Dagblad voor Leiden en Omstreken. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN PER KWARTAAL 12.50 PER WEEK 10.19 FRANCO PER POST PER KWARTAAL 12.90 3de JAARGANG. - WOENSDAG 26 APRIL 1922 No. 623 Bureau: Hooioracht 35 - Leiden - Tel.int.i278 - Postrekening58936 ADVERTENTIE-PRIJS. PER GEWONE REGEL f 0.221 DES ZATERDAGS 5 B 10.30 INGEZONDEN RECLAMES DI RIEP KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 30 woorden 50 cent; Zaterdag9 75 cent bij vooruitbetaling. Dit nummer bestaat uit twee bladen De Staatsfinantiën. III. Hoe evenwicht te krijgen in de Staate- begrooting? Verhooging van invoerrechten en ac cijnzen? Verhooging der personeel© belas ting? Nieuwe verteringsbelastingen op alles, wat naar luxe zweemt? Stellen we ons' er niet te veel van voor! In een tijd van malaise als deze wordt veel luxe ver-bannen en zwaardere be lasting daarop zou haar zeker piet doen toenemen. Moge dit geen doorslaand argument zijn tegen invoering, toch mag de vraag worden overwogen, of de opbrengst, na aftrek van inningsko-sten wel zou opwe gen tegen de schade, aan de nationale luxe-industrieën toegebracht. In dezen, misschien langdurigen, over gangstijd van ongelijken huurdruk en woningnood mag tot verhooging van het percentage der personeel© belas ting zeker niet overijld worden overge- igaan. Voor verhooging van invoer rechten wordt thans door meerderen, vooral door belanghebbenden, gepleit, soms inderdaad met klemmende argumen ten. Wanneer uit het buitenland vleesch kan worden ingevoerd, niet aan accijns onderworpen zooals het Hollandsche, dan spreekt de billijkheid voor een flinke ver hooging van invoerrechten. Even anders staat de zaak, wanneer al leen ter wille van bescherming der eigen industrie op hooge invoerrechten wordt aangedrongen. Behalve de industrie is er nog de handel, zijn er nog verbruikers, wier belangen vaak botsen met die der nijverheid. Dikwijls zelfs is dé nijverheid zelf niet eenstemmig voor zoover van een uitge sproken meening der industrieelen kan worden gesproken, besliste deze, gewoon lijk ten gunste van vrijhandel, denk aan de houding der textielfabrikanten, aan do conclusie, waartoe de Mij. voor Nijver heid onlangs kwam. Niet te ontkennen is, dat in dezen ab- normalen tijd o.a. van de zijde der druk kerspatroons wordt geageerd voor be schermende rechten. Bij de beoordoeling,- of hiertoe moet worden overgegaan, moet tweeërlei worden bedacht. In de eer ste en voornaamste plaats, dat bescher ming den prikkel wegneemt om door eco nomischer werkwijze en (of) verlaging yan het winstpercentage tot een verkoop- prijsniveau te geraken, dat concurrentie gemakkelijker mogelijk maakt. Een mo- ïiopoliestelling moge de bedrijfswinst gunstig beïnvloeden, handhaving daarvan in tijden van algemeene slapte beteekent gedeeltelijke afwenteling van den drulc op het eigen bedrijf op den consument. In de tweede plaate is het de vraag, of de bescherming doeltreffend zou zijn bij de 'geringe koopkracht der bevolking, in t bijzonder van handel en nijverheid. 1) Wat de finantieele ziide betreft het is zeker wel uitgesloten, dat tot verhooging der invoerrechten op zulk oen schaal kan worden overgegaan dat daaruit t h a n s zéér belangrijke baten voor den fiscus zouden zijn te verwachten. Dit geidt evenzeer voor accijnsverhoo- ging op nietxnoodzakelijke levensbehoef ten vooral, wanneer van verdere vorhoo- :ging van den gedistilleerdarcijns niet lang gelegen verhoogd wordt afgezien. De accijnzen op suiker, zout en vleesch ko men zeker eerst in de laatete' plaate voor verhooging in aanmerking, wat nog niet Wil "eggen, dat thans afschaffing of vorlUfiiiiR hiervan geweoseht ia. Zelfs de hoer Vliepcn merkt in meerponoomd arti- koUia op. dat horvonminfi van hot belas- .tinpstolool in dien zin op beter tijden moot vraehton. Als hij or aan toevoegt'. Ieder zal dit (thans moeten erkennen, vergist hij zich och) er. Althans de afgevaardigde van 'Loidcn op de Kaïnorkraskraigcentralo- vei gade ring, onlangs gehouden, die het .voorstel der Loidscho A.-R. kEesvereoni- it'ing aangaande belasting naar draag kracht toelichtte, noemde o.m. ale punten, die thans onder do oogen moeten worden gezien: Afschaffing of vermindering, van accijnzen op suiker, zout en geslacht. Het is m.i. te betreuren, dat deze kies- voreeniging bij haar wonschonliietje voor hot programfvan actie zoo weinig met. de praclisehe mogelijkheid rekening hield on speciaal, dat genoemde accijnzen geen genade konden vinden. Een flink dool der staatsmiddelen moet nu eenmaal van do „kleine luiden komen. En dan worden accijnzen het minst gevoeld, geven zij gelegenheid ook van diegenen iets binnen te krijgen 'die in gebreke blijven de hun opgelegde directe belastingen te betalen. De accijnzen op levensbehoeften zijn slechts een klein dool der totale inkom sten. Dio op suiker brengen het meest op. Uit het tc%iemend suikorverbruik: in (913 16.26 K.G.. in 1920 23.85 K.G. per hoofd per jaar blijkt niet, dat dezo last >co zwaar drukt. Per hoofd, der bevolking was hij m 1920: f6.44 (legen f8.48 van gedislil- f0.28 van zout, f2.13 van ge slacht). Niet alle suiker is voor diroct gebruik ik denk aan suikergoed, kook enz. on de minder bedeelde gebruikt wat min der dan de beter gesitueerde, dus betaalt ook minder accijns. Uit het voorgaande zal duidelijk zijn, dat de tekorten over 1921 en '22 elk op pl.m. 50 millioen geschat, behoudens de wijzigingen der begrooting voor '22 niet door verhooging der inkomsten kun nen worden gedekt, tenzij de uiterste noodzaak daartoe dwingt. Do oenige andere weg, ook in verband met do.dreigende daling der inkomsten, is krachtige bezuiniging op de uitgaven. Ook de A. R. partij zag dit in, toen zij hare W'Onschen in haar program van actie aldus formuleerde: a. achterwege laten van allo niot volstrekt onvermijdelijke uitgaven; de sbrikste zuinigheid in hot Staatsbeheer worde geëischt; b. met het oog op don algemoenen oconomischon toestand worde de uiter ste voorzichtigheid betracht bij de op legging van nieuwe lasten; naar ver lichting van den belastingdruk worde gestreefd, o.m. door een gewijzigde del ging van de schuld gedurende do oor- logs en crisisjaren ontstaan. Als derde punt voegde zij hierbij: c. Afschaffing der Staatsloterij. „Alle niet. volstrekt onvermijdelijke uitgaven weglaten'*, ook waar het geldt zoor gewenschte zaken als b.v. scho lenbouw. Wanneer men zich mot. de oude school nog wel kan behelpen, bij- bouwing van een lokaal v-oor do nieuwe 7do klas kan voorkomen worden door, zonder te groote schade voor bet onder wijs, meerdere klassen in een lokaal sa men te brenger, dan zal dit noodig zijn, alléénvan bet inzicht, van inspecteur gemeente- of schoolbestuur hangt zoo- voel af! Woningbouw hoe gewenscht ook, mag in dezen tijd geen belangrijke offers van het rijk meer vergen. De Minister van Financiën ging den laats ten tijd van die gedachte uit, toen hij herhaaldelijk de premies verlaagde en den toeslag voor de exploitatie van arbeiderswoningen ver minderde. Mocht tijdelijke stopzetting van nieuwbouw hiervan het gevolg zijn, dan zal verlaging der loonen van bouwvak arbeiders wellicht onvermijdelijk zijn. Deze loenen vormen het grootste deel van den kostprijs en het hoog houden daarvan mag niet gaan ten koste der ge meenschap. Opmerking verdient, wat de A. II. Dr. Nederbragt in een epraeadvies inzake Woningbouw concludeerde: „dat overheidsbijdragen de publieke financiën desorganiseeren en buiten staat stellen, uit te maken, of men als gomoen- schap, algemeen economisch beschouwd, al dan niet mot volkshuisvesting boven zijn stand leeft.; dat. overheidsbijdragen ten deel© als beedoling "zijn aan te merken en de volks kracht verzwakken." V. 1) Overigens raakt bet vraagstuk „vrij handel" of „bescherming" geen beginsel- kwestie; Dr. Kuyper bracht dit in zijn „Antirev. Staatkunde" duidelijk naar vo ren. Anders dacht hierover de bekc-nde Richard Cobden, die durfde zoggen: „Vrijhandel i6 de internationale wet van den Almachtige." Uit de Pers. De Sehool met den Bijbsl. Het is, zegt heb Fr. Dagbl., ten prachtig getal: Honderd en een.... vn t jaar 3921 is diet aantal Scholen mot den Bijbel geste gen van 1279 tot 1380 en alzoo vermeer derd met 101. Welk een roden tot dank aan i'od! Als we eens in 't rond /ion,_ ook naar andore landen, wat hebban wij dan bier oen voorrecht. Elders is het vaak treurig. De christenen doen er hui uiterste bes* ora tenminste dan nog een weinig religie op de volsschool t.o handhaven, maar och! zij is vaak zoo mago* als eocp-zon- dcr-oogen, of ook zij wordt onderwezen door mannen, die er geen geheim van ma ken, dat dit voor hen eenvoudig ,,'iicm.t' is en dat zijzelf geen sikkepit gele oven van 't geen ze den kinderen lëeren. Nogeens, wat is dan ons voorrecht groot! Toen minster Kuyper te Amsterdam op het jubileum der onderwijzers sprak, rr.o- moreorde hij. hoo destijds één tb-de dpr kindoren religieus onderwijs ontving^en spoorde hij aan om voert te varen lot de „twoe derden", ja te mikken op, do „drie dorden" van ons volle. Nu wordt dit laatete nooit bereikt. Van menschel ijk standpunt bezien. Daarvoor is de afval te groot! Zelfs do „twee derden" moeten meer als ideaal, dan ate doel worden aange nomen. Maar „om do helft" gaat de worsteling Wel. En om meer: om de meerderheid. De groote vraag is nu, of men alom hiervan genoog doordrongen is. Uit do. „Herinneringen" der „Oude Gar de" blijkt, boe dr. Kuyper zich nog in zijn levensavond bezig hield met do uit breiding van het Chr. Onderwijs onder do nieuwe Wet on met name met hot pro bleem-der-groo te-stad, i ....j En nu was 't ons een teleurstelling. We komen er eerlijk voor uit: Het 43e jaarverslag der „Unie", waar aan we bovenstaand getal ontleenden, meldt oen vermoerdering van 't aantal leerlingen dor Scholen met den Bijbel, van 209.400 op 210.821. Dus 'n vermeerdering van 1481 leerlin gen. Als dit cijfer juist is, dan hebben blijk baar die 101 nieuwe scholen verreweg hun meeste leerlingen van elkaar gekre- gen on niet van de Openbare School, zelfs al brengt mot ten volle in rekening den factor der geboortenvermmdering in 't begin van .den orlog, die in 1921 voor 't eerst op de schoolbevolking ten vollo doorwerkte. Laat men alzoo es rondzien, broeders! Kinderen van de eene Christelijke School naar do andere, is water gieten uit een flesch in oen karaf, men krijgt er niet méér water door. Er zitten nog genoeg kinderen op de Openbare School, wier ouders toch het christelijk onderwijs wol proforoerom, maar dio er zelf niet de moeite voor doen, die kinderen, met alle geoorloofde en eer lijk© middelen te brengen de School mot den Bijbel. Dat zij, moer men moer ons doel! STADSNIEUWS. Wethouders-keuze. Naar wij vernemen zal in de eerstvolgende Raadsvergadering als opvolger van den hoer do Lange als wethouder worden aangewezen, de heer A. Mulder. Zendingsbazaar. Gisterenmiddag te half drie had in don Foyer der Stadszaal de officieel» opening plaats van den Zendingsbazaar. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij o.m. op: Prof. en Mevr. van Nes, Mevr. Ds. Rauws de secretaresse was ,wcgens ziekto ver hinderd evenals de burgemeester Jhr. Mr. Dr. N. C. de Gijselaar. Verder waren aanwezig: Dr. J. W. Gunning, Dr. F. Fockema, Ds. Rauws, voorts verschillende afgvaardigden van afdee- lingen to Leiden der verschillende zéndingscor- poratics. Nadat Mej. de Haas op verdienstelijke wijze eonigo pianomuziek ten gehoore had gebracht nam Prof. v. Nes het woord. Spr. begon met te danken^ voor een bouquet ontvangen van Mevr. Baak die wegens ziekte verhinderd was aanyozig te zijn. Doze bouquet was geadresseerd aan „het Co mité". Ik zal liem, aldus Gpr. overhandigen aan Mevr. de Gijselaar als de verpersoonlijking van het Comité. Vervolgens komende tot zijn openingswoord, zeide spr, Als Voorzitter van de Ned. Zendingsschool ben ik uitgenoodigd dezen Bazaar met een enk 4 woord te openen. Nu moet ik eerlijk zeggen, dat er dingon ziju. die ik liever doe. Daar zijn aan een Bazaar al lerlei kanten, die het zendingsvrienden wel ©ena moeilijk maken hier van onverdeelde en volle dige sympathie te gewagen. Natuurlijk ga ik ze niet breed uitmeten, maar ze geheel verzwijgoa kan ik toch ook niet. Laat mij alleen maar wij zen op het blijkens de practijk zeer rekbaar be grip van gepaste aantrekkelijkheden, zonder welko geen bazaar schijnt te kunnen 6lagen. Het is natuurlijk te doen om druk bezoek van kooplust tigon cn koopkrachtigon, en de zaak heet ge slaagd, als een groot batig 6aldo overblijft. Wordt de liefde voor de Zending er ook door versterkt? Laat 'mij het maar eerlijk zeggen, dat ik het betreur, dat het geld voor do Zon-< ding ook op deze. wijze bij. elkaar moet gebracht worden. Maar nu aan den 'anderen kant, er ia toch ook reden te over tot groote blijdschap on dank baarheid. Do geheele bazaar is immers uiting van liefde voor den arbeid der Zending. Toon de nood verleden jaar zoo groot was als nimmer to voren, zijn velen wakker geworden, on heb ben een offervaardigheid getoond die in menig opzicht tot beschaming strekte. Anderen, dio'bo-» grepen, dat duurzame steun broodnoodig was om te verhinderen, dat deze noodtoestand zich tel kens zou herhalen, zonnen op middelen om al3 het ware oen organisatie van zondingsgavon in hot leven te roepen. Do zendingsguldon van het Flan-Oroiilzberg, do vereoniging Zendingsstouu in Natnra zajn toen geboren. Eere aan onzen stadgenoot van Dijk, die reeds lang te voren zijn vrijwillige Zemdingsbelasting bad uitgevon- don. Naast het duurzame blijft echter 6 Loods plaats voor het tijdelijke, on do dames, dio dezen bazaar op hot touw gezet hebben, hebben daar-* op het oog gericht. Het zijn er heel wat geweest, die-samen het Comité gevormd hebben; laat mij onkel maar noemen maar neen, het is botor, dat ik diemand noem dan loop ik geen kans iomand over te slaan. Vele dames hebben zeer grooten ijver aan den dag gelegd, en hebben 'lat gedaan uit. liefde voor de zaak; onder haar lei-" ding zijn verschillende naaikransen in Loiden, Oegstgecst. Rijnsburg en misschion nog ar.dore plaatsen, maanden lang aan het werk gcwocst om goederen voor dezen bazaar te vervaardigon, En dan is er uit alle streken van het land zoo veel "gezonden:. inderdaad hier is een schat van liefdo tentoongesteld, dio lot groote blijdschap stomt.. De opbrengst is bestemd voor de Nodorlaud- scho Zendingsschool te Oegstgeest, waar de kwekelingen van alle corporaties worden opgo- leid, zoodat niemand door zijn voorliefde voor de oeno of zijn tegenzin tegen de andere yer* ceniging behoeft verhinderd te worden hior zijn of haar inkoopen te doen. Wij hebben hot doel nader omschreven als: het meubilair der zen dingsschool. Dit heeft, naar wij hoorden, misver stand gewekt, alsof het er ons om te doen ware de school vorstelijk in te richten. Laat men dan tóch liever zolf eens komen zien, hoe eenvoudig alios or uitziet en niet doorgaan met zijn aan merkingen t.o maken zonder eenige kennis van zaken, dio toch zoo gemakkelijk le vorkrijgen is! Onze Zendingsschool is tot nog toe gezegend door God en hoeft zich ever hot algemeen mo* gen verheugen in de gunst der menschen; ook deze bazaar is er oen blijk van. Wij doen daar een werk, waarop wij met gerustheid God6/zegen durven vragen. Pas hebben wij Paaschfecst ge* vierd; do Zending maakt het waar, dat Christus ook het Leven en de Opstanding der volkeren is. Leidsche Spaarbank. Aan liet heden verschenen jaarverslag over 1921 der Leldscho Spaarbank, is het volgende ontleend*. In het afgclcopen jp.ar kon worden overge gaan lot de vroeger gevolgde wijze van ren tebetaling, die door de oorlogsomstandigheden was teniet gedaan, terug te keeren. Aam inleg gers kon zoodoende wederom over een onbe perkt bedrag een rente van 3 pet. worden ver goed. Het tegoed aan bedragen boven 3000 aan inleggers verschuldigd, steeg weder be langrijk. Een tweede ingrijpende wijeziging was de verandering der uren, waarop do spaarbank voor het publiek werd opengesteld. Besloten werd een deel der op prolongatie uitgezette gelden meer rentegevend te doen beleggen in hypotheken, waartoe het bedrag der in hypotheken te beleggen gelden werd verhoogd tot een bedrag van 55 pet der totale ingelegde geldon. De heer Visse*: van IJzendoorn, in 1906 tot commissaris gekozen en sin dis 1907 voorzitter van dit college, moest in het afgeloopen jaar aftreden. In aija plaats werd gekozen tot com missaris de heer mr. G. H. E. Nord Thomson. In do vacature van den heer Wildschut werd benoemd de heer P. Hoogenboom, die in .heizelfde jaar echter weer" bedankte. In zijn plaats word benoemd de heer A Goe- koop. Do aftredende commissarissen, do hoeren A. L. Reimdinger, J J. ter Laag Czn. en mr. G. H. E. Nord Thomson werden herbenoemd. Tot voorzitter werd gekozen de heer Reime- ringer. Het tegoed der Inleggers bedroeg op 1 Jan. 1921 3,968,957.67, vermeerderdo door inla gen met 2,751,719,(0 en routebeschrijving met 119,732,60, teaamon 6 840,409,32; verminderde door terugbetalingen met 2,230,527,19, zoodat bet bedroeg, op 31 De cember 1921 4,609,882,13. De winst- en ver liesrekening eluit met een bedrag van 84,110,36/4, de balans geeft aan een bedrag van 4,673 997,18/4 Aan de reserve weduwen en weezen der be ambten word ook dit jaar 300,toege voogd. De reserve bedroog bij den aanvang van het boekjaar 11,045,86 'A. Zij vermeerderde mot die winst der reserve 408,24, on met die van het Hoofdkapitaal 46,652,05/4, en be droeg derhalve aan het einde van het boekjaar 58,106,16. In de Dccembervergadorfag van Commissa- rissn word besloten ten einde het Pensioen fonds voor de beambten sneller dan tot nu toe gebruikelijk was to4 een. behoorlijke hoogte Op te voeren., over 1921 aan dit fonds toe te voegen 20 pet. ran. do nettowinst dat jaar ge maakt Volgens de Verlies- en. Winstrekening van hot hoofdkapitaal werd dit jaar alzoo een be drag van 11,663 aan dit fonds t oegevoegd en bedroeg dit aan het einde van 1921 33,947,46/4. Don 19den Mei werd in een buitengewone vergadering van. Commissaris sen op diens verzoek eervol ontslag verleend aan J. Boeli- mer, sinds 21 janon aan de Spaarbank verbon den. Tot zijn opvolger werd in do vergadering van 30 Mei benoemd de heer Th. Hiemsitra Aan do statistiek is het volgende ontleend". Als nieuwe inleggers worden ingeschreven Ln 1921 1215, in 1920 1191. Het aantal inleggers, dat in den loop des jaars hun tegoed goheel terugnam, bedroeg in 1920 923 on in 1921 853. Gedurende het boekjaar 1921 was hot aantal inlagen 20680, im 1920 20153 De inlagen waron verdeeld alls volgt: min der dan 1,— 311, van 1,— tot bonoden. 10,— 4386, van 10,— tot bon eden 100,— 10157, van 100,tot beneden 1000, 5268, van 1000,en hooger 558. In den loop van het jaar 1920 hadden 10823 terugbetalingen plaats, in 1921 10054. Do hoogste totaal-inlog op één dag bodroos 64.074.92. De laagslo totaal-inleg op één dag bedroeg 1,244,62. "•Do hoogste tolaal-terugbelal'ing op één dag bedroeg 37,025,72. De laagste totaal-terugbetaling op één dag bedroog 725,35. Gemiddeld tegoed per inlegger over 1921 29138 net tegoed der inleggers is verdeeld als volgt: Beneden 1,3957; van 1,tot hc-neden 10,2758; van 10,tot benedon 100,— 3550; vaa 100— tot beneden 1000,— 4223; van 1000 tol beneden 3000— 1108; van f 3000,— tot beneden 5000,182; van 5000.— tot beoetkm Aan het Zoeklicht. Leiden, 26 April 1922. Evenals vele andere theologen hebben deze week ook de moderne theologen' vergaderd. Volgens den voorzitter lijkt de naast* toekomst voor de moderhe theologie niot rooskleurig en dat wel in ver band met het geringer wordend aantal theologen. Do oorzaak hiervan is te zoeken in de Iractemcnlskwestie die nog niet bevre digend geregeld is. Hot is dus een l%westie van geld.. En dat is in dit geval het merkwaar dige, een kwestie die door de orthodoxie zal moeten worden opgelost. De modernen gevoelen te weinig voor«» hun beginsel, dan dat ze zich daarvoor groote opofferingen zouden getroosten. Alleen doordat de orthodoxen diep in den zak tasten zal het mogelijk zijn, dat de moderne gemeenten en m cïic gemeen ten de moderne theologen het hoofd bo ven water houden. Zoo leunt Hjet modernisme op do kruk ken Van dc orthodoxie. OBSERVATOR. 10,000,36; van 10.000 en hooger 7. 1 Jan. 1921 waren in bruikleen verstrekt 800 busjes, sediert afgegeven 155, en terugge bracht 118. 31 Dec 1921 alzoo in gebruik 837 busjes. Gedurende het jaar 1921 zijn 906 busjea ter opening aangeboden, in 1920 883 De gezamenlijke inhoud daarvan bedroeg in. 1921 19.024,77, in 1920 17.097.41 De verdeeling van don inhoud deT spaar- boisjes is aJs volgt: Boneden l,6; van 1,tot beneden 5,141; van 5,tot benedien 15,370; van 15,tot beneden 25,157; van 25,tot beneden 50. 139; van 50.'en hooger 97 Tn de gisterenavond gehouden bestuursver gadering van do A. R. Kiosvereeniging ..Neder land ou Oranje" werden nadat' do hoor Zuiderna zich' bereid liad" verklaard zijne bonooming tot voorzitter aan to nomen, de overige bestuura- funttios als volgt verdöeld: 2o voorzit ♦er do hoer T. S. Goslinga, le secretaris de hoor G. Kuyper, 2e secretaris do' heer F. Elkorboul lo penning meester de hoor A. B. Mulder, 2e penningmoos* ter do hoer J. van der Steen. Proces-verbaal is opgemaakt tegon den 26-jarigen H. W., die liedenmorgon con ruit heeft vernield van oen der wagens van de N.' Z, H. T. M. dio op het stationsemólocement stond. Uitvaart Groot-Hertogin Marie van Mecklenburg. Gisteren in den laten namiddag is het etoffolijk overschot van 's Prinsen 72 jaar oud geworden Moeder, Groot-Hertogin Mario van Mecklenburg uit het Koninklijk Paleis aan het Noordeinde te 'e-Graven- hago uitgedragen, teneinde in eeiu pleeht- etatigen stoeL waaraan militair vertoon en rouwmuziek vreomd bleven, naar hot Blaatsspoorstation to worden overge bracht vanwaar hot nog avonds naar Meckloriburg vervoord werd per gewonen trein van 6 uur 43. Te voren had in het geheel tot rouwkapel ingerichte achterge deelte van de ruimo vestibule van bet Koninklijk Palcis een rouwdienst plaats gehad. Do dienst, welke geleid was door don Predikant dor Duitsche Evangelisch© gemeente te 's-Gravenhage dr. F. Horbsb, droeg een intiom karakter door het feit, dat er, behalve door onze Vorstelijke fa milie ook Prinses Juliana en door do al lernaaste betrekkingen, slechte aan werd deel genomen door do leden der woder- zijdsche hofhoudingen en door do vorschil- lendo dames en hoeren, die wegens hunne bekendheid mot nu wijlen Groot-Hertogin Marie daarvoor in aanmerking waren ge bracht. Te ongeveer kwart voor vieren was do godsdienstigo plechtigheid goémdigd ©n werd ton aanschouw© van oen groote me nigte, wolke zich in do nabijheid van het Paleis had verzameld, de stoet, waarmede hot stoffelijk huisol naar het station zou worden overgebracht, opgesteld. Allereerst zag men zich aan het hoofd stollen oen rijknecht majoor van het Hol, to paard, gevolg door twee, eveneens bo- roden rijknechts. t Dan volgden in oon coupe van hot iior getrokken door twee paarden de Kamer heer ceremoniemeester van de koningin* R. A. baron van Hardonbroek van Look horst cn F réihor r Yon Bülow Stolle, dio reeds geruimen tijd behoort tot het Luia van den Prins der Nederlanden, I»oriojj van Mecklenburg. Dit rijtuig ging onnud- dclijk vooraf aan den rouwwagen. Als zoodanig werd gebezigd een slauo-.ijk- koels behoorendo tot het etaldeoa ©ment van do Koningin. De koets was r.an hot bovendeel voorzien van een zestal rouw- pluimen, welko de gebeeldhouwde nndkn- versicring, dié .gedékt werd door do Ko ninklijk Kroon van wit motaal, omgaven. De rouwkoets werd getrokken door ze« paarden, dio zwart Hu woelen, biina tob den grond afhangende dckklo?dcn, atgo- zot met zilveren fracjo droegen, terwijl

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1