Dagblad voor Leiden en Omstreken. ABONNEMENTSPRIJS IN. LEIDEN EN BUITEN LEIDEN f, VAAK AGENTEN GEVESTIGD ZIJN TER KWARTAAL s I2JH) stjfeES WEEK10.19 K UttNCO PER POST PER KWARTAAL liSO I 2de JAARGANG. - DINSDAG 7 JUNI 1921 - No. 361 BUREAU: HOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 ADVERTENTIE-PRIJS PER GEWONE REGEL 1023 UZ DES ZATERDAGS !<L30 INGEZONDEN RECLAMES DUBBEL TARIER KLEINE ADVERTENTIES ran hoogstens SO voorden 50 cent: Zaterdags 75 cent, bi) vooruitbetaling -ï ®'n Tegen de reactie. me De43. D. A. P. en het Ned. Vakverbond, aaiden bondgenootschap volgens Mr. Troel- te. ptra^-da/t niet te breken is, hebben het noo it, ia^ig geoordeeld jl. Zondag natuurlijk -Ü; jp Zondag! de getrouwen op te roe- keji k» tot een betooging tegen de reactie. >or Toegegeven moet worden dat er voor ïerfeulk een betooging wel eenige aanleiding s. Wanneer toch oen man als Mr; Troel- ws stra telkens weer aanspoort den democra- rischen weg te verlaten, om in de z. g. di- actie kracht te zoeken, dan lcomt daarin uit een react.ionnair streven, waar- A tegen weieens geprotesteerd mag worden. f Als de Soc. Dem. in en buiten de Kamer we altijd weer op nieuwe uitgaven aandringen E maar tegelijkertijd aan de regeering de 1 loodige gelden weigoren om die uitgaven ta'be bestrijden, dan is dat eveneens eon on- iar gewenschte reactie waartegen protest plicht kan zijn. 'CC( En als om niet meer voorbeelden aan te halen de Soc. Democraten bij de Djarnbi- Y kwestie, met voorbijzien vaji het landsbe- •ae ïang, optreden als de warme pleitbezor- m gers van een groote Amerikaansche kapi- t°.- tilistischo onderneming, dan is er reden om ran een zeer gevaarlijke reactie te spre- ken en te hoop te loepen. 2 Maar dat was natuurlijk niet het doel [ran de betooging. n De bedoeling was de 'massa opstandig te maken, de menschen te prikkelen tot e? verzet, het revolutionair instinct wakker •'te roepen. Daarom werd den menschen gesugge- reerd dat zij zijn „de verworpenen der n, aarde, de verdoemden in 's hongeren sfeer", zooals hot in 'een van hunne strijd- lr( liederen heet. or En daarom ook werd tegen beter weten in, de voorstelling gewekt alsof het streven van de regeering en van de re- geeringspaitijen zou zijn de poistie van de en maatschappelijk zwakken te versie hleren -aj en de reactie in de hand ie werken. nj Maar dit ie constateeren is niei genoeg. De S. D. A. P. on het niet. minder revo lutionaire vakverbond hebben, ziin Zondag weer geopenbaard als oen macht waai me lde ernstig rekening moot worden gehou den. Met kwistige hand is weer het zaad der ontevredenheid ouder de tienduizenden uitgestrooid. Het evangelie van den haat is weor met Zi krachtige steun gepredikt en door velen als een blijde boodschap der verlossing in gedronken. Dat is een ernstige zaak. En daarmee rekening te houden is onze jtaak en roeping. Ai Neen wij zijn niet klaar als we in diepe verontwaardiging ons hoofd schudden over de droeve misleiding van de massa en over den brutalen moed van de leiders die tot v(|'verleiders zijn geworden. Wij hebben meer te doen. Al onze krachten hebben wij in te span nen om de kracht van deze logenprofeten die ons volk ten verderve voeren te breken om tegen de roode reactie front te maken en de Christelijke, de Anti-revolutionaire beginselen onder ons volk te verbreiden. STADSNIEUWS. Christ. Jonqel.-Vereeniging, „Pree! k ;r 12: la' 1861-1921. Er zijn zeker weinig vereenigkigen, welke op een zoo langdurig bestaan kun nen terugzien, als bovengenoemde Jonge- lingsvereeniging, in onze stad, zelfs in ons land "en in onze koloniën bekend als •„Prediker". 't Is moeilijk na te gaan, hoever haar loden zich over stad en land, ja over de wereld verspreid hebben, maar we zijn er wel zeker van, dat in meer dan een, wie weot hoe ver verwijderd oord in deze feestdagen van „Prediker" aan deze ver- eeniging en haar oude vriendenkring zal worden gedacht. En dan niet het minst om de vormende waarde voor het jeugdleven, dio elke JongelLmgsvereeniging en zeker ook deze thans nog ook in haar ouder dom bloeiende vereeniging voor menigeen heeft gehad. Zooals menige Jongclingsvereeniging dankt ook deze haar ontstaan aan een vriendorikringetje, waarvan, naai' we aneenen, alleen onze.hoogbejaarde stadge noot, do heer Burger nog in leven is. In den tijd dat in Leiden in de -ïïerv. Kerk alleen moderne predikanten waren, hielden de gebroeders Gijsman een soort catechismus op Zondagmiddag en deze broeders met den heer Burger zijn dege nen geweest, die tot. de oprichting der ju- bileorendo vereoniging den eersten stoot gaven. Voor zij zoover kwamen, had zich nog eon drietul bij hen gevoegd, de 'hee- ren W. de Haan, J. Keeroweer on J. Ver- have. Eonmaa! opgericht, breidde de jonge vereoniging, toen hier ter stede eenig in haar soort, zich geleidelijk uit. Ze groeide maar er zijn wel tijden geweest, dat nie mand deze vereoniging een zoo langdorig bestaan zou hebben toegedacht, 't Ging er mee, als met zooveel stichtingen van dien aard. Vol bezieling bij hot- ontstaan, vermindert de trouwe medewerking van dezen eu genen en de tijdperken van ach teruitgang en inzinking zijn er. Maar de voortrekkers zoo mogen, we ze, met 't .oog op hun moeizaam volharden wel noe men gaven hot niet op e als straks bij het feeslK'iereni daarvan ook gedachtenis zal worden gevierd, zal dankbaar aan de ondersteunende liefde Gods worden herin nerd, Die het zwakke leven dan nog in 6tand hield. En daarnaast zal dan ook de naam van den heer Burger met. eere worden genoemd Hij was daarop door de omstandigheden ook wel aangewezen, want de vijf mede oprichters vertrokken welhaast naar on derscheidene plaatsen, zelfs naar onze ko loniën, toen één der gebrs. Gijsman als zendeling uitging. De heer Burger zou zoo, als een on/.er Loidsche historieschrijvers ook zijn „tien jaren" kunnen schrijven, alleen met dit groote verschil, dat hij dan zou moeten schrijven, dat na tien jaren niet alles ge heel ten gunste veranderd was, maar dat 't nog .steeds de uiterste volharding vroeg om de vereoniging staande te houden. Maar nu mag hij zijn ijveren bekroond zien met een zoo zeldzaam jubilé. Vooral ook het getob om eene geschikte localitöit, maakte een voornaam deel dei- moeilijkheden uit, waarmee de vereeniging te worstelen had. De eerste vergaderingen hadden plaat6 in een kamer aan de Middelstegracht. en 't is zeker een aardige gedachte, dat Vrijdag morgen in diezelfde kamer een samen komst zal worden gehouden. Daarna werd vergaderd in een lokaal der thans ver dwenen 6chool aan de Spilsteeg, toen in de bovenwoning van de kerk der Gerefor meerde Gemeente aan den N. Rijn nog weer wat later 'in het Schachtenhofje. Over al maar voor korten tijd, totdat vrij lang een der lokalen va-n het Weeshuis aan de Hoogl. Kerkgracht. do vereeniging onder dak bood. Maar ook toen nog moest weer eerst in een pakhuis in de Rijnstraat wor den saamgekomen, alvorens na velerlei onderhandeling het voormalige gebouw aan de Janvossensteeg, toen een café, kon worden aangekocht; Misschien heeft 'dit jarenlang zwei-ven ook hierin voor do vereeniging zijn goede zijde gehad, dat.haar werk zoo in ver schillende stadsgedeelten moei- en beter be kendheid verwierf. En thans, nu door oprichting van meer dere zustorvereenigingen voor zulk een taak van reizend evangelist geen reden meer bestaat ook, is het des to mooier, dat do 60-jarige bij het klimmen harer jaren als mot jeugdige kracht zich weer kan ge ven aan haar ouden arbeid, hot bewerken van de buurt in de eerste .plaats, waarin ze haar domicilie verkreeg. Ze doet dit vooral .door haar bekende Zondagsschool, die het eens zelfs, naar het eere-lid, de heer Maznrel meedeelde, tot. 800 leerlingen bracht. Deze Zondagsschool be staat ook* rëods van 1864 af. Ook do rij pere jeugd ontging de aandacht, der jubi- laresse niet en in Knapen- en Jongoliedon- vereoniiging. werd ook dit arbeidsveld be- etirckon. Voel is or door deze vereoniging tot 6tand gebracht en als in deze feestdagen ook daaraan mag 'herinnerd worden, dan zal naast, den danktoon voor den ijver der beste leden, waarvan er velen een positie der eere in stad en land, in kerken en maatschappij innemen luid opklinken het loflied aan Hem, die de Opperste Bescherm heer was ook van deze vereeniging, waar- vn elk der feestvierende leden het. dank baar wil erkennen: Van ons de arbeid, van Go d d e z e g e n. X. Prof. Bolland. In den toestand van den hooglooraar in do Wijsbegeerte, Prof Bolland, die aan een ernstige kwaal lijdt, is, naar men aan de „N. R. Ct." meldt, eenige verbetering gekomen. Ds. W. den Hengst prodikant bij do oud- Gerc-f. Gemeente, alhier hooft voor het beroep naar Passaic (New-Yersey) bedankt. Bij hot eindigen van dien dienst toen Ds. den Heiligst zijn besluit aan de> Gemeente mededeelde word Z.Eorw. toegezongen do bekende zegenbede uit Ps. 134, „Dat 's Hoeren zegen op u daal." Omtrent het beroep naar Nieuw-Beijerland werd nog geen beslissing genomen. Naar wij vernemen is de arbeid tot ver sterking van den finaneieelen toestand der Ned. Herv. Gemeente alhier, -niet zonder vrucht ge bleven. Een bedrag van ruim f 11.000 zou reeds zijn toegezegd. Er is dus goede Loop dat bet benoo- digdo bedrag door vrijwillige bijdragen zal wor den verkregen. Geslaagd voor het examen in boekhouden cn a. v; afgenomen vanwege de „Vereeniging van Leeraren in het Boekhouden" de hoeren J. P. de Jong; J. D. v. Hei jen en A. A. F. v. Wensen, leerlingen van den heer H D. M. Knol, Accoun tant alhier. Voor het examen in Boekhouden, Handels- a-ekeiven en Handelsrecht^ afgenomen door de Vereeniging van Leeraren,, zijn te 's-Gravonhage geslaagd do boeren G. Boter en J. van Bentem (en D. Seydes alhier. BINNENLAND. Nederland en Belgic. Het Belgische blad „La Politique" komt nog eons terug op het reeds tegengespro ken bericht van de Hollandsche torpedo boot, die dn de richting van Zeebrugge schietoefeningen zou hebben gedaan en het blaadje schrijft o. a.: „De Hollandsc-he kust. is zoo uitgestrekt, dat men wel ande re plaatsen had kunnen vinden dan juist, de Wielingen". Holland .heeft thans gehan deld alsof do Wielingen haar toebchooren on bevestigt haar recht door een daad. Wat zullen Wij doen? Het eerste antwoord is. dat wij de Hollanders mot gelijke munt mooten betalen en repliceeren met een dooltocht van onze torpedoboot van Ant werpen naar Oostende. Daags na don wa penstilstand zouden wij dat. zondor moeite hebben kunnen deen. Het is nu nog ge makkelijk te doen, doch men mag niet meer uitstellen. Er i6 nog de diplomatieke bedreiging van een vraag om uitleg. Doch dat is min der afdoende. Toch zouden stappen iu dezo richting voor resultaat 'hebben de Hol landsche manoeuvre, die duidelijk te door zien is, te desorgauiseeren. Die lui daaq willen met ons praten, en daartoe gebrui ken zij alle middeien. Veertien dagen ge leden kwamen Hollandsche gedelegeerden met onze socialisten walsen, evenwel ron der Jaspar uit zijn onverschilligheid te kunnen trekken. Doch ditmaal gaan zij er met het. kanon op los, om onzo aandacht te trekken. Die mengeling van vleierij en brutaliteit, geheel Duitsch, verbiedt ons teu strengste om de BelgischHollandsche onderhandelingen van vorig' jaar ie her vatten. Do schrijver van dit artikeltje is Loon Hcnnebecq, de man, die een paar maandeu geleden voor het standbeeld van Gende- blcn nog durfde uitpakken met de leu gen van den Duitschen doortocht in 1911 door Nederlandsch Limburg. De noodlijdende gemeenten. De Regeering heeft zich borcid verklaard aan de gemeente Zaandam een kasgeldlee- ningte verstrekken ad f 2.500.000 tegen een rente van 7 pet. onder de volgende voorwaarden: le. Dat niet tot buitengewone leeningen tot dekking van uitgaven wordt besloten, z'ondor dat, de zokerehid bestaat, dat de leenimg geplaatst zal kunnen worden; van dezen regel mag slechts worden afgeweken in zeer bijzondere gevallen waarin de wet of het gemeentebelang onafwijsbaar eischt dat uitgaven als zooeven bedoeld, geschie den, ook zonder dat de voren omschreven zekerheid is verkregen. 2e. Dat geen besluiten worden genomen welke tot verhooging van de 'gewone uit gaven leiden zonder dat tegelijkertijd de middelen tot bestrijding dier uitgaven wor den aangewezen en de zekerheid bestaat, dat. die middelen ook inderdaad voldoende zullen zijn tot. dekking van dc uitgaven en in redelijkheid door de belastingschuldigen kunnen opgebracht, worden. 3e. Dat in verband met de omstandig heid dat onder de ontvangsten der begroo- ting voor 1921 een bedrag van f -250.000 is opgenomen, "wegens uitkeering uit de opbrengst der oorlogswinstbelasting, maat 'regelen worden genomen tot versterking der gewone inkomsten der gemeente door do tarieven der gemeentelijke bedrijven zoodanig te venhoogen, dat uit die bedrij ven een redelijke Vin-si aan de gewone in komsten der gemeente ten goede komt. 4e. Dat de gemeente, zoodra het - ge schokt vertrouwen van het publiek in het financieel beleid der gemeente is hersteld, een geldleening zal uitgeven ter aflossing van de kasgeldleening. Vorder heeft de Regeering zich het recht voorbehouden met inachtneming van drie maanden, de leening op te zeggen, den ren tevoet ten allen tijde te verhoogen en 'n eventueele uitkeering uit dc oorlogswinst- belasting of andere nitkeeringen in minde ring te doen strekken der vo ar melde lee ning. B. en W. stellen den gemeen! era ad v.or. met het oog op de noodzakelijkheid deze voorwaarden ie aanvaarden. Woningen voor onderwijzers. De Minister van Financiën heeft zich be reid verklaard te bevorderen, dat aan on derwijzers, indien zij in het. belang'van den dienst zijn benoemd of overgeplaatst, wo ningen met rijlcssteun gebouwd, worden beschikbaar gesteld, indien blijkt, dat de 10 pet. woningen, waarop voorkeursrecht voor rijksambtenaren is bedongen, voor deze ambtenaren niet alle no-odig zijn.. Christ.-Hist. Raadsleden. De Nederlander weet te melden, dat de vergadering van de afdeeling Zuid-Hol land der vereeniging van Ghr. Hist. Ge meenteraadsleden inplaats van 10 Juni a.s. zal worden gehouden op 17 Juni a. s. Dc Zuiderzeewerken. Naar men uit Brussel meldt, spreekt de Soir het bericht van de Neptune tegen, volgens hetwelk de Nedenlandsche regee ring een contract zou hebben gesloten met de steengroeven te Lessines voor de leve ring van graniet-gruis, ten behoeve van de werken voor do drooglegging van de Zui derzee, tot een bedrag van drie en een half milliard francs. Een nieuwe Staatsleening. Naar de. Residentiebode verneemt, wacht ons voor het najaar een nieuwe sfaatrlcc- ning. Had-je-me-maar. Het hoofdstembureau te Amsterdam ver gaderde Maandagmiddag xen stadhuize ter voorziening in do var&iurc-- omstaan door het bedanken van 0. dc fielder (Had-je-me maar!) Medegedeeld werd, das ingekomen was een formulier van C. de Gehler, waar in hij zegt zijn benoeming tot raadslid niet te aanvaarden. Het formulier was niet voorzien van een handteekening dcoh was cnderteckend met een kruisje. Het hoofdstembureau concludeerde, dat gelet op art. 38C. der Gemeentewet en op de toelichting bij de laatste wetswijziging door de regeerihg gegeven, in de vacature niet kort.worden voorzien, daar do lijsl-Do Gelger thans is uitgeput. De Japanschc kroonprins. Wij vernemen, dat de Japansche kroon prins, die 15 dezer te Amsterdam door de Koningin ontvangen wordt, den 16cn Den Haag en 17 dezer een officieel bezoek aan Rotterdam zal brengen, waar Z. K. H. op het stadhuis zal worden ontvangen, ter wijl hem ook oen tocht op de rivier zal worden aangeboden. Een Examenhater. Uit de rede, waarmede prof. J. J. Hart man vórige week afscheid nam van de Leid- sche Hoogeschool, 'knippen wij deze pas sage Toen ik dertig jaar geleden afscheid nam van mijn Leidsche .gymnasiasten mocht ik hun naar waarheid verklaren„nooit heb ók aanleiding gehad, iemand uwer een on vriendelijk woord toe te voegen, niemand uwer heeft mij ooit verdriet gedaan". Maar gij,-studenten van thans, hebt mij wel ver driet gedaan, doch hoogstens twee maal ieder in zijn Academisch leven en dan nog ■tegen wil en dank als ik u moest cxaiui- neeren. Voor dat werk ben ik altijd onbe kwaam geweest en niets heb ik ooit zóó gehaat als dat. Daaraan heb ik dood en verderf gezwo ren en zweer er dood en verderf aan, ook nu nog. „Maar" zegt men, „de maat schappij eisoht terecht een waarborg". Des noods ook een valschen En deze is valsch, door én door en door. Wat is beter, dab iemand op reis gaat met een leegen bui del of dat hij zich rijkelijk heeft voorzien van valsche goudstukken? „Examen afnemen is een moeilijk werk erkent men. Toch wordt het uit ende na bedreven (mag ik wel zeggen) ook door de meest onbekwamen, de. minst menschkun- digen, ja door dezen en genen die een Sa tanisch genoegen heeft in de smart van weerloozen. Want ook een dusdanige kan door de «et tot examen-afnemen worden aangewezen. En juist die beheerscht dan den geheelon toestand. „Examens zijn een noodzakelijk kwaad". Met dat argument kan men ook de prosti tutie verdedigen. Een kwaad, dat tegelijk noodzakelijk ds en dus niet mag worden FEUILLETON Eindelijk 'thuis. 24) „Vroeger ontbeet hij gewoonlijk in een restaurant in de etaid, zooals andere koop lui," legde tante Helen uit, toen zij den verbaasden blik van het dorpsmeisje opving. Maar Abbie heeft zich nu onlangs dwa selijk in het hoofd gezet, dat het voor hem gezelliger is thuis te ontbijten en zoo geven zij iederen morgen bij gas licht een interessante voorstelling." Abbie's heldere lach klonk vroolijk door het vertrek. „Moederlief, beleedig toch asjeblieft de zon niet op zoo'n vreeselijke manier. Stel je voot, Esther, ga&LLcht op een Augus tusmorgen om zeven uur!" „Ben je om zeven uur al 'beneden?" was alles wat Eetder antwoordde. „Ja, om zes uur of op zijn allerlaatst om half zeven. Je begrijpt wel, dat ik mij een beetje moet haasten, als het ontbijt even goed toebereid zal zijn als in een restaurant. „Dan verschroeit zij haar gezicht en haar vingers voor 't. vuur, zeide tante Helen vol afkeer, „opdat haar vader aan- gebranden toast zal kunnen eten, d»«i zij klaar gemaakt heeft." „Nu vergist ge u toch in één bijzon derheid, moeder", antwoordde Abbie goedgehumeurd. „Mijn toast is nooit aan gebrand en vanmorgen zeide vader nog, dat hij overheerlijk was." „O ja, zij leert aan," zeide Mevrouw Ried, terwijl in 'haar blik en toon ver maak en ergernis op een wonderlijke ma nier om den voorrang et-reden. „Wanneer het met Forsters zaken niet goed gaat, wat wel waarschijnlijk as, te oordeelen naar de dwaze dingen die hij doet, dan zullen we haar op een goeden dag een ad vertentie zien 'plaateen, waarin zij zieh aanbiedt als keukenmeid in een kleine fa milie." Als Abbie zich bcleadigd of gegriefd voedde door dezen uitval tegen Forster, dan was dat alleen hieraan te bespeuren, idat haaa* gelaat ietwat ihooger gekleurd werd; zij antwoordde op vroolijken toon: „Als het zoover komt, moeder, en u neemt mij in dienst, dan zal ik zorgen, dat de eieren nooit zoo hard zijn als dezt." Twee dingen in dit gesprek hadden Es ther ten zeerste getroffen ten eerste, dat Abbie om de een of andore gewichtige reden, die zij niet kende en ook onmoge lijk raden kon, uit eigen beweging des morgens vroeg opetend en het ontbijt voor haar vader gereed maakte en ten tweede, dat Abbie's moeder er een onaan- gonamo marnier op nahield om Abbie on aangename dingen te zeggen, een manier, rfeide zij met nadruk tot zichzelve, die haar, Esther, vreeselijk uit. haar humeur zou brengen en die zij „nooit of te nim mer zou willen verdragen". Deze gedachten vervulden haar zoo ge heel, dal, zij niet- kon nalaten Abbie, toen zij weer met haar alleen was, tweo vra gen te doen: „Waarom maak je 's morgens bet ont bijt, voor je vader klaar, Abbie, is dat be paald noodzakelijk?" „Noem, maar hij vindt 'het- prettig on ik vind het, prettig. Zie je, hij kan maar zoo weinig thuis zijn en wanneer hij dan thuis ie, wil ik het, hem zoo gezellig en aangenaam mo-gelijk maken; bovendien Esther, 't i's 's morgens de eenige gelegen- heid, die ik heb om met hem alleen te zijn en ik bid den Heiligen Goest vurig en- aanhoudend, dat eene enkele van mijn onbeduidende daden of woorden strekken mogo om hem tot Jezus te brengen. Esther wist niet wat. hierop te antwoor den en kwam dus met haar tweede vraag voor den dag: „Wat bedroefde je moeder toch, toen zij over Fcr '--mok?" „Zij zee!I. philantropie op te -groote r non en dat vindt zij onverstandig, maar Forster is een man met veel doorzicht on hij is het niet met. haar eens." „Hindert het. je niet erg, dat zij op die manier over hem spreekt?" Do blos, die Abbie bij de minsto klei nigheid naar de wangen steeg, verscheen ook nu weer en na een oogenblik aarze- lens antwoordde zij met zachte stom: „lk denk wel, dat het. mij van niemand andens hinderen zou, maar 't is mijn eigen moe der, zie je!" Dat klonk weer eenigszins als een ver wijt.; Esther werd heusoh bijna boos. Het niieuwo nichtje met baar wonderlijke ma nieren bleek zoo akelig goed te zijn. Toch was in weerwil van al het vreemde, dat 'haar omringde die eerste dag een dag vol genot voor haar. Zij gingen niet uit, daar men dacht, dat Esther to verreisd zou zijn, hoewel zij zich inderdaad r.og nooit zoo wel gevoeld had; zij genoot den gan- schon dag van haar vrijheid; het. was zoo heerlijk precies to kunnen doen. wat zij wilde, hetgeen eigenlijk hetzelfde betce- kendo als niets te doen. Dit laatste was zoo iets nieuws en ongewoons voor haar dat hot haai* het toppunt scheen. Esther werd thuis zoo onophoudelijk iu beslag genomen door allerlei plichten, dat. zij geen oogenblik tijd voor zich zelve had en nu was de reactie buitengewoon groot; het scheen haar toe, dat. zij nooit, weer koekjes of pasteitjes zou kunnen bakken in den grooten oven en zij huiverde heusch bij de gedachte, dat, als zij nu thuis was, zij waarschijnlijk aan 't strij ken zou zijn, terwijl Maggie het zwaardo- re werk deed. Terwijl zij hierover peinsde, wuifde zij zich ijverig met haar waaier koelte toe en zonk als uitgeput achterover in de weelderige kussens van Abbie's armstoel;, toen begon zij zich zelf vreeselijk to be klagen en Abbie meer dan ooit te benij den, maar aan moeder on Sadie, die zoo veel drukker dan gewoonlijk waren, op dat. zij daar op haar gemak zou kunnen zitten, wijddo zij geen enkele gedachte. Ten laatste besloot zij, zich alle onaan gename dicgen uit het hoofd te zetten, te vergeten, dat zij ooit een uur van "haar leven in die afschuwelijk hcete keuken had doorgebracht en drie heerlijke weken met volle leugen te genieten van het le ven, dat daar zoo schoon voor 'haar lag. ..Drie weken is toch nog al een mooi tijd je", sprak zc op hoopvolle toon. „Drie weken geledon had ik er nog niet het min ste idéé van, dat ik nu hier zou zijn on wie weet. wat c-r in die drie weken kaa gebeuren." Ja, zeker, Esther, wie weet?" (Wordt, vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1921 | | pagina 1