Men op reis? Uit de Omfieviïto. GEMEENTELIJKE AANKONDIGINGEN Gemeentelijke Vischverkoop. De-Burgemeester van Ledden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat morgen (Woensdag) aan de gemeentelijke Visch- winkels (Yischmarkt en Stadshulpwerf) verkrijgbaar ia SCHAR k 0.15, SCHOL k 0.15, GROOTE SCHOL k 0.27, KA BELJAUW a 0.34 en TARBOT k 0.5§ per pond. Voor zooveel mo-gelijk zullen bestellin gen mits tijdig aan den vischwinkel, Vi-sch- markt 18, (telef. 1225)^ gedaan tegen beta ling van 10 cent -worden thuisbezorgd. N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 18 April 1922. KIEZERSLIJST. Burgemeester en Weth. van Leiden Gelet op art. 13 van de Kieswet; Brengen ter kennis van belanghebben den, dat de verzoeken om verbetering van de Kiezerslijst dienst 1922,1923, met de bijgevoegde bewijsstukken, van af heden tot en met den 21en April a.s. voor een ieder op de Secretarie (Kamer No. 10) ter inzage zijn nedergelegd' en in afschrift te gen betaling der kosten, verkrijgbaar zijn gesteld. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 35 April 1922. AGENDA. WOENSDAG 19 April. Leiden. Chr. Zangschool. Dir. de heer J. C. B. Hiiner. 13e Uitvoering. Stadszaal. Aanvang 8 uur. VRIJDAG 21 April. Leiden. Chr. Mannenkoor „Na Arbeid Kunst", onderaf- deeling van den C. B. B., Ie Openbare Uit voering, ten bate van Rusland. Stadsge hoorzaal Aanvang 8 uur. lederen Woensdagavond van 7 XA8 lA uur. Rechtskundig Bureau Chr. Beet. Bond Steensrhmir 15. Apothekers die tot en met Zondag op Maandagmorgen eiken nacht en des Zondags geopend zijn: P. du Croix, Rapenburg 9, Tel. 807. Herdiqgh en Blanken, Hoogewoerd 171, T«502 De apotheek van het Ziekenfonds tot Hulp der Menschheid is steeds geopend, doch alleen voor leden van dit fonds. trie betrokkenen uit de 8 noordelijke pro vinciën, achten zich gedrongen om, met dringenden ernst, Uwe- Majesteit te ver zoeken het daarheen te» willen leiden, dat de inwerkingstelling der aangenomen Ta bakswet alsnog voor ten minste 2 jaren worde uitgesteld, aangezien bij de huidige malaise deze wet voor onze industrie de incest ernstige gevolgen moet hebben, daar zij do werkloosheid nog beduidend zal vorgrooten, groot nadeel zal toebren gen aan den Staat en do Gemeenten en een ramp zal zijn voot do betrokkenen bij deze industrie. Weinig ambitie. To Amersfoort i6 een Raadszetcl vacant door vertrek naar Den Haag van den. heer M. R. N. Oosterveen. Reeds driemaal heeft het Centraal' stembureau den opvolger of ficieel aangewezen, maar driemaal kwam een bedankje. Nummer vier verlaat de stad en nummer 5 en 6 hebben ook reeds te kennen gegeven geen mandaat to- zullen aanvaarden, zoodat de hoop gevestigd blijft op nummer?, den hekkesluiter van d« antirev. lijst. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau va» Van der Graaf en Co.'s Bureaux, voor den Handel zijn over dé afgeloopen week, eindigende' 13 April m Nederland uitgesproken 53 faillissemen ten tegen 34 faillissementen in dezefde week van heb vorige jaar. Van 1 Jan. tot en met 13 April 1922 767 faillissementen tegenover 563 over het zelfde tijdperk van het. vorige, jaar. Do Vrijheidsbond. Do Vrijheidsbond houdt zijn algemeene vergadering op Vrijdag 28 dezer des voor- middags half twaalf, in het Jaarbeursge bouw te Utrecht. Postverzending van uit het buitenland. Va.n welingelichte zijde wordt vernomen, dat maatregelen in voorbereiding zijn togen de verzendoinig per post, uit liet bui tenland naar Nederland, van gedrukte stukken, waarvan de ter postbezorging in het buit onland plaats vindt met het. doel om voordeel te trekken van het verschil tusschen de Nederlandsche posr,tarieven en de in het buitenland verschuldigde soor ten. Invoering- van deze maatregelen binnen enkele weken wordt waars ehijaiEjk geacht-. Betrokkenen zullen dus goed doen hier mede rekening te houden. Aan het bovenstaande kan nog worden toegevoegd, dat tegenwoordig het aantal bier te lande' uit liet buitenland ontvangen stukken dat der- naar het brritenlamd ver zonden© met meer dan, 10 millaoen per jaar overtreft, terwijl deze aantallen vroe ger altijd ongeveer gelijk waren. Dc nieuwe Katholieke partij. Vas Diaz meldt, „dïit bij de besprekin- g«n om tot overeenstemming te komen tus van de Nieuwe Katholieke partij voorlea- pijr geen resultaat is bereikt. Een voorstel. vesfe lig!.,gen wijziging op oen- nader overeen te komen punt van het program der R-K. Staats partij in overweging zou nemen, on om na- afloop van de verkiezingen de'kiesver- «enigingen te reorganiseeren, werd onaan nemelijk geacht. De totstandkoming van dien maatregel kon door de geraadpleeg de personen niet worden gewaarborgd, Bo vendien zou de Nieuwe Katholieke Partij 'daardoor op dc aanstaande verkiezingen geen invloed kunnen uitoefenen, noch eenige zekerheid verkrijgen, dat de eerste vier jaar rrmt, 'naar politieke richting re kening wordt gehouden. Het voorstel, door do Nieuwe Katholieke Partij her haald, om haar lijsten met die van den bond van R.-K. kiesvereenigingen te ver binden, werd niet in overweging genomen. De actie van de nieuwe partij wordt over het geheele land onafgebroken voortgezet' NEDERLAND—DENEMARKEN 2-0. In het Stadion te Amsterdam werd gis teren onder massale belangstelling de wedstrijd gespeeld tusschen de elftallen van Denemarken en Nederland. Tal van autoriteiten waren aanwezig. Beide elftallen stellen zich als volgt op: Den om arken. Frigast-Larsen Laursen Blicher Grotlian Berth Poul Jensen Joergersen, Pout Nielsen Kolkte Dannin O. Larsen Scheidsrechter: Hugo Meisl. Nederland. Mr. J. H. H. Kessler H. J. Kessler A. Groen, J. Bulder, H. J. Rodcrmond G. H. Hulsman, K v. Linge, H. Hordijk H. Denis A. Pelser H. v. Tilburg. Grensrechter voor Holland is J. H. G. Grootmeijer. Om 2.35 trapt Bulder voot do Hollan ders, die gekleed zijn in het bekende Oranje-shirt en, ter onderscheiding van de Deinen, voor ditmaal in zwarte paait alen verschijnen, a-f. De Denen heben den eer sten aanval doch Denis redt en geeft het leer naar voren, dat ten slotte bij Boelie beiaardt, deze zet flink voor waarna van lang© hard op doel schiet, ten slotte gaat de bal achter. Onze mannen pakken, ter stond flink aan en hebben het spel even in handen. De Denen zijn er nog niet geheel in, wat vooreerst 'n voordeel is omdat De- nis op de voor hem ongewone links achter plaats nog niet geheel thuis is. Onze mid- denlinie is echter geregeld in actie, vooral de spil van Linge weert zich goed en weet een Deenschen aanval onschadelijk te ma ken en den bal weg te koppen, die naar Dé Kessler gespeeld wordt. Diens overzet wordt door Boelie Kessler ingeloopen doch de Deensche achterhoede werkt corner. Larsen vangt den bah werkt weg doch Hordijk schiet schitterend van Hinken af stand, zonder resultaat. Na den uittrap krijgen we een Deenschen aanval te zien, dooh buitenspel van Lar sen, den Deën&chen linksbuiten, doet de zen te niet-. Dan komt het moment, een HoUandsche aanval, Bulder en Rodermond brengen op, Blicher mist en Rodermond loopt door en onhoudbaar voor den Deenschen doelman schiet onze rechthinner, den bal in het net. Er is diaa S minuten gespeeld. Holland leidt 1—0. Donderende toejuichingen begroeten dit onverwachte em spoedige succes. Het geeft onzen spelers moed. AI spoedig zitten wij weer voor Larsen doch thans gaat het le der van Rodcrmond's voet hoog over. De Denen appelleer en nogal eens ten onrech te wat den scheidsrechter koud laat. Het spel gaat snel van dod tot doel. Het eene oogenblik zien we van Tilburg een schot van Otto Larsen stoppen en wegwerken en direct daarna verloopt een Hollandsche aanval door buitenspel van onaen rechts buiten. In deze periode mist Denos nogal eens. Aan den anderen kant is ook de Deensche linksachter, Blicher; nogal onze ker. Langzamerhand komen de Denen er beter in en met mooi kort samenspel na deren zij dikwijls het Hollandsche doel. Doch onze middenlinie is overal. Dan is het v. Linge. dan Hulsman of Hordijk en in laatste instantie Pelser die de Deensche aanvallen onschadelijk maken. Als Boelie Kessler weer eens goed voorae t spelen Bul der en Rodermond goed door,, weer mist Blicher en Rodermond schiet weer in. Bul der is echter te veel doorgeloopén en staat buitenspel, zoo dat dit punt ongeldig wordt- verklaard. Thans komen dc Denen goed in den aan val. hun samenspel is heel goed! doch voor doel is hun schieten erbarmelijk slecht. In deze periode doet vooral Hulsman zich gel den. Na eenige Hollandsche aanvallen waarbij Boeide mist en Groen con moei lijke kans- naast schiet komt onder een regenbuitje de rust met IO voor Holland Om. 3.37 trappen de Denen af. Van Linge stuit dezen aanval, geeft over naar Groen, deze manoeuvreert handen den. laai. plaatst goed. Dé Kessler, die langs het lijntje snelt, zet goed voor, waarna Groen dë eer heeft de Hollandsche leading op 2O te brengen; cai z'n eerste internationale doelpunt noteert. Allés binnen de miauait. Het publiek is buiten zichzelf. De Denen kijken beteuterd, doch zijn te stoere jon gens om bij de pakken te gaan neerzit ten. Holland blijft in de meerderheid- een goed door Boelie ingegooiden bal kopt Ro dermond naast. Thans treedt de links achter der Denen op den voorgrond en be- heerseht hij de situatie volkomen, al laten ook de anderen zich niet onbetuigd. In deze periode mist Rodermond een pracht kans door overschieten. Onder gelijk op gaand spel verstrijkt de tijd! meer en meer. De Denen werken verwoed om een puntje, wat hun ook wel had toegekomen, wan neer hun schieten niet het zwakke punt ware geweest. Alsons horloge 4ü5 aan geeft blaast de Oostenrijksche scheidsrech ter, wiens leiding ons zeer wel kon beko ren, het eindsignaal. BUITENLAND. De Conferentie te Genua- Zaterdag hoeft tusschen de exports en do minister dor uit.noodigende mogendhe den, to Genua ne do Russen oen conferentie plaats gehad. In den loop van deze bespreking hebben de Russen zich uitermate onhebbelijk ge- fconnd. Voortdurend spraken zij over de noodzakelijkheid va.n het afschaffen van bet tsaristisch regiem ra «yer de gebeur- Ingezonden Mededeelingen coupé waren gesloten Gij zijt geïnfecteerd en komt mis- Rhftiipirnpn schien ziek thuis, neem direct de HUlUJullUUp teissen der bolschewistisch© revolutie; ze beklaagden zich over de anti-Bolschewis- tisch actie der Europeosche staten. Xloyd George, Sehazer ra Barthou héb ben meermalen op krachtige wijze de Rus sische chicanes onderbroken, omdat die kwesties niet op de dagorde voorkomen ra erop gewezen, dat de Russen te Genua te onderhandelen hebben op dra grond slag de beslissingen van Cannes. Voorts is er een sodrt ultimatum aan de Rusera gesteld, dat hun oplegt, een eind te maken aan hun totaal buitra het conferentieprogram staande redevoeringen en een duidelijk antwoord vraagt. Dit ultimatum wordt aan de „Nation Beige" nog gemeld, dat het ultimatum aan de Russen eveneens bevat' een ver plichting, om binnen de 48 uren de 68 milliard greote Russische schuld te erken nen, daar anders de onderhandelingen zul len afgebroken worden. Jaspar zou gezegd hebben: Ik geloof dat er met die mensehen niets te beginnen is. De EngeTschra meencn. dat Tschitsohe- rin alleen maar ten opzichte van Moskou zijn figuur wil redden ra dat de Russen deze week met fegemoetkoemrade voor stellen voor dra das zal komen. Ook de Paasehdagen zijn voor de con- foreerenden geen tijdperk van rust geweest. Greote opschudding is er in de Entente- kringen gewekt, door era- verdrag tus schen Duifcschland en Rusland dat op Paasch-Zondag te Rapallo gesloten is. Het verdrag komt vrijwel hierop neer, dat de beide mogendheden een streep door het verleden halen ra dra grondslag trachten te leggen voor een gemeenschap pelijk herstel der onderlinge diplomatieke en commercieele vc-rkcmdingen. In geallieerde kringen werd de totstand koming van era Duitseh-Russisch politiek accoord ongunstig ontvangen. De eerste indruk, dien men krijgt, is, dat Duitsch- land door deze geïsoleerde actie pressie wil uitoefenen op de andere mogendheden ten aanzien van haar houding in de Rus sische aa-ngelegenhedra. Maar, wel verre van haar doel te be reiken, zoo meldt „Hpvas", zal deze ma noeuvre do geallieerden nog versterken -noq epuepjDTLttfe no oSviqoizjooA op ui ding, die zij aangenomen hébben. Bovendien merkt men op, dat het Duitsche rijk niet do aangewezen mogend heid is om 't initiatief tot een dergelijke overeenkomst te nemen en aan andere mogendheden haar gedragslijn 6chijnt te willen voorschrijven. De leiders der delegaties van Italië, Groot-Britannië,, Japan, België en Frank rijk zijn om 5 uur 's namiddags onder voorzitterschap van den Italiaansehen minister-president, Facta, bijeengekomen. Het verdrag is gistermorgen half elf geteokend. De Dtiit-schers hebben, als de gevolgen der ontstemming hen niet scha den, oen groot sueees behaald. Zij hebben niets prijsgegeven, omdat' als de anderen niets bereiken zij toeh ook niets krijgen, terwijl zij nu zeker zijn in alle resultaten der anderen te dralen. De Iers che toestanden. De conferentie te Dublin tusschen Grif fith en "Collins, als. vertegenwoordigers der vooro-opige regeering en De Valera ra Brughas als vertegenwoordigers dor repu blikeinen, welke was bijeengeroepen door dra aartsbisschop van Dublin ra den bur gemeester die stad, beeft niot tot overeen stem mins: geleid, zoo meld, een draadloos uit Londen. De mededeeling, "welke in verband met deze zitting werd openbaar gemaakt, be vatte eveneens, de aankondiging, dat dë conferentie Woensdag a.s. wederom zal bijeenkomen met da bijvoeging, dat het dë ernstige wenecb der beide aan de confe rentie doelnëlende partiira is, dat er geen openbare meetings zullen worden gehou den, om de conferentie te beïnvloeden. De houdingl der rebellen tegenover deze plechtige verklaring bleek enkele uren na de conefrentie, toen te middenacht afdee- lingen 'gewapende rebellen, zoo als gemeld, vier gcrechtgeboitwra te Dublin bezettra. Zaterdag zijn gewapende postra aan allo ingangen ge plaatst-, terwijl zich burnen era bezittng van verscheidene honderd man bevind. Een bericht, volgens hetwelk Zon dagavond te Dublin een aanslag op' Mi chael Collins heeft plaats_ gehad, heeft te Londen groot© opschudding veroorzaakt. De aanslag geschiedde op bet ©ogenblik, dat hij met een vriend terugkeerde van Naak in het graafschap Kildare, waar hij era rede- had gehouden. Storm. Men meldt uit Londen: Sinds Goeden Vrijdag heeft er ran ver schrikkelijke storm gewoed in het Engcl- kche Kanaal en in het, Kanaal van Bristol. Op somlige oogenblikken was de wind zoo eterlc. dat de snelheid van dra orkaan tusschra de 60 a 80 mijlen per uur werd geschat. De reddingsbooten moesten her haaldelijk uitvaren naar schepen, die om assistentie seinden. Do toestand van Lcnin. Wolff seint uit Berlijn: Professor Bor- cbardt, directeur van do chirurgische af- deeling van het ziekenhuis te Moabit is naar Moskou ontboden om Lrain te ope- reeren teneinde een kogel weg t© nomen,. Te Dusseldorf heeft in de Keulscke straat in een metaalfabriek van de Phoe nix een acetyleen-ontploffing plaat© ge had. Dertien arbeiders zijn zwaar gewond, vier hunner zullen er het leven wél niet af brengen. men. dien hij in 1918 in den schouder gekregen heeft bij den aanslag van dra student Kaplan. Volgens professor Klemperer lijdt Le nin aan zenuwoverspanning. Era organi sche ziekte constateerde deze profeseoT niet. KERK EN SCHOOL NED. HERV. KERK. Beroepen. Te Spannum c.a.: Dr. B. van Meer. te Apeldoorn; te Zuid-Zijp© (N.-H.): D. Bakker te Akersloot; te Wateringen: Dr. C. Verloop te Zoelmo'nd. Aangenomen. Naar Roosendaal: Joh. 0. Jansen to Zundert. Bedankt. Voor Baambrugge: A. Meijors, te Woubrugge. GEREF. KERKEN. Tweetal. Te Maassluis (B.)H. Brouwer H.Mzn. te Heemstede en E. J. Wientjee te Ouds hoorn; te Delft (3e pred. plaats): A. M. Boeijin- ga te Sassenheim en' H. A. Munnik te Zwolle. Beroepen. Te Herwijnen (2de maal)R. Brouwer te Baarland; te Amsterdam (voor de Zending onder de Joden): W. J. J. Volders te RottevaJle. Aangenomen. Naar Hasselt: C. J. de Kruijter te Alblasserdaon. Bedankt. Voor Marrum (Pr.): J. Gootjes te Suawoude; voor N. Weerdinge: G. Huemann te Bunde (Ooet-Frieeland.) CHR. GEREF. KERK. Beroepen. Te LiaseG. Salomons te Bussum. Bedankt. Voor Bruinissc: D. C. Overduin. te Rotterdam. Ds. J. de Bruin hoopt Zondag 30 April a.s. afscheid te nemen van de Chr. Geref. Ge meente te Broek op Langondijk en Zondag 14 Mei d.a.v. des namiddags intrede te doen te Maassluis, na des morgens bevestigd te zijn door Ds J. B. G. Croes. van IJmuidcn. Ds. G. Gorié te Bergentherm, die 5 April ofrvol emeritaat ontving, hoopt 30 April van de Geref. Kerk aldaar afscheid te nemen. Hij denkt zich metterwoon te Vriezenveen te vestigen, ten einde do vacante Gemeente aldaar, zooveel hij kan, van dienst te kunnen zijn. Ds. J. Mulder te Schiedam hoopt Zondag 7 Mei a.s. afscheid te nemen van de Geref. Kerk aldaar en Dinsdag 23 Mei d.a.v. zijn in trede te doen bij de Geref. Kerk te Leeuwar den, na bevestigd! te zijn door Dr. W. A. van Es, van Leeuwarden. Git. Gerei. Kerk. De Part. Synode van het Zuiden der Chr: Geref. Kerk wordt Woensdag 31 Mei te Rotter dam geh ouden. Naar Amerika. Naar de „Heraut" méldt, zullen Prof. H. H. Kuyper en Dr. V. Hepp het woord voeren op hot jaarlijksch. Zendingsfeoat te Grand Rapid9 (Noord-Amerika.) Fransch op do lagere school. Aan het slot van' een artikel over bovenstaand onderwerp in de „Rotterdammer" schrijft de heer v. Z(wiefcen) do B(lom) het volgende: le. Afschaffing van het Franech beteekent volstrekt niét: „neerhaling naar 't laagste." 2e. Het beteekent: grondiger onderwijs in do Holï. vakken, wat het voortgezet onderwijs ten goede komt, waar men dan moer uren aan de vreemde talen kan wijden. 3e. Het beteekent ook: voorkomen van gewel dig tykrvcnnorsen, omdat 4e. Het Fransch voor gemiddeld bevolkte klassen, en voor het gemiddelde kind te moei lijk is,, wat uit het volgende blijken kan: a. dat het bij het huiswerk donrrn'-ert; b. cTat bij dit vak het eerst leerlingen moeten uitvallen; c. dot het meer dan andere vakken aanleiding geeft tot druk op den geest dér klas; <L dat de tijd en de zorg. door leerl. en ond. er aan, gewijd, in volstrekte wanverhouding staan tot het te verkrijgen resultaat. Rekenen we con schooljaar op 42 weken. Er wordt gedurende vier jaar 4, gewoonlijk 5 lessen per week in. gegeven,, is gemiddeld 41. Dit maakt 4 maal 42 maal 43 les is 756 lea sen. Voeg hierbij dé moeite van. correctie en het vele huiswerk er voor,, en mij dunkt, de rekening ia wel gemaakt. Bond van Ned. Predikanten. Op. de vijfde algemeene vergadering van den Bond van Nederïandeche Predikanten op Maan dag 24 April te Utrecht te houden, zal het hoofdbestuur een motie voorstellen, waarin o.a. wordt verklaard, dat zoo spoedig mogelijk moet worden ingevoerd een verplichte pensioenrege ling. met tegemoetkomende bepalingen voor de onderen en een afzonderlijke voorziening in den nood der huidige emeriti en weduwen. Verder wordt verlangd, dat vanwege de" po- eitï© van> dén Eond! in het kerkelijk en maat schappelijk loven, moet worden vastgehouden aan den gestelden eisch van; georganiseerd over leg, met name tegenover kerkelijke besturen en colleges. Yi8scherij-examens. De centrale commieme voor vifrseherij-exaF mens zal. aanvangende 4 Mei. zitting houden te 's-Gravenhage. Aanmelding voor 24 April bij den voorzitter dér commissie, dén heer A. M. van Roosendaal. Prinsegracht 4. 's-Gravenhage. Ds. W. F. A. Windrel. Ds. W. F. A. Winckel, pred. der Geref. Kerk van Sloterdijk, die Febr. j.l. 70 jaar werd, heeft aan zijn kerkeraad medegedeeld, dat hij op da e.v. vergadering van de classis Amster dam emeritaat zal aanvragen tegen 1 Oct. aa. Naar Hongarije. Prof. Honig deelt in de „Bazuin" mede: De hoogleeraren Bouwman. Grosheide en Heekstra en de predikanten Dr. Keizer en Dr. B. Wielenga vertrekken a.s. Maandag naar Hon garije. In overleg met enkele hooggeschatte broeders in dat land zullen ze verschalende conferenties bijwonen on enkele onderwerpen inleiden. Dezf rei6 wordt daardoor van veel gewicht en kan voor de herleving van het Calvinisme van be- teekenis zijn. Schoolgeldheüing. Op twee door een gemeentebestuur gestelde vragen: Sj oi voor 9-jarige ulo-echelen het hoogere schoolgeld ook moet worden betaald door de ouders van leerlingen, die in de eerste zeven klassen gewoon lager onderwijs genieten. b. of onder „ouders" in art. 62 der La^er Onderwijswet 1920 b.v. ook een stiefvader is begrepen, heeft de minister van Onderwijs het volgende geantwoord: De genoemde figuur „oen 9-jarige U.L.O.- achool" ie niet in overeenstemming met do La-» ger Onderwijswet 192Ó. Heeft de vraag betrek* king op twee scholen, genoemd in art. 3, eerste lid onder a en c dier wet n.l. voor gewoon lager onderwijs, en voor uitgebreid lager onderwijs, dan is hst schoolgeld voor elk dier scholen ver schillend geregeld. Heeft de vraag echter bej trekking op een oude uJ.o. of een oude m.u.l.o. school als bedoeld in art. 193, tweede lid dier wet, dan moet, daar zij de oude u.l.o. school doet terugvallen bij het gewoon onderwijs en de oude m.uj.o. school op één lijn stelt met de nieuwe u.l.o. school voor alle klassen der oude u.l.o. school het schoolgeld geheven worden, dat voor* geschreven ie voor de gewone lagere school en voor alle klassen der oude m.u.l.o. school het schoolgeld, dat de wet voorschrijft voor de nieu we u.l.o. school. Het begrip „ouders", bedoeld in art. 62 der Lager Onderwijswet 1920 moet ruim worden ops gevat, zoodat daaronder ook vallen de verzoi* gers van de schoolgaande kinderen. Hieruit volgt, dat. indien voogden of stiefra^ ders tevens verzorgers van de kinderen zijn. zij volgenB voormeld artikel in de heffing moeten worden betrokken. Van boom tot krant in 33 nur. Om vast te stellen, hoeveel tijd er noodig is, om een boomstam in oen krant te veranderen heeft de eigenaar van een papierfabriek in den Harte een interessante proef genomen. Naar in een Duitsch vakblad wordt medegedeeld, liet hij 's morgene om 7 n. 35 in een boech op kor» ten afstand van zijn fabriek drie boomen vel len. Nadat de schors was verwijderd werden die drie stammen onmiddellijk naar de fabriek gebracht, waar zij zoo snel in vloeibare hout- massa veranderd werden, dat reeds om 9 u. 33 de eerste rol drukpapier uit de machine kwam. Sedert het vellen van de boomen waren dus ter vervaardiging van het papier 2 uren en 4 mi-* nu ten verloopen. De rol' papier werd per auto naar de drukkerij van een dagblad, op een af-» stand van 4 kilometer, gebracht. Om 11 uur 'b morgens kon de, op dit papier gedrukte krant al op straat worden verkocht. In den tijd van 3 uur 25 minuten kon mm dus het publiek do nieuwste berichten te le /en geven op papier van boomen, op welks takken de vogels '6 morgens nog hun liederen hadden gezongen. De Unie „Een schcol met den Bijbel". In bet Jaarbeursgebouw te Utrecht werd. heden de jaarvergadering gehouden van De Unie „Een school met den Bijbel". In do middagvergadering werd dooy D s. Thoia 6 van Leidra een rede gehouden over „De roeping op 6chool' van de(n) Chr. Opderwijzer(es)". Spr. begint met te wijzen op de pacifica tie die wij gekregen hebben. De vTede is geteekend! Ons past- groo- te dank bij 't draken aan de worsteling en aan. de worstelaars, die veer dien vrede hebben gevechten. Maar dit beteekent niet, dat alles nu voor dra wind zal gaan. Met. name de onderwijzenden moehji in het geweer worden geroepen. Voor hen. ra du8 voor ons, ie de strijd niet uit! Dë strijd om bet kind der Kerk. het kind. van. Holland tegen de booze geesten. In dien geestelijken strijd sta de Chr. onderwijzer (es) in de voorste rijen. Hunner is pra heerlijke, huiveringwek kende roeping; vorming van het zaad der Kerk tot menschen, die zoo toegerust zijn, dat zij God in heel hun leven kunnen ken nen en verheerlijken. De studie is noodzakelijk, maar niet voldoende. Ze moeten den volksziel tref fen: Zij moeten het kind moken weerbaar ra" nuttig voor zijn tijd. Daarom moeten ze zelf kinderen huns ti-jds wezen en zoo moet het kind' monsoh worden,, menseh Gods! Daarom moet dr onderwijzer (es) bet woord' God's naar 't; kind uitdragen, dat woord zelf kennen, zich daarin dompelend. Zij moetc-n de la.mp van het woord hou den boven alle Teven. Spr. wijst op het. groot© gewicht van een uitnemende opleiding^ De onderwijzenden moeten zich wetra en voelra organen van Jezus Christns. die zegt. fet het kind: ..Geef mij irw hart." De ouders vertrouwen- de gedoopte schatten hun toe. Daarom moeten-zij goe de bidders en bidsters. zijn. -Niet alleen technici, maar ook herders echte herders, niet een herdershart Onderherders van Jezus, die het kind op Zijn. schoot nam. Die het kind wiet uit de verte toesprak Het kind moeien ze een, kind wezen ra liefhebben met de liefde van Christus. En. kerk vast zijn en juisf daarom ont plooien de banier van hef geloof der alge meene Christelijke Kerk. Spr. eindigt met te wijzen op het ver band tusschen deze dingen en de Unie ..Era school met. den Biihel". en spoort haar aan om tot- Gods eer ra tot zijnen zegen "vain Kerk en volk nog vele. vele jaroii (Je plae+s m het hart van hef. Chris- tenvollc fe bevaren wit véo.rt zetten haar heil ij? verb. VOORSCHOTEN. -_a Zondagmorgen had nabij de halte „Zïïvei-fabriek" alhier een ongeluk plaats, dat gelukkig goed afliep. De hoer B. en echtgenoot© mot. hun 2 kin-» deren kwamen van de richting Leidon fietsen;' r.abij genoemde halte moest men uitwijken voor een auto. doch tegelijkertijd kwnm van Voor* schoten, do tram van half twaalf. Mevrouw B.- reod hij het uitwijken tegen de traan aan, met het gevolg dat zij door den schok op den weg geworpen werd. Bewusteloos bij. den heer Diep»

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 2