Aan het einde der week. Wanneer wii ons zetten om van het ge beurde in do aïgeloopcn week de moest- be langrijke momenten nog even tc memo- reeren, dan gaan onze gedachten onwille keurig het ui et naar Genua en de con ferentie die daar gehouden wordt, met hét doel het economiecho leven in Europa woer meer normaal to doen fim<:tionee ren. Het is echter niet gemakkelijk van wat daar gedaan werd eenoverzicht te geven. O! liever en dan zijn we, misschim dich ter bij do waarheid, een „overzicht" ia vijwel onmogelijk omdat er feitelijk niets gedaan is en men, althans oogenschijn- lijk, geen stap nader gekomen is bij hel. begeerde doel. Het EngelschFranscho conflict dat aanvankelijk dreigde i6 bijgelegd, maar daarbij is het dan ook gebleven, dank zij de houding van de Russen, die feitelijk niet onderhandelen, maar zich in hoofd zaak bepalen tot het critiseeron van de voorstellen der mogendheden. Frankrijk «n Engeland en de andere volken, willen wel met de Russen in rela tie treden, maar zij stollen daarbij eenige voorwaai-den. Om te beginnen moet de revoluti onaire propaganda buiten Rus land worden gestaakt en voorts moet hot particulier bezit van buiten landers worden geëerbiedigd. Het spreekt wel vanzelf dat do Sovjet- regcering weinig lust heeft op deze voor etellen in te gaaii, omdat, daarmede liet beele communistische stelsel wordt ver nietigd. Daarbij komt dan nog dat de Russen enorme credieten vragen. Dank zij het wijze beheer van de we reld-hervormers is Rusland zoodanig ver armd, dat het zonder vreemd kapitaal en zonder hulp van de buitenlandsche kapita listen, niet op de been kan blijven. Het is waarschijnlijk daaraan toe te schrijven, dat ondanks den weinigen voortgang der onderhandelingen, de be richten uit Genua toch nog min of meer optimistisch klinken. Do wederopbouw van Europa kan wel ter hand worden genomen zonder Rus land, maar zonder de hulp van Europa ziet het er voor het vroegere Czarenrijk al bijzonder troosteloos uit. En nu kan het wel afzonderlijke over eenkomsten aangaan met de verschillende landen, maar dat zal toch al heel moeilijk gaan voor het credietvraagstuk geregeld is. Het eenige lichtpunt voor Rusland i6 nog en dat is tevens een zwak punt voor overig Europa, dat door de isolutie Rusland de band tusschen dit land en Duitschland steeds vaster zal worden, waardoor de vredo van Europa zekere in niet geringe mate bedreigd wordt. Hoe deze kwestie tenslotte zal worden opgelost valt nog niet te zeggen. Maar dit ie wel duidelijk, dat de Con- ferentio voor zeer moeilijke vraagstukken staat en dat zij die daar leiding hebben te geven een uiterst moeilijke taak bob ben te vervullen. Ook hier geldt en dat mag bij de beoordeeling niet over het hoofd worden gezien dat de critiek gemakkelijk is, maar de kunst moeilijk. De.Necferlandeche ambtena ren hebben te vroeg alarm geslagen. Zij werden deze week opgeschrikt met het minder aangename bericht, dat de Re- geering voornemens was da salarissen met 10 pet. te verlagen. En onmiddellijk daarna werd gemeld dat ze voortaan ook de volle pensioen- promie zouden moeten betalen. Onbegrijpelijkerwijze werden de ambte naren-organisaties, die den Minister om inlichtingen kwamen vragen, met een kluitje in het riet gestuurd, terwijl een paar dagen later in de Kamer werd mede gedeeld dat de regeering geen enkel plan in deze richting heeft. Waarom de ambtenaren niet direct rust gesteld werden is niet duidelijk. Of bestond aanvankelijk wol liet plan tot verlaging te komen en is nader beslo ten dit onaangename karweitje aan de volgende regeering over te laten? De Gr o ndwete herziening is mi in veilige haven. De Eerste Kamer heeft de nieuwe vooretellen zelfs met zoo goed als algemeene etemmen goedgekeurd. Do Regeering kan nu de Kamer ont binden en dan kan straks na de verkie zing de nieuwe volksvertegenwoordiging zich over deze voorstellen uitspreken. Ook do wijziging van de Arbeids wet is gereed gekomen. Het ging wel niet zonder oppositie van do Socialisten die zichzelf suggereerden dat met deze wijziging de ach-urendag 0111 hals werd gebracht, maar, het ontwerp is tenslotte toch met groote meerderheid aangenomen. Laten we hopen dat dit offer niet te vergeefsch zal zijn en dat onze industrie de gunstige gevolgen van -deze wijziging zal ondervinden'. Is dat het geval dan zullen ook de ar beiders daarvan profiteoren. Gemeenteraad Rijnsaterwoude. Vergadering van.den" Raad der gemeente Rijn saterwoude, gehouden den lldeii Mei des avonds 8 uur. Aanwezig alte loden. Do Voorzitter, burgemeester Bakhui-; zen opent de vergadering met gebed. De notulen van de twee voorlaatste ver* gaderingeü werden door den Secretaris voorgele zen en onveranderd vastgesteld. De Voorzitter deelt mede, dat door hem is bekend gemaakt dat hij zijn spreekuur cvoor ingezetenen van Rijnsaterwoude heelt vastgesteld op Woensdagen van 3 tot. 4 uur. Indien er echter menschen zijn die op dien dag oï dat uur niet kunnen, is hij gaarne bereid zoo hij ér kennis van krijgt, ook die menschen op andere dagen of uren te ontvangenhij zal dan door middel van do gemceute-politie daarvan wel ken nis goven. Spr. deelt dit den Raad en ook de pers mede, om te voorkomen dat personen uit Rijnsaterwoude een vergeefsche reis zouden ma ken en den burgemeester niét thuis treffen. Punt 2 van de agenda is, Ingekomen 6tukken. Ingekomen is, goedkouring van enkele Raacte- besluiten; voor kennisgeving aangenomen. Voorts een verslag van de Commissie tot We ring van Schoolverzuim. Verder een schrijven van den heer L. Donker, om den door hem go- huurde gemeentewoning nog twee jaar te mogen huuren. De Voorzitter licht dit verzoek toe, en zegt een bespreking met den heer Donker over dezo zaak gehad te hebben; hoewel hij anders tegen oen verhuring als deze is, stelt spr. namens B. en W. den Raad toch voor deze woning nog voor één jaar aan den heer Donker te vorhuren met eenige beperkingen omtrent wie deze woning zal betrekken, een en ander aan B. en W. over latend dit nader to regelen. Aldus besloten. Punt 3: Aanbieding gemeentebegrooting. De Voorzitter deelt medo dat het op nieuw aanbieden van dezo begrooting ie noodig geworden, omdat do reeds vastgestelde begroe ting sloot mot een nadeelig saldo van f 3000, wat Gedeputeerden niet goed kunnen keuren. B. en W. hebben de begrooting herzien cn stellen den Raad voor een geldleening te sluiten van f 2700 tegen ten hoogste 6 pet., in 5 jaar af te lossen en de begrooting sluitend te maken op een bedrag aan inkomsten en uitgaven van ruim f 57000, Aldus besloten. Voorts stolt de Voorzitter voer, om naast de 100 opcenten op do Rijksinkomsten be lasting nog to beffen een plaatselijke belasting van 31 pet. Goedgekourd. Punt 4: Vaststelling verordening plaatselijke inkomstenbelasting en inning daarvan. Deze ver ordening wijkt eenigszins af van de bestaaftde, voor noodzakelijk levensonderhoud van de gezin nen stollen B. en W. den Raad voor een aftrek van f 500; voor elk kind beneden 7.6 jaar f 50; voor ongehuwde belastingplichtigen een aftrek van f 400. Aldus door den Raad. vastgesteld. Punt 5: Aanbieding verslag der gemeente over 1921. Wordt voor een ieder ter Secretarie ter inzage gelegd. Punt 6: Vaststelling kohier hondenbelasting, tot een totaal bedrag van f 71. Do heer Ver- boek vraagt naar den aanslag, hem wordt, ge antwoord dat deze aanslag is voor een eerste klas hond f 2 en voor een tweede klas hond f 1. Aldus aangenomen. Punt 7: Vaststelling kohier schoolgeld over het eerste en tweede kwartaal 1922.- Wordt goed gekeurd. Punt 8: Enkele af- en overschrijvingen op de begrooting; worden goedgekeurd. Punt 9: Vloeschkeuringewet. Do Voorzit ter deelt den Raad mede, dat hij is voor een goede uitvoering dor wet, waarom B. on W. den Raad voorstellen zieli aan te sluiten bij den dienst Leiden. Door hem wordt voorlezing ge daan van do mededeclingen hem verstrekt door den Directeur van het openbaar slachthuis, den heer Stuurman, oen zeer betrouwbaar persoo Vpèl wordt over deze aansluiting gesproken; enkele leden «proken zich uit voor een zelfetan- <iigon dienet met Leimuidew «amen, en den vee arts als keurmeester, De Voorzitter bestrijdt 'deze moening en ie juist daarom voor aansluiting bij Leiden, om dat een praktiseerend veearts, nooit zoo onpar tijdig kan keuren, en dit allicht tot moeilijkhe» den aanleiding zal geven. De hoeren Kiebert en Verbeek zijn maar bang voor de noodslachtingen, &k die in Leiden gekeurd moeten worden, dan ie het vleoach roede bedorven. De Voorzitter antwoordt in aansluiting aan de mededeelingen Yan den heer Stuurman, dat het niet anders dan bij uitzondering voor zal vallen, en dio xulleu ook blijven bij een eigen dienst. De heer Compeer geen deskundige en ook geen landbouwer zijnde, stelt voor deze zaak aan te houden, en bij Leiden on bij den heer Fros ak veearts te onderzoeken naar de eventueels kosten. Do Voorzitter is daar tegen. Het voorstel wordt niet genoegzaam ondersteund. voorstel van B. en W., aansluiting bij Led den wordt aangenomen met 5 van de 7 «temmen; tegen do hoeren de Rijk en Compeer. Punt 10: Benoemiug gemeente-opzichterbe noemd wordt de heer Boot op een jaarwedde ra f 100. Punt 11: Benoeming onbezoldigd ambtenaar Burgerlijken stand; benoemd wordt de Secreta ris de heer Diemont. Punt 12: Electrische verlichting gemeen logo- bouwen wordt goedgevonden. Rondvraag. De hoer Verbeek vraagt om een onderzoek naar de haven, do gezamenlijke bieten verbouwers hebben veel hinder bij het la den van de schepen, omdat do haven bijna dicht zit, en do schoeing weg is. Do Voorzitter zegt een onderzoek toe. Hierna sluiting. HET Ml LU OEN. Yeranlwoordi Lekke rkerk 11.— Colijnsplaat. 2e storting 148.— N.N. „Anti-Rev. in don dop" 76.50 Zuidhorn. 32.50 P. te G. 5.— Doetincliem 158.50 Driebergen-Rijsenburg e.o., 4e storting 500.— Gameren 88.30 L. D. Ic M. 10.— Renkum 53.39 Bussum, nagift 2.50 Mevr. A. te M., ter navolging 10.— Mej. A. 11. te O. 1.— Mijdrecht 88.75 Wcesp, 4e stoiling 150.— Colijnsplaat 30.— Totaal 1.365.44 51c Verantwoording 882.800.14 f 881.165.58 Uit het Sociale leven. Loonactië. To Oldehove heeft de Gfar. Werkgevers organisatie in het landbouwbedrijf van het NoordelijkWos terkwartier de gebo den loonsverlaging van 15 op 12'A pCt. teruggebracht. De werknemersbest uren hebben ook doze aanbieding van de hand gewezen. Beide partijen' zullen deze week woder in conferentie bijeenkomen. De ar beiders zullen tot. zoolang doorwerken tegen 5 pCt. lager loon. Terrorisme door Chr. Zeelieden? In verband mo t een loon ge-schil tus- schcn do reederij en den Chr. Zeelieden- bond heeft inen zich genoodzaakt gezien uit het loggerschip Sch. 352. van de ree derij W. Zuurmond te Scheven in gen, waarmede men te haringvisseherij zou gaan, de nel ten te verwijderen. Gisterennacht hebben zeelieden de val len van Sch. 159, reeder C. den Duik Jr., weggegooid zoodat ook dit schip geen zee kon kiezen. Ook gisterenmiddag hebben zeelieden werkwilligen belet zulks te doen. Vole zeelieden zouden ter haringvisseherij wil len uitgaan, maar doen dit niet uit vrees gemolesteerd to zullen worden door leden va.n den Chr. Zeeliedenbond. De schippers durven niet naar de Arbeidsbeurs te gaan "ook al uit vrees voor moeilijkheden van de zijde van die vereeniging. Wij ontleenen dezo mededeel in gen aan het V a<l e r 1., maar verwachten een be sliste tegenspraak. Het ie toch niet, aan te nemen dat geor ganiseerde Chr. Zeelieden op deze wijze zouden optreden. Leidsche Penkrassen. Amice. Met genoegen heb ik gelezen het. ver slag van de vergadering van Kooipark- bewonere, in verband met de aangekon digde huurverhooging. Het verheugt mij dat de huurders liet revolutionaire pad, dat zij door een onzer socialistische raadsleden waren opgedreven, hebben verlaten, zoodat nu verdere onderhandelingen mogelijk zijn. De toestand zou inderdaad voor som mige bewoners onhoudbaar zijn geworden. Er zijn er onder, die van een zeer klein inkomen moeten leven en voor wie de te genwoordige huren eigenlijk al aan den hoogen kant zijn. Ik denk hierbij aan do bewoners van de Lange gracht, die voor been nog geon f 2 huur betaalden, en die nu straks een kleine f 5 zouden moeten op brengen. Men govoelt dat gaat. niet. Der gelijke mensehen zouden in de grootste on gelegenheid geraken Er moest dus iets gedaan worden en daarom juist was het. zoo jammer dat mon overleg onmogelijk maakte door op advies van het raadslid Dubbelde- ma. n eenvoudig te weigeren ook maar eenige verhooging te betalen. Niet alleen zij, die in de onmogelijkheid verkeerden een hongeren huur te voldoen, moesten weigeren, maar ook zij. die zeer goed een hooger bedrag kunnen be telen en die in verband met him inkomen feitelijk veel te goedkoop woonden. Onder die omstandigheden was het voor B. en W. en voor het bestuur van de Wo ningbouwvereniging onmogelijk ook maar iets voor de huurders te doen. Dat. hebben verschillende huurders ook zeer goed gevoeld. Maar hoe gaat dat soms. Als een raadslid, een Overheidsper soon dus, adviseert geen cent moer te be talen, dan wil dat er wel in. Langzamerhand is men echter t.ot de overtuiging gekomen, dat men door het roode raadslid in het moeras was ge bracht en hoewel dit .niet een gemakke lijke taak was. is het toch aan het be stuur van de huurderteorganisatie gelukt, den wagen weer aan het rollen te brengen. Men zal nu beginnen, met de eerste ver hooging te betalen, en daardoor zijn goe den wil toonen, 0111 dan inmiddels pogin gen aan te wenden, verdere verh00gingen ongedaan te maken. Of dit gelukken zal? Het schijnt dat aan het Ministerie van Arbeid nog al gunstige toezeggingen wer den gedaan, en ik geloof dan ook niet, dat het eerst, genomen besluit zal worden doorgevoerd. Het is intusschen een moeilijke kwestie. Om de exploitatie van dit woningblok loonend te maken zon aan huur moeten worden opgebracht ongeveer f 54.000 per jaar. terwijl in werkelijkheid slechts f24,000 -wordt betaald. Dat is een toe stand, die niet bestendigd kan blijven, te meer omdat er toc-h heel wat. huurders zijn, die wel een hoogeren huur kunnen en willen betalen. Vergeten moet ook niet worden, dat zij, die zulk een toeslag van de regeering op hun huur krijgen in een zeer bevoorrechte positie verkeeren. Wie van een particulier een woning huurt, krijgt niet. alleen geon •toeslag, maar zal zich in vele gevallen ook nog met een minder goede woning tevre- dep hebben to stellen. Dat zijn zaken, die maar niet uit het oog kunnen worden verloren, en daarom zal het, naar ik vrees nog niet zoo gemakke- liik gaan een oplossing te vinden. Maar er is nu alvast t ij d gewonnen en in elk geval zal nu wel dit worden bereikt, dat zij die onmachtig zijn de ge vraagde huur te betalen, minder zwaar worden belast. Deze kwestie toont ons weer opnieuw, in welke moeilijke toestanden wij leven tegenwoordig. Het botet en kraakt overal. Vele werkgevers zijn genoodzaakt, de loonen van hunne arbeiders te verlagen, terwijl de huismoeders toch eigenlijk geon cent kunnen missen. Want 't zijn vooral de huismoe ders, die onder deze omstandigheden te lijden hébben. Er is veel bel angst el bug voor d» vrouw tegenwoordig, maar naar het mi} .voorkomt, toch niet op de goede manier. Wat zijn er niet veel jonge mannen di« een tamelijk hoog loon verdienen en die Moeder mot een betrekkelijk klein kost-' geld hoe hatelijk klinkt dat! af schepen, terwijl ze zichzelf in niets be krimpen. Ale de kinderen eens beter hun plicht verstonden en Moeder niet als een vreemde die voor hen mag werken en was- schen beschouwden, dan zon al heel wat leed zijn verzacht. Maar ook de mannen zouden meer kun nen doen voor hunne vrouwen. Zoo ver nam ik, dat in de vergadering van huur ders eeu der aanwezigen bezwaar maakte om thuis op een biljet het werkelijk in komen in te vullen omdat de vrouwen dan precies zouden weten wat hare mannen verdienden. En dan, zoo betoogde hij, zou er voor de mannen niets overblijven. Zie m'n waarde, dat is het standpunt van nog maar al te veel mannen. Zij roc ken een goede sigaar, drinken een borrel als dat zoo uitkomt en wat er dan nog overblijft ie voor moeder de vrouw, die dan maar mag tobben en zorgen om rond te komen. Zoo hoorde ik onlangs van de vrouw, van een timmerman, die, daar haar man ongesteld was geworden het loon moest halen. Toen zij het ontving, maakte zij er den patroon op opmerkzaam, dat hij zich deerlijk had vergiet. Meer dan f 10 had ze teveel ontvangen. De patroon maakte echter duidelijk dat' de vergissing aan haar kant was en dat ze geen cent meer had ontvangen, dan haar toekwam. Toeai bleek, dat de man altiid een zeer belangrijk deel van het loon voor zich behield, om al zijne eigen lusten te kunnen voldoen. Dit geval staat natuurlijk niet opzieh- zelf. En daaruit blijkt ook weor, hoe moeilijk het is de sociale kwestie op te lossen; dat het niet alleen een kwestie is van meer loon maar dat voor allee noo dig is, dat de gezindheid van de menschen verandert. Met teleurstelling las ik dezo week d€ driestar over de gemeentelijke belasting. Ik had gehoopt, dat B. en W. met een beredeneerd bezuinigingsplan zouden ko men om op grond daarvan een belang rijke belastingverlaging voor te stellen. Er schijnen'echter nog geen plannen in deze richting te zijn, zoodat. we nog tot de volgende begrooting geduld zullen moeten hebben. Ge hebt zeker gelezen van de plannen van de organisatie uit de A. R. Kiesver- eeniging, die voornemens is een groote propagan dameeting te beleggen. Het belooft weer oen mooie dag té worden, waarbij het naar ik vertrouw aan belangstelling niet zal ontbreken, temeer nu onze partijleider, de heer H. G 0 1 ij n het woord zal voeren. Toen ik onlangs las dat onze leider in Friesland voor groote scharen van man nen en vrouwen optrad was ik haast een beolie jaloerseh op onze Friesche partijge noot en. Maar daarvoor is nu geen reden meer nu de heer Colijn zich bereid ver klaarde ook hier op te treden. Ik weet nog niet wanneer deze verga dering zal gehouden worden, maar ik twijfel niet of ge zult het met. me eens zijn dat het de moeite waard is, daarvoor eens een keer het werk in den Steek te laten. Als tweede spreker zag ik aangekon digd de heer Mr. Y. H. Rut gors die straks de eerste plaats op onze candida- tenlijst zal innemen. Over enkele weken zal door onzen ge- heelcn kieskring het „stemt Rutgers" weerklinken. Het spreekt vanzelf dat we, voor we dat doen, Mr. Rutgers ook graag eens zullen zien en hooren, en dat is alweer een reden temeer om de propagan- dameeting te bezoeken. Ik twijfel dan ook niet of we zullen over gebrek aan belangstelling niet heb ben te klagen. Laten we alvast onze menschen, man nen en vrouwen, opwekken om ieder in zijn kring voor deze vergadering propa ganda te maken. Nu onze voormannen ons de-eer aan doen naar hier te komen, hebben wij voor een behoorlijke ontvangst te zorgen en tot het welslagen van de vergadering mee te werken. VERITAS. De Nederlamdsche vrouwen zullen het hard te verantwoorden hebben in de ko mende weken. Iedere vrouw krijgt straks een stembil jet, evengoed als de mannen en daar de vrouwen ver in de meerderheid zijn, is het duidelijk dat zij bij den komenden strijd, de beslissing in handen hebben en den doorslag kunnen geven. De mannen, dat spreekt vanzelf wor den ook niet met rust gelaten, evenmin ale vroeger. Maar het is toch verklaar- .baar, dat de propaganda zich ditmaal niet in de laatste plaats zal richten op de vrouwen, die thans, enkele plaatsen uitgezonderd, voor het eerst ter stembus yoa-den geroepen. .Vooral van de zijde der S. D. A. P. zul len de vrouwen met propagandalectuur worden bestookt. Men heeft van die zijde meegeholpen om het vrouwenkiesrecht Idoor te drijven, maar nui vreest men niet geheel ten onrechte, dat men een kat in den zak hoeft gekocht, en dat die zelfde vrouwen die men in triomf naar de «tembus vioerde, zullen meewerken om de macht en den invloed van het roode le ger te verzwakken. Voor dezo opvatting heeft men zijn 'goede redenen. Er zijn in dén loop der ja ren tal van mannen van Christel ijkenhui zo ontrouw geworden aan hunno belijde nis. Do voortdurende propaganda in werk plaats on fabriek en kantoor k niet zonder vrucht gebleven. Menigeen, die begon met zich bij een z.g. neutrale vakorganisatie aan to sluiten, om zijn maatschappelijke positio te verbeteren, heeft daar alles verloren wat hij nog bezat on is geëindigd met over te loopen naar het roode kamp. Onder de vrouwen was de afval min der groot. Over 't algemeen hebben zij zich dichter gehouden bij Gods Woord, bezochten ze trouw de kerk en toonden ze ook meer liefde voor do Christelijke school. Het is dus waarlijk geen wonder, dat men zich in do eerste plaat-s richt tot de vrouwen, en '<t verwondert- evenmin dat do S. D. A. P. daarin voorgaat. Dezer dagon is reeds een derde propa gandablad verschenen, onder den pak- kenden titel: ..Moeder do Vrouw". Mag men een mededeel ing aan den kop van het blad gelooven, dan heeft dit orgaan een oplaag van 808000 exemplaren. Geon kleinigheid dus. Bovendien kan niet worden ontkend, dat do inhoud pakkend is en dat het niet veel inspanning kost de verschillende ar tikelen te lezen. Toen wo van den inhoud kennis namen, dachten wij onwillekeurig aan wat het Kamerlid Klcerokooper onlangs in Het Volk meedeelde. Hij had een tram-conducteur ontmoet, die, hoewel Roomsch, toch altijd rood stemde. „Mijn vrouw zoo vertelde de con ducteur, wil dat niet. Want zij zegt dat het geloof ook behouden moet blijven. Zij moet het natuurlijk zelf weten. Maar nu tobt zij over loonsverlaging. Ik zeg: Ja meuech, dan moet je maar op m ij n vrienden stemmen. Die zullen ons loon niet y«-lagen.* Dezo conducteur stemde dus rood om dat hij van dio zijde het meeste voordeel verwachtte, geheel in overeenstemming met- de Socialistische propaganda, waar bij aan de kiezers verlanglijstjes worden voorgehouden. Toch was do heer Kleerekoper over dit gesprek ontstemd. Die man gebruikte hen alleen om „meer centen" in de beurs te kriigen. Een oogenblik zag het roode Kamerlid welk een droevig figuur hij en zijn vrien den toch eigenlijk maken. Zij hebben de gunst omdat en zoolang zij het meest beloven. „Voor die rol pas ik", voogd de hoer Kleerekoper daaraan toe. Lang heeft dit schaamtegevoel over een zoo vernederende rol echter niet geduurd. Want dit Socialistische propagandablad voor do vrouwen, begint met een vers van dezelfde A. B. K. waarin niet anders ge daan wordt dan de begeerte te prik kelen. De vrouwen moeten rood stemmen, niet omdat de S. D. A. P. 6t.rijd om hoogo idealen, maar omdat die partij zoo rijk is in 't b e 1 0 v c n. Moeder! dat wou ik maar zeggen, t Is eon stille vriendenraad Denk toch an jouw eigen kinderen, 'Als fe straks uit stemmen gaat. Kies do vechters voor je klasse Kies de vrinden van je kind, Opdat, straks het oog der Moeder Niets meer te bogcoren vind. Hier zien we het materialisme van 't socialisme wel op het allerduidelijkst. Wat hooger leon. wat royaler leven, stel voor een oogenblik dat. do S. D. A. P. dat kan geven, en dan zijn alle wen- schen ycrvuid. Dan ie et volgens A. B, K. niets meer te begeer en. Misschien dat de schrijver met dit lied in ongeloovige kringen succes heeft. Maar de geloovige vrouwen willen zicli door zoo oppervlakkig gebabbel niet van de wijs laten brengen. Zij hebben groote zorgen vaak en 't zou zeker niet kwaad zijn wanneer met die zorgen wat meer gerekend werd. Maar zij weten ook, dat er nog h 0 0 g e r e dingen zijn, dat er schatten zijn die de mot en de roest niet kunnen verderven en djo door dieven en bolsjewistische en so cialistische dictatoren niet kunnen worden J weggenomen. Uit de verdere artikelen blijkt ook dui delijk dat do socialistische beginselen door onze vrouwen niet kunnen worden onderschreven. In schrille kleuren wordt geteekend den droeven toestand van de vrouwen en moe ders die „uit werken" gaan of die anderen loondienst in do maatschappij verrichten. En haar lot is ook hard, en niet minder droef is vaak het lot van hare kinderen. Maar welk geneesmiddel biedt nu het socialisme? Wil het meti ons strijden om dien arbeid van gehuwde vrouwen tegen te gaan? Neen, dat wil men niet! En waarom niet? Wel, als de man alleen het brood ver dient en do vrouw het huis verzorgt, dan zoo lecraart men is de vrouw af- h a n k e 1 ij k van haren man. En dat mag niet. Do vrouw moet immers vrij zijn? Zij moot immers g e 1 ij k zijn aan den man? En daarom, <h> man uit werken, maar de vrouw 0 0 k. De man het harde teven in, maar de vrouw; niet minder. Dan kan ze zeggen: dat geld, dat iltf verdiende dat is m ij n geld, en daar doe ik meo wat ik wil. En dat heet dan vrijheid en gelijkheid, alsof zonder liefde een gelukkig huwe lijksleven mogelijk zou zijn. Maar die vrijheid wordt duur gekocht. Moderne menschen mogen dan niet van veel kinderen houden en groote gezinnen een vloek achton, ook de socialistische vrouwen verlangen toch te kennen de moederweelde. Maar hoe kan nu een moedor van kin deren vrij zijn en onafhankelijk? Moet ze dan haar kinderen laten verkommeren? Neen, zegt de S. D. A. P., dat niet. En daarom eischen wij kinderbe waarplaatsen en kinderscholen en kindertuinen en school voed ing en school boden. Zoo wordt het gezinsleven, terwillo van een ijdelen waan want iets anders is al dat gebazel over vrijheid en onafhanke lijkheid niet, opgeofferd en ver nietigd. En daaraan,-zoo wil het. de S. D. A. P.< moeten nu ook onzen vrouwen meewei> ken. En daarom moeten onze vrouwen ©tem men op de roocle candidate®. Maar wat zei Kleerekoper? „Ik pae er voor!" En dat zullen onze vrouwen eveneena zeggen, als de roode propagandisten ko men om haar to bow ogen te etemmen op de socialistische candidate®. Zij zullen er voor passen om met eigen band haai- gezinnen te vernietigen. En daar staat nu reeds vast, dat zij «temmenniet rood, maar rechte!

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 6