Dagblad voor Leiden en Omstreken. iT ABONNEMENTSPRIJS IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN i WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZUN FEB KWARTAAL tlM PEE WEEK10.10 FRANCO PEB POST PEE KWARTAAL I&90 2de JAARGANG. - WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1921 No. 450 BUREAU: HOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 ADVERTENTIE-PRIJS PER GEWONE REGELIOJ217J DES ZATERDAGS l(UO INGEZONDEN RECLAMES DUBBEL TARIËR KLEINE ADVERTENTIES tab bovgsteu 00 voorden 60 ceat: Zaterdags 76 ««ai i X. k»J voonüibeialias -t j Dit nummer bestaat uit twee bladen V De Unie-collecte. I Morgen wordt te Leiden de gewone jaar- Spjksche Unie-collecte gehouden. I De voorstanders van het Christelijk, on derwijs zullen weer in de gelegenheid wor- den gesteld van hunne liefde en belangste'l- ling voor dat onderwijs met daden te ge- I tuigen. Sf Over de vraag of thans, nu de finaneiee- lo gelijkstelling verkregen werd de Unie- collecte nog wel noodig is, behoeven we, II. na wat daarover in een vorig nummer ge- t( schreven werd niet in den breede te handelen. Deze vraag zou ontkennend beant- ■oord kunnen worden, indient tenj opzichte van ons onderwijs alle idealen wanen ver duld eni het hoogtepunt was bereikt. Maar dat.is niet het geval. I Er is nog zoo heel veel te doen overge bleven'. De „uitbouw", om dit woord hier nu j 'eens te gebruiken, moet thans worden bc- i gonnen. Veel waaraan in, de hitte van den strijd' niet gedacht kon worden, vraagt thans, {nu de strijd althans ten deele beëindigd 1 Iwerd, onze aandacht, j Wij moeten bouwen," opbouwen, voort bouwen, uitbouwen. Maar dat alles kost geld. En het schijnt ons dan ook goed gezien, (dat het Locaal Comité van de Unie besloot, ook dit jaar de gewone collecte te houden. I Voorheen was deze collecte mede be doeld als een) protest tegen onbillijke beje- genfng en schandelijke achteruitzetting. iMaar thans is het de tijd' om met eien Idankbaar hart dankoffers te brengen. Wij hebben voor zooveel te dankenL i En een dankbaar hart is niet karig. Een/dankbaar hart en eera gesloten beurs 'kunnen niet samengaan. I - Welnu, laat de dankbaarheid voor wat verkregen werd, ook in de collecte tot uiting komen. Dan kan de avondvergadering in de Pie terskerk, waarin Ds. Voor3teegh hoopt voor te gaan, tevens een dankstond zijn. de, Uit de Pers. Leideus partijdag. ij Wij lezen in de Standaard: m Na Utrecht, de goedgeslaagde partjidag s P in Bilthoven, volgde Zuid-Holland met een goedgeslaagden dag in Leiden. De nedovoe- om!;' ringen gaiven het bewijs hoe uitnemend in onze partij de teekenen dor tijdon worden versta,an on welk een kracht ar ligt in het 11 Anti-rovolutinuiair beginsel. Er was een flinke schare van Anti-revo- 1 lutionaircn opgekomen en de geestdrift, na/; die or heerschte op de vergadering, gaf het I o»; bowijs van opgewekt leven in onzen kring, 'di' Naar bericht word, gaat 'in de maand rte I October Overijsel volgen in oen drietal ver- gaderingen, terwijl Groningen zioh gereed a~ maakt, om in November do partijgenooten Be dn heel het gewest bijeen te roepen. Zoo vernoemifc men van verscl^ille.nttan ,vaikant, dat de actie met kracht wordt, aan- en tl gevat.. Dit stemt tot dankbaarheid, Onzo tijd is zoo ernstig, omdat er onder i de volkeren zoo weinig gevonden wordt een dut-"waarachtig buigen voor God. H'öt, trof ons, dat Prof. Aaldors in zijn etudio over Dr. Kuyper geplaatst in Onze tfir^-Eeuw, waarin hij, naar hij zelf opmerkt., „j; licht en schaduw bijeenvoegde en :geen lof iwri gaf zonden voorbehoud, tot deze conclusie lcwam: „modern of onmodern, zijn tijd be- I grijpend of miskennend, Dr. Kuyper heeft eti:gegrepen met vasten groep do idee van de souvoi-eint'eit van God. lil mmn «..—uw Wie onzen tijd verstaat, weet, dat het juist de miskenning is van deze waarheid die het staats- en maatschappelijk leven in Europa in groot gevaar brengt. De Anti-revolutionaire partij, die op 'het voetspoor van Dr. Kuyper het pleit voert voor de erkenning van de Souvereiniteit Gods, heeft dus vooral thans een dure roe ping. In het volgen van die roeping mag haar geen offer, geen arbeid to zwaar zijn. Ook Leadens partijdag deed ons wser ge voelen, wat do ware inhoud is van ons streven. Zij deze dag de inzet voor een krachtige propaganda; een onvermoeide actie. En als wij zoo onze roeping volgen, zal onze God ons Zijn zegen niet onthouden. STADSNIEUWS. 3 October. Do Leidsche feestdag bij uitnemendheid 6taat weer voor de deur. Door aanplakbil jet,toni en advertentien worden we al op zijn komst opmerkzaam gemaakt. De feestdag belooft dit jaar iets zeer bij zonders te worden. De dag begint met den gewonen inzet, de koTaalmuziek, die dit jaar echter naar we vernemen niet des voormiddags 8 uur, maar half negen gegeven wordt. Het haring en wittebrood transnort zal als van ouds langs do gewon© routle de stad binnenvaren, terwijl voor de Waag, de juiste historische plaats, do eigenlijke uit- deoling zal plaats hebben. Aan boord vam. de soheepjes zal een kapel oud-vaderlandsohe liederen ten ge hoor e brengen on al varende worden als hors-d'oeuvres aan de gretig grijpende han den haringen' en broodjes toegeworpen. Het glanspunt van den dag is natuurlijk do optocht. Dit jaar zal een romantiek-optodit de stad doorkruisen, bekende lit ter Arische werken voorstellende, zoowel van -Neder- landsdhe als van vreemde schrijvers. Naar wij vernomen zal de Chr. Gymn. Vereen. Jahn", onder leiding van haar di recteur C. de Bruyn, Jr. ,,-Ein Kamp? urn Röhm" van Felix Dahn trachten uit te beelden, terwijl naar men ons eveneens mededeelt do kinderen van onze Chr. K.b, S. hot bekende boek „Pieter Marits", waar van velen onzer in hun kinderjaren genoten •hebben, voorstellen. Doot de leden der dames Gymn. Vereen. „Brunhilde" zullen vorder 12 sprookjes van Andersen worden uitgebeeld. 's Avonds heeft in de Stadsgehoorzaal daartoe door do 3 Oot vereen, welwillend afgestaan, een feestavond plaats, waarvan zooals we meldden, een herdenkingsrede van Ds. Kouwenhoven o.a. deel zal uit maken1. De dag wordt besloten niet een luister rijk vuurwerk op het Schuttersveld. Moge nu het weer slechts medowerken, dan zal deze 3e October naar het ons voor komt, een feestdag worden, waaraan elke Lcidenaar met genoegen zal terugdenken, „Voordorp." Naar wij vernemen is thans ter perse een brochuro over de bekende Voordorp- kwestie, en wel van de hand van den vroe- gcren directeur van deze stichting, Ds. M. Kramer. Do oud-regenten zullen, naar wij verne men, deze brochure van een voorwoord voorzien. Op de 1.1. 17 September gehouden Na tionale schietwedstrijden voor de Burger wachten in Nederland to 's-Gravenhage, waaraan meer dan 100 Burgerwachten deelnamen, behaalde van de Leidsche B. W. de heer J. H. v. Staveren de 2e prijs na loting met no. 1 in de afd. tirailleursvuur, terwijl de heeren F. W. Thorbecko enl J. H. v. Staveren ieder een krans behaalden als behoonen.de tot do beste schutters in deö Korpsvvedstrijd A. S. B. Gekleed en wel een: bad nemen in de Mare is nu niet iets- wat gewoonte is. Toch overkwam het dezenf morgen den knaap T. Doordat op de Korte Mare de straat ver legd wordt, is de passage wat lastig. De knaap wou langs den waterkant fietsen. Zich wat angstig makende zou hij afstap pen, maar tuimelde te water. Geholpen door de daar werkende straatmakers was hij spoedig op het drooge en kon blijkbaar zender verder letsel zich van drooge klee- ren gaan voorzien). De fiets werd later opgehaald. Gisteravond om 6 uur had op den Sta tionsweg een aanrijding plaats tusschen een wagen van Van Gent en) Loos en e>e« bierwagen. Een kist met 20 fl'eschjes champagne- pilz kwam nogal in 't nauw. Do flcschjes braken en stortten hun lavenlcten inhoud uit op de stoffige straat, wat aan een pas- seerende juffrouw de klacht ontlokte: ,,'tls om to huilen". Aangehouden zijn de heeren L. II. H. en G. H. B. die resp. 9 en 6 dagen hechtenis tegoed haddeni. Gistermiddag omstreeks 12 uur is op het Delftsche Jaagpad (Zwarte Weggetje) het ü-jarig kind van den arbeider H. al spelende in een sloot geraakt en verdron ken. Op verzoek der recherche alhier is le Amsterdam aangehouden de 21-jarigo B. v. d. B., d'ie hier oen rijwiel had vec- duisterd. De aangehoudene heeft oen vol ledige bekentenis afgelegd en is ter be schikking van de Justitie gesteld. —4 Zooals wij meldden! werd den 2den Sept. 's nachts, hot rijwiel van een zekeren D., die dit voor een café geplaatst had, verduisterd. Onlaugs zag D. iemand op zijn rijwiel passeeren. Hij vatte don. n.an bij den kraag en bi*acht hem naar het bureau. De wielrijder bleek nu te zijn C. v. D., een' oude bokenlde van de politie. Natuur lijk ontkend hij alles. Het rijwiel had hij van een onbekende gekocht. De politie Wond echter voldoende termen om hem voorloopig in hechtenis ,te houden. De winkelier C. H. P. alhier heeft aangifte gedaan van de vermoedelijke ver duistering van een handwagen. De Staatsbegrooting 1922. Do Minister van Finanaciën iheeft giste ren de Tweede Kamer verblijd met de tra- ditioneele note,betreffende den toestand van 's lande financiën, kortweg aangeduid als do Millioenennota. Aan deze nota ie het volgende ontleend: Omtrent liet dienstjaar 1921 wordt aangetoekend, dat de oorspronkelijke bogrooting aan uitgaven een eindcijfer aanwees van f 831.285.502.73, waaronder f 184.581.988 aan buitengowone uitgaven en f 12.265.700 aan crisisuitgaven. De ge wone uitgaven, afgezien van de orisis, wa ren mitsdien in de aanvankelijke bagroo- tirng geraamd op f 634.437.814.73 tegen f 544.1S2.481.04 aan geraamde, gewone ont vangsten, latende mitsdien een .tekort op den gewonen dienst van f 90.255.333.69. Sedert, de vaststelling van do oorspronke lijke begroeting zijn tal van posten ver hoogd in totaal met een bedrag van f 137.464.115.01. Int dlit totaal is f 61.897.000 begrepen aan crisisuitgaven en f 59.400.000 aan bui tengewone uitgaven, zoodat, een bedrag van f 16.164.115.01 komt ten laste van den ge wonen dienst. Uit den aard der zaak valt omtrent den afloop vam den dienst 1921 nog slechte uiteröt, weinig te zeggen. Wel meent de on- dergeteekende te mogen verwachten, dat de opbrengst der gewone middelen en inkom sten, mede als gevolg van de bij de wet van 31 December 1920 (Staatsblad no. 928) tot .stand gebrachte verhooging van den gjo- dMilleerd accijns, de raming niet onbelang rijk zal overschrijden. Over do eerste acht maanden van 1921 bedraagt dit gunstig verschil, coorzooveel de middelen AF be treft, f 18.926.049. Dit cijfer zou tot f 47.527.383 stijgen indien1 de zoo even be doelde middelen in het loopende jaar eene ■gelijke bate afwierpen als in 1920. Deze verwachting is, naar de meoning van on- dangdtoakende, niet tfa optimistisch fwajar nog belangrijke sommen uit de directe be lastingen zulllen ontvangen worden. Hij meent dan ook te mogen ventrouwen, dat het tekort op don gewonen dienst niet on belangrijk lager zal zijn dan oorspronke lijk werd verwacht. Omtrent het dienstjaar 192 2, deelt de Minister mede, dat de uitgaven in toteal zijn geraamd op f 854.571.252.88, waarvan buitengewoon f 207.160.519.50. Blijft f 647.410.733.38. Met betrekking tot de crisisuitgaven zij opgemerkt, dait deze tot een gezamenlijk be drag van f 8.446.288 in de ontwerp-begroo- ting voorkomen. Door dit ^bedrag van f S.446.2S8 in min dering te brengen van de hiervoron genoem de som van f 647.410.733.38, vindt men voor de gewone uitgaven f 638.964.445.38, tegen voor 1921 f 634.437.814.73, dus meer voor 1922 f4.526.630,65. Deze stijging der gewone uitgaven is het gevolg van eene toeneming van het eindcij fer der volgende hoofdstukken met de daar achter vermelde bedragen t.w.hoofdstuk II f 118.722.20, hoofdst. Ill f 412.645, hoofd- et. Va f 14.488.680;hoofdst. VI 12.851.737.50 hoofdstuk VIIA f 16.660.112.75; hoofdstuk VUB f 2.850.628.62^; hoofdstuk XI f328.592, totaal f 37.711.11807 H. Daarentegen zijn lager geraamd: hoofd stuk IV f2.343.093.36; hoofdstuk V f 1.044.638.50; hoofdst.uk VIII f257.437; hoofdstuk IX f 8.232.583.25hoofdstuk X f 16.532.505.31 hoofdstuk Xa f 4774.230 totaal f 33.184.487.42 Blijft stijging als boven f 4.526.630.65. Naar aanlelidiing van dleze sieging zij vooreenst opgemerkt, dat eene belangrijke vermeerdering van do op de 'loopende be groeting uitgetrokken lx)dragen wordt ver oorzaakt door wettelijko of daarmede ge lijk te' stellen voorzieningen, welke in vo rige jaren werden getroffen, en op de aan vankelijk vastgestelde begroeting voor 1921 of in het geheol niet of tot lagere bedragen haren invloed doden gevoelen. Zoo eisdht b.v. de nieuwe L.O.-vat 'n meer dere uitgaaf van f 4.050.000. Het hooger ondierwijs vordert f 1.121.533 meer, terwijl de snbsidiën voor openbare en bijzondere gymnasia f360.000 meer bedragen* Het nijverheidsonderwijs vraagt een meerdere uitgaaf van f 2.292.502. Ten slotte komt op rekening van de af- deeling Lager Onderwijs algemeen f602.050 waarvan f 400,000 voor tegemoetkomingen aan gemeenten', van de afdee.Vng Kunsten en Wetenschappen f 133.754 en van de af- deeling Pensioenen, wadhtgelden en ver- 6ohillênde uitgaven f 4.702.336, waarvan o.m. f 3.889.000 voor vergoeding van pen sioensbijdragen en f 783.619 voor pensioe nen. Het hoogere bedrag van Hoofdstuk VI is voor f284.054 bestemd voor aanschaf fing van materialen, van gesohut enz. en voor aanmaak van torpedo's, voor zoover deze uitgaven den gewonen dienst bezwa ren. Vierder is meen- benoodigd f 306.500 voor aankoop van brandstoffen, f 738.191 Aan het Zoeklicht. Leiden, 2i September '21. Er is een tijd geweest dat men sprak vari (eeni jolig Ghristoudom. Sinds de opkomst van den Vrijheidsbond (kan men echter spreken van een leutig li beralisme. Of het komt omdat de amusemenjtspartij e>en der samenstellende deel-erf van dezen nieuwen polilieken bond :is, ik weet het (niet, maar het is daar alles leut en jolijt iwat de klok slaat. Toen de Bond opgericht werd, was het ,do heer Speenhof die zijn beroemde lied 'zong van: „het naturelijk" verschijnsel, (terwijl ook andere amusementen niet ont braken. De afdeeling Dien Haag die gisteren of- Kicieel geïnstalleerd werd, heeft dit voor beeld gevolgd. De zaal was met groen en bloemen ver sierd, de leden zaten niet in rijen, maar was het om de leege zaal te vullen? aan keurige tafeltjes, er was muziek van een strijkje, en] om de maat vol te meten, werd door een scharo van „allerbevalligste jonge dames", zooals de N. R. Grt. zegt, thee geschonken, en rond gediend. M"n liefje, wat wil je nog meer? Kiezers, zal misschien deze of gene zeggen, eri invloed. Maar nu wil het geval dat de kiezers in dezen Bond geen: vertrouwen stellen en] dat bij politiek gesproken niet den minsteil 'invloed uitoefent. Is het dan niet verklaarbaar.dat men zijn leed met strijkjes enz. tracht te verzetten? OBSERVATOR. voor de kosten van Tiert, personeel der actie ve zeemacht en 410 voor nieuwen aan bouw van loodsvaartuigen. Hoofdstuk VIII (Oorlog) kon per saldo met f257.437 verminderd worden. Blijkens de toelichting op de, bij de ontwerp-begroe ting gevoegde, nota van wijzigingen is f 2.061.970 minder uitgetrokken in verband met de voorgenomen contongenteverminde- rimg volgens het gewijzigd ontwerp van wet tot nieuwe regeling van <±en dienst plicht. De middelen welker opbrengst in de maandelijkBohe middelenstaten wordt ge publiceerd (middelen A—F) zijn f45.190.000 hooger geraamd en de overige middelen, voor zoover onidor de gewone gerangschikt f 1.535.944.02^. Wat de eerste groep betreft zij opge merkt, dat do hoogere raming uitsluitend ia toe te schrijven aajn nieuwe belastinghef fing. Rekening is immers gehouden met de baten uit de bij de wet van 31 De-.ember 1920 (Staatsblad no. 928), vastgestelde ver- 'hoogimg van het tarief voot den gedist.il- leerdaccijns, uit den tabaksaccijns volgens de wet van 6 Mei 1921 (Staatsblad no. 712) en, in verband daarmede, uit de opvoering van 'het invoerrecht op tabak bij de wet van 6 Mei 1921 (Staatsblad no. 713) en eindelijk uit de verhooging van d© succes sierechten bJi de wot. van 10 Juni 1921 (Staatsblad no. 779). Bij do behandeling van de ontwerpen dor zooovon genoemde wetten werd een versterking der Rijksmid delen met. een totaal bedrag van f 55 rn.il- lioen verwacht. Dat thans, gelijk hierboven vermeld, de opbrengst, van do mididelen AF Voor 1922 slechts f 45.190.000 hooger is geraamd dan het overeenkomstig bedrag voor 1921. vindt zijne vorklüxing in den invloed, dien de prijsdaling en do economi sche crisis, naar te voorzien is, zullen oefe nen. Hooger zijn geraamd de gronlbeh?! ing f 317.000, de porsoneole belast, f 1.390.000. dio inkomstenbelasting f 14000.000, do di vidend- on tanticmobolasting f 1.500.000, de gedistilleerd accijns f 11.000.000, de bier* accijns f 500.000, de successierechten FEUILLETON. STEPHANUS. z) Naar het Engelsoh van F. M. KINGSLEY. „Het is sinds konten tijd geopend", merk te hij op, „het as een heilige daad van mij, iom den steon weer op zijn oude plaats te wentelen. Anilbis zal er mij voor beloonen Men moet niet tekort schieten in zijn plich ten tegenover de héillige dooden," Daarop vervolgde hij met luidor 6tem: „Blijft ge rust hier, kinderen; ntets zal u deeren in het verblijf der afgestorvenen. Zang en zonlicht, gelach en versrhe lucht, zijn niet meer noodig voer de Maven van Anubis. Zijn 6laven zult ge zijn, indien ge ten- op mijn geroep." f minste niet te voorschijn komt in antwoord e .op mijn geroep." t Het geluid van zijn stem weerklonk met somberen klank door de duisternis, doch er kwam geen teoken, dat zijn woorden door andere ooren gehoord werden dan van degenen, welke tot eeuwige rust go- T bracht waren. De bedwelmende dampen sie- f Igen op in het gelaat van den man, die I neerknielde aan den rand van het. graf. Hij I richtte zioh overeind en de hatelijko laoh f'bestierf op zijn gelaat. „Do steen moet. op zijn plaats terugge bracht", zeide hij, „want ik geloof, dat zij daar benedon zijn. Ze zullen wel in leven blijven, totdat ik terugkom met toortsen en eenige mannen. Indien ik mij van. beiden meester maak, heb ik mij tevens op Amu gewroken." Nu boog hij zioh voorover en groep den steen aan. De steen was zwaar, en ofschoon do knaap in zijn wamhopigon angst,er in ge slaagd was, om hem te verschuiven, kon de man hem sleOhts met moeite oen haar breed verwikken. De zon scheen met ver zengende hitte op zijn hoofd, de heete wind 6uisde in zijn ooren met oen vreemd geluid van gonsende insekten en ratelende wielen. Hij trad vooruit een paar treden naar be neden, om den steen vaster te kunnen grij pen. Plotseling was het, of een vuurgloed voor zijn oogen warreldezijn handen lie ten haar groep los, hij trilde op zijn boe nen, en daarop viel hij bewusteloos naar binnen in de duistere diepte. Seth en Anait, die achter een 'groote stee non doodkist zich versoholen hadden, joeg het geluid van zijn val opnieuw angst aan. „Ik moot het ui)teohre8uwen", fluisterde Soth. „Wij zullen hier omkomen, want ik kan den steen van binnen niet verplaat- sen." Doch Anait hield hem terug. „Beter dood, dan slaaf van zulk een man."u. Seth staarde naar den breeden straal van hot zonlicht, die naar binnen drong. „Weldra," dacht hij van angst rillende, „zal hot licht verdwijnen." Doch de tijd. kroop voort en nog drong de zon naar binnen, de ontelbare dansende stofjes ver lichtende, welke gewekt waren uit don slaap der eeuwen. „Anat," fluisterde 'hij, „er is iets ge beurd; ik ga eens lcijken." Het. blinde meisje hield hem nog eenige o ogenblikken terug. Zij boog hfet hoofd, Er was geen geluid hoorbaar behalve het zuohten van den wind buiten, en 't. sissende geluid! van het opstuivende zand, dat. in hun gevangenis drong. „Ga," zoido zij ein delijk, met con zuoht van verlichting, "hij is weg." Seth stond behoedzaam op en sloop naar de opening; zijn oogen' waren nu gewond geraakt aan de duisternis, en hij kon de beschilderde houten kisten onderscheiden, waarin de doodon rustien. Plotseling strui kelde hij over iets, dat aan den voot. van de steenen trappen lag. Met een kreet sprong hij achteruit, totan hij bemerkte, dat hot de gestalte van oen man was. Hij was voorover gevallen mot het gelaat in het zand, en lag onbeweeglijk. De knaap staarde op hem zwijgend neer; daarop be dacht hij zich plotseling, da^ do man woer bij kannis kon komen. Hij wondde zich om en snelde terug. „Kom mee!" zeide hij ge jaagd in het oor van heti blinde meisje. Voorzichtig slopen zij voort, om den man niet te wokken, de trap op, niet zon der menlgon angstigen blik op de onbe weeglijke gestalte te worpen, welke voor over lag, terwijl do groote starende oogen der mummies onbewogen op hem neerza gen, en de rustoloozo wind tersluiks reeds de woestijn soheon uit te lokken tot: „Kom, bedek dezon man, die ongenood zioh te sla pen heeft gelegd in do verblijfplaats der koningen." „Zal ilc den steen weer op zijn plaats schuiven?" zeide Set-h, toen zij de buiten lucht bereikt hadden. „Ja", zeide het meisje, „laat hem daar liggen, totdat de ander hem komt zoeken; on al gebeurt, dit nooit, dan is het ook goed. Hij wilde ons toch ook laten omko men? Do oh do godan hebben het hem be let." De knaap aarzelde. „Hij hoeft geen drinkwater." „Haal dan water voor hem. en voedsel als jo wilt; jo bent zoo weekhartig; wat mij betreft, ik zou hem laten, zooals hij is. Begrijp jo dan niet, dat wij nu vluohten 'moeten? Als de man weer bijkomt, zijn wij verloren. Ik hoor het belgerinkel va^ zijn muildier; laten wij er ons meester vat maken en in do woestijn vluchten, opdat wij den toovenaar kunnon vinden, die d6 oogen geopend heeft van hen, die blind waren." „Wij kunnen de wildernis niet doortrek ken; ondorweg zullen wij van gebrek om komen." Anat nam op het zand plaats. „Je bont octn man", zeide zij schamper „en daarom wijs en verstandig. Ik ben als het. stof on der ie voeten. Ik hob goon oogen om mee to zien; toch kan ik jo vertellen, wat. er go- beuren zal. Ga naar onzen vijand, dien do goden vemiotigd hebben, doe hem opstaan en giet water in zijn mond en over zijn hoofd; als hij tot zichzelf is gekomen, zeg hem dan: „Hier is uw muildier, ik zal er u op helpen, opdat ge kunt rijden. Wat het meisje betreft., dat ge gaarne in uw bo- zit-hebt, zio, zij is de uwe; ik zal u even eens diicnom" En het meisje lachte luid en 6chel en schudde haar hoofd, zoodat al de gouden' en zilveren munten van.haar hals snoer op en neer dansten. Scth zag haar vorontwaaavligd aan. „Al le vrouwen hebben slangenvergiilt onder 'haar tong", prevelde hij. ,.Mon heeft het mij gezegd, en hot is stellig waar. Ik heb gezien, dat mannen hun vrouwen sloegen cm minder roden dan deze; dat loert haar dio dwaasheden af." (Wordt vervolgd),

Nieuwe Leidsche Courant | 1921 | | pagina 1