Uit de Omgeving. Gemeentelijke Aankondigingen Gemeentelijke Vischverkoop. Do burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat heden avond (Zaterdag) aan de gemeentelijke Vischwin-kel (Vischmarkt) verkrijgbaar is GROOTE SCHELVISCH k f 0.15, GROOTE SCHOL k ƒ0.25, en TARBOT k 0.45 per pond. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat Maandag e.k. aan do gemeentelijke vischwinkels (Vischmarkt en Stadshulpwerf) verkrijg baar da GROOTE SCHOL k 0.25, GROO TE SCHELVISCH k f 0.15 en TARBOT k 0. 45 per pond. Leiden, 16 Juni 1921. W. PERA, Weth_, loco-Burgemeester. KOEPOKINENTING. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengeai ter algemeene kennis, datt het inentingsbureau (pare. vaccinagène), tot nadere aankondiging gesloten is. W. PERA, Wethn loco-B urgemee s ter. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 16 Juni 1921. Verkoop van Graslinnen en Flanel De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat voor inwoners van Leiden op Maandag 18 Juli a.s. te begin nen om 9.30 uur 's morgens in de Waag al hier zullen worden verkocht prima graslinnen voor hemden en kussensloopen en prima zwaar flanel tegen den prijs van: Gxaslinnen per 10 el ƒ3.45 Flanel per 6 el „2.65 VV. PERA. Wethouder. loco-Burgemeester. Leiden, 16 Juli 1921. Apotheken die tot en met Zondag op Maan dagnacht eiken nacht en des Zondags geopend zijn: A. J. Donk. Doezasfraat 31, Tel. 1313. Stads-apotheek, Aalmarkt 11. Tel. 779. Van Zaterdagavond 8 uur tot Maandag morgen 8 uur nemen de volgende huisartsen den dienst waar: Dr. Braining, Rapenburg 59." Tel. 605. Dr. Kist, Rembrandtstr. 21, Tel. 1202. Dr. Mulder, Breestraat 115, Tel. 900. Dr. Rassers, Rapenburg 47, Tel. 1469. Dr. Seret, Breestraat 38, Tel. 581. Gedep. Staten stellen voor, voor Tekening van de provincie voor f 8250 aan te koopen twee woningen bij do uitmonding van het Aarkanaal in den Rijn onder Alphen en onmiddellijk grenzende aan de daar gelegen Rijnbrug, over welke woningen de provincie rnoet kunnen beschikken wanneer wordt over gegaan tot de verbetering van deze uitmon ding en de vernieuwing van die brug. Tot dien tijd kunnen deze woningen benut worden als dienstwoningen voor het personeel bij de brug. De commissie in wier banden de verschil lende voorstellen van Gedep. Stalen betreffen de bet nijverheids- en handelsonderwijs zijn gesteld noodigt Gedep. Staten in haar rapport uit om in nadere overweging te nemen hunne voorstellen tot afwijzende beschikking op öe adressen van onderscheidene besturen - van vakscholen, in welke adressen een subsidie- Verhooging werd verzocht ton einde de salaris sen van het onderwijzend; personeel reeds over 1920 in overeenstemming te kunnen brengen met den van December dateerenden leiddraad van den minister van onderwijs,kunsten en wetenschappen. De commissie verzoekt Gedep. Stalen een post op de begrooting 1920 voor te etellen, waaruit die subsidieverhoogingen als nog zouden kunnen worden betaald. Gedep. Stalen kunnen geen vrijheid vinden aan deze uitnoodsging te voldoen. De desbetreffende commissie gaat accoord met de voorstellen van Ged. Staten tot verhoo ging van subsidie aan do handelscursu» de Hanze, te Delft, den handelscursus de O0 te 's-Gravenhage; en de Handelsschool Leiden; betreffende subsidie voor den cirr sus in hoefbeslag to Gorinchem en tot verhoa ging der bijdrage voor eens in. de kosten van stichting van een gebouw voor do rijks- landbouwwinterschool te Dordrecht. Wat do subsidie-aanvraag van de Prov. Commissie ter bevordering van de Geitenfok- kerij in Zuid-Holland betreft drong een lid cr op aan, dal Ged. Stalen zullen bewerkstelligen dat de twoo bonden van Geitenfokvereenigin- gen zich zullen vervormen in één vereeniging. De commissie is overigens eenparig van mee rling dat het gevraagdo subsidie kan worden toegekend. De commissie vereenïgt zich met het voorstel van Gedep. Staten in zake subsidie voor den Proeftuin van „De Hanze" te Nieuwkoop, en ia overigens, evenals Gedep. Staten, van mee ning, dal groolo aflossingen van de op dezen tuin rustende schuld dienen te geschieden. Bijna allo leden deeJden geheel, de bezwaren van Gedep. Staten legen het verleenen van een bijdrage m het onderhoud van wegen. Wat <lc subsidie-aanvrage N o o r d w ij k e r h o u t betreft waren een paar leden van oordeel, dat, ofschoon ook huns inziens epn bijdrage in bet onderhoud niet kan worden toegezegd, de mo gelijkheid zou kunnen worden overwogen den «ndcrwerpol.ijken weg in beheer en onderhoud door de provincie over te nemen. lid was vóór bet verleenen van subsidie. Een ander lid achtte afwijzing nog te meer gemotiveerd, nu ook bet rijk subsidie voor het onderhoud van dezen weg beeft geweigerd. Hot goede voorbeeld geven. ïn het Ghr. Schoolblad „Onze Vacatu res" schrijft K.onder het opschrift: „Geeft uw kinderen", dat Kamerleden en pers- Tnensehen, die zich zoo druk maken over do opleiding van onderwijzers en die zich keeren tegen' de stopzetting1 der opleiding, zefl het goedO' voorbeeld moeten geven en hun kinderen voor. onderwijzer moeten doen opleiden. „Beier propaganda-middel is er niet", aegf, de schrijver en eindigt aldus: „Geeft uxv kinderen. Daïi zhlleni We zien, dat hel u ernst is met uw Liefde voor de school". Gemeentelijke opcenten vermogensbelasting. De Minister van BinnenLandscbo Zaken heeft aan de gemeentebesturen doen weten, dat raadsbesluiten tot het heffen van opcenten op do vermogensbelasting, die van 1 Augustus 1921 bij het Departement inkomen, voor het dienstjaar 1921'22 niet meer kunnen geldon. Deze ordemaatregel !-■ genomen, wijl ander» de invordering van de hoofdsom der belasting door de rijksambtenaren ai te groole vertra ging zou ondervinden. Burgemeester van Veendam. Naar wij vernemen is benoemd tot burge meester van Veendam de heer F. J. de Zee, thans gemeente-ontvanger te Groningen. Intern. Hof van Justitie. Belga seint uit Genève: De ratificatie-oorkonde van het statuut van 'het Internationaal Hof van Justitie door Ne derland zal binnenkort aan bet secretariaat van den volkenbond worden overhandigd. Tapverbod op kermisdagen. Het Provinciaal Drankweercomité dn Noord- Holland heeft aan 88 gemeenten in deze pro vincie een adrc-s gezonden, met verzoek gedu rende de kermisdagen een tapverbod te wil len invoeren. Dc mijnwerkersloonen. De Algem. NoderLandsche- Mijnwerker-sbond heeft zich per request tot den Minister ge werd, met verzoek te willen bevorderen, dat ton minste de duurte-loelage gehandhaafd blijft op f 7.750 per hoofd en per maand. Adres sant betoogt dat de mijnwerkers eep vermin dering van inkomsten niet kunnen dragen. Ook waar tengevolge van de aanhoudende droogte de kosten van het levensonderhoud weer aanmerkelijk beginnen le stijgen. BUITENLAND. De Grieksch-Turksche kwestie. Ofschoon momenteel de aandacht van de Grieksch-Turksche kwestie of van de kwes tie va>n het nabije Oosten, zooals men ook wel zegt-, weggecirkeld is naar 't Westen naar Amerika, waar president Harding z'n vreugdewekkende uitnoodiging deed uit gaan, was tot voor kort de Europeesche aandacht strak gespannen op bovenge noemd conflict. Niet als zou een strijd tusschen Turkije en Griekenland van zoo groot gewicht zijn. maar over deze kwestie loopen de drijfrie men naar do belangen m ach in es dor groote Europeesche mogendheden. Of om een an der beeld to gebruiken: slechts een klein gedeelte van den ijsberg is boven, 't groot ste gedeelte echter onder water. Voor echter nader op die verschillende be langen in te gaan willen we allereerst iets meedeelen omtrent de in dezen strijd zoo op den voorgrond tredende persoonlijkheid n.l. Moestafa Kemal Pasja, den leider der Turk- sohe nationalisten. o— Moestafa Kemal Pasja is niet iemand die men heeft ontdekt, maar hij is iemand die stilzwijgend de plaats inneemt welko hem toekomt. Het is een man van buiten gewonen durf en persoonlijken moed. Zijn ster is gaan schitteren tijdens den groten oorlog toen hij nog slechts een offi cier was van -34 jaar. Het was tijdons do landing dor Engel sehen in Gallipoli, toen het Turksche hoofdkwartier een algeheelen terugkeer be val. Kemal weigerde echter pertinent hier aan gevolg to geven en met een divisie van oud-reservisten hield hij stand. En moedig wist hij z'n verbroken' linie te handhaven. Tot er een Duitsch kolonel kwam, die als meerdere en oudste in rang het commando opeisehte. Kemal, die juist zijn orders gegeven had voor een zooveelste wanhopige poging om de Engelschen terug in zee te drijven, vroeg eerst deze operatie nog te mogen leiden. Elke minuut verloren Icon immers noodlot tig worden: men mocht den Engelschen geen oogenhlik rust laten. Daarna kon de Duifseher het bevel overnemen. Maar oolc deze operatie had nog niet. het gehoopte resultaat. Nog hielden de Engel schen stand. De twee vijandelijke linies la gen na afloop niet alleen pal tegenover el kaar maar ook door elkaar. Achter eteenen en rotsen, in snel ge graven kuilen, vlak bij het strand, blies men even uit. Een linie was nergens meer te herkennen. Toen gaf Kemal don Duitschen meerdere het commando over. En hij vroeg wat deze thans beval'? Maar toen de kolonel, na een kort beraad den toestand voor onhoudbaar verklaarde en beval, dat men op een inmiddels snel go- reed gemaakte verdedigingsstelling moest terugtrekken, weigerde Kemal voor don tweeden keer een bevel uit te voeren, daar dit z.i. een dóbacle voor Konstantinopel be- teeltenen zou. En hij nam weer op eigen verantwoording het opperbevel aan zich en gaf zijn Turken, order opnieuw aan te val len en in ieder .geval het heroverd terrein tot eiken prijs te behouden. Ter cere van den Duitschen kolonel, kan hieraan toege voegd, dat hij den volgenden dag Kemal kwam opzoeken, hem salueerde, de hielen tegen elkander sloeg en zich onder zijn be velen kwam stellen. Toen bij de tweede landing der Entente troepen Liman von Sanders aan Kemal tele foneerde om hem te vragen of or z.i. moge lijkheid bestond het schiereiland en de Dar- danellcm te houden, en Konstantinopel te redden,- kreeg hij het kalme antwoord: „Ze ker." En toen de opperbevelhebber ge vraagd had welke maatregelen Kemal dan voor noodzakelijk achtte, kwam het even rustige en overtuigend gegeven antwoord dat heel den persoon Kemal typeert: „Mij hier het opperbevel opdragen." Zoo nam dus de 34-jarige bey hot com mando over de troepen, die Gallipoli en de Dardanellen zoo succesvol verdedigden, die KonstrMinopel toen redden, Nu was In die dagen de groote militaire dictator, Enver P a6 j a, die een groot bewonderaar was van Duitecblund en go- heed met Duitschlands plannen en metho des meeging. Kemal daarentegen had een geweldigen hekel aan do Duifechers, en was daaren tegen oen vurig aanhanger der Fransche militaire school, vrucht van zijn jarenlang leven in Frankrijk. Het kon niot anders of het conflict tus schen beide personen moest scherp worden. Dit kwam vooral tot uiting na de waanzin nige veldtocht van Turkije, welke door Von Falkenhayn was go inspireerd. Twee en een half inillioen soldaten werd op do been ge bracht, waarbij grijsaards en knapen; Egyp to zou worden veroverd en de Kaukasus. Deze tocht word een geweldige catastro phe: een half millioen manschappen ging ten gronde. Toen richtte Kemal een scherpe memorie tot hot ministerie van oorlog, waarin krach tige critiok werd uitgeoefend op de Duit- sohe veldtochtplannon. Enver en zijno Duitscbe vrienden deden dit 6tuk van hun vijand natuurlijk verdwij nen. Maar het werd na den wapenstilstand en den vlucht van Enver teruggevonden in do geheime dossiers van het ministerie van oorlog. En de Turken zagen toen hoe Ke mal alleen met een verbazingwekkende scherpzinnigheid alles precies voorzien had. De publicatie van dit stuk heeft er mis schien het meeste toe bijgedragen om den vijand van Enver door alle Turken te deen kiezen als den aangewezen man om-hen, na de vlucht van de schuldigen aan Turkije's ondergang, te leiden. Kemal was niet alleen dapper, maar ook sluw. Engeland kende zijn haat tegen de Duit- sc-bers, en als vele anderen werd hij gepolst» Hij leek wel de aangewezen man om En- gelands plan uit to voeren; een Turkije vooral een Kalifaat, dat nog slechts Engel- 6che belangen behartigde. Kemal wist dat een weigering gelijk stond met te worden weggewerkt naar Mal ta, het eiland va,n de Malta-koortsen, en daarom veinsde hij en wel zoo goed dat men hem vertrouwde on al6 inspecteur-generaal van-het Turksche leger naar Anatolië werd gestuurd. En daar werd het masker afgeworpen Kemal is thans 40 jaar oud en de popu lairste leider der Turken. De ontwapcningskwcstic. Uit Washington, telegrafeert de United Press aan de „Westminster Gazette", dat voor do conferentie over het Verre Oosten en don Stillen Oceaan zeer waarschijnlijk ook invitaties zullen worden gezonden aan Nederland, als Indischo mogendheid,-en aan België, als Afrikaanecho mogendheid. De „Morning Post" verneemt uit Wash ington, dat de Londensche berichten, vol gens welko de voorloopige conferentie over de vraagstukken van den Stillen Oceaan te Londen zou plaats hebben, te Washington niet1 gunstig zijn ontvangen. In officieele kringen wordt dit denkbeeld niet ernstig overwogen. Het is zeker dat, indien het idee een conoreten vorm aannam, het te Was hington niet aangemoedigd zou worden. De correspondent van de „Times" te Washington zegt, dat de Amerikaansche regeering verlangt, dat de conferentie te Washington wordt gehouden en niet elders. Volgens den correspondent van de „Daily Telegraph" te New-York, spreken de regee- ringsambtenaren te Washington de hoop uit, dat de Britsche, Fransche en Italiaan- sche premiers de Amerikanen de eer zullen aandoen hun land te bezoeken bij zulk een historische en belangrijke gelegenheid. Men •hoort, volgens den correspondent., van alle kanten zeggen, dat geen Britscho staats man sedert Gladstone zoo in de gunst -stond bij het Amerikaansche volk a-ls Lloyd Ge orge en niemand, zoo wo-rdt. betoogd, zo:» de Britsche regeering beter kunnen verte genwoordigen. Een gezaghebbend persoon verklaarde, dat men de beste en sterkste mannen wenschte, onverschillig de politie ke gezindheid, en dat men wil hebben dat de Britsche regeering Lloyd George zal zen den, als hij gemist kan worden, omdat hij voor de Amerikanen in oorlogstijd de Brit scho regeering was en men eveneens aan hem gehecht was als Britsch premier in vre destijd. Het offensief tegen de Turken. Uit Smyrna wordt gemeld, dat GOOO Armeniërs in samenwerking met de Koer den een aanval hebben gedaan op de Kemalisten in de streek van Erzeroem. Zij boden den Grickschen commandant hunne medewerking aan, om een cavalerie regiment te formeeren. Tc Kantyl aan den Aziatisclien oever van den Bosporus, hebben zieh Turksche benden vertoond, die de Grieksche bewo ners beroofden -en meevoerden. Officieus wordt bekend gemaakt, dat in de streek van Ismid 25 Grieksche en Ar- meensche dorpen zijn afgebrand, na de ontruiming door de Grieksche troepen. Men weet niets omtrent het lot der ^dui zenden vrouwen en kinderen, doch vreest, dat zij omgebracht zijn. De pers toont zich sedert gisteren zeer gereserveerd ten aanzien der militaire operaties.. In regeeringskringen toont men eenige ongerustheid. Het offic-ieelo leger-communi.ué d.d. 11 Juli luidt als volgt,: „Ten Zuiden van Adranas zijn wij tot Barman dj yk opgerukt, waarbij een zwakke vijandelijke afdeeling werd teruggeslagen. Ton Noorden van Oesjak nikten onze troe pen op tot den ingang van den bergpas ten Zuiden van Han." Aan het overige front geen nieuwe. Het communiqué van 12 Juli luidde: „On ze troepen hebben do lijn Kioproebissar- Nazifpasja bezet, (d.i. ten Z.-O. van Andr;v nas.) Wij hebben do streek van Jonikroei be reikt en de hoogten ten Noorden van de lijn Anganaren-Salikroei bezet. De vijand trok zich terug in te voren versterkte stellingen ten N.-O. van Eski-sje'nir. Hij dwong de be volking mét geweld, eveneens terug te trek ken. Gemiddeld is op geruid ever een af stand van 70 K.M, gedurende de twee laat ete dagen. De processen te Leipzig. Naar Et. N. uit Berlijn seint, heeft de procureur-generaal bij het Rijksgerechts- liof tegen de duikbootofficieren wegens het torpedeeren van de Llandovery Castle, 4 jaar gevangenisstraf geëischt. In liet requisitoir verklaarde de procu- reur-genreaal, dat z.i. bewezen was, dat de beschuldigden gemeenschappelijk met den d uikbo o t coin mand ant de reddingbooten hadden beschoten en wel met voorbedach ten rade en met de bedoeling om men- schen te dooden; daarentegen was niet bewezen dat menschen door het schieteoi waren gedood. De haven van Pctrojjrad. Volgens een .telegram aam het blad „Politischeskaja" te Helsingfors meldt de „Isvestia", dat do Sovjet-regeering beslo ten heeft de haven van Petrograd in con-, cessie te geven aan een op to richten En- gelsche maatschappij. De helft der aan deden zal overgenomen worden door En gelschen, de andere helft door de Sovjet- autoriteiten. Verd er overweegt men (ie verpachting van deelen der havenwijk aan Engdschen voor de oprichting van ge bouwen voor den invoer van buitenland- sche goederen. Ergerlijke Knoeierijen. In den Ba-densc-hen Landdag zijn opzien- wekkende mededeelingen gedaan over de daden van de Kamer van landbouw voor Baden. De ceiitrumsaf.gevaardigde Straub deelde mede, dat de Kamer van landbouw zich niet alleen met het verhuren en ver pachten van stukken grond, maar ook met het verhuren van. bordeden en bierrestau- ra-nts bezig hield. Bovendien zou de Ka mer zich met allerlei onzuivere zaakjes hebben bemoeid. De boekhouding geleek wel een „zwijnenstal". Men beschuldigt de Kamer van kettingihandel, prijsopdrijving en woeker. Een democratisch spreker zei- de, dat de Kamer van landbouw een voor beeld van kapitalistische corruptie was.Met algemeene stemmen besloot de Landdag een onderzoek in te stellen. Auto-ongeluk. Bij het doorrijden door Angoulcme botste Donderdagavond een excursie-auto, die terug keerde van een tocht, tengevolge vau een plot seling uitwijken, tegen een groep personen, met het gevolg, dat 4 menschen gedood werden en 8 gewond, waarvan verschillende ernstig. Spoorwegongelukken. In don nacht van Donderdag op Vrijdag heeft hij Valence sur Rhone (Frankrijk) een ■botsing plaats gehad tusschen een goederen trein en wagons, die van een anderen trein losgeraakt waren. Er rijn twee dooden en een gewonde. Bij het binneni-ijden van een» goederen trein in het station van Maximiliansau (Oos tenrijk) ontspoorden dc beide locomotieven, en het voorste gedeelte van den trein. Een machi nist en eon stoker worden gedood, terwijl drie personen min of meer érnstige verwondingen opliepea. De oorzaak van dit déraillement Is nog niet vastgesteld. SASSENHEIM. De Inwijding van het Orgel in de Gerefor meerde Kerk tc Sasscnheim. Sassenhoim's Gereformeerde Kerk is in haar vriendelijk gebouw een prachtig orgel en een uitstekend organist rijk geworden. Gisteravond werd hot nieuwe instrument in gebruik genomen. De beer Standaart uit Rotterdam, fabri kant van het o-rgel, was zoo welwillend, voor den aanvang van de plechtigheid, ons aangaande den bouw eenige inlichtingen te verschaffen. Hot systeem is rein-pneumatisclr, het or gel bevat 2 klavieren met vrij pedaal, 23 sprekende stemmen, waarvan 10 op het hoofd-mamuaal, 10 op 'het boven-klavier, en 3 op het pedaal; bovendien vijf koppelin gen. Iets wat wo nooit eerder aantroffen, wa ren do z.g. Grave-koppelingen 1 en 2, die in tegenstelling mot de super-octaaf-koppe- lingen, een octaaf lager koppelen en aldus een versterking van den grondtoon teweeg brengen. Yan do nieuwste vindingen op het gebied dei' orgeltechniek is het instrument voor zien, zooals een rolzweller, een windijzer een transparant, waardoor men kan zien welke registers door combinatieknoppen rol zwellen- en koppelingen gaan spreken; ook bevat het een vrije combinatie, bestaan de uit 32 knopjes mot oplosser, waardoor de organist in staat is van te voren dc re gisters klaar te zetten, die hij op een gege ven moment wil laten spreken. Met eigen oogon hebben we ons kunnen overtuigen dat het door den heer Standaart geleverde werk in elk opzicht aan hooge eischen beantwoordt. Als bijzondorheden kunnen nog vermeld woa'den, dat het orgel een geheel sprekend front hoeft, dat. het 1330 pijpen bevat, waarvan de grootste 5.75 M. lang is, 1 M omtrek heeft, en 26 K.G. weegt, terwijl de kleinst.o pijp 2 d.M. lang is. Om 8 uur was het gebouw .geheel met een belangstellend publiek gevuld. Dr. le Grand opende als voorzitter der orgel-commissie de bijeenkomst door te la ten zingen Psalm 65: 1, wat nog begeleid werd met het oude orgel, waarna hij voor ging in gebed. In korte trekken ging spreker de geschie denis, die aan de inwijding van het orgel voorafging, na. Met do eigenlijke actie tot het bijeenbren gen van de benoodigde gelden is eerst be gonnen Juni 1920; het is voorwaar een schoon resultaat waarmede de Commissie na z-oo korten tijd haar werkzaamheden gisteravond bekroond zag. Spreker bradfit' 'dank aan den heer Stan'- daart voor zijn subliem werk, aan de hee- ren Perfoj-s en Lamene, die tot volle te vredenheid van de Commissie liet schilder werk in zeer korten tijd uitvoerden, en niet het minst aan de Gemeente voor de door haar betoonde offervaardigheid. Vervolgens droeg spreker het orgel aan den Kerkeraad ■over. Het front van het orgel dat tot nu too door een gordijn aan ieders blikken ont trokken was geweest, werd nu op een tee ken van Dr. le Grand in al do schoonheid van zijn strengen stijl zichtbaar. Onder het zingen van Psalm 150: 1—3. nu begeleid op het nieuwe instrument, be steeg Ds. Boeyenga het platvorm. Uit sprekers mooien speech kunen we slechts eonigo op den voorgrond tredende zaken aanstippen. Met blijdschap en dankbaarheid neemt de Kerkoraad het orgel van de orgel-commis- eie over, dankt 'haar voor den betoonden ijver, dankt ook den heer Zuilhof, die in dertijd het initiatief genomen heeft tot aan schaffing van 'het oude orgel, on dat bijna 30 jaar met zooveel liefde heeft bespeeld. Vervolgens heet hij den nieuwbenoemden organist, do 'heer H. M. Keuning van Am sterdam, hartelijk welkom. Eenige interessante bijzonderheden deel de spreker mode omtrent do geschiedenis van het. orgel in het algemeen, zoo b.v. dat wo bij de orgels van Jubai moeten denken aan een soort doedelzakdat het eerste or gel, dat in beginsel eonigszin6 leek op onze tegenwoordige orgels, waarschijnlijk door Archimedes in 'het jaar 212 voor Ghr. of kort na hem in het jaar 172 voor Ghr. ge maakt werd. Karei de Groote was het die het orgel in den kerkdijken eeredienst ecu plaats ver- sohafte; hij deed er een plaatsen in den Dom te Aken. Eenige goede wenken gaf spreker zijnen gemeenteloden, o.a. dat het aanbeveling verdiende staande te zingen, en dat we in tempo en geluidsterkte hebben te letten op den tekst van het. te zingen -lied, zoodoende kan een groot stuk reformatie zonder veel moeite worden doorgevoerd. Na dit vocaal gedeelte van de bijeen komst., zooals Dr. le Grand net in zijn beantwo ordimgssp eedh uitdrukte, kwa men we toe aan het instrumentaal gedeelte, Dc heer Keuning die alenu op ziin pracht instrument aan het woord kwam, to-onde zich een kna.p organist; technisch uitste kend ontwikkeld, en een voortreffelijk im provisator. Direct konden wc het orgel zoowel wat het vol werk betreft mer. zijn dreunenden sub-bas 16', het- gloeikousje boven het preekgestoelte bezweek er haast van, •als wat aangaat de teere, doch sclioone ge luiden van het bovanklavier. wo noemen do Hautbois, de Viola di Gamba, de Vox Celeste, bewonderen in de Toccata van J. S. Bach, die met groote vaardigheid dooi den heer Keuning erd ten gehoon* ge braoht. Voortreffelijke diensten bewezen hem de zwelkast in het subliome Andante van Massenet. Van het 3e nummer, een deel uit de Suite Gothiquo van L. Boëlman, boeide ons zoo wel het krachtige Introduction-Choral met zijn stoute modulatie's, als het. vreoliike Mennet, en het subtiel-devot© Prière. Minder kan ons oen Pastorale van Güil- mant bekoren, doch voor de Improvisatie van den heer Keuning zelf hebben we niets dan lof. Wegens tijdgebrek verviel No. 5, het Fluitconcert van Rinck, wat we wegens, overgroote bekendheid, niot kunnen betreu ren. Dr. le Grand verzocht te zingen Psalm 72: 11, waarna Ds. Boeyenga do genotvolle ijeenkomst met dankgebed sloot. Onder een vriendelijk maantje huiswaarts keerond, kwam de overweging in ons op: Als Leiden's Kcrkeraad van de Gereformeer de Kerk, die naar ons ter ooxe kwam, reeds •geruimen tijd met plannen voor een nieuw kerkgebouw omgaat, naar een model zocht voor een goed kerkorgel, kan hij het Sassen heimsche zeer wel als voorbeeld gebruiken. A. BOBKOOP. Donderdagmiddag had het getal bezoekers van de rozententoon- stelling alhier, dio hoogte bereikt, zooails het aantal dat gedurende den geheelèrt tentoonstelling te Gouda de tentoonstel- ling hebben bezocht. Donderdag hebben 2G00 personen de tentoonstelling bezocht. Vrijdagmorgen word de tentoonstelling bctzecht door de kinderen uit do Martha- stichting uit Alten. De tentoonstel!in<gs- coinlmissio had hem leem gratis 'toegang verschaft, verder werden zij onthaald op venversehingien. Door do kinderen werden iii de tentoonstelling keurige liederen ge® zongen. Zondag, 17 Juli, des v.m. 9.30 en desnamiddags G uur 'hoopt voor de Oonfessioneele Vereeniging 'in het ge bouw „Salvatori" op te treden ds. D. van Maanen, uit Waarde (Zeeland1). VOORSCHOTEN. Predikbeurten N e d. Her V. Kerk a.s. Zondag voorna. 10 uur ds. C. van Wijngaarden. Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 5 uur eand. Sikkel van Amsterdam. KOUDEKERK AAN DEN RUN. In de maand Juni z ij ri alhier de navolgende personen ingekomen: G. dte Keijzer van Leiden, W. van Vliet met igezin vaar Hazerswoude, C. Hooge veen van lOegstgeest, H. Haspcrs met gezin van Ro den, C. J. Kagenaar van Oegstgeëst, IC Ronde van Rijnzaterwoude, A. Groen in 'I Woud van Alphen a. d. Rijn, J. W. Wig- Igers met gezin van Leiden. Vertrokken: A. Batelaan naar Luntoreïi, D. Slegtenborst naar Voorburg, S. Mun- nik naar Haizerswoudo, A. M. Beekman - met gezin naar Alphen a. d. Rijn, M. van Harskamp naar Leiden. II. Funeke met ge zin naar Zwartsluis, K. Verboomt naar Al-

Nieuwe Leidsche Courant | 1921 | | pagina 2