DE BAZAR IIEOBILEERING EN KLEEDING Dagblad voor Leiden en Omstreken. 2de JAARGANG. - DONDERDAG 20 OCTOBER 1921 - No. 474 BUREAU: HOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 To. Op de schoei Hoogl. Kerkgraoht wordt een verdieping gebouwd, bevattende 4 lokalen voor 30 leerlingen en een natuur- kundelokaal, benevens vertrekken voor het hoofd der school en het personeel; en be- voor een U.L.O. Kopsohool van 4 2o. De lokalen op den beganen grond en eerste verdieping worden zoodanig ver bouwd, dat zij in plaats van de nu bestaan de 8 lokalen 32, 2 lokalen a 24 leerlingen en 1 natuurkundeilokaal, zullen bevatten en wel: beganen grond: 3 lokalen a 36 en 1 lokaal a 24 leerlingen; le verdieping: 3 lo kalen a 36 en 1 lokaal a 40 leerlingen. 3b. Een nieuwe trap wordt aangebracht, ter verbinding van den beganen grond en le en 2e verdieping. 4o. het gebouw wordt voorzien van cen trale verwarming en electrisch licht en ver dere voorzieningen uit de verbouwing voort vloeiende. Indien de vergadering aldus de voor zitter zich met deze voorstellen kan ver eenigen, dan zouden de vrij uitgebreide voorbereidingen (waaronder het aanvragen der benoodigda gelden met zoodanige voortvarendheid moeten wonden genomen, dat op 1 Mei a.s. de verbouwing een aan vang kan nemen. Deze zou in 4 maanden kunnen worden voltooid, dus op 1 September. Inmiddels zullen de leerlingen tijdelijk ondergebracht moeten worden dn de dan verlaten scholen aan de Hooigracht en Hee rensingel. Een breede bespreking had hierop plaats, waaraan door verschillende hoeren werd deelgenomen. Ten slotte werden de voorstellen met op één na algemqene stemmen aangenomen, en het. bestuur gemachtigd: a. de noodige stappen te doen ter verkrij ging van de golden, noodig voor den ver bouw van de school Hoogl. Kerkgr. en van de gelden voor do waarborgsom. b. de bestaande school voor lagere en M.U.L.O. op te heffen met ingang van 1 Mei 1922 en te vervangen door één school voor U.L.O. ©n één school voor G.L.O. met al hetgeen daaruit voortvloeit. Hierna had nog een bespreking plaats, omtrent het geven van namen aan de nieu we scholen, waarover reeds in do vorige vergadering was gesproken. Het bestuur is er niet voor de scholen naar persoi en te noemen, maar is van mee ning, dat de scholen een zaaknaam moeten dragen, n.l. School met den JB ij bel. Hiertegen kwamen enkele aanwezige zij zouden er prijs op stollen, indien do nieu we scholen wenden genoemd, naar mannen, die uit den schoolstrijd bekend zijn. Anderen waren wel voor een zaaknaam, maar wilden de sCholen, niet School met. den Bijbel noemen, maar Gereformeerde Snhool voor Lager of Uitgebreid Lager Onderwijs. Ten slotte werd bij meerderheid van stem men besloten, de sdholen te noemen G e- reformeerde School met weglating van de nadere aanduiding U.L.O. of G.L.O. Bij de rondvraag werd door één der leden de aandacht gevestigd op de ouder-com- niissie's der'openbare scholen en hare acti viteit en in verband daarmede het bestuur den wenk gegeven, in den komenden winter de z.g. Ouderavonden1, vooral niet te veront- achtzamon, waarop door den voorzitter werd geantwoord dat deze zaak de vollo be langstelling van het bestuur heeft. Door den heer Va*os werd do vergade ring met dankzegging aan den Heere be ëindigd. Vermelden we nog dat de verbouwing der Kerkgraóhtsohoal, door het bestuur is be groot op f 100.000. Bollandia Er was gisteravond voor het college van Prof. Bolland weor buitengewone belang stelling. Om zeven uur was het klein auditor!tuü geheel gevuld. Er werden blanken en stoelên ingedragen en balustrades werden beklop men en daar trachtte men een plaatsje to, krijgen, terwijl nog eenige tientallen voor. den ingang stonden. Er circuleerden lijsten om voortaan weder voor deze ooileges het groot auditorium open te stellen. Inmiddels was het half acht geworden. Toen de hoog leeraar binnenkwam, zag hij er -bleek en vermoeid uit. Vóór den katheder staande, sloeg hij een donkeren blik door de zaal en zeide: „ik voel mo ziek en ben hier heenge gaan om voor belangstellende collegianten te spreken en nu zie ik 'hier op sensatie be luste hospitanten zonder collegeboek. Als ik, aldus prof. Bolland, hier in de zaal rondkijk, dan zie ik hier de mensohen als beesten zitten. Jullie moest je schamen! Hij liet hierop volgen, dat zijn colleges al leen bestemd waren voor de beoefenaren der philosophie, niet voor onwaardigen, zoo als de meerderheid van de aanwezigen was. Wamt, aldus prof. Bolland, als ik zie dat de meesten hier zitten zonder mijn Boek V, Spreuken, dan moeten het wel onwaardigst zijn. Een student, die vlak bij hem zat zon der dit boek, riep hij daarna toe: Wat doe jij hijvoorbeeld hier?" Het antwoord bleef uit, wel ontstond er gelaoh. Én toen met een „ik groet u", verliet de hoogleeraar de zaal, zijn gehoor onthutst achterlatend. Het lkibt van de zuivere rede zon niet schijnen dezen avond. Goede tijding. Naar ons van bevoegde zijde wordt' meegedeeld, zullen de broodprijzen met in gang van Maandag 24 October wederonii worden verlaagd. Omtrent de staking van Werninks' Be- tonfabriCk, alhier wordt gemeld, dat een conferentie plaats had tusschen de patroons en de arbeidersorganisatie ter bespreking van het conflict. Do patroons bleven op hun standpunt staan en hielden aan de 3 cent verlaging van het tariefwerk vast. Evenwel deden zij de toezegging, dat bij eon hooge- le dividenduitkeering aan do aandeelhouders dan 7 pCt., de arbeiders het eerst in aan merking komen voor een bedrag als aanzui vering voor het verminderde loon. De arbeiders 'hebben echter met groote meerderheid deze voorstellen verworpen en besloten de staking voort te zetten. Naar „Hot Volk" meldt, geeft de actie tot versterking van de moderne vakorgani satie uitnemende resultaten. In drie huisbe zoekavonden werden reeds 88 nieuwe loden: ingeschreven. De installatie van het nieuwe hoofd der Singelsehool, de heer G. Bakema te Nieuw Weerdinge zal, naar wij vernemen plaats hebben op Dinsdag 1 November a.s. in het. schoolgebouw. De heer Bakema zal zich eerst in De cember metterwoon in Leiden vestigen. De door hem te betrekken woning aan de Val- dezstraat is niet eerder beschikbaar. Morgenavond zal de reeds eerder in ons 'b lad aangekondigde bijzondere samen komst plaats hebben van de veroeniging „Onésiunus", die, zooals men weet werkzaam ds op het terrein der Evangelisatie. Deze samenkomst, welke belegd wordt tot meerdere propaganda van den arbeid der vereeniging, maakt aanspraak op onze •belangstelling. Wij wekken dan ook gaarne op, tot ge trouw bezoek en verwijzen naar de desbe treffende advertentie in dit blad. De heeren A. Metz en M. A. A. Steyns. alhier, zijn voor het tijdvak van 1 Nov. 1921 tot 31 October 1924 aangewezen als leden van do Comm. voor het onderzoek betreffende de lichamelijke oefening in Zuid- Holland. ABONNEMENTSPRIJS fi IN LEIBEN EN BUITEN LEIDEN r WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZUH PER KWARTAAL It» PER WEEKlOlt PRANCO PER POST PER KWARTAAL !2*G V Vrouwenarbeid. Dat de taak en de roeping der vrouw in de eerste plaats ligt in het huisgezin en Wat daarmede nauw verband houdt, daar over zijn wij het in onze kringen wel eens. Maar, zoo wordt soms opgemerkt, we le- yen nu eenmaal 'in een tijd, dat de meisjes en vrouwen in het gezinsleven geen emplooi meer kunnen vinden. Zij worden door do omstandigheden g e- dwongen een zelfstandigen werkkring te zoeken. Hierin is iets waars. Do veranderde omstandigheden zijn ook voor het vrouwenleven van groote beteeke- iiti geveest. Vele jonge mannen zien. tegen de zorgen van het huwelijksleven op en geven aan het onbezorgde vrijgezellenleven de voorkeur, terwijl de meer eenvoudige inrichting van de gezinnen veel vroeger noodzakelijke ar beid overbodig maakte. Wij kunnen dit volmondig erkennen en tfoch tegelijkertijd waarschuwen, diat wij ons niet zonder meer met den tijdgeest la ten meedrijven. Wij kunnen twee dingen doen: ons een voudig aanpassen aan de veranderde» om standigheden, of ook, het ideaal, het o. i schriftuurlijke ideaal hooghouden en trach ten het zoo dicht mogelijk te benaderen. In verband hiermede weid onze aandacht getrokken door wat Mej. H. S. S. Kuyper schreef in de „Standaard" van 18 dezer. Mej. Kuyper heeft een bezoek gebracht aan Davos: zij geeft een beschrijving van den prettigen geest in pension Wijers, met zijn uitsluitend vrouwelijk personeel en zegt dan: Als ik haar (Mevr. Wijers) bezig zag. dacht ik voor de zooveelste maal in mijn leven: Wat is het toch jammer, als vrou wen, die een werkkring zoeken, mannen- wer k gaan doen 1 Er is zooveel echt vrouwelijk, zusterlijk, moederlijk werk te doen i n het gezin en daarbuiten, altemaal werk, waarbij bet helpend karakter der vrouw (want wij zijn immers tot „eene hulpe" door God op de aarde geplaatst?) zoo bij uitstek tot zijn recht komt, dat ik nooit kan be grijpen, dat een vrouw die „velden, wit om te oogsten" voorbij loopt, om te gaan doen, waarvoor zij niet is geschapen, en niet toegerust, en waarin zij dus ook nooit echte bevrediging voor haar vrouwen hart zal vinden. Toen wij rondwandelden in Davos, was het ons, als zagen we overal die velden „wit om te oogsten". Hoeveel ellende naar ziel en lichaam wordt er geleden! Hoeveel „hulpe" is er noodig! Hoe ontvankelijk moeten al die lijders, uit alle landen her waarts saamgokomen, niet zijn voor een helpende hand, die hun den weg wijst tot den Ghri-stus Consolator?" Hier wordt een kostelijke vingerwijzing gegeven. Er is nog een overvloed van echt vrouwelijke arbeid in de gezinnen, waar menige huismoeder snakt naar hulpin onze C h r i s t e 1 ij k e stichtingen van barmhartigheid waar onze meisjes een heerlijken werkkring vinden, en waar toch voortdurend getobt wordt over gebrek aan personeel. Laten onze jonge meisjes, laten pok do' ouders daaraan denken en 'het leven niet zonder noodzaak, nog al meer ontwrichten. V Cm 't beginsel. Boor den heer de Waal M a 1 e f ij t werd bij de behamdéling van de Leerplicht wet gewezen op het merkwaardige ver schijnsel, dat niettegenstaande den feilen tegenstand die de wiet in 1900 vond, de uit voering zonder eenige moeite- p'laats heeft geliad en van oppositie weinig bemerkt wend. j- ËUFLLË. f Ul\. STËPHANUS. Naar hot Engelsch van M. KING3LEY. 29) Ben Hesed bereikte de oevers van Juda ma een reis, welke sleohts half zoo lang als gewoonlijk duurde; want hij rustte niet in 't middaguur of 's nachts. Toen hij een maal de rivier was overgetrokken, begon hij .het volk te ondervragen naar den wit ten dromedaris; en daar dieren van dat soort en die kleur zeiden langs dien weg het gezien hadden. In dit oord waren do kwamen, trof hij weldra eenige lieden, die vluchtelingen een nacht gebleven; op een andere plek hadden zij een geldstuk ge vraagd i-n ruil voor een munt uit den 'hals snoer van het meisje, om het beest te eten te kunnen geven. „Ik zal eerst aanihooreni, wat de knaap te zeggen heeft, voordat ik hem beschul dig", zeide hij tot zijn zoon, die hem ver gezelde. „Het is het beste, alles van twee zijden te bezien ja, en van binnen ook Wanneer een man alles onderzocht heeft volgens zijn beste weten', hoe ver staat hij dan nog achter bij de volmaakte kennis van God. die de ziel gevormd heeft, en voor Wien ze open ligt als een rol perka> 1 Ter verklaring van dit op het eerste ge zicht bevreemdend verschijnsel, werd door .denfrelfden spreker het volgende opge- anjerkt: „Men m.oet onderscheid maken tusschen de wet zelf en den) rechtsgrond wiaarop zij rust, het beginsel waarvan zij uitgaat. De oppositie, tegen de wet gevberld, spiroo't niet hieruit voort, dat mm van imeening was dat eenJ kind geen behoefte had1 aan, geregeld onderwijs of dat school verzuim een onverschillige zaak was. Er wias niemand die dat beweerde. En het feit, dat de voorstanders van het bijzonder onderwijs zich voor hun scholen groote opofferingen hebben getroost, terwijl juist 1 onder hen ook de meeste tegenstanders Wa ren van de Leerplichtwet, toont genoeg zaam aan, dat geen geringschatting van de (behoefte aan onderwijs drijfveer was van Ihiun verzet. Tro.uwenls zoo voor als na de 'invoering der Leerplichtwet was op de bijzondere scholen het schoolverzuim het minst. (Waar juist in de kringen, waarin het sterkste verzet tegen de invoering van de Lerpli'chtwiet' werd aangetroffen, het groo te belang van geregeld onderwijs en trouw schoolbezoek algemeen erkend werd, be hoeft het geen verwondering te (haren, dat van bezwaar bij de uitvoering der wet Wei nig bleek, dat zelfs menigeen] gewende aan de gedachte., dat er voortaan niet alleen eeru imloreele, aria ar ook een we lelijke verplich ting bestond tot geregeld schoolbezoek. Daarbij maakten de vrijstellingen in de artt. 7 en 12 der wet opgenomen, en] het Jigft. liandbouWverlof van art. 13, dat de wettelijke banjd meestal slechts weinig knelde, dat zij in veile gevallen, althans in Ionize kringen, nauwelijks werl gevoeld. Het behoeft dan ook niet te verwonderen, dat de klachten van ouders of voogden niet hele wanen. De klachten, die werden vernomen, kwa men] meest van schoolopzieners en ge- tmeentebesturen over dén geweldigen axk- minis tra toeven rompslomp en de massa geestdloodienjden arbeid, die wet met zich bracht. Evenlwel mag dit het feit, dat noemens waard verzet van ouders of voogden uit bleef, niet worden, geconcludeerd, dat men voor het beginsel der wet wlas gewonnen, dat het principieele bezwaar was verval len, maar alleen dat de bepalingen der wet omdat zij feitelijk pasten in de levenp- lusanties v,an oins volk, niet 'hinderlijk wa ren". Dit betoog schijnt ons juiist. De wied uiige bezwaren dn onze kringen bij d'e uitvoering van de wet gevoeld1, verande ren in niets hét verderfelijk beginsel, Waarop zij rust. STADSNIEUWS. Geref. School veroeniging. Gisteravond had in het Nutsgebouw de vergadering plaats der Geref. Schoolvereeni- ging, onder leiding van den heer C. V.er- eluys, die de vergadering anet gebed open de, nadat gezongen was Psalm 119 17 en gelezen Psalm 119 18. Na lezing en vaststelling van de notulen der vorige vergadering, deelde de voorzitter mede, dat bij den bouw der .nieuwe school aan de StacLhouderslaan gebleken is, dat een klein gedeelte grond der sohoolvereeniging. het eigendom was van een ander, en dat wedonkeerig een gedeelte grond van dezen eigenaar in dat van de vereeniging inliep. Na bespreking met dien eigenaar is over eengekomen, beide stukjes grond te ruilen behoudens goedkeuring der algemeen©ver gadering. Mede werd de goedkeuring der vergade ring gevraagd voor 'het kosteloos afstaan van een gedeelte grond, aan de gemeente, zoodra de langs de school aa.n de Stads- ment,papier; daarom moet men ihet straffen aan God overlaten. Ik zal mijn hand niet oplichten tegen het tweetal, zooals ik eerst van plan was. En hierin ziet ge weer, mijn zoon, hoe verstandig het is, zidh niet te haasten met wraak te nemen. De uren, die voorbijgaan, doen 'het v-ertoornde hart be koelen, evenals rogendruppels de gloeiende kolen dooven. Dit is goed; over een jaar zal ik weinig meer over het verlies van den kameel deflken, en indien1 ik genade schenk, zal de herinnering er aan in mijn hart vele jaren blijven voortleven. Beschouw den te genspoed, welke uw deel is, alsof het lan gen tijd geleden is; dan kunt ge het be- oordeelen, of het de moeit© waard is, boos te worden en u te wreken." Zoo ©prekende bleef hij toch rondzien •naar dein witten dromedaris, en de waardige man reisde voort naar Jeruzalem, want daar verwachtte hij vol vertrouwen de vluchtelingen te vinden. Toen zij eindelijk in het gezicht van de heilige stad kwamen, waren do reizigers verbaasd, dat zulk een groote volksmenigte langs denzelfden wog met hen daarheen trok. „Wat kan dit 'beduiden?" zeide Ben Hesed, „het is geen feestdag." Weldra trokken zij zulk een troepje volk voorbij, en zij zagen, dat in hun midden een zieke WEET U WEL dat wij alles op 1930 het gebied van tegen de laagste prijzen in prima kwaliteiten op gemakkelijke betalings voorwaarden leveren BREESTRAAT 161. houderslaan geprojecteerde straat, tot uit voering komt. Beide voorstellen werden zonder discus sie of hoofdelijke stemming aangenomen. Na afdoening hiervan kwam aan de orde, de hoofdschotel der agenda: Reorgani satie van de school aan de Hooglandsche Kerkgr acht. Door den voorzitter werden de plannen tot reorganisatie uitvoerig toegelicht. De moeilijkheden waarin de school aam de Hoogl. Kerkgraoht zidh bevindt, spruiten voort uit gebrek aan plaatsruimte. Waar er in het gebouw zich bevinden 8 lokalen voor 32 en 2 lokalen voor 24 kin deren, totaal dug voor 304 leerlingen, daar is het duidelijk dat de 306 leerlingen ver deeld over 12 lokalen, die thans zijn toege laten, het gebouw tmeer dan in beslag ne men. Tengevolge toch der klasse-indeeling en de groote der lokalen moesten deze leer lingen verdeeld worden over 12 lokaliteiten Dientengevolge zijn 6edert geruimen tijd de kamers van het hoofd der school en het natuurkunde lokaal als klasse lokalen in gebruik. Deze toestand is ongewenscht. Een tijdelijke verbetering door middel van hulplokalen verschuift de moeilijkheid der oplossing slechts, terwijl eene duurzame verbetering, zooals vanzelf spreekt, zich zal moeten aansluiten aam de bepalingen der nieuwe wet op het Lager Onderwijs.- Nu bepaalt de wet, dat een school voor U.L.O. slechts dam met een school voor ge woon lager onderwijs onder één hoofd mag gecombineerd blijven, indien het totaal aan tal leerlingen hht getal van 220 niet over schrijdt. Deze bepaling dwingt het bestuur voor te stellen tot splitsing der bestaande school in twee scholen, één voor uitgebreid lager en één voor gewoon lager onderwijs. En hoewel de overgangsbepalingen op dit pumt nog ruim 4 jaar tijd geven, zoo is het toch duidelijk en niet voor 'betwisting vatbaar, dat hij een duurzame verandering van do school Hoogl. Kerkgracht met deze overgangsbepalingen geen rekening behoort te worden gehouden. Door het bestuur zijn allerlei oplossingen overwogen, totdat ten slotte de gedachte opkwam om in navolging wat er geschied was met 'de Openb. school aan de Pieters kerkstraat een verdieping op de sohool te bouwen. Er behoeft dan geen grond te worden ge kocht, de school kan hoewel administratief gescheiden, toch een eenheid blijven en de kosten zullen niet zoo groot zijn. Na besprekingen met het. hoofd der school en den Inspecteur van het Lager onderwijs en na overleg met den heer K r a a n archi tect on de Bouwcommissie, heeft het bestuur de plannen gereed en bieclt deze ter bespre king en goedkeuring der vergadering aam. anan op een draagbaar lag; hij steunde luid, als zijn bed onder hem schudde door de ongelijke steenen van den weg. „Waarom brengt ge dezen man naar Jerusalem?" vroeg Ben Hesed aan de dra gers. „Om genezen te worden," antwoordden zij hem. „Wij zullen blij rijm, indien wij hem nog levend daar brengen; het is reeds de derde dag, dat wij met hem onderweg zijn, en de dood vervolgt ons: hi-i is vlug ger dan wij kunnen reizen." Ben Hesed verwonderde zich over hun antwoord; doch hij ondervroeg hen miet verder, daar hij zag, dat zij niet van zins waren, langer zich met praten op (e hou den. Weldra zag hij een vrouw bitter wee- mende aam den weg zitten. „Waarom weent ge, vrouw?" vroeg hij haar; want hij behoorde niet tot degenen, die het vernederend vonden tot een vrouw te spreken. „Ik ween", antwoordde zij hem, „omdat hoewel ik in het gezicht van de Heilige Stad ben, ik niet verder gaan kan, en mijn kind dus toch moet sterven." Zij stak haai* voeten onder haar kleed uit, en Bon Hesed zag dat zij erg gezwol len, vol schrammen en blaren waren, als van iemand, die van heel ver was komen loopeh. En hot kind lag met een wasbleek gezichtje stil in haar armen; de ontstoken oogleden waren half gesloten. Ben Hesed sChudde ernstig het hooofd; het kwam hem voor, dat geen hulp meer baten zou. „Ge kunt op mijn kameel rijden," zeide, hij, „en zoo spoediger de stad bereiken. Ik zal naast u te voet gaan,." Do vrouw glimlachte door haar tranen „Moge de God van Abraham, Isaac en Jacob u zegenen!" riep zij; daarop zag zij neer op haar kind en haar gelaat werd doodsbleek. „Het kan te laat zijn," prevel de zij. „Van waar zijt ge gekomen?" vroeg Ben Hesed vriendelijk. „Van de overzijde van don Jordaan. Ik hoorde daar, wat er in Jerusalem voorviel, en dus, toen mijn lcind ziek werd, haastte ik mij, om mot hem hierheen te gaan doch de ziekte is onderweg toegenomen ik vrees „De man Jezus bezit groote macht," viel Bon Hesed haar in de redo. „Er wordt van Hem verteld, dat Hij zelfs de doodon 'heeft doen opstaan." De vrouw z-aig hem verbaasd aan. „Ge zijt. zeker oen vreemdeling 'in deze stroken," zeide zij, „en hebt dus piel, gehoord, wat er onlangs in Jerusalem gebeurd is?" „Ik kom uit do woestijn. Wat is er dan geschied?,"vm-ï ADVERTENTIE-PRIJS PER GEWONE REGEL 10S2 1/3 DES ZATERDAGS 1080 INGEZONDEN RECLAMES DUBBEL TAROT) KLEINE ADVERTENTIES raa koogetcaa SA woorden 60 eent: Zaterdags 75 «eat, JE- bij vooruitbetaling *S „De Man Jezus ds vermoord gekrui sigd," zeide vrouw met heftige verontwaar diging. Ben Hesed zweeg eenige o ogenblikken. „Waarom hebben ze Hem gedood?" vroeg 'hij eindelijk. „Dat weet ik niet," zeide de vrouw moe deloos, terwijl zij het kind tegen zich aan drukte. „Ik zag Hem éénmaal, in mijn dorp. Hij genas daar velen, en van de dingen, welke Hij zeide, herinner ik mij nog veel, zelfs nu mog. Hij was een groot profeet, en nu is Zijn macht overgegaan op Zijn. discipelen, evenals de mantel van Elia viel op Elisa, toen hij in oen vurigen wagen ten hemel voer, zoodat hij geen mantel meer. noodig had." Bon Hesod staarde nogmaals naar de stad, welke zij meer en meer naderden. „Zoo spreekt do Heero God", prevelde hij. „Dit is Jerusalem, ilc heb het gezet te mid den van natiën on volkeren, die rondom zijn. Het einde nadert. Zie, het let op u, die het. in land woont. Do tijd is gekoment de tijd is gekomen; de tijd van onrust ife nabij. Nu zal ik weldra mijn toorn over U uitstorten. En ik zal u richten maar uwe daden en naar al uw godslasteringen, want, het land ie vol van bloedigo misdaden on, de stad is vol van gewelddaden." (Wordt vervolgd), 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1921 | | pagina 1