Te Brussel (België)P. Oh van der Vliet te Hazerewoude; te Schiedam (vac. J. Mulder): Jl Wyminga te Dronrijp; te Oost-» wold (Oldambt)S. Neerken, cand. te Amater* dam; te Smilde: H. Knoop te Schouwerzijl. 08. W. Cannegieter. f Maandag is te Adorp, 80 jaar oud, overleden ds. Willem Cannegieter, Ned. Herv. predikant aldaar. Ds. Cannegieter werd 28 Maart 1842 gehoien, word in 1868 candidaat, op 27 Juni 1869 predi* kant te Lutjegast, in 1874 te Oosterwijtwerd, in 1880 te Drogeham, te Delftzijl in 1883, te Blijde in 1885, terwijl hr zich 1 Oct 1893 aan de Ned. Herv. Gemeente te Adorp verbond. Tevens was Ds. Cannegieter praeter van den Ring „Winsum". Jubilea. Ds. A. M. Donner hoopt Dinsdag 20 Juni a.8. te herdenken, dat hij gedurende 25 jaren ale Dienaar des Woords aan de Geref. Kevie van Amersfoort verbonden is. Utrechtscho Zendmgsvcreeniging. Gisteren werd te Utrecht de jaarvergadering gehouden van do Utrechtscho Zendingsvoresni- ging. De voorzitter, Prof. Dr. Cramer, opende de bijeenkomst met gebed en een toespraak naar aanleiding van Joh. 3: 36. „Terwijl gij het licht hebt, gelooft' in het licht, opdat rij kin* deren des lichts worden moogt." Na het bepreken van het jaarverslag werd een. overzicht gegeven van den financieelcn toestand. De gang van zaken in hot jaar 1921 goeft veel reden tot dankbaarheid. Het tekort van 1920 ad f 31.000 is ingehaald. Dit is te danken aan de krachtige hulp, die in het najaar van 1921 ver kregen werd, vooral ook aan de actie van de classicale zendingsvereeniging. Die gunstige uit komst verhinderde echter niet. dat er thans weer een tekort is, omdat de inkomsten in 1922 nog niot ovoreenkomen met wat moet worden uit* gegeven. Met algemeene stemmen werd besloten de Dederl. Zendingsvereeniging te Rcterdam op te nemen in den kring dor samenwerkende zendiag3* corporaties. De nood in Iidië en de behoeften in Nederland dringen tot deze samenwerking. Tot bestuursleden werden herkozen jonkvr. H. B. de la Basxcour Caen en jonkvr. A. M. Eloirt van Soeterwoude van 's-Gravenhage en de heeren R. Freudenberg te Hilversum, prof. dr. J. L. Pont te Bussum en d6. C. J. H. Verweijs te Breukelen. De middagsamenkomst opende de voorzitter met het lezen van een gedeelte van Handelingen 17, naar aanleiding waarvan hij zijn welkomst woord spreekt. Enkele woorden vaa dankbars herinnering worden gewijd aan de nagedachtenis van den heer J. W. Gunning, die lid was van hot hoofdbestuur. Dr. Fokkema deelde een en ander mee omtrent de NederL Zendingsschool, die mee uitgaat van de Utrechtscho Zendingsvereoninging. De school was in September gesloten, omdat in onzen arbeid de belangen van Indië voorgaan. Spr. wijst verder op de opneming van Duitsche Zen* delingen en kweekelingen ter opleiding voor het werk in Indië; het nut hiervan voor onzen arbeid in Nederland en voor de kweekelingen zet hij uiteen. En vooral ook op de gemeenschappelijke opleiding voor in- en uitwendige zending. Do heer M. J. van Baada, oud-zendeling, ver* telde van het opgaan der zon over het zend in ga» veld van Halmahera, waarheen hij in 1880 uit* ging- De heer J. Metz, oud-zendeling van Halmahera, sprak over: Wat onze inlandsche Christenen over hebben voor hun geloof. Hij deelde mee, welke pogingen zijn aangewend om de gemeenten tot financiële zelfstandigheid te brengen De eisch wordt gesteld een echool-kerk en goeroe* woning uit eigen middelen te bouwen. Uit de collecten worden alle loopende uitgaven bestre» den. De voorschotten der zendingeveroeniging worden terugbetaald. Ü6. Lindenhorn deelde een en ander mede om» trent de nauwere samenwerking tusschen de zon» dingseorporaties. De nood van Indië is zoo ge* weldig, dat de corporaties ieder individueel daar* aan niet kunnen beantwoorden. Dan is er d«i behoefte om de gemeente in Nederland op té voeden tot zendingegemeente. Met het zingen van Pa. 72:10 wordt de ve» gadering gesloten. :r In de avondsamenkomst sprak de Sadhoo Saeafci dar Singh. V-,

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 2