Dagblad voor Leiden en Omstreken. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS I tn unum na Buiiau lbiubs 3 f WAAR AGENTE» GEVESTIGD ZUU FEB KWAKIAAh v 11» Peb waits. i<ua f liANCO PBB POST PBB KWARTAAH 'SU 2de JAARGANG. - DINSDAG 27 DECEMBER 1921 - No. 522 BUREAU: HOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 ADVERTENTIE-PRIJS rEE GEWONE REfiKIi fa22 Ut DES ZATERDAGS 10* Di GEZONDE» RECLAMES CUH3EL TAiUt* KLEEfB ADVERTENTIES m 00 rvardrn 50 eat! Zeterdeft 79 eaU V Op principieelen grondslag. Mini et er Ruys de Beerenbrouck kon in zijn antwoord op de bi] de algemeen© be schouwingen gehouden redevoeringen te recht constateoren, dat een critiek in groo- len stijl op het Regeeringsbeleid had ont broken en dat een zekere matheid, de rede voeringen van de sprekers der linkerzijde kenmerkte. Het gevolg was, dat ook van de Minis- fccrstafcl niet een rede in grooten stijl werd gehoord. Hoofdzaak in do rede van den heer Ruye Üo Boerenbrouck was, wat hij opmerkte Omtrent do gr ooreering der partijen. „De vraag, aldus de minister, is gesteld, o! in do toekomst van de coalitie van de rechtsche partijen wel voldoende regeer kracht vermag uit te gaan. Ter beantwoording van die vraag mag ik er wel allereerst op wijzen, dat in onze iVolksvortegenwoordiging evenals in de buiten! and scho Parlementen de ver scheidenheid der part ij en steeds [grooter omvang aanneemt. Men moge dit verschijnsel betreuren, het h nu eenmaal een feit, waarmede ieder, die aan het Staatkundig leven deelneemt, rekening moet houden. In afzienbare toekomst is naar zich met "zekerheid laat voorspellen de hegemonie van één partij uitgesloten. Wil men oen itot handelen bekwame meerderheid vor men, dan is de coalitie noodzake- 1 ij lc en dan is de verwachting, dat de ver bonden partijen over alle vraagstukken van politiek beleid gelijk zullen oordeelon, een utopie. Waarop het aankomt is dit, dat het. g o- gomeonsch appel ij k u i tg an ge punt baar leidt langs banen, die zij allen, zon dei" haar beginselen te verloochenen, kennen betreden. Wanneer ik nu, mijnheer de Voorzitter, mijn oog laat gaan over de geachte afge- vaardigen, die samen de linkerzijde vor men, meen ik niets to kort te doen aan de beginselen, die ook hen leiden, wanneer ;lc uitdrukking geef aan de vrees, dat een coa litie, die eenerzijds den heer Wijnkoop en aan het andero einde den heer Dresselhuy6 omvat, niet de waarborgen zou opleveren, welke voor een 6tuwende regeerkracht worden vereischt. Ja zelf6, als men den boog iets minder ver strekt en in plaats ,van den heer Wijnkoop den heer Troelstra op de uiterste flank plaatst, dan durf ik mi in stelling handhaven. Wat men gewoonlijk „un discours mi nistro" noemt, ik heb het bij de leidende persoonlijkheden der linkerzijde niet kun nen beluisteren. Integendeel was ieder or op uit de grenzen voor zijn partijgenooten zoo nauwkeurig mogelijk af te bakenen en trachtte daarbij uit andere groepen der be volking deelen naar zijn eigen partij over te hevelen. Van een samengaan met andere igroopen van links, van een zucht om geza menlijk de Regeering over te nemen is, •meen ik. niet gebleken. Stelt men daartegenover do rechter zijde, dan blijkt reeds aanstonds uit de redevoeringen van de hoeren Schokking, Rutgers en Nolens, dat. zij er prijs op blij ven stellen in eendracht te blijven samen gaan en, mocht de stembus een rechtsche meerderheid in do Kamer brengen, een uit Idie meerderheid gevormd Kabinet met kracht te steunen. Het Kabinet is niet blind voor de ver schillende stroomingen, die in iedere poli tieke partij, geen enkele uitgezonderd, zoo van links als van rechts bestaan. De op pervlakkige toeschouwer wordt er soms door ontsteld. Hij acht naderende cata strofes onvermijdelijk en ik begrijp, dat ter welmeenende politieke tegenstanders van het Kabinet zijn, die met de beste be doelingen de leden der drie rechtsche groe pen telkens en telkens tegen de voortzet ting der coalitie waarschuwen. En toch hebben zij het Kabinet niet kim men afbrengen van de overtuiging dat par- tiigroene^riTio' tiaar nrinHTreale grondsla gen het werd reeds vroeger van de Re- geeringstafel gezegd do practisch en theoretisch meest geschikte is in elk land waar zij feitelijk mogelijk is. Of, om. het met andere woorden te zeggen: het blijven samengaan van de drie rechtsche partijen, is naar het oordeel van het Kabinet in het belang van one land. V De oude tegenstelling. Het Woord, zoo leert ons do Bijbel, is vleesch geworden. Neen, aldus de heer Vliegen op het Con gres van de S.D.A.P. „het economische woord, dat altijd op de Kerstdagen wordt gesproken, „Vrede op Aarde" is altijd, de feiten wijzen het uit, een woord geble ven. Het. ie de taak van de arbeiders een woerd te spreken, dat wel vleesch zal worden." -3? Hier wordt dus het Woord van God, het Kerst-evangelie, de Christus, op zij ge schoven om daarvoor in de plaats te stel len het. Socialisme. Het is weer de oude tegenstelling, tus- schen het Christendom en het Socialisme, die hier aan het licht treedt. STADSNIEUWS. Kcrstfccstviering Chr. Gercf. Zondagschool De Christ. Geref. Zondagschool ,,'t Mos terdzaadje", alhier viordo gisterenavond onder veel belangstelling haar 3de Kerst feest in het Kerkgebouw der Christel. Geref. Gemeente. Nadat de voorzitter van 't bestuur der vereeniging, de heer J. Kruit, de vergade ring meit het laten zingen van Psalm 68 vers 10 en gebed had geopend, verzocht hij de kinderen der Zondagschool het eer ste erstlied te zingen. Dit werd zeer 6choon en zuiver uitgevoerd. Hierna sprak de voorzitter een ope ningswoord en heette allen hartelijk welkom; ook bracht hij dank voor do milde bijdragen, welke het bestuur mocht ontvangen voor het te houden Kerstfeest, o.a. een bijdrage van onzen geachten Bur gemeester, van wien 't bestuur een sympar thiek echrijven mocht ontvangen. Spr. be treurt het. dat Z.Ed.aclitb. wegens gezond heidsredenen niet hier kon zijn. De Zondagschool werd geregeld door een 80 a 100 kindoren bezocht en niemand van die kinderen is dit jaar door den dood weggenomen. Evenwel onderging het per soneel eenige mutatie. Na dit inleidend woord kreeg de heer J. Rührwien, nadat nog de 2de cantate ten gehoore was gebracht, gelegenheid tot het uitspreken van een inleiding over Bileam en Balak, sprak de heer N. J. Laman over het Kerst-evangelie en deed de heer J. Kruit een vrije vertelling. Vooral de twee laatste onderwerpen spanden do aandacht der kleinen. Ter af wisseling werden nog eenige Kerstliederen gezongen, alsmede eon solo-stuk, 't welk zéér verdienstelijk werd uitgevoerd. Inmiddels was het reeds vrij laat ge worden en Ds. J. Jansen werd verzocht een slotwoord te spreken en de vergadering 1e sluiten. Z.Eerw. bracht dank aan de kinde ren voor hun zuiveren zang. Vooral het Lied *No. 3 was hem zeer goed bevallen, alsook de Lofzang van Zacharias. Jammer dat Z.Eerw. nog niet aanwezig was, toen het le lied werd gezongen. O. i. was dit een zéér zuiver, melodisch stuk. Voor afwisseling had het bestuur ruim schoots gezorgd, en de kinderen bleken grage magen te hebben. Ook werden pre sentjes uitgereikt, terwijl aan degenen, die de Zondagschool verlieten een extra aan denken, onder een toepasselijk woord van den heer J. Kruit werd uitgereikt. Eindelijk werd nog gezamenlijk gezon gen Psalm__72 11, waarna ieder voldaan huiswaarts keerde. Gisterenmiddag had in het kerkge bouw Oude Vest, der Geref. Kerk, de Kersteesftviering van de Zondagschool Pred. 11 IA. Het Kerkgebouw wa3 geheel gevuld met ouders en belangstellenden en de leerlingen der Zondagschool. D heer A. K i e 1 opende do samenkomst met gebed, waarna hij de beteekenis van het Kerstfeest op eenvoudige en heldere wijze aan de kinderen vertelde. De heer K. Wassenaar verhaalde van Jacobs' sterven in Egypte en van den profetischon blik van dezen aartsvader als hij zijn vierden zoon toeroept: Juda, gij zijt het! Spr. stond st.il bij Jezus' geboorte te Bethlehem en wees op de vervulling der profetie in de volheid des tijds. Toen duis ternis en donkerheid het leven van Israël hadden omfloerst, daalde het Licht der wereld neder! Een on ander werd afgewisseld door het zingen der Kerstliederen, door de leerlin gen, en het uitreiken van versnaperingen. De heer Kiel deed hierna een mooie vertelling, zooals „meester Kiel" dit alleen kan, waarnaar de kleinen met aandacht luisterden en herinnerde aan het 25-jarig bestaan dor Zondagschool wat den 26 Juli mot een goedgeslaagden boottocht op feestelijke wijze is herdacht. Hot samenzijn werd gesloten met dank zegging door den hoer H. J. B 1 o m m e n- daal, waarna ouders en kinderen, dank baar huiswaarts keerden. De heer G. Koolloos, alhier, is ge slaagd voor het „Mercurius-diploma" voor boekhouden. Do ondoraideeling van Onésiraus" hoopt Donderdag a.s. oen gezellige bijeen komst. te houden in Patrimonium. Deze vergadering zal om 8 uur aanvangen. Ds. W. Bouwman zal spreken over: „Stil zijn, niet st.il zitten." Gisteren ie de 39-javif*e J. B., wonen- do aan den NieuweRijn alhier, op deRijns- burgorweg onder Oegstgeest, door de elec- trische tram overreden. Beide beencn wer den den man afgereden De ongelukkige werd naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd, alwaar hij een uur na aankomst overleed —Door de politie alhier is op verzoek van den Officier van Justitie aangehouden zekere S. welke nog ©enigen tijd gevange nisstraf moot ondergaan. Bij do politie is aangifte gedaan door Mej. Th. de L., dat haar Zaterdag avond op de markt aan de Vischmarkt een portemonaie ia ontrold. A. C. heeft aangegeven, dat hem in den naoht, op straat een portemonaie mot f 8.— ontrold is. Geslaagd te s-GraveDhago voor akte U. Boekhouden, de heer P. A. Wisse, leerling van den heer H. D. M. Knol, Ac countant alhier. In de Stedelijke Werk-Inrichting zijn opgenomen in de week van 18 Dec. tot ©n met 24 Dec. 208 volwassen personen en 33 kinderen. Totaal 241 personen. Het Congres van de S.D.A.P. Gedurende de Kerstdagen heeft de S. D. A. P. te Arnhem een coqgres ter voorbe reiding van de verkiezingen. Op het oogenblik dat in alle kerken het Kerstevangelie werd gepredikt, stond de voorzitter van de S.D.A.P. op, om dat Evangelie te 'loochenen en duidelijk te maken, dat het Christendom niets anders weet te brengen dan woorden. Ui het openingswoord stippen we vor der aan, dat het lodental van de partij dit jaar met ruim 4000 vooruitging. De groote propaganda die dit jaar ge voerd werd óm de 10.000 leden, die het vorig jaar verloren werden terug te win nen, heeft dus niet aan het doel beant woord. De overige 6000 hoopt men echter bij de verkiezingen terug te winnen. Door den heer Troelstra werd een rede gehouden over de verkiezingen in 1922, waarbij ook de deelnemers aan de regcering ter sprake kwam. Spreker behandelde o.m. de vraag van deelneming aan de regeering. Indien een sterke machtsontwikkeling van de partij bij de verkiezingen de tegenstanders zal overwinnen, zal 't inderdaad de vraag zijn wat de consequenties daarvan zullen zijn. Reeds hot verkiezmgsprogram van 1918 heeft deelneming aan de regcering nict- uitgcslofcn verklaard en slechts afhanke lijk gesteld van de constellatie. Van den strijd, dien wij zuilen voeren, en van hét- resultaat van dien strijd zal het afhangen, of de S.D.A.P. deelneming aan de regee ring kan ove*rwegcn en dan nog zullen eerst allerlei zaken bezien en besproken moéten worden, alvorens een werkpro gram kan worden vastgesteld. Van de zijde van de Kath. democraten is samenwerking in één regeering niet onmogelijk ge noemd aldus spr. maar reeds bij voorbaat is als c'seli gesteld samenwer king met de geheele katholieke partij. Op hetzelfde standpunt ten aanzien van zich- zelve staat de S.D.A.P. Aan de orde komen daarom verschillen de agendapunten. Ten aanzien van de onvereenigbaarheid van functies stelt het P. B. voor, te verklaren, dat men niet kan zijn tegelijk wethouder van een der vier groote steden, of burgemeester van een belangrijke stad, en kamerlid. Echter met dit voorbehoud dat ten aanzien van do bestaande gevallen do Partijraad uitzonde ringen zal kunnen toestaan. Hierover ont staat eenige discussie. Er blijkt allerlei verschil vaii mec-ning over deze kwestie Ie beslaan. Na een uiteenzetting van den heer Troel'stra, die er voor waarschuwt dat niet van het kamerlidmaatschap mo gen worden uitgesloten, die daarvoor ge schikt zijn, en bovendien geschikt voor andere functies, d'ic voorts uiteenzet dat absenteïsme dikwijls zeer gemotiveerd en te verdedigen kan zijn, en na een toe lichting door den Voorzitter, wordt het P. B.-voorstel aangenomen. Het vervolg van de avondzitting is ge wijd aan besprekingen over Het Volk, waarbij als gewoonlijk allerlei vvenschen ten aanzien van do krant naar voren wor den gebracht. Dc congresdag van gisteren werd aan gevangen met een rede van den, heer F. M. Wibaut, die rapport uitbracht voor de commissie ter voorbereiding van de be handeling van her, verkiczingsprogram. Niet minder dan 2i afgevaardigden voer den na de uiteenzetting van den lieer Wi baut het woord over verschillende punten van het verkiezingsprogram. De heer Wibaut beantwoord de 21 spre kers. Uit zijn antwoord note eren wij wat hij zcide op een vraag botroffende do in komsten uit gemeentebedrijven. Staat men zoo zeide hij, voor de oprichting van een geheel n.icuw bedrijf, met een sclioone lei, dan moet men uitgaan van het beginsel: grootste gerief vcor den gebruiker legen een prijs zoo laag, dat hot bedrijf zich kan dekken. Heeft men echter te maken met een bedrijf met een geschiedenis, en is een doel van die geschiedenis, dat dat bedrijf in liet verleden belangrijke inkom sten aan do gemeentekas lioeft geleverd, dan wordt de zaak eenigszins anders, en staat men wel eens voor do noodzakelijk- Aan het Zoeklicht. Zaterdag schreef ik, hoop te hebben, dat' de ƒ500 zou worden gehaald. En zie, al-» weer is mijn verwachting overtroffen. In totaal heb ik nu reeds ontvangen 531.57}. Van alle kanten bleven de giften toe* vloeien. Sinds de vorige opgaaf werden do vol* gendo bijdragen ontvangen: Fam. A.. Rijpwetcring 7.50 Een werkman die onbekend wil blijven te Leiden 10.—» v. V., Leiden 5.—» N. N. 2.50 H. L. H. 4.50 Fam. V. 4.—» Fam. V. en B. Voorschoten 2.— X. IJ. Z. Leiden 5. Fam. G. Leiderdorp - 2.50 N. N. Leiden 1.— Fam. N. v. S. Leiderdorp 5.—a Kerstgave onbekende Leiden 1.— N. N. id. 4.-» v. D. id. 1.—» Fam. O. id., v. cl. Kerstboom 2.50 A., id. 1.—i H. D„ Lisse, 5.-. A. B. O. Leiden 2.50 J. P. id. 1.-» Mej. H. de M., Rijnsburg ƒ3, on derweg verdubbeld G.— M. B. Leiden 2.50 Een politieagent, id. 2.50 Van L. id. 1.50 Fam. de.G. te Voorschoten 9.20 Collecte op de verjaardag van Marietje, Leiden 10.111 N. Nt> id. 2.50 Eenige beambten Amsterdam- ache Bank Leiden (le storting) 9.50 110.81 4 Vorige verantwoording 420.76 Totaal 531.574 Behalve deze geldelijke bijdragen ont ving ik nog de volgende zendingen: Van Fam. H. te Katwijk aan Zee, 10 paar nieuwe kousen. Fain. B. K. en P. te Noord- wijk aan Zee, een zak met kleedingsluk-* keil enz; K. R. Oudc-Wetering, een grooto verzameling waardevolle goederen. N. N. Leiden, een doos met kindergocdern. Van V. Leiden, pakket, met vesten, pantalons, enz. J. P. Leiden, een heerencostuum. Juf frouw W. Leiden, mantel, ondergoederen, enz. Fam. Z. overjas, mantels, enz. Ik heb nu een rijke verzameling goe deren, die, zooals ik reeds Zaterdag schreef, morgenmiddag worden verzonden Mocht men dus nog bijdragen hebben, dan zal-ik die gaarne spoedig ontvangen. Hot is juist een week geleden dat ik mijn eerste oproep plaatste. Maar ik had toen niat kunnen en durven vermoeden, dat de giften zóó rijkelijk zou Jen toe- stroomen. OBSERVATOR. lieid winsten uit de gemeentebedrijven to aanvaarden, \ooral als do gemeente- bclalingen zoo hoog zijn, dat die bezwaar lijk meer zijn op te voeren. De heer Troelstra stelde als conclusie van zijn inleiding over de verkiezingen do volgende motie vcor: Het congres, ten opzichte van evon- lueele deelneming aan de regcering verwijzende naar do in het vcrkie/.ings- program 1918 gestelde voorwaarden, be sluit, indien ae omstandigheden het vraagstuk te ee.ugcr tijd urgent kunnen maken, de beslissing daaromtrent in handen te leggen van een buitengewoon congres der Partij, nadat aan de vakbe weging daaromtrent gelegenheid tot overleg is gegeven. Het verkiezingsprogram en de resoliitie- Troelstra werden bij acclamafio aangeho- mcn. FEUILLETON. IN BANGE DAGEN. Verhaal uit 1870. 2) Ik kan het him ten minste aanbieden in «des Meesters naam, zeide hij den avond ivoor zijn vertrek tegen mij, toen ik uit zwakke, zelfzuchtige liefde getracht had hem van zijn voornemen te doen afzien, door hem voor te houden hoe onmachtig hij was, om leniging te brengen in den drukkenden nood der van have en goed be roofde ongelukkigen, over wier lot zijn hart zoozeer bewogen was. En ging hij yoort, al neemt slechts ééne ziel den schat aan, die niet vergaat, het levende brood, dat haren honger bevredigen zal, het wa ter, dat haren dorst lesschen zal voor ec-ns en voor altijd, zou ik dan niet. belooning gc-noeg hebben? Maar ik reken niet op ééne ziel, ik reken op zeer vele; want de naam van Jezus is de naam van Een, machtig om te behouden zelfs ter elfder ure. Zijne kracht wordt in onze zwakheid volbracht. Toen heb ik hem met vrede gelaten en nu bon ik blijde dat hij ging. Do smarte lijke verliezen en bange vooruitzichten van het vorige jaar hebben onze harten met sterker verlangen dan ooit doen vasthou den aan het bijzijn van onze geliefden, ter-1 wijl wij nog steeds' naar de wegstervende echo's luisteren van de stemmen en voet stappen dergenen, die niet meer van de aarde zijn Maar nu wil ik mijn voorgenomen werk beginnen, een wel is waar .droevig en pijn lijk, maar toch aangenaam werk. Het zal mij niet. moeilijk zijn. Van kind af heb ik er plezier in gehad een dagboek te houden van do kleine dingen, die, alles wel be schouwd, het leven uitmaken. Hoewel die kleine dingen zeer zware din een werden gedurende de dagen van het beleg, zoo gaf ik mijne oude gewoonte niet op. Dag aan dag, behalve gedurende de vijf laatste vreeselijke weken, heb ik met bevende hand, met ©en gewond hart en bezwijken den geest in korte woorden opgeschreven, wat do traag voortkruipende uren ons brachten. Die bladzijden, nu tintelend van hoop, dan gevlekt door tranen, of onsa menhangend door 6chrik en angst, zullen de bron zijn voor mijne kroniek. Die naam schijnt mij wel wat aanmatigend toe; maar bij gebrek aan beter zal ik hom la ten staan. Wij hadden niet altijd in Parijs ge- woond.De oude graven Do Laborde beza ten een groot landgoed bij Monlford in Bretagno, maar dat was sinds lang in ver val geraakt, ovenals het statige, oude kas teel, dat reeds gedeeltelijk vergaan was, voor dat het jaar 1789 het werk van eeu wen in een enkelen vrocselijken dag van wraak en vuur voltooide. Mijn grootvader bouwde op dezelfde plaats een eenvoudig hoerenhuis, waar wij onze kinderjaren doorbrachten. Ik heb wel eens hoeren zeggen, dat de Fransche natie uit soldaten bestaat. Nu, van de familie De Laborde mag men bet zeker wel zeggen. Sinds onheugolijke tij den zijn biina al de zoons in dienst ge weest; en vele tragische heldenfeiten zijn aan de geschiedenis van ons huis verbon den. O, met hoeveel belangstelling luister den wij. als onze lieve oudtante Martha er ons van vertelde, of als wij met onzen va der door dc dichte bosscben en over de zonnige heuvelen wandelden, die ons heer lijk erfdeel hadden kunnen zijn, zoo niet diezelfde krijgshaftige voorvaderen zoo onvoorzichtig en dwaas geweest waren Ach, wij hebben nu den oorlog wel in een ander licht leeren beschouwen. Mijn vader sneuvelde in Mexico in 1862 en zijn 6tof rust. ovenals dat van zoo velen zijner voor ouders, in vreemden vijand igen grond. Nog een paar jaren na zijn lood bleven wij op het kasteel, toen nam mijne moeder de noodiging aan van onzen oom Louis, mijn vaders oonigen' broeder, om onzen in- I trek te nemen in zijn ruime woning to Pa- j rijs. Zij deed dit voor de opvoeding van Victor en Arnold en om dichter bij Leo le J zijn, die toen nog op de militaire academie te Parijs was. En, daar ons van de oude bezittingen der De Labordes niet anders overbleef dan do holle titel, dien I co droeg, het. huis, waarin wij tot nu ge woond hadden, benevens een paar boerde rijen en arbeiderswoningen, zoo werd dat weinigje op uitdrukkelijk verlangen van Leo zeiven verkocht. Niemand dan ik vermoedde, hoovcel het Leo kostte. Hij behandelde het. luchthar tig, alsof het bepaald noodig was om de jongens vooruit te helpen in de werell en voor ons zooveel aangenamer zou zijn. Maar ik kende hem te goed om niet te we ten, dat hij met .hart en ziel gehecht was aan den la at.Men schakel, dio ons aan oen glorierijk verleden bond. In diezelfde dagen kwam Nina de Lueheux, eenig overgebleven kind van con vriend en verren bloedverwant mijn? va ders. bij ons inwonen. Mijnbeer De Luchoux had vele jaren geleden, toen zij nog een klein kind was, bij testament bo- paald. dat mijn vader voogd zou wezen over haar groot vermogen. In geval papa niet meer in leven mocht zijn, moest diens oudste zoon zijne plaats vervullen. Maar Nina kwam niet tot ons als de rijke erf ge- namo. Het bleek, dat haar vaders goed ver boven de waarde bezwaard was; en haar bleef slechts een zeer klein jaargeld over. De arme, kleine vreemdelinge werd daarom echter met niet minder warmte door mijne moeder ontvangen en welkom gcheotcn onder haar dak. Dat zij een wees wa« en geheel alleen op do wereld stond, verzeker de haar, meer dan haar rijkdom zou ge daan hebben, een hartelijk onthaal. Het duurde niet lang, of het innig medelijden met, haar verlies, dat wij zelf zoo kort ge leden ook ondergaan hadden, ging over. in liefde voor haarzclvc. Zij was toen eerst zestien jaar, speel sell en vroolijk als oen kind, maar tcvena krachtig van wil on gevoelig als oen vrouw. Hare moeder was bij hare gehoor- te gostorven, en zij was van den beginne de oogappel baars vaders geweest. Toen haar zonnige natuur zich ontworsteld had aan de diepe droefheid, die haar, toen zij pas bij ons was, geheel en al beheerschto, nam zij allerharton voor zich in door haar opgeruimdheid. Ja, haar eigenzinnigheid J en grilligheid schenen haar nog bokoor- lijkor to maken. Zij had iels innemends, j waaraan niemand weerstand kon bieden. Toch kwetste zij soms diep door onbo-j dachtzaamheid, waar zij met zachtheid had y moeten optreden. Zij was soms wreed in hare eigenzinnigheid en haar onbezonnen lichtvaardigheid bracht dikwijls tranen in vriendelijks oogen. éWordt vervolgd.) J

Nieuwe Leidsche Courant | 1921 | | pagina 1