Dagblad voor Leiden en Omstreken. ABONNEMENTSPRIJS E rS LEIDEN BN BUlTSUf LPJOH3 J WAAK AGENTES GEVESTIGD ZUI PER KWARTAAL ISJS9 PER WEEKlOJt PEANCO PER POST PER KWARTAAL IBM 2de JAARGANG. - DONDERDAG 27 OCTOBER 1921 - No. 480 BUREAU: HOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 ADVERTENTIE-PRIJS PES GETWOKB REGEL 10J21/3 DES ZATERDAGS !&30 fS" GEZONDEN RE CL AM® DUBBEL TA RIF» KLEINE ADVKHTENTI53 van hcogetoM 60 woordpo 50 cent: Z&ifxd&fs 73 «eafc, i bij vonrnitbeteftas V Vrijheidsbond. De Vrijhoidsbonxi, die waarschijnlijk, om- ÖaA vrijheid ge blijheid nu eenmaal bij je&kaiar behoorien, tot hju toe zijn kracht Kocht in het beleggen van feestvergaderin gen, houdt in zooverre zijn naam hoog, dat er in den boe-zem van den Bond de grootst mogelijke vrijheid heerscht. Terwijl de leiders van den Vrijheidsbond in de Kamer met kracht en klem betoogen, dat zij er niet aan denken tegen den" acht- urigen werkdag te ageeren, dat er bij hen Van reactie tegen die wet geen sprake is, spreekt prof. Eerdmans, namens dezen Bond te Hilversum om de noodlottige gevolgen fyan deze wet voor ons bodrijfs- en ander leven in hot licht te stellen en te waarschu wen tegen de formules die het leven doo- den en de banden, die het omsnoeren. En terwijl in het Program van den Bond «Je waarde van den Godsdienst voor 'het publieke leven nadrukkelijk wordt erkend, propageert het orgaan van dien Bond be schouwingen op zedelijk gebied, die met wat Gods Woord ons op dit gebied leerlt in lijnrechten strijd zijn. Er is dus in dezen Bond een gro-ote mate ,van vrijheid. Maar voor ieder die nadenkt is het dui delijk dat zulk een vrijheid ons maatschap pelijk en staatkundig leven niet verder kan brengen. in de praotijk weer beteekent 'n losmaking den getrokken, waarlangs men zich kan be wegen. En een partij, die terwille van de kiezers- vangst de vaste lijnen loslaat, om te beter haar slag te kunnen slaan, graaft zichzelf het politieke graf. In zooverre kan dit ongebonden optreden ons dus koud laten. Toch is het noodig er de aandacht op te vestigen, hoe de hier gepropageerde vrijheid in de practijk weer boteeknt een losmaking van de banden van Gods Woord en Wet. Ondanks alle beweringen van het tegen deel wordt ook door den Vrijheidsbond ween; de antithese, de oude 1 haafd. STADSNIEUWS. A.-R. Kiesvereoniging. Gisteravond hield de A. R. Kiesvereeni- ging „Nederland en Oranje" in da Nutzaal ieen flink bezochte vergadering. Nadat de v.orzi ter, de heer Karstens de vergadering met gebed had geopend en de notulen waren goedgekeurd, werd dade lijk het woord gegeven aan don 6preker voor dezen avond.denheer F. Eikerbout die als onderwerp had gekozen: „Welke punten moeten op ons program van actie voorkomen?" De heer Elkerbout begon met er op te Wijzen, dat nu de eerste schreden op het verkiezingspad zijn gezet, aller belangstel ling noodzakelijk is, opdat we bij den he- vigen strijd die ons wacht, in staat zijn den vijand te weerstaan. Het gaat bij dien strijd in de eerste plaats om g e e 61 e 1 ij k e goederen. Dat moet .voorop staan, al hebben ook de stoffelijke zaken recht op onze volle belangstelling. Komende tot zijn onderwerp zeide spr., dat thans het woord bezuiniging op aller lippen is. En dat is goed, hoewel be treurd moet worden, dat 'het vaak bij woorden blijft, en er niet altijd naar ge handeld wordt. Bezuiniging is in dezen tijd noodzakelijk, maar mag niet worden toegepast op zaken, waarop nu eenmaal niets bezuinigd kan worden. Als het bijv. gaat om de econo misch zwakken te helpen, dan zal men met deze leuze zeer voorzichtig dienen te zijn. Als een van de eerste punten mag ver der genoemd worden, bevordering van de Zondagsrust, inzonderheid met be trekking tot de openbare middelen van ver voer, overeenkomstig on3 program van be ginselen. Ook het onderwijs moet onze volle aandacht hebben. Het verschil in salariee- ring tussdhen de tegenwoordige en de toe komstige onderwijzers moet worden opge heven, hunne rechtspositie moot worden uit gebouwd en voorts is het noodig dat door Ihet beschikbaar stellen van studiobeurzen, enz. ook aan de kinderen uit den arbeiden den stand voldoende gelegenheid gegeven wordt, zich te ontwikkelen. Betere regeling ■van 't vakonderwijs en van het leerlingen- Wezen is mede-noodzakelijk. Ton opzichte van den arbeid wees 6pr. o.m. op de wijziging van de wet op het ar- jbeidscontract, zoodat art. 1638, c. en d. ver plichtend wordt gesteld, en collectieve con tracten wettelijk gesanctioneerd worden, iVerder isgewenscht een wettelijke regeling iter bosloohting van geschillen tussohen werkgevers en werknemers, instelling van loon-radon, verbod van de huisindustrie, oen jandbouwarbeidswet, invoering van de Ziek- tewet-Talma, waarbij de geheelo last wordt gelegd op de bedrijven en de uitkoeringen tot 80 pCt. worden verhoogd, moederschap>- •verzekering, een rijkskindorfonds, wijziging .van de Ongevallenwet, regeling van de werklooshoiidevorzekoring als in de ljekende rasoluiae van heti Chr. Nat. Vakverbond aangegeven, wetteli jke regeling van de win- keLsluiting. Inzake de volkshuisvesting meende spr. dat het thans niet de tijd is, met het verleenen van ruimen isteuii aan de bouwvereomgingen te eindigen, terwijl ten opzichte van hot <d r a n k v r a a g s t u k invoering van het stelsel van Plaatselijke Keuze werd bepleit. Bij de belastingen zal inzonderheid met de groote .gezinnen rekening moeten worden gehouden, waarom indirecte belastingen op noodzakelijke verbruiksartikplen werden afgekeurd. Op het dezer dagen versohenen concept- program van het Centraal-Comité, komen verschillende van de hier genoemde wen- sohen roods voor, in sommige opzichten gsaat het reeds verder, maar ook ontbreken nog meerdere punten door spr. noodzakelijk geacht, waarom in overweging werd gege ven tijdig voorstellen tot wijziging bij het Centraal Comité aanhangig te maken. Deze met een waijm applaus beloonde inleiding, werd door een breeds discussie ge volgd. Niet minder dan elf sprekers, w.o. één 'ho&pitamt, voerden het woord. Op sommige punten iheerschte nogal groot verschil van meening, maar tenslotte waren toch 'allen het hierover eens, dat bij verschil over meer ondergeschikte zaken toöh blijft de eenstemmigheid ten opzichte van de .groot e beginselen- Door de drukke bespreking werd het wat laat, t e laat volgens sommigen, maar dit neemt niet weg dat het toch een mooie avond was. De afdoening van enkele huishoudelijke zaken moest worden uitgesteld tot een vol- Nadat de voorzitter een woord van dank 'had gebracht aan den spr. en allen, die aan de discussie doelnajmen, werd1 de vergade ring door den hoor Eikerbout met dankzeg ging gesloten. In de in November te houden vergadering zal waarschijnlijk een- spreker wan buiten optreden. Gemeenteraad, De Raajd dezer Gemeente zafl a.s. Maan dag des nam. te 2 uur vergadewm. Op de agenda komen niet minder dan 36 punten voor. Onze ruimte -laat niet toe, thans de agen da, met de bijbehoorende stukken op te ne men, waarom wij thans alleen hot volgende mededeelen Ter benoeming van twee tijdelijke leera ren in 'het teekenen aan het gymnasium worden voorgedragen de hoeren J. W. Wat- tez en H. van Batenburg, beiden alhier; voor leeraar in de Gymnastiek worden voorgedragen le. de heer A. Metz en 2e. de 'heer J.Planjer, beiden alhierop de voor dracht voor onderwijzeres in de N. H. aan de söhool der 3e klasse N. 8, zijn geplaatst de dames: W. Verkoren., E. Bronsdijk en G. van' der Linden allen alhier. Voorgesteld wordt a an den heer R. van Ammers, op diens verzoek eervol ontslag te verleenen als directeur der Stedelijke Licht fabrieken. Verder stollen B. en W. voor een drietal beroemde hoogleeraren te herdenken door drie nieuwe straten op het Raamland, reep aan te duiden als Fruinstraat, Kernetraat en Cobetstraat, terwijl de meerderheid van het college van B. en W- de „Pesthuislaan" voortaan wil noemen „Morsrhlaan". Voorgesteld wordt de zuigelingenzorg uit te breiden door aan de voor dit doel be staande vereeniging een hoogere subsidie toe te kennen en een twoetal consulta.tie- buroaux inde Boerhavestraat on de Prin senstraat te vestigen. De meerdere kos ten zijn geraamd op f 4600.— per jaar, ter wijl aankoop van een drietal perceolen in do Prinsenstraat voor f9000.noodig wordt geacht, waarvan een 'gedeelte kan worden verhuurd voor f 35.per jaar. Voorts ligt. het in de bedoeling een „Eerste Hulpdienst" in te richten, waarvoor 'aanstelling van 'n hoofdverpleoger noodig wordt. De kosten zijn geraamd op een uit gaaf ineens van slechts f4500.— an een jaarlijkeche uitgaaf van slechts f3000.— a f 3500.—. Op 't verzoek van den Leidsdhen bestuur- dorsbond en de afd. van de" S. D. A. P. inzake het verstrekken van brandstoffen tegen verlaagden prijs, stellen B. on W. voor afwijzend te beschikken. Veteer wotet nog voorgesteld het be sluit van 11 Juli om aan de „Een-dracht" toe te staan een 9-tal woningen in eigen be heer te bouwen, in te trekken. Dg Minister achtte nl. de geraamde kost prijs (f8300.per woning) veel te -hoog •en verlangde daarom een belangrijke la gere raming, terwijl de gemeente zich voor de mogelijke overschrijding daarvan garant dient te stellan, zoodat zij niet alleen het meerbenoodigde bouwkapitaal ook het. daar uit voortvloeiend exploitatie-tekort voor hare rekening moet. nemen. B. en W. achten het mot een goed finan cieel beleid niet verccnigbaar dion weg op te gaan, waarom zij voorstel!an. genoemd besluit in tg trekken. Do Rijst-historie. Door B. en W. ifi thans oen schrijven aan den Raad gericht in verband mot de bekende rijst- historie. Het stuk is wat lang, maar wij meenen toch goed te doen hot hier in hoofdzaak te laten volgen. i r Uit de mededeelingen van den Directeur van hot voormalig Levensmiddelenbedrijf is ons ge bleken, dat het Levensmiddelenbedrijf in de maan den September en November 1919 van de firma's Schaardenburg te Rotterdam en Kamphuis te Zaandam, in opdracht van het Rijks-Distributie kantoor (R. D. K.), resp. 125 en 130 balen rijst, bestemd voor zieken en zwakken, tegen f 48.—: per baal ontving. Deze hoeveelheid was voor de gemeente Leiden volstrekt niet te groot, vooral niet omdat er ten tijde van de bestelling in ons land gebrek aan rijst was en wel in die mate, dat zelfs de Ver eeniging van Nederlandsche Gem een I en zelf trachtte rijst ten behoeve van degemeenten te importeeren, pogingen die hriusschen niet zijn gelukt,. Het Levensmiddelenbedrijf bestelde dus zooveel rijet als het krijgen kon. Met den prijs van f 48.per 100 K.G. moest genoegen wor den genomen, aangezien deze door R. D. K. was vastgesteld en geen andere rijst verkrijgbaar was. De rijst, volgens factuur voor ongeveer de holft Javarijst (125 balen), werd opgeslagen bij d9 firma de Jongh, om op bons, afgegeven door het Levensmiddelenbedrijf onder de winkeliers te worden gedistribueerd, die de rijst op hun beurt op z.g. ziekenbons aan de consumenten moesten afgeven. Dit wns de gewone gang van zaken tij dens de distributie. Alle distributieartikelen wer den door het Lovcosmiddelenbedrijf besteld en betaald en waren a?n het bedrijf (of aan de ge meente of aan den Burgemeester) geadresseerd; op order van het Levensmiddelenbedrijf werden zij gelost bij de diverse grossiers, die zich daar toe ten gevolge van eene publicatie in het begin der dislribntio en onder de in die publicatie op genomen voorwaarden hadden aangemeld. Alle artikelen werden aan de grossiers afgegeven on der voorwaarde, dat zij deze zelfde waran 6lech(s tegen de daarvoor vastgestelde prijzen en niet anders dan op bons van het Levensmiddelenbe drijf mochten afgeven. Vrijheid om zelf met deze artikelen te handelen, of ze door andere te ver vangen, hadden de grossiers niet. Waartoe toch zou een dergelijke vrijheid in don di6tributietijd niet hebben geleid en welke verantwoordelijkheid zou de gemeente in zake do lovenamiddelenvoor- ziening hebben kiimum dragen, iiftlien de gros siers vrij waren geweest met de distributiewaren- naar goedvinden te handelen? De firma de Jongh mocht do haar toevertrouwde rijst dus ook alléén en uitsluitend .tegen den prijs van f 48.per baal, plus grossierswinst, en alléén op bons van het Levensmiddelenbedrijf afgeven. Van de eemt onrirongen partij (Javarijst) wer den vrijwel onmiddellijk na ontvangst, op 20 Sep tember 1919 40 balen aan diverse winkeliers af gegeven op da norsnale wijze en wel aan de fir ma's v. d. Stoen, do Boer, A. F. Mulder, Rotteveel van Alphen, Roodenburg, Albert Hein en de Coö peratie „Vooruit" elk 5 balen. Blijkens verklaring van de betrokken winke liers (zie het ter visie liggend proces-verbaal van den hoofdkeurmeester van der Heide), was al deze rijst Javarijst, zoodat do firma nog 85 balen Javarijst, over moest hebben. Sedert deze eerste aflevering op 20 September 1919 verbeterde de rijstaanvoer, daar er in den winter 1919—1920 belangrijke aanvoeren plaats yonden. Niettemin bleef steeds ©enige vraag naar zie kenlijst bestaan en werden in het tijdvak 28 Fe bruari 19 September 1920 nog 41 balen alge* leverd, aangezien het Levensmiddelenbedrijf, in overleg met den Burg. het lid van 't Coll. van B. en W., dat, zooals bekend is, meer in het bij zonder bolast was met de distributie-aangelegen heden zich niet gerechtigd achtte dezo distri butie stop to zotten en den vooraad rijst op te ruimen, zoolang óe prijs van de vrijo rijst hooger was dan dio van de ziekenrijst en er bovendien kans bestond, dat de rijstschaarsoht© terugkeerde. Toen evenwol de prijs der vrije rijst meer en meer daaldo en van schaarschte geen sprake meer was, werd, hoewel de vraag naar rijst voor zieken en zwakken bleef bestaan, in de maand September 1920, ia ovorleg met den Burgemees ter, besloten tot verkoop bij publieke inschrijving over te gaan en zouden de daartoe noodige mon sters worden gestoken. Toen echter bleek, dat van den gehoelen voorraad, die nog 174 balen moest bedragen, slechts 37 balen over waren en dat de firma de Jongh do reet op eigen gezag en ten eigen bate had verkocht. Een en ander is te lezen in hot reeds genoemde proces-verbaal van den hoofdkeurmeester van der Heido. De firma de Jongh erkende toen, direct na de ontdekking, volmondig onrechtmatig te hebben ge handeld; ten bowijzo daarvan zij aangehaald een schrijven van haren advocaat Dr. de Clercq aan den Burgemeester, waarin de firmanten in do eerste plaats hun leedwezen (betuigen) dat zij op oen dergelijke wijze het in hen gestelde vertrouwen hebben teleurgesteld". Later beweerde de firma de rijst te bobben willen „voiversohen". Hiertoe had zij echter niet .liet recht.; mankeerde er werkelijk iets aan de rijst, dan had zij, daarvoor was zij gros-, s i r, hot Levensmiddelen bedrijf moeten waar schuwen, dat de rijst gevaar liep te bederven, en alleen indien hot Levensmiddelenbedrijf dan order tot verversching had gegeven, zou zij dit hebben mogen doen. Van ververschen i6 echter geen sprako geweest. De rijstmarkt was dalende, en do firma de Jongh meende een zoet winstje te kunnen maken door de rijst duur te verkoopen en later, als de prijzen gedaald waren, andere rijst daar voor in de plaats te leggen. Dit is het motief geweest, zooals do firma trouwens volgens verklaring van den Directeur tegenover hem zelf heeft erkend. Tot staving van oen en ander wijst de Directeur er op, dab de firma de Jongh in de maand April 1920, toen er geen Javarijst in den vrijen handel te krijgen was, Javarijst A f 100.en f 105.—- per baal verkocht, terwijl zij in dienzelfden tijd volgens verklaring der betrokken winkeliers (zie proces verbaal van dor Heide) en blijkens facturen der firma A. F. Mulder als ziekenrijst minderwaardige soorten afleverde en dat zij bovendien tegenover de politie erkend heelt voor de rijst ten minste f 60— per baal (gemiddeld) te hobben ontvan gen. Op die wijze onthield de firma den zieken en zwakken do beste soort rij6t, om daarmee een grootore winst te maken, waarop zij niot hot minste recht had. In overlog niet den Burgemeester stolde de Di recteur deze zaak in handen der politie, die een nader onderzoek instelde, daarvan proces-verbaal .opmaakte en het bedrag van f 8220.dat de firma voor de 137 balen zeide te hebben ontvan gen, in beslag nam. In dit stadium van de zaak bood de firma, tij dens een conferentie ten kantore van Drs. Cosman en Trapman, oen schikking aan, echter op voor waarde dat de vervolging zou wor den gestaakt. In overleg met den Burge meester werd op dit voorstel evenwel niet inge gaan. Toen het proces-verbaal echter bij den Offi cier van Justitie werd gebracht, met de in beslag genomen gelden, heeft deze zonder opgavo van redenen aan den rechercheur, die het vorbaal overbracht, opgedragen, de in beslag genomen som aan de firma te re6titueereu en dien recher cheur tevens kenbaar gemaakt, dat de zaak niet zou worden vervolgd. Alleen moest de firma wor den aangezegd te zorgen, dat de ontbrekende rijst werd aangevuld. Aangezien de Burgemeester van oerdeel was, dat de gemeente zich niet zonder moer bij deze beslissing,wa arvan de redenon niet eens bekend jwaren, kon neerleggen, was het zijn voornemen om de zaak met den Directeur nader bij de Ju stitie toe te lichten. Tengevolge van de ernstige ongesteldheid van den Burgemeester is hiervan echter niets gekomen. In de hoop, dat de Burgemeester spoedig her steld zou zijn en aan zijn voornemen uitvoering zou kunnen geven, heeft de Direoteur toen de zaak eenïgen tijd laten rusten, en geweigerd de door de firma de Jongh aangeboden rijst, die voor een deel van andere en mindere kwaliteit was, dan de oorspronkelijke rijst (Javarijst was n.l. niet te verkrijgen) te accepteeren. Toen echter tot liquidatie van het distributiebedrijf moest wor den overgegaan, i6 de minderwaardige rijst ten slotte op 23 Februari 1921 onder voorbehoud Tot zoover do mededeelingen van den Direc teur. Thans de verklaring van den hoer J. C. van Raay, lid der firma G. J. de Jongh en Go., in de bovenvermelde conferentie. De heer van Raay verklaarde, dat de rijst, welke hij aan het Levensmiddelenbedrijf teruggaf, z.i. beter was, dan de rijst, die hij van do ge-> meente ontvangen had, om op bonnen te verkoo pen. Dezo rijst was geen Javarijst en ook de firma Schaardenburg, die na inzage harer boekon, aan hot Levensmiddelenbedrijf verklaarde, dat de geleverde rijst, overeenkomstig de factuur, Javarijst was geweest, zou dit onder eode niet durven bevestigen. De Directeur van liet Levens middelenbedrijf noch zijn personeel wisten iets van de kwaliteit van die rijst af, aangezien zij do rijst niet hadden gecontroleerd, toen deze aankwam. De hoor van Raay erkende schuld, inzooverre, dat hij de rijst in strijd met de voorschriften zonder bon vorkocht had, doch hij ontkende, dat hij do rijst- verduisterd had. Do rijst had hij als grossier gekocht, was dus van hem en niet van do gemeente, al mocht hij ze ook niet zonder bón verkoopen. Er op gewezen, dat hij bij de politie geheel iets anders verklaard had, antwoordde hij niet meer precies te weten, wat hij aldaar had gezegd. Voor den verkoop door do gemeente (op 17 Mei) had hij de rijst nog willen koopen voor f 48.per baal, zoodat do gemeente dan den inkoopsprijs geheel zou hebben terugontvangen. Noch de Directeur, nooh Dr. Cosman, hadden zich daarloo echtor tot hem gewend. Had de gemeente schade geleden, dan waren die hoeren daarvan de schuld. Waarom, zoo vroeg de heer van Raay, hadden zij ook niet getracht de zaak met hem te schik ken, toen do Officier niet wilde vervolgen wegens verduistering. Dan was de gemeente er toch nog zonder verlies afgekomen. Bovendien, voordat, het- proces-verbaal door de politie was opgemaakt, had zijn firma door be middeling van Dr. "3e Olerq do door haar gemaak- ten verkoopsprijs ad pl.m. f 8000.— aan den Bur gemeester doen aanbieden zonder daarbij ©enige voorwaarde te stellen. Later was de som nog maals aan Dr. Cosman aangeboden, doch toen na tuurlijk onder boding, dat het proces-verbaal word ingetrokken. Op een door oen der 'leden van B. en W. gedane vraag antwoordde hij aanvankelijk niet tneer bereöd -te zijn de geleden schade aan de gemeente to vergoeden, zooals 'hij tevoren nog ooroid zou zijn geweest. In het vervolg der be spreking verklaarde hij echter deze zaak nog met zijn broeder, mede-firmant in de zaak, te moeten overleggen. Tenslotte vetrkiaarde hij met facturen te kun- len bewijzen, dat de door hem aan de firma V. F. Mulder geleverde Javarijst door hem van deren dan de gemeente gekocht was. E enig en tijd na deze conferentie berichtte da firma De Jongh ons, dat zij na rijp beraad geen termen had kunnen vinden om alsnog in der minne eenige schadevergoeding aa.n de gemeen-, te te betalen. Na kennisneming van een en onder hadden B. en W. 'n onderzoek met den rechtsgeleerden raadsman der gemeente, Dr. E. A. Cosman en verzochten wij hem ons schriftelijk zijn advies in deze uit te brengen. In dit, door Dr. P. M. Trapman, namens Dr. Cosman. geteekend' advies, hetwelk mede ter visie ligt, ontraadt de rechtsgeleerde raadsman, het alsnog instellen van een civiele aotie tegen, de firma de Jongh en ook ons College kan, na nauwgezette overweging en gelet op het advies van Dr Cosman, geen vrijheid vinden den Raad! voor te stellen tot het instellen van cene derge lijke actie te besluiten. B. en W. betreuren liet ten zeerste, dat de gemeente door een samenloop van omstandig heden in deze een niet onbelangrijk verlies (pl.m. 5000.op de rijst heeft geledon en/ dat de firma de Jongh, ook na de conferentie met B. en W., zelfs niet een deel van den met den onrechtmaligen verkoop van de rijst behaalden winst, ten bedrage van het d-oor do gemeente geleden verlies, in de gemeentekas 'heeft willen storten. Ons College heeft echter van de zaak eerst kennis gekregentoen deze in een zoodanig sta dium verkeerde, dat het nemen van maatregelen, om verlies te voorkomen, ons niet meer mogelijk was. Nadat de Burgemeester ernstig ongesteld was geworden, heeft de Directeur van het Levens middelenbedrijf, blijkbaar in de verwachting, dat de Burgemeester (binnen niet te lang tijds verloop weder hersteld: zou zijn, noch B. en W noch den waarnemend Burgemeester, die de distributie-aangelegenheden voor zijne re kening had genomen, «met de zaak dn kennis gestald. Eerst na de acceptatie van de rijst, on der het in overleg met Dr. Cosman gemaakte en in diens advies te lezen voorbehoud, kreeg de waarnemend Burgemeester kennis van de zaak en werd tot verkoop van de rijst, na open bare inschrijving, 'besloten met het bekende gevolg. B. en W. vertrouwen, dat de Raad, na kennisneming van -de uitvoering weergegeven verklaringen van den Directeur en van den heer Van Raay en na inzage in de Leeskamer van het proces-verbaal van den lioofdkeurmeester van der Heide on van het advies van Drs. Cos man en Trapman (afschriften van de processen verbaal, door de politie opgemaakt, kunnen wij tot ons leedwezen niet overleggen, aangezien do Officier van Justitie aan de politie niet heeft toegestaan afschriften van die processor.-ver baal aan B. cn W. te geven), volkomen in staat zal zijn zich een oordeel te vormen over den gang van zaken en met B. en "W. van meening zal zijn, dat het in de gegeven om standigheden geen aan boreling verdient neg tot het instellen van een civiele actie tegen de fir ma G. J. de Jongh en Go. te 'besluiten, hoezeer die firma door hare handelwijze de gemeente ook heeft benadeeld en hoezeer ieder die han-* delwijze zal laken. v— Op verzoek der Ned. Bank, is ten kan-« tore aldaar een valsoh bankbiljet van l—« in beslag genomen. B. N., wonende Binnenlaan alhier, heeft aangifte gedaan van beleediging en mishandeling door zekeren P. v. B., wo nende v. d. Helmstraat. Aangehouden is door de Amsterdam-* sche Politie de 23-jarige C. J. B-, die kip petjes had ontvoerd ven V, wonende bij de Haarlemmervaart. De politie alhier beeft een goede vangst gedaan met de inhechtenisneming van zekere C. IJ., zonder vaste woonplaats, wiens aanhouding door de burgemeesters der gemeenten Wedde er| Appingendam' was verzocht, terwijl 'hij hedenochtend! naar Ede is vervoerd', om daar door don burgemeester 'te worden veihoord. De 23-jaTigc M. A. G. uit Den Haag1, fietste gisteren langs den Hoogewoerd, toen haar rijwiel slipte. Ze was door den val een beetje nerveus en, werd bij den heer Laman binnengebracht, vanwaar ze spoo- dig haar weg kon vervolgen. BINNENLAND. Dr. Nolens jubilaris. Naajr gemold wotet heeft de club van R.-K. Kamerledein behot?n om bij do terug keer van Mgr. Nolens uit Geneve waar hij de Nederlandedhg Regeering vertegenwoor digt ter Internationale Arbeid3',onfe.*enf ie, dit Kamerlid een diner aan te bieden ter ge legenheid van- zijn 25-jarig Kamerlidmaath sdhajp. M eta a li nd n strieel'm Een dezer dagen hield de Handeleveroemi- ging van Met-aalindustrieelen, welke nage noeg de geheele metaal industrie hier to lande vertegenwoordigt een buiten gewona algemeeno ledenvergadering te Ameteteant Dezo bijeenkomst was belegd, om de leden nogmaals in do gelegenheid te stellen, hun nerzijds kenbaar te mak ai. welke maal re go- let ovontueol genomen zouden kunnen wor den tot leniging van den in het bijzonJoi voor de metaahiïdustrio sear bonajdem too-

Nieuwe Leidsche Courant | 1921 | | pagina 1