Dagblad voor Leiden en Omstreken. ABONNEMENTSPRIJS r IN LKIUEN EN BUITEN LEIDRS WAAK AGENTEN GEVESTIGD ZUB Pek kwakt aal It-M PEK WEEK10.1» PBANCO PEK POST PEK KW ABTAAL 12J30 2de JAARGANG. - VRIJDAG 14 OCTOBER 1921 - No. 469 BUREAU: HOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 ADVERTENTIE-PRIJS PER GEWONE KEGELIÜÏ3U1 D£S ZATERDAGS f 090 INGEZONDEN RECLAMES DUBBEL TAJUIJ! KLEINE ADYEMZNTIBS 00 borden 60 ce.1: A Ml De Deputaten-vergadering. Hedenmorgen heeft do heer H. Oolijn de De- Jmtatenvorgadering dor A. R. Kiesvoreenigingen geopend mot een rode waaraan hot volgende ia ontleend: De hoer Oolijn begon met or op te wijzen, boo do werkzaamheden ditmaal een bijzonder ka- raktor dragen, alhoewel niot 6taande in onmid dellijk verband mot hot verkiezingswerk. De gebruikelijke wapenechouw komt later, maar an-» «terzijde zijn w© toch ook weer to dicht aan do ivoorbereiding van die verkiezingen toe, dan dat we geheel zouden kunnen zwijgen over datgene jrat er ten nauwste verband mee houdt. Wat mij in de ziel brandt aldus Spr. is de begeerte ooi met U te grijpen naar het element dor bezieling in don strijd dien wij tegemoet gaan en waaraan zal het goed zijn dezen winter de liefde, het vuur, de ijver moeten worden ge schonken van man en vrouw, van oud en jong, van rijk en arm. Ieder woekerend met wat hij geven kan. Daar is ©en zekere mate van politieke lusteloosheid ondor ons volk waar te nemen. Niet alleen bij „onze menscben", maar bij alle partijen; behalve misschien bij degenen, die in hert wegstervend Rusland het ideaal ook voor ons Nederland zien. En dat gevoel van lusteloosheid is beangstigend. Want nimmer was er meer aan leiding om elke zenuw van onze kracht tot hot uiterste te spannen in den 6trijd tegen ernstige gevaren. De heer Oolijn herinnerde aan het Schrift woord bij den aanvang der vergadering gele een Rondom Hom zijn wolken en donkerheid. Zijn bliksemen verlichten de wereld; het aard rijk ziet zo en het beeft", doch het beangstigen de ishet aardrijk ziet ze en beeft niet. Een grenzelooze luchthartigheid is er in de beschou wing van den tijd waarin we leven. Na den oorlog zijn nog veler illusio6 van her stel eener betere wereld teleurgesteld. In het leven der volkeren doemde de herinnering op aan de weldaden van het oude Romeinsche we reldrijk en zocht men in den Volkenbond de be nadering van die formeel© eenheid van Gouver nement, die den oorlog voortaan uitsluiten zou. Maar daartegenover openbaarde zich onmiddel lijk het instinct van scheiding, verbrokkeling, wanorde en anarchie onder de groote massa's, wat automatiéch leiden moest tot de verijdeling van de hartstochtelijke begeerte van alle nobeler geesten. Ook die massa hoeft gezocht, naar wat haar als ideaal was voorgespiegeld: het zelfbe schikkingsrecht der volken. En wanneer men nu na 3 jaren van wanhopig worstelen om althans van dat voorgespiegelde terts te realiseeren do nuchtere opmorking uit- sproekt: hoeveel beter ware het geweest-, indien allee in hoofdzaak gebleven ware ale het was wie is er dan die do bezwaren en nadeolen aan het nieuwe verbonden niet op staanden voet zou wil len inruilen tegen de grieven die men tegen den woreld-politieken toestand van voor 1914 kon inbrengen? De mensch zou een nieuwe wereld bouwen Maar dan komt God om den monfich zijn on macht te doen gevoelen, en zendt Hij zijn oor- deolen; dan zijn rondom Hcan wolken en donker heid. Onder de volkeren van den Islam houdt de gisting aan en groeit de begeerte om straks ge zamenlijk de banden te verbreken die het Chris telijk Westen in Azië heeft aangelegd. Rusland jaagt, onder den schaterlach van Satan, den dood tegemoet. Hot nieuwe Polen glijdt al sneller naar de diepte, terwijl de Balkan zich wederom ials tijdens Luther en Caivijn tot voor do poorten van Weenen uitstrekt. Het gevallen Duitschland, van buiten-af overbelast met ver plichtingen wordt aangebracht, mathematisch <lio het zoo noodig had en beweegt zich, tenfcij radicale verandering in de buitenlandsche ver plichtingen woordt aangebracht, mathemamtisch eekor in de richting van den chaos. En achter zulk oen chaos aan onze -Oostelijke grenzen doornen de ingrijpende veranderingen op die in Wast Europa daarvan het gevolg zouden zijn; veranderingen, die voor Nederland van alles overwegende beteekenis zouden kunnen worden. En ook mot den aangekondigden socialen vrede staat het verre van goed, zeide Spr. Veeleer pohijnen vij te leven in oen gekkenparadijs, waar men oordeelt het probleem van de qua- dratuur van den cirkel te kunnen oplossen, of dat de verdeeling van vijftig gulden onder vijf per sonen aan ieder een groot er bezit bezorgt, dan wanneer men onder «'/.elfde vijf personen een bedrag van honderd te verdeelen had. De wereld is nu eenmaal 6tork verarmd; er is minder te verdoelen en do grootst mogelijke rerschikking in de wijze van verdeeling zelfs een ideale verdeoling, is niet in staat om de macht van dat feit ter zijde te stolen. En al schijnt het anders, het is dan ook maar schijn. De kunstmatige welvaart gedurende den oorlog was oorzaak van misleidende opvattingenen dio welvaartewaan werd nog versterkt in de beide jaren volgende op den oorlog, door do groote vraag naar verschillende goederen. Men zag de ruimte van het geld, de tijdelijke han delsdrukte, de ruime vertoeringen vooral, voor een toeken van welvaart aan enmen leefde van den grooten hoop. De staat voorop. Met honderd tallen miljoenen gingen de uitgaven van de pu blieke kassen omhoog, waarmee de publieke heffingen in overeenstemming moesten zijn. Nu staan we voor don omkeer, plotseling. Het einde der malaise is niet alleen niet te voor zien, maar het is zelfs niet te schatten waar het keerpunt moet worden gezocht. Do ingediende Staatbegrooting wijst een. te kort aan van 50 miljoen. Spr. achtte dit te op timistisch en Hou 75 miljoen willen noemen. JToor het jw 1923 vreesde hij een bijna dub- t bel zoo groot tekort, misschien zelfs 150 mil joen, nadat men het snoeimes zal hebben ge hanteerd en de belastingsschroef zoo vast moge lijk zal hebben aangedraaid. Men was vergeten dat uit het inkomen van oen volk moet komen, wat voor de publieke diensten noodig is en de noodzakelijke vorming van nieuw kapitaal. Zoolang do bevolking van een land toe neemt moet ook de hoeveelheid kapitaal stijgen, minstens in gelijke mate als de toeneming der bevolking bedraagt. Vooral niet minder, want anders gaat hot levenspeil dor bevolking omlaag. Eerder moer, omdat er een toenemende drang is naar vorhooging van het levenspeil- Wij als Christenen hebben te aanvaarden de stelling, dat uit het nationaal inkomen een duidelijk aanwijs baar minimum voor vorming van nieuw kapitaal moet worden aangewend. Of wij den gevaarlijken slagboom reeds voor bij zijn is niet met zekerheid vast te 6tellen. Hot is mogelijk, dat wij or nog voor staan, al vreeede Spr. het tegendeel. De drang naar de uiterste zuinigheid noemde hij niet maar iets aanbeve» lenswaardige, maar de aanvaarding van het feit, dat een grondige herziening v/in ons financieel beboer noodig is om een nationale ramp te voor komen. De heer Colijn herinnerde er aan hoe er nu een direct verband is tusschen den toestand van de publieke geldmidelen en den "-socialen vrede, omdat men den weg inzake sociale voorzieningen in hoofdzaak heeft geleid over de publieke kassen. En die kassen zijn thans uitgeput. De werkzaam heid op dit terrein zal voorléopig geleid moeten worden in een richting, die geen eischen van be teekenis aan do schatkist 6tolt. Maar de sociale ontevredenheid zal er door blijven vooruT^aan, de voodingsbodem voor onrust. Een onrust, mede gevoed door de malaise op alle gebied, en die het vraagstuk der werkloosheid er niet gemak kelijker op maken tal. Doch het ontstellendsto i6 wel dat een groot deel van Europa's bevol king stellig een 200 miljoen practisch ge heel als koopera van de markt verdwenen is. En men moet vreezen, dat er meerderen zullen vol gen. Socialisatie was het hypnotische woord, zeide Spr. Het dankt zijn oorsprong aan den kring van hen die verleerd hebben te gelooven dat de mensch vait nature geneigd is God en zijn naaste te haten. De afloop van do waanzinnige Russi sche onderneming meende Spr. genoeg bekend om er geen woord moor aan te verspillen. Do haat tegen den Christus als Koning van Hemel en aarde noemt toe. En daarnevens is in den lering yan hen, die tot het Zaad der Kerk fcohooren een koude onaandoenlijkheid tegenover vele geestelijke levensvragen, oen onaandoenlijk heid waartegen wij allen te strijden hebben. Want dat gevaar dreigt juist de zenuw van onzo kracht te verlammen. Immers, onze 6trijd is bovenal oen geestelijke strijd en om een geestelijken 6trijd te voeren hebben wij allereerst noodig een vasten gromislag en een onwankelbare overtuiging. Het schijnt soms alsof bij oen deel der onzen net aan beide ontbreekt. Daar ia weifeling, waar eertijds zekerhoid gevonden werd; en een neiging tot toegeven aan togenst-andors door den vasten grondslag te verlaten. Door twee schreden voor waarts te doen, waar «ie anderen er één deden. Door oen halve aanvaarding 6oms der Goddelij ke Waarheden. Men belijdt nog wel dat God Almachtig souvereiniteit oefent over al het ge schapene, maar velen beleven "dat beginsel niet meer zooals een vorig geslacht. Gelijk socialisatie het modewoord is voor het maatschappolijlc leven, zoo is verkeerd begrepen synthese oen Schlagwort op geestelijk terrein. In hot veldwinnen van al die halfheden ligt het. groote gevaar voor de toekomst der ajiti-ro- voktionaire partij. I^iexcfo, geestdrift, toewij ding kunnen op zulk oon bodem niet gedijen. Wil len wo herwinnen de bezieling van weleer, dan moeten wij allen saam besluiten, dat wij ons niet op allerlei zijpaden zullen laten voeren, maar onze kracht zooken in een zuivere beginsel politiek. Maar om dat te kunnen, moeten we voor alles de geestelijke kracht vernieuwen. En dat kan alleen als we ons als partij volkomen, d.i. zonder eenige beperking of terughouding, willen laten binden door het Woord. Onvoorwaardelijk buig«in voor de Almacht Gods om te kunnen staan tegen over de macht van den mensch; om te kunnen strijden voor het recht van den mensch. Spr. herinnerde er aan hoe bij het sterven van Dr. Kuyper er was oen beklemmend vragen naar de toekomst, daar er niemand gevonden word, die zijn plaats innemen kon. Gij hadt enkele maanden te voren in zijn plaats een voorzitter van het Centraal Comité gekozen, aldus do heer Colijn. En al beantwoordt die keu ze ongetwijfeld in zooverre aan Uwe verwach ting dat die nieuwe voorzitter reeds duchtig wordt aangevallen, gij weet hot even goed als ik, met Kuyper's wegsterven ontviel aan onze volksgroep meer dan oen bloot politiek loidsman, met hem ging een geestelijk leidor heen. Wij hebben bij alle verslagenheid toch boven» hl kunnen beluisteren den danktoon voor wat God ons in Kuyper gegeven had en liet voegt ons hier, op onze eerste samenkomst na zijn ver scheiden, mot hot Woord «ier Schrift te belijden De lofzang ie in stilheid tot U, o God in Sion; en U zal de gelofte betaald worden. Dankbaar jnochten we ook zijn, omdat wij na Kuyper's heengaan toch nog een anderen hold in de wereld der geestelijke wetenschappen in ons midden hadden, Bavinok, 0 God nam ook hem weg. Rondom Hem zijn wolken en donkerheid! Maar de Schrift heeft ons ook leeren zeggen: Uwe goedertierenheid, Heere, zij over ons, gelijk als wij op U hopen. De aarde yorheug© zich er overz dat do Heere Die eisch is zwaar, maar aan den onder ren kant ligt in de aanvaarding van dat woord een bron van onbegrensde kracht. Wat verwikke lingen er dan ook mogen komen, alles wordt overschaduwd door het feit, dat de Hoero re geert. Naast de levenwekkende gedachte staat in Ps. 97 ook: „Gij liefhebbers des Heeren haat het kwade!" Haat onderstelt activiteit, roept dus op, tot etrijd tegen het kwade. Passiviteit is zon«ie. Het parlement is een wereld, die leeft van het compromis, maar bij wat ingaat tegen het Woerd des Heeren zij de anti-revolutionair onverzettelijk. Komende tot het Program van Actie voor de stembus van 1922, wees Spr. er op hoe hoofd zaak is en, blijft hoe ons voll$, hoe de Regeering des Lands staat tegenover den eisch van Gods ordinantiën als algemeen richtsnoer van Staats beleid. Onze wensehen voor enkele practische punten van Staatsbeleid blijven seoudair. Alleen in God en bij God is vastheid. Daarom mag de komende winter voor ons en onze kiesvoreenigingen in niets herinneren aan een winterslaap. Kiesvereenigingen die in de ko mende maanden niet andere weten te doen daD bijeenkomen om te stemmen over Candida ten en over lijsten en over rang-nummers, verzaken hun allereereten plicht: do beginselen uit te dragen onder heel ons volk en geestdrift te kweoken on der hen die zich dragers dier beginselen noemen. Trouw aan do «iiepere beginselen moet ons hoofd wapen zijn in dien kamp. Dan lossen alle kleine verschillen zich vanzelf op, omdat het in den diepsten grond toch eigenlijk geen verschillen zijn. Als partij zijn we reformatisch, alloen al om dat wo den invloed van het Christendom op Staat en Maatschappij sterker tot gelding willen brengen. Maar niet minder zijn we behoudend, omdat wij ons tegen bet terugdringen van dien invloed met alle kracht die God ons gaf zullen Waar het gaat om het behoud van de Chris telijke grondslagen van ons volksleven willen we niet anders zijn dan puur conservatief. Maar jui6t daarom zijn we tevens democratisch, wijl we belijden dat waarachtige, gezonde volkskracht alleen fcteunen kan op do beginselen van Gods Woord. Alle andere dusgenaamde democratie is bestemd om uit te loopen op verwarring, op ont wrichting van het maatschappelijk leven en op onduldbaren staatsdwang. Dr.t is «een afgeleid beginsel; maar hot is er oen van do eerste orde. Van hot doen van beloften, die niet ingelost kunnen worden, hebben wij ons te onthouden. Elke gedachte om daarmee kiezers te vangen moet ons vreemd blijven. En indien men ons dringen wil in een richting die op niets anders kan uitJeopen dan nog grootere ontreddering, dan ontbreke ons de moed niet oon zulk oen pogen te weerstaan. Nu ons ontviel de alles en allen beheorechende goest, is hot gevaar voor afschilfering aan den omtrek onzer 'partij niet te ontkennen. Het was er wellicht vroeger reeds, maar het werd in toom gehouden door de eenparige erkenning van de geheel eenige positie die Dr. Kuiper onder ons innam. Wij moeten nu voortaan 6aam voorttrek ken. Hernieuwen wij dan nu saam de plechtige gelof te van trouw aan do beginselen die ons lief zijn. Dragen wij dan 6aam de banier van het Kruis verder, wetend dat wij in dat teeken de kroon der overwinning zullen verwerven, „Gelijk een arend zijn nest opwekt, over zijne jongon zweeft, zijne vleugelen uitbreidt, ze neemt en draagt op zijne vlerken," zoo wil de Heere ook ons leiden, in«iien er geen vreemde go den met ons zijn, aldus eindigde do hoer Colijn zijn rede. STADSNIEUWS. De 110cd van liet jonge meisje in Weenen. Met dit on da-werp trad gisteravond in een stampvolle, vooreen grootendeels uit da mes bestaand publiek op, mevrouw Habeirl uit Weenen. Ds. Lochor, die met een kort woord het samenzijn had geopend, vertaal de do in het Duitsch uitgesproken rede. Mevr. H. ving aan met to zoggen, dat zij uit de nood tot haar hoorders kwam en uit de nood tot 'hen zou opreken. Van allo zij den dringt de nood op ons aan. De schroef wordt steeds schorper aangedraaid. Wegens do valuta zakt «ie waarde der Kroon steeds meer, on de prijzen stijgen steeds. Wèl dan hem, die in zulken nood vertrouwt op het woord des Heeren: „Wie volharden zal tot het einde, die zal zalig worden." Geduld oefenen eohtor is zoor moeilijk. Want de toestand wordt steeds erger. Toch sproekt het oude testament van greater verdriet, en van grootor lijden. Spr. lioht dit too met eenige citaten' van de Jesaja-profetie. Nu zijn onze Christelijke wereldconferen ties schoon. Maar er zijn slechts weinig vol ken daar vertegenwoordigd. En er is ook veel Christendom dat Christus niet na volgt. Heidenen nemen vaak de heilsbood schap met grooter begeerlijkheid op. Ook is er veel wantrouwen onder do Christen volken. Tooh is aan ons niet de taak om alleen te leeren, te prediken, te denken. Als eens 't laatste windsel wegvalt, dio, nu ons Christelijk leven omhult zoo vaak, dan zal do dood, dien wij nu nog vaak zien als een vriend tot verlossing uit. onze ellende, verslonden zijn tot overwinning. Dan wor den allo tranen afgewischt en de hoop dor Heilige Schrift zal do onze zijn na geduld en lijdzaamheid. Nu hebban de groote istedan iets van het beeld der zondige vrouw, on6 in den bijbel beschreven. De vrouw die lokt en vleit, maar wier einde de dood is. Toen in begin Juni, de Theologische prot. faculteit te Weenen haar 100-jarig Semester vierde, waren daar eenige Hollandsohe professo ren en ook enkele, die in Woenen zelf gestu deerd hadden. Uiterlijk was do stad niet veel veranderd. Nog was er veel weelde, en schouwburgen en hotels waren overvol. Doch vreemdelingen kennen Weenen vaak beter dam geboren. Weenors. Zij zijn gegaan in do arbeiderskrottenin ziekenhuizen, in scholen en in- woningen van ambtenaren professoren en huisbezitters, waar stuk voor stuk uitverkocht werd. Dut is da ge daante van do stad der liederen." Menigeen heeft goon plezier meer in zijn werk, want voor wie hij weFkt, dat zijn veelal zede- looze 0. W.-ers en avonturiers, die hotels en de straten demoraliseeren. Maar tooh, zij dio arbeider in Jezus' dienst, in den arbeid onder vrouwelijke en mannelijke jeugd, weten hoe weinig de aard van dat werk sedert den oorlog is veranderd. Ja in kleine steden wordt veel kwaad gesproken en menigeen doet dit pijn. Maar dat opzichzolf is toch nog een band, die den mensch bindt aan de zedelijke beschaving. Er zit nog iets bewarend® in. Maar wie bokommert zich om de jonge meisjes, die in do groote steden alleen staan r) Weliswaar laat een meisje haar goe de naam nooit spoedig los, maar in allerlei vormen bestookt haar de verleiding, in bioscoop, in schouwburg en operette niet het minst. Al die dingen verdoo- ven het go weten voor grooter gevaren. En de kerk komt in Woenon veel te kort. Tegenover eigen jeugd, zoo wel als tegenover vreemde jeugd. Dus moe ten particuliere vereenigingen het initia tief nemen tot het jeugdwerk. Nu was dit voor de oorlog reeds moeilijk. Doch thans kan het niot verder als het buitenland geen hulp verleent. De steunpilaren dor vereemgimg behooren tot de klasse, die het meest geleden hebben. En er behoort meer dan moed toe, om naar Holland te komen, dat reeds zoo onnoemelijk veel deed. Maar spr. komt als Christin tot Christenen, we tend dat Christus' liefde geen einde heeft. ALles is in Weenen een probleem. Hoe zal men eten, hoe de wasoh doen, enz. Een huishonden van 70 personen, zooals het meisjeshuis, vergt nog meer overleg. Gedu- renden den oorlog wildo 't bestuur niet tot uitbreiding overgaan, want de soldaten haxiden het meer noodig. Dat was in 1916. Doch in 1918 was er n i e t s te koken voot het Kerstfeest. Gelukkig zend eerst Zweden, daarna Bern hulp. In diou tijd kwamen de mannen van het front terug. Ze moesten in de be trekkingen, waar de vrouwen waren. 1 'eze echter wilden eerst niet. Later moes en zij Toen begon de giroote verwildering. Vo.«:al werkte ook moe de nachtarbeid van vrou wen en meisjes in de munitie-fabrieken, waar in de barakken «Ie gro lb ito zedeloos heid hoersohte. Ook do verpleegsters achter het front demoralises i'.le.i steeds meer. Eu bij de demobilisatie in 19i8 zochten ze al len naair een betrekking, doch nu-roand nam hen, wegens hun verslechterd karak- 19-' Hoevelen zijn toen te grondo gegaan! Hoeveel .ifch^fis uii. p.'nes'dmsche et-zin nen. zijn cj genomen in de h je^i talen? 1. T schrijdt hei jjjgJwerK. nu voert Duur is alles, schrikkelijk duur. Een paar schoenen kost nu 4000 Kronen. Aardappe len 24.000 Kronen. Doch Christus ver maant ons voider te gaan. Doch dan is buitenlandsche hulp dringend geboden. Spr. eindigt haar boeiend betoog met de vraag of zij om hulp vragen zal. Ds. Locher dankue met een gevoelig slot woord en beval de collecte aan do uitgang aan. Hij eindigde mot dankzegging. Een da meskoortje verleende zijn zeer verdienste lijke medewerking. Het comité verzoekt ons er de aandacht op to vestigen, dat giften alsnog gaarne door de comité-leden iin ontvajngst worden genomen. W. J. Suringar. f In 69-jarigen ouderdom overleed onver wacht bij zijne familie te Zuphen de hoer W. J. Suringar, sinds lange jaren 'hoofd der kassiersfirma Lozwijn on Eigoman, alhier, wolke functie hij vervulde tot voor twee 1 jaar, toen deze bank oen onderdeel werd van de Amsterdamsehe Bank. De heer Su ringar was lid van het. bestuur van Ned. Metfcray, van het Kon. Ned. Invalidenhuis, lid der gemeente-commissie der Ned. Hcrv. Kork, rogent van het H. C. weeshuis en van een tweetal hofjes. Dr. C. P. Rouffaer. In zijn gisteren gehouden vergadering hooft, de academische senaat der universiteit alhier, don heer G. P. Rouffaer, Den Haag, benoemd tot doet .or honoris causa in de lot tere» en "wijsbegeerte. Dr. Rouffaer hoeft zich sedert vele jaren zeer verdienstelijk gemaakt op drieerlei gebied, namelijk op het gebied der Nod.- Indische geschiedenis, dor Ncd.-Indische oudheidkunde en der Ned.-Indische land- en volkenkunde. Hij 'hooft voor deze wet.en- eohappon oen baanbrekonden arbeid ver richt, zooals blijkt uit de vruchten van zijn studies, deels als bijdragen van hot. Konink lijk Instituut te 's-Gravenha^o, deels ala bijdragon in de Encyclopaedic van Ned.- Indie, deols in do uitgaven van 'het Bat-avi» aasch Genootschap en deels in afzonaerlijke werken. In do jaren 1SS7—1889 heeft hij voon zijn studiën in Indie vertoefd en kort voon den oorlog ook nog twee jaar» De algemeens vergadering der Geref. eSh ooivoruom ging, waaromtrent wij deze week een bericht opnamen, zal blijkens eene in dit nummer voorkomende advertentie ge houden worden op Woensdag .19 Ootoben a.s. in het Nutsgebouw. Het bestuur zal in deze vergadering we der met bdangrijke voorstellen komen. O.m. zal de school Hoogl. Kerkgracht worg den gesplitst in oen lagere en een z.g. kop- school en zal dientengevolge een verbou wing dezer school moeten plaats hebben. Wij wekken de leden der schoolvereenih ging gaarne tot getrouw bezoek op. Wij vestigen de aandacht onzer le zers op de advertentie in dit blad, van hef! bouwfonds der Cbr. Nat. Werkmansbond, (afd. Leiden), dat vanaf Maandag 17 tot en met Donderdag 20 October een bazaar organiseert in de Stadsgehoorzaal. Door Ds. Groot Enzerink zal ds bazaar Maandagavond worden geopend. Wij wensehen het comité, dat moeite nog kosten heeft ontzien, deze bazaar zoo aan trekkelijk mogelijk te maken, oen druk be zoek toe en wekken onze lezers daartoe van harte op. BINNENLAND. Uitvoerig Ongevallenwet. Naar „De Stand." verneemt, hebben de beiide Verzekeringsraden aan de voorzitters dor Radon van Arbeid een schrijven ge richt, waarin o.m. te kennen gegeven wordt dat het in hot voornemen van den minister van Arbeid zou liggen, te bevorderen, dat korten tijd na uitvoering op 1 Oct. van de herziene Ongevallenwet verschillende werk zaamheden, op de uitvoering dior wet be trekking hebbende, van de R. V. B. naar de R. v. A. worden overgebracht. Dit plan zpu niet alleen omvatten de overbrenging van werkzaamheden, waarmede tot. dusver do agenten der R. V. B. belast waren, doch ook de toekenning aan do R. v. A. va.n het recht om ter zake van bepaalde punten rechtsgeldige beslissingen te nemen. In af wachting, dait dezo decentralisatie haar be slag krijgt, zullen de uitvoering van de herziene Ongevallenwet on de voorbereiding van die uitvoering door de R. V. B. plaats vinden. De beide verzekeringsraden verzoeken thans in. bovengenoemd schrijven, dat de R. v. A. zoowel ter besparing van hooge kosten, wolke do aanstelling van oen groot aantal ambtenaren bij do II. V. B. zou mee brengen, als ter voorbereiding van de R. v. A. op do taak die hen wacht, in die po- riodo hun medewerking verleonen bij de uit voering der Ongevallenwet. Do bedoeling is, dat de agenten der R. V. B. zich in verbinding stellen met el- ken Raad in hun ambtsgebied, teneinde te overleggen hoe de meeat vruchtbare samen werking kan worden verkregen, waarbij Raad en agent elkaar wederkeerig do in lichtingen en den bijstand verschaffen, wol- ko leidon kunnen tot oen weinig kostbare en vlotte uitvoering der Ongevallenwet in den tijd, dat de decentralisatie nog haren wottclijken grondslag miet. Geen Doitsche trawlers. Volgens oen te IJmuiden in vissohera kringen niet officieel ontvangen bericht, ie binnen enkelo dagen van de Duitsche regeo- ring een verbod te wachten aan D uitschei stoomtirawlerB om in vreemde havens te markten. Aan stoomtrawlers, die daarmede zullen doorgaan, zal in Duiteohe havens geen. eteonkolen verstrekt-. Dit verbod zou een gevolg zijn van den drang van don Duit- 6chen kloinhandel, die zich beklaagd heeft, dat in Duitschland geen goedkoope visch- soorten in voldoende mato worden aange voerd, zoolang het meerendeel der Duitoahfl etr0omtraw 1 ere vreemde haven9 opzoektl Voor de IJmuider reeders zal dit verbod van groot belang zijn. Jhr. Mr. P. van Foreest. Naar gemeld wordt, is het oud-li 1 van do Tweedo Kamer, jhr. mr. P. van Foreostj te Heilo, ernstig ongesteld. De loonsverlaging in de metaalindustrie. Door de bij den Motaalbond, Kring Utrecht aangesloten werkgevers u 'lorlefl dagrekening van 10 October aangekou-» dig.d, dat zij het besluit van den MetaaJL bond warrbij de loonen met 10 pet. voor dfl meerderjarige en met 15 pet. voor de min der ja r go werknemers worden vormindo.dfc met ingang van co betohngsweek, waarin de 29s^ October vsJt, zuben doorvowon. Dit besluit geldt voor de Metnalfabrio* ken te Utrecht, Amersfoort, Hilversum^ Oude water en Tiel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1921 | | pagina 1