Dagblad voor Leiden en Omstreken. I QESELliK EN GOEDKOOP I 1 MEIBILEEREN. 8 DE BAZAR BINNENLAND. NIEUWE LEU COURANT ABONNEMENTSPRIJS IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN PER KWARTAAL 12.50 PER WEEK 10.19 FRANCO PER POST PER KWARTAAL 12.90 3de JAARGANG. - ZATERDAG 20 MEI 1922 - No. 644 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 ADVERTENTIE-PRiJo. PER GEWONE REGEL 8 f 0.221 DES ZATERDAGS p 10.30 INGEZONDEN RECLAMES DUR*^' 1 IER KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 30 woorden 50 cent; Zaterdags 75 cent bij vooruitbetaling. Dit nummer bestaat uit twee bladen Kerk en Staat. Inzak© „Binnenlandsch Bestuur" wordt in het program van actie der A.-R. partij ©p den voorgrond gesteld, de noodzakelijk heid van losmaking van den financieelen band tusschen den Staat en de Kerkge nootschappen. Een zeer belangrijk, maar tevens een uitermate moeilijk punt, omdat hier de kerkelijke gevoeligheden worden geraakt, en telkens weer de meening opduikt, dat wie „de zilveren koorde" wil verbreken, 'de belangen van de kerken en met name van de Ned. Hervormde Kerk wil schaden. In de officieele toelichting van het pro gram wordt dan ook terecht opgemerkt, dat er blijkens de ervaring, somtijds per sonen zijn wier bedrevenheid in de kunst van fezen te wenschen overlaat en die er somwijlen zelfs in slagen om uit het ge schreven woord het tegenover gestelde te halen van wat er werkelijk in staat. Een nadere toelichting van dit program punt is dus allerminst overbodig. Om te beginnen moet worden weerlegd de meening dat met dezen wensch be doeld wordt, een aanslag op verkregen rechten. Dat is allerminst het geval. De eenmaal verkregen rechten moeten ten volle worden geëerbiedigd en daarom wordt dan ook uitgesproken dat de los making niet mag geschieden* dan na voorafgaande uitbetaling aan de rechtheb benden, van hetgeen hen rechtens toe komt. Het best zou dit kunnen geschieden door de verleende subsidies te kapitaliseeren en deze kapitalen aan de rechthebbende kerk genootschappen of gemeenten uit to kee- ren. Financieele bezwaren zijn hieraan niet verbonden. Indien een hoeveelheid Staatsobligaties wordt uitgegeven, waarvan de rente overeenkomt met het bedrag dat thans jaarlijks wordt uitgekeerd, dan krijgen de rechthebbenden precies hetzelfde be drag aan jaarlijksche rente, wat tot nu toe rechtstreeks uit 's lands kas ontvan gen werd. Waarom moet nu op losmaking van de zilveren koorde worden aangedrongen? Zullen op diewvijze dan toch de belan gen van de kerken niet worden geschaad en zal de invloed van de kerken niet wor den verzwakt? Deze vragen kunnen ontkennend wor den beantwoord. Immers de financieele band zoo wij die thans kennen is allerminst in het. belang van de betrokken kerken. Kerk en Staat hebben ieder een eigen terrein en het is een ongezonde toestand wan neer de Kerk van den Staat afhankelijk is, met het gevolg, dat de Staat telkens geroepen kan worden in kerkelijke aan gelegenheden in te grijpen. Bovendien, vrijheid kweekt gevoel van verantwoordelijkheid en verantwoorde lijkheidsgevoel schept actie en energie. Op de vraag hoe het komt dat menige Ned. Herv. Kerk met financieele moeilijk heden te worstelen heeft, werd op een het vorig jaar te Leiden gehouden verga dering door vooraanstaande mannen dan ook rondweg erkend dat dit mede een gevolg was van de Staatssubsidie. Tal van gemeenteleden, die van de Rijksuitkeering een overdreven voorstel ling hadden, waren van oordeel dat het niet noodig was de kerk financieel te steunen, omdat de Staat wel zorgde voor wat noodig was. De Staat zal het wel doen meenden sommigen en dat was voor hen een re den de beurs gesloten te houden. En anderen gingen een stapje verder en redenerden: de Staat moet het doen, waarmee voor hen dit vraagstuk was op gelost. Met het gevolg dat tal van gemeenten ondanks en tot op zekere hoogte ten gevolge van de Rijkssubsidie in fi nancieele moeilijkheden verkeerden. Wordt de financieele band verbroken, dan weet de gemeente dat zij zelf den ker- kedienst heeft te onderhouden en inplaals van voort te strompelen op de krukken van den Staat, zal zij zich met geestdrift aan de behartiging van de stoffelijke be hoeften der Kerk wijden. Vrijmaking en losmaking zal dus ten zeerste bevorderlijk kunnen zijn aan het belang van de betrokken kerken. Maar er is nog een argument dat voor al in onzen veelbewogen tijd niet *)ver het hoofd mag worden gezien. De revolutionaire geest, die de laatste jaren over Europa vaart, heeft overal waar hij zegevierde op ruwe wijze den band tusschen Kerk en Staat verbroken en door plotseling de subsidie in te hou den, de kerken in niet geringe moeilijk heden gebracht. Nu ziet het er niet naar uit, dat deze revolutionair© geest, onder ons volk de overhand zal verkrijgen, maar toch mo gen we ons ook niet aan een ongegrond optimisme overgeven. En het is in elk geval eisch van wijs staatsmanbeleid om reeds nu de maatre gelen te nemen die noodig zijn om die ge varen zooveel mogelijk af te wenden en aan de kerken een zooveel mogelijk on afhankelijke positie te verzekeren. Is het dus in het belang van de kerken dat do financieele band wordt losge maakt, het is ook van beteekenis voor ge zonde politieke verhoudingen in ons land. Meermalen krijgt men den indruk dat we staan voor kerkelijke verkiezingen, inplaals van voor een staatkundigen strijd. Do kerk wordt vaak in strooibiljetten en vergaderingen in debat gebracht op een wijze, die allerminst in het belang is van de kerk, terwijl de strijd noodcloos wordt vertroebeld. Bovendien bestaat telkens de mogelijk heid, dat de belangen van b.v. de Ned. Herv. Kerk moeten worden behartigd door een Minister die b.v. tot de Room- sche Kerk behoort. Daarom vraagt de A.-R. partij vrijheid voor de Kerken om zich een ieder naar haren aard te ontwikkelen. Die vrijheid moeten we aandurven. Alleen door té staan in de vrijheid, en door eerbiedig te volgen en te dienen den grooten Koning der Kerk, zal een gezond kerkelijk leven, mede tot heil van den Staat, kunnen opbloeien. V Rese8r'R9 en landbouw. In verband met de actie van de Platte- lander&partij hebban wij jn een vorig nummer gewezen op een uitspraak van den heer Do yes, die aan den Minister van Landbouw den eer vollen naam van „be vrijder" gaf. Onze Nieuwe Haagsche Ort acht het niet ondienstig eens te herinne ren aan de opsomming, welke de minister van Landbouw gaf in de Memorie van Antwoord op zijn begrooting. Daarbij moet er rekening mee worden gehouden, dat de opgaaf sinds reeds verouderd is. Meer dan één wetsontwerp, dat er op voorkomt, is sedert door de Staten-Gene- raal afgedaan. Tot stand zijn gekomen: de Veewet; de wet, houdende bepalingen tot bestrijding van bodrog in den handel in meststoffen, zaaizaden en veevoeder; de wet, houden de aanvulling en wijziging van de Plan- tenziektenwetde Meeldauwwet 1912 en de Aarda.ppelwet. Bij de Tweede Kamer zijn ingediend: het ontwerp, houdende voorschriften tot regeling van den uitvoer van boter en kaas; het ontwerp- Landbouwonderwijs; het ont-werp-Boschwet; het ontwerp be treffende remissiorecht van pacht, en het ontwerp, houdende regeling betreffende de koeten en de premiën bij openbare ver- koopingen en verpachtingen. Over hot ontwerp-Ruilverkavelingswefc deelde de Minister mede, dat het zeer bin nenkort naar den Raad van Staito zal kunnen worden gezonden. Het ontwerp-Jae.lrt.wet<, waarover een •ongunstig Voorloopig Verslag verscheen, is nog niet verder gevorderd. Er heer- schen onder de landbouwers hemelsbreed verschillende inzichten omtrent de wijzi gingen, die dit ontwerp zal moeten on dergaan om den landbouw te bevredigen. Het zal daarom uiterst moeilijk zijn de de jacht op ©enigszins bevredigende wijze te regelen. Wat verder wettelijke maatregelen om trent het Pachtwezen betref, wordt het Pachtvraagstulc afgewacht. Volledig is he lijstje nog lang niet. Want niet alleen tal van wettelijke, maar nog veel meer bestuursmaatregelen werden sedert 1918 genomen in het be lang van den landibouw. We herinneren slechts aan de opheffing van de vele cri sisbureaus, die niet bepaald konden bo gen op de sympathie van den landbouw, al had de landbouw niet onder alle omstan digheden een afkeer van do bekende wet van 3 Augustus 1914." Wie dit lijstje aandachtig beschouwt zal zeker niet kunnen volhouden, dat door het huidige Kabinet de belangen van den land bouw werden verwaarloosd. Woningtoestanden te Leiden. i. Door de Gezondheids-commissie is een onderzoek ingesteld naar de woningtoe standen te Leiden. Het rapport waarin de resultaten van dat onderzoek zijn neergelegd is thans in druk verschenen en bevat zeer belangrijke en soms ontstellende gegevens, die op nieuw doen zien hoe moeilijk en ingewik keld het woningvraagstuk is en welke- groote belangen hier op hot spel staan. Bij het. onderzoek, dat van half Decem ber 1921 tot eind Januari 1922 liep, is er naar gestreefd om in korten tijd ongeveer alle 6leehle huizen in de stad te bezoeken. 1 Uw huis op gemakkelijke I voorwaarden te 6617 B pj BREESTRAAT 161. Met deze wijze van werken werd het groote voordeel bereikt dat een veel bete ren totaal indruk werd verkregen, dan wanneer het onderzoek zich over gerui- men tijd zou uitstrekken. In het geheel werden een 1200 wonin gen nagegaan. De Commissie heeft zich echter onthouden van het zoeken naar en kele slechte woningen in straten, waarvan de huizen ongeveer alle goed zijn. De aan dacht wordt er nog op gevestigd, dat het onderzoek beperkt bleef tot de stad bin nen de singels. Niet gemakkelijk was het vinden van eon objectieven maatstaf voor de rang schikking der woningen naar hun meer dere of mindere geschiktheid voor bewo ning. De afmetingen van het huis bleken daarvo-or nkt geschikt. Beter werd geacht af te gaan .op de afmetingen van het woonvertrek. Toch kan daarmeo niet al leen worden gerekend. Opgemerkt wordt, dat een klein woon vertrek, waarin volop licht en lucht kan toetreden in cea huis, dat aan oen ruime straat staat, vast beter kan zijn dan een grooter vertrek van een poortwoning, mot allo mogelijke gebreken. Bij de booordeelingen van de woningen ie daarom rekening gehouden met de plaats, in verband met licht en lucht; met het al of niet aanwezig zijn van pri vaten en de plaatsing daarvan; met den kubieken inhoud van het woonvertrek; den toestand van de zolders; het aanwezig zijn van ongedierte; vochtige slaapplaat sen; rioleering enz. Zeer slecht worden genoemd de woningen die beslist onbewoonbaar zijn. Het waren er 120, waarvan een deel dan ook reeds onbewoonbaar verklaard werd. Slecht worden genoemd 303 wonin gen, die naar het oordeel van de Commis sie binnen korten tijd voor onbewoonbaar- verklaring in aanmerking zullen dienen te komen. Vrij slecht worden genoemd de wo ningen die wel tal van gebreken verton nen, maar aan de opruiming waarvan in verband met het groot aantal zeer slechto en slechte woningen toch niet gedacht kan worden. Eindelijk is er nog een groep woningen die als r e d e 1 ij k worden aangeduid, hoewel ze nog vele gebreken vertoonden en ver bleyen beneden de minimum-eischen die aan een behoorlijke woning gesteld moeten worden. Aan de res uitat, on van het on derzoek hopen wij in volgende num mers aandacht te schenken. STADSNIEUWS. PROPAGANDA-MEETING. De plannen tot hot houden van een propaganda-meeting door de organisatie uit de A. R. Kiesvereeniging beginnen thans vasteren vorm aan te nemen. De datum is thans definitief bepaald op Maandag 5 Juni, tweeden Pinksterdag. De vergadering die '6 middags te twee uur aanvangt, wordt gehouden in de Stadsgehoorzaal. In den loop van de volgende week zul len to Leiden en in de dorpen uit deu om trek toegangskaarten beschikbaar worden gesteld. Wie zeker wil zijn toegang te hebben, zal verstandig doen zich tijdig van een bewijs te voorzien. Kamer van Koophandel. (Vervolg). 3. Ingekomen Stukken. De secretaris doet voorlezing van ©eni ge ingekomen stukken w.o. een verzoek van de K. v. K. en F. te Twente om ad- haesiebetuiging aan een verzoek, te rich ten aan den Minister, om de invoering der tabakswet nog eenigen tijd uit te stel len. Na een breede discussie, waarin do heer v. Zonneveld verklaart tegenstander 1o zijn van eon belastinguitstel, dat voor 's Rijks financión nadeclig zijn zou, wordt besloten adkaosie aan dit verzoek to be tuigen. Benige verdere ingezonden stukken worden deels voor kennisgeving aangeno men, deels gerenvoyeerd naar de Kamers van Koophandel en Industrie. 4. Mededeeling verzonden stukken. De Kamer heeft aan den Min. een schrij ven gericht, waarin wordt aangedrongen op het nemen van maatregelen tot beper king van de overmatige zegelbelasting bij het goederenvervoer per spoor. Aan de Kamers v. K. te Amsterdam, Rotterdam en den Haag is een verzoek gericht het initiatief te nemen tot het ver krijgen eener samenwerking tusschen de verschillende Kamers, om door algemeene beraadslagingen, voorgelicht door studie commissies een macht te kunnen vormen tot. ontwikkeling van handel en industrie. 5a. Aan de directie der posterijen zal worden verzocht om de kantoren des Za terdagsmiddags, evenals andere dagen 'open té stellen voor het verzenden van pakketpost. De directeeur van het Pastkantoor te dezer stede, mot wien reeds was gecon fereerd, bleek tegen zulk een regeling geen bezwaar te koesteren. Op een vraag van den heer Meer burg antwoordt dé secretaris, dat hot adres in algemeene bewoordingen is opge steld en dus ook voor andere plaatsen van toepassing is. b. Instelling van Commission voo7 Handelsregister en voor vervoer, Post en Telegrafie. Do Voorzitter zegt, dat de vor ming van te veel commission geen aanbe veling verdient; hiermee zal dan ook worden gewacht tot de omstandigheden dit noodig maken. Maar de Wet geeft oenige duidelijke aanwijzingen aangaande het instellen van commission tot regeling van bovenge noemde onderwerpen. De commissie voor het Handelsregister wordt bij acclamatie samengesteld uit do hoeren: v. Gihkel, Stijnman, v. d. Steen en Alkemade. De heer v. d. Steen, de ©enige aanwe zige der benoemden, verklaart zijn benoe ming aan te nemen. Als leden der tweede commissie worden aangewezen de heeren de Goyer, Tieleman, v. d. Laan en do Wilde. De heer do Goyer verklaart voor zijn benoeming to moeten bedanken. Op deze verklaring ontstaat eenige woordenwisseling, waarbij de Voorzit- tor er op wijst, dat vroeg of laat ieder lid doel van 'n commissie uit zal moeten maken. Men moest dan niet beginnen mot te bedanken. De heer R. Ouwehand meont, dat plicht, iemand reeds tot aanneming nood zaakt. De Secretaris wijst op het gewich tige werk dezer commissie. Do heer de Goyer volhardt echter bij zijn voornemen. De heer Dekker meent, dat een ver tegenwoordiger uit Alphen a. d. Rijn in de commissie zou thuis hooren, waarop, de heer v. d. Kolk wordt aangewezen, doze aanvaardt z'n benoeming evenals de heer de Wilde, die in den beginne ook nog weigerachtig was. c. Aan de directie der Ned. Spoorwe gen zal worden verzocht om in plaats van twoo goederenstations hier ter stede één station te willen stichten, ter vermijding van do huidige, omslachtige, kostbare wij ze van goederenvervoer. e. Eveneens zal werden verzocht om, ovenals vroeger, een wagon ter beschik king to stellen voor eventueel vervoer van 2500 K.G. vrachtgoederen en daarvoor niet, zooals heden don prijs Van de mini mum laadruimte van één wagon, n.l. die van 5000 K.G. in rekening te willen bren gen. f. Een request aan de Ministerraad in zake het uitvoeren van groote bouwwerken in eigen beheer, wordt, gcrenvovoerd naar de Kamer van G. en K. om nader advies.' g. Aan de Rogeering zal een request worden gericht mot verzoek om aan do Gemeentebesturen do bevoegdheid te ont nemen om de zakelijke bedrijfsbelasting te heffen en aan de Gemeenten die deze reeds invoerden zal worden verzocht haar maat regel ongedaan te maken. Hiertoe wordt, na eenige discussie over mogelijke samenwerking in dezen met de Leidsch© Ver. van Industrieelen en over de redactie van het adres, besloten. Ingekomon is nog een verzoek om ad- haesiebetuiging van de Centrale Commis sie van Bezuiniging der Maatsch. voor Handel en Nijverheid aan een adres dier Commissie, waarin de rogeering wordt verzocht do bogrooling met f 100.000.000 te verlagen. Aan deze commissie zal worden geant woord, dat de K. v. K. zich niet met een op deze wijze gelanceerd verzoek kan ver- cenigen, doch het verloop der zaak met belangstelling volgt en gaarne van de verdere stappen die in dezen gedaan zul len worden op do hoogte gehouden zal willen worden. De openbare vergadering wordt hierop goscborst, tor bespreking van de positie regeling van den waamemenden Secreta ris, den heer W. Dirkse. Rijkscommissie musea. Bij Kon. besluit van 17 dezer is inge steld eon rijkscommissie van advies in zake do musea, onder bepaling, dat de taak van deze commissio nader zal wor- Aan het Zoeklicht. Leiden, 20 Mei 1022. In dit nummer komt een door do afd. Leiden van de Vereen, van Christel. On derwijzers ontworpen concept-constructie voor onderwijzers voor, die zeker waard is, daarop de aandacht te vestigen. In dit stuk spiegelen zich al heel duidelijk af de veranderde omstandighe den. Van het oude systeem, waarbij een on derwijzer als hulp en „dus" als onnoo- dig werd aangemerkt, is hier geen spoor meer te bekennen. Als een instructie als deze wordt nage leefd. me dunkt, dan hebben we een ideaal-toestand. Theorie en practijk zullen echter ook hier elkaar wel nooit volkomen dekken. Maar dit neemt niet weg dat dit con cept de aandacht van alle belanghebben den en belangstellenden meer dan waard is, daar het in elk geval kan meewerken om ons tot den ideaaltoestand een stapje nader te brengen. OBSERVATOR. den omschreven in oen door den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappon vast ie stellen reglement. Tot lid on voorzitter is benoemd prof. ar. J. H u i z i n g a, heogloeraar aan de Rijksuniversiteit alhier. Onder de benoemde loden is ook Prof. Dr. J. Holwerda alhier. Classicaal Bestuur van Leiden. Het Classicaal Bestuur van Leiden der Ned. Herv. Kerk, zal op Woensdag 31 Mei 1922, des voormiddags 10,45 tiur, in de Gonsisfori kamer ■van de Pieterskerk vergaderen. In de laatstgehouden vergadering van den Algemeen en Kerkeraad der Ned Herv. Kerk, kwam naar liet Predikbeurtenblad meldt, ook ter sprake de door bot. Class Bestuur in Maart besloten en door bet Provinciaal Kerkbestuur vastgestelde wijziging der grenzen met de Gemeente Ocgstgeest, volgens welke de Hoüand- sche Spoor als grenslijn moet fungeeren. Daar hierdoor tal van inLngegoeden, die eventueel voor bedeeling in aanmerking komen, bij de Ge in een to worden ge-voogd, terwijl het gedeelte tot aan de Poelwetering, waar meer gegoede belang stellenden wonen, zou moeten blijven bij Oegst- gc-est, hebben Brs Diakonen togen dit besluit groot bezwaar, en werd besloten bij de Synode in liooger beroep te gaan, ten einde alsnog het oorspronkelijke vc-rzoek ingewilligd te krijgen, en indien daaregen onoverkomelijk bezwaar mocht bestaan, liever than3 de oude gronzenu ïe laten bestaan. -Aan de 3-Ootobervereeniging zal verzocht worden, bij het vaststellen van haar programma rekening te willen houden met de godsdienst oefening op 3 October van 10 tot half twaalf. Gisteravond vervoegd© zich een ze kere H. v. B., zonder vaste woonplaats.aaa het politiebureau alhier, om onderdak to vragen. Het bleek, dat liij nog 3 dagen hechte nis en 2 jaar opname in een Rijkswerk inrichting tegoed had. Op de veemarkt is gisteren een var ken onbeheerd aangetroffen. Mogelijke zwijnbezitlers kunnen zich om inlichtin gen wenden tot den commissaris van po litie. Gisteravond werd do politie gealar meerd door het bericht, dat er brand was uitgebroken in het- lieerenklcedingmaga- zijn „De Faam" alhier. Ónze politie was onmiddellijk ter plaatse met een slangen wagen enz. Het bleek, dat er een vuurtje smeulde in de lappenafval in een der kelders on der het magazijn. Vermoedelijk heeft een voorbijganger een brandend sigareleindje door het ijze ren rooster naar binnen gemikt. Nadat eenige manschappen zich naar binnen hadden begeven, werd do brand met een minimax gcbluscht. Ka mervorkiezingen Het Centraal Comité dor Rapaille-partij verzookt „De Vrije Socialist" medo te doe len. dat in allo kieskringen, waar de be hoefte bestaat zich tegen don stomdwang alias opkomstdwang te verzetten, uitge komen wordt met do volgondo Candida* tonlijst: No. 1. Klaas Driehuis, komiek.-dichler- zanger; No. 2. Mej. Koslor, de bekende water en vuurvreuw uit de Jordaan; No. 3. Ziin Edelachlbare Hubertua Zuurbier, lid van den Amsterdara9chott Gemeenteraad en colporteur; No. 4. Roel Knaap, ©x-bommenmakorj No. 5. S. Tiggolaar en no. 6 G. Miede- ma, beide typische figuren uit de Frieoche beweging; no. 7. G. A. Lendcrink en no. 8 W. v. d. Broek, beidon kolporteurs te Arn hem; no. 9. P. W. Oversloegen, tuinder te Santpoort, dio zich door dezo camdidatuur wreken wil voor do schandelijke behande ling bij zijn vroegere stemweigering. Do Plattelandspartij (partij ToensfraJ.

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1