Gemeentelijke Aankondigingen. Gemeentelijke Visehverkoop. De Burgemeester van Leiden brengt ter tennis van de ingezetenen, dat morgen (Dinsdag) aan de gemeentelijke Visch- ■winkéls (Viscbmarkt en Btadshulpwerf) (verkrijgbaar is SÏÏHELVISCH a f 0.1S en SCHOL a f 0.28 per pond. W. PERA, WetK, loco-Burgcmcester. Ledden, 27 Juni 1921. Burgemees ter en Wethouders van Leiden Gezien art. 6, lsto alinea, der Hinderwet; brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan de N.V. Bajetf abrieken en Breierij, J. Par men tier Zonen en rechtverkrijgenden tot heb uit breiden van do breiinrdchting in het perceel lammermarkt No. 58, sectie B No. 2599 Apotheken die tot en met Zondag op Maan dagnacht eiken nacht en des Zondags geopend zijn: G. F. Reijst, Steenstraat 35, Tel. 136. H. 3. M. Proot, Maarsmanssiceg 17, Tel. 435. tfe vorengemelde data, practisch onmoge lijk zou blijken. Trouwens, het feit alte.en, dat do gele genheid tot aangifte voor inschrijving in het Handelsregister eerst op 15 Juni werd gesloten, maaklo do naleving der oor spronkelijke data-bepalingen van het Re glement, ten ecnenmalc onuitvoerbaar. Daarom heeft de Minister zich genoopt gezien, reeds bij Koninklijk Besluit van 31 Mei te bepalen, dat liet in aanhef dezes vermelde voorschrift van art. 51, licel en al komt te vervallen. En wie daarbij in aanmerking neemt, dat bet opmaken der kiezers^jstes aaai de hand van de gegevens van liet Handelsre gister, nog heel wat tijd en arbeid zal vor deren mag veilig aannemen, dat do eigen lijke verkiezingen voor de nieuwe Kame.rs van Koophandel nog geruimen tijd zullen worden verdaagd. De kaarsenfabriek „Gouda" Op initiatief van den directeur-generaal van den Arbeid en onder diens leiding is ecne be spreking gevoerd tusschen de directie van de Kon. Stearine Kaarsenfabriek „Gouda", den beer Mr. dT. J. J. M. Noback, secretaris van de Algeme ne Werkgi versver^eniging te Am sterdam. eenerzijds, en de hoofdbesturen der Ned. Ver. \an Fabrieksarbeiders, den Ned. Bond var. R. K. Fabrieksarbeiders „St. Wille- brordus", den Ned. Bond van Cbr. Fabrieks- en Transportarbeiders -n de Nederl. Federa tie van Fabrieksarbeiders, anderzijds. Het resultaat dezer bespreking was, dat aan de directie der Kon. Stearine Kaarsenfabriek „Gouda" -opnieuw, en wel gedurende twee maanden, vergunning tot overwerk is verleend met dien verstande, dat zal worden getracht binnen dien termijn een andere regeling der werkzaamheden aan de fabrieken te treffen, met herstel der -45-urige werkweek, welke in hoofdzaak hierop zal zijn gebaceerd, dat alle werklieden om beurten een halve week zullen wc-rken, terwijl voor de andere helft der week een wachtgeldregeling zal worden getroffen. J. G. van Knykhof. t Zaterdag is te Amsterdam in den ouder dom van 57 jaren overleden de beer J. G. van Kuykhof, partij-penningmester van df S.D.A.P., lid van den Gemeenteraad van Amsterdam en van de Prov. Staten van Noord-Holland. Dg pas gekozen Amsterdamschc Raad, heeft nu reeds zijn vierde vacature. Zuinigheid aan Oorlog. De „Vrijz. Democraat", ontving een brief, welke een typisch beeld geeft van de wijze waarop aan het departement, van Oorlog naar zuinigheid wordt gestreefd. Een luitenant, bracht onder de aandacht van het blad, dat in de kleine garnizoenen, tot opheffing waarvan Lesl. ten is, sedert April geen manschappen meer oiider de wa penen zijn, doch daar niettemin blijver rondloopc-n per bataljon infanterie een ma joor. diens adjudant, eenige kapiteins eenigo luitenants, een 20- of 30-tal onder officieren voor wie absoluut geen werk is. Wordt het ontw erp Romans wet, dan ko men er v-'-dcr ook geen nieuwe mi li iens binnen; wordt het geen wer, dan kunnen de e:euw-opgekoinenen zander bezwaar in de andere garnizoenen worden geoefend. „Men deelt ons mede, dat er aldus tal- loozen rondloopt!!. „Toch streeft de Regeering met de uiter ste krachtsinspanning naar beperking van bet beroepskader, tor. groote bevrediging van de belastingschuldigen. BUITENLAND. Opper-Silezië. De correspondent van Lokal Anzeiger pmbliccerfc een. brief van generen! Lerond aan de Franscho mi litaire commissie te Berlijn en zegt, dat 'hij borg staat voor de authenticiteit van den brief, maar deelt natuurlijk nie.t mede. hoe hij eraan gekomen is. De brief bevat een geheim rapport van Lerond aan de Franscho commissie en bevat o.a. het vol gende: Van Duitsche zijde heeft in O. S. een organisatie van vrijwilligers plaats, die nie.t alleen tegen Korfanty, den Poolschen aanvoerder, is gericht, maar ook tegen de tegenwoordige Duitsche regeering. Over geheel Duitschland ligt een spin- neweb van organisaties. Generaal Ilöfer. de bevelhebber der Duitsche Selbstschutz is niet zelfstandig, maar ontvangt in structies van een cehlraal bureau, waar schijnlijk te Berlijn. De Fransehe commissie oordeelt daarom dat liet terugtrekken van Korfanty ver keerd is, omdat de intorgeall. comm. geen groepen genoeg heeft om de Duitsche. vrij corpsen Yé ontbinden en le onTwapenen. Onze spionuage moe.t versterkt worden iu O. S. en een berichlen-ventralc gevormd. De Duitsche Zelfveer wordt sterk, ter wijl Korfanty aan populariteit verliest. Wij moeten daarom de strategische pun ten bezetten, teneinde den Duitsclien op- niarsch tegen te houden. We hebben met allo andere vertegen woordigers van de Entente het volgende besloten: 1. Korfanty kan zijn organisatie, voort zetten ter bescherming van do Poolscho bewoners. Alleen; moet hij meer discipline 'in zijn troepen brengen. 2. De geallieerden moeten een saamge- islolen geheel vormen tegenover verdere Duitsche voorbereidingen. 3. Ouzo troepen moeten ieder oogenblik in staat kunnen zijn do Duitsche troepen to ontbinden. He.t definitieve besluit over O. S. kan eerst worden genomen als we nauwkeu riger weten, lvoe de samenstelling van de Duilscbo vcrcledigingsorganrsalio is. Döor hun organisatie wenschlen de Duilschers propaganda te maken tegen het Engelseh- 'Fransche verbond. Om practisch te handelen hebben we de Italiaansche troepe.n vervangen door Zuid- Tyroolsche. daar zo groote verliezen: ge leden hadden en den Polen vijandig ge zind zijn. get. LEROND. De Lokal Anzeiger toekent daarbij aan dat hier liet authentieke bewijs geleverd is voor samenwerking tusschen Frank rijk en Polen in O. S. Korfanty krijgt ge heime bevelen van Lerond. De bevredi- gingsaCtie der geall. zou slechts een: schijn manoeuvre zijn. Verder wordt er op aan gedrongen dat de Rijksregee-ring hier nota van zal nemen. We geven dit onder voorbehoud. Men knoet er rekening mee houden van welke zijde liet komt. Maar dat er in de Fran scho politiek inzake O. S. een steekje los is, kan men niet eenige zekerheid wel uit dc feilen opmaken. De Grielcseh-Turlische kwestie. Het officieele antwoord der Grieksehe regeering is thans binnen gekomen. De regeering verklaart, dat zij zeer er kentelijk is voor het vriendschappelijk aanbod, maar dat alleen do militaire be langen een richtsnoer voor haar gedrag en haar besluiten kunnen zijn. De huidige si tuatie in Klein-Azië is een gevolg van he-t wereldconflict. Griekenland bevindt zich in Kle.in-Azië uit plichtsgevoel tegenover zichzelf en om do gemeenschappelijke be sluiten der geallieerden ten uitvoer te brengen waaraan de Turken zich trachtten te onttrekken. Elk uitstel der operaties zou do situatie nog hachelijker maken. 'Griekenland zou daardoor den tegenstand van den vijand aanmoedigen. De Griek sehe regeering zal altijd bereid zijn in elke phase van de operaties ie luisteren naar zijn groote al li eer den. Zij hoopt, dat zij van Turkije concrete voorstellen zal krij gen, die de verwezenlijking van de rechten, voortvloeiende uit de verdragen, mogelijk zullen maken en waarbij rekening gehou den wordt met de offers door Grieken land gebracht. Hoewel hier dus op hoffelijke wijze het aanbod der geallieerden wordt afgewezen, schijnt men toch naar bemiddeling wel te willen luisteren. Via Rome. wordt er ge meld dat aan het Grieksehe front jn Aana- tolië een groote krijgsraad is gehouden. Bepaald werd, dat het groote offensief zal worden uitgesteld totdat de diplomatieke onderhandelingen zijn geëindigd. Do reis van den Grieksclien koning naar het front werd eveneens uitgesteld. De toebereidselen voor het offensief worden even/wel voortgezet. Wellicht gold dit alleen de onderhande lingen over het antwoord aan de. geallieer den tetgeven. Het loont echter dat er de gelijk over is gedacht. Het antwoord is waarschijnlijk geïnspireerd door vrees voor de Turken. Hoewel ook van de Turken verluidt dat ze verzoeningsgezind zijn. Men zou te An gora - waar dan toch feitelijk de. Turk- sche regeering zit bereid zijn Grieksehe stappen tot toenadering niet te negceren. Men wilde de geallieerden wel tegemoet komen, mits maar ten aanzien van de na- tionalo integriteit van Turkije volkomen voldoening werd geschonken, d.w.z. dat ze Anatoliê en Tkracië terugkrijgen. Grieken land zou dus het-gelag moeten betalen. Dit zal wel de verklaring zijn van het Griek sehe antwoord aan de geallieerden. Het einde van deze kwestie is voorloo- pig nog niet te zien. Het nieuwe Oostenrijksc-he Kabinet. Oostenrijk heeft zijn nieuw ambtenaren- kabinet me.t een vertrouw-sman van elk der beido burgerlijke partijen, waarop het in den Nationalen Raad moet steunen. Als hondskanselier en minister van bui- lehlandsche zaken treedt op de gewezen president van politie te Weenen, Schober. Deze krachtige figuur lie.eft welen klaar te spelen om, na de ineenstorting, Weenen -voor onlusten te bewaren. Vooral moeilijk 'was dit daar de sociaal-democratische re geering den burgerlijken president wan trouwde. Zijn tegenstanders zelf moesten echter erkennen, dat hij zijn taak me.t-voor beeldige zelfbeheersching en rechtvaar digheid vervulde. Hel is een man van aan passingsvermogen, maar toch van doorzet ten. Dit is van groot belang, daar in Oosten rijk het régeeringsgezag geheel' in lianden is van de uit parlij-politioi samengestelde centrale commissie van den Nationalen Raad. Nog voor kort was het geheel onzeker of er weer een christelijk-sociaal partij- kabinet zou komen, dan wel een zaken- ministerie.. De christelijk-socialen hebben hun positie tot het uiterste verdedigd, maar zij leden fiasco doordat do Groot- Duilscliers rondweg weigerden liet door hen verlangde 'offer te brengen van het 'omgeven' (Teï1 Volk'ssrehïmmgert Sve'r dé laansluiting, het voornaamste punt van hun program, als er weer een Christel ijk-so- ciaal kabinet zou komen. En zonder dit af stand doen van de volksstemmingen had den- de. christelijk-socialen weer niet kun nen rcgcercn. Ten slotto kwamen do pai~ tijen overeen beide iets toe te geven: de christelijk-socialen lieten huil vertrou wensmannen, in de eerste, plaats bonds kanselier Mayr vallen, en do Groot-Duit- schers brachten het offer van de aanslui- lingsbcweging en gaven zelfs toe, dat in Stiermarken alsnog van de volksstemming werd 'afgezien. Zoo is dan dit ambtenaren-kabinet lot stand gekomen, cn achter haar slaat een nieuwe coalitie, dio besloten is de crcdiet- actie van den Volkenbond door le voeren en daarmede een nieuwe basis voor den cconomischen herbouw tot stand to bren gen. De laak van Schober en de nie.uwe coalitie is strikt zakelijk en nauwkeurig omlijnd, en indien liet Scliober gelukt, in-, zake de credietquaestie een gunstige be slissing (e verkrijgen, dan zal hij zijn p'licht hebben gedaan en den weg voor de volgende parlementaire regeering gebaand hebben. In ruil daarvoor waarborgen de partijen hem haar vollen steun (voor de crediet- actie hebben zich ook de sociaal-democra ten tegenover do gedelegeerden van den Volkenbond gebonden) en beloven ze, dat er geen verdere volksstemmingen zullen worden gehouden: natuurlijk onder voor behoud, dat de criodiethulp niet langer dan tot den herfst op zich zal laten wach ten. Voor de credietliulp is, zooals men weet, voorwaarde, dat in het land zelf ingrijpende, hervormingen zullen worden aangebracht, in de eerste plaats reorgani satie van het veel te kostbare bestuur, vermindering van het aantal ambtenaren, afschaffing van de staatssubsidies voor le vensmiddelen, opheffing van de laatste vei'kee rsbeperkingen binnen den slaat, waartoe do bondsstaten nog altijd niet hebben kunnen besluiten, kortom de groote schoonmaak, die tot nu too om partij-re.denen telkens weder werd ver traagd of geheel verhinderd. Of het hem gelukken zal, zdjn program ook geheel te verwezenlijken, zal er van afhangen, of de partijen de hem beloofde ondersteuning ook werkelijk onbeperkt zullen vei leenen. De mijnramp in Westfalen. Onder groote deelneming van alle klassen der bevolking zijn Vrijdagmiddag de slachtof fers var. de mijngasontploffing in de mijn Mont-Cenis begraven. Op de plaats, waar het ongeluk is geschied, en van de naburige mij nen. waren ten teeken van rouw de vlaggen halfstok geheschen. Ook de openbare gebou wen en tal van particuliere woningen vertoon den dit toeken van rouw. Op verzoek van de nagelaten betrekkingen waren sommigen der slachtoffers naar bun woonplaatsen vervoerd, om daar begraven te -warden. Voor het ziekenhuis Boernig stonden drie- en-zovcnlig lijkkisten opgesteld. Duizenden wa ren samengestroomd om hij de plechtigheid tegenwoordig te zijn. Afgevaardigden der mijnwerkers, vakvereenigingen in de kleeder dracht van hun bedrijf, en afgevaardigden van alle mijnen uit de omgeving waren aanwezig. Het hoofd van het mijnbedrijf in Pruisen, Yon Althaus, was uit Berlijn aangekomen; als ver tegenwoordiger der Rijksregeering vergezelde hem de Minister van Arbeid, dr. Braun. Ook de provinciale autoriteiten waren vertegen woordigd, evenals de gemeenten, en de mijn werkers van de mijn Munt-Cenis. Op de tonen van treurmuziek werden 'eerst twintig lijkkisten van het ziekenhuis Boernig naar hel aan de overzijde der straat gelegen katholieke kerkhof gedragen, waar voor de uit Boernig afkomstige mijnwerkers een gemeen schappelijk graf was gedolven. Aan het met eikenloof versierde graf werd het woord ge voerd door den vicaris-generaal, dr. Rosen berg uit Paderborn die den bisschop vertegen woordigde. Tijdens de plechtigheid klonk het Miserere. Spoorwegongeluk in Frankrijk. Zaterdagmiddag is de expres Rijssel—Parijs .gedeeltelijk gederailleerd. Tot nu toe zijn 25 dooden en 62 gewonden te betreuren. Het ongeluk heeft zich als volgt toegedragen: Het was 10 minuten over drie, toen de trein, die met een snelheid van 100 K.M. per uur roed, het. station Beaucourt passeerde. Plotse ling verminderde de trein zijn vaart. De machi nist begreep niet waarom de trein stilhield en trachtte deze weer in beweging to brengen. Toen bemerkte hij, dat hij de vier laatste wagons had verloren. Deze waren namelijk gederailleerd. De achterste goederenwagon ontspoorde het eerst en was oorzaak van het derailleeren van do drio voorlaatste wagons, derde klasse rijtuigen, en met passagiers opgepropt, tot zelfs in de gan gen. De wagons liepen eerst een tijdje naast do rails en vielen toen van de spoordijk af, waar bij zij olkander indrukten. Zij vormden een chaos, waaruit aan allo kanten gewonden zich tracht ten los te werken. Van alle kanten daagde hulp op. De eerste hulp werd verleend door wande laars, die zich juist nabij de plok des onheils bovonden, daarna door een gedeelte der passa giers, die teruggekeerd waren. De aanblik van liet tooneel der ramp was ontzettend. Een onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat er hier geen sprake is van sabotage, doch dat het ongeval te wijten is aan den 6lecliten toestand, waarin zich de spoorbaan bevindt. Doordat de rails door de ontzettende hitte der laatste dagen waren uitgezet, was de laatste goe derenwagon die bijna niet geladen was, ont spoord, hel geen, zooals gezegd, hot ontsporen der drie voorlaatste wagons ten gevolge had. Dc sovjet-regeering cn Angora. Do Times" meldt dat de Russische sovjet- iegeering groote hoeveelheden ammunitio cn een aanzienlijke som gelds naar de regeering van Angora heelt gezonden. Men denkt nu dat de Ke- malistcn in staat zullen wezen een krachtig of fensief zullen kunnen voeren, indien zij tot den aanval mochten besluiten. Kemal, die meer ge matigd wordt, wordt tegengowerkt door do ex tremisten, die nauw verwant zijn aan de Russi sche sovjet-regeering. u Ierland. Lloyd George heelt geschreven aan de Valera, den president van de Iorscho republiek, dat de regeering uiterst verlangend is, dat de oproep van den Koning tot verzoening niet tevergeefs zal zijn. Daarom noodigt hij de Valera en elk van zijn collega's uit, aan wie een vrijgeleide zal wor den verstrekt, om naar Londen te komen, en met den eersten minister van Noord Ierland, Sir Ja- mos Craig, de mogelijkheid van een regeling le bespreken. Nader bericht men: Do uitnoodiging van Lloyd George is do Valera ter hand gesteld. De Premier van Noord-Icrland, Craig, heeR aan Lloyd George doen weten, dat hij het ka binet tegen Dinsdag heeft bijeengeroepen om do kwestie der uitnoodiging to bespreken. Hij zal het resultaat omniddelijk aan Londen doen weten. Het mijnconllict Lloyd George heeft de vertegenwoordigers van mijneigenaars en mijnwerkers uitgenoodigd tot een gezamenlijke conferentie op heden. KERK EN SCHOOL NED. HERV. KERK. Aangenomen. Naar ZoeterwoudoH. J, Honders te Nigtevecht; naar Amsterdam: J. Laurense' te Dicmen. Bedankt. Voor Amsterdam: G. Bolkestein te Katwijk aan Zee; voor Nieuwland (bij Leer dam) Zwaagwosteinde, Oosterwijk, Giessen- Oudekerk (toez): Zoutelande: H. J. Honders te Nigtevecht; voor Capelle: A. H. J. G. van Voorthuizen te Doornspijk. Beroeplen. Te Hoevolaken: B. B telaan te Amersfoort. GEREF. KERKEN. Tweetal. Te Nieuw-Dordrecht: A. J. de Boer te Garrolswcor en M. Elzinga te Grootegast te Hengelo (O.): Dr. S. P. Dee te Dwingclo en J. Wyminga te Dronrijp. Aangenomen. Naar Urk: J. J. Bouwman te Gees. Bedankt. Voor Opeinde-Nijega: J. van der Heulen te Schoonoord; voor Zetten c. a.: J. Hoek stra to Ten Post. Do Pro<likttntenij'»ncl. D Bond van Ned. Prod, richt aan z'n leden een vertrouwelijk schrijven om hun medewerking te verzoeken tot het verkrijgen van c-n z.g. „vrijgestelden „-secretaris. Al zal 't salaris van den secretaris niet hoven hei irinimum predikat- (en-tractement stijgen, zal toch een bedrag van ,f 30.000 noodig zijn, voor Iinautioering van een bureau en do dekking van een liquidatie daarvan. Onderwijzersexamens. De Bode moldt den uitslag van de voorjaars- examens voor onderwijzer en onderwijzeres. Deze is als volgt: Geëxamineerd zijn S64 manl. cand. cn 1427 vrouwel.; van dezo slaagden 677 manl. en 1142 vrouwL: in totaal dus 1819 of 79 pet. van het totaal der geëxamiueerden: dit aantal was in de jaren 19141920: 2453 (05 pet.): 2567 (68 pet.); 2627 (71 pet.); 2217 (71 pet.) 2516 (72 pet,); 2217 (71 pet.; 2120 (73 pet.) en 1973 (7G pet.) Examens handwerken. Het hoofdbestuur ran do Cnis van Ciir. On derwijzers heelt een adres gezonden aau den mi nister van onderwijs, waarbij in verband met het feit, dat bij do voorjaarsexamens candidaten wel slaagden voqr liet examen van onderwijzeres, doch werden afgewezen voor nuttige handwerken verzocht wordt dat bij de ïiajaarscx.iTueiis aan onderwijzeressen, die dit wcnschen, gelegenheid zal worden gegeven tot het verkrijgen van de aauteekening voor handwerken. AFSCHEID DS. II. ALTING TE VOORSCHOTEN. Gisterenavond nam Ds. H. Al ting af scheid als predikaut van de Geref. Kerk le Voopschoten, welko gemeente hij ruim 26 jaren als Dienaar des Woords heeft mogen dienen. Het kerkgebouw was stampvol. Nadat gezon gen was Psalm 90: 9 en gelezen Hebr. 13: 14— 25, richt Z.Eerw. een woord tot de gemeente. Zoo is dan do ure aangebroken, waarop ik mij ontslagen acht van de verplichtingen welke ik als Dienaar des Woords in uw midden had te vervullen. Verplichtingen die ik vrijwillig op mij genomen heb en die ik tot op dezen dag met bljdschap en dank aan God heb mogen nakomen. Geen dienstknecht van menschen, maar een dienstknecht Gods geweest zijnde mag spr. roe men dat de Heere nabij is geweest. Al neemt Zijn bestendige arbeid als predi kant op dezen avond oen einde, toch volt hem door Godsgenado nog het voorrecht ten deel, zoowol hier als elders het Woord te mogen be dienen. Ruim 46 jaren heeft hij het Woord mogen prediken en heeft dit als mensch met veel zwak heden en gebreken moeten doen, maar met den Apostel mag hij zeggen; Hulpo van God ver kregen hebbende, sta ik tot op dezen dag. Het heeft hem in al die jaren niet aan strijd ontbroken. Vooral het ver blijf in zijn tweedo gemeente herinnert hieraan. Maar steeds was het de Heere, die hem sterkte gaf. Wanneer hij dan hedenavond zijn ambt in het midden der gemeente zal neerleggen dan zal hij niet over zichzelf spreken, maar dan zal Lij spreken het Woord Gods. Een woord van vermaning en een woord van opwekking tot volmaking der gemeente, waarom hij tot tekstwoord voor deze ure koos: Hebr. 13: 20 en 21. „Do God nu des vredes, die den grooten Herder der schapen door het bloed des eeuwigen testaments uit de dooden heelt wedergebracht, namelijk onzen Heere Jezus Christus, die vol- make u in allo goed werk, opdat gij Zijnen wil moo^t doen: werkende in u hetgeen voor Hem wol hehagelijk is door Jezus Christus, denwelke zij de heerlijkheid in alle eeuwigheid. Amen." De apostel Paulus richt tot de Christenen uit de joden in het laatst© hoofdstuk der Hebreën- brief een woord van bijzondere vermaning eu wijst op het eeuwigblijvend Woord des Hecreu. Hij wekt op tot gedenken cn gehoorzamen hun ner voorgangers en herinnert er aan dat Jezus Christus gister en heden dezelfde is en tot in eeuwigheid. Eu na gewezen le hebben op Christus als het Zoenoffer die met zijn eigen-bloed het volk gc- ïïeiligd heeft, eindigt hij met de bede dafrdo Go3 des Vredes, hen volmaken moge in alle goed werk Dezo vermaning en bede is de grond van Z. Ecrw.'s af6cheidspredikalie. In Eden is de vrede die eenmaal op aarde was, vorstoord geworden. Door do zonde was het uit met de vrede. God is echter do yi'cde .in zich-, zelf. Hij de Vader, is de auteur des vredes; in de zending van Zijn geliefde Zoon, hergaf Hij aan zondaren den vrede. Het waren gedachten des vredes, dat Hij niet op aardo kwam met het zwaard, maar als een Hc-rdor der schapen, om het verlorene en afge dwaalde te zotken. Wanuoer do vredo Gods iu onze barton daalt, dan komt cr een bcgeeron om naar alle geboden Gods te loven. „Wat vree heeft elk dio Uwe wet bemind." Uwe volmaking moet komen van den God des vredes en niet van u zelf. Met u zeil komt gij teleurgesteld uit! Voor uwe volmaking lieclt God een grond ge legd. Jezus Christus alleen voorzoover wij ons onder Zijn heerschappij, hebben gestold, kan Zijn volk volmaken tot alle goed werk. Een liefelijk beeld geeft do apostel ons in dien Herder der schapen. Do kudde werd als zij herderloos was, door Hem verzameld. Hij kocht zijn kudde met Z>jn dierbaar bloed. Te ileraei moest krav.tcns hot vonnis dos kruises voor Ziju kudde lijden. Do God des Yre-» des hoeft dien Herder wedorgebracht. Zal Hij wederkeeren? De derdo morgen geeft het antwoord. Door do kracht Zijner opstanding schenkt Hij het nieuwe leven; db volmaking. Deze wederhrenging wortelt in het bloed des nieuwen testaments. Een testament is vast in den dood! Hij heelt voor ons verworven do vrede met God. Hot verbond der werken was tijdelijk. Het verbond der genade is door de getrouwheid van Christus tot stand gebracht Als borg en zaligmaker heeft Hij dit gedaan. Indien Christus in den dood gebleven ware, dan was het bewijs der betaling voor onze zon- den niet geleverd. Welk een wonder van Gods genade! 0n2o volmaking moet zijn uit God, van den God des vredes moet. onzo bekwaamheid ziju. Die opzichzelf betrouwt zal beschaamd uit- komen. Niemand zal kunnen volharden hij 's Hoeren geboden, indien do Heere ons zelf niet bij do hand noemt. God werkt in ons, en wij werken het uit, ge reinigd zijnde van de doodo werken om den le venden God te dienen. Dient Hem, als arm en zwak in u zeiven en bidt eiken dag, dat gij tot alle goed werk moogt worden bekwaam gemaakt •opdat de bode van den Psalmiet ook de uwo zij. „Leer mij naar Uw wil te hand'Ien 'k Zal dan in Uw waarheid wandlen Neig mijn hart, en voeg het ssaoi Tot de vrees van Uwen naam." Er is zooveel oppervlakkige godsdienst. Wij zijn geneigd ons zoo gauw tevreden te stellen. Wees niet voldaan met eeno uitwendige gods dienst. Laat Christus zijn wil in u werken, doem de hetgeen Hem welbehagelijk is. Wat hebben wij niet aan Christus te dauken. De Engelen zijn aan Christus niet zooveel ver plicht als de mensch. Moesten wij hem dan niet meer danken dan do Engelen. Onzo gebreken worden door Zijn offer be-, dekt. Zijt gij reeds door een levend geloof in Hem 'verbonden? Indien gij een schaap zijt wat hebt gij dan niet aan Uw herder te danken? Met u heeft Hij een eeuwig testament gemaakt. Met u, zondaren, met u, die een stoike zijt aan den weegschaal! Daarvoor zij Hem alle eer toegebracht in allo eeuwigheden. GeKefdJo gemeente, indien gij het; eeuwige leven wilt doelaclitig worden, ga dan tot Jezus om vrede. Hij do God des vredes wil u dien vrede- schen- ken en wil u volmaken lot alle goed werk. Slaat dan in dezen tijd waarin alles zich wil losmaken van God en Zijn dienst, in de kracht Gods. En als gij toeneemt in kracht, dan wordt gij uw zwakheid hoe langer hoe meer bewust. Doch over alle strijdtooneel heen spreekt God tot u, „ziet ik ben met u lieden, alle de dagen, tot aan do voleinding der wereld." In veel zwakheid heb ik u het woord mogen verkondigen; niet wat de Christen, maar wat Christus van mij eischte. Indien ik iemand van u mocht verongelijkt hebben, dan vraag ik daarvoor vergeving, boven-, al vergeving aan den Heere. Hebt gij een zegen ontvangen onder do predi- king, dankt daarvoor dan den Heere alleen. Wecst getrouw in de opvoeding uwer kin deren Laat de onderlinge bijeenkomsten niet na, zoo* wel des avonds als des morgens, zelfs al wordt do spijze u niet toegediend op gouden schalen maar in aarden vaten. Do God dos vredes volmake u; volmake u tot alle goéd we/V. Daw b engt spr. aan don Kcr- keraad voor de broederlijke omgang,voor de ondervonden liefde en trouw. De Heere geve u sterkte in alle dingen, en verblijdde u met de spoedige komst van een hieu wen Dienaar des "Woords. -Ook richt spr een woord van dank tot do ge meente van Wassenaar en tot Ds. v. d. Heijden. Uwe gemeente neemt nog altijd, een plaats ia mijn hart in. De Heere geve u op uw arbeid nog veel zogen te aanschouwen. Ook al dc Dienaren des V.'oords in de classis Leiden bidt de scheidende lceraar Gods rijken zegen toe. Voorts worden dc jongoy lings- cn jongedocüters-vereeniging cn de calhe- chisauten toegesproken eu door 'den grijzen leer- aar vermaand. En eindelijk zich voor 't laatst tot de gemeente richtend, zegt Z.Eerw.: Ver blijdt u in den God uws heils opdat gij moogt toenemen in de kennis der genade. De Hoere, onzo gerechtigheid, zij met u. De Heere, in all* eeuwigheid der eeuwigheden te prijzen! Hem zij do heerlijkheid in alle eeuwigheid. Araen, ja Amen. Hierna wordt Ds. Alting toegesproken door ouderling P i e r o n, dio een kort woord van dank richt tot den scheidendon prediker voor alles wat hij voor de gemeente van Voorschoten heeft willen zijn. Spr. memoreert den langen tijd. dat Ds. Alting met zijn gezin hier heeft mogen vertoeven." Dagen van blijdschap en vrougdc maar «oW

Nieuwe Leidsche Courant | 1921 | | pagina 2