Woningtoestanden te Leiden. XV. Hel volgende Mok dat voor onderzoek in aanmerking kwam, wordt begrensd door Oude Singel, Scheistraat, Lammer markt en Nieuwe Beestenmarkt, waarbij de commissie zich beperkte tot Rokke- plein, Fokkestraat en Vliegenharthof. Vooral in laatstgenoemd hof is do toe stand slecht, waa-rom deze woningen dan ook onbewoonbaar werden verklaard. Dit belet echter niet, dat nog steeds alle wo ningen bewoond worden. Naar het oordeel van de commissie is hier slechts verbetering te krijgen door de woningen te ontruimen. Vervolgens werd aandacht geschonken aan het complex begrensd door Lammer markt, Korte Scheistraat, 2e Binnenvest- gracht en Nieuwe Beestenmarkt. In dit blok komen betrekkelijk vrij veel slechte huizen voor en buitenge woon slechte poorten en sloppen. Het allerslechtst is de toestand van het Klootshof, dat dan ook reeds onbe woonbaar verklaard Werd. Men vindt hier natte muren, slechte bestrating, vochtige nog geen 12 M2. groote vertrekken met slechte bevloering en treurige verlichting. Voor de acht gezinnen zijn slechts twee privaten aanwezig, die in een a 1- lertreurigsten staat verkeeren. In andere poorten is de toestand al niet veel beter. Zoo werd in de H a g e m a n a- poort ernstig geklaagd over een goot, die overliep in een bedstee. Bij onderzoek bleek, dat de bewoners van het bovenhuis in het Klootshof niet in het bezit van een eigen privaat hun faecaliën en af valwater in de goot wierpen en dat dit in de bedstee der huizen van de Hagemans- poort terecht kwam, doordat de goot voor do afvoer onvoldoende zorgden. De commissie is van meening dat dit blok op den duur geheel dient te verdwij nen, wat dan ook de bedoeling is, daar de gemeente dit terrein aankocht om het te bestemmen voor veemarkt. In verband met den woningnood kan echter niet aan opruiming worden ge dacht en daarom moet hier tijdelijke ver betering worden aangebracht. Ontruiming van het Klootshof is noo- dig zoodra voor de acht gezinnen andere •huisvesting is verkregen. Bij het volgende blok begrensd door Havenkade, Heerengracht, Binnenvest- gracht en Nieuwe Rijn, werd in de eerste plaats aandacht geschonken aan de poor ten en stegen. Hier is op. sommige plaatsen de toe stand zeer 6lecht, vooral in het Minnebroede.rshof, waarvan de huizen, hoewel in 1919 onbewoonbaar ver klaard, op 2 perceelen na, nog alle be woond worden. Ook in de Oo s t e r- poort is de toestand zeer slecht, even als in dePottebakkersgang. Verbetering van de Oosterpoort acht de Commissie mogelijk door do poort met de aangrenzende hoekhuizen op de Oranje- gracht af te breken om daar ter plaatse twee nieuwe hoekhuizen met een verdie ping te bouwen. Ter plaatse van het Minnebroedershof is herbouw vrijwel onmogelijk. Ontruiming van deze poort is dringend noodzakelijk Wat betreft de s t r a t e nvan dit blok, zegt de Commissie dat het voornaamste resultaat van haar onderzoek betrekking heeft op Weverstraat en le Looierstraat Beide straten zijn te smal, terwijl hun onderlinge afstand ook te klein is. De conclusie over deze straten, waarin 16 woningen s 1 e ch t en 42 v r ij s 1 e ch t worden genoemd, luidt, dat is aan te stu ren op afbreken der slechte en vrij slechte huizen, met herbouw ter plaatse. Bij tijde lijke vernieuwingen moet met dit plan worden gerekend. Het volgende blok dat onderzocht werd, wordt begrensd door Hooigracht, Oude Rijn, Nieuwe Rijn en Heerengracht.. Vooral in de poorten vindt met hier nog tal van slechte en zeer slechte woningen. Met vreugde wordt geconsta teerd, dat de Duivelshoornpoort geheel verdwenen is. Als een typisch voorbeeld boe groot het tekort aan woningen is, wordt gewezen op het feit, dat de kelderkamer van het huis Groenesteeg 96 afzonderlijk be woond wordt. Men gaat enkele trapjes af en komt door een portaaltje, waarin het privaat, in een woonvertrek dat 50 c.M. onder het niveau van de straat ligt. Het dient voor verblijf van een gezin van 3 personen. Uit het overzicht van dit blok blijkt dat hier 13 woningen zeer slecht ge noemd kunnen worxlen, 43 s 1 e eh t en 46 vrij slecht. DE ARBEID VAN EEN MAGNETISEUR. In „De Reformatie" beantwoordt Dr. J. C. de Moor, van Utrecht, de vraag hoe wij moeten denken over den arbeid van een magnetiseur. Mogen Christenen bij dezen hulp zoeken. De predikant geeft het_ volgende be scheid: Ook voor jaren is deze vraag mij eens gesteld. Daar de beantwoording mij niet zonder bezwaar scheen, heb ik haar toen voorgelegd aan een geloovig medicus, in wien ik vertrouwen stelde. Deze schreef mij: „Ik houd het zgn. „magnetisme" voor kwakzalverij eenerzijds, voor suggestibi liteit anderzijds. Het heeft niets te ma ken met de physieke kracht, die wij „mag nelisme" noemen, en die aan eleotriciteit verwant is; de naam is gekozen om door zijn geheimzinnigheid reeds suggcsticf le werken. Ik stel het op ééne lijn met het werken met een ei of het lezen der toe komst uit koffiedik en dergelijke bedrie gerijen, en meen, dat een Christen te hoog moet staan om zich daarmede af te ge ven. De wereld wil bedrogen worden, maar de christen behoort ook in dezen der wereld niet gelijkvormig te zijn. Do leiders en voorgangers, die het „laat zij dus bedrogen worden" niet als hun leuze aanvaarden, hebben derhalve allo aanlei ding (vooral wanneer hun meening dien aangaande gevraagd wordt) daartegen te Waarschuwen", Nu .ik deze vraag wederom moet beant woorden, lijkt mij dit oordeel niet juist, althans niet in "zijn" algemeenheid. Het is" me to absoluut, te veel in den geest der officieele wetenschap met het aan deze verbonden gebrek aan waardcering voor alles wat zij niet zelve lot stand brengt "of kan verklaren. Het is me ook te zeer'in strijd met wat ik zelf ervan heb gez: 11 en gehoord. Ik ben daarom met een ander gf-' ->vig medicus eens over deze quaestio gaan praten. Diens oordeel kwam gehc over een met de opinie, die ik er mij langza merhand over heb gevormd. Daarom durf ik haar neer le schrijven, met do opmerking er bij, dat in zulk een moei lijke zaak m.i. elke voorzichtigheid ge daan en gebruikt moet worden. Laat me dan beginnen met te zeggen, dat ik het zeer waarschijnlijk acht, dat suggestibiliteit en suggestie bij liet mag netisme een groote rol spelen. Maar dat' is toch geen bezwaar? Of men nu beter wordt door medicijnen enzr of door sug gestie, door invloeden, die op liet lichaam rechtstreeks werken of die door middel van de ziel dit doen wat doet dat ertoe? Als de patiën maar beter wordt. Trouwens vele geneeslieeren gebruiken suggestie; heel het optreden van een goed geneesheer heeft reeds ietssuggestiefs. Daarin is niets kwaads, en het is maar de vraag, wie het beter kan en zijn kunst het meest tot heil der menschen weet aan te wenden. Er zijn personen, die een groote men- schenlcennis hebben, en die zeer practisch en suggestief die weten te gebruiken. Er zijn ook personen, die voor andere mid delen lang niet zoo goed als voor dit toegankelijk zijn. Bij de beoordeeling van het magnetisme moet men daarmede reke ning houden. En voorts ook eraan denken, dat er meer tusschen hemel en aarde is dan waarvan onze sterfelijke geest droomt Eindelijk vergete men niet, dat een pa tiënt zich beter gevoelt als bij, door welke oorzaak ook (deze kan van psychisch en aard zijn) zijn klachten niet meer heeft. Daarom kan de eigenlijke kwaal (zoo die er was en het niet enkel psychische be zwaren gold) nog wel aanwezig zijn en zich later toch weer openbaren. In elk geval heeft de patiënt dan toch voorkor ter of langer lijd verlichting gekregen; wat zeer te waardeeren is. Dit ter inleiding. Wat de vraag zelve betreft, komt het nu naar mijn meening op de boven aangevoerde gronden ten zeerste erop aan, wie de magnetiseur en wie de patiënt is. Is de magnetiseur een Christen,, die zijn gave (van welken aard dan ook zijn moge) biddend gebruikt, en zulke zijn er dan is bedrog m.i. uitgesloten ep zou ik geen bezwaar hebben tegen zijn practijk of het gebruik maken daarvan. Ten minste in al zulke gevallen, waarin de gewone medische wetenschap geen raad weet en vergeefs beproeft hulp te bieden. Maar juist oip cle geestelijke krachten, dio hier in het spel zijn, acht ik het stellen dezer zedelijke voorwaarden bepaald nood zakelijk. Zal ik kunnen vermoeden, dat psychische factoren in het werk ge steld worden, dan wenscli ik te weten, welke psyche deze beheerscht en of ik die principieel kan vertrouwen-. Wat den patiënt betreft,, hij. moet op de gewone wijze niet goed te helpen zijn en menschelijkerwijze gesproken moet hem nog hulp geboden kunnen worden. De medische wetenschap is een gave van Gods gemeene genade, die ik niet zonder meer mag voorbijgaan. En er zijn geval len, waarin men noodeloos ijdelo verwach tingen opwekt; zooals ik onlangs een pa tiënte ontmoette in het laatste stadium van keeltering, die men genezing door een magnetiseur had voorgespiegeld. Dat acht ik misdadig en kan ook exploitatie van zieken zijn. Voorts moet de patiënt het niet verwachten van den mensch of de middelen, maar alleen van den Heere. Dat geldt ook voor de behandeling door medici, maar mag in dit geval nog wel eens bijzonder herinnerd worden. Ten slotte: het is en blijft een con- scientiezaak, wat men in dezen, magneti- seerende of deze behandeling ondergaan de, meent te kunnen en te mogen doen. Nil sine Deo: niets zonder God! Nederland en Tsjecho-Slowakije. Te Praag zijn aangekomen voor een excursie door Tsjecho-Slowakije, een bezoek aan de land bouwtentoonstelling enz. een 30-tal Hollandecbe vooraanstaande personen op landbouwgebied, onder wie Jhr. J. van Vrêdenburgh, voorzitter van den Ned. Trekpaardenbond, en de heer A, H. Joustra, rijkslandbouwconsulent bij het Ne- derlandsch gezantschap te Berlijn, als regoerings gedelegeerden. Nadat de heoren op harteljike wijze waren ontvangen, gebruikten onze landgenooten een thee bij onzen buitengewonen gezant en gevol machtigd minister te Praag, Jhr. E. F. M, J. Michiels van Verduinen. Men verkreeg vervolgens algemeen als ovcr- heerschenden indruk, dat in Tsjecho-Slowakije een vruchbaar veld openligt voor Hollandse!) vee en betreurde het in dit verband, dat het niet heelt mogen gelukken aan het Ned. Rundvee- stamboek om on6 veo hier te exposeeren, en dat het Gron. Paardenstamboek niet meer actie! was opgetreden in plaats zieh te elfder ure terug te trekken van deelneming aan de tentoonstelling on zoodoend© het Ned. Trekpaardenstamboek in den steek latend. De landbouwtentoonstelling, wolke te Praag op het terrein en in do gebouwen van de jaar beurs gehouden wordt, gaf in het bijzonder veel belangrijks to zien op lief- gebied van statistieken betreffende: onderwijs, aanbouw, oppervlakte, coöperatie, gebruik van kunstmeststoffen, ruil verkaveling enz., terwijl voorts de doeltreffende en royale wijze, waarop men in Tsjecho-Slowakiio den landbouw, blijkens deze zeer goed georgani seerde tentoonstelling, steunt-, groote bewonde ring Wekte. Import van rundvee en koudblocdpa&rdcn uit Holland mag voor het Tsjeeho-Slowakische veo als beslist noodzakelijk worden aangemerkt. Een middenklasse koudbloedpaarden en het zwaardere warmbloed zou in aanmerking komen, terwijl men voorts algemeen van oordeel was, dat-, daar de óverhéerscliende kleur van het Tsje<4io-Slowar kieche vee rood is, voor dg republiek import van in de melkinrichting gefokt roodbont-vee zeer aan te bevelen zou zijn. Tsjecho-Slowakije moet ech ter geen politiek met gesloten deuren voeren, daar hierdoor op den duur het Tsjeclio-SlowakU fiche ras zeer achteruit zou gaan. Overigens heb ben de landbouwers en het ministerie van land bouw oen open oog voor de noodzakelijkheid van import van Hollandsch fokmateriaal, zoodat men de ontwikkeling van de Hollandsch-Tsjecho-Slo- waaksche betrekkingen op dit gebied met gerust heid kan tegemoet zien. Tot een Hollandschen stand op de tentoon stelling van zaaizaden i6 het tenslotte niet ge-; komen, terwijl de film van het trekpaarden- stamboek niet.op tijd arriveerde en dus nietvver-; toond kon worden. HET AFSCHEID. De parlementsfilm in „De Vrijheid" be vat een woord van afscheid aan de Ka merleden, die vrijwillig en voorgoed heen gaan. „Het Binnenhof is leeg. De deuren zijn gesloten. De Tweede Kamer is een kerk hof geworden. Dus: een woord van afscheid. Afscheid allereerst aan het negental, dat vrijwillig voor goed is heengegaan en (in weerwil van open oog, warm hart, bree- den blik en vaste hand) niet wenscht te rug te keeren in September: Rink, Lely, Dc Kanter, Fruylier, Poels, Van Veen, Ankerman, Oudegeest en Wijk. Ik groet u, negen mannen! Veel "heb ik van u ge leerd en veel van u genoten. Het meest van u, Oudegeest! Indien het waar is (en het is waar!), dat de beste redevoeringen nog altijd- zijn do dnuitgesprokene, dan, Oudegeest, zijt gij een sieraad der volks vertegenwoordiging geweest. Evenals Fruy lier, Poels en Wijk, die met z'n allen nog minder hebben gezegd dan Jan Dtiys in één interruptie. Overigens moet ik van den beer Oudegeest verklaren, dat zijn uiterlijke gedaante mij zelfs niet schemer achtig voor den geest staat. Hij heeft 4 maal 3900 is 12000 opgestreken, plus vrij reizen eerste klas. Dat is een presen tiegeld van "3000 per vergadering. Voor onuitgesproken redevoeringen geen onaar dig honorarium. Ik groet het negental. Ik wensch het een gezegende toekomst. Blijft gezond, heeren. D.w.z. wordt geen Kamer lid meer. Het zij u- vergeven". Gemengd Nieuws Branden. Maandagavond is te Raalte een dubbel woon huis aan den Deventerweg, bew. ond door de families Horstman en Fiero, geheel afgebrand. Een paafd en twee. geilen zijn in de vlammen omgekomen. De brand is vermoedelijk ontstaan door 'Onvoorzich''gheid van een kind, dat met lucifers speelde. Het huis was slechts laag ver zekerd. Gistermorgen is de landbouwerfewpniug van A van Vlaanderen te Wadenoyon afge brand Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Te Nieuwe Touge is door lot nog toe onbe kende oorzaak afgebrand een bergplaats van 'turf en ander brandbaar materieel, in eigen dom en in-gebruik bij 'de Coöp. Bïoodhakkerij „De Voorwaarts", aldaar. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was kon niet worden voor komen, dat het geheele pand epn prooi der vlam men werd.. Zelfs een daaraan gebouwd wagen buis in eigendom toebehoorende aan P. van Alphen. werd mede door hei'vuur aangetast, doch het gelukte dit grootendeels be sparen. De panden benevens de iahoud waren verze kerd. Onder Middelbe^rs (N.-Br.) woedt lar.gs don Oirschotschen Dijk 'n groote heide- en bosch brand over groote uitgestrektheid Uit de om liggende dorpen wordt hulp geboden tol beteu geling van het vuur. Gistermiddag woedde te Brakel een he vige bosehbraud tusschen Boxtel en OirschoL Veel schade is aangericht Gisterenmiddag ontstond door vuurtje stoken van kinderen brand op de boerenhofstede „Weltevreden" nabij Cocksdorp op het eiland Texel, bewoond door M. Reuvers. Het woonhuis en de schuur brandden geheel uit Het vee, als mede een gedeelte van den inboedel konden nog gered worden Allrs is verzekerd. Gebrek aan drinkwater. Te Durgerdam hebben de meeste gezinnen gebrek aan drinkwater. Verdronken. Te Baarn is in de Eem verdronken de heer J. F. B., makelaar aldaar. Het lijk' werd kort daarop gevonden. Te Roermond is gisteren bij hef baden in de Maan verdronken de 15-jarige W. W., uit Haar Icm, verpleegde in het gesticht St. Jozef. Gisterenmiddag geraakte omstreeks half vier het 11-jarig meisje J. W. V., al spelende op een balkenvlot in de Schie te Rotterdam, te water. Politie en burgers slaagden er ten slotte in om half zeven het lijkje, dat naar de ouder lijke woning, Vlaggemanskade 21, werd ge bracht. op ta halen. Maandagnamiddag is de ldjarige J M. K. wonende Boersveld 138 te Schiedam, bij bet zwemmen in de Willielminahaven aldaar ver dronken Kerkdiefstal. Te Ooltgensplaat is in de Roomsch Katholie ke kerk ingebroken De in de kerk aanwezige zilveren voorwerpeu, behoorende tot don ecre- dienst, zijn gestolen, benevens de offerbussen geledigd. Van de daders geen spoor. Een fortuinlijke dief. Een rijksklerk te Rotterdam heeft aangifte gedaan, "dat hem op straat zijn acletasch met aanslagbiljetten in de Rijks- en gemeente in komstonbelasting is ontstolen. Jenever-smokkelarij. De militaire politie te Dinxper-lo heeft drie personen aangehouden die 69 iilcriTenever uit Pruisen naar ons land hadden gesmokkeld Motor tram wagen verbrand. Do mofortr am wagen, die kortelings oen proef rit beeft gemaakt van Limburg naar Schevonin- gen, welke zonder sloornis verliep, en die sod er t dien op het emplacement van de Zuid-Holl. Eleclriacbe Spoorweg Mij te Scheven in gen on dergebracht bleef, is gisterenavond omstreeks halfacht in brand geraakt en teen deelo uitge brand. De brandweer heeft het vuur met twee stralen op de waterleiding gehluscht. De oor zaak van het ongeval schijnt te zijn. dat bij het aanzetten van don motor de vlam in den car burateur teruggeslagen is. Roekeloos schieten. Hoe roekeloos sommige menschen met vuur wapenen omgaan, is weer eens gebleken in Zeijerveen. Een boerenjongen, die plan heeft politie agent te worden, had van een toekomsli- gon collega wal oefenpatronen gekregen'. Hij vroeg een ruim 12-jarig meisje van zijn buurman, dat op ongeveer 70 a 80 meter van hem stond, of hij haar maar zou schieten. Het meisje, dat blijkbaar niet laf wilde wea zen, riep: ja. De veelbelovende politieagent schoot en.... het meisje viel ter aarde Gelukkig was zij niet dood, zelfs nfet gewond! Toen haar doodelijk verschrikte ouders en ock onze verbleekte knaap toesnelden, blieek, dat de patroon door de kleeren gedrongen was en de huid even geraakt liad. Het was dus gelukkig goed afgeloopen ,,Vad." Ontsporing. Bij Enkhuizen is gistermiddag de markt- trein uit Purmerend ontspoord. De passagiers kwamen met don schrik vrij en bereikten loo- pend het station. De lijn is beschadigd Gevolgen van de hitte Toen Zondagmiddag de locaallrein Maastricht E ijsden op een kilometer afstand van het station Eijsden gekomen was, bemerkte de ma chinist esi de reizigers door het hevig slooten van de wagens, dat er iets niet in orde was Er werd onmiddellijk gestopt en-.bij onderzoek bleek, dat de rails, waarover zoo juist de trein gegaan was, onder het rijden over een lengte van circa 50 M. door de hitte opgesprongen en geheel verbogen was. In de Saroleaslraat le Heerlen sprong Zon dagmiddag door de hitte het plaveisel van een trottoir met een luiden knal. die ver hoorbaar was, open en met zulk een kracht, dat verschil lende tegels onderstboven geworpen werden. „Tel." Dierenmishandeling. Uit Roozendaal schrijft 'men aan de „Msb.": Zaterdag kwamen (e Roozendaal per spcor enkele zendingen varkens aan, bestemd voor een paar veehandelaren daar ter plaatse. De var kens echter konden nog niet worden afgeladen en moesten maar liefst tot Maandagmorgen in de overhitte temperatuur der wagons blijven De dieren bleven daarbij al dien i.jd verstoken Van drinken en liepen elkaar onder den v.oel om 'n enkel oogenblik voor de deurkier een versch luchtje te kunnen scheppen. Ten slotte hebben verscheidene dezer varkens het moeten opgeven: niet minder dan zoowat 'n. dozijn bleek Zon dag „alreeds door uitputting gestorven, terwijl voorts na dieii tot Maandag morgen het aantal slachtoffers nog tot ongeveer het duhbele-wak toegenomen. Ip.tu.sscb en drongen de geruchten hierover door tot de' marechaussees, die dit 'zaakje nu iu onderzoek hebben genomen. Verduistering. Aangehouden is door.de Roltordarascbe poli tie' de boekhouder van de Eerste Nedèrlandscl)e Oliehandel aan de Gedempte Bièrbavon to Rot terdam w-egens verduistering van een bedrag van minstens 7000.Dit geld wist de man Piachlig te. worden door aangeboden kwitanties tweemaal te doen betalen, eenmaal ten ka o tore en eenmaal door den bank'.er der firma en door midde" van valsrtc cheques Het bedrog kwam aan het licht doordat de aangehoudene, o:n zijn fraude te verbergen een v&lsche balans had op gemaakt, volgens welke de firma nog met een aardige winst had gewerkt, terwijl de directie in de overtuiging, dat de zaken slecht gingen, juist door deze geflatt.-rde balans op bet idee kwam. baar aan een nauwkeuriger onderzoek te onderwerpen. Vroegtijdig behandelen van het scheelzien. Het Soc. Mod. Tijdschr. ontleent aan de „Me- dizinÏBcho Klinik" eenige wenken over bet vroeg tijdig behandelen van- het scheelzien. Volgens den schrijver van het artikel, dr. Asmus, kan de behandeling nooit te vroeg beginnen. Gewoonlijk heelt men met convorgeerend scheelzien te doen, de meeste patiëntjes zijn ver ziend. Is het kind een jaar oud of ouder, dan "krijgt het dadelijk den corrigeerenden bril om altijd te dragen. Een aantal kinderen houdt dan op met scheelzien^ de vermindering der accomo date voert tot vermindering der convergentie. Komt het scheelzien terug, als de bril weggelaten wordt, dan moet 'later geopereerd worden. Blijft het kind scheelzien ondanks het, dragen van een bril, dan moet het door uitschakelen van het niet scheelziend oog (atropine of systemati sche tijdelijk bedekken) 'gedwongen worden het scheelziend oog te gebruiken, of er moet ten minste bereikt zien te worden, dat het kind het fixeeren met dat oog niet verleert. Dr. Asmus laat de strijdvraag, of door het niet gebruiken van het oog zwakzichtigheïd kan ontstaan, bui ten beschouwing, hij zegt alleen den indruk ge kregen te hebben, dat de gezichtscherpte van oen oog, waarvan de golo vlek lang, vooral in de vroegst© jeugd, niet voor het zien gebruikt wordt steeds minder wordt en dat het. oog in ieder gei val het vermogen, om te fixeeren verliest. En dit laatste vermogen is absoluut noodig om goes de resultaten na de operatie te verkrijgen. Valuta-iniserre. Wie in Duitechland reist, kent de onsmakelijke vodjes papior, die de, in Nederlandsche valuta nauwelijks om te zetten, waarde van twee mark, vijftig pfenning vertegenwoordigen. Die kent ook het aluminium of blikken pasgeld, dat hoogstens ten ontzent bij wijze van fiche te gebruiken Is. En die herinnert zich dan toch nog wel den tijd, dafzoo'n zohnpfenningstuk in waarde overeen, kwam met ons, toen nog rond, stuivertje. Wèl is de waaide van het Duitsche geld gedaald. En toch- Er zijn nog landen, die hoog opzien tegen de Duitsche Mark. Noem Polen. De Einmarkscheiu heelt alleen nog waarde voor verzamelaars. In het dagelijkseh leven i6 oen twintig mark-biljet al het minste dat irwn U-ek-'Jee tmi. Féti rftje met As Uam kost hei. Er. wie rijn fool toi cat biljet beperkt, wordt wel voor liéél schriel aangezien. Op hot twintig markbiljet volgt oe koeziasko, waarde: één honderd Pooische marken. Vijf kilometer kunt gij er por trein mee afleggen, 44u rigaar kunt gij er voor rook en. Dan krijgen wij do biljeiten van vijfhonderd en van duizend Mark. Twee van die biljetten te zanten hebt gij noodig om een uiterst bescheiden diner te betalen. Een brood van vier pond koet in Polen 500 M. en verder Een heerenoostuum van waarlijk niet supe rieure qualileit, wordt, met .100 tot 120.000 Pooische Marken betaald. Een paar eenvoudigo echoenen kosten 18 tot 20.000 Mark; een hemd 9000, een meter linnen 1500 tot 1800 Mark, oen liter cognac 2000; een pond varkensvlccsch 350 tot 400; een pond spek 550; een pond boter 1200; een pond koffie 1500; een pond rijst 220; een pond thee 1200; 1 liter melk 120, een pond weitenmeel 170; een centenaar steenkolen 2000;' een centenaar stro 600; een centenaar aardappe* len 3000; een paard 250 tot 400.000; een koe 100.000; een rijwiel 100 tot 150.000 Pooische Marken. Moeten we nog vertellen, dat men in Polea sinds lang de portemonnaie* heeft afgeschaft, en dat de huismoeder, als zij gaat winkelen, haar geld in een muddezak meesleept? Uit het Sociale leven. Uit (le bouwvakken. In 'huishoudelijke zitting heeft het con gres van den Alg. Ned. Bouwvak-arbei dersbond gisteren de loonsvoorstellen der patroons verworpen. Men meent te weten, dat de andere ar beidersorganisaties in dit bedrijf dezelfde houding hebben aangenomen ten opzichte van de voorstellen der werkgevers. Een gedeelte van het bondsbestuur heeft' gistermorgen het congres verlaten om te confereeren met de bestuurders der confessioneel© vakvereenigingen, die zich eveneens te Arnhem bevinden. Het is zeer waarschijnlijk dat overeenstemming met de andere organisaties zal worden be reikt, waar meeningsverschil ten opzichte van de voor-stellen der werkgevers niet be staat of zeer gering is. Waarschejnlijk zal op deze conferentie door de gezamenlijke organisaties een tegenvoorstel worden ge formuleerd betreffende de uurloonen. der bouwvakarbeider-:-. Het conflict in de 'houtbedrijven. .Geëindigd. Hel. conflict, in het houtbedrijf en in het kuipers- en kistenmakersbedrijf is ge lijk gemeld tot oplossing gekomen, zoo- dat. op verscheiden plaatsen reeds het werk is hervat- De algemeene vergaderingen van werk gevers en werknemers in de. houtbedrij.. ven hebben bun goedkeuring gegeven aan liet voorstel, zooals dit op de laatste, on der voorzitterschap van den Amsterdam- sclién'wethouder Wiorclels, gehouden bij eenkomst was geformuleerd, in hoofdzaak overeenkomende methet bemiddelings voorstel;' door de wethouder nan beide partijen gedaan. De toestand is hierdoor aldus ga wol den: het nieuwe collectief contract wordt aan gegaan voor den lijd van 9ï maand, dus eindigende 15 Februari 1923. In plaats van 45 uur zal 48 uur per week worden gewerkt .waarvoor medewerking namens de regeering is toegezegd, terwijl o.a. de volgende loon.en zullen gelden: Groep III. Delft. Dordrecht. Groningen, Leiden, IJsselmonde, "Vlaarcjingen (kui pers), Eindhoven: 31 (geschoolden) en 2G.75 )ongeschoolden). Met weglating van de clausule betref fende tusschen tijdsche loonshcrziening, worden de verdere bepalingen van het oude collectieve contract onveranderd in het nieuwe overgenomen; als gevolg hier van komt ook in de groepsindeling geen wijziging, zoodat o.m. Groningen en Utrecht niet in een hoogere loongroep .worden geplaatst. De gestaakt hebbendo werknemers zul len allen weder worden in diens geno men, voor zooveel de stand der werkzaam heden in de bedrijven het mogelijk maakt Alleen in Groningen zullen vijf der oud stakers niet meer in de betrokken onder nemingen worden toegelaten, terwijl in Winschoten twee werknemers voor een half jaar zullen worden tewerkgesteld. Vakschool voor Schoenmakers. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. J. Th. de Visser, heeft gistermiddag de vakschool voor schoen makers te 's-Gtr&venhage geopend, welke verrezen is aan de Ghrispijnstraat 50. De opening werd bijgewoond door de heeren H. J. de Groot, inspecteur-generaal van het NijverheidsonderwijsG. A. Groo te Haar, inspecteur van het Nijverheids onderwijs J. J. Visser, inspecteur van het gemeentelijk onderwijs en tevens als ver tegenwoordigers van het gemeentebestuur van Harderwijk, directeur van de tweede ambachtsschoolDonkers, vertegenwoordi ger van den Nederlandsohen Bond vani Schoenmakerspatroonsvereenigingen en F. H. Hoek, voorzitter van de vexeeniging van leeraren in het schoenmaken. Land- en Tuinbouw. Amerika en onze kweekers. In verband met berichten, dat do Arno- rikaansche staatssecretaris van landbouw, Wallace, voornemens zou zijn, een gunsti ge wijziging aan te 'brengen in art. 37: van den Quarantine Act-, welk artikel zeeib strenge bepalingen bevat nopens den in voer van (Nederlandsche) kweekersgewas sen, in verband met het. overbrengen van plantenziekten in de Vereenigdo Staten, meldt thans de Tel., dat de Vereent gdq Staten wederom zijn opengesteld voon den invoer zoowel van hoofd- als van bij- artikelen (renonkels, anemonen, enz.) De officieel o aankondiging hiervan zou binnen enkele dagen te gemo-rt kunn- n worden gezien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 6