Dagblad voor Leiden en Omstreken. UWE LEIDSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS IN LEIDBN EN BUITEN T.EIDS3 WAAS AGENTES GEVESTIGD 33IH PEB KWARTAAL IIM PER WEEKIO-M ÏBANCO PER POST PER KWARTAAL 1KS3 2de JMRGANG. - MAANDAG SO OCTOBER 1921 - No. 465 BUREAU: HOOSGRACHT 35 - LESDEM. - TELEFOON INT. 1278 ADVERTENTIE-PRIJS PER GEWONE REGEL DES ZATERDAGS 10,20 INGEZONDEN BECLAMES DUBBEL TAS Of KLEINE ADVERTENTIES van hoogsteo* moorden 50 «eat: Zaterdags 75 c«s4, il. bij voore&üetaBas r* j V Geen perspectief. Ue veri.ieringsstrijd wnd Zaterdag door «den Vrijzinnig Democratischcn Jiond inge luid, meit liet houden van een algemeeno Vergadering. Het meest kenmerkende van deze bijeen komst en de daar gehouden redevoeringen, [was het totaal ontbreken van perspectie ven. Groote lijnen waarlangs naar het oordeel van de Vrijzinnig-Democraten ons politieke leven zich zal hebben te ontwikkelen en Voort te bewegen, werden niet getrokken. Bij het ontbreken van eigen stuwkracht gevende beginselen, bepaalde men zich in hoofdzaak tot eritiek. Critiek naar links en naar reohts. Bijzonder mager was wel de openingsrede van den voorzitter Mr. Werker, die zich voornamenlijk richtte tegen Prof. Bolland, wiens geruchtmakende rede naair hij meende zeer geschikt is de neiging tot reactie, welke streeft naar handhaving of herstel van het kapitaal overwicht te 'handhaven. Was de rede van den voorzitter een groo te teleurstelling, het gebrek aan inhoud zou naar verwacht mocht worden, eenigermate worden vergoed door Mr. Marchant, dio naar werd aangekondigd zou spreken over ■„wat ons beginsel eisoht in de naaste toe komst en wat de inzet moet zijn bij den verkiezingsstrijd die ons wacht." Maar ook de rede Yan den heer Marchant Was één groote ontnuchtering. De heer Marchant bepaalde zich in hoofd zaak; tot een bestrijding van den Vrijheide bond, waar het vrij-liberalistische individu alisme hoogtij viert en tot een scherpe cri tiek op de coalitie en hot huidige Kabinet. Maar tot eon uiteenzetting van de Vrijz Democratische beginselen en de beteekenis van die beginselen voor de naaste toekomst toekomst, kwam het niet. Men wil bezuinigen op de militaire uit gaven en front maken tegen het opdringond kapitalisme dat ongedaan wil maken wat iroot veel moeite veroverd werd, den genor- nialiseerden arbeidstijd. De taak van de vrijzinnig-democraten aldus Mr. Marchant ia hier, den storm loop te helpen breken. Maar onmiddellijk daarop werd van ver schillende zijden betoogd, dat men het juist met d i t deel van Mr. Mairdharat's rede, het eonige positieve gedeelte, niet ©ens is. Door de buitenlandsche concurrentie, die wiet aan een 8-urendag gebonden is, aldus de een, wordt Nederland dermate bedreigd dat in dit opzicht niet aan het pro cram der vrijz.-demooraten kan worden vast ge houden. En oen ander, de heer Koster (hoofdbe stuurslid) betoogde dat men zich ten op zichte van den 8-urendag niet op een theo retisch standpunt moet plaatsen. En zoo staat de Vrijz. Democratische ■Bond aan den vooravond van den verkie zingsstrijd met ledige handen. Hij heeft niets aan te bieden. Alle perspectief ontbreekt. STADSNIEUWS. Prof. Brouwer over Kartini. De Leidsche afdeeling van de Vereen, van Christ dl. Onderwijzers (essen) hield Zater dag onder praesidium van den waarn, voorz., clcn heer J. Holt rust van Kat- iwi.ik, een vergadering in 't „Nut". Nadat de aanwezigen Ps. 121 1 gezon- gen hadden ging de voorzitter voor in ge bed en las voor Ps 121. Hij heette daarna allen welkom :n 't bij zonder Prof. Brouwer van Utrecht, die 'he denavond zijn belofte getrouw, een rede zou houden over Baden Atjeng Kartini. Prof. Brouwer kreeg nu het woord. Spr. begon op te merken, dat deze rede eigenlijk feuillefonT STEPHANUS. Naar het Engelsch van M. KINGSLEY. 22) „Dit wonder bijvoorbeeld", peinsde hij, terwijl hij nadenkend langs zijn grijzen baard streek, „was al een1 bijzonder onge lukkig iets. De menigte scheen er geheel door meegesleieplt. Indien wij geweld ge bruikten met deze verderflijke personen, zou het, naar ik vrees, bij het volk lang niet in goede aarde vallen." Hij was zto ver met zijn overleggingen gevorderd, toen hij gestoord werd door het geluid van een langzamen zwaren stap, wel ke de trap op klom; de deur werl geopend en Xajaphas trad binnen; Annas staarde hem vol verbazing aan, terwijl hij met loe ien afkeurenden blik zijn vervallen gelaat, zijn verwilderd uiterlijk en zijn bevende handen waarnam. „Ik verbaas mij", zeido hij zijn gelaat afwendende, toen hij de angstige gejaagde uitdrukking in de oogen van zijn schoon zoon opmerkte „ik verbaas mij zeer, om niet te zoggen, dat het mij in 'het geheel niet aanstaat, u hedenmorgen hier te zien. Ge ziet er uit als iemand, die zich binnen de wanden van een ziekekamer moeet bevin- allereerst voor de dames van belang was daar ze voor een goed deel betrekking heeft op de positie der vrouw in het maatschap pelijk leven. Dit zal duidelijk worden, wanneer men haar positie hier vei'gelijkt met die in. de Mohammedaansohe samenleving, wat op zichzelf reeds een aanbeveling voor de Zen ding vormt. Het is nu ruim 10 jaar geleden1, dat de naam Kartini bekendheid verkreeg door :n bundel 'brieven, door mr. Abendanon. uitge geven, onder den titel „Yan Duisternis tot Licht". Het doel dezer uitgave was: de stichting eoner Hollandsche Meisjesschool voor meer ontwikkelden op Java. Er is dan ook een Kartini-fonds georganiseerd, met behulp waairvan de school gesticht kon wor den. Spr. zou dus een rede kunnen 'houden' over een onderwijskwestie, maar dit is zijn doel niet, hij wil de ziel eener edele Javaansche doen kennen en door die kennis genegenheid voor het Javaansche volk opwekken. Men moet zie hdaartoe eerst een ic.ee kunnen vormen van het milieu, waaruit Kartini voortkwam en hiertoe is eenige ken nis der Javaansche historie vereischt. Spr. geeft nu een vrij uitvoerig overzicht van Java's oudste bevolking, die later na een invasie der meer ontwikkel'le Hindoes, onder de heerschappij dezer Hindoes kwam. 'Zoo kwam er één Hindoeeohe vorst en tal van vasalleu, waarvan de tegenv oordige regenten-families afstmamen. In verband met do otrong© Hindoesohe Kasten'afschei'diiDg, ontstond een zeer eterlc standsverschil. De regent voelde zich verre verheven boven den eenvoudigen dessah- man, die van ziin onderdrukkingen veel te lijden gehad' hoéft. (V.g.l. Multatuli's Max Havolaar). Weliswaar werd het Hindoeïsme later door den Islam verdrongen, maar de 14 eeuwen oude ovorheersching laat nog steeds zijn invloed golden. Dit blijkt zeer duidelijk uit taal, eti quette en huwelijk. Wat de taal betreft, er is een wisseltaaL Tegenover een oudere of hooger geplaat ste worden andere stijl, woordkeus, etc. ge bezigd dan tegenover 'n gelijke, mindere of jongere. Ook de etiquette wordt door den Javaan nauwkeurig in acht genomen, terwijl het huwelijk eigenaardig geregeld is. Iemand mag slechts een meisje van zijn eigen stand huwen. De jongelui van aan zienlijke Javaansche geslachten, beginnen nu hun loopbaan als klerk en nemen een dassah-meisje als vrouw. Dan 'klimmen ze op in rang en huwen een meisje van hooier stand, en. Soms wordt het vorige huwelijk ontbonden, maar dikwijls ook houdt de ambtenaar alle vorige vrouwen1. Een meisje van goeden huize heeft vanaf haar 12e jaar (huwbare leeftijd) geen vrije beweging meer. Ze houdt verblijf in het afgesloten vrouwenhuis en moot wachten tot ze uit gehuwelijfct wordt. Kartini beschrijft dit uitvoerig in haar •brieven. De toestand der vrouw is dus op Java verre van rooskleurig. In zoo'n milieu nu groeide Kartini op. Haar geschiedenis ie eenvoudig. Haar va der was regent van Jeparaih, een vervallen havenstad. Haar grootvader had al zijn zoons een Europeesche opvoeding, gegeven, wat in dien tijd als zeer radicaal beschouwd werd. Kartini'e vader liet op zijn beurt al zijn kinderen Hollandsoh leeren. Zoo ging Kartini naar de openb. school waar ze veel verdriet heeft ondervonden zooals ze in haar brieven meldt, door de vijandigheid van niet Javaansche kinderen Ze had het plan in Holland .naar een Kweekschool te gaan cn zich voor onderwij zeres te bekwamen. Maai' toen ze 12 jaar was, werd ze afgezonderd in het vrouwenhuis, ondanks alle pogingen1 van Europeesche vrienden. Ze heeft daar vreeselijke jaren doorge bracht, in deze begrensde •ruimte en aan grijpende briven heeft ze vandaar geschre ven. Haar eenige tijdverdrijf was haar corres pondentie en lectuur uit de leostrommel.Die was natuurlijk van zeer gemengden inhoud: Hilda van Suylenburg, minnebrieven van Multatuli, enz., geen enkel Ghr. boek, dan die van Edna Spall. Tegenover oudere menschen nam ze de verplichte etiquette trouw in acht, maar mét haar jongere zusjes ging ze vrij en ge lijk om Haar oudere zuster en haar moeder be schouwden haar gedrag afkeuren a en de verhouding tgissehen moeder en dochter werd steeds érger. Tot er een broertje geboren werd. Toen •besefte Kartini wat een kind aan zijn moe der verschuldigd is. De verhouding werd nu weer hartelijker. Haar oudere zuster was inmiddels uitge huwelijkt en zoo kon Kartini eigenlijk allee volgens haar inzichten regelen. Ze mocht nu ook al een enkele keer in de buitenwe reld komen. Haar vader nam haar enkele malen mede, bij bijzondere gelegenheden. Eens bijv. naar de inwijding van een doopsgezind zendingskerkje. Dit maakte op haar teer-religieusen ziel een diepen indruk Zoo kwam 'het belangrijke jaar 1900. Dan komt ze in Batavia in konnis met hoogstaande Europeanen als Mr. Abenda- non en zijn vróuw en den heer Adriani. Ze krijgt zelfs toestemming daar te gaan lo- geeresn. Ze bewerkt, dat ze naar Europa gaan mag, vooral nadat, doer toedoen van Y a n K o 1 op de begrooting van 1913 voor haar reiskosten een bedrag was uitgetrok ken. Alles schijnt nu uitstekend te gaan. En daar op eens wordt ze uitgehuw- lijkt aan den Begent van Bembang. Toch laat ze van 'haar groote opoffering niets blijken en als edele vrouw verstaat ze het, haar echtgenoot zelfs een gelukkig le ven te bereiden. - Maar haar plannen blijft ze koesteren. Tot ze den 13on September 1904 na haar bevalling op 25-jarigen leeftijd overleed. Dit is de geschiedenis van Baden Atjeng Kartini, de edele Javaansche jonkvrouwe. Hoe klein leek de vrucht van haar arbeid, daar zelfs haar man na een jaar weer in 't huwelijk trad. Toch is haar ideaal verwe.'enlijkt doir Mr. Abendanon, die op eigen initi i ief haar brieven uitgaf en daarmee het doel bereikte. Wat nu het onderwijs betreft, dar, Kartini zioh voorstelde, zij dacht, dat het volk door ontwikkeling alleen beter zou wor den, maar haar werk meet door do Zend'ng aangevuld worden, want ontnemen wij door ontwikkeling den Javaan zijn Ho h ammo daansch geloof en geven wij hem niets an ders in de plaats, dan zal hij. miss ;hicn wol- gesteld en kundig worden, maar geen inner- lijken vrede hebben. Internaten moeten we hebben. Hier ligt een belangrijk arbeidsveld vo ir de zen ding. „Nederland zende ms Godskinderen" zegt Kartini ergens en 'hierin hoort men den noodkreet ..Kom over en help ons!" Zullen wij op dien kreet geen acht slaan? Nadat de heer Holtrust prof Brouwer voor zijn prachtige rede bedankt had, wer den nog enkele punltn van huishoudelijken aard behandeld, w.o. de verkiezingen van eon voorzi'ter on secretaris in plaats der aftredende bestuursleden J. Schaap Hzn. en H. Schilp. Naar wij vernemen zijn in hun plaats gé- kozen do heer H. de Boer van Noordwijk a. Zee als voorzitter en mej. N. G. Groenen dijk als secretaris. Een staking. Hedenmorgen is aan Wornink's Beionfabriek aan den Hoogen Morschwog een staking uitge broken. Na langdurige onderhandelingen werd op 5 October door de Ned. Vereen, van Fabrieksar beiders aan de firma Wernink een „ultimatum" gesteld, waarin inwilliging van de looneisclien geöischt werd, terwijl anders een staking zou uitbreken. De zaak was,datds firma een loonsverlaging van 3 cent per uur wilde invoeren en een even redige vorlaging van het tarief werk. Daar reeds lang en breed ondrhandeld was, achtte de firma het niet noodig op dit „ultima tum" te antwoorden, met het gevolg dat heden morgen de staking is afgekondigd. Een 25-t.al werklieden en een tiental jongens zijn bij de-zo staking betrokken. Het conflict is beperkt tot do arbeiders van de betomfabriek, zoodat do andere bedrijven on gestoord kunnen doorgaan. i In de Zaterdag gehouden vergadering van Dijkgraaf en Hoogheemraden van hot Hoogheem raadschap Rijnland is in de vacature Mr. van der Pot tot secretaris bonoeand Mr. J. Slagter, hoofdcommies aan de Provinciale Griffie te Zwolle. Met den benoemde stond als no. 2 op de voordracht Mr. J. Kunst, commies ter ge meente-secretarie te C6-Gravenhage. f— Bij de Zaterdag gehouden, zitting van den penningmeester voor het ,,MiII,i-oen/", werd in totaal afgedragen f 838.73. Door 29 bureauhoofden werden, de bijdragen gestort; 12 bureauhoofden bleven in gebreke! ii.l. Bureau 3, 9, 10, 12, 16,18, 23, 24, 25, 26, 36 en 38 Do totaalstand is op dit oogenblik in ronde cijfers f 6500.-^ t l .^i p= Uit een bij B. en W. ingediend verzoek van de fa. P. J. Mulder en Zoon, Boek- en Steendrukkerij Bneestraat, tot plaatsing van boekdrukpersen enz. in het perceel Breeetraat no. 70 blijkt, dat de heer Mulder binnenkort zijn zaak zal overbrengen naar het pand aan de Breestraat waarin voorheen de familie Briët ge* woond heeft. Het perceel waarin sedert jaren de firma Mul der haar Boek- en Steendrukkerij gevestigd had, is naar wij vernemen, overgogaan aan de fa. Vroom en Dreesman alhier, die met aan koop van dit pand, luaar zaken weder belangrijk zal uitbreiden. f—- In do Sted. Werkinrichting zijn opgenomen, in de week van 28 October 178 volwassen per sonen en 20 kinderen, totaal 198 personen. Zondagmiddag omstreeks ihalf 12. waren de 10-jarige Sairah van Leeuwen en de 7-jarige Pi-eter v. d. Heyden aan bet spelen bij de Turfmarktbrug en geraakten eendrachtelijk te water. Zooals dat gewoonlijk gaat, geween, go klag en veel gekerm, half Leiden liep uit en deed niets. Bovendien was bot brugwachtershuisje gesloten en kom men geen dreg krijgen. De 29-jarige W. D. Eeltjes, wonende Vreewijkstraat alhier, begaf zich te water en slaagde er in het meisje o.p het droge te brengen, terwijl een zekere H. den jongen aan een bootshaak eloeg en op'hoesch. De jongelui, die geen letsel bekomen had den-, begaven zich nat en wel naar huis. waar ze vermoedelijk wel „'afgedroogd" zul len zijn. BINNENLAND. De gewezen Duitsclic kroonprins. Iemand schrijft aan „De Tijd" over een bozoek, dat hij aan Wieringen heeft ge bracht. De gewezen Duitsche kroonprins "vertolde hem o.m.: Uitsluitend uit pecuniaire gronden donk ik to-t nader order op Wieringen te blijven. Natuurlijk zou ik het prettiger vinden1; op het platteland te verblijven, maar de stand der Duitsohe valuta en ook de wo ningnood houden mij daarvan terug. Om precies dezelfde redenen komen mijn vrouw en de jongens mij eenmaal per jaar bezoe ken, Wij ooTTespondoeron geregeld met' elkaar. Tweemaal por maand schrijven we elkaar uitvoerig en de jongens krijgen allen één epistel per maand. Mijn vrouw bestuurt de huishouding en zij doet dat met groote toewijding. Overi gens wordt zij door do opvoeding van do kinderen geheel beslag genomen, want de omstandigheden oischen, dat allen later zelf hun brood verdienen kunnen. Mijn oudste zoon heeft mij al een paar, maal geschreven, dat het hoog tijd begint te worden voor mij, zelf de leiding thuis op mij te nemen. Ik zal echter zoolang in Ne derland blijven, totdat ik de vaste overtui ging heb gekregen, dot mijn terugkeer geen nadeelige gevolgen in Duitschland kan hebben. Tot heden heb ik nog met niemand ge sproken, die mij wist te zeggen, wannc-er il^ als burger in mijn vaderland zal kunnen leven, om mij aam de opvoeding van mijn kinderen te wijden. Jhr. mr. dr. H. A. van Karneboek. Zaterdagmiddag i6 te 's-Gravenhage te ruggekeerd de Minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. dr. H. A. van Karncbcek, vergezeld van de loden van het. secretariaat van de Nederlandsolie delegatie ter volken- bondsvergadering. Rotterdamsche havenstaking. Zaterdagmiddag is, naar de „Cou rant" meldt, in een zeer druk bezochte ver gadering van stakende haven ar b èers, in de Diamantbeurs gehouden, berijen ter op heffing de-" stai ing. Naar het bestuur ven do Bootwerkers- veroeniging „Hecht en Plicht'' mededeelde, heeft dit ecr-rt eeoo uitc r. :.g gegeven van don stand van mmfli c laan a da vraag gesteld of mon thans aanleiding aan wezig achtte om te roken over >pheffing der staking. Toen de grow'.e moorderhei-i blijk gaf tot opheffing le wi k r besluiten., meende het Bestuur 'net lu-vv.Mir gekomen het advies te geven Maandag e weer aan het werk te gaan. Op onze vraag, op welke mo .even dit besluit -berustte, antwoordde or.s de heer. Posthuma,dat daarvoor goen motieven noo dig waren, daar het zeer gold ecne- gewone „proteststaking", die uien elk oogenblik zonder meer kan opheffen. Mochten de werkgevers echter blijk geyej de derdo door hen gestelde voorwaarde, b» 1 trekking hebbende op het ontstaan van he% die zich aan molest hebban schuldig ga maakt., te willen misbruiken om zich te oni> doen van door hen niet gewonschto el-emen- I ten, dan zal opnieuw hot werk neergelegd worden. In elk geval zal Maandag a.s. bet werk worden hervat. Het standbeeld van Willem IIï. Zaterdag 'heeft te Breda de onthulling plaats gehad van oen ruiterstandbeeld van Stadhouder Willem III. Breda was in volle feeststemming. Da huizen vlagden en waren versierd terwijl muziekkorpsen vaderlamdsche liederen speel den. Het groote carrillon werd door den bei- eraar J. Vincent uit Amsterdam bespeeld cn cm half 12 werd er in de groote kerk 'n orgelbespeling gegeven-, die door vele auto riteiten werd bijgewoond. Nadat luitenant-generaal Cool lid van den Baad van State en voorzitter van 'het 'hoofdcomité een toespraak 'had ge houden, waarin hij wees op do vele moei- ljbhedcn, waarmee het comité had gewor steld voor het zijn doel had bereikt, werd het standbeeld onthuld door min. Buys. den. De bekwame hand van mijn dochter zal in uw tegenwoordigen toestand gunsti ger uitwerking hebben-, dan de behandeling van staatszaken. Zal ik een draagbaar voor u bestellen?" „Houd op!" zeide Kajaphas, 'terwijl hij den ouden inan bij den arm vastgreep. „Hoor eerst, wat ik u te zeggen heb," en hij liet zijn stem tot een 6cho-r gefluister dalen „uw dochter is mijn vrouw niet meer." „Wat 'bedoel je, man? Je bent waanzin nig!" „Neen, dat ben ik niet', was ik het maar!" zeide de ander moedeloos. „Ik herhaal, dat je waanzinnig bent," riep Annas uit, terwijl zijn oogen toornig flikkerden „Wat, heb je mijn dochter ver- „Zij is nee volgelinge van den Nazarener geworden," zeide Kajaphas somber. „Kon zij dan nog langer mijn vrouw; blijven?" „Waair is zij?" ,i,Zij ie tot hen gegaan." Annas zweeg eenige «ogenblikken. „In dien hetgeen ge zegt, geen uiting is van waanzin," zeide hij op beslisten toon, „dan zeg ik, hebt ge welgedaan. Niet langer uw vrouw, zal zij ook mijn dochter niet meer zijn. Zij is voortaan een der volgelingen van Hem,- dien wij aan den gevloekten boom hingen. Wat hen betreft, zal ik u zeggen, wat er weldra gebeuren zal?" De andere gaf geen antwoord. „Indien do menschen graan willen plan ten in een veld, dat een wildernis geweest ds," vervolgde Annas met dezelfde ijzig kou- do stem, „'ontwortelen zij het onkruid en verdelgen het geheel met vuur. Dit zullen wij eveneens deen mot die on'heilbrengende •planten, welke hun vergiftige wortels stren gelen om den eenigen steun, welke onze lij dende natie rost: den tempol en het tehuis. Doch laat niemand neg 'hierover spreken-, ik bedoel over hetgeen uw vrouw be treft; het is niet noodig dat onze naam be klad en. bespot wordt.. Op het oogenblik is zij vrienden gaan bezoekenlater .zullen wij misschien een middel vinden, om ons in het geheim te ontdoen „Wat!" riep Kajaphas verschrikt uit. „Zoudt go „Zwijg, man, ik hoor do anderen komen. Wilt ge blijven? We zullen ons van morgen juist met deze zaken onledig houden." *,Ik zal blijven." En toon weldra do vergadering voltallig was, <nam hij zijn oude plaats in aan de rechterhand van Annas. In zijn groote moedeloosheid verlangde 'hij naar don dood. on tooh was het brandende verlangen in hom, om zich te wreken op 'hen, die hij aan sprakelijk stelde voor het verlies van zijn vrouw en van zijn zoon beiden. „Breng voor ons de beide mannen, die ge gevangen hebt genomen," boval Annas, „en don bedelaar." „Ge ziet hier voor u," vervolgde hij, zijn doordringende oogon op Petrus en Johan nes (richtende, terwijl zij voor don halven kring der ho-ogo rechters stonden, „twee mannen, die verklaarde volgelingen waren van den Nazarener, die onlangs ter dood werd gebracht ten gevolge van misdaden schadelijk voor Kerk en Staat. Verstandige mannen zouden oen heilzame waarschuwing geput hebben uit het lot van hun valsohen leermeester; doch dezen volgen in de voet stappen van Hem, die gekruisigd is, blijk baar niet inziende, dat deze voetstappen naar het kruis leiden. Gisteren was er een oproer in den tempel. Een bedelaar, dien God rechtvaardig bezocht had om do zon den zijner vaderen, werd voorwaar genezen door deze mannen genezen! Het is onge hoord, dat zoo iets toegestaan is. Ik bevoel u daarom, dat gij mij antwoordt: „Door wat kracht of door wat naam hebt gijlie den dit gedaan?" „Gij oversten des volks en gij Ouderlin gen Israels," zoide Pet.ru©, en bij den klank zijner stem trad do bedelaar dl© onwillekeu rig zioh angstig op den achtergrond had gehouden, Stoutmoedig vooruit; „alzoo wij heden gerechtelijk onderzocht worden over ■rfe weldaad aan een krank mensch geschied, waardoor hij gezond geworden is, zoo zij aan u allen kennelijk en aan het gans che volk Lsraols, dat door don naam van Jezus Christus den Nazarener, dien gij gekruist; hebt, wolken God van do dooden heeft op gewekt, door Hem, zeg ik, staat dezo hier, voor u gezond. Deze is de steen, die van il de bouwlieden, veracht is, wélke tot een; hoofd des hoeks geworden is. En de zalig heid is in goen en anderen; want daar is ook onder den hemel geen andere naam, die onder de menisohon gegeven is, door web ken wij moeten zalig worden." Dezelfde gevoelens, welko Annas over meesterd hadden in dien nacht ,toen hij ge tracht had, den Man van Nazareth te on dervragen, kwamen nu weer over hem. Hij trachtte te ©pieken, doch zijn stom begaf hem. En een gemompel van verbazing waa hoorbaar in den kring dor rechters. „Hoo ie het mogelijk?" fluisterde er één zijn buurman in het oor, „dat dezo onwe tende mannen dusdanig kunnen sprekon?" „Zij hebben het. geleerd door 'ban omgang m«t den Galileo'ir", antwoordde de ande re. „Herinnert "ge u niet Zijn gesprekken?* j (Wordt vervolgd),

Nieuwe Leidsche Courant | 1921 | | pagina 1