A- WAALS, BINNENLAND. Hedenavond begint onze BUITENGEWONE UITVERKOOP van alle voorradige Artikelen. Damesmantels f4.75, f5.75, 8.75. De moderne wijde Mantels, Capemodel, in primsf Laken, f 15.75, 19.75, Kamgaren en Gabardine Costumes, op zijde gevoerd, f 18.75, 24,75, 29.75, 35.00 enz. Kindermantels, in elfen stoffen, f2.50, 4.00. 6,00 enz. Reclame Regenmantels, in prima Waterproof, geheel gevoerd, f5,75. Costuumrokken f 1,75, 2,75, 4.75. Japonnen, in geheel nieuwe modeüen en dessins, prima Voile, f3.75. Blouses f0.94, 1.05, 1.75, 1.85 enz. ZIET BE ETALAGES. 12919 Haarlemmerstraat 914. GEMEENTELIJKE AANKONDIGINGEN Gemeentelijke Vischverkoop. De Burgemeester van Le-iden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat heden avond (Zaterdag) aan den gemeentelijken Visehwinkel (Vischmarkt) verkrijgbaar is SCHELVISCH k ƒ0.11 en SCHAR k f 0.13 per pond. J. C. VAN DER LIP, Wetli. loco-Burgem. Leiden, 10 Juni 1922. STEMMEN IN EEN ANDERE GEMEENTE.. De Burgemeester van Leiden maakt be tte ad dat bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten, Generaal de kiezer, met inachtneming van het bepaal de in de artikelen 57b tot on met 57j der Kieswet, in plaats van in de gemeente' op welker kiezerslijst hij voorkomt, in een andere gemeente aan de stemming kan deelnemen. De kiezer, die van deze bevoegdheid gebruik wil maken, deelt, uiterlijk veer tien dagen vóór den voor de stemming bepaalden dag, in persoon ter Secretarie van ccn gemeente aan den burgemeester of aan den daartoe door dezen aangewe- n f mbtenaar mede in welke gemeente v.< aan de stemming deelnemen wil. Hij geeft daarbij op zijn naam en voornamen, cte daoteekening en plaats zijner geboorte, de gemeente in we'.ke hij op de voor de ze verkiezingen geldende kiezerslijsten voorkomt, en een adres in de gemeente in welke hij aan de stemming wil deelne men, zoo mogelijk met aanduiding van straat en nummer. Ya.n do mededeeling wordt een schrifte lijke verklSLring opgemaakt waarvan een afschrift aan den kiezer wordt uitge reikt. He kiezer, die heeft medegedeeld in een andere gemeente dan die op welker kie- zerslifst hij voorkomt aan de stemming to wil'en deelnemen, behoort tot het stem- ',:s*rict in hetwelk hij het door hem opge geven adres heeft. Bij onzekerheid hieromtrent behoort hij tot het eerste stemdistrict. Aan het opgegeven adres ontvangt de kiezer, die bevoegd is aan de stemming deel te nemen, van den burgemeester der gemeente van dit adres de oproepings* kaart voor de stemming in die gemeente. De mededeeling va-n den kiezer, dait hij ia een andere gemeente dan die, op wel ker kiezerslijst hij voorkomt, aan de stern ar'eg wil deelnemen, geldt tevens voot zi.in deelneming aan een nieuwe stem ming ingevolge art 135 der Kieswet. J. C. VAN DER LIP. Weth. lo.-Burgem. STEMMING TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. De Burgemeester van Leiden brengt ter meene kennis, dat op Woensdag 5 Ju- c.s., van des 70ormiddags 5 tot des •-.»? Idags 5 uren zal plaats hebben de s .'i/mrino ter verkiezing van de leden van vrde Kamer der Sta ten-Generaal. Hij wijst de kiezers daarbij met allen na ruk on de verplichting, opgelegd bij 7? f-de lid der Kieswet, om zich biin- tv-'i den voor de stemming bepaalden tijd - dl oefening van hun kiesrecht aan te - dd-en b"' het stembureau in bet voor hen de kiezerslijst aangewezen stemdas- behalve bij het bestaan van een gel- reden van verhindering. Wint voWoen.nq aan deze verplichting - gestraft met berisping of geldboete tc:. hoogste drie guldenbij herha- n tot't°rj hoogste tien gulden. TTij herinnert voorts aan het bepaalde rri. ifS van het Wetboek van Straf recht, luidende: ..Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan een krachtens wette- voorschrift uitgeschreven verkiezing „deelneemt, wordt gestraft met gevange- „nicstraf van t-en hoogste een jaar." J. C. VAN DER LIP, Woth., loco-Bur gemeea ter. KOEPOKINENTING. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat Tanaf 15 Juni e.k. iederen Donderdag van «Jko week telkens des namiddags te 2 Vi -anr in het Elisabethshof aan de Oude Vest, gelegenheid zal worden gegeven tot jÊOsteloozc inenting en herinenting. Het trouwboekje moet worden medege bracht. J. O. VAN DER LIP, loco-burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. AGENDA. WOENSDAG 14 Jpni. Leiden. Bui tengewone Vergadering Anti-Rev. Kics- vereeniging. Spr. D 8. G. H. Beeken- itamp. Gebouw Prediker. Aanvang 8 «ur. lederen Woensdagavond van 1%8V? uur. Rechtskundig Bureau Chr. Beet. Bond. Steensehmir 15. Apothekers die tot en met Zondag op Maandagmorgen eiken nacht en des Zondags geopend zijn: H. J. M. Proot, Maarsmanssteeg 17, Tel. 432. De apotheek van het Ziekenfonds tol Fulp der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. Do reis van de Koninklijke Familie. De „Batavier V" wordt 2 Juli te Rot terdam terug verwacht, meldt de „N. R. Cti" Do Kamerverkiezingen. De voorzitter van het centraal stembu reau voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Genoraal, brengt ter openbare kennis, dat het cen traal stembureau van alle hoofdstembu- leaux modedeelüwa bleefti ptelke geldige lijsten van candidaten zijn ingele verd. De voor de kiezers toegankelijke zit ting, waarin het centraal stemburau de in geleverde geldige lijsten van candidaten zal. nummeren in de yolgorde, door het lot aangewezen, zal worden gehouden op Zaterdag 17 dezer, des namiddags te 2 uur, in het lokaal van het gemeentehuis te 's-Gravenhage, voorheen voor de verga deringen van den raad bestemd. Weinig vraag naar! Op het eiland Overflakkee en Goederee de doen de S. D. A. P.-ers hun uiterste best hun waren aan den man te brengen. Er is echter weinig vraag naar. Vier socialistische sprekers zijn in den tijd van drie weken in Middelhamis en Sommelsdijk geweest. De eene vergade ring was al slechter bezocht dan de an dere* Donderdagavond zou de heer J. ter Laan in Stellendam optreden, maar de vergadering ging niet door, er waxen slechts... zes personen epgekomen. De Tabakswet in de praktijk. Als een bewijs van de nog algemeene onbekendheid met de vele bepalingen der Tabakswet, meldt men ons, dat aan rei zigers in sigaren legitimatiokaarten wer den uitgereikt, waarvan in de wet in het geheel geen 6prake is. Alleen reizigers of agenten in ruwe tabak hebben dergelijke kaarten noodig. Monsters sigaren, mogen door handelsvertegenwoordigers slechts stuksgewijs gezegeld vervoerd worden. Voorloopt kan nog, bij gemis aan zegels, met betaling van den accijns volstaan worden, en moet de reiziger dan de kwi tantie bij zich houden. De Landbouw-Ongevallcnwet. Naar de TeL verneemt, wordt aan het departement van Arbeid, met kracht ge werkt aan de voorbereidende maatregelen voor het inwerkingstellen der Landbouw- ongevallenwet. Het ligt in de bedoeling van den minisr ter deze wet zoo spoedig mogelijk in wer king te doen treden. Christelijke Middenstanders. Blijkens het jaarverslag van genoemde vorecniging bestaat het ledental than6 uit 4033, welke cijfers echter vermeerderd die nen te v/orden met de ledentallen der chr. schippers- en kaasgrossierevereenigingen, waarvan de gegevens den secretarie nog niet ten dienste stonden. Het aantal aidee- lingen steeg tot 85, doch het ledental ver minderde wegens noodzakelijk royement van vele wanbetalers. Het instituut der Boazbanken ontwik kelde zich krachtig, doch het verband tus- echen banken en organisatie wordt wel eens uit het oog verloren. De vereeniging denkt Woensdag 14 en Donderdag 15 Juni in het Badhotel te Baara haar jaarvergadering te houden. Voorgesteld zal worden een contributie bepaling voor 1923. Nog verschillende voorstellen van prov. bond en afdeelingen komen aan de orde. Het hoofdbestuur wensch uitvoering te geven aan art. 8 van do statuten en art. 16 van het huishoudelijk reglement betref fende de verhouding der vakbonden tot de vereenigimg, waarbij zich' aansluit, een! voorstel van den Bond van Chr. winke liers in manufacturen tot verplicht lid maatschap 'van de bestaande en nog op te richten vakbonden. De prov. Bond in Groningen wenscht voor de afdeelingen voor het komende sei zoen referaten ever actueele onderwerpen. Den Haag vraagt bevordering van goed koop en snel recht, het element van lee- kenrechtspraak en inlichting omtrent de verhouding tusschen. den Chr. Midden standsbond en de Vereen, van Chr. Werk gevers. Groningen wil afdoende bestrij ding van het euvel der vliegende winkels en intrekking van bet crediet aan de Handelekamer; Leiden opheffing van het rijksinko opbureau. De heer R. K. v. 3. Berg denkt te re- fereeren over: „-Onze middenstand en de gemeentepolitiek". Den volgenden dag praenadvieeert de heer H Attema over „Oma Efograaa* m Mr, H. Bijleveld na den gemeenschappelijke® lunch over; „Over- heidsmiddenetan gso rganis atie". Ned. goederen naar Frankrijk. Ten gevolge van een overeenkomst tus schen do Fransche en do Nederlandsche re geering is besloten, dat de certificaten van oorsprong en consulaat-facturen van Hol- landsche koopwaren, voor Frankrijk be stemd, voortaan gratis zullen geviseerd worden. De aardbeienoogst mislukt? Tengevolge der droogte zijn de glas- aardbeien mislukt. Dit beteekent een groote schade voor de streek, die een uit gebreide teelt van deze vrucht drijft. Ook de natuuraardbeien worden met misluk king bedreigd wegens het uitblijven van den regen. De onvolgroeide vrucht wordt door droogte en hitte rood gebrand zonder rijp te zijn. BUITENLAND. De financieele commissie heeft, naar nit Parijs wordt gemeld, gis teren een zitting gehouden, waarin zij tot de conclusies kwam, dat zij op 't oogen blik geen beslissing kon nemen over het verstrekken eener internationale leening aan Duit6chlamd. De commissie zal voor drie maanden uiteen gaan. De leden der bankies commissie staan zonder uitzondering op het standpunt, dat een eventueele kleine leening aan Duitschland 6lechts als oen voorloopige maatregel moet worden beschouwd in af wachting van een meer omvattende oplos sing door middel van oen groote leening. De uitgifte eener groote leening moet ech ter in verband met den bestaanden tegen stand, eenige maanden worden uitgesteld. Het is aan te nemen, dat men eerst de herfst-verkiezingen in Amerika voorbij wil laten gaan, om dan de kwestie der ver mindering der Duitscbe schuld in verband met een eventueele kwijtschelding der ge allieerde schulden ter sprake te brengen. De commissie van bankiers zal morgen nog een korte zitting honden ter bespre king van haar rapport aan de Commissie van Herstel. Dr, Rathenau over den Haag. Bij eenige gisteren gevoerde besprekin gen tusschen den Duitschen rijkskanselier Dr. Wirth, den minister van Buitenland- sche zaken, Dr. Rathenau, verklaarde deze laatste, dat hij de a.s. Haagsche con ferentie beschouwde als een voortzetting van Genua, waar deskundigen van Rus land eenerziids en vertegenwoordigers van West- Europa anderzijds bijeenkomen. Duitschland zal natuurlijk deze conferen tie met belangstelling volgen en zich gaar ne ter beschikking houden, wanneer zijn tusschenkomst of het hooren van Duitsche deskundigen wordt gewenscht. Li geen ge val zal Duitschland zich opdringen en daarom heeft het ook niet gevraagd om aan de conferentie deel te nemen. In 't verdere verloop der uiteenzetting van Rathenau over deze aangelegenheid zeide hij nog, dat de Duitsche regeering het zeer zou toejuichen, wanneer op de conferentie van Den Haag een toenadering zou plaats hebben tueschen Rusland en de landen van West-Europa, Duitschland zal geen invloed trachten uit te oefenen op het economische systeem in Rusland en dit fend noch monopolisee- ren noch koloniseeren. Duitschland wenscht met Rusland in vriendschappe lijke betrekkingen té 6taan, maar_ de sa men wealting zal slechts op economisch ge bied liggen. Andeer landen moeten Rus land met geld en goederen helpen, Duitschland echter met intellectueelen en arbeidskrachten. Het leeningsvraagstuk, dat de rijkskan selier nog in het kort besprak, kan slechts worden opgelost in verband met de kwes tie der schadeloosstellingen, een opvat ting, welke ook door de voornaamste geldgevers wordt gedold. In verband hier mede besprak Dr. Rathenau nog de infla tie en deflatie. Da y&fr der. deflatie, 'die ons wel niet bespaard zal blijven, moet met alle voorzichtigheid betreden worden. Do Iersclie moeilijkheden. De Engelsche troepen hebben na de versterkingen der rebellen in puin ge schoten te hebben, den driehoek van Bel leek enPettigo geheel schoongeveegd. De Briten werden bij hun opmarsch door schoten begroet, die echter gepn uit werking hadden. Zoodra de Britscne ar tillerie in actie kwam, trokken de repu blikeinen zich onmiddellijk terug. De bedoelingen der Britsche regeering blijken duidelijk uit het officieel commu niqué waarin het heet, dat, nu hel ter- Tein is gezuiverd, de Britten niet weder zullen ageeren, dan wanneer zij in hun te genwoordige stellingen worden aangeval len. Er is dus geen reden om nieuwe bot singen te verwachten, althans niet van de zijde der Engelschen, Teneinde de operatiezoo min mogelijk met bloedvergieten gepaard te doen gaan, werd do opmarsch ondernomen met veel sterker strijdmacht, dan feitelijk noodig was en het is gebleken, dat deze voorzorgs maatregel een zeer goede uitwerking heeft gehad. Zoodra het vaststaat, dat geen nieuwe aanval van de zijde der republieken is te verwachten en dat zij de grens van Ul ster zullen eerbiedigen, zullen de Brit sche troepen op Ulstergebied worden te ruggenomen. Men is op dit oogenblik met de regeering van Zuid-Ierland in onder handeling om de desbetreffende toezeg ging te verkrijgen. Ook in de besprekingen, die te Londen plaats hebben, is deze materie aan de orde geweest en Griffith en de Engel sche ministers zijn bezig een regeling te treffen, die verder machtsvertoon on- noodig zal maken. Wapenstilstand in China. Op verzoek van Tsjang Tso Lin is thans een wapenstilstand tuschen de vijande lijke partijen gesloten. Woe Pei Foe be dong als voorloopige voorwaarde de instel ling van een neutrale zone en de hervat ting van het doorgaande spoorwegver keer tusschen Peking én Moekden. Tsjang Tso Lin heeft verklaard, dat de zaak, waarvoor hij en zijn tegenstanders heb ben gestreden, thans door het aftreden van den president thans van zelf is gere geld, terwijl het herstel van den wettigen president en het wettige parlemen voor de rest zullen zorgen. Ofschoon deze wa penstilstand zeer zeker wel eenige verbe tering in den politieken toestand zal te weeg brengen, is die toestand nog .steeds zeer ingewikkeld. Li Huan Hung heeft in een telegram zijn condities voor zijn aanvaarding van het presidentschap uiteengezet. Woe Pei Foe is echter van meening, dat Li Huan Hung binnen enkele dagen naar Peking zal komen. In elk geval zal Woe Pei Foe te Fentai een ontmoeting met hem heb ben, om allerlei dringende zaken te be spreken. Hevige ontploffing te Boedapest. Naar uit Boedapest aan de „Neue Freie Presse" wordt gemeld, heeft gistermorgen half elf een geweldige ontploffing plaats gehad op de eerste verdieping van het gebouw der hoofdkas van de postspaar bank te Boedapest. Het gebouw was vol menschcn, die er hun inlagen kwamen brengen. Deze werden door een hevige paniek aangegrepen en allen vlogen, hun geld en papieren in den steek latend, naar de uitgangen. De politie zette onmiddel lijk het gebouw af en liet de menschen slechts na legitimeering uit het gebouw. Het onmiddellijk ingestelde onderzoek bracht aan het licht, dat drie bommen waren geplaatst onder een club-fauteuil, waarvan er twee ontploft waren. Er zijn geen menschenlevens te betreuren. Eén vrouw werd aan den voet zwaar verwond, terwijl een man en een andere vrouw lichtere .verwondingen opliepen. Blijkbaar heeft men te doen met. een aanslag van een rooversbende, dre zich meester jyilde maken van het door de politieke partijen aldaar gedeponeerde geld, alsmede van de gelden der postspaarbank. De kassiers der postspaarsank sloten op het oogenblik der explosie hun afdeelingen, zoodat van het geld der postspaarbank niets is ver loren. Daarentegen hebben verscheidene partijen er haar geld bij ingeschoten. Een strandtragedie. Eergisteravond zijn te Brighton twee jongens een van 13 en een van 12 jaar, op jammerlijke wijze verdronken voor de ontzette oogen van. het publik op strand en boulevard. Een troepje van vijf jon gens was aan een balspel bozig in het war ter nabij de Palace Pier, toen zij te dicht kwamen bij de pijlers van de pier, waar onder groote kuilen in het zand zijn. Voor ze recht wisten wat hun overkwam, zon» ken ze alle vijf in de diepte weg. Van alle kanten werd hulp geboden, tal van personen sprongen gekleed te water en doken naar de jongens, maar meer dan drie der slachtoffers kon men niet redden. Een dezer drie, een 16-jarigo knaap, had nog moedige pogingen aangewend om zijn kameraadjes te redden; hij werd bewuste loos opgehaald, doch kon bijgebracht wor den. De beide lijken werden een paar uur h*- ter gevonden. Rood of geen brood. „De Beste Tijding" verhaalt van een Duitschen Evangelist uit Bremen, vader van acht kinderen. Hij woont in een kel derwoning en moest wat kleeren hebben voor zich en zijn gezin. Hij had daartoe aan de communistische steuncomités een paar maal een verzoek om hulp gericht Den eenen keer kreeg hij het terug met op den rand geschreven: „Zijt gij eeo kind van God, help dan u zelf. God hoort het gebed van de Zijnen. Bid nu maar vlijtig, dan valt het noodige wel van decT hemel." En den anderen keer was het antwoord; .Juist uw toestand moet er u toe bren gen, dat gij eindelijk uw geloof opgeeft en u aan den tijd aanpast. Wilt gij hulp hebben, sluit u dan dan aan bij onze par* tij, die haar leden niet v/>ria»t. uw God KERK EN SCH0*~~™ Theol. Scholdag te Apeldoorn. Te Apeldoorn ia Woensdag gehouden do 3de theol. Schooldag der Chr. Geref. Kerk, onder leiding van Doc. P. J. de Bruin. Deze weea in zijn openingswoord er op, dat do vraag zich opdoet hoo aan studenten to komen. Wel is er finacioele steun- zijn er docenten, maar de inaiv- nen gedreven door den Heiligen Geest ontbro* ken. De strijd der Kerk gaat teoen het ongeloof; daarin is de Theol. School van beteekenie; weï klein in vergelijking met andere inrichtingen maar ze is bij God geteld. Met een horinnerir.C aan Schotsman, die een eerezuil der Dordtsr-he Synode oprichtte, wees spr. er op dat do Theol, School noodig heeft vrijmoedigheid; dat ze moet hebben vrijmoedige getuigen. Na Doe. de Bruin hield Doc. A. v. d. II o L don een inleiding over: ,.Tot spreken genoopt.*1 Herinnerende aan zijn openingswoord op den' eersten Theol. Schooldag, dat aanleiding gegeven had tot polemiek in de Kerkelijke 'Pers, waarop hij niet ingegaan is, voelde hij zich hu genoopt tct spreken, naar aanleiding van de broclmri van Ds. van der Linden. Hij kon het niet bil lijken, dat deze brochure verschijnt na de dood der docenten Van Lïngen en Wisse en Rei keiua, die zich niet meer verdedigen kunnci Om verkeerdheden in do brochure aan to toonc wil spreker de geschiedenis laten sproken. V actie in 1892 is niet ingezet door Ds. Wis» maar door de gemeenten Teuge, Noordeloos c Zierikzee. De eigenlijke kwestie schuilt in b feit, dat de Doleantie vijandig stond tegen ov l de Afscheiding en deze vijandschap wordt voo: h gezet tegen de Chr. Geref. Kerk. In 1886 con-» etitueerden de doleerende Kerken zich als de wettige Geref. Kerken. Nadat het proces ver-* loren was werden pogingen aangewend tot ver-> ceniging. Juist was geweest als de Doleerentk./ zich hadden gevoegd bij de Chr. Geref. Ds. Boa nam ook dat standpunt in. Volgens Dr. Hepp bestaat er Yoor 1886 geen Geref. Kerk. Daarmee ont* kent deze in 1922 nog het goddelijk werk der Scheiding. Na de verschillend omtrent wederge boorte, doop, enz. aangegeven te hebben, en er op gewezen te hebben dat des ondanks de Chr. Geref. van toen zich toch met de doleorenden vereenigden, deed spreker uitkomen, dat zelfs de keuze van den naam er moest toe bijdragen om den schijn te vermijden alsof de doleerenden in de Scheiding waren opgegaan. Daartegenover is de Chr. Geref. Kerk pal blijven 6taan. Hij stemt toe dat de Chr, Geref. ontevreden zijn; omdat do Kerk der Scheiding haar eerstgeboorterecht heeft verkocht. Do gedeeldhoid acht 6proker niet tot Gods eer. Ook hij wenscht "-"^oid. Maar dan alleen op den grondslag, dat men de Chr. Geref. Kerk in haar aloude rechten herstelt en erkent. In de middagvergadering werd het eerst het woord gevoerd door Ds. Biesma van Gro» ningen, die een terugblik wierp op do geschiede» nis der school op dezen toogdag der Chr. Gtre» formeerden, thans opgetrokken naar do plaats, .waar het hart der kerk klopt. Het bestaansrecht der Chr. Geref. Kerk moet onomstootelijk vast staan, wil de Theologische School beteekenis hebben. Al wordt dit recht ook aangevochten in nog zooveel geschriften, de Chr. Gereformeerden leven in do overtuiging, dat' zij zijn in Gods weg. Ds. G. Wisse uit Arnhem hield daarna oen rede over „Psycho-analyse en de Evangeliebed diening.'* Niet betalen. In de Zeister Courant komt van de hand van Prof. D r. H. V i e s c h o r het volgende „in* gezonden stuk" voor: Aan de leden der Nederlandsche Hervormde Gemeente te Soesterberg* Dezer dagen werd U namens Kerkvoogd?"1 der gemeente een kerkelijk belastingbiljet aangebo» den met een schrijven er bij, waaruit blijkt, dat deze belasting voornamelijk wordt ingevoerd om te voldoen aan de eischen van het nieuwe Syno-» dale Reglement op de prodikantstrac toment en, en; wij, leden der gemeente, jvor^en; gewezen op on»

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 2