Dagblad voor Leiden en Omstreken. BINNENLAND. LEUS COURANT ABONNEMENTSPRIJS ik leiden en buiten leiden waar agenten gevestigd zijn PEE kwabtaal lïi» FEB WEEKIttlf franco PEB post pee kwabtaal t am 2de JAARGANG. - DINSDAG 19 JULI 1921 - No. 396 BUREAU: HOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 ADVERTENTIE-PRIJS ter gewone regel10.321/3 DES ZATERDAGS E&30 IK GEZONDEN RECLAMES DUBBEL TARIES KLEINE ADVERTENTIES va» boerste*» SO voorden 50 cent: Zaterd&sa 75 cca^ •:«- bij V Amerika als voorbeeld. I en Engelsch blad, de „Daily Telegraph" belangwekkende beschouwingen over We mentaliteit van de Engelsche cnAmeri- k a arische arbeiders. ..De Vereenigde Staten, zegt de schrijver, Qtijn zeker op het oogenblik het voorspoc- aliyst, in elk opzicht. Mr. Ernest Benn, die ijuisl oen poosje naar Amerika geweest is Voor de „Industrial Leagne", gaf op een Vergadering als zijn indruk to kennen: liet komt, doordat ze in Amerika werken willen. Kol, is een land zonder een politieke arbei derspartij! Beperking van de productie ratten zij daar op als een legendarische krankzinnigheid... Wij hebben hier een •d .mogelijk aantal arbciderélciders, die als ,ka'. en hond met elkaar leven,; de Vereenig de Staten hebben er één, een veteraan van de allergrootste verdienste iemand, die niet gelooft, dat de mcnschen van onzinni ge stakingen kunnen leven. Sam Gompers Z'okt zijn succes niet in aantal of heftig heid van zijn redevoeringen, maar ziet hel liever in de woningen van de arbei ders Onder d'o Amcrikaansche arbeiders zijn ór heel wat, die een huis in eigendom heb ben: van do 110 millioen auto's in het land zijn or 12 millioen in hun bezit. Maar daar .wordt ook niet het evangelie gepredikt, dat de vernietiging van het kapitalisme de red* id ng van de arbeidersklasse is, maar jbeerscht de leer: ieder arbeider moet een Bci.uüalist worden. En inderdaad is een be llang:1 ijk deel van het kapitaal in hun ban-, den gekomen anders dan bij ons, waar dit proces voortdurend wordt tegengewerkt zooals Lord Leverkulmc en andere werk gevers ondervonden (hebben. In Amerika ■let.it men het volk, orn vooruit tc duwen, hij ons om achterover Ie leunen. Het toe passen van personeel-uitspanende maclii- n-v wordt in Amerika niet tegengewerkt: ïnerr produceeren gaat daar voor alles. Een jnnteelaar verwerkt daar in een dag even* {voel sleenen als zijn coHega-vakvereeni- gnigilid bij ons in een week. De „Daily Telegraph"-zegt tol slot: Mis schien zou er eenige kans op verbetering zijn wanneer menscben als de heer Benn een paedagogische rondreis gingen maken ki lief land, dat eenmaal de „werkplaats der gi tieelc wereld" was bekwamer werk lieden dan in Engeland zijn er immers ner gens, maar zij moeten breken met d® geestdoodende en huisverarmen.de theo rieën die al jaren lang onze industrieele po* silïo ondermijnen." Is wat hier gezegd wordt ook voor ons niet van bctcekenis? Ook onze arbeiderswereld wordt door licillooze theoriën omtrent den arbeid en tb? boteekenis daarvan vergiftigd. Ook hier is een sterke strooming om niet vooruil te duwen, maar veeleer achterover te leunen. Naturulijk zou foil gaan, wie zou meenen dat deze fouten alleen in de arbeiderswe- reld worden gevonden. Wij kunnen nooit de verschillende doe len van een volk los naast elkaar zeilen. Wat in de kazerne tot uiting komt, 1 e e ft in ons volk. Wat in de wereld van den arbeid gezien 'wordt is een symploon van een algemeene kwaal. Ook in ons zal gebroken moeten worden met vele geestdoodende en verarmende Jlteoiiën. STADSNIEUWS. Gemeentelijke arbeidsbeurs. Verschenen is het verslag van do arbeids beurs der Gemeente Leidon over 1920. Herinnerd wordt hoe door de niet-herkie- zing van den heer C. J. van Tol als lid van don Gemeenteraad, de heer D. M. Kuiven- hoven tot voorzitter word benoemd. In diens plaats word als plaatsvervangend voor zitter aangewezen de heer A. Bisschop. In do gemeenteraadszitting van 29 De cember 1919 word besloten het bestuur der arbeidsbeurs uit te breiden tot negen leden en negen plaatsvervangende leden. Op 31 December 1920 was de samenstel ling als volgt: D. M. Kuivenhovon voorz.; A. Bisschop, plaatsverv. voorz.; Lid werk gever: A. J. den Hollander, H. J. Planjer. M. C. Schouten, en N. de Zwart; Lid werk nemer: A. P. Houps, A. J. van Kerkhof f. C. H. Kouw en J. B. v. d. Ouweelen. Plaats verv. lid werkgever: A. Th. Cohen, M. Koert C. W. Lindonhoff en J. Zitman. Plaatsverv. lid werknemer: H. J. Baart, B. Resink, H Smittenaar ©n S. Vallentgoed. Door liet. bestuur werdon aclit vergaderin gen gehouden. Eon van de voornaamste besluiten betrof de samenstelling van het bestuur. De zeer ongowonschte toestand, dat de Voorzitter raadslid moet zijn en dan zooals in de beide laatste jaren 't geval is geweest, aftreedt zoo-dra hij geen raadslid meer is. gaf aanleiding dat besloten werd deze cir culatie-toestand van het voorzitterschap door wijziging der verordening op te heffen en aan dezo functie zoo mogelijk oen moer permanent karakter te geven. Hot gewijzigde artikel luidt nu in zijn geheel: „De Arbeidsbeurs wordt, onder toezicht van Burgemeester en Wethouders, beheerd door een bestuur van 9 leden. Het. Lid dat tevens het voorzitterschap bekleedt-, wordt benoomd door den gemeente raad en is bij voorkeur noch werkgever noch werknemer. Door Burgemeester en Wethouders wordt daartoe een aanbeveling van twee personen aan den Raad ingediend. Do andere leden die voor de helft werkgevers on voor de an dere helft, werknemers moeten zijn, worden gekozen door don Gemeenteraad op aanbe veling van hot Bestuur. De benoeming geschiedt voor elke vaca ture uit. een voordracht van twee personen voor iedere vacature; zoover dit betreft le den-werkgevers, uit aanbeveliugen ingezon den door werkgevers-organisaties en voor leden-werknemers uit een voordracht van twee personen voor iedere vacature, daar toe door de vakvereenigings-centralen in te zenden. Voorts worden 9 plaatsvervangers benoemd op dezelfde wijze als de leden. De benoeming geschiedt voor den tijd van vier jarenom 'de twee jaren treedt do helft volgens roostor af. De aftredenden zijn terstond weder be noembaar. Tot leden zijn eledhls benoembaar perso nen die den leeftijd van 25 jaar bereikt heb ben." Voider word aan B. en W. verzooht in de bestekken van weiken die geheel of gedeel telijk voor rekening dor Gemeente worden uitgevoerd, de bepaling op te nemen dat de oannemer verplicht is, zich door bemiddeling der Arbeidsbeurs van de benoodigde werk krachten te voorzien. Een bornieuwd verzoek aan B. en W.- om do hoofden van takken van dienst, te verplich ten 'hun personeel te bet rekken van of via de Arbeidsbeurs, had ten gevolge dat door B. en W. de bedoelde hoofden werden uit genood! gd om bij behoefte aan werklieden van de bemiddeling der beurs gebruik te ma ken. Door het Bestuur werd aan B, en W. voorgesteld om, in overleg met de vak ver- eenigingen, gedurendo een bepaald tijdvak aan worklooze arbeiders reisgeld te verstrek" ken om elders werk te zoeken, voor zoover de valcvereeniging zelf hieromtrent reglemen" tair nog niets 'had bepaald. Verder wordt 'herinnerd aan den bouw van het wachtlokaal op het terrein der Stads- timmerwerf, wat een .groote verbetering bleek te zijn en aan de verbouwing van het perceel Garonmarkt tot Arbeidsbeurs. Over hot algemeen was in het verslagjaar in de bouw- en aanverwante vakken de toe stand gunstig met uitzondering van een aan tal grondwerkers en opperlieden, in welke beroepen blijkt te zijn een niet te plaatsen surplus. In de drie eerste maanden des jaars viel voornamelijk in het transport- en textielbe drijf slapte te constateeren. In April en Mei deed de malaise in do si- garenindustrie het. grootste gedeelte der si garenmakers werkloos worden. Wel kwam in deze industrie daarop weder cenigo verle vendiging, doch in de laatste drie maanden des jaars steeg het aantal werkloozen weer belangrijk en bedroeg in het laatst van De cember pl.m. 140 man; ook in het textielbe drijf trad weder slapie in. Onder de schilders heerschte ook dit jaat de gewone seizocnslapte. Veelvuldig (213 maal) werd gebruik ge maakt van de gunstige bepaling om door middel van een bewijs der Arbeidsbeurs bui tentijds een werkmanskaart voor spoor of tram te verkrijgen Ten einde te beletten dat vacatures in ecnig bedrijf zonden worden ingenomen door buitenlanders wanneer hiervoor geschikte Nederlandscho werkkrachten aanwezig wa ren, is door het Rijks paspoortenkantoor bepaald dat geen toestemming tot vestiging dn Nederland zal worden verleend dan nadat uit oen desbetreffende verklaring van de Districts-Arbeidsbeurs gebleken is, dat geen geschikte Nederlanders voorhanden zijn. In dit District werdon 101 verklaringen voor Duitsehe werkkrachten afgegeven, 49 voor Leiden en 52 voor de overige gemeen ten in het district: Bodegraven 3, Lisse 2, Leiderdorp 1, Noordwijkerhout. 1, Warmond 41, Boskoop 3 on Noord wijk 1. Uit do bijgevoegde opgaven blijkt, dat het aantal aanvragen van werkgevers 872 bedroeg 6794, tegen 6460 in 1918 en 8221 Het aantal aanbiedingen van werknemers bedroeg 6794, tegen s460 in 1918 en 8221 in 1919. Het. aantal plaatsingen bodroeg het. vorig jaar 283; in 1918 was dit 427 en 1919 zelfs 442. Vervolgens bevat dit verslag nog ver schillende statistische opgaven en enkele mededeelingen -omtrent de Districts- arbeids beurs. Ki mler-Ze mli i igsf eest. Op 3 Augustus, -des namiddags te twee )uur zal vanwege het Comité voor Kinder- Zend ingssamienkomst en, op het landgoed: „Oud-Poelgeest", het 3e Kinder-Zendings- fcest- worden gehouden. Het belooft weer een mooien middag te woTtden voor de kinderen en zeker ook voor vele ouderen. Dr. J. Riem ens, ecrelid van het Co mité, hoopt de openingsrede te houden. Verder zijn als sprekers aangekondigd: de heer J. Kalsbeek, hoofd eener Ghr. School alhier, met het onderwerp: Er gaat door alle landen een trouwe kinder vriend" en de heer J. L. D.. van der Roest, oud-zendeling, met het onder werp: „Onder do Alfoeren van Halmaliera" Na de pauze spreekt de heer A. d e Jong Ez., lecraar aan do Clir. Kweek school alhier over het onderwerp: „Don ker en Licht". ■Ds. H. J. Kou wen hoven zal te half zes een slotwoord spreken. |Het spreken zal worden afgewisseld door zang en miltziek van versolt ilfende le llen van „Benvenuto", dir. de heer VertheiJ. Als liet weer cen-igyzins meewerkt is er zeker alle reden om evenals vorige jaren een druk bezoek te verwachten. Voorzoo ver dit nog noodig mocht zijn wekken wij gaarne onze lozers op; dit derde Kihder- Zcn dings feest op het prachtige landgoed met zijn verrukkelijke lanen en parken, zoo heerlijk overschaduwd door het lom mer van <3e boomen, bij te wonen. Het Comité bestaat uit, do hoeren Dr. J. Riemens en Dr. J. G. van Es, eere-leden en de iheeren L. G. van Kamp, J. T. de Heer N. Bakhuizen en D. Knotten. Do Zaterdagseho markt. Naar gemeld wordt (heeft de marklcom- missie B. en W. geadviseerd de Zaterdag seho markt te splitsen in dien zin, idat de Leidsche kooplieden weer naar hun oor spronkelijk terrein terugkeeren en de vreemdelingen op de Veemarkt gehuisvest blijven. In verband niet het groot aantal „zwa luwen1" dat zich den laatsten tijd op deze markten vertoont, zou een algemeene te rugkeer niet mogelijk zijn. We zouden dan dus feitelijk twee mark ten krijgen, een oplossing die voor de be trokkenen zeker niet zonder bezwaar is. Hygiënische wenken. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft een aantal hygiënische wenken ter kennis van de bevolking gebracht, waarmee men ook hier zijn nul kan doen: Hot is zaak alleen gebruik te maken va2 gekookte of behoorlijk gepasteuriseerde melk en melkproducten. Bovendien dient men te waken tegen het •gebruik van melk of met imelk toebereide spijzen of gerechten, die op ondoeltreffen de wij/.e gedurendo «enigen tijd zijn be waard. ook al was de melk van te voren gekookt of gepasteuriseerd. Deze bereiding geschiede met versche melk tegen het tijdstip van 'het gebruik. De melk vooral ook voor zuigelingen en kinderen worde dus niet bewaard, doch zoo mogelijk dagelijks betrokken. Ook de aandacht van leveranciers van voedingsmiddelen, als banketbakkers, ijs- fabrikanten, nielkleveranciers e.a. wordt hierop gevestigd-en hunne medewerking, in het belang van do volksgezondheid, drin •gend ingeroepen. Streng doorgevoerde hy giëne in deze bedrijven en nauwlettend toe zicht op zindelijkheid, ook van het perso neel, is gebiedende eisch. Gelijksoortige eischen dienen in acht genomen te worden ten opzichte van vleesch en vleescliwaoen en van ongekook te groenten. Tenslotte vestigt het gemeentebestuur in deze zeer waraio en droge periode, vooral zoo gevreesd voor kunstmatig ge lede zuigelingen, de aandacht der moe ders op het belang, dat de verblijfplaats dezer kleinen zoo koel en luchtig mogelijk zij. Vooral moet het verblijf in door broei- tempèratuur oververhitte woonruimten onder alle omstandigheden worden verme den. Gisteren was hel 10 jaar geleden dat de heer J. Simons bij cle fa. Voorhoeven en Van Ravestein in functie trad. Bij deze geleg-erfieid wero:l hem ten kan tore van de firma door den directeur een enveloppe met inhoud aangeboden. D.? col lega's verrasten den jubilaris met een zil veren Ihorloge met inscriptie. DE KABINETSCRISIS. Mot, de oplossing van do Kabinetscrisis schijnt het nog niet to willen vlotten. Volgens berichten uit Den Haag, zouden vandaag de leden van de fracties der rech terzijde in de Tweede Kamer, in verband met de crisis, een bijeenkomst houden. Do oplossing schijnt niet gemakkelijk. Uit het feit. dat mannen als Colijn voor Oorlog on de Geer voor Financiën worden aangezocht blijkt trouwens dat het niet in de bedoeling ligt het Kabinet alleen tot 1922 te reeonsI moeren, maar dat oen recon structie bedoeld is om over do verkiezingen heen»tot 1926 to reiken. Hot is toch niet denkbaar dat. mannen als Aan het Zoeklicht. Leiden, 19 Juli 1921. De S.D.A.P. kent ook haar problemen. En daaronder heel moeilijke zelfs. Daar is b.v. d'e vraag of de Soc. Dom. hunne kinderen mee mogen laten doen aan de padvinderij. Al het schelden op het militairisme, de blikken soldaatjes, do verkleede apen, en- •wal-dies-meer-zij, kan niet verhinderen, dal de socialistjes in den dop hunkeren iniet vurig verlangen om zich ook in zulk oen pakjo to mogen stekon. Mag dal? Kan dat, zonder aan het roodo ideaal ontrouw te worden? De Oproerige Krabbelaar in liet Volk voorw io overigens geen problemen be staan en die de moost. geweldige economi sche vraagstukken in oen handomdraaien oplost, hij zit er mee. Htij lieoft geweldig hel zuur aan de pad vinderij. Maar als men do kinderen verbiedt ec aan niee te doen, dan krijgen ze misschien, hot zuur aan de S.D.A.P. En dat raag na tuurlijk in geen geval. En zoo komt de Krabbelaar, na een trap in de richting van ,,dc gcnadelingen van het vrome gebaar" tot deze wijsgeerige conclusie: „Deze dingen z ij n niet zoo eenvoudig en er zit méér aan vast dan ook in on zen kring dikwijls ondersteld wordt." Gelukkig voor dezen kapitalist onder do proletaren dal hij er oen flinke vacantia van kan nomen. Misschien dat hij gedurende dien tijd met dit probleem klaar komt. En als dat niet gaat, ja dan zal 't Con gres zich moeten uitspreken. OBSERVATOR. de boor Colijn, dio pas hot, leiderschap van de A.-R. partij aanvaardde en als Mr. do Goor die slechts enkele maanden geleden ala burgemeester van Arnhem optrad, zich zou den laten vinden om voor een zeor korten tijd do moeilijkste en meest, ondankbare do- parlementon voor hunne rekening te nemen Wijziging Arbeidswet. Op een vergadering van hoofdbesturen der bij het IN'.V.V. aangesloten vakbonden deelde de heer Stenhuis, voorzitter van het Verbond, mede, dat het oorspronkelijk in de bedoeling had gelegen, het ontwerp tot wijziging van "de Arbeidswet reeds in Oc tober in het parlement te behandelen. Tiaar zulks echter onmogelijk is. daar hilersard de vertegenwoordigers van de vakbeweging in den Iloogen Raad van Ar beid eerst met de. besturen der bonden overleg dienen te plegen, heeft commissi® 12 van den Raad besloten het voor-ontwerp in September in behandeling te nemen. Daaruit vloeit voort, dat het niet. voor eind September in den Hoogen kan worden behandeld. Voor het hakkersrbedrijf is nu echter een noodwet te verwachten. De vergadering droeg het bestuur op, een krachtige agitatie tegen alle vcrslech leringen van de huidige wet te voeren. Het bestuur van het N.V.V. zal deze week vergaderen om alle bezwaren tegen het wetsontwerp vast te stellen en do middelen van actie te bespreken. Bouwtoezicht ingevolge de woningwet. Do Minister van Biiinenla.ndsche Zaken heeft het. volgende geschreven aan de Ge deputeerde Staten der provinciën: „Ingevolge het bepaalde bij artikel 9 van de gewijzigde Woningwet (Staatsblad 1921, nr. 705), wordt in iedere gemeente op dc naleving van vie in artikel 1 dier wet bedoelde voorschriften en van andere wet telijke bepalingen nopens de volkshuis ves ting toezicht gehouden door een of meer daarvoor aangewezen ambtenaren, die hun FEUILLETON. Eindelijk thuis. 57) Dr. van Anden wandelde in zijn kamer, dio zich aan de andere zijde der waranda bevond, op en neer, voor hem iets zeor on gewoons op dat uur van den dag; hij zong, on do frissehe zeewind droeg do woorden regelrecht naar Esther over: Ik zoele niet rust'loos 'hier en daar Naar zwaarder werk of groot, gevaar. Ik laat mij leiden door Zijn hand, Hij kent den weg naar 't Vaderland. Ik kef te midden van de wereld, Maar !k houd mij steeds in Uw nabijheid, Van U vraag 'k dagelijks lust- en kracht Mijn werk te doen met blijheid. Mijn taak zij klein, wat schaadt het, Heer Indien 'k maai' leve tot Uw oor! Natuurlijk wist Dr. van Andon niet, dat Esther Ried beneden in de deur et oud en juist nu dergelijk© hulp dringend behoefde, maar wat kwam er dat op aan. als de Meester het maar wist? Op dat oogenblik deed een van Esthers andere zintuigen zijn plicht en waarschuwde haar, dat do pastei tjes aanbrandden. Zij snelde ze ter hulp, neuriënd; „Mijn taak zij klein, wat schaadt het [Hoer Indien 'lc maar leve tot Uw eer!" Om elf uur stond ze niet allo macht ap pels to 6chillen; ze moest, zich haasten, want hoewel Maggie en zij zelf zich om 't zeerst repten, liep het work haar beiden wol wat over de hand, want. er ontbraken een paar vlugge handen, die anders vlijtig meehielpen. Alfred mi Julia, die beiden aan hot spelen geweest waren, kwamen nu dc keuken in tu Esther was te druk om op te merken, dat beider gezicht vrij lang stond. „Is moedor nog niet terug?" vroeg Al fred. „Welnoen," zoide Esther, „ze komt niet terug voor vanavond en dan misschien nog niet eens. Wist je niet. dat Mevrouw Car- let on erger was?" Alfred schopte mistroostig mot zijn hak ken tegen de keukendeur. „Er is ook altijd iemand ziek," bromde hij eindelijk. „Je kunt oven goed geen moe der hebben. Ik heb nog nooit zoo iels ge zien. Uren in hot rond kan niemand kies pijn hebben of Moeder moot er bij le pas komen. Jo wordt, er r.vssolijk van." Esther voelde groote geneigdheid tot lachen, maar loon ze Alfreds treurige ge- siohl zag, bezon ze zich en zoide: „Er is iets niet in den haak, dat merk ik wel. Je zoudt niet zoo vreesolijk naar moedor verlangen, als jo niet in verlegen heid zat. Zie je nu wel, dat je al net bent als de rost; allen, dio in moeilijkheden ver- keeren,- zoeken hulp en troost bij moeder." „Ja, maar 't da mijn moeder en ik heb recht op haar en dat. hebben de anderen niet." „Wel," zeide Esther sussend, .denk nu maar eens, dat-ik moeder ben. Zeg me maar wat or aan scheelt en dan wil ik zoo goed mogelijk haar plaats innemen. ..Jij." en Alfred haalde zonder complimcn ten den neus op. „Dat zou je al aardig afgaan." „Probeer het eens met mc," zcide zoi goedhartig. „Dat ben ik niet van plan. Ik weet maar el te wel, wat je zeggen zoudt, nonsens of onzin of iets van dien aard en dan zou je er aan toevoegen: Maak nu maar dat je weg komt." Hoewel Esther haar wangen vuurrood voelde worden, toen Alfred haar vroegere, onaardige manier van doen zoo precies na bootste. antwoordde zc levendig: „Welnu, veronderstel nu eens, dat ik 7,00'n onbeleefd en weinig moederlijk ant woord gaf, daar zou jo toch niet flauw van Vi'iiol), Wol?" Alfred hield op met schoppen en bogon le lachen. „Vertel er mij nu maar ceus alles van," zeido Esther dio zag. dat zij void won. „Ooh, er is zooveel niet te vertellen, al- leon dat ze vanmiddag allemaal uit zeilen gaan en eon pic-nic in de boschjes houden, den laatsten voor den winter en ik wou nioo dor vragen of wij ook meo mochten; hoe kon ik ook weten, dat Mevrouw Garieten ziek zou worden en haar voor dag en dauw laten halen, en ik weet. zéker, dat ze mij zou laten gaan en ieder brengt lokkers mee. een Itoele mand vol en zo bobben gezegd, dat ik kleine taartjes moo moest brengen, zooals moodcr die bakt in kleine Tonde vormpjes pruimentoartjos zie je, en zo zou zo voor mij gemaakt hebben, dat weet ik vast, want zo doet. het. altijd, maar nu is ze wog c-n nu moet het natuurlijk over gaan; ik zal thuis dienen fo blijven net als altijd cn dot, alleen omdat er woer iemand ziek is. Ik poem hot. in één woord ge meen." Esther moest lachen om dit wonderlijk, onsamenhangend verhaal, maar ze bedwong haar vroolijkhcid cn zeide nederig: „Dus er moeten bepaald pruimen! aartjes in do niand?" „Ja," verklaarde Alfred ernstig, „want ze hebben kook en ander lekkers genoeg, zie je, de meisjes zorgen daarvoor en ze linden mijn taartjes verrukkelijk. Ik breng ze haast altijd mee. Mijnheer Hammond houdt er ook zooveol van; hij gaat met ons meo cn ik zou niet graag zondor taart jee gaam, want zo rekenen er allemaal op." „O," zeide Esther, „gaan do meisjes ook mee, wel, wel?" En nu eerst viol haar blik op Julia in den hoek en bemerkte zij, dat ook haar gezicht veel langer stond dan go- woonlijk. „Ja, en Jule zit er al even erg in als ik, want ze trekken allemaal oen witte jurk aan en or is con scheur in de hare en ze zeg*<lat ze haar niet dragen kan voor zo gestreken is; zoo lijkt hot wol oen vod en Maggie zegt, dat zo de jurk vandaag niet kan en niet wil strijken; moeder wou er vanmorgen juist aan beginnen en maar enfin! 't goeft niets er verder over le praten; wij mogen thuie blijven Jule, hoor je! En het schoppen be gon opnieuw. Esther schilde haar laatsten appel mot een half lachend, half treurig gezicht.. Ze had dien dag hoel wat af gebakicon, ze had er meer dan genoeg van gekregen; in haar hart. gevoelde ze lust de bedoelde pasteitjes met allerlei leelijke namen te noemen; da willo jurk was aan alle kanten gescheurd cn aan strijken had zij altijd zoo'n hekel* (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1921 | | pagina 1