OE BAZAR Wollen Deken Dagblad voor Leiden en Omstreken. KOMT ALLEN 2de JAARGANG. - DINSDAG 11 OCTOBER 1921 - No. 466 BUREAU: HOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 ABONNEMENTSPRIJS F IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN F WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZUS PER KWARTAAL I&tö PER WEEKlOJt PRANCO PER POST PER KWARTAAL I2.M V Een waarschuwing. Naar aanleiding van de ontvangst van het ontwerp de-Visser, inzake de stopzet ting vam den oSholenbouw, in de vrijzinjni- |ge pers, merkt de „Maasbode" o.m. op: Do moraal van deze geschiedenis? Wanneer de schoolwet zou worden ge- schorst en de stembus brengt geen sterke meerderheid aan. rechts? Wanneer zal de schoolwet dan weer worden toegepast? Wel, wanneer hot geld weer disponibel I is voor allerlei niet noodige zaken Met St. Juttemis. i De liberale pers laat ons niet in het I onzekere. Wanneer de stembusstrijd door ons 1 wordt verloren, dan wordt op onderwijs- gebied met volle zeilen koers gezet naar de klip der reactie. Dan weidt al het be reikte, al het verworvene,- al 't met jaren van.' offers en ©trijd verkregen© weer op het spel gezet. I Wij kunnen niet moer zeggen, niet ge waarschuwd te zijn. Een gewaarschuwd man, zegt het spreek woord, geldt voor twee. Welnu, wij zijn gewaarschuwd, en wij Worden eiken dag opnieuw gewaarschuwd. Als de linkerzijde straks de meerderheid tmoohb verkrijgen, dan is de kans zeer groot, dat de bevrediging op schoolgebied •eerst recht een onbevredigend karakter krijgt. Wij hebben dus wel op onze hoede te zijn. V Waardeering. Zondag j.l. is in- de Gerof. kerk aan de Oude Vest te Leiden een gift gecollecteerd ivan f 100.—, Waarvan f 20was bestemd yf.OT de „Nieuwe Leidscho Courant". Dat is een verblijdend bericht in meer idan één opzicht. De gift opzichzölf, dat spreekt, is ons zoor welkom. Maar van meer beteekenis is voor ons ftooh de gedachte die hieruit spreekt. Er zijn nog altijd en teveel menschon, die niet alleen critisch, maar zelfs onverschil lig staan tegenover den arbeid van de Christelijke pers. Zij hebben tegen de Christelijke pers wel Igeen bezwaar, maar toch laat die arbeid hen absoluut koud. Voor den arbeid van de Kerk hebben zij volle belangstelling. Van de noodzakelijkheid van de zen- id i n g zijn zij volkomen overtuigd.' Het Christelijk Onderwijs neemt in hun denken eon groote plaats in. En ook de evangelisati e-a. r b e i d lachten zij gewenscht, en noodzakelijk. Maar geheel anders staan velen tegen- ever de Christelijke peis, van welles nood zakelijkheid zij volstrekt niot overtuigd zijn. Meu ziet daarin meer een liefhebberij van enkele personen en in plaats van warme belangstelling heeft men voor dien arbeid niets anders dan nuchtere en koude en vaak hairtoloozo critiek. En juist daarom doet een gift als j.l. Zondag gecollecteerd werd, zoo weldadig aan. Hieruit spreekt toch niet alleen warme belangstelling, maar ook een juiste waar deering van de Christelijke pers. Hier wordt gedemonstreerd, dat de pers evengoed als Kerk en school en zending en evangelisatie, van zeer groote beteeke nis is voor den arbeid voor 't Koninkrijk Gods. STADSNIEUWS. Patrimonium. Gisteravond hield de afd. van „Patri monium" een vergadering waarin als spre ker optrad de heer R. Zuidema, met het onderwerp „Iets over de vrouwenbeweging van onze dagen,,. Nadat de voorzitter, de heer De Graaf, de vergadering had .geopend.met gebed en het lezen van.' .'Spreuken 31, werd het woord gegeven aan den 'heer Zuidema, die ver klaarde in het kort een overzicht van de z.g. vrouwenbeweging te willen geven, om daarna onder de oogen te zien de vraag, welke houding Patrimonium ten opzichte van de vrouwenbeweging heeft in te nemen en welke taak wij in verband daarmede hebben te vervullen. Aangetoond werd hoe Gods Woord ten opzichte van het vrouwenvraagstuk geen precies omschreven uitspraken bevat, maar wel zekere lijnen en algemeene beginselen die ook als de tijden en de omstandigheden veranderen, van groote beteekenis zijn. Hierbij werd er do nadruk op gelegd, dat er bij alle gelijkheid tusschen man en vrouw oen zeker onderscheid is, dat do plaats en de roeping van do vrouW een an dore -is, maar toch niet een lagere en een mindere. Deze ongelijkheid is door den val ver scherpt. Ook over de vrouw is de vloek ge komen; zij word. zelfs zwaarder getroffen •dan de man, maar hot droeve daarbij is dat de mensch zoo menigmaal zijn best heeft gedaan en nog doet om de gevolgen van dien vlook te verzwaren on te versoher pen. Door don zondigen mensch is de vloek ongemeen verzwaard, wat spr. in den bree- de aantoonde door den' toestand van de vrouw bij de natuurvolken on do cultuur volken te ©oh etsen. Onder Israël was do positie van de wouw een veol betere, terwijl liet Nieuwe Testament nog weer eon hooger standpunt inneemt. Het Christendom bracht een blij de boodschap, ook voor de wouw; de on gelijkheid werd niet opgeheven', maar wel word de geestelijke vrijheid gepredikt en de vrouw uit hare- dienstbaarheid verlost. In het algemeen werd dit vastgesteld, dat het bloeitijdperk van het godsdienstig leven ook voor het vrouwenleven een bloei tijd boteekent on omgekeerd. Vervolgens werd getcekend de opkomst van de Vrouwenbeweging, als vruoht van de revolutionaire theoriön, vooral in de 18e eeuw gepredikt, welko beiweging nog word versterkt door de groote wijzigingen in het maatschappelijk leven, door do in voering van de machines. Toegegeven word dat or in deze bewe ging een waarheidselement schuilt, waar voor wij do oogen niot mogen sluiten. Togen de achtera its^eliing van de vrouw op verschillend terrein hebben wij ons te verzotten, maar oven sterk moet ook door ons worden bet-streden, de revolutio naire emamcipatiezuciht, die met Gods ordi nantiën geen rekening houdt. Li dit verband werd in de eerste plaats aangedrongen op versterking van het ge zinsleven, wat echter niet uitsluit dat bij onze wouwen belangstelling wordt gewekt voor het sociale leven, voot don arbeid van Patrimonium en inzonderheid in deze da gen voor de beteekenis van de Ohr. vakor ganisaties die thans zulke zware aanvallen hebben te ven-duren. Vooral van do wouw kan zoo grooten invloed ten goede uitgaan, voor de toe komst. Zoolang onze gezinnen intact blij ven' en het Christelijk huiselijk leven bloeit, zoolaang mogen we ook nog hoopvol de toe komst tegengaan. Nadat enkele wagen door den spreker waren beantwoord, en de voorzitter een kort slotwoord had gesproken, werd de vergadering, die hoewel niet druk bezocht, toch als uitnemend geslaagd kan worden beschouwd, met dankzegging gesloten. Do Hooglandsche Berk. Sinds de oorlogsjaren is, met uitzon- ONZE van f is zeer groot en zwaar. Te zien in onze EtaEage en verkrijgbaar ïei het Magazijn BREESTRAAT 161. morgenavond half acht, Ger. Kerk SASSENHEIM Ds. v. d. VLIET spreekt over: „Heilige Roeping". Orgelbespeling door den Heer KEUNING. 1732 derimg van oen Kerstavond, waarop naar velen zich zullen herinneren, met waskaar sen de Hooglandsohe Kerk werd verlicht, in dit prachtige kerkgebouw geen avond dienst lommen gehouden worden, wegens gebrek aan verlichting. Thans zal daarin wellicht spoedig ver andering komen, daar iemand, die onbe kend wenscht te blijven de kerkvoogdij heeft aangeboden, de kosten voor zijne re kening te nemen voor den aanleg van een nieuw gasbuizennet en hei. aanbrengen van gasgloeil iohtbrandors op de kronen en armen. Een en ander zal onderworpen worden aam het oordeel van het bouwkundig toe zicht der kerkgebouwen. De mogelijkheid is dus groot, dat eer lang avonddiensten in' de Hooglandsohe Kerk worden gehouden, al kan wegens de enorm boogo kosten niet aan eléctrisohe verlichting gedacht worden. Gistermiddag omstreeks 5 uur had er in de Brandewijnsteeg een aanrijding plaats, tussohon een kinderwagen, waarin een baby van 2 maanden, bewaakt door des baby's 10-jarig broertje, en een groentewa gen-, beladen met roode kooien en andere landbouwproducten', die 'zoo hoog opgesta peld waren, dat de groentenboer, A. v. B., die den kar voortduwde er niet overheen kon kijken. Hij Het dus elke voorbijganger voor het zijne zorgen en reed regelrecht op den kin- derwa.gen aan. Baby en broertje spanden- al hun krachten in om de noodlottige aanrij ding te voorkomen, maar het mocht niet baten. De kinderwagen! kantelde om en werd vrij ernstig beschadigd, baby beschreef eon parabool in hot luchtruim, maar werd niet gekwetst, terwijl tegen v. B. die weigerde de schade te vergoeden proces-verbaal is op gemaakt., Toen eon motorrijder H. B. gisteravond door het. Noordeinde reed, bemerkte hij dat zijn carburator in brand stond. Nadat de vlam gebluscht was, kon hij zijn weg ver volger:. De motor was nagenoeg niet beschadigd. Naar men ons meldt, wetrd in de eer ste maandelijksoho vergadering van dit sei zoen van de Maatschappij der Ned. Letter kunde, door den voorzitter, Prof. Dr. Kalff onder de overledbn leden ook herdaohlt Prof. Dr. H. Baviuck. „Opmerkelijk", zoo schrijft onze berichtgever, „dat in twee op elkander volgende vergaderingen twee onzer grootste mannen werden gememo reerd. In de Jaarvergadering yan April j.l her dacht de voorzitter onzen Dr. A. Kuyper." Omtrent hot de vorige week door ons opgenomen bericht van de vereeniging „Onésimus" alhier, kunnen we nader mel den, dat zij 'hare „bijzondere bijeenkomst" hoopt te houden op Vrijdag 21 Oct. in het •gebouw „Nathanaë 1". Deze vergadering zal om 8 uur aanvan gen, terwijl de toegang vrij is. 't Bob oft een gezellige, leerzame avond te worden. De Chr. Besturenbond alhier belegt a.s. Donderdag eene openbare vergadering voor leden der aangesloten organisaties en geestverwanten in het gebouw „Prediker" waarin als spreker optreedt Dr. J. R i e- mens, Herv. Pred. alhier, met het onder werp „De Kerk en de Sociale beweging" De zang vereeniging „Zang zij onze leus" verleent hierbij welwillende medewerking. Gaarne wekken wij onze lezers op, tot getrouw bezoek. Zoowel de spreker als het te behande len onderworp verdienen onze warme be langstelling, terwijl „Zang zij onze leus"' ongetwijfeld iets goeds ten gehoore zal brengen. Hare reeds vroeger gegeven uit voeringen zijn daarvoor borg. BEMNENLAND. Pe Grondwetsherziening. De van verschillende zijden uitgeoefende orrtiek op de vooretellen van de regeering, inzake van de verkiezing van leden van do Eerste Kamer, hebben het Centraal Stembureau geleid tot heraiouwde overwe- weging van de werking van dat 6telsel en van de wenschdijkheid om het te hand haven. Verschil van gevoelen imtusschen bestaat in het Centraal Stembureau óver hetgeen in do plaats van hot door de Regeering voorgodragen stelsel moet komen. Eenige Joden blijven van oordeel, dat op de gronden uiteengezet in heb rapport der Staatscommissie voor Evenredig Kies recht waarheen de Regeering in de Me morie van Tooliohting met instemming heeft verwezen voor de verkiezing van de loden der Eerste Kamer een poreonen- stelsel aangewezen is. Nu hot door die Staateoommiesiu ontworpen personenstelsel minder deugdelijk is gebleken, komt als personenstelsel in do eerste plaats in aan merking het Haro-Clark-stelsel, dat ender meer in de verkiezingen voor het vertegen woordigende lichaam ?n Tasmania en voor den senaat in ,Zuid-.A frika is gebezigd en beproefd gebleken. Op dii personenstelsel doolt ook het Voorloopig Verslag. Andere leden van het Centraal Stembu reau geven de voorkeur aan een lijsten- stelsel, gelijk aan dat hetwelk geldt voor de verkiezing van do loden van de Tweede Kamer. Zij moenen, dat het Hare-Clark- stelscl minder bevattelijk is en meer inge wikkelde berekeningen vergt bij de vast- sfcedlling van den uitslag der vorkiezinlg dan het door do Regeerimg voorgedragen personenstelsel en achten het daarom ver werpelijk. De toepassing van het lijs ten- stelsel daarentegen zal naar hun oordeel ADVERTENTIE-PRIJS PER GEWONE REGEL(0221/1 DES ZATERDAGS (080 INGEZONDEN RECLAMES DUBBEL TARIEF KLEINE ADVERTENTIES vtn hcofstcas SA woorden 50 eeat: Zaterdags 75 cea^ ï- tij vooruitbetaling voor een ieder begrijpelijk zijn, terwijl de vaststelling van den uitslag der verkiezing weinig tijd zal vorderen. De Regeering heeft gemeend, aan het in de tweede plaats genoemde stelsel de voor keur te moeten geven. Of het waarborgen van een grootere vrijheid aan de loden dor Provinciale Staten de keuze van de Eerste Kamer belangrijk zal beinvloeden, mag niet boven allen twi /fel vorlieven heoten. Aangezien, gelijk gezegd, de nieuw voor gedragen bepalingen zich geheel aansluiten bij het voor de Tweede Kamer te volgen stelsdl, schijnt nadere toelichting onnoodig. Ten slotte wordt nog het volgende aan- getcokend, in verband met. de opmerkingen welke het Yoorloopig Verslag behelst in ■den aanhef van het gedeelte dat do Addi- tioneelo Artikelen behandelt. Al valt toe te stemmen, dat het. verschil in uitslag eener verkiezing van do loden der Eerste Kamer, waarbij aan de stemmen van de Statenleden van iodero provincie een verschillende waarde wordt toegekend, niet veel zal uiteemloopen van den uitslag van een verkiezing, waarbij de 6tem van alle Statenleden dezelfde waarde heeft-, er zal niettemin altijd een vorsohil van en kele zetels zijn. Bij de tegenwoordige sa menstelling der Staten in de verschillende provinciën zouden, naar oen berekening, die het Centraal Stembureau omtrent den vermoedelijke© uitslag heeft gemaakt., twee paiitijeDi een zetel meer, twee an lore een zetel minder bekomen. Een dergelijk ver schil kan bij een lichaam van vijf rig leden van groote beteekenis zijn. En hw is niot gewenscht, dat. voordo vork:,;- an de Eerste Kamer de ovenrqiligheid rights ten deole tot 'haar recht komt., terwijl deze vo-or de Tweede Kaïmer ton volle is doorgevoeld. Denkbaar toch is, dat als gevolg daarvan in één der lichamen oen meerder.beid zal zijn, die in het andere lichaam -rag te vinden ie. Staatspensioen. Het hoofdbestuur van don T>ond voor Staatspensioenoermg heetf, naar do ri. Ro-t. Ort." meldt-, do Kamerfracties van alle linksoh-politieke partijen uitgenoodigd tot een conferentie ter bespreking van hot punt staatspensioen. Raden van Arbeid. Het lid der Tweede Kamer de heer Bo- mans heeft den minister van Arbeid de volgende vragen gesteld: 1. Bigt het in het voornemen, op de uit gaven voor de sociale verzekering te be zuinigen door opheffing van Raden van Arbeid, door vermindering van personeel bij de bestaande Raden of door vervanging van personeel uit hoogerc salarisgroepen door dat van lagere groepen? 2. Zoo ja, wordt bij de toepassing van dezen maatregel teven© do noodige aan dacht geschonken aan de belangen der be trokken ambtenaren? 3. Acht de minister -het niet noodzakelijk dat andere organen der sociale verzekering van Overheidsweffe (Rijksverzekerings bank en Verzekeringsraden) geen nieuw personeel aanstellen zonder daarvoor eerst in aanmerking te brengen het personeel, lietwolk door eventueele maatregelen, a-ls sub 1 bedoeld, nadeel ondervond of weldra tal ondervinden? Consequente Socialisten. De sociaal-democraten nemen het ons kwalijk, wanneer wij lien met de commu nisten op één lijn stellen. Nu schrijft mr. Troelslra in „Het Volk" (7 Oct.) naar aan leiding van de Grondwetsherziening, dat de socialisten in de Tweede Kamer met 26 pet. vertegenwoordigd zijn. De S.D.A.P.-sche Tweede Kamerfractie lelt slechts 22 leden, zoodat niet alleen de heer Kolthek, doch ook de bol-sjewiki ds. Kruyt, dr. Van Ravesteyn eni Wijnkoop door mr. Troelstra tot de socialisten wor den gerekend. FEUILLETON. STEPHANUS. Naar het En gelach van *-1 M. KINGSLEY. 23) „Wat zullen wij er van zeggen?" 6prak teen derde. „De ma© daar zal de gebeurte nis heinde en ver vertellen." „Vorwijdort de gevangenen,beval An nas, toen hij zich eenigszins hersteld had. •j,Wij moeten in het geheim overleggen, wat on© te doen staalt. Dit treft al op zeer on gelegen tijdstip," voegde hij er bij, teen zij alleen waren en de ernstige gezichten om zich aanschouwde. „Wat zullen wij de- een monschen doen?" „Laat hen steendgen, omdat zij Godslas tering gesproken hebben," zeide Alexander, zijn zware wenkbrauwen fronsende. „Noem den zij niet den gekruisigden Gali'leeër den Messias, en verklaarden zij niet, dat God Jloin uit do dooden had doen opstaan? Dit prediken zij ook openlijk tot het volk. Wat mijzelf betreft, ik ben van oorte-1. dat onze zaak slechter staat dan te voren; de Galileeir zelf was maar één man, en kon maar op één plaats te gelijk zijn; nu hebben wij voorwaar een duizendtal man nen in Zijn plaats, allen predikende, gere gende er een vuur van ketterij stokendg te midden van het volk. Daar moet een einde aan gemaakt worden, anders gaat onze macht verloren. Deze mannen zijn erger dan de Romeinen, want zij ten minste la ten ons in vrede leven." „Veronderstel, dat" wij hen doen st.eeni- gen", morkjte éénl der zonen van Annas 6pottend op. „Hoe kan dat eenige verbe tering brengen? De geheele stad zou tegen ons opstaan, vooral de lagere volksklasse welko ons onzen rijkdom benijden. Door deze heilige mannen is een bekend teeken geschied," zouden zij roepen', „en de pries ters van het Sanhedrin hebben hen daarom doen steonigen. Imdion wij do geheele me nigte van de zoogenaamde discipelen met een gnkelen steen konden verpletteren en die daad in stilte volbrengen, dan zou ik volmondig uitroepen: Laat hen gesteenigd worden! Doch zooals het nu is, zou deze daad slechts brandstof aan de vlam ver- leenen." „Ge hebt wijze woorden gesproken, mijn zoon," zeide Annas. „Het wonder heeft op zien gebaard; geheel Jeruzalem weet. het en wij kunnen hot niet loochenen. Maar opdat het niet meer en meer onder het volk verspreid worde, laat ons hen scher- pelijk dreigen, dat zij niet meer tot eenig menjsoh in dezen naam spreken. Brengt de manen hterr-' voegde hij er bij. -u* tempeldienaren wendende, die op zijn be velen wachtten. —Wij hebben over uw daden nagedacht," zeide hij met gewichtige stom, toen de ge vangenen weder in hun tegenwoordigheid waren gebracht. „Wat de genezing betreft, die willen wij over het hoofd zien, ofschoon het menschenkinderon niet 'betaamt, zich die voorreohitten van den Almachtige toe te eigenen; door Zijn hand was deze man zoo gemaakt; hij had moeten' blijven, zoo als hij was. Het is onze gewoonte niet, bedelaars te genezen, dus mag het ook de uwe niet zi jn1; het doet denken aan ©en ver bond met den Booze. Doch uw sproken tot het volk is een ernstiger geval. Weet ge wel, dat go uzelvon hebt blootgesteld aan den dood door istceniging? Want ge hebt inderdaad schandelijke Godslastering gesproken; onze ooron en de ooren van hen, die u gehoord hebben, zijn verontrei nigd door do heillooze woorden, welke gij gesproken hebt.. Toch zijn wij genadig en genegen zelfs dit onreoht u te vergeven, op de eonige voorwaarde, dat voortaan gij ganschelijk niet (meer) zoudt. spreken noch loeren in den naam Jezus een naam. dien ik slechts noode uitspreek. Indien ge bereid zijt, aam deze voorwaarde te vol doen, zult gft datdcUik in vrijheid weiden Daarop vestigde Johannes, de beminde discipel, zijn heldere oogen op den man, die ge=proken had; met iets van de goddelijke wetenschap van den Meester doorgrondde hij de vatsdhe ziel, die door de leugenach tige woerden zich uitte. „Oordeelt gij, of het recht is voor God", zeiden Petrus en Johannes plechtig, „ulieden meer te hoeren dan God", want wij kunnen niet laten te spreken, hetgeen wij gezien en gehoord hebben." „Gaat dan voort, het te spreken-," riep Kajaphas uit buiten zichzelf van woede, denkende aan de vrouw, die hij verloren had, „en een nog erger lot, dan stoeniging zal uw doel zijn. Zullen wij het dulden, dat Doch Annas lgede waarschuwend de hand op zijn arm. „Brengt doze mannen weg", zeide hij gejaagd tot de tempeldie naren. „Laat hen gaan." „En do bedelaar, hoer?' „Laat heem eek vrij, doch zog hom, te zwijgen over zijn genezing, in den tempel of ergens andere, opdat niet iets ergere dan verlamming zijn deel moge worden." Dooh de bedelaar volgde de discipelen Stoort zij zkh verwijderden, en. ze zeiden tot hom: „Voegt ge u bij ons, geloovonde dn den naam Jezus?" En hü oniur^AOjddA hun twlorliff: don naam van Jezus- ben ik genezen van -mijn gebrekkigheid. Hoe kan ik andere dan ge- looven?" Zij namen hem met vreugde in hun mid den op. En zij losgelaten zijnde, kwamen tot de hunnen, en verkondigden al wat de Overpriesters eau de Ouderlingen! Itot hen gezegd Hadden. En als dezen dat hoorden, hieven zij eendraohtelijk hunno stem op tet God en zeiden: „Bjeore, Gij zijt de God, die gomaakt he.-.i lieuul en aarde, en de zee, en allo dingen, die in dezelve zijn; die door den morid Davids uwen knechts gezegd hebt: Waarom woodor de hellen en En hebben do volken ijdele dingen bedacht? De Koningen der aarde zijn te zamen opgestaan En de oversten zijn bijeen vergaderd Tegen den Heore en tegen zijn Gezalfde." Want in waarheid ^ijn vergaderd tegen uw heilig Kind Jezus, wolken Gij gezalfj hebt, beiden Ileixxks cm Pontius Pilat-u*. met de heidenen en do volken Israels. Om te doen al wat Uwe hand on Uw mad te voren, had, dat geschieden zoude. {Wordt vervolgd),

Nieuwe Leidsche Courant | 1921 | | pagina 1