1 iferseiijt tens de piijzes j 1 A. WAALS, HaarLstr. 114.1 E== onzer DAMES- en KINDERCONFECTIE met die onzer concurrenten; bedenk daarbij, dat wij in alle artikelen uitsluitend =- SOLIDE KWALITEITEN verkoopen en eene ENORME SORTEERING bieden, zoo- dat een bezoek aan onze magazijnen U ==r- 10738 er toe zal brengen, U bij ons van Uwen nieuwen WINTERMANTEL te voorzien. Aan het einde der week. Ket Habsburgsche avontuur is thans definitief geëindigd, althans in zooverre als men in dit ondermaansche van iets definitiefs spreken kan. Ex-keizer Karl is met zijn gemalin over de grenzen gebracht en hovend ren zal nu officieel liet Habsburgsche Huis van den troon vervallen worden verklaard. Nu belioe.l't daaruit nog niet te volgen dat mv\ nooit weer den troon zal beklim men. De verwachting is algemeen dat Hon garije vroeg of laat weer een Koning zal kiezen en liet is dus, als de omstandighe den zich eenigszins wijzigen, niet geheel onmogelijk dat do uu uitgebannen vorst nogeens teruggeroepen wordt, maar waarschijnlijk is het toch niet. De ex-keizer heeft dus een heel slechte reis gehad. En wat voor hem wel 't meest pijnlijke moet zijn, dat is het feit, dat hij dil voor een deel aan zichzelf heeft te wijten. Toen hij toch nauwelijks den Hongaar- schen grond betrad is hij begonnen met een grooten feestmaaltijd aan te richten. Bij vergat het wijze woord van Koning Achab, dat wie zich aangordt zich niet mag beroemen als die zich losmaakt en zoo heeft hij al etende en drinkende zijn kroon verspeeld. Was hij. zoo wordt toch gemeld, recht streeks doorgegaan naar Boedapest, dan had hij een gemakkelijke overwinning be haald. Zoo gaat het meer in het leven. Karl van Ilabsburg is niet de eerste die «cn kroon verdronk En hij zal ook wel niet de laatste zijn, ook in figuurlijken rin. - De Iersche onderhandelin gen zijn nog steeds niet afgeloopen, maar naar het schijnt is er nog altijd hoop op een goede uitkomst- In verband met den langen 'duur van deze onderhandelingen zal Lloyd George niet de opening van de ontwapenings c'jnferentie, die allerminst ont wapening beoogt, bijwonen. Lalcn w-ij hopen dat deze conferentie, die ook door Nederlandsche gedelegeerden wordt bijgewoond, in elk geval het onder ling wantrouwen der volkeren althans eenigermate zal verminderen. m - De staking van de metaalbewer kers ins ons land is thans in verschil lende plaatsen begonnen. Gelukkig zijn hier enkele gunstige tee kenen. Verschillende firma's hebben reeds te kennen gegeven dat zij aan het drijven van den Mctaalbond niet meedoen, terwijl eerstdaags de werkliedenorganisaties met de R.-K. Werkgevers, zullen onderhande len. 't Is heel jammer dat men daarmee niet eerder begonnen is, maar ook hier is later beter dan niet. 'Mochten deze twee partijen tot elkaar konien. dan is het conflict nog wel niet opgelost, maar dan is toch een flinke stap in de goede richting gedaan. De Tweede Kamer is thans bezig met dc behandeling der Grondwetsherzie ning. De „Koloniën" zijn al vast afge schaft en thans houdt men zich bezig met het moeilijke vraagstuk der troonop volging. Dat het hier 'n ietwat ingewikkelde kwestie betreft, blijkt wel hieruit dat de re.gcering o.m. voorstelt artikel 13 als volgt te lezen: „Bij ontstentenis ook van dochters uit den laatstoverleden Koning gaat de Kroon over op de oudste in leven zijnde dochter van den oudsten zijner vooroverleden zoons, van wie dochters in leven zijn; bij ontstentenis van zoodanige dochters op den oudsten in leven zijnden zoon van de oudste zijner vooroverleden dochters, van wie zoons in leven zijn. en bij ontstente nis ook van zoodanige zoons op de oud ste in leven zijnde dochter van de oudste zijner vooroverleden dochters, van wie dochters in leven zijn'. Merkwaardig bij deze debatten is wel dat noch van socialistische, noch van com munistische zijde geen enkele poging wordt gedaan om het Koningschap af te schaffen. De hecren hebben blijkbaar sinds 1918 niet alles vergelen en ook wel iels ge leerd. Uit het Sociale leven. Protest.-Christ. Boiul van Spoor- en Tramwegpersoneel. Tor gelegenheid van het inschrijven van het. 5000ste lid heeft de Protestantsch- Christelijke Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel gisteren te Utrecht een feeslelijko samenkomst gehouden. In zijn openingswoord schelste dc Voor zitter, de heer J. Augusteijn uit Zwolle, de aanleiding tot dit feest- Spr. betoogde verder nog, dat men zich verzetten moet tegen de poging tot aantasting van het beginsel, in de Arbeidswet neergelegd; de leden moeten zich den verkorten arbeids tijd niet laten ontnemen. Prof. d r. J. R. Slotemaker de Bruine, met applaus verwel komd, doet zijn hoorders een blik slaan in de lijst, die den groei van het ledental aangeeft- In 191G is men plotseling van 1000 op 2000 leden geklommen; voor en na dat jaartal is de groei regelmatig voortgaande. Spr. merkt op, dat de groote sprong ge maakt is in 1910 en niet in 1903 of 1918, dus niet na de groote staking of na de revolutie-maand. Dit is een oorzaak Van groote vreugde. Al nemen .de 'Christelijk- georganiseerden een 'efg'e'n standpunt in tegenover .spoorwegstaking -.en. revolutie; het zou biets minder dan een ramp zijn, wanheer de groei der Christelijke vakbe weging alleen door zulke gegevens be paald werd. Zij zou daardoor gestempeld wieden a)« »»i do eerste plaats behoudend en negatief, wat in strijd is met haar wezen en met haar roeping beide. Spr. verklaart den grooten groei, die thans tot 5000 is geklommen, langs ande ren weg. Hij wijst op den gestadigen ar beid van de leiders dezer organisatie met hun trouwe werkers, maar ook op het feit dat men oog heelt gekregen voor de beteekenis van de geestelijke kracht in het organisatieleven. De Christenen ontwaken voor hun maat schappelijke taak. In het internationale leven van staat en maatschappij is één roep om regencreerendo krachten. In de socialistische kringen wordt gaandeweg do behoefte aan geestelijke omzeting ont waard. Spr. herinnert aan een getuigenis in „Neue Wege" waarin een socialistisch arbeider klaagt dat de socialistische pro paganda met klassenstrijd en ma tori eel e 'eisclien de ziel doodt cn verhongeren laat. Met dit al komt echter een Christelijke vakbeweging gelijk die der spoormannen tusschen twee buffers. Zij wordt be schouwd als verkapt-geel ter eener zijde, als verkapt-rood aan den anderen kant. En er is voor de leiders groote wijsheid en veel tact noodig, om niet naar een der beide kanten af te wijken van de zuivere lijn. Men zal niet gewild-rood mogen doen, hoe licht de concurrentie daartoe kan ver lokken, omdat zoo talloos velen ook nog in de min of meer kerkelijke kringen voor de beginselen weinig of niets gevoelen en alleen op onmiddellijk voordeel of mate-, rieele propaganda of grove durvende woorden let. Men zal vooral als mannen in zulk een gewichtig openbaar bedrijf als het spoorwegwezen zich schrap zetten tegen allo anarchisme en ieder revolu tionair pogen; maar van een verkeerd conservatieve lijn zal men verre moeten blijven en niets van wat de taak der vak beweging is zal men mogen laten stippen. Voor die moeilijke maar echt-nationale taak wenscht spr. deze leiders en den le-den dc wijsheid en ook den ruggegraat, die zij behoeven. Hij spreekt de vurige hoop uit, dat het Nederlandsche volk al- meer zal gaan inzien, welk een waarde de Christelijke vakbeweging, ook die onzer spoormannen voor het gansche nationale leven beduidt; hij doet hierbij vooral op do Chrislelijk-georganiseerden een warm beroep. De heer K. Kruithof, Voorzitter van het C. N. V.. sprak namens het bestuur van het C. N. V. zijn blijdschap uit over den groei alsmede over het veelbéteeke- nende feit, dat ook wij onze P. C. B.-man- nen hebben, waarop ons volk rekenen kan, zoo er te een of andere tijd onrecht vaardige woeligen zouden plaats vinden. Verder besprak hij nog de staking in de Metaalindustrie en wekte de aanwezigen op om gevolg te geven aan het verzoek van den Voorzitter om een extra feest gave af te zonderen. Ook door de heeren C. S m e e n k en v. d. K ooy, een dor oprichters van den Bond, werd nog het woord gevoerd, waar bij de laatste zijn blijdschap uitsprak dat het 5000e lid nu was ingeschreven, iels wat hij nimmer had verwacht. Door den hoer Jansen uit Rotterdam werd opgemerkt, dat, waar vele afdeelin- gen met hun vaandels gekomen waren, wij binnen korten tijd ons Hoofdbestuur ook een vaandel moesten aanbieden. De vergadering werd na het zingen van Psalm 138 vers 1 door den Voorzitter met dankgebed gesloten. Bij het verlaten der zaal werd er voor do stakende metaalbewerkers gecollec teerd, welke collecte 196.173 opbracht. Vervolgens werd do stoet opgesteld om door Utrechts straten te gaan, begeleid door twee muziekkorpsen. De stoet had een heele lengte, daar ongeveer 1200 leden uit alle oorden des lands naar deze feest- vergadering gekomen waren. Vóór het ontbinden van den stoet werden gezamenlijk nog eerst „Een vaste burgt is onze.God" en het Bondslied gezongen, wat zeker wel door velen met verwonde ring werd aangehoord, daar dit op de straat geschiedde. Zoowel de vergadering als de optocht is prachtig geslaagd en wij wenschen den feestvierenden Bond een verdere groei in ledental toe. Moge hij spoedig zijn 6000e lid hebben ingeschreven. Het spoorwegpersoneel. In een Donderdag te Utrecht gehouden gecombineerde hoofdbestuurdersvergade- ring van de vijf organisaties van spoor wegpersoneel, werd de mogelijkheid van samenwerking dier organisaties besproken tot afweer van de plannen der directie in zake loonsverlaging en arbeidsverlenging. De Telcgr. vernam, ciat alle hoofdbestu ren tegenover de directie een afwijzende houding zullen aannemen. Stakende metaalbewerkers. Behalve de stakers in dienst bij Wilton te Rotterdam, wien Donderdag reeds schriftelijk was aangezegd, dat zij zich als ontslagen konden beschouwen,, zullen, naar van stakerszijde werd medegedeeld, de arbeiders van de Droogdokmaatschap pij, die nog eenig loon te goed hebben, en dit Zaterdag gaan ontvangen, voor de keu ze worden gesteld Maandag aan het werk te gaan of anders te worden ontslagen. Christ, hulpbetoon aan Tuberculoselijders Dinsdag j.l. werd de jaarvergadering dezer Vereeniging gehouden in het Ame rican Hotel te Amsterdam. De voorzitter, Ds. T. F er w er da, hield na de verga dering met gebed te hebben geopend, een openingsrede, waarin hij in gloedvolle woorde den overleden voorzitter, Ds. J. G. Sinkkcl, herdacht. Overigens memoreerde spr. hetgeen in het agcloopen vereenigings jaar was voorgevallen, en bracht hij war me hulde aan de Zustercomité's en de correspondenten der Vereeniging, die met onverdroten ijver in het belang van „Son- nevanck" werkzaam waren geweest. De notulen der laatstgehouden algc- meène vergadering werden onveranderd goedgekeurd. Ook het Jaarverslag werd vastgesteld, en de rekening en verant woording van den penningmeester over eenkomstig het advies der Controle-Com missie gedechargeerd. Den heer J. de Lange (Penningmeester) werd door den Voorzitter dank gebracht voor zijn nauw keurig beheer, en de Controle-Commissie mede voor haar arbeid. Als Bestuursleden werden de heeren J. de Lange, Leiden, J. F. H. Spiers, te Am sterdam, Dr. 6. A. de Bruyne, te Leider dorp en J. Knottenbelt, te Rijssen herko zen. .De vergadering benoemde tot leden der Controle-Commissie de hecren W. L. van der Vegte, te Zwolle; J. J. Hagenbeek te Arnhem, en M. J. van Dam, te Rotterdam, als hunne secundi de heeren J. Veldhorst, te Arnhem, notaris D. Boddeëcs, to Schie dam en H. Munnik, te Amsterdam (Wa tergraafsmeer). REGEN. De dag rolt treurig door den killen nevel en eenzaam gudst de regen uit het zwerk op duistre mengeling van kop en gevel, van 6pits en weerhaan, hof en torenke-rk. Op blinden muur en nauwo stegen wagen de treurende essehenkruinen loom en zwaar en elke windzweep schudt do watervlagen in kletterende droppels uit hun haar. Door ronde duikers en door diepe kloven daar raast een zwarte 6troom en kronkelt krom langs 't treurig groen van eenzame achterhoven en houten paalwerk, zwart van ouderdom. 't Gojank des winds gaat in den mist verloren, Een stap plast ijlend bij, of riddrend dreunt ©en zweepend rijtuig, wijl oen oude toren de stonden van den langen weemoed kreunt. D. v. HAUTE. Leidsche Penkrassen. Amice! Mijn vorig briefje, waarin ik terloops enkele opmerkingen maakte over de Ra den van Arbeid heeft den voorzitter van dien Raad te Leiden aanleiding gegeven tot een zoo heftige aanval, dat ik er een oogenblik beduusd van was. Bedoelde voorzitter schreef n.l. het vol gende: Mijnheer do RedaclcurI ïk moet eenige bedenking opperen tpgë'n. de uitlating van Uw medewerker ..Veritas" waar hij in uw nummer van Zaterdag avond schrijft: „Ik geloof dat dat ook een van de re denen is waarom sommige mcnschen zoo'n ingekankerden afkeer hebben te gen officicële instellingen, als h.v. de Raden van Arbeid, waaronder er zijn die ook dal. bonnetjes-systeem toepassen en die zelfs in dezen tijd de portier nog versieren met een lint met blikjes". Het bonnetjes-systeem, zooals hij dat noemt is dan het stelsel dat wanneer iemand den directeur of den voorzitter wenscht lo spreken, hij zijn naam en het doe! van zijn komst op een briefje moet schrijven en eerst aangediend moet wor den. Veritas schijnt te willen dat iedereen maar zoo bij directeur, yoorzitter of chef mag binnenloopen om hem Ie vertellen wat hij op 't hart heeft. Ik weet niet hoe het op andere Raden is. maar aan den Raad waar ik de leiding heb, komen gemiddeld dagelijks iOO.frcïso- pen om inlichtingen. Een groot aantal vragen steeds den -yjjorzider te spreken. Stel u voor dat dit werd toegestaan, dan zou ik absoluut niets kunnen doen aan mijn eigenlijke werk. Daarom worden ze heel behoorlijk door ambtenaren te woord gestaan, doch staat men er op mij persoonlijk te spreken, dan is daarvoor iedero week gelegenheid. Dat daaraan het invullen van een briefje met naam enz. voorafgaat is een methode,die ik van groole particuliere kantonen heb afgezien. Iedere koopman in pennen, postpapier, wrijf- en boenwas zou anders op mijn tijd gaan beslag leggen en daar pas ik voor. Dat een bode aan een of ander teeken te herkennen is, is ook al geen overbodige weelde. Immers behalve de mcnschen om inlichtingen, komen er aan den Raad ook nog tientallen zegelkoopers, patiënten voor den geneesk. inspecteur, kwitantie loop ers enz. Moet er voor do „regeling" van dit drukke „verkeer" geen portier zijn? En moet die man niet kenbaar zijn? In 't eerst was zulks niet het geval.. Toen spraken de mensc-hcn elkaar voor portier aan of ook soms ambtenaren die toevallig door de gang kwamen. Veritas denkt dat het bezuinigend werkt als al de regelen die uitsluitend ten doel hebben het publiek zoo snel, zoo goed en zoo voorkomend mogelijk te helpen, worden afgeschaft ?n iedereen de bevoegd heid krijgt op elk door hem gewild uur bij dc hoogste, ambtenaren binnen te loo- pen en hen aan to spreken. De gedachte is zóo belachelijk, zóo getuigend van ab solute ondeskundigheid en zóó kleinzielig, dat-ik het niet de moeite waard zou heb ben gevonden er tegen te protesteeren, ware het niet dat het voor hem aanleiding was een trap naar dé Raden van Arbeid te geven. Dit schijnt bij zeker soort .jour nalisten nog steeds een geliefd thema te zijn. Maar zóo ongemotiveerd en zóo on verdiend als Veritas het doet, was tot nu toe slechts het monopolie van „de Con troleur" of „dc Belastingbetaler" en derge lijke 17e rangsschendWaden. Ik zou „Ve ritas" willen raden hem dat monopolie niet te betwisten. Hoogachtend, Uw dw. dr. T. S. GOSLING A. Voorz. v. d. Raad v. Arbeid. Leiden. 3 Nov. 1921. Zooals gezegd, ik was een oogenblik be duusd. Toen echter de kruitdamp eenigszins was opgetrokken -en ik het briefje nog eens rustig nalas, bleek mij dat deze bom wel een groot geluid gaf, maar toch abso luut ongevaarlijk was. De verklaring die de heer Goslinga geeft van het „bonnetjes-systeem" en van het dragen van onderscheidingsteekencn door dén portier is zeer aannemelijk, en ik vermoed daf, sommige mcnschen. die, naar mij bekend is, welecns dezelfde op merking maakten die door mij gemaakt werd, er nu misschien anders over zullen denken. En als dc heer Goslinga verder zegt, dat dc gedachte dat iedereen de bevoegdheid krijgt om op- elk door hem gewild uur bij de hpogste ambtenaren binnen te Ioopen en. hen aan te spreker?, zóó belachelijk is en zóó getuigend van absolute ondeskun digheid, dat het niet de moeite waard is, daar over te spreken, dan ben ik dat hee- lemaaï met hem eens. Alleen maardat heb ik niet ge schreven. Overgroote drukte is waarschijn lijk oorzaak dat de heer Goslinga mijn briefje niet gelezen heeft, daar ik me an ders niet begrijp hoe hij tot die uitval komt. Ik lieb er zelfs geen oogenblik aan gedacht dat het gewenscht zou zijn dat ieder maar onaangediend kan binnenloo- pen. Maar wel zijn mij, ook heel groote zaken bekend, waar het verkeer in de gang op een heel eenvoudige manier en zonder schrijverij wordt geregeld. Overigens wil ik opmerken dat de „trap naar de Raden van Arbeid" alleen in de Aerbeelding van den heer Goslinga be staat. Ik wil volstrekt niet alles op dat gebied verdedigen, misschien is er wel een cn ander te bezuinigen en te verbeteren, maar dit neemt niet weg. dat, ik de verze- zekeringswettcn een zegen voor ons land blijf achfpn. Wie rondziet in zijn omge ving en daar opmerkt hocvelen thans in moeilijke dagen geholpen worden, die zal zich wel wachten om wat met zooveel moeite werd opgebouwd af te bre-ken. Maar'wanneer zelfs door de meest des kundige personen wordt toegegeven,^ dat de Raden van Arbeid betrekkelijk dure i instellingen zijn, wat misschien' in de toe komst als de sociale verzekering meer doorwerkt, beter zal worden, dan zie ik geen enkele reden waarom ik niet op ge paste zuinigheid cn eenvoud «ou mogen aandringen. Ik wil toch niet over het hoofd zien dat over het loopende dienstjaar de sala rissen enz. voor het personeel aan de Ra den van Arbeid zijn geraamd op bijna 3) millioen gulden (Hdbl. van 31 Maart), als volgt verdeeld: Salaris vast personeel ƒ2.669.173.18 Salaris tijdelijk personeel 545.784.06 Kindertoeslagen 47.388.26 Vacanlieloelagen 44.151.34 Overige toelagen 46.183.45 Als ik daar dan nog bijtrek de sommen die noodig zijn voor onderhoud gebouwen, verwarming, verlichting, drukwerken en weet ik wat al meer, en als Minister Aal- berse in do begrooling voor 1922 meedeelt dat de kosten door verschillende omstan digheden weer belangrijk honger zullen zijn, dan geloof ik dat men waardoering kan heben voor het werk cn dc bedoeling- van de Raden van Arbeid en toch op de meest mogelijke eenvoud aandringen. In inliemen kring heb ik meermalen getracht de groote bel eekenis van de sociale ver zekering te verduidelijken en de al te on billijke en lick «.p..-dc Raden van Arbeid af te alaam oir dan is mij meermalen ge bleken -dal die crüiek gevoed wordt door betrekkelijke kleinigheden die ik de vori- ge week terloops aanroerde. Wanneer ik !''i;.-!o;ip den heer Gos- linga een g «e-ien „ad mag geven, dan zou i 't deze zijn dal hij van* 17e tang? schend- bladen a!s door hem bedoeld niet al te voel notitie moet nemen, daar de inhoud zijn schrijven wel wai n! Ie veel dreigt to beïnvloeden. Na dit intermezzo, rial wel wat heel lang was, maar dat toch een zaak bel reft waar in velen belangstellen, zet ik mijn gewo ne correspondentie weer voort. Als go van den inhoud van «lc .Nieuwe Leidsche behoorlijk kennis hebt genomen, dan zult go 't met mij eens zijn. dat do afgeloopen weck voor Leiden niet zonder belang was. Eerst hadden we Maandag dc Raads vergadering waarin vrij belangrijke be sluiten werden genomen en waar onzo jongste wethouder, wal dienstjaren be treft, toonde ook in die functie een goed figuur te kunnen maken. Onze Antirevolutionaire fractie was in dio vegradering. naar ik hoorde, al zeer- slecht vertegenwoordigd, 's Middags was behalve de wethouders, alleen de- heer Schoneveld aanwezig en 's avonds alleen de heer Huurman. Nu was hier ongotwij- - feld een samenloop van omstandigheden* daar de heeren Rotteveel eti Mulder on gesteld waren cn de afwezigheid van den heer Eikerbout wel verband zal hebben ge houden met do groote slaking die in de metaalindustrie is uitgebroken. Gelukkig dat ook aan de andere zijde nogal absen ten waren, maar anders zouden minder aangename verrassingen niet onmogelijk zijn geweest. Een zaak van groote beteekenis was verder de overdracht \an het .Museum „De Lakenhal", dat thans, dank zij de me dewerking van de familie Pape, belangrijk is uitgebreid en mee kan werken om do room van onze woonplaats te vergropten. 't Is altijd een aangename gedachte dafc er mcnschen gevonden worden die in hun woonplaats of vroegere woonplaats zoo- veel belang blijken te stellen. Vroeger wa ren dergelijke schenkingen minder onge woon, wat mede daarin zijn oorzaak vond» dat de menschen meer aan een bepaald© plaats gebonden .waren en daardoor zulk een plaats lief kregen In onze dagen ech ter zijn we allemaal mm of meer wereld burgers geworden, al hebben we van dié wereld dan ook een bill er beetje gezien, zoodaf we nu eens hier en dan weer daar wonen. Dit heeft ongetwijfeld iets voor. maay een schaduwzijde is toch dat we ons onge twijfeld meer dan vroeger vaak vreemde lingen gevoelen op aarde. In zulk een tijd nu tal van menschen ten opzichte van de plaats waar zij wonen absoluut onver schillig zijn, doet het goed als er ook nog menschen blijken te zijn, die rh.unhe belangstelling zoo daadwerkelijk toonen. De plechtigheid van de overdracht, kreeg bijzondere beteekenis, omdat het. de eerste maal was, dat onze burgemeester na zijn ernstige ongesteldheid weer in liet publiek optrad. Er is. naar ik vernam, goede hope dat de heer De Gijselaar na niet al te langen tijd ock zijn andere werk zaamhedenweer zal kunnen voortzetten, wat ongetwijfeld voor velen een reden (ot dankbaarheid pn verheuging is. De afdeeling Leiden van den Vrijheids bond is. zooals ge weet. deze week feeste lijk ingewijd. De traditie getrouw, was ook nu voor muziek en zang gezorgd, terwijl niemand minder dan Mr. Dressefhuys, de Bondsvoorzitter, was overgekomen, om er een rede te houden. Met groote opgewektheid, zoo verkl-, arde hij, was hij hierheen gekomen, omdat de Bond toch zoo flink groeit. Ik wil 't gaar ne aannemen, maar me dunkt dat deze vergadering in de stad die de „bakermat van het liberalisme" genoemd kan wor den voor hem toch wel een ontnuchtering moet zijn geweest. Als men de gehecle slad, waar nog kort geleden hel liberalisme oppermachtig heerschte, met gelegenheidskranten heeft bewerkt en er zijn dan 2 ti 300 menschen, waarvan nog een gedeelte is gekomen om van een stukje muziek te genieten, terwijl anderen ondergeteekende b.v. een introductie vroegen om eens te hoo- ren wat er zonal verteld zon worden, dan wijst dat zeker niet op een opgewekt leven Nu kan ik mij dat ook heel goed be grijpen. De Vrijheidsbond juicht de 45-urig© werkweek van harte toe, maar mankt er tevens minister Aalborse een grief \an dat hij die wet uitvoert. Naar het heet is er bij den Bond van anli-papisme geen sprake, terwijl de heer Eerdmans. anti papist in hart en nieren, een der voor mannen is. Men wil het leger in stand houden omdat de politieke toestand van Europa dit beslist noodig maakt, en men maakt er tevens de regeering een verwijt van dat zij niet krachtig op de militaire uitgaven bezuinigd. Men erkent do waarde van den Godsdienst voor het staatkundige leven, omdat... we het nu eenmaal niet zonder idealen kunnen stellen. Zoo zoekt, men de kool en de geit te sparen en van alle walletjes te eten. Maar hoewel over de politieke ontwikkeling van ons volk nu niet bepaald te roemen valt.- daar is de massa van de kiezers toch te nuchter voor, zoodat ik, hoe gaav ne ik ook een ieder het goede gun, aan den Vrijheidsbond geen politieke lauwe ren kan voorspellen. Onze propagandisten die straks weer den-boer opgaan cn hier, daartoe voorbe- reid door de Propagandaclub, de kiezers zullen bewerken, hebben zeker geen moei lijke taak om de drogredenen van den Vrijheidsbond te weerleggen. Tenminste als zij van onze A.-R. be ginselen ernstig studie maken. VERITAS.

Nieuwe Leidsche Courant | 1921 | | pagina 6