Dagblad voor Lelden en Omstreken. ABONNEMENTSPRIJS IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAS AGENTEN GEVESTIGD ZUN PES KWARTAAL IW PEE WEEK10.10 FRANCO PES POST PER KWARTAAL IU0 2de JAARGANG. - ZATERDAG 16 JULI 1921 - No. 394 BUREAU: HOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 ADVERTENTIE-PRIJS TER GEWONE REGEL I0J21/1 DES ZATERDAGS 1040 INGEZONDEN RECLAMES DUBBEL TABIER KLEINB ADVERTENTIES ni boogitoi 00 wo.rd.n SO eest: Zmtexiaga Ti cal X~. MJ voonitbetellng .3 1 Dit nummer bestaat uit twee bladen. De Arbeidswet. Het. in den loop dezer week bij den Hoo ien Raad van Arbeid aanhangig gemaak te voor-ontwerp tot wijziging van de Ar beidswet, zal waarschijnlijk door niet wei nigen met vreugde worden begroet en ver dient meer dan gewone belangstelling. De technische veranderingen waar door de broodbakkerijen zich ©enigszins gemakkelijker kunnen bewegen en waar door aan bepaalde bedrijfstakken, b.v. ban ketbakkerijen, kleedermakerijen enz. we gens seizoendrukte, collectief vergunningen tot verlenging of verechu iving van den ar beidstijd kunnen worden verleend, zullen door de mannen van de -practijk vermoede lijk als evenzoovele verbeteringen worden Hierin 6chuilt voor ons echter niet de grootste beteekenis van het ontwerp. De technische zijde van dit vraagstuk is om de verschillende bedrijven en voor hen die daarin arbeiden wel van zeer veel belang maar hoofdzaak is voor ons toch dat een poging wordt gedaan om de wet op een principieel punt te wijzigen. Wat ons in het bijzonder aantrekt het is dit, dat bij de arbeidsregeling aan h e t onderling overleg een ruimer plaats zal worden toegekend. De Minister van Arbeid kan volgens dit voor-ontwerp ook zender dat zich „bijzon dere omstandigheden", of „opeenhoping van werk" voordoen, toestemming verlee- nen om krac'lrtons onderling overleg tus- 6chen patroons en arbeiders tot een zeke ren grens (tot 2500 werkuren per jaar voor de bedrijven die nu 45 uur per week mogen wrerken) van de wet af te wijken. Wij zien in deze wijziging een hoopvol teeken dat de sociale wetgeving in goede banen zal worden geleid. Ingrijpen van de Overheid ten opzichte van de regeling van den arbeidsduur was dringend noodzakelijk. De vreugde van den arbeid was in niet geringe mate verstoord, door do veel te, lan ge werktijden zooals wij -die in -de vorige en in het begin van deze eeuw hebben ge kend. Een tiental jaren geleden werkten vol gens het. Centraal Verslag van de arbeids inspectie in de bezochte fabrieken en werk plaatsen van do mannelijke arbeiders boven de 16 jaar slechts 43 pet. 10 uur of minder en 21 pet. van 12 tot 14 uur of langer. En daarbij kwam dan nog de tijd die men noodig had om zich van on naar het werk te begeven, terwijl vacantiedagen tot de zeer hooge .uitzonderingen behoorden. Voor het. lied van den arbeid was onder die omstandigheden in vele gevallen geen plaats meer. Van den vroegen morgen tot den laten avond sleepten tal van arbeiders zich voort voor een al te karig loon, met het gevolg dat niet alleen de gezondheid werd geschaad maar ook het. gezinsleven werd verwoest.. Die toestand was onhoudbaar. Bij het. debat, over den tien-uren-dag in 1909 in de Tweede Kamer gehouden kwam Mr. Aalberse tot. hen die niet geneigd wa ren tot het verkrijgen van een wettelijke regeling mee te werken, met de vraag: „Kunt gij in geweten verklaren, dat, bij een arbeid van 11, 12, 13, 14 uur daags, waarbij dan nog ongeveer drie uur moot worden gerekend voor de schafttijden en voor het komen en gaan naar de werk plaats naar uw meening, het zedelijk leven en bovenal 'het gezinsleven van de arbeiders niet ernstig moet worden go- schaad?" Deze vraag is ontkennend beantwoord en zoo hebben wij dan ook gekregen do Ar beidswet 1919 houdende bepalingon tot be perking van den arbeidsduur. Maar zooals het meer gaat, bij de rege ling van deze materie is men in een ander uiterste vervallen waarbij met de^ belangen van de bedrijven wel wat al te weinig reke ning werd gehouden. De regeling van den arbeid hoe good ook op zichzelf dreido te worden een keurslijf dat het bedrijfsleven zooal niet verslikte, dan toch in zijn groei belemmerde tot scha de van de ondernemers, maar ook tot scha de vaai de in die bedrijven werkzame ar beiders. Een wijziging kan dan ook naar veler oordeel niet uitblijven. Bij deze practische beiwaren kwamen principieels bedenkingen. Een ingrijpen van de Overheid was nood zakelijk; wat ook op dit gebied door mid del van het „sociale vuistrecht" verkregen word, moest al te duur worden betaald. Maar een van boven af opgelegdo rege ling kan toch o-ok niet ons ideaal zijn. Reeds vele jaren geleden werd daarom van anti-revolutionaire zijde op publiek rechtelijke organisatie van den Ar beid aangedrongen. De officieel©, door de O veiheid met macht beldcode organisatie, samengesteld uit patroons en arbeiders zou dan voor elk vak do arbeidsvoor waardon cn ook do duur van den arbeid hebben te re gelen. Zoover zijn we in-iussclion nog niol. Er wordt wel veel gesproken en g'schre ven over „Bedrijfsorganisatie", maar een practisch uitvoerbare regeling is nog niet ontwerpen. Tooh zijn we gevordord. In tal van bedrijfstakken hebben we de collectieve contraeten waarbij alle georga niseerde patroons en arbeiders /betrokken zijn en waarin ragden zijn gestold inzake loon, arbeidsduur, ziekengeld, vacantiën. enz. En nu ia de bedoeling van den minister, dat. wanneer bij zulk een coatraot een lan gere arbeidsduur dan de wet toelaat wordt vastgesteld, wat alleen mogelijk is indien zoowel patroons ale arbeiders van het nood zakelijke daarvan overtuigd zijn, dat dan daarvoor tot een zekere grens toestemming kan worden verleend. Dit schijnt ons een stap in de goede rich- ting. Overheidsbemoeiing met het bedrijfsleven is voorals nog even noodzakelijk als dat iemand die verlamd is krukken noodig heeft Maar wanneer de zieke geneest dan werpt hij zijn krukken weg. Zoo is het. ook op sociaal gebied. Naarmate de kranke maatschappij zich herstelt, heeft de Overheid zioh van dit gebied terug te trekken. Mogen inzonderheid onze organisaties op Ghristelijken grondslag van patroons en arbeiders, daartoe krachtig medewerken. V Het Ijsco-gevaar. Wij hebben daarmede niet op het oog wat zioh j.l. Zondag te Meppel afspeelde. Die droeve gebeurtenis valt ten hoogste te betreuren en wanneer hier inderdaad schuld is, zij het dan door onvoorzichtig heid, dan moet- dit op de meest scherpe wij ze worden afgekeurd. Maar tegen de ijsco's in het algemeen, zegt wat te Meppel gebeurde niets. Wanneer wij van het ijsco-gevaar spre ken dan hebben wij iets anders op het oog Door do droeve sterfgevallen te Meppol ■bleek hoe ontzettend groot, do snoeplust is bij tal van kinderen. Er wareif daar opgeschoten jongen3, die Zaterdag voor een gulden, ja zelfs een en kele die voor een daalder aan ijswafels hadden opgesmuld. Nu is er geen enkele reden oni aan te ne men dat de snoeplust in Meppel grooter zou zijn dan in andere plaatsen. Wie zijn ©ogen den kost geeft weet hoe overal het 6noepen angstwekkende afmetin gen heeft aangenomen, en dat door snoe pen niet minder dan door het rooken, groo- te sommen aan de huishoudelijke .inkomens worden onttrokken. Voor de gezondheid kan dit niet anders dan noodlottige gevolgen hebben. Maar van meer beteekenis nog zijn de moreele gevaren. Van wie als kind gewend werd aan zijn begeerten op dit gebied te voldoen, kan niet .verwacht worden dat hij op lateren leeftijd zich gemakkelijk aan een sobere levenswij ze zal gewennen. Karakters worden op oen andere wijze gevormd. Het is daarom zaak dat do ouders bij de opvoeding hunner kinderen aan „het ijsco gevaar" volle aandacht schenken. STADSNIEUWS. Jhr. de Gijselaar. Naar wij vernemen is de toestand van onzen burgemeester thans van dien aard dat er redelijke hoop is, dat Z.Ed.Achtb. over niet te langen tijd naar huis kan wor den vervoerd. Wanneer zich geen nieuwe complicaties voordoen zal de heer de Gijselaar waar schijnlijk in de eerste helft van de volgende maand de ziekeninrichting kunnen verla ten om dan na niet. te langen tijd elders rust en herstel van krachten te zoeken. „Voordorp." In het Leidsch Predikbeurtenblad, deelt Ds. Beekenkamp, voorzitter van het be stuur van „Voordorp" nog het volgende mede: „Twee zaaiers in de gemeente (Mare. 4: 14) hebben geschil over het gebruik van het woordje „zaaien". De eene zaaier (Ds. Groot Enzeriuk) be weert, dat ik dat woord ten onrechte ge bruikt. heb in de Yoordorp-pteek van j.l. Zondagavond. Die uitdrukking was veel te 6cherp voor de zaak waarop ik doelde. De andere zaaier (Ds. Beokenkamp) be weert. dat hij met de allergrootste voorzich tigheid zich beijverd heeft om de aller zacht ste vorm te zoeken, waarmee hij te dien op zichte de waarheid moest, dienen. Hierover loopt het punt van geschil waarbij de ondorgetcokende gaarne wil ver klaren, dat het allerminst in zijn bedoeling gelogen heeft en zelfs niet in zijn gedachten is opgekomen, om met het. bezigen van die uitdrukking ,.ccn diepkronkende beschuldi ging" van „opzoti.cn tegen ons werk" naar 'het hoofd van zijn broeder in de bediening t.o werpen. 't Was immers een betuiging van leed- we on, en het ging over een daad eu niet over eea aetia - - - Intusschen hebben zich twee andere zaai ers in de gemeente (De. Locher en De. Hart wigsen) vrijwillig aangeboden om in eigen kring het geschil tusschen de eorstgenoem- den op te lossen. Dit is voorzeker de juiste weg. Dienaren van Christus' kerk mooten toch niet op de wijze der worstelaars in de we reld een vuistgevecht gaan houden op de „straten van Askalon" (2 Sam. 1; 20) ten aanschouw© en tot vermaak der groot© me nigte." Ds. B. voegt, hieraan nog 1o*j dat hij den heer Lourens Bosch tot een persoonlijk on derhoud heeft uitgenoodigd. De heer L. B. echter vond geen termen -daaraan gevolg te geven. Jubilenin. Vandaag was het 25 jaar geleden dat A de Mooi alhier bij de firma W. J. Bink en Zn. in betrekking kwam. Deze dag is voor den jubilaris tot een waren feestdag gemaakt. Reeds te half t.en hedenmorgen werd hij met vrouw en dochter 'per rijtuig van zijn woning afgehaald en gebracht, naar den tuin aan de Haarlemmervaart tegenover den heer Spaargaren. Daar aangekomen word 'hij toegesproken door den oudsten firmant de heer W. Bink die hem met de zen dag feliciteerde, waarbij hij deed uitko men dat de M. steeds een ijverig en nauw gezet weaker was, wiens lust het was, ge dachtig aan Gods Woord: al wat- gij doet doet het. met alle macht, om in zijn werk kring waarin God hem geplaatst 'had, in tegenstelling met den geest van den tegen- woordigen tijd, te toonen, dat het. werk hem niet een l ast was maar een lus t. Spr. wenscht© dat God hem nog vele ja ren die lust mag schenken, en dat hij steeds met donzelfden ijver in goede gezondheid mag arbeiden. Als aandenken werd daarbij overhandigd een gesloten enveloppe en een divan. Door collega's werden 4 stoelen en bloemenman den aangeboden. Nadat, men nog een poosje gezellig bijeen was gebleven werd de jubilams die voor dc blijken van belangstelling zijn >hartelijken «dank betuigde, per rijtuig weer naar huis gebracht om het. verdere van den dag in den huiselijken kring door te brengen. Dr. D. G. J el g er s ma, privaat docent i.n do geschiedenis der empirische wijsbegeerte aan de Leidsche Universiteit die eenige maanden geleden onder Amster dam oen ernstig ongeluk met. zijn motor fiets heeft gehad, is naar de N. R. Grt. ver neemt, neg steeds ongesteld. ermoedeajk zal Dr. Jelgersma, die sedert, in een inrich ting bij Haarlem wordt verpleegd, zich wel niet meer aan de beoefening van de weten schap kunnen wijden. De heer Jhr. Mr. Dr. W. J. M, Eysin- ga hoogleeraar alhier is als commissaris voor Nederland bij de Centrale Commissie voor de Rijnvaart., benoemd tot lid van de technische en raadgevende Commissie be treffende verkeer en doorvoer. Op verzoek van den Minister van On derwijs zullen naar -gemeld wordt-, dezer da gen in de verschillende Universiteitssteden de curatoria der universiteiten een samen- spreking houden met de vertegenwoordi gers der faculteiten in verband met de in werking! reding van het nieuwe Academisch Statuut. Kampeeren is tegenwoordig zeer in trek, vooral bij de jonge menscluem; van daar dat vele Vereemgingen haar leden in de gelegenheid stellen te ka.inpeeren. Nu heeft de C. J. V. „Uw Bewaarder" alhier, het plan opgevat om dit jaar ook voor Ihaar leden het kampeereen mogelijk te jmaken, iels waarvan ook vele leden van haar Jongens- en Jonge!iedenvereenigm- igen met graagte gebruik zullen maken. De lC. J. V. besloot, hiertoe, daar het om ver schillende redenen voor de leden, vooral koor de jongens, bezwaarlijk was gebruik te maken van reeds bestaande kampen, als van -het N. J. V. Ie Hoenderloo, Vries en Velzen. Daarom besloot zij enkele En- ge-lsche lege rl enten, die tegen een zeer Ibillijken prijs werden aangeboden, aan le schaffen, zoo 'tevens meer de- zeker heid hebbend jaarlijks te kunnen kam poe ren. En zoo z'ij liet geld biertoe bijeen kan krijgen, Ihoopf deze Cl. J. V. in Aug. 3 weken in de duinen bij Wassenaar haar kamp op te slaan. De C. J. V. „Dient den Heer" heeft reeds een tent gekocht, en betrekt vandaag al haar kamp 'bij Katwijk; beide Vereenig in- gen zuilen elkaar -met de tenten weder zijds 'hel pon. Aülen, die met deze Vereen, in connectie staan, en gaarne cer.s een poosje van hel vrije butóen-zijn willen genieten, vinden hier, dicht bij huis, een prachtige -gelegen lieid. t— Een belangrijke aanhouding /heeft plaats gehad door den Particulieren Re chercheur van den „P.B.D", directeur D A. Smit. Galgewaler 13. Ten kantore van voormelden diensl meldde zich een persoon, die zijn diensten aanbood als colporteur; hij zeidu dadel ij twee abpnné's voor den Bewakingsdienst to kunnen aanbrengen. Ten einde hem daartoe in de gelegenheid te stellen wer- Wen hem 2 blanco contracten ter hand ge steld. Na 20 minuten keerde hij terug met •2 ingevulde en (valse he rijk!) onderteeken- de contracten. Bedoelde rechercheur had echter argwaan gekregen tegen den -pseu- do-colporteur, te meer waar het hem be kend was, dat een persoon van zijn signa lement in andere plaatsen wegens oplich ting gezocht werd. Toen- hij de contracten bracht, stuurde de rechercheur den man terug, om later even terug te wiDlèn komen, ten einde zijn loon in ontvangst te nemen. Intusschen verzekerde hij zich van de hulp der Leidsche Recherche, maar vond 1 echter raadzaam direct handelend op te treden, waarom -hij den man mot be hulp van een aan het station geposteerden politieagent, arresteerde. In een taxie- Automobiel werd de maai naar 't Politie bureau geleid, waar inmiddels bleek, dat een nogal belangrijke vangst was gedaan. Een woord van huilde aan die P.B.D. voor de betoonde activiteit vindc hier een plaats. BINNENLAND. Aan het Zoeklicht. Leiden, 16 Juli. Dat moot toch eVen worden vastgelegd". De gemeenteraad van de Duilsche in dustriestad Solingen koos den Communist Kreuzer tot wethouder. Het Pruisische ministerie keurde deze benoeming goed, nadat de gekozene een bijzondere verklaring Ihad afgelegd om trent rijn standpunt, jegens dc grondwet. Hieruit blijkt, zegt het Soc. Dem. orgaan „De Gemeente", dat in het buitenland de communisten er niet aan denken de kin derachtig© onthouding inzake, ander© ge meentelijke fucnties dan die van raadslid toe te passen, waaraan de Nedcrlandscha Communisten nu eenmaal vastzitten. Dat is 'hcelemaal juist. Maar hieruit blijkt nog iets en waar de brave „Gemeente"-redactie dit -hcele- maa'l over 't hoofd ziet, wil ik dat even tjes beliclilen. De Soc. Dem. die Qrier 1© lande moord en brand schreeuwen als van hun in hijzon- dere gevallen oen speciale ver klaring inzake hun standpunt je gens de grondwet wordt gevraagd, blijkem het in 't buitenland, waar zij zelf mee do lakens uitdeelen, noodig te achten voor alles de wetten des lands te handhaven. Ik heb nu goede 'hoop da-t ze 't hier, ook nog zoover zullen brengen. OBSERVATOR. De crisis. Naar aanleiding van het bericht van hot V ad. als zou jhr. mr. de Geer de op volger zijn van den tegenwoorrfigen mi nister van Financiën, verneemt de Ne- d e'rlander uit betrouwbare bron, dat inzake de oplossing van die crisis, ook wat de keuze der personen 'betreft, -nog niets vaststaat. De (C-hr.) „Amst." vernoemt, dat het be richt van het „Vad.", als zou J-hr. Mr. De Geer opvolger worden van Mr. S. de Vries als minister van Financiën, ©enigszins voor harig i®. Inderdaad, zegt het blad, is Jhr. Mr. Dr. De Geer aangezocht om de porte feuille van Financiën ie nemen, doch voor do aanvaarding daarvan is van Ohr.-Hist, zijde aan de andere partijen dei* rechterzijde do voorwaarde gesteld, dat deze, door be schikbaaretelling van leidende figuren dier partijen, er toe zullen medewerken, dat. al thans bij de reconstructie van hot Kabinet, dit door vervanging van eenige ministers zoo krachtig mogelijk zal worden gemaakt. Vorder verneemt het blad, dat. d© bespre kingen over deze zaak nog niet in zulk een stadium zijn -gekomen, dat thans reeds ge zegd kan worden, dat Jhr. De Geer Mr. S. de Vries als minister van financiën zal op volgen. Naar het „Vad." meldt-, is do portefeuille van oorlog in het kabinot- aangeboden aan den heer Colijn en heeft deze daarvoor be dankt. De Grondwetsherziening. Naar het Ned. Corr.-bureau meldt, is zeer binnenkort het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de voorstellen der 10- geeriug, tot herziening van de Grondwet te verwachten. De zee-oorlogsschade. Door Mr. K. Jansma. directeur van .het bureau voor Zee-oorlogssohade te Am sterdam is medegedeeld dat tot 1 Mei 1921 reeds 4 4 0 2 vorderingen waren in gediend. In totaal bedragen de vorderingen aan personenschade 1 2 .mi 11 i o en gulden cn aan goederen-schade 3 8 milUoen. Daar de vorderingen der assuradeuren nog niet zijn binnengekomen zal dit bedrag in olk geval binnenkort tot 100 mil- 1 i o e n gulden stijgen. Tot nu toe zijn niet minder dan 716. vorderingen wegens sterfgevallen binnengekomen. Er zijn dus in olk geval 716 Nederlanders tijdtens den oorlog ge dood. "Wanneer alle vorderingen volledig zijn onderzocht worden deze bij de betrokken mogendheden ingediend Derde CUr.-Soeiaal tong rei. Waar van verschillende zijden vragen bij het Mode ramen, van het Tweede Chris tel) jtk-Sociaal Congres binnenkomen, naar den lijd, waarop het Derde Congres zal worden gehouden, 'heeft dit moderamen vergaderd' ten huize van den voorzitter, Prof. Mr. P. A. Diepenhorst te Amster dam. Het besluit is daar gevallen dat D.Y. tegen het einde van 1922 een derde Con gres zal worden saamgeroepen. Het Moderamen. hot wolk ingevolge hot besluit van het Tweede Congres als zoo danig blijft voortbestaan om een nieuw saam te roepen, bestaat uit die volgende heer-en: Prof. Mr. P. A. Diepenhorst. Am sterdam. H. Diemer, Rotterdam, Prof. Dr. J. R. Slolomaker de Bruine, Utrecht; C. Smeenk, Arnhem; J. R. Snoeck Benke- mans, Den Haag. en C. van der Voort van Zijp, Den Haag. DE GEMEENTERAADSVERKIEZING TE DELFT. Gisteren heeft te Delft de verkiezing plaats gehad van deu nieuwen gemeenteraad, noodig gmvordeu door de uitbreiding dcc gemeente ■met gedeelten, van de opgeheven gemeenten Hof van Delft en Vrijenban. In den tegenwoordigen gemeenteraad zijn do partijverhoudingen als volgt: 7 Room-seh- Ivalliolieken. 4 Anti-Revolutionairen, 1 Chris- telijk-Historisch, 2 Liberalen, 1 Vrijzinnig- Democraat,. 7 Sociaal-Democraten en 1 Com munist. Rechts derhalve 12 tegen 11 links De verhouding in den nieuwen gemeenteraad die in September voor het eerst in vergade ring bijeen zal komen, is door de gisteren gehouden verkiezing, nu geworden 18 rechts tegen 11 links. Gekozen zijg, aldus de ,.Msb.", 10 Katholie ken: H. L. M. van Seyp (aftr.). M. J. B. G. M. J. graaf Le Grelle, Mej. C. M. Post (aftr.), M. Zomerdijk. C. .T. Spcndel (aftr.), J. Th. Schuiten (aftr/), "W. B. C. Laminers (aftr.), J. H. van Dorsten, mr. M. G. J. Bevers en C. vu» Kappen. 5 Anti-Revolutionairen: J. P. Cliar- don. (aftr.), J. Brinkman (aftr.), J. Groot (aftr.). M Kalman en G. P. Renaud. 3 Ohris- telijk-Historisehcn: dr. V. O. Manderslook (aftr.), G. S. van Krieken G.B.zn. en mevr. J. E. Lom8Valkenburg. Van de Bezuinigings- parlij: J. "N. Heesterman. Van dc Communis tische Partij: C. J. P. Schalker (aftr.). Van. den Vrijheidsbond: dr. R. Spanjaard (aftr.)* De overige zetels vermeldt het blad niet. Dio zouden this vermoedelijk door de socialisten bezet worden. In den. nieuwen raad koeren niet terug: me vrouw C. A. M. van der Mandele^Stein (Lib."), A. Dijkshoorn (V.-D.) en L. J. Suijker (R.-K die slechts voor 2 maanden zitting heeft in plaats van den heer Joh. van Lange. Prcv. Staten van Zuid-Heiland. Bij de behandeling van de prov. begrooting enz. in de afdeelingen kwamen sommige leden op tegen het beleid \an Ged. Staten ten aan zien van hun toezicht op de gemeentebesturen* Zij waven van oordeel dal dit ooilege een voogdij over de gemeenten begint uit te oefe nen die niet vereenigbaar is en in strijd met alle begrip van gemeentelijke autonomie. In meer dan één afdeeling werd twijfel ge opperd of dc leiding en de organisatie van het korps ambtenaren van den Prov. "Water staat wel den toets d|r critiek kunnen door slaan. Vau verschillende zijden werd aangedrongen op het met eenigen spoed voorbereiden en tot stand brengen van wegen en andere werken met bet oog op de heerscliende en tegen den winter nog komende werkloosheid. Gedep. Staten antwoorden o. a., dat de toe stand, waarin de geldmiddelen van vele ge meenten in de latere jaren zijn komen le ver- keeren, inderdaad Ged. Staten er toe heeft ge leid om in overeenstemming trouwens met de bekende circulaire van den Minister van BinnenJandsche Zaken op het gemeentelijk fioanoieel beheer nog ernstiger loe le zien dan voorheen. Gedep. Staten kunnen de gegrondheid van de klacht over de leiding cn de organisatie van de Provincialen Waterstaat geenszins er kennen. Gedep. Staten komen op tegen de gedachte als zou de oorzaak van de vertraging, welke do totstandkoming der wegenpLan-nen onder vindt, bij de organisatie van den Prov. Water straal gelegen zijn. Er moet overlag met de regeering plaats hebben en met de locaJa autoriteiten. In het pian der Centrale Drinkwaterleiding ia de watervoorziening van het platteland de hoofdzaak, met als kerngebied Oostelijk Zuid-Holland en Westelijk Utrecht. Dit kern gebied blijft intact. Het afvallen van Noord- Holland. dat een eigen provinciaal waterlol- dingbodtijf heeft, en van het Westla-nd, dat oen eigen drinkwaterleiding gaat oprichten, heeR op dc rentabiliteit van het Centrale plan geen enkelen nadoeligen invloed. Dal de uitvoering van dit plan door het Rijksbureau zou worden tegengewerkt kan. naar Gedep. Staten van -be voegde z.ijdo is gebleken, met allen nadruk worden ontkend; 't is niet duidelijk uit welke omstandigheden hot boataan van con dergelijk ke tegenwerking is afgeleid, w-

Nieuwe Leidsche Courant | 1921 | | pagina 1