f Crêpe ilc Cfaef Ifl. WAALSJ «3.75 GEMEENTELIJKE AANKONDIGINGEN Gemeentelijke Vischverkoop, De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat morgen (Donderdag) aan de gemeentelijke Visch- winkels (Vischmarkt en Stadshulpwerf) verkrijgbaar is SCHELVISCH k 0.13, GROOTE SCHELVISCH k ƒ0.28, SCHAR k 0.12, SCHOL k 0.14, GROOTE SCHOL k 0.27, KABELJAUW k ƒ0.31, TARBOT a 0.55 en TONG k f 0.95 per pond. Voor zooveel mogelijk zullen bestellin gen mits tijdig aan den visehwinkel, Visch- markt 18, (telef. 1225) gedaan tegen beta ling van 10 cent worden thuisbezorgd. N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 19 April 1922. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeone kennis dat door: a. Th. J. Freerichs een verzoekschrift is ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcobolhoudenden ande ren den sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het benedenlokaal van het perceel Lange Vrouweneteeg No. 16; b. C. van den Berg een verzoekschrift ie ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in den winkel van het perceel Sophia straat No. 18 N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 19 April 1922. AGENDA. WOENSDAG 19 April. Leiden. Chr. Zangschool. Dir. de heer J. C. B. Hüner. 13e Uitvoering. Stadszaal. Aanvang 8 «ur. VRIJDAG 21 April. Leiden. Chr. Mannenkoor „Na Arbeid Kunst", onderaf deling van den C. B. B„ le Openbare Uit voering, ten bate van Rusland. Stadsge hoorzaal Aanvang 8 uur. lederen Woensdagavond van 714814 nur. Rechtskundig Bureau Chr. Beet. Bond Steenschuur 15. Apothekers die tot en met Zondag op Maandagmorgen eiken nacht en dee Zondaes geopend zijn: P. du Croix, Rapenburg 9, Tel. 807. Herdingh en Blanken, Hoogewocrd 171, T»502. De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. zich voor om bij de Regeling van Werk zaamheden indien alsdan het eindver slag is uitgebracht tevens het -voorstel te doen dit wetsontwerp aan de orde te stellen vóór de wetsontwerpen tot goed keuring van de ontwerp-verdragen van Washington. Na het wetsontwerp Bepalingen betref fende den boschbouw, staat voorts op de agenda de interpellatie-Hiemstra overade wijziging gebracht in de steuaver leen ing aan de werklooze veenarbeiders te Em- men en de daarmede verband houdende plannen voor werkverschaffing. Afdeeling „Zoid Holland44 d. Ned. Bond van J. V. op G. G. Men meldt one: Er heerschte in den morgen van den 2den Paasclidag een gezellige drukte in de grijze Merwestad, welke hoofdzakelijk werd veronr- laakt door onze jongelingen die zich nit allo deelon der provincie hierheen hadden begeven, tot het bijwonen van de 29ete Jaarvergadering der afdeeling. Het bleek dan ook spoedig, tot aller genoegen, dat do flinko zaal van het ge bouw „Amerieain" maar even groot gonoeg was om do saamgekomencn te bevatten, zoodat velen een plaats kregen op het podium, ol zich met een staanplaats moesten tevreden stellen. Te 10 uur kan de Voorzittor der afd. de heer A. van Rijn Dz. do vergadering openen met 't laten zingen van Ps. 118: 12 en gobed. Vervolgen» spreekt de Voorz. een openingswoord, waarna de notulen der vorige vergadering worden gele- zon, welko onveranderd worden vastgesteld. Uit het aflozen der presentielijsten blijkt, 107 ver- oenigingen officieel zijn vertegenwoordigd Uit het Jaarverslag van den Seeretaris, den heer Kooyman, blijkt dat het aantal aangesloten ver een igingen ongewijzigd bleef. Bij do stemming word de hoer A. v. Rijn in diens vacatur® met groot® meerderheid herkozen, terwijl m do vaca ture van den heer Brcedveld, dio zich niet meer herkiesbaar stolde do hoer P. Gaedendorp van Hazerswoudo werd gekozen. In hartetijko be woordingen dankte do Voorzitter «len boer C. J. Brocdveld voor alles wat hij gedurende 121 jaar voor do afdoe] ing hoeft gedaan. Trouw ene, be halve nit het pittige Jaarverslag van den Secre taris. bleek nit vole zaken, dat do leiding van de afdeeling bij den hoer v. Rijn in goede ban don is, waarvoor dezo dan ook in mimo mate, do- dank der vergadering oogstte. Voorts werd besloten: a. de volgende jaarvergadering t© Delft to houden; b. de leidersvergaderingen te Rotterdam, Leiden en Meorkerk. Nadat de agen da voor den a.s. Bondsdag bosproken is en do Tond vraag aan do orde is geweest, sluit de voorzitter de vergadering met gebed. Middagvergadering. Do middagvergadering die in de Nieuwe kerk gehouden werd, werd te 2 ore door den Voor zittor geopend mot hot laten zingen van het lste en 2d© couplet van het Bondslied waarna een kort openingswoord volgde. Hierna verkreeg de heer C. J. Brcedveld hot woord tot het hou den van een referaat getiteld: Het bowarend element in den arbeid der J. V.: op dit uitne- mendo en aandachtig gevolgde referaat volgde een geanimeerde bospreking. Ten slotte hield do Hoogedelges tr. lieer J. Schouten een schitte rende redo over „Trouw" waarin de goachte •preker op treffende wijze uiteenzette hoe togen- cver de steeds grootor wordende ontrouw van oneen tijd, alleen de volstrekte trouw en om derwerping aan de eeuwige beginselen ons kun nen verzekeren van de overwinning. Alleen door trouw aan hot eeuwige Woord Gods ia onze toe komst verzekerd. Na het uitspreken van deze inderdaad „opwekkende" nede Moot de heer Schouten deze vergadering met dankgebed, na dat vooraf nog gezongen was Ps. 22: 14 ©n 16. Hot \£as oen gezegende dag. BUITENLAND. De conferentie te Genua. Algemeen fe in de kringen der entente- gedelegeerden de ontstemming over het h.L op een allerongunstigst tijdstip gera tificeerde verdrag tusschen Duitechland on do Sovjets. In de villa van den Italiaanschen pre mier Facta is de Duitsch-Russische over eenkomst gisteren besproken door de ver tegenwoordigers der uitnoodigende mo gendheden n.l. Engeland, Frankrijk, Bel gië, Italië en Japan met de vertegenwoor digers der Kleine Entente, t. w. Tsjecho- Slowakije, Joegaslavië, Roemenië en Po len. Het resultaat van deze besprekingen was, dat negen mogendheden een nota richtten tot de Duitsche delegatie, die als volgt luidt: De onderteekenende mogendheden ver nemen met verbazing, dat de Duitsche de legatie heimelijk een verdrag met de Sov- jetregeering heeft gesloten. De kwesties, door dat verdrag aangeroerd, vormen thans het onderwerp van onderhandeling tusschen de vertegenwoordigers van Rus land en de andere mogendheden tot de conferentie uitgenoodigd en de Duitsche kanselier verklaarde zelf een week geleden in de openingszitting, dat de Duitsche de legatie met de andere mogendheden in een geest van oprechten trouw en-kameraad schap voor de oplossing van do onderha vige kwesties zou medewerken. De onderteekenen de mogendheden zien zich derhalve genoopt, op de meest ondub belzinnige wijze aan de Duitsche delegatie haar moening kenbaar te maken, dat bet sluiten van deze overeenkomst tijdens de zitting van de conferentie een schending is van de voorwaarden, waartoe Duitsch- land zich verbond bij de deelneming tot de conferentie. Op alle conferenties zijn officieuze be sprekingen tusschen de partijen geoorloofd en zelfs gewenscht. Zij zijn nuttig, zoo lang zij ten doel hebben, de gemeenschap pelijke taak te vergemakkelijken en zoo lang de resultaten tor conferentie-tafel worden gebracht om gezamenlijk daarover te debatteeren en beslissingen nemen. Doch dit is niet wat de Duitsche ge delegeerden hebben gedaan. Terwijl de eonferentie zitting had en terwijl de Duit- schers vertegenwoordigd waren in de com- misssies en de subcommissies, belast met de besprekingen omtrent een Europee- schen vrede, gebaseerd op de besluiten van Cannes, hebben de Duitsche verte genwoordigers in die commissies, achter hun collega's om, in het geheim een ver drag met Rusland gesloten nopens de kwestiee, welke zij juist overeengekomen waren, in samen werking met de vertegen woordigers van de andere naties te be6tu- deeren. Dit beteekent een schending van eenige der beginselen, waarop de confe rentie was gebaseerd. Onder deze omstandigheden achten de ondergeteekenden het niet billijk meer, dat Duitschland, na zijn eigen afspraak met Rusland te hebben gemaakt, ook nog zou deelnemen aan de discussies omtrent de bepalingen van een overeenkomst tus schen Rusland en de andere landen en ne men zij derhalve aan, dat de Duitsche ge delegeerden thans zullen afzien van ver dere deelneming aan de besprekingen omtrent de bepalingen van een overeen komst tusschen Rusland en de verschil lende landen op de conferentie vertegen woordigd. Aanvaard, mijnheer de voorzitter, de verzekering van onze hoogachting, D. Lloyd George, Louis Barthou, Facta, K. Isji, G. Theunis. Edoaurd Benesj, C. Skir- munt, M. Ninitsjitsj, Const. Diamandy. Deze nota wedd daarop aan den voor zitter van de Duitsche delegatie ter con ferentie gezonden. In de algemeene verwarring door het verdrag tusschen Duitschland en Rusland ontstaan, deden reeds geruchten de ronde, dat de conferentie geschorst zou worden. e.d. Het meerendeel der mogendheden blijkt echfcè^ van meen ing te zijn, dat het in geen geval mag komen tot. een uit elkaar gaan der conferentie, te meer, daar dit aam de buidigen toestand toch niets meer zou veranderen. Jhr. v. Karnebeek heeft een eerste onderhoud toegestaan aan de Hollandfiche journalisten, waarin hij met betrekking tot het Duitsch-Russiscb verdrag verklaaide, dat dit de atmosfeer van de conferentie zal beïnvloeden, doch geenszins fataal voor de conferentie zal zijn, indien de kalmte bewaard blijft en er geen over haaste besluiten worden genomen. Politieke moord in Berlijn. Men meldt nit Berlijn: In den afgeioopen nacht is alhier een tweetal Turken, n.l. de vroeger gouver, neur-generaal van Trebizonde Djemal Asmi beij, die in het westen van Berlijn woonde, en de vroegere professor Baha Ëddin Cahir, doodgeschoten. Zij werden door twee Armeniëre gedood. Door de verwarring, welke er na den aanslag ontstond, konden de moordenaars ontvluchten. Op hun aanhouding ie een belooning van 50.000 mark gesteld. Men brengt dezen aanslag in verband met den moord op Talaat pasja en denkt ook hier te doen te hobben met een daad van Armeenschon bloedwraak. Do daders zouden behooren tot een ge heime Armecnsche organisatie, die haar zetel in Amerika heeft, en zal. ten doel heb ben gesteld, allo leidende Turkscho per soonlijkheden, die tot do vroegoro Turk- echo oorlogspartij hebben behoord om het leven te brengen. EBBEiEBBSISEEISEB B voorradig in 15 kleuren, p. el 0 0 - E H I fi "7<% U Prima kwaliteit. j|j E E E E E E E E B S Haarlemmerstraat 134-136. S E ESEEIBESIEEEiBEES Reeds acht dagen geloden hebben de beide vermoorden zich met de andere Tur ken te Berlijn en met politie-autoriteiten in verbinding gesteld. Er is toen besloten bijzondere veiligheidsmaatregelen te bera men. Ook ontvinge vele andere te Berlijn wonende Turken van tijd tofc tijd dreig brieven. De Ver. Staten en de EurcpeeseLe schulden De commissie voor de regeling van de amortisatie der schulden aan de Ver. Sta ten heeft gisteren haar eerste bijeenkomst gehouden. Zij zal zich het eerst met de Engelsche schuld bezig Vliegtocht over den Oo&aan. Een Portugeesch watervliegtuig, dat den Oceaan wil oversteken is gistermid dag om 3 uur van St. Vineent vertrokken en om 5 uur te Porto Prair op de Kaap Verdische eilanden aangekomen. Dc Vlootsterkte. Na het persoonlijk ingrijpen van presi dent, Harding heeft het huis van afgevaar digden der V. S, het. voorstel verworpen om het personeel der vloot tot 67.000 te verminderen. De sterkte der vloot blijft dus volgens het, plan der regeering op 86.000 man wwvteosteld, waardoor de 5, 5, 3-verhouding tusschen de V. S., Engeland en Japan, welke op de conferentie van Washington i« vastgesteld, behouden kan blijven. Het cijfer van 86.000 man was door de raadgevers van den president als het mi nimum aangegeven, om boven genoemde verhouding te'kunnen handhaven. De vlootwet zal nu nog door den senaat moeten aangenomen worden. Naar uit Norfolk wordt gemeld, zijn twaalf regeeringsgebouwen op het Fisher- maneiland door brand vernield. De sehade wordt geschat op honderdduizend dollars. In den Amorikaanschen staat Illi nois heeft een wervelstorm groote ver woestingen aangericht. Zeven menschen zijn redood, 38 gewond. Op 14 Mei zal de Amerikaaasehe ge zant te Parijs aan de stad Verdun officieel de gouden medaille aanbieden, welke werd geslagen ter herdenking van bet heldhaf tig gedrag der stad gedurende den oorlog en die een geschenk is van den Senaat en het volk der Ver. Staten. Ex-keizerin Zita -heeft zich tot de Britsche regeering gewend met het ver zoek, met haar kinderen op het eiland Wight te mogen komen wonen. Volgens de „Chicago Tribune" is het antwoord op dit verzoek binnen enkelo dagen te ver wachten. Het grootste hotel van Tokio, Hotel Imperial, is Zondagmiddag iot den grond toe afgebrand. Tal van vreemdelingen die er verbleven, zijn omgekomen. Het Imperial-hotel was het centrum van het Europeosche leven in Japan. De „Daily Mail" schrijft over deze ramp: In het hotel woonden o.ra. 20 a 30 leden van het gevolg van den Prins van Wales en een aantal officieren van de „Renown". Van dit Engelsche gezelschap is niemand omgekomen; tijdens den brand waren de hoeren op een „garden-party" vereenigd; al hun bagage is echter een prooi der vlammen geworden. De oud-consul van Griekenland te To kio. Milliaressy. is onder de slachtoffers De beide vroegere pantserschepen „Tonnerre" en „Devastation*4 zijn door de -Fransche regeering aan Franscbe oihler- nemers - en door deze weder aan Duitsche firma's verkocht. De schepen zullen Za terdag door Hamburgsfhe sleepbooten worden afgehaald cm in Hamburg gesloopt worden. „Sonnevanck". Wij ontvingen het. Zeventiende Jaar verslag van de Vereonigïng tot. Christelijk Hulpbetoon aan Tuberculoselijders over 1921. Deze Voreeniging was weer in staat haar gezegonden arbeid ongestoord voort te zetten. Het Sanatorium „Sonnevanck" dat in den loop der jaren zijn „goeden clanck" wist te handhaven, was liet. geheelo jaar bezet. Wegens gebrek aan ruimte kon aan tal van aanvragen tot opname niet wor den voldaan. Met deze mededeeüng hebben we een der hoofdpunten van het verslag aangeroerd. Hier ie een Vereen, die een nuttig en noodzakelijk werk verricht, maar die zich wegens gebrek aan financieelen steun in haren arbeid ziet beperkt. De aanvankelijk door het Rijk in uitzicht ge stelde steun voor uitbreiding bleef uit, en daarbij kwam nog, dat de Provincie Zuid- Holland de tot nu toe verleende subsidie introk. Deze mededeel in gen doen eigenaardig aan, daar onder de verpleegden niet min der dan 24 militairen waren terwijl van de 184 patiënten die in 1921 aankwa men niet minder dan 81 uit Zuid-Holland afkomstig waren. Gelukkig kan naast deze weinige be langstelling van de zijde der Overheid, worden gemeld, dat de daadwerkelijke be langstelling van de Christenen in Neder land niet verflauwd. Toch is er zeker wel reden -op meerde ren steun aan te dringen. Aan contribu tion en giften werd in totaal f6776.70 ontvangen. Een niet onbelangrijk bedrag. Wanneer echter alleen het verlies door het intrekken van de Zuid-Hollandsche subsidie zal worden gedekt, is een verhoo- ging met f3412.50 noodzakelijk. Mogen we onze lezers nog eens opwek ken aan dezen tak van Christelijke barm hartigheid hunne veile aandacht te schen ken. Circulaires voor het winnen van nieuwe contribuanten worden gaarn© dooT den penningmeester, den heer J. de Lange Witte Sin vel 43 Leiden, toegezonden. KERK EN SCHOOL NED. HERV. KERK. Drietal. Te FeipnoordA. D. Meeter to VriezenveenR. _P. A. Rutgers te Katwijk aan Zee en G. Grootjane te Do Meern. Beroepen. Te Oldeberkoop: G. J. Romijn, cand. te 'e-Gravenhage; to Eede: P. KuïjLman te Houten (U.) Aangenomen. Naar Velseroord: W. Kroe- e© te Den Burg (op Texel.) GEREF. KERKEN. TwoetaL Te Nieuw-Dordrecht: O. Boers- ma to Eoudum on H. Hangelbroek te Wirdum. e roepen. Te Achlum: E- Buurma te Hindeloopen. Aangenomen. Naar Almelo: W. L. Milo to Kollum. Bedankt. Voor Klxmdort on voor Cbarlois (2e pred. plaats): P. C. de Bruijn te Oude water. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt. Voor BruinisseD. C. Overduin te Rotterdam. Voor Kampen: W. den Hengst t« Leiden. VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTE. Beroepen. To GoesM. J. Mooy to Oude Bildtzijl. Ds. H. G. Oudcgecst. f Zaterdag j.l. is in den ouderdom van 75 jaar overleden Do. H. G. Oudegeest, Hervormd pre- dikant te Valkenewaard. Achtereenvolgens diende Ds. Oudegeest de gemeenten Ossendrecht. Engelen, Rhcnoy en einda 9 Mei 1909 Valkene waard. Do teraardebestelling hoeft gisterenmiddag plaats gehad. Gedenkteeken Ds. J. J. van Noort. Op Zaterdag 29 April, des namiddags om drie uur zal een gedenkteeken worden onthuld op het graf van Ds. J. J. van Noort op de begraaf plaats Zorgvlicd" te Amsterdam. Minister Dr. J. Th. de Viseer, hoopt dit ge- denkteeken te onthullen. Ds. K. van Anken. Ds. K. van Anken, pred. hij de Geref. Kerk te Delft, is thans in zooverre hersteld, dat hij Zondag jj. met dc gemeente mocht opgaan naar het bedehüis. A.s. Zondag hoopt Z.Eerw. één maal, in de namiddaggodsdienstoefening, voor te gaan in dsn Dienst des Woords. Afscheid, Bevestiging en Intrede. Ds. B-. Hagenaar te Eestrum hoopt Zon dag, den 30 April a.s. afscheid te nomen van Geref. Kerk to Eestrum en Zondag den 7 Mei d.a.v. zijn intrede te doen bij de Geref. Kerk te Warffum, na bevestigd te zijn door Ds. G. Kruyewijk van Oudega (Sm.) Ds. J. Bosch te Alteveer, hoopt Zondag den 30 April an. afscheid te nemen van de Geref. Kerk te Alteveer en Zondag den 7 Mei d.a.v. zijn intrede to doen bij de Geref. Kerk te West broek, na bevestigd te zijn door Db. J. E. We6terhui6 van Oud-Loosdrecht. Den morgen van Tweeden Paaschdag werd De. P. N o m e e. overgekomen vann Schildwol- de (Gr.), door Ds. J. Schoonhoven bevestigd in do Geref. Kerk van Delfshaven. '«-Middags deed Ds. Nomes zijn intrede en hield zijn predieatie naar aanleiding van Petrus 2 vers 4 en 5. Vervolgens sprak De. Nomes zijn ambtsbroe ders, in het bijzonder De. Schoonhoven, toe, benevens den kerkcraad, de commissie van be heer, de aanstaande catechisanten afgevaardig den van zusterkerken, inzonderhid Ds. J. A. Ta- zelaar, van Rotterdam, reeds voor 25 jaar De. N. vriend, en dc gemeente, die haar nieuwen leer aar Ps. 134 vers 3 toezong. In beide diensteD, vooral des middags, was het kerkgebouw stampvol. Paaschgodsdienstoefen ing. Wat men bij de vrijzinnigen van de gods dienstoefeningen tcgenwoorig al maakt! In do Ev. Luth. Kerk te Beverwijk werd op den eersten Paaschdagmorgen het 6de quintet van Mozart uitgevoerd door een 5-tal executanten, nJ. drie violen violoncel en klarinet. De kerk een concertzaal op den Paaschmor- gen. Hoe kan het anders, als het Paaschevan- gelie geloochend wordt!. „Johannes.44 Uit het Jaarverslag dezer vereeniging tot steun an bejaarde, zieke of hulpbehoevende onderwij zers van Chr. Scholen blijkt, dat de gelederen der leden voortdurend dunnen en geen nieuwe worden ingeschreven. De oude ponoioenvereeni- ging telt thans nog 234 gewone en 89 „hono raire" leden. Op de effecten bleek een verlies te zijn van f 11.662.02, Aan 63 oud-onddewijzers (essen) werd een b--.V;g van f 14.339.97 uigo- keerd, terwijl aan 25 personen 'n rerhocgfnp van f2174.031 werd geschonken; aan enkorwi werd ook oen oudersteuning-in-oene verstrekt. Fransch op de lagere school. Het Comité, dat zich gevormd heeft, om te bewerken, dat er wederom vrijheid komen zal in de scholen voor O. L. O. om onderwijs to ge- ven in de Franscho taal, deelt mede dat hot Comité op zijn enkelen oproep in de bladen bins nen een paar woken reeds moor dan 4500 adhae» siebefcgigingen hooft ontvangen, waaronder zoor vole van ondorwijzors, leoraren en oudercommis- sies. Op een audiëntie heeft de minister van Ondor* wijs verklaard, gelet op het feit, dat pas kort geleden in de Tweede Kamer een groote moor-' meerderheid zich verklaard heeft tegen het geven van onderwijs in het Fransch in de lagere school, van hem geen voorstellen mochten wor den verwacht, als door het Comité werden ge vraagd. Uit een kinderopstel. Een kleine A,materdamscho jongen, die een opstel moest maken over het paard, schreef, zoo lezen we in het „HM.": „Het paard heeft vier pooten, in eiken hoek één.'4 M. U. L. O.—(U. L. O.) De drie samenwerkende Mulo-veroenigingen hebben aan den Minister van Onderwijs een adres gezonden, waarin zij vragen: a. den eisch van 14 oren lee in de vakken van het gewone lager onderwijs te laten ver vallen; b. de interpretatie gegeven in de circulaire van 15 Febr. jj. over de twee nren les in elk der vakken 1—p te laten vallen en daarvoor te lezen: ten mineto twee nren in ten minste drie dor onderwezen vakken van Ip; c. het geven van Fransch reeds in het vijfde leerjaar der lagore school mogelijk te maken; d. het mmimum-getal voor de oprichting *an U. L. O.-scholen to brengen van 18 op 24; ^en hooger getal achten adressanten niet wensche- lijk; e. het getal leerlingen dat als minimum tot een U. L. O. klasse wordt toegelaten (thans 30) niet te verhoogen. Hei getal 30 schfryi 7*} reeds eor te hoog dan te laag; f. do mogelijkheid open to stellen voor de hoofden der U. L. O.-echolen, om ten minste de helft vah het aantal schooluren ambulant te zijn. Do Unie „Een School met den Bijbel.44 Onder voorzitterschap van Ds. A. de Geus, uit de Lemmer, werd gisteren te Utrecht de 44e jaarvergadering gehouden van „De Unie'4, een school met den Bijbel. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter de overleden leden prof. Bavinck en ds. van Noort. Vervolgens werd het jaarverslag onveranderd Uit de OmQevifïu. Met algemeene stemmen werd een bestuurs voorstel aangenopien om een fonds te stichten tot subsidioering van één of meer paedagogische leerstoelen. Vervolgons werden subsidies verleend aan den Schoolraad f 500: de bibliotheek ten dienste van het Christelijk onderwijs f 100; aan .Bar nabas" f 150; aan ..Johannes" f 150; .aan ie commissie door de Oud-strijders bij het Chris telijk onderwijs f 500; en aan het paedagogisch9 leerstoelfonds f 2000. Tot nïenwe leden van hei bestnur werden ge kozen do hoeren ds. M. van Grieken. D. A. v. d. Schans en H. Tromp. Op voorstel van den heer Waasdorp, uit Utrecht werd de volgende mnfie aangenomen: ,,Het bestuur dringe er bij de -regeering krach tig op aan, dat de gepensionneerde onderwijzers een pensioen zullen ontvangen berekend naar den grondslag der jaarwedde, die zij genieten zouden, als zij thans nog in functie waren, zoo noodig met do bestaande korting daarop over do laatste drie jaren." Ten slotte hield ds. H. Thomas ort Leiden, een referaat over: .J)e roeping van de(n) Christelijke (n) onderwijzer (es) op school'4, waarvan wij gisteren reeds een verslag je plaats ten. Na rondvraag werd de vergadering gesloten. OEGSTGEEST. Van de Paaschdrukte welke hier gewoonlijk lieerscht was ditmaal wein:g merkbaar. Niettegenstaande dat hebben we toch nog een ongeluk te boeken. Een auto geraakte bij villa „Curium" te water en moest met ver eende krachten op den weg worgebracht. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Verder heelt de heer Seblatmann een dure Pa- schen daar hem zijn rijwiel, een wadrde ver tegenwoordigend van f ISO.en staande in le R. K. Kerk is ontvreemd. Vrijdagavond om 7 uur komt de Raad in openbare zitting bijeen. VOORSCHOTEN. Het Chr. Zangkoor J3e Lof- stem" alhier zal D.V. op Woensdag 26 April '6 avonds te 7.45 nur in de Ned. Herv. Kerk uitvoeren: De Jaargetijden, orato rium van Jos. Haydn voor Solo-stemmen, koor en orkest. Een aansporing om deze uitvoering bij te wo rn is, meenen wij, overbodig. Wie hij de laat ste uitvoering het- genoegen had ,J)e Schep- pi n g" te hooren vertolken, zal nu met vreugde de'gelegenheid aangrijpen door hetzelfde koor De Jaargetijden" van denzelfdën com ponist te hooren uitvoeren. Do Jaargetijden" is een werk van onvergan kelijke ^schoonheid, dat spreekt tot alle volken en over de geheelo beschaafde wereld zijn triom fen heeft gevierd. De Lente, de zomer, de herfst en de winter worden onrf voorgelooverd in be koorlijke melodiën en reine verheffende zangen van solisten en koer. Simon, een pachter (de Bas), zijn dochter Hanna (de 6©praan) en Lu cas (de tenor) een jonge boer zijn de drie per sonen, die «lk afzonderlijk- of met elkander op treden om het werk van den akjrer, de genoegens van het buitenleven, de vreugde van don huw eelijken haard te bezingen, terwijl achter bon een koor van landvolk of een jagersstoet, hun' zangen afwisselen met hun gemeenschappelijk lied. 't Is beschrijvende muziek, die ons oor be koort. Bij den aanvang schildert Haydn den

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 2