m cimib wmfa ip te mimen. tegen bijzondere lage prijzen. Ab WAALS HaarBemmersfraaS 134-136, ZATERDAGMIDDAG 4 UUR In I leelinp DAMES- en KINDER-CONFECIIE bijzondere aanbiedingen: Versterking van het gezinsleven In de algemeene vergadering van den Bond van Christelijke Ondenvijzers(ossen) hield Dr. J. Lammert s van Buuren, predi kant-directeur aan de Heldring-gestichten te Zetten, een schoone rede ovce Wvs&- genocmd onderwerp. Wij mconen goed te doen een gedeelte van het wrslag hier te laten volgen: Be spreker wees er o.m. op dat er tegenwoordig strijd gevoerd moot worden voor de hoogste goederen. In dien strijd kan men trouw zijn, zijn werk zoo ijverig mogelijk verrichten, en toch een misluk king worden, als men één ding vergeet. Elke tijd heeft niet één gevaar, maar een complex van gevaren. In onzen tijd moet men niet vergeten, dat ééne ding, do bettckenis van het gezin. Heldring schreef reeds in 1883 „De Heere beware ons voor de slooping van onze huisgezinnen." Hij zag in zijn ge stichten het abnormale, het scheefgetrok- kene, maar dit deed hem juist scherp zien, wat we niet missen kunnen. Hij juist, die in aanraking kwam met het ongelukkige, misdeelde kind, ijverde voor het welgeor dende gezin. Wat een lijden is opgehoopt in hot kinderleven, dat wij in onze ge stichten kennen. Rousseau zeide, dat de mensch good was, maar dat de samenleving hem slecht maakte. Mirabeau roept zijn tijd- genooten toe: „Gij wilt vrij zijn, hoe kan dat, waar ge nog niet geleerd hebt, recht vaardig te zijn?" Zoo ziet men, dat de vraag van de verhouding tusschen indivi du en gemeenschap niet er één is van het heden, 't ia de vraag van alle eeuwen. Eerst is er verheerlijking van den enke ling geweest, met schrik is men later naar den anderen kant geschoven; allee voor de gemeenschap. Deze tijd is er één van ontgoocheling Van hem is niet de oplossing te wachten op de vragen. De rechtsontplooiing kan slechts geschieden als aan alle behoeften is voldaan. Begeerten en behoeften zijn niet in harmonie. Meestal moet begeerte worden losgelaten om aan alle behoeften te voldoen. Gemeenschap is een vreemd woord ge worden, iets onbepaalds. We moeten te rug naar de oude beteekeni6. De rechte ge meenschap wordt gevonden in levensdoor dringing. Zooals blijkt, uit het gedicht van Jacqueline van der Waals, in haar: „Ik ben mijn zonde moe, en mijn berouw" Het. gezin is de moeder van de maatschap pij. De plant is in kiem aanwezig in de zaadkorrel, zoo is het ook met maatschap pij en gezin. In het huisgezin gaf de Heere een on- derbouf. van de maatschappij van onver gelijkelijke soliditeit. In het gezin treedt de juiste beteekenis van het gezag aan het licht. 't Is veel moeilijker een goed huisvader te zijn, dan een mooie 6peech te houden in do Tweede Kamer over sociale wenschen 't Is veel gemakkelijker voor de publie ke tribune over menschenmin en naasten liefde te spreken, dan een voorbeeld te zijn in het private leven voor zijn kinde- ren. We moeten leeren op onze plaats te blij ven. Arrogantie is één der gebreken van onzen tijd. Christenen hebben in dezen tijd de dure roeping, zich niet van hun plaats te laten dringen. 't Gezin i6 door niets te vervangen. Ge stichten zijn onmisbaar, helaas! Maar men moet zich niet verbeelden, dat het ge sticht het gezin kan vervangen. „Dat" ontbreekt. Wat dat is? het wonder van het gezin. De Sovjet-republiek wil de kinderen on- ded gemeenschapsvoogdij brengen. Teere bloem van heiligende schoonheid, ontlo- ken in de veilige koestering van het gezin, sterft onder den ruwen adem van den bolsjewiek. In het midden van deze wereld moeten wij laten zien, de heerlijkheid van het ge zin. Wat knareen de raderen van verschei den gezinnen, wat moeten die noodig ge smeerd worden, met de olie der liefde. Wat zijn er een verdwaasden in dezen tijd, die vragen: Is het leven onzinnig, of diepzinnig? En die dan spreken van recht op geluk. Die verslappende romantische moraal van dezen tijd moet tegenover zich zien mannen en vrouwen, die strijden wil len voor het geluk. Het goud ligt immers niet op de stra ten, maar moet worden uitgegraven. De paarlen vindt men niet in het zand langs het strand, er moet naar gedoken. Wij le ven zooveel in de breedte en zoo weinig in de diepte. Kindervoeding! Kinderklee- ding! Het klinkt oppervlakkig zoo mooi, en 't is buitengewoon goedkoop voor een gemeenteraadslid om een groote subsidie toe te staan. Het kind worde thuis gc- .voed, 't gezin moet intact gehouden; zijn we op den verkeerden weg allicht veel te ver gegaan? Bij ieder kind, dat bij ons ge bracht wordt, schreit mijn hart, omdat het kind hoort in het gezin. Moederschap s zorg. Een mis daad tegenover de maatschappij noemt spr. het, te spreken zooals thans geschiedt, van het recht van de ongehuwde moeder op ondersteuning. Wij in zetten strekten de hand reeds uit over de ongehuwde moeder en haar kind, toen niemand anders het deed. Nu neemt men het ons kwalijk, dat wij over zonde spreken, dat doen we, maar zooals de Heiland het deed, toen hij zeide: „Wie uwer zonder zonde is, werpe den eereten 6teen op haaT." Zij heeft recht op barmhartigheid, geen recht op uitkeering van de maatschappij, dat zou 6pelen zijn met de heilige begin selen. Nooit wordt straffeloos het rechte beginsel verloochend. Misschien zijn we ook op dezen weg al veel te ver gegaan. God wil, dat het kind geboren wordt in het geordende gezin, ter- wille van het kind zelve. Buitenechtelijke kinderen maken een diepte van leed door Zelfzucht is het teeken van dezen tijd We moeten gaan langs den weg van het kruis. En op de plaats blijven, die ons aangewezen is, in het gezin en in do maatschappij. Dan eerst zal ons werk tot zegen zijn van de maatschappij en geze lend worden door den Heer. A. WAALS begint onze Door aankoop van perceel Haarlemmerstraat 132 en bijtrekking der perceelen Van der Werfstraat 3-5-7, zullen wij onze Winkels en Magazijnen op moderne wijze verbouwen en inrichten. Om spoedig met de ver bouwing te kunnen beginnen, zijn wij genoodzaakt Ten einde hierin zeker te slagen, bieden wij alle voorradige artikelen aan Hier volgt een klein overzicht van hetgeen wij in aile afdeelingen aanbieden STUKGOEDEREN. Zwaar ruw Katoen 9/8 Hemdenkatoen 6/4 Lakenkatoen dubbel Keper Goede wit Katoen Prima Kuishoudkatoen Sloopenkatoen 120 cM. Graslinnen voor lakens Oogjes en Blokjes f 0.181/, 0.251/2 0.47 0.221/, 0.171/; 0.271/, 0.411/; 0.541/, 0.191/; Prima Leidsche Dril Zwaar Schortenbont Blauw Katoen 8/4 Zwaar Jaeger Molton Prima Jaeger Flanel Zachte witte Flanel Zwaar dubbelbreed Eiigelsche Keper Nassau voor onderbroeken Zeer sterk Moleskin f O.311/2 0.42 0.43 0.29 0.42 0.29i/2 0.55 0.51 0.93 Alleen onze bekende solide kwaSiteiten. STOFFEN, SPORTFLANELLEK, KATOENTJES enz. Katoenen Moeseiines, waschecht f 0,19'/, moderne dessins f 0.26,/'! en f 0.33 Solide Wollen Stoffen 140 cM. voor Mantelcostuums en Rokken f 0.89,0.95,1.03 Wollen Lakens 140 cM. breed f0.99 Prima Wollen Cheviot in moderne echte kleuren f 0.79, 0.85,0.98 Frotté, Crêpe, Voile, enz. in ongekend lage prijzen. Zijden Zephyr Tricot Stotfen in pracht kleur sor teering. Goedkoop. 8/4 Wollen Cheviot f 0.99 Sportflanellen f 0.29 Chique Zephir Blouse f 0.94 Geborduurde Voile Blouses 1,05 Zephir Kinderjurken waschecht vanaf 1.15 Frotté Kinderjurken vanaf 5.90 Katoénen Jongenspakjes vanaf 2.50 Moderne Voiie Oamesjaponnen 3.50 LINGERIES Prima Wit Jeans Damespantalon Damespantalons Fransch Model met breede strook 1.45 Dameshemd met mooi entredeux I.525 borduursel I.625 Prima Dames-Nachthemd 2.45 Huishoudschorten van prima bont f I.I25 en 1.20 Kinderschorten vanaf 0.60 SCHORTEN - f ui CORSETTEN. Prima Sloep met overslag Mooie gefestonneerde Sloop Damesrok Zwaar geel keper Vrouwenbroeken katoen Mans- en Vrouwen hemd Corsetten, baiijnen, zeer solide, met spiraal in alle maten voorradig f 0.59 0.64 1.34 1.04 1.25 f 1.39 1-69 1-95 Onze Lingeries munten uit door solide afwerking en ruime modellen. BEDDEN - DEKENS - KARPETTEN - VITRAGES. Prachtige geschulpte Vitrages in diverse breedte f 0.29 en f 0.35 enz. Extra breed f 0.46 All Overnetis I00 cM. breed 0.43 Zwaar Pluchette voor Gordijnen en Tafelkleeden 1.74 Prima, prima dubbei pluchette 1.84 Karpetten rood, zwart vanaf f 5.30 gebloemd zeer solide 7.60 Naturel onverslijtbaar „13.50 Gebloemde Slaapkamerkleedjes 55 X 100 cM. I.975 COCOS- en CH1NAMATTEN tegen beduidend verlaagde prijzen. Voor Wollen, Gestikte en Moltondekens verwijzen wij U naar onze Etalages. Onze magazijnen zijn voor don verkoop opengesteld van 8 uur voormiddags tot 12 uur on 's middags van 2 tol 8 uur. - Zaterdags tot IOV2 uur namiddag. IPÜ?" Ter voorbereiding zijn ZATERDAG 10 Juni onze winkels van 12 lot 4 uur GESLOTEN. Gemengd Nieuws Aangehwden. Te Warnsveld bij Zutphen is aangehouden f de stucadoor O B., die veidacht wordt van de onlangs te Deventer gepleegide inbraken hij de firma's Ten Hoope en Ten Zijlhoff en izi het café van den heer Rattink. 5 1 Uit den trein gevallen. "j In den trein, die Woensdag 1.22 uit Gro- 1 ningen vertrok, reisde een gezin met drie j kinderen mee. Een dezer kinderen, een' 1 jongetje ven een jaar of vijf viel, tusschen; j Meppel en Zwolle, terwijl de trein in volle j vaart was, uit het openslaand portier. De trein stond onmiddellijk, stil en toen men den 1 spoorweg opliep, vond men het knaapje een eind verder met een hoofdwonde op den berm van den weg. Hij kwam, toen hij zijn vader zag naderen, het gezelschap reeds tegemoet. Gelukkig was er een dokter in den trein, die het knaapje verbond. Poging tot doodslag. Terwijl de 26-jarige H. J D. te Rotterdam Woendagiavond over de Langekade liep, werd hij plotseling aangevallen door den 30-jarigen P E. die hem zonder eenigo reden met een! mes stak en zich daarna uit de voeten maakte. D zakte ineen en werd in levensgevaarlijken toestand naar het Ziekenhuis aan de Goolsin- gel vervoerd. Later is P. E. gearresteerd en! ter zake van poging tot doodslag in bewaring, gesteld. Een oude veete,' welke tusschen hen bestond, zou de aanleiding tot deze daad zijn geweest. Aan dc gevolgen overleden. De 31-jarige D. E.. die Woensdagavond in de Kruisstraat te Rotterdam door een tram- wagen "van lijn 10 is overreden en een schedel breuk bekwam is kort nadat hij in het zieken huis aan den Coolsingel opgenomen was aan j de gevolgen overleden. Een benzinevat ontploft. Dinsdagavond was op het.station Kerkrade de verificateur Schaafsma met behulp van cetf kommies en een remmer aan het inklaren vair een wagen, waarin leege benzinevaten waren.- Om te zien of een der vaten inderdaad leeg was, werd dit losgetrokken en hield de remmer een lucifer boven het spongat Een ontploffing volgde De bodem sloeg het vat uit, waardoor- de verificateur S. ernstig, hoewel niet levens gevaarlijk werd verwond. De remmer werd! eveneens gekwetst S. i-s per extra trein naar het hospitaal te Heer'on nv«-rrM>ranht „Tel." Gedood. Gisterenmiddag is in do Deurningerstraat to Enschede het 2Y jarig dochtertje van. den fabrieksarbeider Borkent onder de gemeente lijke motorveegmachine geraakt en gedood. Ver ondersteld wordt dat de kleine achter de machine is aangeloopon, zich aan den bezem heeft vastgegrepen en werd medegesleurd. Overreden. Do spoorwegarbeider J. K. te Beek bij Breda werd bij fcijn werk door een trein gegrépen. De dood trad bijna onmiddellijk in Bij het station Haren is de 17-jarige H.- A. uit Groningen door den trein overreden In het ziekenhuis te Groningen is hem een been' afgezet. Afschuwelijke kindermoord. De gemeenfe-politie te Leerdam heeft Woens dag voor den rechter commissaris te Tiel een vrouw gebracht, verdacht in Februari van dit jaar haar kindje van negen maanden te hebben; venmoord. Voor den reohter-oommissaris bei kende zij dat zij zoolang- op het kindje, dat ziek! was, was gaan liggen tot het dood was. De moord was gepleegd, om in het bezit der ver- zekeringsuitkeering te komen. Door een buren twist is deze afgrijselijke daad aan het licht gekomen. „Hbld." Ketel ontploft. In de steenfabriek van den heer M. Henne- kam aan den Bremherg te Etten is de luchtketel van de zuiggasmachine in de luoht - gevlogen. De ketel, die een middellijn beeft van 2 M, bij Yi M., heeft zich een weg gebaand dioor de zolders van de machinekamer en waa blijkens venklaringen van omwonenden, eeni 20-tal meters in de lucht geslingerd. Bij het neervallen sloeg hij een gat in den grond voor de voeten van een der zoons, die wonder boven wonder geen letsel bekwam. Een bijzonder toeval mag het heeten. dat op het oogenblik van het ongeval, niemand in de machinekamer aanwezig was, wat hoogst zel den voorkomt, zoodat geen persoonlijke onge lukken te betreuren zijn. De materieele schade aan do machines en aan het gebouw is aan merkelijk De fabriek werd onmiddellijk stop gezet. Direct is alles in het werk gesteld tot Lersiel, zoodat reeds een gedeelte van het werkvolk den arbeid Lon hervatten. De oorzaak van de ontploffing wordt ge zocht in het minder good functionneeren van, de veiligheid De droogte. Men schrijft van de Veluwe: Op deze hooge schrale gronden heeft men weder veel last van de aanhoudende droogte. Met het veldgewas staat het er slecht voor. Van de jonge vruchten als erwten en peulen komt niet® terecht en ook de andere veldge- wassen lijden veel van de droogte. Gras is er 1 i bijna niet-, terwijl aardappelen en boekweit bovendien de laatste nachten door de nacht- vorst zijn beschadigd In de polders is door het slechte grondwater veel ziek vee. Men meldt uit Langendijk: Treurig is het hier gesteld met het gebrek kan regenwater Tal van bewoners zitten met i leege bakken; met schuiten wordt water aan gevoerd. Het vuile onhygiënische slootwater wordt weer gebruikt voor het schoonmaken van melkvaten en keukengerei. De tuinbouw- akkers hebben Teeds lang regen noodig. Do vroege aardappels geven weinig beschot als gevolg van de droogte. Uien en wortelen; smachten naar regen. De toestand voor da Langendijker tuinbouwers is alles behalve be moedigend. Ongelukken. Woensdagmorgen is op het station Lage Zwaluwe een 64-jarige spoorwegarbeider door een sneltrein gegrepen en gedood. Vermoede lijk heeft een portier opengestaan. In de Madurastraat te Amsterdam is een 3-jarig jongetje dloor een vrachtwagen! 1 overreden en gedood.

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 6