DagbJad voor Leiden en Omstreken. ABONNEMENTSPRIJS F IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN PER KWARTAAL 12.50 PER WEEK10.19 FRANCO PER POST PER KWARTAAL 12.90 3de JAARGANG. - MAANDAG 29 MEI 1922 - No. 650 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 ADVERTENTIE-PRIJS. PER GEWONE REGEL 10.221 DES ZATERDAGS 10.30 INGEZONDEN RECLAMES DUB«PT TARIEM KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 30 noorden 50 cent; Zaterdags bij vooruitbetaling. van hoogstens J rdogs 75 cent g- :-J I) V Lohman. Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman mag vandaag zijn 85sten verjaardag vie ren. En dat onder zeer gelukkige omstan digheden, en wat beteeft zijn persoon, en wat betreft zijn arbeid. „Aangaande de dagen onzer jaren, daarin zijn zeventig jaar, of zoo we zéér eterk zijn, tachtig jaar Mr. Lohman behoort tot de zéér sterken Hij viert zijn 85sten verjaardag, en zoo- als de N e d e r 1. opmerkte, in het volle genot van al zijn geestesgaven en al zijn jeugdig 6pontaan willen. *t Profetisch woord uit wijdingvolle bla- [den, „Tot in de grijsheid frisch en groen" Hem mocht het waarheid zijn. Geen Tast [van jaren. Kon 't hoofd hem buigen, 't oog ver- j [duistren doen/ ■Welle een voorrechtl Bii dezen edelo in moer dan één opzicht is de grijsheid inderdaad ecu sierlijke kroon. Rijk gezegend is Mr. Lohman. Ook in zijn arbeid. Toen de heer Lohman in 1879 den poli- tiekon arbeid, reeds voor dien begonnen in de Tweede Kamer voortzette, 6cheeu hij te strijden voor een verloren zaak. I>e geestelijke vrijheid was zook in ons vaderland en het recht struikelde op de straten. De minderheden werden opzettelijk on derdrukt. En thans mag deze grijze strijder het zien, hoe volle vrijheid verkregen werd, ihoe het recht zegevierde en hoe het hoog ste gezag, waarvoor hij heel zijn leven lang opkwam, meer erkend werd. Mr. Lohman, door een droeve samen loop vafi. omstandigheden van ons ge scheiden, staat niettemin zeer dicht bij ons. Wij achten hem hoog. Wij hebben hem lief. Ook het A. R. volksdeel dankt God, voor wat Hij in Mr. Lohman aata ons volk hoeft geschonken. Wij wenschen Jhr. Mr. Alexander Fredo- rik de Savornin Lohman van harte ge luk met dezen feestdag en bidden hem toe, dat zijn laten leveneavond heerlijk ver licht mag worden door het licht van Gods genade. V Geld en Zwitsers. In vroeger jaren .toen de legers nog zoo goed als uitsluitend uit huursoldaten be stonden, waren het vooral ook de Zwit sers die zich voor dit handwerk gaven. Maar zij moesten dan ook betaald worden. Zonder geld geen Zwitsers. Wie geen geld had kon geen leger bij een brongen of zag zijn leger verloopen. Nu i6 de tijd vaa do huurlegers voorbij we hebben nu den persoonlijken dienstplicht. Ook in den politieken strijd, waar de plicht wel niet een wettelijke, maar meer dan een wettelijke, een zedelijke is. Maar al hebben we dus geen huurlingen te betalen, zonder geld kan een strijd toch niet gestreden worden. Daarom veranderen we de leuze van .vroeger in: geld en Zwitsers. De persoonlijke toewijding, staat het hoogst. Wanneer iemand zijn vrijen tijd geeft om op huisbezoek te gaan en do kiezers yan de waarde der A. R. beginselen te overtuigen, dan is dat van meer beteeke- iiis, dan wanneer iemand die over groote kapitalen tot rentmeester is gesteld een bedrag van f 1000.in de verkie- zingskas stort. Toch kan ook het geld niet gemist wor den. Daarom roepen wij de A. R. mannen en vrouwen door heel het district op, zich in de komende weken met volle toewijding te geven voor den propaganda-arbeid. Onze tegenstanders gaan van huis tot huis, ook om hen die bij ons behooron, tot ontrouw te bewegen. Daartegenover mogen wij niet werkloos blijven. Wij moeten niet alleen houden wat wij hebben, maar we moeten ook trachten om hen die buiten onze beweging staan te overtuigen dat zij 's lands belang dienen door onze candidaten te stemmen. Maar daarnaast vragen wij ook met vrijmoedigheid om finantieelen steun. Kleine gaven van hen die over weinig gezet werden, maar ook groote gaven van hen, die over vele goederen de beschikking kregen. De zaak waarom het thans gaat is waarlijk wel een offer waard. Er is ontreddering overal. En als straks het resultaat van de ver kiezingen is, dat door de groote verbrok keling der partijen een regeerkrachtige regeering onmogelijk is geworden, dan wordt de ontreddering nog veol grooter. En niet minder donker wordt de toe komst, wanneer een Tegeering wordt ge vormd, waarin de Soc. Democraten ^tuur en richting geven. Vooral in deze moeitevolle tijden heb ben we noodig een Kabinet, dat sterk staat omdat het achter zich heeft een 6tevige meerderheid, maar vooral een Ka binet dat staat op den vasten grondslag der Goddelijke ordinantiën. Alleen wie buigen voor het Goddelijk gezag, kunnen in deze tijden van verwa teringen revolutionaire dreiging het. go- zag handhaven en het schip van Staat 6turen in de goede richting. In breede kringen is met ingenomenheid begroet de tijding, dat een eminent man als de heer Golijn zich wil geven voor het politieke leven. Hij is een van de weinige mannen die de gave ontving om leiding en stuur te kun- on geven, oen man, die de practijk van het leven kent als weinigen, maar die ook vasthoudt aan onze schoone beginselen. Naar Colijn ziet men op. Welnu, laten we dan ook meewerken om zijne parlementairo positie zooveel mogelijk te sterken en het aantal zijner medestanders zoo groot mogelijk te ma ken. Daartoe vragen wij geld. Groote offers en kloine offers. En daartoe vragen wij ook en vooral hartelijke, persoonlijke toewijding. V Vrijzinnigen en Socialisten. Wellco zal in de Provinciale Staten van Noord-Holland, Friesland, Groningen en Drenthe waarin Anti-Rev., Christ Hist, en R. Kath. de minderheid vormen de houding zijn der elkander fel bekam- pende Vrijhèidsbonders, Vrijzinnig-Demo craten en S. D. A. P.-ers? vraagt de T ij d. Het blad laat dan volgen een overzicht van de samenstelling der Linksche meer derheden. Leden V.B. V.D. 3JD. A.P. samen N.-Holland 77 11 8 21 40 Friesland 50 8 3 14 25 Groningen 45 5 9 14 28 Drenthe 35 9 6 8 23 In Noord-Holland treden af 5 Vrijheids- bondere: Van Nierop, De Boer die ver moedelijk lid der Tweede Kamer-wordt, Kraus, Cremor en Van Houten; 2 Vrijzin nig Democraten: Van Embden en Slinger- berg' 2 leden d,or S. D. A. P.: Vliegen en Mevrouw Pothuis-Smit. Friesland vaardigt af do Vrijhèidsbon ders Bergenia en Van Weldcren Rengere en de S. D. A. P.-ers Van Kol en Polak. Voor Groningen zit het drietal Dojes (V.D.j, Goertsema (V.B.) en Mendels 'S. D. A. P.) Drenthe heeft in den Senaat den Vrij- heidsbonder Mr. Smeenge en den Partij- loozen Mr. van der Feltz. Vrage: Wat zullen de V.B., V.D. en S.D.A.P. in die vier provinciën doen? One dunkt het antwoord is zeer eenvou dig. Als liet er toe kwam hebben de vrijzinni gen ze mochten dan Vrijz. Dem. zijn of Unie-liberaal of Oud-liberaal en-do So- cialistor elkaar altijd gesteund. En op 22 Juni 1922 zal het wel niet zijn. STADSNIEUWS. De a.s Propaganda-Meeting. Het is een uitnemende gedachte van de organisatie der A. R. Kiesvejreeniging te Leiden om op den a.6. Tweeden Pinkster dag, als inleiding tot den geweldigen poli tieken strijd dien we tegemoet gaan, een meeting te beleggen voor onze men- 6chen in deze omgeving. Met het beleggen dezer meeting bedoelt de Organisatie, bezieling en geestdrift te brengen in onze gelederen, en op te wek ken tot bidden en werken. Dat zij daarvoor den 2en Pinksterdag koos, valt toe te juichen. Immers ware doze meeting op een dag in de week gehouden, velen onzer menschen vooral van buiten, waren van bijwoning uitgesloten geweest. Inzonderheid het boeren- en tuindersbe- drijf laat in dezen tijd des jaars niet toe dat oen dag of een middag het bedrijf wordt stilgelegd. Maar op 2en Pinksterdag, wanneer ne ring en hanteoring stil 6taan, is elke anti revolutionair man en vrouw in de gele- genheid een samenkomst als welke staat gehouden te worden, bij te wonen. Echter bij de gelegenheid welke thar.3 ieder heeft, moet vanzolf ook g e- negenhoid komen. Zal dio genegenheid er bij onze men schen zijn? Mag deze vraag eigenlijk wel gesteld worden. Als ouzo partijleider, de heer C o 1 ij n, die tot aan den stemmingsdag 30 maal voor ons a.-r. vólk optreedt-, zich op ver zoek dor organisatie boreid verklaarde op Tweeden Pinksterdag te Leiden te spreken en daarvoor tot onderwerp koos: „Op dat het goud niet verdonkercr als de heer B ij 1 o v el d eveneens zich be reid verklaarde op de meeting het woord te voeren en te spreken over „W apen- schou w" en eindelijk als de heer van den Heuvel no. 5 op onze lijst de man van de boeren en tuinders, er mo de in toestemde op de meeting op te tre den on als motto voor zijn rede koos: „De hand aan den p 1 o e g", zal dan nog één antirevolutionair man of vrouw in Leiden en omgeving eir aan denken van de meeting weg te blijven? De groote ruime Stadsge hoorzaal moet op Tweede Pinksterdag stampvol zijn. Reorganisatie Lager Onderwijs. Door B. en W. zijn thana bij den Raad aan hangig gemaakt voorstellen inzake de reorga» r.isatie van het lagor onderwijs. Na een breede uiteenzetting, waarop wij na- dor terugkomen 6tellen B. en W. aan den Raad voor, te besluiten: I. de tegenwoordige 1ste klasse scholen om te vormen tot óóoe school, uitsluitend bestomd voor kinderen, die in oen 6-jarigen leertijd wor den opgeleid voor Gymnasium en H. B. S. en deze school te vestigen in het schoolgebouw aan de Aalmarkt; IL tan aanzien van cle Jongensschool der 2«le klasse door te gaan met de geleidelijke ophef fing van de lagere afdeeling, tot do 6chool ln 1925 is geworden eene school uitsluitend voor u. 1. o. en voor het hoofd vrijstelling te vragon van de verplichting om hot onderwijs in eene vaste klasse voor zijne rekening te nemen; III. de meisjesschool der 2de klasse te split sen in eene school voor u. 1. o. aan meisjes oa een meisjesschool voor gewoon lager onderwijs en deze laatste school onder te brengen in het gebouw aan de Boommarkt; verder to bepalen, dat de meisjesschool voor lager onderwijs het zelfde dool behoudt, n.l. meisjes in een 6-jarigea leergang op te leiden voor de school voor a. 1. o. aan meisjes, en voor het hoofd der echeol voor u. 1. o. vrijstelling te vragen van de verplichting om met het onderwijs in eene vasto klasse lo worden belast; IV. dat do gemengde scholen der 2doklas3e scholen blijven, welke in 6 jaren opleiden voor u. 1. o. en dat: No. 1 wordt gesplitst, No. 2 onveranderd blijft (het gebouw tolt slechts 6 lokalen)' No. 3 onveranderd blijft (leerschool), No. 4 wordt gesplitst, zoodat er dus na de splitsing 6 eploidingscholen van deze soort voor jongens en meisjes komen; V. a. dat de tegenwoordige 3e klaao scholen ■met een of moor Centrale-scholen voor hei 7e leerjaar, gezamenlijk eindonderwijs geven en de leerlingen ook geschikt maken voor het volgen van onderwijs aan de Ambachtschool; b. dat van de 9 dorde klasso scholen 8 wordon gesplitst in scholen met jaarklassen; c. dat de v. d. Werffstraatechool als derde klasse school wordt opgeheven en dat de leer lingen dier school over de overblijvende scholen derzolfde soort worden verdoold; VI. a. dat het 7o leerjaar, zoo noodig voorloo- pig wordt ondergebracht in 2 lokalen van de school in het Plantsoen, 2 lokalen van do school in de Duivenbodc6traat (welko scholen 14 loka len hebben) en in het schoolgebouw aan de v. d. Werffetraat; b. dat zoodra het schoolgebouw op het Schut tersveld gereed is, daarin d© Centraleschool (scholen) voor het 7e leerjaar wordt (worden gehuisvest c. inmiddels de vergunning, bedoeld in den laatsten volzin van het 2e lid van art. 3 der L.O. wet 1920, aan te vragen; d. in het 7e leerjaar geen nieuwe vakken te doen onderwijzen, maar het te bestomraon voor herhaling en uitbreiding van hetgeen in do vorige 6 jaren is onderwozen; e. het onderwijs in de nuttige handwerken in het 7o leerjaar door vakondorwijzeressen te doen geven; VII. dat de opleidingsscholen en de scholen voor u. 1. o. eens per jaar en wel op 1 Septem ber leorlingon opnomen, dat do helft der scholen wier leerlingen bestemd zijn om na 6 jaren over te gaan naar het 7e leerjaar, op 1 Maart, de andere helft op 1 September leerlingen toelaten en dat de Centrale School (schelen) voor het 7e leerjaar op 1 Maart én op 1 September leer lingen opnoemt (opnemen) VIII. dat het vak handenarbeid niet zal wor den ingevoerd; IX. vaat te houden aan do thans geldende be palingen betreffende den leeftijd, waarop de kin deren tot de lagere schelen worden toegelaten, tenzij de bijzondere scholen zich geheel richten naar het betrékkolijk Koninklijk Besluit; X. dat het maximum-aantal leerlingen per klasso wordt vastgesteld als volgt: voor de scholen voor u. 1. o. op 24; voor alle opleidingsscholen op 32 en voor do overige schelen op 36; XI. dat het onderwijs in de nuttige handwer ken onder schooltijd wordt gegeven zooveel mo gelijk door de gewone onderwijzeressen en dat <lo vervanging van het vakpèrsoneol door do gewone onderwijzeressen geleidelijk zal geschieden; XII. dat zooveel reserve-onderwijzers worden aangosteld als noodig zullen blijken te zijn; XIII. geene yerandoring aan te brengen wat betreft het onderwijs in gymnastiek en teekenen; XIV. het afvoeren van het leervak Franse!» geleidelijk te deen geschieden, zoo, dat in 1924 nog voor het laatst Fransch wordt onderwezen en dat derhalve tot dat tijdstip het onderwijs in dat vak blijft beperkt tot de kinderen, die thans reeds onderwijs in het Fransch ontvangen; XV. dat op do opleidingsscholen en scholen voor u. 1. o. eens por 3 maanden een rapport aan do ouders wordt toegezonden en dat aan do DB ANTI-REYOL. CANDIDATEN. Da candidaten. der Anti-rovolutionairt partij in den kieskring Leiden rijn: 1 Mr. V. H. RUTGERS te VGravonhage. 2. F. H. DE MONTé verLOREN te 's-Gravenhage. 3. J. v. d. MOLEN te -Ronkum. 4. J. SCHOUTEN te Rotterdam. 5. CHR, v. d. HEUVEL te Nieuw-Ven nep. 6. W. WARNAAR to Sassenheim. 7. Ds. M. JONGEBREUR te Veenendaal. 8. Mr. S. DE VRIES Cz. te 's-Gravenhagc. 9. H. VAN ANDEL te Utrecht. 10. Ds. L. ADRIAANSÉ te Zeist. leerlingen van de scholen voor u. 1. o., die alle klassen met vrucht helA^a deorloopen, een eind diploma wordt uitgereikt; XVI. dat overplaatsing van leerlingen naar eene andere school mogelijk is, doch als rogoL slechts behoort plaats te hebben bij den aanvang van het schooljaar; XVII. dat de tegenwoordige bepalingen betref fende uitreiking van getuigschriften en prijzen in de nieuwe organisatie uitsluitend golden voor do leerlingen van het 7o leorjaar; XVIII. dat in do nieuwe organisatie de scholen worden aangeduid op de wijze als in dit praead* Vies is aangegeven; XIX. dat do nieuwe organisatie ingaat op 1 September 1922; XX. ons College te machtigen de noodige maatregelen ter Uitvoering van een en ander to nomen. De financiuele gevolgen. Een zuivere berekening is niet te ma ken, omdat niet met zekerheid te zeggen is, hoe groot het leerliugental in ds (naaste) boekomst zal zijn, aangezien niet precies bekend is, hoeveel leerlingen het 7e leerjaar zal tellen en welke mutation inmiddels nog in het onderwijzend perso neel zullen komen. Vermoed wordt echter, dat de raming de werkelijkheid vrij nauwkeurig zal benaderen. Door de splitsing der scholen en afschaf fing van het ambulant isme worden 21 overtallige leerkrachten uitgespaard. Stelt men nu het salaris van ieder hunner op het wettelijk minimum ad 1600, dan ver krijgt men een jaarüjkache besparing van 33.600. In verbar.d met de regeling van do Rijkssubsidie komen bij den nieuwen toe stand 26 onderwijzers meer voor rekening van het Rijk. Het voor rekening der gemeente blij vende bedrag aan salarissen kan dus wor den verminderd met 26 maal 1600 per jaar 41.600. Totaal 75.200. Het voordeel is in werkelijkheid grooter, omdat bij de berekening de leerkrachten voor het. 7e leerjaar, te vindon uit het te genwoordige personeel der scholen, reeds zijn opgenomen. Be zuiging op de uit-keering aan bestu ren van bijzondere scholen van de jaar wedde van overlalligè onderwijzers is voor loopig uitgesloten, tenzij ook het bijzon der onderwijs overgaat tot splitsing van scholen en afschaffing van het ambulan- iLsme. Niet alleen zuMen voorloopig nog eenige overtallige onderwijzers in dienst blijven, maar ook, al zouden onmiddellijk alle overtallige onderwijzers worden ge mist, dan behouden de besturen krachtens art. 100, 2de lid, der wet, r.og gedurende 2 jaren het reohb op die uitkeering. Op den duur zal echter op deze uitkeering mis schien een 10.000 per jaar kunnen wor den bezuinigd. FEUILLETON. De Germaansche gevangene Een verhaal uit de eerste eeuw onzer jaartelling. 25) „De god van dit booze, wreede, luie, spottende Rome, maar niet do onze! Voor ons Germanen leeft Herman do Bevrij der!" Deze hoop maakte hem ongevoelig voor den spot zijner medeslaven. Met sterk, licht hart leerde-hij het zwaard der verlossing smeden. Hij had in menig opzicht gelijk. Alle macht in hemel en op aarde was inder daad niet -aan Tiberius Caesar gegeven Het wereldrijk was komende, maar dat Was niet het Romeinscho. De Bevrijder, die do zware lasten zou ■ontbinden en de verdrukten in vrijheid 6tellen, was reeds op aarde. Maar Herman was het niet. t- De Koning, die bestemd was de ver- eering van de_ geheel e wereld to ontvan- r Ken, en door jaren van geduld en lijden do paleizen van den Palatijn en do tempels i ivan het Kapitool te verbrijzelen, was be- V' nederigste werkplaats te heiligon va te veredelen. Het Koninkrijk Gods was nabij geko men. De grondslagen werden gelegd in do timmermanswerkplaats te Nazareth. VIII. „Welk groot geluk heeft het nieuwe jaar je gebracht?" vroeg Laon, van zijn werk opziende toen Siward met een ge laat, stralend van levenslust en hoop op Nieuwjaarsdag binnentrad. „Je ziet er uit als een van je goede noordsche goden! Maak van den dag wat je kunt, Tiberius Caesar heeft verboden 't Nieuwjaar voortaan te vieren. Mijn jongen, hebben ze jo toch honigkoeken, vijgen en dadels gegeven? Wat heb je voor goed nieuws?" „Dat Caesar Germanicus dit luie, ellen dige Rome verlaat, om in 't Oosten te gaan regeeren en wij gaan mee!" „Ligt je geluk dan in 't Oosten? Het onze lag in 't Westen, of voorbij de Noor denwinden. Maar dat doet er niet toe! 't Zal wol ergens zijn, maar niet waar wij zijn!" „Wo gaan eoret naar uw Griekenland, Laon!" „Naar^mijn Griekenland! Mijn Grie konland is sinds jaren dood en begraven; noen, niet bograven, dat is neg erger! Weet jo wel, dat volken, evenals wii zelf, duizendmaal sterven voordat men ze dood noemt? Eerst. 6terft het kind; dan de knaap; dan de man; eindelijk de ouder dom; ovenals bij ons. Zoo ging 't Grie kenland ook. Eerst stierven d9 goden dat wil zeggen zo werden slechts zinne beelden; toen de 'helden, toen de men schen. Denk je in Griekenland Apollo te vinden of Achilles, of de helden van Ther mopylae, of do wijzen uit de Zuilengangen en de Hoven, dat je zoo blij bent nu je ouden Laon en zijn werkplaats in de Su- burra verlaten kunt? Even graag gaan als komen! Gelijk de rest, gelijk do rest!" Siwards gelaat betrok. Hij antwoordde maar weinig en ging stil aan 't werk, want hij wist wel dat zijn oude vriend tijd moest hebben om tot bedaren te komen, wanneer hij uit zijn humeur was. En daar bij moest hij erkennen dat hij geen ant woord wist. 't Was hem zelfs niet duide lijk wat hij door de verandering winnen kon. Slaaf op den Palatijn, of slaaf in den Acropolis; dat stond vrijwel gelijk. Een ding was duidelijk; 't zou een genot we zen om uit dit Rome weg te komen. Dit verblijdde hem, èn de vage hoop, dat hij nog meer loeren zou, wat hem dichter bij do vrijheid en bij Herman brengen zou. Oude Laon bleef den gdheelen dag slecht gemutst en liet den knaap vroeg weggaan. Maar toen Siward don volgenden dag do werkplaats binnentrad, ontving hij hom met een grijnslach. „Ik ga ook met Gaesar Germanicus naar het Oosten," zei Laon. „Je kunt zoo'n ouden dwingeland als ik ben niet zoo licht ontsnappen! Cloelius Tullus heeft mij aan je jongen Caesar afgestaan als wa pensmid bij zijn leger. Dat brengt mijn meester goed geld op, ik krijg mijn vrij heid, en misschien kan ik nog wat voor andoren doen. In Antiochië is de derde stad der wereld, en de schoonste van alle Allicht vind je daar een Syrische bruid met oogen als sterren." Maar dat was in 't geheel niet wat Si ward verlangde. Voorhein was elke ha merslag een stap nader naar Herman, naar do pijnwouden waar 't een eere was 6mid 1o zijn, waar hamer en aambeeld voor de bevrijding van zijn volk even noodig waren ais speer on zwaard. Hij had gehoopt dat Laon dat wel be grijpen zoit en voelde zich onaangenaam gestemd door de droom van den ouden man van den goeden ouden dag in Syrië, waarbij hij hem als een zoon zijn zou. Hij werkte zwijgend verder met een gevoel alsof hij een juweel kocht en met val6cho munt. betaalde. Laon ging voort met. allerlei beschrij vingen van het Antiochië zijne kindsheid voor hij verweesd was en verkocht om zijns vaders schulden Ie betalen. Hij ver haalde van de Orontcs, die zich rondom de heuvelen kronkelt; de zuilengangen met 'hun tempels, fonteinen en standbeel den; do vreemde mengeling van allerlei landaard; niet zooals te Rome door de drukkende tegenwoordigheid des keizers in eentonigheid opgelost, maar vrij da heerlijkste klouren en rijkste verscheiden heid van 't menschelijk leven ontplooiend; Syriërs, Grieken, Joden, Egyptenaren, niet' allen tot Latijnen misvormd, maar allen bloeiend in die eigenaardige vrijheid. Da oude man praatte maar voort; zag da dingen in den gloed en do vergrooting die de kindsheid ze geeft; vergat lange L jaren van ecnlonigo dienstbaarheid, en i werd opgewekt door 't vooruitzicht van nog niet al te oud zijn vrijheid te zullen herkrijgen; tot eindelijk Siward met) noordsche rondborstigheid, pijnlijk aan-1 gedaan, kort en goed uitriep: „Laon, die etad van vermaak kan mijn j woonplaats Diet zijn! Ik heb oen moeder,! en een zuster, om voor te zorgen; mis- j 6chicn in het Noorden een vader. Indien j ik vrij kom en iets van belang doen kan,-j dan is het voor Germanlë, om te wérken j en to strijden voor Herman en voor mijty volk." (Wordt vervolgd).]

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1