I u i; Dagblad voor Leiden en Omstreken. I' 'I NIEUWE LEIDSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS 01 usiu&a BUIHU» Lsu>aa vf SAAB AGKNTEH OBYBSTÏGB WB SBB KWAJMAAS «tM EBB WEB* ~w IMI VSAliCO PER POST PEE KW ART AAI) «SJO 2de JAARGANG. - DONDERDAG 29 DECEMBER 1921 - No. 524 BUREAU: HOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 ADVERTENTIE-PRIJS rER GEW05E BEGKL DES ZATESDAGS tO& DïGEZOXDKH B2CLAA£S DUBBEL fASHIÏ KLEINE ADVERTENTIES m hoogitm 1 SP VMrdea 60 eest: Zatardagi 73 wa4\if 8- IQ T&ontf&etetiag it ■!-< V Politieke vrijage. ■:i' Op hot Kerstcongres van do S.D.A.P. ia voor ieder, die het hooren wilde duidelijk uitgesproken, dat men in beginsel be- reid is met een deel van de Katholieken in een Kabinet zitting te nemen. Zelfs ifl men boroid heel wat water in Öen rooden socialistisch en wijn te doen. Wel is op don voorgrond gesteld, dat ;Üe S.p.A.P. het land niet meer verdedigen Wil en ingeval een oorlog mocht uitbreken als in 1914, de grenzen onbeschermd wil laten, maar met een beroep op don Volken bond, die ook in dit opzicht zekere eischen rwt-olfc, is aan de ontwapeningsleuze gemak kelijk te ontkomen. En wat de socialisatie betreft, die nog kort geleden urgent heette, dit zal thans igeen moeilijkheden geven, daar men zich met „een streven in de richting van" een buitengewoon rekbare term wel te vreden wil stellen. Zooals wij echter de vorige week reeds opmerkten: ook voor een politieke vrije rij zijn er twee noodig. Nu was de wijze waarop de R.-K. lei ders in de Kamer op de lokstem van Mr. fT reels tra reageerden, niet bepaald moed- En thans na afloop van het Kerstcon- 'gres, nu het huwelijksaanzoek in meer duidelijken vorm herhaald werd, spreekt de Roomscho pers vrijwel in donzelfden geest. De T ij d b.v. laat zioh als volgt uit: „Wij laten don leider der S.D.A.P. gaar ne de illusie, dat hij later wel eene kans krijgt tot de hooge functie te worden ge roepen; maar zoolang de R.-K. Staats partij in de landspolitiek nog een woordje heeft mede te spreken, zal hij geduld moe ten oefenen enzichzelf herzien. De R. K. Staatspartij heeft reden om ie vertrouwen, dat bij de verkiezingen de rechtsche 'n groepen voldoende meerderheid krijgen en dat bovendien de programma's Van de rechtsche partijen voldoende ge meenschappelijke denkbeelden zullen be vatten als basis voor het voortbestaan van een Christelijk Kabinet. De combinatie, waarvan mr. Troelstra luidop droomt, komt dus vermoedelijk niet zoo gauw aan de orde. Maar dit willen wij den heeren leiders der S.D.A.P. al vast zog gen: door een verwatering van een paar belangwekkende programpunten wordt uwe revolutionaire partij in onze oogen nog niet Regierungs-„fahig". 't Re volutionair staatsrecht van mr. Troelstra moet geheel over boord. Zoolang de leiders der S.D.A.P. de directe actie (economische stakingen en revolutionaire woelingen) tot verwezenlijking van politieke eischen willen gebruiken, en deze buiten parlementaire actie als den dreigenden stok achter den rug bewaren, zullen zij de Katholieke Staatspartij tegenover zich Vinden, om hun den weg naar de groene .tafel té versperren." Het Huisgezin spreekt op denzelf de wijze uit, al3 het heet: „Noch bij het algemeen 'debat over de Staatebegrooting, noch in de katholieke pers heeft de heer Troelstra aanwijzingen kunnen vinden, die bij hem de verwachting wettigen, dat, liep het met de coalitie mis. do katholieken bereid zouden zijn rocht- omkeert te maken en zich met de S.D.A.P. te vereenigen. De katholieken zijn daartoe niet bereid, Zij bakken niet met twee pannetjes. Zij wenschen niet hun bondgenooten in den waan te brengen, dat ze met hen zullen samenwerken als de stembus hun gunstig is maar evenzeer bereid zijn met S.D.A. P. 'n bondgenootschap aan te gaan, indien do rechterzijde aan de stembus beneden de vijftig mocht blijven. Van zulk een dub belzinnigheid mogen wij niet verdacht worden. Wij gaan uit op .behoud van de recht- iBciio coalitie en van het christelijk minis terie; een ander doel streven wij niet na." Ook andere bladen wijzen den rooden minaar af. „Mr, Troelstra, aldus de „Volkskrant", ziet voorbij of liever wil geen rekening houden met de nog altijd bestaande en voornaamste tegenstelling tusschen de S. D.A.P. en de katholieke partij, de tegen stelling van de materialistische en christe lijke levensbeschouwing. Deze tegenstelling maakt een samen gaan met de S.D.A.P. voor ons eenvou dig o n m o g e 1 i j k. Het is reeds zoo vaak betoogd, dat wij er thans niet bij behoeven stil te staan. Dat dit alles nog eens door mr. Troel stra werd aangeroerd en dat deze, voor wat de plannen van zijn eigen partij be treft, eenvoudig verwees naar het in wor ding zijnde nieuwe verkiezingsprogram van de S.D.A.P., bewijst hoe weinig deze leider te zeggen had." Wij zouden nog op meerdere uitlatingen in dezen geest kunnen wijzen. Uit deze aanhalingen en uit de bespre kingen in de Kamer blijkt echter voldoen de, dat de politieke vrijage van Mr. Troel- 6tra weinig succes belooft te hebben. STADSNIEUWS. 52e Jaarvergadering „Obadja." Do J o n gel ingsvereen i gin g op Geref. Grondslag „Obadja", alhier, hield gister avond haar 52e jaarvergadering iu „Pre diker". De voorzitter, de heer N. Rudolph, open de deze vergadering (die door weinig meer dan de leden bezocht was) met 't doen zingen van Ps. 68 10, ging voor in ge bed, en las daarna Ps. 148 voor. Do voorz. sprak vervolgens een kort openingswoord, waarin hij wees op de ver hoogde bloei der vereeniging, en aanspoor de om met ijver te werken ook in het nieu we vereeniging6jaar. Uit het jaarverslag van den len secre taris, de heer J. S. v. d. Bos bleek, dat het ledental, in 't afgeloopen jaar, zeer was toegenomen, dat do vergaderingen beter werden bezocht dan voorheen en dat in. allo opzichten de vereeniging en hare on- derafdeelingen in een staat van bloei ver keerden. De penningmeester, do heer W. Anholts. gaf aan in zijn jaarverslag, dat, de ont vangsten bedroegon in te laai f 1053.90, de uitgaven f 1016.62 H, zoodat een batig saldo in kas is van f 37.27 Ook de le bibliothecaris de heer L. Stafleu leverde zijn verslag, waarin werd aangetoond, dat de bibliotheek aan de eischen, welke kunnen worden gesteld, vol doet De verslagen werden onveranderd vast gesteld; terwijl de voorzitter de verschil lende functionarissen dankte voor hun ar beid. Vervolgens werd de avond doorgebracht met voordrachten, zoowel ernst al6 luim, samenspraken, enz. Onder meer werd ook een tombola „zonder nieten" gehoudon. wat algemeen© hilariteit veroorzaakte, maar niet bijzonder bevorderlijk was voor de orde van het vorder vorloop der ver gadering. Ton slotte werd deze jaarvergadering na een kort slotwoord van den voorz. op de gebruikelijke wijze gesloten. Ons station. In de „N.R.Crt." schrijft een inzender over het Leidsche station o.m.: De treinen naar Amsterdam vertrekken weer van het oude perron. Hierdoor is wel een verbetering ontstaan, doch de rei zigers voor de richting Den Haag hebben nog steeds de lastig hoogo trap te beklim men of een onnoodige omweg te maken, en zij moeten de aankomst van de treinen op een open, tochtig perron afwachten. Voegt men daarbij het euvel, dat deze trei nen, naar het mij voorkomt, volkomen on- noodig zooveel mogelijk aan het einde van het perron stoppen, waardoor de reizigers die laat aankomen of in de wachtkamer zoo lang mogelijk beschutting zochten, tegen den stroom der aankomende passar giers in naar den trein moeten worstelen, dan kan men zich een denkbeeld vormen van de onaangenaamheden der „verbete ring" in het Leidsche station. De beste oplossing zou m.i. zijn de ver andering zoo 6poedig mogelijk ongedaan te maken, de trappen buiten dienst te stel len of ze alleen voor „overweg" nog te bezigen. Doch zoolang dit niet gebeurt of gebeuren kan, helpe men de reizigers door do treinen op verstandige wijze binnen het bereik van den trap op te stellen. Kcrssïecstvic'ing „Voordorp". Gisteravond vierden de kinderen, ver pleegd in het Kinderhuis „Voordorp", ter wijl daarbuiten de wind loeide, Kerst feest. Zéér gezellig en. met opgewekte, vroolijko gezichten, waren ze rondom de prachtig verlichte Kerstboom gezeten. Aan de gezichten en uitdrukkingen was het te zien, dat ze recht in hun schik waren. Immers moeten ze zooveel ontberen. Ie het wonder, dat kosten noch moeite ge spaard zijn, om het leven der kleinen zoo- v<xel mogelijk te veraangenamen? Deze avond heeft dat bewezen. Nadat de voorzitter, Ds. G. H. Beelcen- kamp do samenkomst had geopend met. het laten zingen van Psalm 98 2 en gebed, werd met de afwerking van het program ma begonnen en zette Z.Eerw. op zeer duidelijke en eenvoudige wijze het doel uiteen, waarom we hier samengekomen waren, n.l. om Kerstfeest te vieren, en be handelde vervolgens het Kerst-evangelie. Spr. vond een aandachtig gehoor, de kleinen luisterden met gespannen aandacht naar do ontvouwing van „het echeim van den Kerstnacht". Hierna verzocht Z.Eerw. de kinderen te willen zingen: „O mocht mijn hart de kribbe wezen, Waarin het heilig Gedskind ligt," waarna een kleine pauze werd gehouden. Vervolgens kreeg mej. v. Cittort. gele genheid om door een „Kerstvertelling" de aandacht der kinderen bezig te houden. Zc hingen spreekster dan ook aan de lip pen." Dat. deze vertelling zéér in do smaaR viel, bewees wel het lulde applaus dat hierop volgde en 't complimcnljo van den Voorzitter. Hierna werd een Koretcanitate, onder de zeer bekwame leiding van den hoer Van Wijk, begeleid met orgel door.da Directri ce, tweestemmig uitgevoerd. Het „Meisjes- koortje" heeft getoond de zangkunst mees» ter te zijn. Ds. B. verzocht don heer Van Wijk alvast, ook het volgend jaar zich disponibel te will an stc-llen. Gezamenlijk zongen de kinderen: le. Kerstlied; 2e. Do Heerlijkheid dos Heeren; 3e. De vreugde der Engelen; 4e. De „Wij zen"; 5e. In den tempel voorgesteld en Ge. Loflied. Teen hot programma bijna was afge- vorl't, werden de „verrassingen", bestaan de in allerlei voorwerpen, grooto en kleine pakken, door den Voorzitter uitgereikt. Reikhalzend en ongeduldig zaten do kin deren hun beurt af te wachten, of hun naam nog niet werd genoemd. We kregen den indruk dat de Voorzitter de kunst goed verstaat de kleinen bezig te houden en do verpleegden met het bestuur van het Kinderhuis op den allerbosten voet leven. Vervolgens werden nog eenige Kerstlie deren gezongen, waarna de samenkomst met dankgebed aan den Heere, door Ouderling Bloot werd gesloten. Voor versnapperingon was ruimschoots gezorgd. In de grooto keuken kwam men ruimte te kort. Meer dan een honderd kop jes worden telkens met cacao gevuld en ter afwisseling rondgediend, om te voor komen, dat de kelen droog zouden worden. Aanwezig was het gehcele bestuur van het Kinderhuis „Voordorp", alsmcdo tal rijke genoodigden, die zich wel niet zullen beklagen, dat zij, den eterken wind trotsee- rend, hier tegenwoordig waren. De avond mag dan ook wol buitenge woon geslaagd worden goheeten, en zal voor menigeen in aangename herinnering blijven. Het bestuur en het personeel van Kin derhuis „Voordorp" worde hier nog een woord van hulde gebracht voor do moeite, die het zich hoeft getroost, om een blijden Kerstavond hup kinderen te bereiden. Gemeenteraad. Do Raad dezor Gemeente zal a.s. Maandag des nam. te twee uur vergaderen, ter behande ling van de volgende punten: 1. Benoeming van o«en tijdelijk loer aar in de wis- en natuurkunde aan hot Gymnasium. 2. Benoeming van een lid der Commissie voor de Bewaarscholen. 3. a. Benoeming van een lid-werknemer van het Bestuur der Gomocntolijko Arbeidsbeurs; b. c.q. Benoeming van oen plaatsvervangend lid-workncmor van dat bestuur. 4. Praoadvics op liet verzoek van het Bouw-s kundig-Buvcau Reijnevcld cn Wilms, om de 7 schuurtjea in do achtertuinen van de percoelen Cobetstraat, Sectie M nos. 3933 t/m 3939, van hout te mogen maken. 5. Rekening, dienst 1920, van do Vereeniging tot Bevordering van den Bouw van Werkmaus- woningen. 6. Voorstel tot verhuring van liet perceel wei land gelogen aan da Zijl, SecÜ9 N no. 177, aan A. J. Rodenburg. 7. Voortzetting van do behandeling van het voorstel tot beschikbaarstelling van golden ten bolioevo van de meerdere kosten, verbonden aan de uitvoering van oenige in 1920 voltooide wer ken. 8. Voorstel tot beschikbaarstelling van geldön voor den aanleg van een speelveld ten behoove van de Hoogere Burgerschool voor Jongens cn hot Gymnasium en behandeling van do voorstel len van den heer van Stralen; inzake productieve werkverschaffing. 9. Voorstel van den lieer van Stralen inzake de instelling van ©ene gemeentelijke Steunoom- missie tor ondersteuning van oenige categorieën van werklooze arbeiders. 10. Praeadvics op bet voorstel van den heer F. Eikerbout, in zako uitbreiding van het getal leden van" het Burgerlijk Armbestuur. 11. Praeadvics op do motie van do heeren van Stralen en Heomskork, inzake het 6tellen van oen norm voor do ondersteuning van werkloozo ar beiders door het Burgerlijk Armbestuur. 12. Praoadvies op hot adres van don Loid-i echen Be6tuurdorsbond, inzake do wijze van on dersteuning van uitgetrokken werklooze arbei ders door het Burgerlijk Armbestuur, 13. Benoeming van twoe loden van het Bur gerlijk Armbestuur. 14. Voorstel tot beschikbaarstelling van gel den voor het aanschaffen cn aanbrengen van de noodigo vorlichlings- cn verwarmingstoestellen in het nieuwe Museum. 15. Voorstel tot beschikbaarstelling van gel-, den ten behoevo van do uitbreiding van den ba^ vendienst. in verband met de grensuilbreiding en do overname door de gomeento van eenigo wateren bij de Provincie in bekeer. 16. Voorstel om den eigenaren van de 6loot achter do Rijndijkslraat (Ooslzijdo) te gelas ton die 6loot te doen-dempen en door oen riool te vervangen. 17. Praeadvics op het voorstel van do heeren Dubboldoman cs. in zako wijziging on aanvulling der verordening, regelende hot vorlecnen van pensioen en wachtgeld aan geinoente-ambLena' ren. 18. Voorstel om de proef mot de bioscooplessm ten behoeve van de leerlingen der openbare en bijzondero 6cholcn niet voort lo zetten. 19. Bezwaarschriften togen aanslagen in de plaatselijke direct© belasting, dienstjaren 1918- 1919, 1919-1920 en 1920-1921. Do 35-jarige T. wonende te leider dorp, rood omstreeks kwart over zeven gisteravond, op zijn rijwiel nabij de plan tage, teen hij plotseling eon toeval kroeg, Aan het Zoeklicht. Leiden, 29 Decoder 1921. Hoe men zich toch vergissen kan! Door het geregeld lezen van dc Raads-' verslagen was ik tot de conclusie gekomen dat het Leidsche college van B. en W."* toch zoo tamelijk reactionair is. Ook uit het laatste verslag, kreeg ik, bij het lezen van de bespreking over de steunregeling voor de noodlijdende werk- leozenkassen weer dien indruk. Van verschillende zijden werd betoogd, dat liet protest van B. en W. veel te zwak was. Dc wachttijd, zoo oordeelde men, behoor de te vervallen en zelfs eischten sommige leden een uitkeering golijk staande met liet verdiende loon. Maar nu nam ik kennis van een adres van de groote Vakbonden en daarbij zag ik tot mijn verbazing, dat men daar, met wat B. en W. wenschten, vrijwel accoord gaat Van vol loon wordt niet gerept en van het vervallen van den wachttijd evenmin. B. en W. zijn dus niet zoo reactionair als men 't soms wel voorstelt. Ik begrijp nu ook, dat sommige leden: met het nemen van een besluit nog wil den wachten. Ze hadden inderdaad de zaak niet onder de knie. B. enW.wareulicn hierin voor. OBSERVATOR. Voor „Drentsch Rusland" druppelt heJ nog een weinig na. Ik ontving nog de volgende bijdragen: Van ons drieën, Leiden 2.50 Onderweg opgedaan id. 2.50 S. B. id. 2.50 0. id. 1.-» N. N. id. 1.— A. W. Sassenlieim 2.50 N. L. Leiden 3.50 15.50 Vorige verantwoording 566.07 J Totaal 581.57i Verder nog, juist voor de kisten verzon den werden, van J. W. B. te O. W. een zak met kleedingstukken. Gisteren werd verantwoord: Fam. D. v, E. ƒ1.Dit moest zijn ƒ1.50. OBSERVATOR. en van de fiets stortte. Door eenige po litieagenten, werd hij naar hot politie posthuis aan don Hoogen Rijndijk ge bracht waar hij na ongeveer 20 minuten het bewustzijn herkreeg. De man, die een toevallijder is, ging teen (op zijn uitdrukkelijk verlangen) al leen naast zijn fiets loopende, zijn weg naar huis vervolgen. Het totaal aantal ingeschrevenen bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs alhier, be droeg gisteren 579, waarvan 569 manne lijke en 10 vrouwelijke personen. Hierbij zijn ondermeer: 14 letter zetters* 29 grondwerkers, 42 opperlieden, 63 schil ders, 24 timmerlieden, 11 meubelmakers, 43 bankwerkers, 28 seheepsmeden, 8 boek binders, 20 handdrukkers, 34 sigarenma kers, 10 broodbakkers, 11 warmoeziers, 88 losse werklieden, enz. Onze stadgenooten Prof. P. Th. J. i Kan en dr. H. W. Blote, hopen reep. op 23 en 22 Jan. a.'3. den dag te herdenken, waarop zij voor 25 jaar tot arts werden bevorderd. Voor het tijdvak van 1 Januari tot en met 31 December 1922 is benoemd tot amanuensis 1ste klasse bij de pathologi sche anatomie aan de Rijksuniversiteit al hier de heer P. A. Bouter. i-EUILLEFOlM. IN BANGE DAGEN. Verhaal uit 1870. Donkere gezichten en grimmige blikken yan onder versleten werkmanspetten, vage, bedekte aanrandingen door con ge- bondene, verdachte pers, onwetendheid en losbandigheid onder vroolijko, met goud versierde uniformen, wanorde en verwar ring in raadsvergaderingen en bij de hoo ge regeering, omkoopbaarheid en inhalig heid in bet. burgerlijk en militair bewind tvan een veracht ministerie en gewant-rouw den vorst, en, zooals sommigen zeiden, een bezwarende, kostbare legororganisatie, 6choon voor het oog, veelbelovend op het papier, maar in werkelijkheid een vergulde Ibast zonder kern. Er waren echter weinig menschen, die van deze dingen notitie namen; nog min der, die zich. ook maar tot op zekere hoog te, ernstig mede bezighielden. De strijd der staatkundige partijen, de geheime bij eenkomsten en openlijke demonstraties van 'de Rooden, bewogen slechts in zeer gerin- i tge mate de kalme oppervlakte van het Parijsche leven. Bals en feesten, opera's en komedies, soirees en concerten, waren even druk bezocht als altijd. Ik zag er dien laatsten winter meer van dan anders. Nina's schoonheid en aanvalligheid maak ten haar Bezocht, zoodat onze kring zich telkens moer uitbreidde, te veel zelfs. Als ;k mijn dagboek zoo oen-s doorbla der, dan sta ik verbaasd bij de ontdekking, dat ik toen reeds zoo bezwaard van hart was. Ik zie nu hoe waar het is, dat men alleen door vergelijking de dingen naar waarheid schatten kan. Niet naar de grootte en den omvang kunnen wij de zwaarte van een last bepalen. Een klein looden kistje kan spieren doon zwollen, die den druk van een flinken zak met vooren niet zouden voelen. Wij glimlachen over de droefheid van oen kind, dat zijn speel goed gebrolcan heeft; maar naarmate wij ouder worden en meer en meer bittere le venservaringen opdoen wordon wij wijzer. De rukwind, die het teedere jonge boompje ter aarde buigt, deert den stevigen eik niet; de stortbui, die do ranke lelie knakt, geeft daarentegen nieuwe frischheid en de beproevingen van dit leven. Een liefheb bend Vader zendt ze ons, maar zij komen vermomd als storm en nevel en brongen aan een ieder in het bijzonder eene bood schap. Hij, die ze zondt, weet hoe Hij den last passend moet. maken voor de schou ders, en de schouders voor den last. Nu weet ik dit alles, maar toen wist ik het niet. Toch had ik in die dagen vele zorgen en bekommeringen niet zoozeer over de donkere wolken, die zich aan den staatkundigen hemel samenpakten, niet over de vreemde sföté, die altijd aan oen 6torm voorafgaat, niet over het dof ge rommel van den verwijderden donder. Neen, ik maakte mij bezorgd over vele, meer alledaagscho dingen, die mij nader aan hot hart lagen. Om met een van do minst drukkende te beginnen de zorg over het geld. Niet dat wij arm waren; want oom Louis gaf ons de vrije beschikking over al vrat, hij had. Leo had een poosje geleden zijne aan stelling gekregen als officier hij een regi ment kurassiers, dat binnen Parijs in gar nizoen lag, en zorgde er altijd voor, dat hij nog iets over hield van zijn traktement, en August studeerde uit een beurs aan de universiteit, zoodat hij niet ton onzen laste was; maar Victors buitensporigheid en on nadenkendheid wogen daar wol tegen ;op. Ook Nina was niet gemakkelijk te vol doen. Opgevoed als oen rijke erfgename, gewoon allo wenselien en begeerten op de meest onbekrompen wijze vervuld te zien, kende zij werkelijk de waarde van het geld niet. Zonder het in het minst to be doelen maakte zij door hare hooge reke ningen bij modistes en door tal van andere in haar oog onontbeerlijke kleinigheden een grooto bres in onze inkomsten. Daarbij was het even onmogelijk er haar opmork- zaam op te maken, zonder haar teerge voeligheid te kwetsen, als er op eene an dere manier hare aandacht op te vestigon. Ten minste zoo ging het mij.. Zij was zoo lieftallig, zoo levenslustig, dat het mij aan het. hart ging haar te bedroeven. Het was zeker heel zwak van mij; want ik begreep, dat de minder degelijke neigin gen in hare natuur aangekweekt en ont wikkeld werden in de ongezonde atmoa- pheer der vermaken, waarin zij leefde, en het goede en waié naar dezelfde mato on derdrukt on tegengehouden word. Zij was wufter en eigenzinniger dan ooit, en min der dan vToegor in een ernstige, goede stemming te brengen. Maar zij wa i zoo moei en aanvallig, ik hield zoo veel van haar, en was zooveel ouder dan zij, wel te verstaan van hart; want in jaren was dat verschil niet zoo heel groot. Mama's gezondheid was altijd zwak geweest en was en schok, door papa's dood veroor zaakt, nooit te boven gekomen, zoodat ik, als eenige dochter on zuster, reeds vroeg kennis gemaakt had mot do zorgen en verantwoordelijkheid des levens. Over Agust was ik ook niet gerust. Hij was den schok, door papa's dood veroor- kond geweest; maar toch heel hartelijk en lief. In den laatsten tijd echter was hij somber geworden. Er lag oen schaduw op zijn bleek, vervallen gelaat, en do ge dwongen glimlachjes, die slechts zeidon cm de strakke lippen 6pceldon, deelden nooit eeno flikkering mede aan de donkere, me lancholieke oogen. Hij nam weinig deel aan onze huiselijke of maatschappelijke genoegens, en onder al wat hij zeide scheen op een onverklaarbare wijze een diepere, bittere be teekenis te schuilen. Hij ver meed Leo, zijn liovelingsbroeder en vriend. Victors plagerijen en Nina's grappen hin derden hom, zonder dat wij begrepen waar om. Alleen togen mama was hij dezelfde als vroeger. Zijn humeur, eertijds zoo ge lijkmatig en zacht, was prikkelend en ge melijk. Kleino Arnold was do oenigo in huis wien3 bijzijn hij zocht. Al deze dingen bedroefden mij zeer. Hij had zijne studiën geëindigd en wachtte nu slechts hot oogonblik af, waarop hij geor dend zou kunnon wordon. Allerlei gedachten en ondorstellingon rezen op in mijn hoofd. Ik kon niet den ken, dat hij het betreurde den geestelijken stand to hebben gekozen; hot was al-tijd zijn levensdoel goweest on hij had er zich met hari cn ziel op toogolgd. Zou wellicht ©ene ongelukkige aardscho lief do hem in den weg zitten? Maar dat kon ik toch ook niet golooven, hij was altijd om en bij ons gebleven en or was geen enkele aanleiding om zulks te vermoeden. Was hij soms van plan monnik to worden? Voelde hij er roe ping too, en was zijn hart onwillig om er, gehoor aan te goven? Verschillende oplos singen van het raadsol doden zich aan mij voor, allo ver verwijderd van de waarheid, allo even bedroevend voor mij hart. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1921 | | pagina 1