Gemeenteraad Lisse. 'Aanwezig alle leden. Voorz. Burg. Een- liuis. Na het vaststellen der notulen, komt allereerst ter tafel een verzoek aan HM. de Koningin, om de gemeente dc bevoegd heid te geven om hare plaatselijke inkom-» stenbelasting de eerste vijf jaren, door hart; eigen administratie te doen heffen, gezien het groot aantal aanslagen (782) beneden ƒ1300 inkomens. Alzoo besloten. Goedgekeurd wordt dat er te rekenen vanaf' 1 Januari 1922, ten behoeve der ge meente op de hoofdsom der Personeele Belasting worden geheven vijftig opcen ten. Besloten wordt dat vanaf 1 Januari 1922 ten behoeve der gem., geheven zal wor den eene belasting, onder de benaming van Haven- en Kadegeld. Hef, Havengeld zal bedragen voor vaar tuigen van 3 tot en met 12 ton ƒ0.25; voor iedere ton meer ƒ0.05; voor, pleiziervaar- t.uigen beneden 10 ton ƒ0.50, idem van 10 ton en daarboven ƒ2.Abonnementen zijn verkrijgbaar voor een lijd van 36, 9 en 12 maanden. Be heer Segers wenscht controle te houden over genoemde gelden, door den havenmeester door geschreven kwifanticn af te laten geven. Na langdurige bespre king werd besloten de ligdagen te bepalen op 3. Vervolgens wordt den Raad aangeboden een ontwerp-Hondenbelasting. De heer Segers wil alle honden penningen laten dragen; zooals het nu gaat is er absoluut geen controle. Langdu rig wordt gediscussieerd of de trekhonden dan wel de luxe honden een penning zou den dragen. Voor eorstgenoemden zou 2 en laatstgenoemden ƒ10 moeten betaald worden. Dc heer A. H. Schrama wenscht dit vast te. stellen op ƒ1 en ƒ7.50. De heer van Til vindt dat alle jachthonden be schouwd moeten worden als luxe honden, daar bier geen beroepsjagers bestaan. De heer Verduy n wenscht hierover geen besluit te nemen, doch wil het ont werp renvoyeeren naar de commissie, om het in do volgende vergadering af te werken. Aldus besloten. Voorgesteld wordt om de verordening tot heffing van leges a oor de afgifte van stukken en andere verrichtingen vast te stellen. Onder meer hef voltrekken van een huwelijk op Dinsdag ƒ50.Donder dag ƒ10.en de overige dagen ƒ25. De heer Pijnacker wenscht twee da gen te bepalen van 10.daar Donder dagmorgen bestemd moet blijven voor gratis voltrekking. Besloten wordt: voor Dinsdag ƒ50.—. Woensdag en Donderdag, do laatste voorzoover niet gratis, ƒ10.en de overige dagen 25. De heer Warm e-r d a m wenscht nog een dag te bepalen met, een matje b.v. voor ƒ25, en een paar bloemvaasjes ook voor ƒ25, alzoo ƒ100. Dit voorstel wordt ..bij acclamatie" verworpen. Na eenige wijzigingen werden ook de wik- en weegloonèn va si gesteld. Op voorstel van den heer Segers zal ook de waagmeesfer voor controle met doorsehrijfwaagbriefjes werken. Vastgesteld wordt, dat. het. vervolgon derwijs zal worden gegeven in de Open bare School der Gemeente, gedurende de maanden October—Juni, des avonds. Op de voordracht voor de benoeming van drie leerkrachten voor het vervolg onderwijs aan de openbare M.U.L.O.- School der gemeente waren geplaatst, de heer H. Ivingma, mej. H. S. van Iperen en mej. Joh. Merck, welke met algemeene stemmen worden benoemd als zoodanig. Vervolgens komt. een voordracht met vijf dubbeltallen voor -de benoeming van oen Commissie van Schooltoezicht, bedoeld in de Wet tot regeling van het algemeen vormend Lager Onderwijs. Met nagenoeg algem. st. worden no. 1 van de voorge- dragene benoemd n.m. de heeren H. King- raa, W. F. A. Grimme, F. K. Dankelman, Dr. F. G. M. Haase en R. H. C. Tromp. Overwegende dat he.', noodzakelijk is een gedeelte van c'.en openbaren weg „de Smalio weg" aan den openbaren dienst te onttrekken, om de Havensloot, toegang gevendo t.ot de Haven der gemeente te kun nen verbreeden, wordt alzoo besloten. Verzoek van den heer P. 8. van Wave- ren, kantoorbediende alhier, om een per ceeltje bouwterrein te mogen koopen aan de Haven tegen den prijs van ƒ3.50 per M2.; 2e. dito verzoek van de heeren D. Ver gunst, Th. Salman, N. Langoveld, C. Pauw en C. F. Daudey, gezamenlijk om van de gemeente Lisse een strookje bouwterrein te mogen koopen aan do Haven, tegen den prijs van ƒ3.50 per M2. Wethouder Tromp heeft geen bezwaren maar ziet gaarne ingelascht, dat de moge lijkheid wordt uitgesloten, dat daar ster ken drank getapt Jr.an worden, met het oog op de hooge accijns van Nederland. Spr. wenscht dat nu vast tc leggen, hoe wel men algemeen van meening is, dat men dit ten allen tijde kan doen. Alzoo worden ook deze be.'de verzoeken toege staan. Enkelo af- en overschrijvingen worden goedgekeurd, in ontvangsten en uitgaven van 141.076.01. Op voorstel van de Gascommissie wor den do gasprijzen na de meteropneming, over de maand October a.s. met één cent per M3. verlaagd en derhalve gebracht voor kookgas op 14 ct. en licht- en munl- gas op 16 ct. De heer Segers vindt de straatver lichting bijzonder schraal en wenscht een beduidend aantal lantaarns meer. De Voorz. antwoordt dat voor straatverlich ling wordt gestreefd naar electrisch licht. De heer Segers wijst op de slechte toe standen aan den Stationsweg, de Heul en de 3o Poellaan. De Voorz. zegt toe zich in verbinding te stellen met de directie. De heer van Til meent, dat. de druk op het gas hem zwak vooikomt. Do Von rz. zegt, dat dit niet hef. geval is. De leidin gen moeton doorgeblazen worden, daar deze erg vuil zijn, omdat in de oorlogsja ren met n i.tder kwKi! it kolen is ge stookt. De Leer Verduy n vindt het noodzakelijk dat het buizennet wordt na gezien, vooial in het gedeelte naar de Engel. Vervolgens wordt aangeboden een con cept-contract voor liet in huurkoop ver strekken van kooktoestcllen aan de gas- verbruikers, welk concept, ook door. dc Commissie van het gasbedrijf is goedge keurd. In verband hiermede deelt de 'Voorz. mede dat in den loop van deze maand nog een demonstratie zal gehou den worden door de firma Sfokvis. De hoer A. H. Schrama zegt, de eer ste demonstratie te. hebben bijgewoond, en had er paf van gestaan voor hoe weinig geld een diner werd klaar gemaakt voor 5 personen; hij zou het bijna een nadeel gaan noemen voor de gasfabriek, als alle huisvrouwen zich zoon kookloestcl zullen aanschaften. Dc aangeboden bcgrooting van het gas bedrijf wordt goedgekeurd aangevende aan inkomsten en uitgaven 1G85.573.47L De heer Verduyn vraagt of de Gas commissie in 't vervolg volgens een eens genomen besluit de gasprijzen kan rege len, in verhouding tot de wijziging van de kolenprijzen. Aldus besloten. Het kohier Schoolgelden van het vierde kwartaal 1921 werdt vastgesteld op ƒ741.25 Van den betrokken Minister is op een destijds gedaan verzoek een besluit inge komen aangaande de huurprijzen voor de nieuw gebouwde huizen van de Wo- ningbouwvereeniging voor 1922. en wel als volgt: voor inkomens van ƒ25.50 ƒ3.95 per week; van 26 ƒ4 per week; van ƒ28 ƒ4.30 per week; van ƒ30 ƒ4.60 per w.; van f35 f5.40 per w.; van f40 f G.15 per w.; van £55 f8.50 per week. Besloten wordt een brandkast aan te brengen in de kluis, waar ook de gemeen teontvanger gebruik van kan maken, daar deze zaak wat primitief is geregeld. De heer Segers vraagt of de zaak van de brandspuit nu al in orde is. De heer Warmerdam heeft ook nog zoo weinig van proefstoomen gezien, en wenschle dat de opperbrandmeester een dergelijke proef eens nam, wat de heer Segers wel goed kan vinden, maar dan moeten de Raadsleden cr even van te vo ren aanwezig zijn; dus tevoren even ge waarschuwd voor controle. In overleg met den opperbrandmeester zal een en ander geregeld worden. De heer Pijnacker vraagt of de brandspuit nu goed is, daar hij meent dat de pomp daar zeer zwaar werk heeft moeten verrichten; is de pijp niet to nauw? Spr. vindt het jammer dat er eerst geen deskundige is geraadpleegd. Weihouder Tromp zegt dat de put nog niet goedgekeurd is, daar nog niet is gebleken dat hij 600 M. water kan op brengen. De Voorz. zegt dat men niet uit het oog moet verliezen, dat de pomp steeds 32 M. diep zuigen moet, en dat scheelt na tuurlijk in zijn perskracht. De heer P ij n a c k c r informeert naar do verzekering van de huizen van de wo- ningbouwvereeniging. De Voorz. zegt een onderzoek toe. De heer Balke nende wenscht nog de aandacht te vestigen op de roosters in de Kanaalstraat, daar deze verkeerd en te diep liggen. De heer Warmerdam vraagt den Voorzifter, het oude vuilnisterrein eens onder handen te nemen door beplanting of bezaaiing. De heer Pijnacker kan zich hier niet mede vereenigen, daar het nieuwe terrein veel te ver weg ligt voor het tulpenvuil. Een regeling zal worden getroffen. De heer Schrama C., wenscht betere controle voor de belasting op de toegangs- -bewijzen voor vermakelijkheden. De Voorz. zegt dat die gehouden wordl; de heer Schrama toont een toegangsbe wijs van „Muento", wat niet was gestem peld en toch uitgegeven. Een betere rege ling zal ook hierin voorzien. De heer van T i 1 informeert nog hoe de gang van zaken was met de waterleiding. De Voorz. zegt op het oogenblik bezig te zijn met de Noord-Hollandsche en met Noordwijk, waarna de openbare vergadering wordt gesloten. Na heropening wordt bekend gemaakt dat de gemeente een overeenkomst heeft getroffen met den heer Clement over den aankoop van een stuk grond naast de Greveling. zoodat de Havensloot vanaf het Kruishoorntje nu nagenoeg recht naar het Ringkanaal loopt. Door deze doorgraving krijgt men een groote verbetering in de Vaart, en voor dezen winter productieve arbeid. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering gesloten. Gemengd Nieuws Forensenleed. Men schrijft uit Bussum aan het „Hbld.": Er zijn al eens stemmen opgegaan om den forensen in plaats van een reductie op de reiskosten, die in het abonnement zit, enkele- reisprijzen en een toes-lag erop in rekening te brengen, omdat ze 't de spoorwegdirectie op en'kele uren van den dag zoo lastig maken. Zoo ver zal 't wel niet komen, maar dat men bij de spoorwegen niet erg op do beste klan ten, die forensen toch zijn, gesteld is, blijkt wel meer en meer 't Zijn van die kleine geniepig heden dfe bet den Gooiscben forens duidelijk maken, dat hij nog maar nel geduld wordt, en die hem het leven dagelijks verzuren. Vroeger ken bij de controle in Amsterdam passocrun met een ..morgen", of „abonné", twee- of hoogstens driemaal per maand slechts behoefde hij zijn arviur weggeborgen abonne ment voor don dag to halen. Nu is dat anders-, de controleurs eiecbcn thans eiken dag bet vertoonen van de abonnementskaart. Bij vele forensen zit er de sleur nog in, maar als er een vriendelijk knikkend wil doorloopen. dan wordt bij bij zijn jas gevat en de stroom ongcduldigen wordt opgehouden, totdat de vermaledijde abonnementskaart uit de zakken is opgediept. Maar dat is nog niet de slimste beproeving Moeilijker is het om goed gehumeurd in hei bezit van een abonnementskaart te komen Dat men thans zijn kaait een halve maand te voren moet aanvragen.is al erg genoeg, é.it kost menigeen eenige dagbiljetten, maar nog onaangenamer is het afhalen der abonnemcnis kaarten. Te Bussum althans worden daarbij soms tragedies afgespeeld zooals bijv. gister avond. In het tochtige portaal in het hulpsta- tion, dat op den weidschen naam van hal aan spraak maakt, heerscht op den laalsten dag der maand steeds een onzettende drukte. Honder den abonné's komen hun kaart ruilen en staan in lange filen voor de paar geopende loketten, waar ambtenaars met tergende langzaamheid helpen. Zoo stond gisterenavond een rij van wel twintig menschen voor een loket. De eer ste man had de vervallen kaarten voor zich en zijn dochter al naar binnen geschoven, toen plotseling het luikje dicht ging en het bordje „gesloten" werd opgehangen. Dat was den wachtenden te machtig. Opgezweept door de achter hem staanden, klopte de heer die voor- aanstond op het glas, dat de hal van de dienst ruimte scheidt, al harder en harder, toen hij geen gehoor kreeg, zóó hard dal de ruit brak en de ongehoorde klopper een hevig bloeden de handwonde bekwam. De stemming was zoo verbitterd, dat sommige abonné's met moeite werden weerhouden van daadwerkelijk optre den. Waarschijnlijk zal het muisje een staartje hebben, de politie heeft zich met het geval be moeid en als de driftige abonné misdreven heeft, dan zal wel worden uitgemaakt, of er van uitlokking lot misdrijf sprake is geweest. Ons verambtelijkte spoorwegbeheer. Wij lezen in de „N. R. Crt.": Een steenkoolmaatschappij kreeg eind Sep tember te Rotterdam een trein met steenkool aan, en de spoorwegmaatschappij moest van de aankomst aan den geadresseerde kennis geven. Men zou denken, dat dit bij één brief of briefkaart zou zijn geschied. Doch zoo een- voudjg worden de zaken bij onze spoorwegen blijkbaar niet behandeld. De geadresseerde ontving, aangezien de trein uit 65 wagons wa« samengesteld, precies.... 65 briefkaarten, elk de aankomst van één wagon vermeldende! On- noodig op Ie merken, dat den geadresseerde 65 maal iVi cent porto werd in rekening ge bracht. De geadresseerde richtte zich tot de spoor wegautoriteiten: „wanneer, schreef hij, alle wagonnummers op één brief Waren gezet, had het porto van dien brief ten hoogste 10 cent kunnen bedragen en het spijt ons zeer, dat uw spoorwegadministratie ons dergelijke noodelooze onkosten bezorgt. Indien de exploi tatie der spoorwegen daardoor getypeerd wordt, is het geen wonder, dat de vrachten zoo hoog blijven" enz. Ziehier het leuke antwoord, dat de steen koolontvanger op zijn klacht mocht krijgen: „Wij hebben de eer u te berichten, dat door een verzuim van den betrokken ambtenaar op den bewustcn dag meer kennisgevingen van aankomst voor de aan uw adres aangekomen wagons1 steenkolen werden gebezigd dan noo- dig was." Het antwoord 'is niet omslachtig, doch hel jchijnt aan den steller toch hoofdbrekens te bobben gekost. Er is .althans een kleine maand voor noodig geweest, om het op te stellen. De orakelachtige taal is dan ook uitmuntend: ..op den bewnslen dag zijn meer kennisgevingen gebezigd dan noodig was." Voelt ge den kneep? Waarschijnlijk niet. Daarom een kleine opheldering. De voor de kennisgevingen gebruikelijke formulier-brief kaarten laten ruimte, zoo werden wij inge licht, tot vermelding van drie wagons op één kaart. „Meer kennisgevingen dan noodig was", wil dus waarschijnlijk zeggen: als de betrok ken ambtenaar geen verzuim gepleegd had. had hij met22 briefkaarten volstaan. Donderdagavond is te Stads kanaal het woonhuis van schilder E. de R. door onbekende oorzaak tot den grond toe afgebrand. Alles was zeer laag verzekerd. Met moeite konden de 5 jonge .kinderen uit de brandende woning worden gered. Te Oudeschoot (Fr.) werd Woensdag hooiland verkocht. Een perceel op f 11.330 werd 58 maal, verhoogd tot- 15 043 De notaris verklaarde in zijn lange praclijk zoo iets nog niet beleefd te hebben. Gistermiddag is bij het Aerdtsche veer. dat de verbinding met Lobit onderhoudt, een vrachtauto deels op de veer pont en deels in den Ouden Rijn geloopen, doordien de ponlketting afknapte Het ge vaarte staat nu half in den Rijn en half op de afgedreven pont. Hel lichten gaat bezwaar lijk. Persoonlijke ongelukken gebeurden niet: het verkeer is gestremd. SLECHTS EEK LEVEN. Professor Drummond verhaalt, de vol gende gebeurtenis. Voor korten lijd maak te ik een 'reis over den Atlantischen Oceaan. Op zekeren avond onderhielden eenige passagiers en ik ons met. den ka pitein, die ons in den loop van het ge sprek een voorval verhaalde, dat hij voor eenige jaren beleefd had. Hij bestuurde een schip, dat reeds een verre reis ge maakt had, toen de schroef brak; om deze te herstellen werd de schaft er uitgetrok ken, maar daar 't gat niet bijtijds geflo ten was geworden, stortte zich het water door de opening en in weinig minuten be gon het schip le zinken, de hooien wor den losgemaakt en de kapitein steeg in een reeds overvolle boot. De nacht was donker en de zee storm achtig, zoodat er weinig uitzicht was op rédding. Na een poosje werden zij de lich ten van een aankomend stoomschip ge waar, maar hoe konden zij de aandacht op zich dopn vestigen? Zij doorzochten de boot en vonden een versleten lantaarn niet een lichlpitje van ee duim lang er in. Maar nu een lucifer! Ieder doorzocht zijn zakken, maar tevergeefs, niemand vond er een. De kapitein beval opnieuw te zoe ken en ziet: ten laatste kwam uit denhoek van een 'zak één lucifertje te voorschijn. De man. dit het gevonden had, gaf het verder; van dc matrozen kwam het den officier, en vervolgens in handen van den kapitein. De matrozen plaatsten zich dicht om hem, hielden hunne jassen op om. den wind tegen tc houden, en wendden geen oog van hem af. De kapitein zeide. dat hij menige m<vielijklioiu getrotseerd had. en menig gevaar in de oogen had gezien: maar nooit heeft hij zulk een verant woordelijkheid gevoeld, als in dit oogen blik. toen hij het lucifertje aan moest sicken. maar hij deed het. De lantaarn werd aangestoken en toen men ze als signaal heen- en wederzwaaide, werd het teekon van het schip opgemerkt, hetwelk nu den koers veranderde en allen opnam. Wat gaf echter aan dat lucifertje zulk een waarde? Het was he\ éénige; en dal is hef. mijne vrienden, dat ook aan uw leven zulk een hooge waarde* verleent. Uw leven is het éénige, dal gij hebt; wanneer gij het op een dwaalspoor leidt en verloren hebt, hebt ge geen tweede, waarmede ge de schade kunt goed maken. Denkt er aan, medereizigers naar de eeuwigheid! 7.00 VER, ZOO HOOG, 7.00 LIEF. Generaal von Viebahn was een hoogge plaatst officier en een eenvoudig kind van God. die honderden uitnemende traktaten hoeft geschreven, welke in honderddui zenden exemplaren zijn uitgedeeld on der de militairen vanverschillenden graad en rang. Kort voor zijn sterven heeft hij een boodschap opgeschreven, met de opdracht aan een van zijn zonen, die bij zijn be grafenis voor te lezen. Deze boodschap luidt aldus; „Als deze woorden worden voorgelezen, ben ik bij Jezus. Mijn oog ziet. Hem. die mij heeft lief gehad van eeuwigheid af. en vüo voor mij hef oordeel en den vloek mijner zonden droeg. Zijn bloed heeft mij. in zonden ontvangen en geboren menseh. vlekkeloos rein gewasschen, wilier dan sneeuw. Daardoor kan ik als kind en erfgenaam Gods in de eeuwige heerlijkheid ingaan. Ik roem in de genade en liefde van mijn Heiland, die alles heeft goedgemaakt. Hij heeft mij gezocht, tot dat Hij mij vond. Hij heeft mij gedragen, mijn gansche leven lang. Hij is nooit jegens mij veran derd in Zijn feedere, wonderbare liefde. „Ik betuig dat alles, wat de Schrift be looft aan Gods kinderen, letterlijk en ge trouw gedurende mijn gansche leven is vervuld geworden. Nooit is Jezus, mijn Heiland, mijn Meester, mijn Gebieder, on geduldig geweest over mijn ontrouw, over mijne vele gebreken en tekortkomingen. Met. goddelijke trouw en onuitsprekelijke liefde heeft Hij mij gedragen; Zijn kracht en genade hebben mij bestuurd tegenover mijn vijanden. Hij heeft mijn gebeden verhoord. Hij kroonde mijn weg met god delijke zegeningen. Hem zij lof en eer, nu en in eeuwigheid. „Allen die Hem nog niet als hun Heer en Verlosser kennen, roep ik toe: Kom lot Jezus. Bij Hem vindt 'gij, waarnaar uw ziel dorst: vrede; vreugde en kracht voor dezen lijd en eeuwige verlossing en heerlijkheid hier boven. 8 Ons Babbelhoekie. 8 8 Leiden, 5 Nov. 1921. Beste Neefjes en Nichtjes. Een week vol verrassingen! In de eer ste plaats veel meer brieven dan anders. Dat vond ik al heerlijk I En in die brieven nog een stroom geliikwcnschen. Boven dien nog prachtige ansichten, die ik wel in een lijstje zou willen zrtlen. Zelfs vele ouders van neefjes en nichtjes zonden me kaartjes of lieten me in de brieven felicl- teeren. Ik was er erg door verrast. Ik wist wel dat mijn nichtjes Cn neefjes veel van me hielden, maar zóóveel, neen dat had ik niet gedacht. Ik hoop, dat. de Heere al die goede wenschen wil vervullen en juliio nog lan gen tijd mijn briefjes moogt lezen en mijn raadseltjes oplossen, maar vooral dat de Heere ons eens allemaal bij Hem in den Hemel mag nemen, als wo eens, ik hoop over langen tijd, moeten sterven. Gaan wo nu maar eerst eens over tot het beantwoorden der vele brieven. Oegs tgeest: „Hyacinth". Je brief met het groote nieuws heb ik gelezen. Ik hoop, vooral voor je moeder, dat het een beste is. Hazerswoude. J. B. Nog wel gefeliciteerd met je ver- jaardag. Wat heb jij een prachtig cadeau gehad. Wees er maar zuinig op. Je neemt het toch zeker niet mee naar school? Voorschoten. „Drietal". Ik geloof niet dat jo broerljo zoo erg leelijk schrijft. Laat hem maar go rust eens probeeren. „Klaverblad van vier". Hoe is het mogelijk, dat ik me zóó vergist heb om jullie „Kwartet" te noc- men. Neen, dc drukker kan het ditmaal heusch niet helpen., ik zelf ben dc schul dige. Neem het mij s.v.p. niet kwalijk? Voortaan zal ik beter oppassen, maar... dan moeten jullie het er ook altijd zelf onderzetten, want dat was niet gebeurd en daardoor kwam hét dat ik me vergiste. Woubrugg e. S. en C. W. Wal heb ik van jullie een prachtig cadeau gehad op mijn verjaar dag. „Een gulden voor het Millioenplan Mooier hadt jullie ni°t kunnen verzinnen! Ik merk wel dat je mij al aardig leert ken nen en begrijpt wat ik het liefst heb. Ik dank je er hartelijk voor. Koudekerk. M. G. Merk je wel, dat er deze week al weer'méér-neefjes en nichtjes meededen on meestal degenen, die vroeger ook al mecraadselden. 't Zal wel w-vr groeien. Misschien was het ook de schuld van te moeilijke raadsels. T Komt Wel weer goed. Dat zullen jullie wel zien. Is het niet stil in huis, na al die feesten? Lisse. „Elfje. Knipmesje en „De kleine Trom petter". Ik harfal lang gedacht: „Waar blij ven toch die reefjes en dut nichtje uit Lisse?" Jo zus.ji; had wel 7e 'f schreef: a's alle n efjes en nich ,.5 hadden gedaan als wij. dan was O r Babbcihoekjo" uitgesUn ven. Ik ben oohtei» blij dat jullie woer allemaal meedoet on hoop je voor-laan weer iedere week er bij le zien. Wassen a a r. „Vergeet me nietje Goed zo Ji» hebt je bost gedaan. Ga zoo malar door. Sassen hei m. „Iris en TuTpïL Gelukkig, dat de rand- spIs nu wat makkoli|ker zijn. Dus jullie konden hel ook wol vinden. Leiden. ..Viooltje en Hannie'. Ik hoop van har te dat Vioollje's wonschen vervuM wor den. Wanneer heb jij Hannio" n o gefe liciteerd? Ik las daar nog niets van. En op de thee ben je 'och ook niet gowrosi hij me. „Tïjl Uilenspiegel". Wat zal die on derwijzer veel cadoaux krijgen. "I Is .erg leuk-voor heml Ik gun het hem nok van harte. „Moeders Oudste". Och, och. wat ben jij vèr weg geweest, hcelemanl nanr Voorschoten. Je vond hel zeker, wel fijn! En je broertje ook? „Appels! eelt je". Ze. zeggen dal er van 't jaar veel appels zijn en toch bleef mijn neef „Appo'steelt.ie" maar weg. Gelukkig, dat je er nu weer bij bent. Je zusje mag gerust meedoen, maar ze moet niet zoo'n leehikc schuilnaam kïe zen, dat vind ik niet aardig. A. H. Geluk kig. dat jij het zoo makel ijk vondt. ,.An- toni". Waarom moeten de onderdeden alle uit den Bijbel zijn? Dat hinder! toch niet, als er eens andere bijkomen! Ik had van'jou in lang niets gehoord. N. II. Jam-» mer dat je pen zooveel inkt liet vallen. Als hij het weer doet, moei je maar een.aiw oere nemen. „Napoleon" Daar komt me die groote keizer weer in eens voor den dag. Ik dacht dat hij nog goed en wel op zijn eiland zat en nu is hij weer plotseling terug gekomen. Nu ik ben niets bang voor hem; ik ben zelfs bij dat hij weer ls. „Leve Napoleon".. D. X. Je mag gerust mee doen. Hartelijk welkom! „Dik Tmm'.Wat een ontrouwe nichtjes zijn die zusjes van jou. Gelukkig dat jij tenminste nog mee doet. „Haantje". Zoo. zco. bon jij ook weer eens aan 't kraaien! Ik heb je in lang niet gehoord. „Robinson Crusoë'Mk ben nieuws gierig iets te hooren van de club. Schrijf cr maar eens een groolnn brief over. „Kip pie de Kluizenaar". Gelukkig, dat je het nu weer eens gevonden hebt. Ga zoo 1111 maar door. „Clivia". Naturüjk kun je niet altijd aan de raadsels werken. „Eekhoorn tje". Je bent geen „nichje" maar een nichtje. Zult ge dat goed onthouden? „Eva". In den ecnen Bijbel staaf „wijs" en in den anderen: „wijze", 't Beteekent echter beide hetzelfde. Voor het. Millioen had ik reeds ƒ15.10 Nu kwam er bij van S. en C. \V. I.—» Totaal 16.10 Oplossing der Raadsels van dc grooteren. Mijn geheel is een versje van Staring en luidt: De meesier in zijn' wijsheid gist, De leerling in zijn waan beslist. De onderdeden: wingerd, lijsterbes, azijn, Wassenaar, Mijndert, Lieze, hielen, gedierte, nis, is. De vruchten van de lijsterbes zijn rood. Nog enkele andere loofboomen zijn: de iep, de olm, de populier, de kastanjeboom, Azijn wordt gemaakt uit bier, zoowel bierazijn als zoogenaamde wijnazijn. Men heeft daarvoor een vat met dub- beien bodem. Dc tweede bodem is voor zien van gaatjes. Daarop liggen beuken- krullen die met verdunde azijn en aleo- i hol zijn gedrenkt. Hieiop wordt nu bier gegoten. Van onderen is een kraan aange bracht, waaruit men nu azijn aftapt. Van de kleineren- a. Dahlia Eduard Rem Ui IJver Tuba Eva Reaal Dus: De Ruyter en Admiraal. b. De koperen slang in de woestijn. c. Watersport. NIEUWE RAADSELS. Voor dc grootcren. a. Mijn geheel is een spreekwoord en be staal uit 24 letters. 5, 6. 11 vindt men bij den slager. 2, 8, 22 is eene plaats in Gelderland. Alle menschen dragen een 7, 12, 6, 11. De metselaar maakt dc 24, G, 3, 13. Leiden was beroemd om zijn 16, 6, 13, 22. 10. Een 23, 12, 20 is een gevaarlijk beest. Een visch heeft een 1, 17, 15. Buiten vindt men vele 3, G, 15, 22, ld. 4. 16, 17 was een Priester in Israël. 9, i, 12 was eene vrouw uit den Bijbel. Een li. 17, 24 is een boom. Een 18, 2, 10, 20 is een geldstuk. Een 19, 4, 23, 20 is een dier. Een 21, 4, 24, 13, 14, 23 is een uurwerk. b. Een aeegiilnoptt is iemand die ons goede diensten bewijst. Ingez. door „Moeders Oudste", Voor dc kleineren. a. In de vrucht ben ik te vinden, Toch ben ik geen pit steen; In de peren, in de kersen. Doch in appel niet. 0 neen! Ingez. door: ,,'t Haantje". b. Ik ben een groot rijk, bestaande uit de helft van Napels ea de helft van Java. c. Wie doet alle» op zijn eigen houtje. Ziezoo jongens, dat is weer klaar. Raad seltjes voor de kleineren mogen jullie weer inzenden, tfant mijn voorraad inge zonden kleine raadsels is op. Ik heb er nog wel van mij zelf, maar jullie zendt zo zon graag rn, daarom zeg ik het maar. Nu jongens en meisjes, veel succes. Je Oom WILLEM. 'J

Nieuwe Leidsche Courant | 1921 | | pagina 7