DagbSad voor Leiden en Omstreken. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN PER KWARTAAL 12.50 PER WEEK 10.19 FRANCO PER POST PER KWARTAAL 12.90 3de JAARGANG. - DINSDAG 18 APRIL 1922 - No. 616 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden - Tel. Int. 1278 - Postrekening 58936 ADVERTENTIE-PRIJS, PER GEWONE REGEL B f<J.22i DES ZATERDAGS B s 10.30 1 INGEZONDEN RECLAMES DUBB*7'. TA RIEK KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 30 woorden 50 cent; Zaterdags 75 cent bij vooruitbetaling. V Het maatschappelijk vraagstuk. In zijn Donderdag gehouden Deputaten- rede, werd door den heer Colijn met nar druk betoogd, dat voertgaand verzet te gen het, kernbeginsel der Revolutie: de eouvereiniteit van den mensch, met zijn twee polen van ongebonden vrijheid en dwang, onze roeping blijft. Een verzet dat niet alleen in negatie kraoht moet zoeken, maar dat den Cal- rinistischen grondslag voor Staatsrecht en Staatkunde naar veren brengt. Uit dat beginsel volgt voor het maat schappelijk levensterrein zoowel een be grenzing van de Staatsmacht als een limiteering van het individueel goeddunken. Evenals vroeger tegenover de Caesaropapie handhaven wij ook te genover het modem staatsalvermogen het beginsel van souvereiniteit in eigen kring. Met deze formule alleen, worden intus- schen geen vraagstukken tot practische oplossing gebracht. Ze doet niet anders dan een richting aangeven. Maar dat is dan ook noodzakelijk. Reeds in 1918, teen het einde van den schoolstrijd in het zioht kwam, werd er door Dr. Kuyper op gewezen, dat als het meest klemmende, meest principieele vraagstuk, dat thans onder de oogen te zien was, genoemd moest worden: het so ciale arbeidsbelang thans in harmonie te brengen met. de antirevolutionaire poli tiek. Aan de sociale wetgeving, ja meer nog aan het sociale leven, moest naar Dr. Kuypers woord, thans krachtige en zelf standige leiding werden gegeven in anti revolutionairen zin; dat is in de rich ling van ons grondbeginsel. Dit beginsel keert zich tegen een indi vidualisme dat in anarchie ontaardt, maar komt evenzeer op tegen een staatsalver mogen dat. op het maatschappelijk levens terrein onbeperkt heerschen wil. Als middel om aan beide uitersten te ontkomen, moet daarom, waar regeling van maatschappelijke belangen niet uit blijven, kan, zelfbestuur naar voren worden gebracht. De toepassing van dit beginsel, zoo be toogde verder de heer Colijn, is onver mijdelijk om ernstige onheilen af te wenden. In de eerste plaats om te voorkomen, dat ons volk op sociaal gebied de slaaf wordt van de zich in handen van een be paalde groep bevindende staatsalmacht; en het gevaar bestaat, dat op den duur een vernietiging van de mon digheid van arbeidere en werkgevers het. gevolg moet zijn van deze ontwikke ling en dat een nieuwe oligarchie staat ge boren te worden, die bij ons, over ons en zonder ons heers cht; een nieuw ab solutisme, met dit verschil alleen, dat het veel moeilijker is ter zijde te stellen dan dat der despoten van oude, omdat het een duizendkoppig monster is dat, wat men ook doe, altijd de neiging heeft om weer aan te groeien. In de tweede plaats is beperking der bu reaucratie op dit terrein noodig, omdat hierin een der weinige effectieve middelen gelegen is om te komen tot werkelijk in grijpende bezuiniging van de Staatsuitga ven. Nadat deze gedachte nader was uitge werkt, verklaarde de heer Colijn, dat wij ons niet tegen de maatregelen als zooda nig, die sinds den aanvang dezer eeuw ge nomen werden, verzetten. Integendeel, we juichen ze toe. Maar we willen tegelijkertijd aan onze ingeboren zucht naar zelfbestuur de gele genheid tot ontwikkeling niet ontnemen. Dat aloude recht, ingeworteld in ene volksleven en ondanks verdrukking nog niet dood, willen we weer effectief maken en zoo den invloed van een Calvinistisch staatkundig beginsel op ons volksleven weer versberken. chis dunkt hier is een woord gespro ken geheel overeenkomstig onze beginse len,' maar ook geheel naar het hart van ons Anti-Revolutionaire volk. Een leider die met vaste hand in deze richting stuurt,zal ons volk gaarne volgen. STADSNIEUWS. Prov. Bondsdag Ned. Jong. Verb. Gisteren werd in de feestelijk versierde zaal der „Graanbeurs" de Provinciale Bondsdag van 't Nederl. Jongelrngs Ver bond gehouden. De zaal was geheel ge vuld. Op 't met. palmen versierde podium waren de vaandels der 2 Ioidsohe N. J. V. afdeelingen „Uw Bewaarder zal niet slui meren" en „Dient den Heer" opgesteld. Te ruil 10 uur opende de Voorzitter, de Heer Hogerweg van Den Haag, na 't zingen vain Ps. 89 vers 1 en 2, de verga dering met gebed, waarna een kort ern stig woord werd gesproken naar aanlei ding van JLmc. 21 't 1ste gedeelte. De Voorzitter riep allen aanwezigen een har telijk welkom toe en wenschte allen een goeden dag. Spr. vestigde er nog de aandacht op, dat de bedoeling der Prov. Commissie is, 't provinciale bondsleven in Z.-Holland krachtig te ontwikkelen, waarna de heer Seis van Vlaardingen als secretaris 't jaarverslag over de werkzaamheden in 't afgeloopen jaar uitbrengt, even den Bondsdag te Rotterdam en de districtsver gaderingen te Gouda en Dordrecht in her innering brengend. De penningmeester, do heer Ver schoor van Sassenheim, geeft vervol gens een overzicht der uitgaven en in komsten over het afgeloopen jaar. Er bleek een batig saldo van ruim f 40 te zijn. Mej. M. J. van den Berg van Utrecht bracht eenige zeer goed gezongen liederen ten gehoor©, waarna de heer R. van Gelder van Den Haag een refe- raat hield over 'fc onderwerp „de opvoe dende kracht der C. J. M. V. Padvinderij. Na den stand van 't pad vinders werk in 't N. J. V. (op 't oogenblik zijn er 9 afdee lingen met. O. J. M. V. padvinderij) even te hebben overzien, wees spr. op de op voedende kracht der C. J. M. V. padvinde rij. De hoofdgedachte dezer padvinderij is den jongens iets goeds te kunnen geven voor hun later leven en hun te leeren on der alle omstandigheden zich te kunnen beheerechen, zoodat ze in staat zijp later hun plicht te doen. De C. J. M. V. padvin derij is in vrijheid geboren en in bepaalde banen geleid. De leider in den pad vinderstroep is de man waan alles van af hangt. De C. J. M. Y. padvinderij heeft 4 zijdi- ge ontwikkeling n.l. geestelijk, verstande lijk, lichamelijk, maatschappelijk. De geestelijke staat echter voorop. 't Hoofddoel der C. J. M. Y. padvinderij is, de jongens 't pad te doen vinden, dat leidt naar de eeuwige jeugd; 't smalle pad naar Boven. 't C. J. M. V. padvinderslied, waarmede spr. zijn referaat besloot, vertolkt 't C. J. M. V. padvinders doel. Van 1214 uur tot 2 uur was er gelegen heid tot koffiedrinken, waarbij de gasten- een luch werd aangeboden in 't Wijkge- bouw „Levendaal" door de 'Comm. van Drankbestrijding Sectie Leiden. De middagvergadering werd geopend met 't spontaan aangeheven bondslied, dat altijd weer nieuw is en zooveel bezieling 6chenkt. Mej. Yan den Berg, gaf nog eeni ge mooie zangnummers ten beste, waarna de heer Klootwijk van Rotterdam sprak over: „Zakelijke functies in onze afdeelin gsbesturen". Als de 2 zakelijke functies beschouwde spr. die van secretaris en penningmees ter, In een C. J. M. V. moeten er altijd en kelen zijn, die het zaikelijke werk opknap pen, en dit met liefde doen, hoewel zij om 't zakelijke, 't geestelijke werk in geen ge val mogen vergeten. De grootste moeilikheden voor secr. en penningm. werden door hem naar voren gebracht. Dit zeer verdienstelijke referaat oogstte een warm applaus. De gehouden stemming had tot resul taat 'dat de 3 aftr. bestuursleden met een overweldigende meerderheid werden her kozen. Na nog enkele muziek- eir zangnummers bedankte de Voorzitter der Leidsche afdee lingen, Mej. Van der Berg en verder© me dewerkenden ^respectievelijk voor de ont vangst en de medewerking. Na een laatste opwekking, tot Z.-Hol land om in grooten getale naar den groo- ten Bondsdag te gaan, gaf de voorzitter 't woord aan Ds. I. Voorsteegh van Kat wijk aan Zee, die een kort, ernstig slot woord sprak, waarna deze zeer goed ge slaagde Prov. Bondsdag werd beëindigd met gobed. Verlaging electriciteitstariel. De Haagscho Ct. meldt, dat in de eer ste dagen van Mei het electriciteitstarief zal worden verlaagd, waarbij blijft be staan, het speciale rabat voer groote stroomverbruikers. Wanneer volgt Leiden? Koninkl. Ned. Groïsmederl» In de Zaterdag alhier gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der Kon. Ned, Grofsmederij, op het Kantoor der Fabriek, werd door de Directie verslag uitgebracht over het bedrijf gedurende het jaar 2921, waaraaü wij het volgendo ontleenen Uitgevoerd aan verschillende orders werd vcor een bedrag van f 2.038.647.47 tegen f 2.432.196.59$, f 1.858.958.64$ en I 1372,582,15$ in 1920, 1919 en 1918. Het voordeelig saldo der fabricage-rekenmg, de z.g. bruto winst, bedraagt f 691.934.55$. De balanswaarde der terreinen, gebouwen, werktuigen, gereedschappen, enz. bedroeg op ultimo 1920 f 343.649.46, terwijl in 1921 werd aangeschaft voor f 39.914.52; to zamen ,f 383.563.98. Buiten gebruik werd gestold voor een balanswaarde per nlt. 1920 van f 2080. Blijft f 381.483.98. Voorgesteld werd op dit bedrag een afschrij ving te doen van f 48.419.67, waardoor de ba^ lanswaardo zal worden teruggebracht tot f 333.064.31; tegenover een taxatiewaarde (naar het sedert 1903 gevolgde stelsel) van f 413800.16 Na aftrek van deze afschrijving, van de kos ten van pensioenen ongevallenverzekering, enz. en na toevoeging van een voordeelig saldo ad f 32.166.67 der interest-rekening en f 6157.46 koerswinst op effecten, bleef dus een bedrag van f 643.376.41$ over, zoodat met inbegrip van het onverdeeld gebleven dividend a.o. po. ad f 4179.00$ een bedrag van f 647.555.42 be schikbaar bleef ter verdeeling. Besloten werd hiervan een bedrag van f 500.000 onverdeeld te laten en daarvan f 400,000 toe te kennen aan hét in 1919 door de algemoene vergadering gecreëerde „Vernieu wingsfonds" en wederom f 100.000 te boeken op het hoofd: „Reserve voor de belangen van het Personeel". Als dividend werd 16 pet. uit* gekeerd, waarna f 2258.47 als onverdeeld divi dend op nieuwe rekening overgaat. (Vorig jaar 14 pet.) Van de obligatieleeningen, groot f 150.000 en f300.000, waarvan nog in omloop f45.000 en f 174.000, werden 5 resp. 6 obligaties ter algen meene vergadering uitgeloot. De periodiek aftredende Commissaris de heer B. J. M. Haitink, werd herkozen. Verder werd het bestuur gemachtigd, zoodra hot den tijd gekomen acht van do reserve voor de belangen van het personeel oen bedrag van f 100.000 in eigendom af te staan aan het te vormen pensioenfonds. De staking bij de Katoen-Maatschappij. Naar wij uit goede bron vernemen is door den EdelAcht.b, heer burgemeester de Gijzelaar aan de besturen der vier organi saties van textielarbeiders, wier leden bij de staking bij de firma Driessen betrok ken zijn een schrijven gericht, waarin hij. den besturen voorstelt een commissie te benoemen, om met hem in deze stakings- quaestie bemiddelend op te treden. Het antwoord der organisatiebesturen wordt nog afgewacht. Gistermiddag is een agent van politie, die uitgezonden was, naar de Kraaierstraat, waar van verschillende bowoners geklaagd hadden over het gedrag van omwonenden, door de ongunstig bekend 6taande Gebr. K. uit de Havenstraat De heeren K. daagden den agent uit, gooiden zijn fiets op den grond en kozen, toen de man zijn revolver trok het hazenpad, om vanuit hun woning hem met pannen, tegels en andere pw jectielen te bestooken. Ook dit offensief werd gestaakt, toen eenige assistentie voor den agent kwam opdagen. De zaak is in onderzoek. Zondag zijn hier ter stede aangehouden 2 minderjarige jongelui: eon jongen van 17 on een meisje van 14 jaar, die in een logement al hier hun verblijf hielden. Ze gaven zich uit voor broer en zuster, ter wijl de jongen voorwendde violist te zijn in een der bioscopen alhier. Het bleek echter, dat beiden de ouderlijke woning te Rotterdam waren ontvlucht, daar een fiets hadden gehuurd en die te Kawijk verduid terd. Van eenige verwantschap is natuurlijk geen sprake! Beiden zijn ter beschikking gesteld van den burgemeester van Katwijk aan Zee. In den nacht van Zondag op Maandag zijn in een café aan den Oude Singel 2 ruiten inge gooid. De daders zijn hekend. Gedurende de beide Paaschdagen. waaide er een felle koude wind? die menigeen in zomercostuum gestoken, deed huiveren langs den weg. Niettegenstaande het koude weer is er de beide dagen veel gereisd. Vooral den 2en Paaschdag hebben, do bloemenveldon veel bezoek van fietsers gehad. Men zag ze met kleurige slingers en bosjes hyacinthen en narcissen op de fiets gebonden, de stad binnenrijden; soms aan heele clubjes. Ook verschillende Auto's waren kleurig versierd en hadden een feestelijk aanzien. Of het den fietsers zal meegevallen zijn, met den feilen wind, die vooral op de vlakte buitengewoon sterk was, valt te betwijfelen. De jeugd kent echter, wanneer het op uitgaan aankomt, geen vermoeidheid blijkbaar! Et valt niet te klagen dat voor den nood in Rusland niet veel en velerlei woTdt gedaan, in onze stad. Thans heeft de onderafdeeling van den Chr. Best. Bond „Na arbeid kunst" het plan gevormd een uitvoering te organi- seereu ten bate van het noodlijdende Rus sische volk. Het Mannenkoor zal a.s. Vrijdag in de Stadsgehoorzaal voor het eerst eene open bare uitvoeringgeven. Wij wekken gaarne tot bijwoning op! Niet alleen steunt men hiermee het in groote ellende verkeerend Russische volk, maar men lean tevens met het nieuwe zangkoor kennis maken en nagaan hoever de bekwame directeur, do heer A. Teljeur, het koor gebracht heeft. Voor bijzonderheden verwijzen we naar do in dit nummeir voorkomende adverten tie! De afd. Leiden van „Patrimonium" zal a.s. Maandag een Leden-Vergadering houden. Op de agenda komt o.m. voor een inleiding van den heer J. E. van den Ouweelen over het onderwerp: „Hct_loon- vraagstuk bezien in het licht der Schrift." Schippersbeurzen. Naar de Stand, meldt, heeft de Prot. Chr. Schippersbond de bestaande schip- persbeurzen, door het rijk opgeheven, voor een groot, gedeelte overgenomen en de scbeepsbevrachting zal op dezelfde wijze, doch nu in eigen beheer, worden voortge zet. Aan het Zoeklicht. Leiden, 18 April 1922. Wat een droeve donkere paaschdagen moeten dat voor vele gezinnen geweest zijn. Ik zag ze bij tientallen over de straten wankelen, de kroegbezoekers, die hun zuur verdiende geld in de kroeg brachten en de ellende die ze daarvoor kochten mee naar huis sleepten, voor vrouw en kroost Is heb me geërgerd over die menschep die zoo het Paaschfeest meenden te moe ten vieren. Maar ik heb me ook afgevraagd of ons Gemeentebestuur geen maatregelen kan nemen om althans dergelijke dagen de drink-geleg-enhedendie in vele gezinnen in Leiden ©venwel lijden brengen als vroe ger do Spanjaarden, althans een deel van den dag te sluiten. Als ik mij niet- vergis is bij den Raad een verzoek ingediend om maatregelen in deze richting te nemen. Van een in meerderheid rechtsche, van van een sociaal voelende Gemeenteraad als de onze kan dunkt me niet anders dan inwilliging van het verzoek worden ver wacht. Mijns inziens ligt hier voor de Over heid een zeer duidelijk aangewezen taak. OBSERVATOR. Het ligt in het voornemen om Ion aan zien van deze beurzen samenwerking te zoeken met de andere bestaande organi saties. Het reparatie-huwelijk, Te Rotterdam zijn deze weel? voor 't eerst sinds de nieuwe wet, gescheiden echt- genooten in den echt verbondon. Het be trokken paar kwam na een scheiding van 10 jaar weer bij elkaar. Als in zoo menig opzicht, spannen ook wij hier wederom de kroon, zegt het V ad. Hier zijn reeds 7 paren weer „ge repareerd", zooals men ten stadhui ze zegt en het achtste nog deze maand de re paratie ondergaan. Wij herinneren er aan. dat. de nieuwe wet dateert van 18 Februari 1922, dat ze 21 Maart in werking trad en van 25 Maart af de afkondiging kon ges,-bieden. Men zou uit de Haagsche statistiek zeg gen, dat Minister Heemskerk wel in een gevoelde behoefte heeft voorzien. Onder onze paren zijn er twee, die na 18 en 17 jaar not besluit van hereeniging kwamen. Successie-rechten De minister van Financiën heeft de aandacht van den minister van Binnen- landsche Zaken er op gevestigd, dat door burgemeesters, in de door hen ten kantore van de ontvangers der successierechten in gediende maandelijksche sterflijsten, her haaldelijk overledenen onvermogend wor den verklaard, terwijl nit een in ges field onderzoek nader blijkt, dat van de nala tenschappen dier personen successierecht, somtijds zelfs tot een aanmerkelijk bedrag verschuldigd is. In dergelijke gevallen is meermalen ge bleken, dat onroerend goed in de woon plaats der overledenen is nagelaten. Dat een handelwijs als hiervoor om schreven nadeelige gevolgen voor 'sRiiks schatkist kan hebben, behoeft, gelijk laatstgenoemde Minister opmerkt, geen nader betoog. Do minister heeft, daarom den burge meesters doen wijzen op de noodzakelijk heid dat in het. vervolg geen vermelding van onvermogen op de maandelijksche sterflijst plaats vindt „indien de waar schijnlijkheid van dat onvermogen niet geacht kan worden aannemelijk te ziin.,r De Tabakswet Het Verbond van Vereonigingen van Si garenfabrikanten en de Ned. Bond van Si garenwinkeliers vereeuigingen hebben het volgende telegram aan H. M. de Koningin gezonden: Ondergeteekenden, vertogenvoordigende het ovongroote deel der bii de tabaksin du s- FEUILLE rON. IN BANGE DAGEN. Verhaal uit 1870. 83) Vele weken waren verloopen, voordait mijne ziel haar evenwicht herkregen had, en toen ik Leo allereerst mijn plan mede deelde om naar mijn beste vermogen een kort overzicht to geven van hetgeen wij ondervonden hadden, trachtte, hij mij van mijn voornemen af te brengen, uit vrees dat het uitpluizen van die gebeurtenissen mij te veel zou aangrijpen. Ik antwoord de, dat het mij juist eene verlichting zijn zou op die wijze den gedachten lucht te ge ven, die mij wakend en slapend bestorm den en zicdi nooit lieten verdrijven, maar waarover ik ma het vertrek van August met niemand spreken wilde. Wij waren overeengekomen, dat wij nooit in Nina's tegenwoordigheid over die donkere dagen spréken zouden, behalve wanneer zij er zelve over begon. Dat ge beurde slechts zelden. Wel spraken wij dikwijls mét eerbied en liefde over do ge liefde afgestorvenen, die, hoewel niet moer in on-s midden, een deel bleven uit maken van ons leven. Doch zij heeft be hoefte aan vzonneschijn, daarom juist was haar die langdurige tijd van druk zoo zwaar om te dragen. Daarenboven meen de ik, dat een drukkende angst of een ge vreesd onheil, bij nadere beschouwing dikwijls blijkt denkbeeldig to zijn, evenals een lang begraven voorwerp, voor het oog nog in goeden 6taat, bij de eerste blootstelling aan de versche lucht ineen valt als een hoop stof. Het onderdrukken van en somber peinzen over hevige, blij vende droefheid kan alleen leiden tot eene ziekelijke overdrijving. Daarom meende ik, dat eene eenvoudige beschrijving van het gebeurde voor mij zou ziju als het nederieggen van eeu last, die mij te zwaar drukte. Leo, altijd vol medegevoel en zich gemakkelijk in een an dere gevoel verplaatsend© liet mij dus be gaan. En ik had goed gezien. Ik legde mijne pen neder met gevoelens, zeer ver schillend van die, waarmede ik begon. Twee maanden zijn verloopen, sedert ik begon te schrijven. De volle knoppen zijn opengebarsten en hebben zich losgemaakt van hunne omhulsels, de geur van afge maaid gras, van rozen en kamperfoelie vervult nu de lucht in plaats van die der violen en andere teere voorjaarsbloemen. De knoppen zijn bloemen geworden, de zijn tot vruchten gerijpt. Zoo ook zijn de knoppen van hoop en vertrou wen in mijn hart ontloken. Bevochtigd door heeling brengende tranen, verfrischt door de zachte lentewindjes van teedere onderlinge liefde, en verwarmd door den zonneschijn van Gods genade en ontfer ming, staan zij nu in bloei. De tijd voor de inzameling der vruch ten is nog niet gekomen. Er zijn nog uren, waarin het leven kleurloos schijnt, mijn hart zich ledig gevoelt eu het verlangen naar hen, die van ons zijn weggenomen, zeer levendig wordt. Wel kunnen wij nu ten minste met kalmte over hen spreken, als óver medereizigers, die ons vooruitge- reisd zijn, terwijl wij op een blijde her eeniging in het Vaderhuis daarboven ho pen. Het doet niet langer pijn die geliefde namen uit te spreken, ofschoon de liefde voor hen nooit in onshart zou kunnen verkoelen. Misschien moet ik toch. een uitzondering maken. Het valt ons gemakkelijk met droefgeestige blijdschap aan onze lieve moeder te denken, die na langdurig lichaamslijden eindelijk rust heeft gevon den in do tegenwoordigheid van Hem, tot Wien haar hart zich vertrouwend te midden van de nevelen,, waarme de haar pad op aarde omgeven was. Onze engelachtige Lili scheen mij altijd meer van den hemel, dan wel van de aarde te zijn. Maar Victor, onze Victor! Onze vroolij- ke, onbezorgde, rijkbegaafde Victor! Dood en graf in verbinding met Victors naam! Wanneer ik mij de sierlijkheid zijner ranke gestalte, het schitteren zijner don kere oogen, de vroolijke tonen zijner hel dere stem weder voor den geest 'haal, dan valt het mij zeer moeilijk te zeggen: Uw wil geschiede! Het leven had hem nog zooveel te geven, zijne toekomst was schoon, en nu nu heeft het graf dat alles verslonden! Neen, zoo moogt gij niet spreken, gij kleingeloovig hart! Niet alles, niet den onsterfelijken geest. Neen, ons geloof is vast, dat Hij, die het kleine niet ver smaadt, ook onzen Victor in zijn veilige hoede heeft genomen. Wij weten niets van zijne laatste oogenblikkon; maar- wij ge- looven, dat hij vertrouwend heeft opge zien tot Hom, die gezegd heeft: Wendt u naar Mij toe, wordt behouden, alle gij einden der aarde. Voor dit vertrouwen wijkt onze smart. ""Zijn jeugdig hoofd mo ge dan al niet gekroond worden met aard- schen roem, het zal de kroon der heerlijk heid dragen, niet om eigen verdienste, maar uit vrije genade. Ik ben niet de eenige, die zoo denkt. Da anderen kunnen ook nog niet over hem spreken, zonder dat hunne stem beeft en hunne tranen rijkelijk vloeien. Ik eindig mijn verhaal niet in de ouder wets gemeubelde kamer van de hofstede, waar ik het eerst de pen opvatte. Neon, ik ben nu in een nieuw tehuis. Een nieuw en toch een oud. De kamer toch, waarin ik gezeten ben, was eons mama's boudoir, en de tuin, waarop mijn raam uitzicht heeft, is dezelfde, waarin ik ate kind zoo vroolijk speelde. Leo heeft zijn vaderlijk erfdeel terugge kregen. Het is wel wonderbaar. Eenige weken, nadat wij onzen intrek op de hot stede genomen hadden, bracht een rechts geleerde uit Rouaan Leo het onverwachte bericht, dat de excentrieke, kinderloos® oude man, die jaren geleden ons goed go- kocht had, overleden was en alles bi| testamentaire beschikking aan Leo ver maakt had. Ik herinner mij nog zeer goed hoe onbeschaamd en nieuwsgierig wij dien ouden man vonden, bij het sluiten van den (Slot volgt-)

Nieuwe Leidsche Courant | 1922 | | pagina 1