A. WAALS IN ALLE AFDEELINGEN ZEER BIJZONDERE AANBIEDINGEN. Aan het einde der week. Toen wij onlangs op c=eze plaats met weinig ingenomenheid spraken van dc vele confcrentiön die elkaar in een onaf gebroken reeks in binnen- en buitenland opvolpon, werd door ren onzer bladen de opmerking gemaakt, dat die conferenties van veel meer beleckcnis zijn, dan wij schenen (e vermoeden. Nu is ons niets liever t'an ia dit opzicht van ongelijk overtuigd ie worden. Indien toch al die conferenties over zaken van den meest uiteenlobpenden aard ook maar eenigc beteckenis hebben, dan kan hot niet uil blijven of we zullen de vruchten daarvan genieten. En al zien wij die vruchten nog niet, er, al zijn onze verwachtingen volstrekt niet hoog gespannen, riels zal ons liever zï.in dan dat wij door dc uilkomst be schaamd worden. De arbeidsconfcTenlie te Gcr.èvo is nog niet. afgeloopen, of reeds spoeden vooraanstaande staatslieden uit alle dee- len van de wereld zich raar Washington, naar do z.g. onlwapeningsconfcrnlie, waar belangrijke vraagstukken in verband met het verre Oosten zullen v. orden besproken. Daar hierbij ook de Lclangen van ons land ter nauwsto zijn betrokken, hebben we dubbele reden om te wenschcn dat deze samenspreking lot het gcwcnschle resul taat zal leiden. Lloyd George zal riet, of althans voorloopig niet van dc partij zijn, daar hij nog steeds door een andere conferentie, de Iersche, wordt vastgehouden. De lange duur van deze onderhandelin gen wijst er op hoe moeilijk het vraag stuk is, dal. hier moet werden opgelost en het is nog zeer de vriag of het we'» tot een bevredigende oplossii g zal komen. Mocht straks deze conferentie en die te Washington zijn afgeloopen dan hebben Lloyd George en Brinnd wel weer sief ge noeg voor een onderlinge bespreking. Uit de berichten van de laatste dagen blijkt loeli duidelijk, dal het met Enge land en Frankr ij k volstrekt geen bo tertje tot den boon is, maar dat ieder zijn best doet, om zoo noodig ten koste van den ander een voordeeltje te behalen. 't Is de oude politiek van voor den oor log, die ondanks allo geeonferecr nog al tijd wordt voortgezet. In Duitschland was 't deze week zoover gekomen dat de mark nog geen cent waarde had. Over de oorzaak en de beteek'U.is van dezo daling loopen de mceningen uiteen. Waar zelfs de meest deskundigen het niet eens kunnen worden, zullen wij ons niet vermelen hierover een oordcel uit te spre ken, maar deskundig f riet ieder gevoelt wel, dat. het met Duitschland ver gekomen is en dat moeilijke dagen voor dit eens zoo bloeiende en machtige rijk voor de deur staan. En ieder gevoelt ook dat de val van Duitschland ook voor andere landen, ook voor ons laml. niet anders dan droeve ge volgen kan hebben. ..Dc slem des Hccrcn is met kracht, de stem des Hoeren is met. heerlijkheid. Dc slem des Hoeren breekt de cederen, ja de Ilocre verbreekt de cederen Liba- nons". Aan deze woorden zijn wij in de afge loopen dagen weer m-?t kracht herinnerd. Over heel ons land heeft een hevige storm gewoed, veel werd in enkele oogen- blikkcn vernield en verwoest en ook per soonlijke ongelukken bV/en niet uit. Aan de onmacht en <•'- meligheid van den mcnscli werden we w<-?r op aangrijpende wijze herinnerd. Oude menscbcnt mnelrri sterven; jonge me nee lien kunnen sterven. Het is in verband daarmede een goede gedachte geweest dat dc regelen omtrent de Troonopvolging werden gewijzigd. Een plotseling overlijden van H.M. de Koningin en de Prinses had ons land in groolo moeilijkheden kunnen brengen en hel was daarom verstandig dat tijdig maat regelen worden genohieri en de regelen in zake de erfopvolging gewijzigd. Verblijdend dafirbij was dat door geen der partijen bij wijze van spreken ook maar een vinger tegen H.M. de Koningin en haar Huis werd uilgestoken. Dc staking der Metaalarbeiders duurt nog voort. •Gisteren werd geméld dat de Metaalbond zou vergaderen. Met welk doel? Wij weten hel nier. Ts men van plan eon uitsluiting te prö- clamceren of is men evenals de Katho lieke patroons tot do overtuiging geko men, dal het toch niet aangaat verder te gaan, zonder mef do werklieden overleg te plegen. Wij hopen het laatste. In het belang van beide partijen, in bet belang ook van heel ons maatschappelijk leven. Aanbesteding of eigen beheer? Naar aanleiding van het respport van do bekende commissie aio benoemd werd om te onderzoeken wcik* systeem voor den arbeiderswoningbouw het meest verkies lijk is, schrijft do Aannemer o.m.: Misschien is het niet ondienstig, wan neer wij lei- aanvulling van de gegevens, welke de Leidsche commissie door haar onderzoek verkreeg, ook nog een en an der meed eesten. Wij zullen ons daarbij ont houden om eigen mcening uit te spreken, want dan zou de meerderheid, der Leid *ehe Commissie, die zoo doordrongen is ven de deugdelijkheid \;tn liet eigendie- heer-'systeem, "t wolk z-» hoven aanbe steding steil, ons betoog slochlji als een "oratio p.'r o d Am naast zich neerleg gen. Wij vestigen daarom de aandacht oj bot „Verslag dor Staat «commissie van or dorzoek naai- de foesU idt-n in het Bouw bedrijf". waarvan vAie enkele maanden het eerste deel verscheen. Bezichtig onze etalages, vergelijk nauwkeurig onze prijzen van: Pluche-mantels, Effen Laken en Velours-manteis, Mantels met Pluche-garneering en in Engelsche Stoffen, met die onzer concurrenten, en koop bij ons een nieuwen Mantel uit onze ongeëvenaarde sorfeering HAARLEMMERSTR. 114 aeUien zal zijn. Ce R.-K. partij is in. ha-ar geheel democratisch en dit is een gevolg an dc leiding der geestelijken, die op de seminarie.il diepgaande; studie moeten ma ken van de sociale quaeslic. Daaraan dankt de gehecle R. IC. Staatspartij ha-ar sociale ontwikkeling. Dp sociale voortgang an dit kabinet is d~a ook niet ontslaan dank zij een dcmocratischen vleugel dier partij,, maar door samenwerking van al hare leden. Die Commissie heeft, naar ze zelf ver klaart, niet een speciaal onderzoek inge steld naar do werking van het stelsel „eigen-beheer", maar get ft toch enkele veelzeggende opmerkingen, waarmede de Leidsche Commissie wel rekening had mo gen houden. Zoo lezen we op pag. 150 van genoemd verslag: „Uitvoering in eigen beheer komt „bij vercenigings- en gemeentelijken bouw „slechts in beperkte male voor; in de af- „geloopcn jaren was aanbe-tcding van het „werk in den woningbouw dc regel". Bevestiging van deze woorden vinden we in dc noot op pag. 150. v/aar wordt me degedeeld: „van de 160 Woningbouwvcr- ecnigingen, welke inlichtigen verstrekten, gaven 10, namelijk twee te 's-Gravenhagc en verder telkens één te Nijmegen, Delft, 's-Hcrtogcnbosch, Hilversum, Zaandam 1), Eindhoven, Assendelft en Wormerveer op, dat zij in eigen beheer hadden gebouwd". Op grond hiervan is de vraag gewettigd: hoe komt waarvan 160 Woningbouw verenigingen slechts 10 in eigen beheer bouwden hoe komt- »ie meerderheid der Leidsche Commissie er dan toe, om op grond van haar onderzoek te beweren, dat uitvoering in eigen beheer in alle opzichten tie voorkeur verdient bo ven aanbesteding? Men mag toch niet veronderstellen, dat ze alleen bij die 10 baar licht heeft opge stoken? Doch, hoewel de Staatscommissie geen 'speciaal onderzoek instelde naar het wer ken in eigen beheer, verklaart ze toch zeer duidelijk, waarom uitvoering in eigen beheer bij vcreenigings- en gemeentelij ken bouw in beperkte mate voorkomt. Op bladzijde 155 van meergenoemd ver slag lezen we o.m.: „De woningbouwverenigingen, dievan- „af 1918 de grootste aanbesteders waren, „beschikken uiteraard in hun Bestuur niet, „of althans slechts zeer zelden, over per sonen. die door opleiding of werkkring „als deskundig kunnen worden aangc- merkt. De architecten, die namens hen „de aanbesteding leiden, hebban geen rna- „lerieelen prikkel om dc aanbestedings som laag te houden; in sommige geval- „len worden zij meer 'door artistieke dan „door economische overwegingen geleid „en somtijds beschouwen zij deze laatste „als quant ilé negligeable, waarmede in „den woningbouw niet gerekend zou be- .hoeven (e worden. Ook de toepassing van „nieuwe, tot nu toe in den volkswoning bouw geheel ongebruikelijke construclic- „mclhoden, leidt in enkde gevallen tot „ernstige bemoeilijking van een juiste „calculatie". En ten aanzien van de gemeenten lezen we iels verder: „Slechts in enkele gevallen heeft men „het bouwen onder volledig eigen behccc „toegepast. Ter verklaring daarvan mag „er op worden gewezen, dat vrijwel geen „enkele gemeente over voldoend ervaren „personeel beschikt om zelf dezen bouw „te kunnen leiden. Van de 28 directeuren „van Gemeentewerken, verklaarden zich „li tegen en 6 vóór eigen beheer, terwijl „een 8-tal zich twijfelachtig uituit, of het „alleen voor bijzondere gevallen geschikt „achtte". Daarentegen sprekende over den aanne mer en het aanbestedingssysteem lezen we in hot Verslag op hl. 151 o.m.: „In zijn oorspronkelijkon vorm, die bij „utiliteitsbouw, reeds meer dan een eeuw „lang heeft bestaan, is de aannemer de „man, die tegenover den bouwheer de ge- „hcele uitvoering van het werk op zich „neemt voor een vooraf bepaald bedrag en „daarvoor allo risico en verantwoordelijk heid draagt. Hij koopt de verschillende „materialen, verschaft de noodige hulp middelen tijdens den bouw en zorgt voor „do benoodigde werkkrachten. „De vodrdeelen welke men voor dit stel- „sel opeischt, komen in hoofdzaak hier op „neer, dat tijdons den bouw alle verant woordelijkheid is gecentraliseerd bijéén „persoon, die er een sterk persoonlijk be- „lang bij heeft om alles zoo goed en eco nomisch mogelijk uit té voeren. „De concurrentie onder de aannemers „zou er van zelve toe leiden, dat alleen zij, „die door persoonlijke eigenschappen en „financicélc. draagkracht voor deze zware „en gevaarlijke taak ten volle berekend „zijn, zich zouden handhaven. Opklim- „mond van. kleine werken tot grootere, zul „ten zij veelal van jongs af aan in het „vak opgegroeid, zich geleidelijk deze eigen „schappen kunnen verwerven". En wanneer nu de Minister van Arbeid in zijn bekende circulaire van Juni als. zijn meening uitspreekt, dat openbare aanbe-- sleding nog steeds dc meest economische wijze van uitvoering van bouwwerken is. dan geschiedt zoodanig? uitspraak toch ook waarlijk niet op losse gronden. En om nu maar geen uitspraken over „eigen beheer" en aanbesteding" van oude ren datum aan te balen, verwijzen wc ten slotte, naar de uitspraak van een ingenieur hij den AmstcrdamseUen Woningsdiensf. voorkomende in het zesde nummer van het Tijdschrift voor de Volkshuisvesting (jaar gang 1920\ waar we lezen: „Eigen behcerwcrk heeft hier te lande „een slechten klank, inen vreest daarbij „ambtenarij, in den slechten zin van het „woord, sloffe sleur. „De diensten welke nu e.enmaal niet als „bedrijven tc bock staan, funclioneeren „omslachtig. Men kan hierin reorganisatie „voorstellen, maar het is hachelijk derge lijke proeven tc nemen in lijden, waarin „onmiddellijk aangepakt moet worden. Bo vendien beschikt men wellicht over vol doende toezichthouders, opzichters, maar „stellig niet over voldoende bekwameuit- voerders en bedrijfsleiders", en een wei nig verder lezen we: „De bij uitstek uit- „vocringskundige groep van aannemers „stootc men niet uit het proces der wo ningproductie". Ten sk»tte een heseheiden vraag. Heeft de Leidsche Commissie ook ken- nies genomen van dezo uitspraken? Zoo neon, wat ons als 't meest waai'- sckijnlrjke voorkomt mogen wij haar dan bovenstaande alsnog in ernstige over weging geven, alvorens lot een proef met eigen beheer over te gaan? Prevention is better dan cure. 1} Dit een breedvoerig onderzoek is ge bleken (zie de Aannemer van 23 Sept. '19) dal de woningen in eigen beheer al hier gebouwd ƒ850.— per stuk duurder zijn geweest dan overeenkomstige wonin gen door den aannemer gebouwd. DE PARTIJGROEPEERING. Aan het Voorl. Verslag der Tweede Ka mer over de Staatsbegrooting is nog het volgende ontleend Verschillende leden brachten in verband met de positie van het Kabinet de be staande groepeering van de politieke par tijen ter sprake. Het wordt meer en meer duidelijk, dat economische vraagstukken de tegenwoor dige politieke ontwikkeling behecrschen en dat de opvattingen daaromtrent niet meer samenvallen met de thans bestaan de groepeering der partijen. Bovendien valt ook op geestelijk gebied de scheidingslijn niet meer geheel samen met de tegenwoordige partijverhoudin gen. Men vestigde de aandacht op dc pa ragraaf in het program van den Vrijheids bond ten aanzien van de geestelijke ont wikkeling van de bevolking en op de. ook meermalen van 'socialistische zijde uitge sproken stelling, dai materieele verzor ging niet voldoende is maar dat ook voor geestelijke belangen moet worden ge waakt. Deze leden betoogden dan ook dat een nieuw program moet worden ge maakt door partijen die hiervoor voldoen de gemeenschappelijke denkbeelden heb ben. Sommige leden merkten op, dat aan ver schillende eischen van de meer democra tische elementen ter rechterzijde niet zal kunnen worden voldaan, zonder steun van socialistische zijde. Voor de verwezenlij king van andere zal een financieele poli tiek» oodig zijn. die diep ingrijpende las ten oplegt aan de meergegoeden en waar voor in de rechterzijde moeilijk een meer derheid zal zijn te vinden. In verband hiermede werd de mogelijkheid van samenwerking van Roomsch-Katholle ken. en Sociaal-democraten ter sprake ge bracht. Andere leden, die dc bestaande partij groepeering ook niet juist achten, betwij felden eohter, of een dergelijke verbin ding uitzicht kan bieden op een betere politiek. Door verscheidene andere leden werd de bestaande part ijgroe pee ring verdedigd Toegegeven moet worden, dat er tusscben de partijen ter rechterzijde veel ver schil van meening bestaat zelfs ten opzich te van den aard der samenwerking maar dit spreekt, vanzelf bij een samengaan van partijen, die elk voor zich haar onafhan kelijkheid hebben bewaard. De diepe grond echter voor dc tegenwoordige par ti jgroepeering ter rechterzijde js, dat de R egeeringspartijen verbonden zijn door een gemeenschappelijk positief ethisch be ginsel. dat met name tot uiting komt in haar denbeelden over bet- gezag en de ver houding van Overhead en volk. Verscheidene dezer leden betoogden nog. .dab een splitsing van de R. K. partij in een meer vooruitstrevende en een meer Leidsche Penkrassen. Amice, Wij schrijven reod6 11 November en aan gezien do wet voorschrijft, dat do begroo tingen Iweo maanden voor den aanvang van het begrootingsjaar aan God. Staten mooten worden aangeboden,mag zeker wor den verwacht, dat de behandeling van de Gemeentebegrooting zich niet lang meer zal laten wachten. Vroeger, toen er nog meer eerbied was voor de wet en een rappol van Ged. Staten op de Gemeentebesturen nog al indruk maalde, werd aan een tijdige vaststelling van de begroeting nogal sterk de hand ge houden, maar in onzen tijd, nu we ons wat vrijer zijn gaan gevoelen en nu de samen stelling van de begrooting waarschijnlijk heel wat meer moeite kost, is het althans in do grootero gemeenten rege' geworden, dat van het wettelijk voorschrift wordt af geweken. Hoewel allicht de begroolingsdeba'.len niet zoo uitgebreid zullen zijn als hot vorig jaar, toon er in verband met de gohoudene verkiezingen meer aanleiding waj om poli tieke beschouwingen te houden, zal toch de behandeling ook ditmaal wel et'olijke zit tingen in beslag nemen. Enkele onderwerpen die hij de bogroo- tingsdiscussie ter snrakc zullen worden ge bracht zijn reeds aangekondigd en venvaibt mag zeker ook worden dat do finandec-le toestand van de gemeente eons ernstig on der do oogen zal worden gezien en dat in verband daarmede zal worden nagegaan of het niet mogelijk is tot ingrijpende bezui niging te komen. Nu weet ik wel mi ja waarde, dat. het vaak gewoonte is bij een begrootingsdobat over alles en nog wat te spreken, behalve over de begrooting, maar de financieele toe stand schijnt mij wel van zooveel belangi dat een ietwat breede en grondige bespre king gewenscht. kan worden geacht. De eerste indruk die men krijgt als men de begrooting inziet is niet bepaald ongun stig, daar de HoofdeliikeOmslag belangrijk lager is geraamd dan het vorig jaar en te ruggebracht van f2.596.4'J2 op f2.286.947. ~9ze cijfers wijzen op een zeer belang rijke bezuiniging, maar veel meer dan schijn is het niet. Om te beginnen geeft het dienstjaar 1920 in tegenstelling met de laatste jaren een belangrijk voordeelig sal do van meer dau f 60.000. Bovendien komt nu op begrooting niet meer voor een post voor crisisuitgaven, die het vorig jaar nog zeer belangrijke uil gaven eischten en einde lijk is gerekend op een extra-uitkeer in g van het rijk tot een bedrag van f 189.591.98. Hieruit blijkt wel, dat de verlaging van den H.O. nog geen bezuiniging bcteekent. al is het opzichzelf een zoor belangrijk verschijnsel. Ook is het niet waarschijnlijk dat. deze verlaging een vermindering van den be lastingdruk tengevolge heeft, daar kan worden aangenomen dat het belastbaar in komen zeer belangrijk zal zijn gedaald. Ik zag bijv. dat de opbrengst van de di vidend- en tantiemebelasting maar even f 15.000.lager is geraamd dan het vorig jaar, wat een achteruitgang bcteekent van pl.m. 4,3 pCt. Hierin ligt dunkt me een vin gerwijzing dat het er met onze belasting bronnen ver van gunstig uitziet en dat ook al i6 het op fe brengen bedrag be langrijk lager geraamd, het niet gemakke lijk zal gaan do benoodigde som van f 2.286.947 bijeen te brengen. Hierbij komt nog, dat onder de ontvang sten ook is opgenomen oen meerdere bate van do Lichtfabrieken van f 60.000. Dat is op zichzelf wel heel mooi, maar het spreekt wel vanzelf dat deze uitkomst alleen kan worden verkregen door de tarieven te hand haven. zoodat we hier te doen hebben met een indii-ecte belasting,die dit voordeel heeft dat ook verschillende buitengemeenten daaraan mee betalen, maar waar tegenover staat, dat met de draagkracht der belas tingbetalers niet kan worden gerekend. Misschien dat. de Raad nog kans ziet hier en daar oen kleinigheid to bezuinigen, maar ik wil u wel zeggeu, dat mijne verwachtin gen dienaangaande niet hoog gespannen zijn. Gowoonlijk gaat het in andere richting en kost iedere raadszitting, afgezien van 't presentiegeld, dat op f 4000.geraamd is, idem zooveel. Men kan erhlcr nooit weten en dus zullen we den moed maar niet geheol opgeven. Gemakkelijk zal het bezuinigen trou wens niet gaan. Er zijn tal van uitgaven, salarissen, enz., die een uitvloeisel zijn van vroegere beslissingen, verordeningen, enz. en waaraan nu eenmaal niet te tornen valt, en vooral niet wanneer B. en W. daarin niet voorgaan. Zoo schijnt het in de bedoeling te liggen om de plaats van wijlen den heer van der Valk Bouman, bij de afdeoling Algemeene Zaken aan de secretarie niet te vervullen wordt, door Burgemeester en Wethouders blijkbaar niet. noodig geacht en ik ver wacht, dat de Raad daarmee wel vrede zal hebben, maar 'fc is voor de Raadsleden min der gemakkelijk voorstellen te doen bepaal de betrekkingen op te heffen, daar zij over de al of niet noodzakelijkheid moeilijk kun ncn oordeel en. Het feit echter *lat vervulling van deze vacature niet noodig wordt geacht, wijst er m.j. op dat er op dit gebied nog wel wat te doen valt- Ik denk daarbij in 't bijzonder aan do be lastingambtenaren, die op volle 6lerkte wor den gehandhaafd. Ik had gedacht dat in verband met 'do inning van de plaau-dijke belasting door de Rijksambtenaren, dezo dienst belangrijk vereenvoudigd zou kunnen worden en als ik mij niet vergis i6 als een van de voordeden van de wijziging der Ge meentewet op dit punt, ook genoemd de bezuiniging die hiervan voor de gemeenten het gevolg zou zijn. Behalve echter dat ren paar^ vacatures, die dit jaar ook reed? be- stonden, niet vervuld schijnen to worden, mis ik op de lijst slechts een ambtenaar, wat misschien in verband staat met hel feit dat gedurende de eerste vier maanden de 1 gemeente nog zelf de belast in een moot mncn. De schrijfloonen zijn maar even f 2500 hooger geraamd, terwijl de uitgifte van het stenografisch verslag van de Handelin gen van don Gemeenteraad met de Ingeko men Stukken weer f 5000.meer zal vra gen. Hier is een post waarop in de toekomst zeer zeker bezuinigd zal kunnen worden maar ik heb eon sterk vermoeden, dat een voorstel in dezen geest al hooi weinig succes zou hebben. De verkiezingen voor do Tweede Kamer het volgend jaar zullen ons behalve heel wat tijd ook nog heel wat geld kosten. Het drukken der kiezerslijsten enz. vraagt n 1 een uitgaaf van f 21000.— waarbii dan nog komt een bedrag van f 1500 voor verte ringen van de leden der stembureax. Met genoegen zag ik dat bij do politie al thans pogingen worden gedaan om te bezuinigen.Teneindo op de uitgaven voor de drukkosten te besparen wordt n.l. voorge steld een Edison Dic-k Mimeograph aan te schaffen, die naar het heet een belangrijke besparing zal geven. Dit schijnt een merk waardig instrument te zijn daar over ren jaar een besparing berekend wordt van ruim f 500.— terwijl de machine ook sin-hls f 575 kost. Na die besparing komen we echter nog weer op precies hetzelfde I c.irog ais het vorig jaar word geraamd, zoor!af we m.i. hier in hoofdzaak de p o g i n g om te bezuinigen hebben te bewonderen. Eenzelfde poging heb ik ook meenen te ontdekken in de begrooting van de onder houdswerken van wegen singels, markten, hallen enz. Wat hierop bespaard wordt, moet echter weer meer dan uitgegeven wor den voor het onderhoud van plantsoenen en wandelplaatsen, waarvoor het vorig laar was uitgetrokken f 29.277.— welk bedrag nu.is gestegen tot f 34746.—. Het onder houd van bruggen, kolken en riolen daaren tegen zal dit jaar minder kosten dan het vorige. Zooals ge misschien weet mogen we ons ook in het bezit van een grondbedrijf ver heugen. Het eigenaardige van dit overigens zeer nuttige bedrijf is, dat de nadoelige saldi voortdurend groeier worden. In 1919 was er een nadeelig saldo van f 9531.09 voor dit jaar was het geraamd op f 17022 en nu wordt voor 1922 een tekort geraamd van f 30326. Met het openbaar slacht huis gaa t hel ge lukkig in omgekeerde richting. Over 1919 was er een tekort van f 31334.35 het vol gend jaar was het tekort ruim f 6000 lager, en thans wordt, gerekend op een bnrig saldo van f 5000. Ik kan natuurlijk niet alle posten noe men, maar misschien interesseert het 11 dat de gemeente voor het bijzonder lager on derwijs zal hebben .bij te dragen f 112000 en wel voor salarissen boventallige onder wijzers, instandhouding s'holen, vergoeding tereinen en rente voor waarborgsommen. De kosten der schoolkindrrvoeding ziin gestegen van f 6500 in 1919 tot. f 26500 voor het. volgend jaar. Voor het. Burgerlijk Armbestuur is een subsidie uitgetrokken van f 89500. terwijl voor werklooeheidverzokering is uitgetrok ken f 37760.waarvan echter f 7760 of on geveer 20 pet. is bestemd voor salarissen enz. Evenals alle jaren zullen ook in 1922 tal van begroolingsposten worden overschre den, waarom voor onvoorziene uitgaven is uitgetrokken een bedrag van f 150000. Er ie dus nog genoog speelruimte zoodat men ook voor eventueele tegenvallers behoor lijk gedekt is. Ge zult misschien zeggen, dat het geen bijzonder smakelijke kost was die ik u dit- 4 maal opdiende en dat is tot oi> zekere hoog te ook wel juist. Ik heb echter gemt?cnd eens enkele cijfers te moeten noemen om u eenig inzicht te geven in onzo gemeente- huishouding en om 11 meer te doen genieten van de breede raadsversla gen, die straks weer ons blad zullen sieren. Tk deed slechts enkele grepen, ook om u te laten gevoelen dat. we van cvcntucele be- - :"-inspogingen niet teveel moeten ver- t'tcn. Aangenomen dal de Raad des zins ou willens is, dan zal hij toch, in 't alge meen nog betrekkelijk weinig kunnen doen. Als or bezuinigd zal worden dan moot. dat. komen van de zijde van B. en W. en do hoofden van dc verschillende diensten cn bedrijven. Misschien was er in verband daarmede iets voor te zeggen het salaris voor de wet houders belangrijk te verhooeen, teneinde hen in staat te stellen meer tiid aan de ge meente te geven, zich meer in de onderdooien in te werken en zich meer van de verschil lende hoofden van diensten afhankelijk te maken. Maar dan zal liet natuurliik een belang rijke verhooging moeten zijn. Trouwens ook andero overwegingen kunnen daarvoor worden aangevoerd. De waarde van het gold is verminderd en het feit. dat. in 1919 aan presentiegelden voor de leden van den Raad nog geen f 3000 noodig was, terwiil in 1920 reeds f 4317 .werd uitgekeerd, wijst er op dat. de taak van de wethouders niet onbe langrijk ie verzwaard. Ik vermoed echter dat, de Raad wel zijn gooden wil ten opzichte van de bezuiniging zal foonen, door deze salarissen, ongewiizigd te laten, hoewel m.i. voor meerdere vrijma king van de wethouders in het. belang, van de gemeente zeer goode gronden zijn aan te voeren. VERITAS.

Nieuwe Leidsche Courant | 1921 | | pagina 6