dfc Ingezonden. Gemeenteraad Katwijk. De ruad dezer gemeonto kwam Donderdag in I openburo vergadering bijeen. De heer H. Grirn- I bergen heeft bericht van verhindering gezon den wegens den Roomsch Katholieken feestdag I Ingekomen is o. m.: Naar aanleiding der gc- I danu opmerking in de vergadering van 24 J Haart betreffende het weinig innen der havon- I gelden te Katwijk aan den Rijn, zegt de voor- ij sitter dat na onderzoek is gebleken dat dc oor- f zaak te A-inden is in hel volgende: de groenten- li schuiten betaalden vroeger havengeld, nu lig- II, gen deze Ln eigen vaart der Tninbouwver. K. en O., dan lossen enkele schepen eerst in I Katwijk aan den Rijn, verder in Katwijk-Zee, <1 waarom dan in Katwijk-Zee havengeld betaald pl wordt. De heer Meerburg vraagt of het wel bil- lijk is dat de groentenschuiteQ nu geen havon- J geld.' betalen., Zal hij do rondvraag in beban- J deling komen. De voorzitter zegt dat volgens de j volkstelling in de gemeente waren 13475 per- eon on verdeeld aJs volgt: Ned. Herv. 10599, Gereformeerden 1696, R. Katholieken 953 waarvan 287 in het Gymnasium; Christelijk l doch in geen kerkgenootschap ingeschreven 75, tot geen godsdienst bchoorende 45, verders nog ,nj ©enige personen lot verschillende godsdiensten e,[ behoorendc. De hoeren Kraal en Hofman heb ben een schrijven ingezonden vermeldend, dat ze den gemeentegrond, aangeboden volgens besluit in vorige vergadering ad f 6.per M2. accepteeren. Do heer Ouwehand, ambtenaar aan 't arbeidsbureau, heeft een schrijven van dank ingezonden voor het verhoogen van zijn salaris^ De heer C. van dor Plas, Sluis weg vraagt vergoeding voor do verpleging van zijn vrouw in het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Na enkele opmerkingen wordt dit zonder hoofde lijke stemming toegestaan. Het dagelijks bestuur van den Bond van .Gemeenteambtenaren verzoekt ook hier, zooals in vele andere plaateen, aan do beambten al hier ook pranievxij pensioen te verkenen. B. en W. adviseeren afwijzend te beschikken, waartoe wordt besloten z. h. s. Dispensatie wordt verleend aan J. Schaap van het bepaalde bij art. 22 der Verordening op het bouwen en sloopen der gemeente, om een houten schuur te bouwen. De heeren Kraal, Hofman, J. van Bommel, Joh. Korpelshoek en Jac. Haasnoot, vragen hypotheek voor woningen gebouwd met Rijks- e. Do secretaris leest de verschillende aarden voor waaraan moet worden vol- De heer R. Ouwehand verklaart zich er tegen om meerdere redenen, waarom geeft de oento niet het gold en is het Rijk borg. op Het is een precedent voor het vervolg. De voorzitter zegt ook nog dat er vele bezwaren iaan verbonden zijn. Het is wel een groot risi- doftt. Het Rijk geeft echter een flinko premie. Op ,'aalde grond wordt geen hypotheek gegeven. De houw van huizen wordt ook bevorderd. De heer de Ruijter-Zijlker, zegt ook met genoe- iiqjgen gehoord te hebben wat de heer R. Ouwe- [fcand zegt, doch vindt 't wel wat al te materia- jgjietisch. De houw van buizen moet ook bevor- itterd worden. Dan zon spreker ook administra tiekosten willen laten betalen. Na nog eonige ssie wordt besloten het aflossingsper- e te stellen op 2 pet. en geen ndmini tio kosten te berekenen. Tevens werd op el van den heer N. Parlevliet besloten borgen te eischen. Tegen dit amendement D. Ouwehand, L. Kruit, J. v. d. Perk Hoek. De rekening der bedrijven over 1920 wordt vastgesteld. Dan is een rapport ingekomen betreffende de •rordemng op het heffen een er belasting aanjwoor het genot van openbare of gemeente-be-. laaikittingen als bijv. riolen. Zal bij de 6traatbe- Guifcatifig gevoegd worden om de administratie te rzewergematkelijken. De verordening wordt hier- le.kt.su zonder h. s*. vastgesteld. Benoemd wordt her,Bot lid der Commissie van Toezicht op de Be- igorojiinrschool te Katwijk aan Zee Mevrouw Boe- oeitAmsteijn. Benoemd wordt tot onderwijzeres Tiodpei de O. L. 6chooI te Katwijk aan den Rijn jienPej. A. Pannekoek te Voorschoten. De heer J. Zuijderdijn verzoekt verlenging van den „/termijn tot bebouwing van grond aangekocht am de gemeente in 1917. De heer K. Ouwe- mmd vraagt of meerdere personen in dit ge- md verkeenen. De Voorzitter zegt dat aan an dere personen reeds boete is opgeleed. Wel is t" nog niot betaald: doch de middelen die de fret aangeeft zullen aangewend worden om t].^® boete te innen. De heer N. Parlevliet zou Mg een jaar uitstel willen verleenen. Ook de beer Hoek Terklaart zich hiervoor, Omdat andere personen beboet zijn zou de l5fceer do Klerk voor den Zuijderduyn ook geen tetzondering willen maken. De Voorzitter zegt meerdere malen uitstel verleend: was, teen' vorig jaar do raad besloot het toen voor laatste maal te geven. B. en W. moeten de uiten van den Raad uitvoeren. De heer N. .evliet komt nogmaals op voor den heer :rduyc omdat deze ie een werkman, wat beer K. Ouwehand aanleiding geeft om op le merken dat het geen persoonlijke zaai moet -worden doch dat het is volgens genomen be sluit. Het zou andere den schijn geven dat men nc>0T>y den werkman in het gevlei wil komen. CD; Het voorstel van B. en W. wordt aange- •n met 2 stemmen tegen, (lie van de hee- N. Parlevliet en M. Hoek. Komt in behan- ig praeadviea van B. en W. op het ver van ouders om vergoeding voor reis- en rosten voor hun schoolgaande kinderen do R.K. School te Noordwijk en om die oeding te geven bij den aanvang van ieder tijdvak. B. en W. stellen voor verblijfkosten diet too te staan. De vergoeding te geven niet bij den aanvaDg doch op het einde van ieder 'fedvak. Een en ander omdat B. en W. lïijn yan tijdvak pas kunnen constatceren foor overlegging der tramkaart en een bewijs ,00 ijran het hoofd der School dat do kinderen ge- ,n glurende dien tijd werkelijk do School hebben „«gJezocht. Dan zal dit ook gelden voor kinderen rlie den leeftijd van 7 jaren hebben bereikt. De heer R. Ouwehand vraagt of zulks wel een ia het belang der gemeente is. De ouders zul len op deze wijzen verplicht vroiden dag- of Üt Werkkaarten te nemen omdat velen dat bedrag ►men**®1 kunnen voorschieten. En als zulks gaat over oen 20-tal kinderen komt dit voor de ge- Q-jnecntc toch zeer duur uit. Laat de gemeente Ban b.v. trachten een contract met de direc- der Tram-Mij. te sluiten. Do Voorzitter :t nogmaals met meerdere bezwaren en borgstelling wensohen van solide per en. De lieer do Ruijter-Zylkcr zegt dat do 3 om wet er is en nu deze er is hebben we die zoo royaal mogelijk uit te voeren. We moeten niet liet, - Imh' voi uw fEL den schijn op ons tad en dal we de wet willen sabo'teeren. Spr. vindt het standpunt van B. en W. in deze kjeiii, en zou er voor zijn dat de vergoeding gegeven wordt bij vooruitbetaling. Do lieer do Klerk is het met het voorstel van B. en W. eens, als de Voorzitter zegt dal een kind b.v. op de helft van do maand zou ver buizen, of om eon andere reden dc school niet moer bezoeken, hel geld tevorgeofsch -zou zyn geven. De Voorzitter zegt dal nog getracht kan worden met de directie der Tram-Mij deze aangelegenheid te bespreken of onder de betrokken oudors personen lo vinden die zich voor een en andor zouden willen borgstellen. Zonder hoofdelijke stemming wordt hiertoe besloten. (We kunnen intusschen meededen dat nu voldoende gebleken is, dat op een ver dedigen van dezo zuiver principieel en zaak door de Rooinsche raadsleden niets le ver wachten is, adressanten in hoogste instantie wcnschen uitgemaakt te zien of het geen sa- botlceren van de wet ia om op het einde van het tijdvak de vergoeding te geven en alzoo uit te sluiten alle kleine middenstanders, zoo wel als arbeiders, wien het absoluut onmoge lijk is deze bedragen, soms voor 2 of 3 kin deren, voor te schieten en dit bedrag pas dan liTugkrijgen als ze zich infussohen woer van een nieuw abonnement hebben moeten' voor zien, waardoor hel een voorschot wordt en blijft van 2 tijdvakken. Adressanten zullen zich mitsdien eerst wenden tot Ged. Stalen.) Punt 10. Verzoek van den KerkeTaad der Ned. Herv. goraceute te Katwijk aan Zee om over te gaan tot stichten en beschikbaar stellen cener School voor L. O. op een terrein aan de Remisestraat ia *«poodag afgedaan. Evenzoo punt 11 om een terrein van een particulier (den heer H. Lammens) op kosten van den eigenaar af te zetten. Ten laatste uro heeft do heer L. voorgesteld dat hij zelf deze afzetting zou ten uitvoer brengen. De heer R. Ouwehand zegt dat hij uu spoedig voor lellen in dezelfde geest verwacht voor andere terreinen. O. m ligt to Katwijk aan den Rijn langs den N. Commandcursweg tegenover de huizep der Bouwveroeniging een terrein (van Baron v. W. van Gatwijck, eorr.) da/ steeds in desolate toestand is. De heer de R.-Zylker verwacht voor zulke afgezette terreinen in het vervolg beter politietoezicht. Dan wordt er zeer langen tijd gesproken over .Landbouwlust" en GaJloo. Een commissie be staande uit do heeren R. Ouwehand H. E. de Ruyter-Zylker en D. v. d. Gugten heeft ook raport uitgebracht waarmee B. on W. het niot goheel eens zijn. In het kort. Dc commissie wil „Landbouwlust" als woning behouden en Calloo laten restaureeren, waarvoor jaarlijks een bedTag van f 500 uit te trekken. B. en W. willen „Landbouwlust" voor schuur verhuren en Calloo restaureoren doch cr tegelijk wonin gen van maken. Slot van alle besprekingen. Landbouwlust blijft woonhuis en wordt hier voor in orde gebracht, en wat „Calloo" betreft zal getracht worden 't te geven aan het Rijk, welke het dan moet restaureeren en in zijn oude gedaante terugbren-en. Vastgesteld wordt het 1ste navoTdoringskohier H. Omslag over 1920. Bij rondvraag zegt do heer Meerburg dat hem wel de bewijzen ontbreken, doch dal hij gehoord had dat te Katwijk aan den Rijn sommige in 't geheel geen havengeld betaal den. De Voorzitter verwijst naar hetgeen hij gezegd heeft bij den aanvang der zitliing. Dit kan de heer M. later nog lezen in do potuien. Hierna sluiting der vergadering. 'anti son en vooruitgegaan. Veel goeds en moois uit vroeger dagen is nu vordwenen en zij die nu ons gevan geniswezen willen hervormen, mogen ook nog wel eens loering trekken uit het verleden. HET GEVANGENISWEZEN. Mr. EL Verkouteren schreef onlangs in het ,Wkbl. van hot Recht": Op 22 Maart IJ. hobben wij het feit herdacht, dat Hugo de Groot, voor 300 jaar, uit zijne ge vangenas ontsnapte. Hot is dus niet ongepast een6 na te gaan, hoe hij het daar had. Wij zijn natuurlijk heilig overtuigd, dat alles op het gebied van het strafrecht nu veel beter is geregeld dan vroeger. Op onze vaderen zien wij, met een zekere minachting, neer. Die waren achterlijk en bekrompen, maar wie denkt er nu aan, dat een gevangene zijne vrouw, zijne kin deren en zelfs dienstboden in de gevangenis bij zich zou mogen hebben en dat allee op kosten van den Staat. Ziohier de instructie, die de Sta ten-Generaal maakten voor den Gouverneur van Loevestein „De huievrouwen zullen mogen koken in de keu ken, haar bij den Kommandeur aan te wijzen. De maegt zal de spijze mogen boven brengen jpn de schotelen wederom afhalen, mits dat ze door den Kommandeur uit- en ingelaten worde. m& huisvrouwen zullen mogen tot Werkum of Gorkum reizen, om alle nooddruft tot de huis houding to kopen, en wederom gekomen zijnde, zal de Kommandeur die vrouwen wederom bij hae-re mans laten komen, mits sluitende de deuren achter haeT toe. Bij dezo gevangene personen zal niemand an ders toegelaten worden als voorgeschreven ie, Aen elk van de voorsz. gevangenen is voor dezen voor "haar tractement toegeleit, des daags viev- enVtwintfig etuivera." Waar dus de Staat do goederen van do Groot had Verbeurd verklaard, achtte hij zich ook detijk verplicht voor hem en zijn gezin tks zor gen, maar tegenwoordig vraagt do Staat nooit meer wat er van het gezin wordt, als do kostwin ner wordt opgesloten. Do Groot heeft ook in de gevangenis tal van beroemde boeken geschreven. Hij kreeg daarvoor van buiten zooveel boeken als hij zelf verkoos en ook dat zou tegenwoordig onmogelijk zijn. Geen Paulus zou nu moor, van uit de gevangenis, brie ven kunnen schrijven aan zijné gemeenteleden. Geen Bunjan zou nu meer in de gevangen! een boek kunnen samenstellen, dat nog steeds een wereldvermaardheid beeit en geen de Groot zou nu meer een kist met boeken kunnen ont vangen, zoo groot, dat hij er zelf in kon kruipen. Nu zegge mon niet, dat Hugo do Groot een po litiek misdadiger was, want zulk een misdadiger hoeft eigenlijk niets anders op zijn kerfstok dan zijne politioko richting. Hugo do Groot daaren tegen was, veroordeeld wegens inbreuk op het gcmcene recht. Later ook zaten op Loevenstein remonstrant scho predikanten, dio evenmin als politieke ge vangenen kunnen worden aangemerkt. Een hun ner trouwde zelfs op Loovestein cn na zijn btrwc lijk bleef zijne vrouw bij hem inwonen. Ook Oldenbarnovoldt heeft in ziin gevangenis het gezelschap gehad van zijn kamerdienaar cn hij zat niot in een 6ombere oei, maar in oen nie ongeriefelak vortnok in hot paleis van Prins Mau- rite, dat oök vroeger den Admiraal yan Arrago: had gehuisvest. Wij zijn dus volstrekt niot ia allo opzichten Vorstenhuis en Volk. Dal, <le Land tusechcn Vonsbeniiuis en-volk nog altijd een zeer innige is, -blijkt mede uit Iret volgende aardige tafereeltje, waarvan Poorter'' in de (Indische) Locomotief melding maakt: „Van Oranje gesprokenik heb dezer da gen weer eens oen avond doorgebracht in gezelschap van die konimkliiko familie. Dat lijkt- u natuurlijk oamlrg hér en ik maak me sterk dit velen denken: die Poorter is dus blijkbaar in het Noordeindo al6 kind in huis Toch is dat niet zoo. Het geval is alleen, dat ik in het Gebouw voor Kunsten en We tenschappen één der zangavonden meemaak te, die Arnold Spoel daar organiseert, en dat de koninklijke familie eT ook was. We wmxai dus in elkanders gezelschap. Die zangavonden van Spoel zijn hier po pulair geworden. Hij loert den menschcn zingen. De groote zaal is altijd propvol en de duizenden zingen op-gewekt en dapper allerlei liederen. Doen ze het nict, goed. ma ken zo fouten, zingen ze „lijzig" zooais de Hollander zoo gauw doet,, Spoel laat ze op houden en overdoen. Vaak pikt hij er een clubje menscben uit, hij laat b.v. dc heeren alleen zingen, of do dames, of do meisjes onder-de-a ch tl ion'of de „getrouwde vrou wen", of een clubje, dat ergens bij elkaar zit, cn alles wordt dapper geprobeerd. De men- schen krijgen. 6chik in het Hollandsche lied en dat is van groote bei eekenis. Do Koningin was er ditmaal, en de prins cn het. prinsesje. Of zooals zc hier algemeen genoemd wordt, „Juliaantje". En Juliaan- tje had bovendien verscheidene kameraad jee, jongens en meisjes, leden van het kleine clubje dat op hef- Paleis zangles krijgt van Catherine van Rennee, meegebracht. En laat ik dadelijk zeggen: de koninklij ke familie zong geregeld mee. Alle liederen. Op eon gegeven ooganblik zei Spoel: „Nu gaan wo iets oud-Hollandsch doen. Hier, deze kant van de zaal zingt, „In naam van Oranje doe o-pen de poortEn hier deze an dere kant zingt: „0, schitterende kleuren van Nederlands vlag!" Begrepen? Opgepast We beginnen. Een, twee Toen zongen do duizenden. Dapper tegen elkander in. En men weet. hoe goed die twee melodietin met elkaar klinken, maar hoe driedeksele of men toch moet oppassen om niet in de war to raken en van het oeaie lied over te zeilen in het andere. Het ging. Maar toen we miden in waren, scheen Juliaantje to wankelen. Want opeens stak ze voor alle zekerheid maar een vinger 5m ieder oor en zong zoo haar melodie af Dit was juist de avond van den dag, dat Koningin en Prins twintig jaar -getrouwd waren. Er werd een huldelied gezongen voor die gelegenheid. En, de duizenden die aan- zig waren hébben het koninklijk echtpaar daverend toegejuicht. Men mag zeggen wat men wil, maar Oranje zot hier nog altijd stevig in het volkshart." blijft bovendien dc mogelijkheid open om krachtens artikel 194 der Lager Onderwijs wet 1920 tot 1 Januari 192-1 een school voor 540 leerlingen in het gebouw -te huisves ten. He-t sc ij lint hen niet juist, gezien voor uit te loopen op de reorganisatie van het lager onderwijs door thans uit te maken, dat het nieuwe gebouw «aanstonds zal wor den bestemd voor twee scholen. Na 1 Januari 1924 of zooveel eerder als verband met bedoelde reorganisatie noo- dig zal zijn, kunnen desgcwonscht 2 scho len elk van. 270 leerlingen in het ge bouw worden ondergebracht. Voor een der beide scholen -kan dan uitsluitend de bene denverdieping worden bestemd en voor do andere school de bovenverdieping, terwijl elke school een afzonderlijken toegang van de straat zal hebben. Alleen het gymnas tieklokaal en dc speelplaats zijn bestemd voor beide scholen. Verder is voor el-kc school een -afzonderlijk lo-kaal aanwezig voor hoofd, schoolarts, personeel, leermid delen enz. Wat mu de kosten van den bouw betreft, merken B. en W. op, da-t voor het aanvan kelijke plan door den Raad een bedrag van ƒ250.000 as -toegestaan, terwijl de begroeting van het nieuwe ontwerp een. eindcijfer van 270.000 aangeeft, in welk bedrag tevens zijn begrepen de kos ten van het maken van een brug over de Singeleloot en van de afschering van het Schuttersveld. Van dit, bedrag zal eene som van 202.500 ten laste der gemeente komen, terwijl het resteerende bedrag ad "67.500 of 25 pet. voor rekening van het ijk kan worden gebracht. Op grond van een en ander geven B. en W. "den Raaxl in overweginga. Uw be sluit van 21 Augustus 1919, gewijzigd bij besluit van 2 Augustus 1920, inzake den bouw van een nieuwe 3e Masse school op het Schuttersveld n-ader aldus te wijzi gen dat de bouw der school zal plaats hebben overeenkomstig het ter visie lig gend andermaal gewijzigd ontwerp b. voor den bouw der sub a bedoelde school overeenkomstig het ter visie lig gend plan, door vaststelling van den hier bij overgelegden suppletoiren begrootings- staat alsnog een bedrag van 20000 te on zer beschikking te stellen." Levering van elcctriciteit. Door B. en W. wordt, aan den Raad voor- cteld met dc gemeenten Sassonhein;, Lisse en Hillegom een overeeuk jmst aan te gaan inzake do levering van elektriciteit. Do drie gemeenten verbinden zich vanaf Januari 1922, gedurende den duur der overeenkomst, tenminste aan elec.tr is ene ener gie te betrekken: in het kalenderjaar 1922 (eerste bed rijf s- ia-ar) tot een minimum van 50.000 K.W.U.; in het kalenderjaar 1923 (tweede bed rij Fs- jaar) tot een minimum van 90.000 K.W.U.; in het kalenderjaar 1924 (derde bedrijfs- jaar) tot een mini-mum van 130.000 K.W.U. gedurende de volgende kalenderjaren tot een minimum van 170.000 K.W.U. per ka- Gemeentezaken. Door B. en W. wordt aan den Raa-d voor gesteld ,dc door de werkloozen in het ge bouw „Patrimonium" aangerichte schade, geraamd op 75, te vergoeden. Inzake de motie-Groene veld waarbij B. en W. worden uitgenoodigd_ den verhoog den loonaftrek voor het gebruik van een ambtswoning niet van de bewoners te vor deren over den termijn van 1 Jan. 1920, tot op den datum omstreeks Sept. 1920, waar op B. en W. dien verhoogden aftrek heb ben vastgesteld, zeggen B. en W. dat zij niet kunnen inzien, dat de betrokkenen door de ruim 6 weken latere vaststelling van den verhoogden woningaftrek onbil lijk zijn behandeld, te minder waar gele genheid is gegeven het teveel genoten sa laris over een zeer ruim tijdvak aan te zuiveren, zoodat ook ten ,deze met de be langen van de -ambtenaren alleszins reke ning is gehouden. Voor B. en W. bestaat er dan ook geen aanleiding om op het genomen besluit te rug te komen en zij geven den Raad dan ook met aandrang in overweging de mo tie van den heer Groemeveld niet aan te nemen. Verlaging der waschprijzen. Na langdurige onderhandelingen aldus en "W. hebben de bleekerepatroons zich thans met het oog op de daling van de prijzen van de brandstoffen en van de overige mate rialen bereid verklaard voortaan met een ver goeding van 17 cent per K. G„ dat is dus 2 cents lager dan :de geldende vergoeding, genoe gen to nemen, ten gevolge waarvan het tarief» voor de klanten van 26 cents kan worden ver minderd tot 24 cents per K.G. B. cn ,W. geven mitsdien in overweging goed te keuren, dat van af door bun Collego te bepalen data de aan dte bleekerspatroons door bet gemeentelijk wasebbureau te betalen vergoeding 17 cents per K.G. bedraagt en bet aan do klanten voor bet wasschen in Tekening te brengen tarief 24 cents per K.G. Bouw eener school. Voor den bouw van een 3e Masse-school op het Schuttersveld waartoe het vorig jaar werd bse-loten, is in overleg met den Inspecteur een nieuw ontwerp opgemaakt., dat voornamelijk ten aanzien van het aan tal leerlingen der geheele school en per klasse afwijkt van het vroegere ontwerp. Was het laatstgenoemde ontwerp bere kend op een school met 14 klassen, elk van 18 leerlingen, of in totaal 672 leerlingen, bij het nieuwe plan is gerekend op eene be volking van 14 klassen en wel van 8 klas sen van 36 en 6 van 42 leerlingen of in toaal 540 leerlingen. Van groot belang achten B. en W. het dat bij uitvoering van het nieuwe plan het schoolgebouw aldus zal zijn ingericht, dat het zonder eonige verandering of verbou wing zoowel voor óéne dubbele school als voor twee schqje-n kan dienen. Daardoor toch zal het eene reorganisatie van het lager onderwijs niet in. den weg staan en Mocht in een kalenderjaar minder dan het 'garandeerde minimum afgenomen zijn, dan zullen de niet-verbruikte K.W.Uren te gen 10 cents per K.W.U. als verbruikt in rekening worden gebracht. Voor de berekening van het jaaflijksch verbruik aan electrieche energie koint niet, in aanmerking de energie, welke wordt ge leverd aan verbruikers, wélke rech test reeks op het hoogspanningen et van Leiden wor den aangesloten. Wanneer do sfcroomievering eerst, na 1 Ja nuari 1922 aanvangt, za-1 de garantie, inge volge het bovenstaande over 1922 verschul digd, wordén verminderd met 4000 K.W.U. voor elke volle kalendermaand, dat de etrooinlevering na 1 Januari 1922 aanvangt Leiden is bevoegd met een grootverbrui ker, die genegen is een jaarverbruik van tenminste 20.000 K.W.U. voor kracht, te garadeeren, zelf een contract af te sluiten en de etroomleveritng ter hand te nemen, in dien de drie gemeenten met den betreffenden grootverbruiker geen overeenkomst tot electriteitelevering hebben gesloten. Alvorens een dergelijk contract «net een grootverbruiker af te sluiten, zal dit con tract aan de drie gemeenten worden voor gelegd en den drie gemeenten alsnog gedu- rede twee weken de keus gelaten het con tract aldus zelf af te sluiten, of wel het af sluiten van het contract aan Leiden over te laten. Hel maximaal vermogen, dat Leiden voor de drie gemeenten beschikbaar moet houden, wordt vastgesteld o-p 400 K.V.A. Verhoogiing van dit vermogen kan op nader overeen te komen voorwaarden plaats vinden. (Buiten verantwoordelijkheid der d.* Pro-Rege. L. S. a.s. Woensdag 1 Juni zullen weer vele jonge mannen worden ingelijfd bij do ver schillende onderdeden van het leger d.w.z. dat zij die steeds stonden onder het ouderlijk toezicht en zeer velen ook, die een Chr. opvoeding hebben -genoten, komen ia een omgeving waar-dat toezicht niet wordt gekend en in tegenstelling met him opvoeding worden geplaatst in een om geving waar helaas nog veelal de Christen veel moet aanhooren wat in strijd is met zijn beginsel. Al willen we dan ook direct toegeven dat zeer veel er reeds op wijst, dat het in betere richting gaat, om hier alleen maar te noemen dat eiken morgen een aantal Pro-Regianen te zemen mag komen om alvorens hun diensten te begin nen ge zamel ijk een gedeelte uit Gods- Woord te lezen. Tooh blijft bij dit alles het gemis aan het ouderlijk huis zich gevoelen en gevoelt het bestuur van het Militair Tehuis, Burger- en Militair Pro-Rege als ook de N. C. O. O. V. zich genoodzaakt al les in het werk te stellen de militairen zooveel mogelijk het gemis van de ouder lijke woningen te vergoeden. Gezien het groote resultaat wat een vorige keer is be reikt, door het organiseeren van een ont- vangstavond dn het Tehuis meenden de verschillende besturen diaai ook niets an ders te mogen doen dan op dien, weg voort- te gaan en langs dezen weg de ingezetenen van Leiden en Omgeving met ons plan in kennis te stellen opdat een ieder die iets kan (want wiHen doet een ieder dat) af zonderen voor dit doei, weet dat onderge- teekenden volgaare benrcid zijn elke- gift klein of groot in ontvangst te nemen. Doch" voor alles willen wij vragen of daar vanuit de geheele Christenheid ook in de gods dienstoefeningen een gebed mag opgaan tot den Koning aller koningen, dat Hij deze jeugdige vaak zwakke broeders wil aangorden niet Zijn kracht opdat zij in hun nieuwe omgeving mogen bewaren het pand heri toevertrouwd. Met heilbede C. Th. BREEBAART, Mare 53. H. KOENEN, de Ituyteretraat 27. L. QUESTROO Jr., Nieuwe Rijn 51- W. JOOSTEN, Morscbweg 34. Geachte Redactie. Zou ik U mogen verzoeken om voor on derstaande regelen een plaatsje, in Uw veel gelezen 'blad te willen inruimen, waarvoor ik U bij voorbaat mijn dank betuig. Met belangstelling las ik het verslag van de gehoudeai vergadering van de Vereni ging van Leidscho Marktkooplieden over de Zalerdagmarkt-kwestie, waaruit mij block, dat zij om véle begrijpelijke redenen niet ingenomen zijn met de verplaatsing van de markt naar de Beestenmarkt. Dit verwonderde mij niets, aangezien door de Verre ligging liet bezoek daar niet zoo groot kan zijn als op de Vischmarkt en de men scben, die komen van de Mare en begin Haarlemmerstraat en naar de voormalige Hooge.woerds- en Koepoort moeten, -hun nen weg nemen over do Visch- en Boter markt en dus van zelf de markt passeeren. Ook is het te begrijpen, dot de boeren, die de boter- en graanmarkt bezoeken, nu niet gaan loopen naar de Beestenmarkt, waar zij daags tevoren reeds geweest- z-ijn.Daar om is er m.i. veel voor Le zeggen, dat de oude toestand gehandhaafd blijft, opdat het geheele marktwezen zooveel moge lijk één geheel vormt, verdeeld over de Apolhekersdijk, Aalmarkt, Hoogstraat, de Waag, Vischmarkt en Korenbours, die tevens overdekt Ï9 cn zich bijzonder leent 'voor de uitstalling van tuigen en 'savonds van boeken enz., terwijl Jaap de Hollander daar ook gaarne zijn wetenschappelijke voordrachten houdt. Des namiddags kun nen de bloemen verhuizen naar de Boter markt, waar ze met haar verkoopers niet blootgesteld zijn als op de Beestenmarkt aan de brandende stralen van de, zon en daar uitnemend geplaatst zijn t-usschen do boomen en aan hef, water, zoodat het een lust is om over de Botermarkt, die bijna geheel door Flora's kinderen wordt inge nomen, te loopen. Bij uitbreiding van de markt, waarbij de stad welvaart,zou de Nieuwe Rijn verder gebruikt kunnen wor den, gelijk ,in de dagen van (le kermis (al. gedachtenis?), toen ik er de handschoen- kraam van Anten Huff uit Tyrol, byoute- riëu- en nougatkiramen zag staan, artikelen welke thans rijkelijk zonder kermis te verkrijgen zijn. Met den wensch dat de kooplieden hun vroegere indertijd zoo juist gekozen plaats weder in het aloude centrum van de stad onder den eeröiedwaardigen stadhuistoreni met zijn wijd vermaard k'okkespel en. klok kenist, alsmede bij de sierlijke fontein met dolpliijnen, zuilen- innemen en gedachtig aan het spreekwoord om geen oude boo men le verplanten, willen ze geen kwijnend! bestaan verder hebben, toeken ik, mei' hoogachting Uw dw. Leiden, 27 Mei 1921. W. P. VAN RHIJN Jrc Antwoord aan den heer Limburg. Mijnheer de Rod«ieteur. Vergun mij voor liet laatst oetiige ruimte voor een enkel woord aan den hees- Limburg. Met genoegen las ik, dat hij zelf inzag, daf zijn schrijven wel wat unfair was. Wat de sta* king betreft mijn oordeel berustte op hergeen' ik van cnkolér», die er bij betrokkmi waren, hoon en wat ik er zelf van waa.narn. Is elk echter over den afloop tevreden, welnu, waarom zou ik het dan ook niet zijn, ofschoon ik voor mij persoonlijk do afloop van oen gelukt® Staking .anders voorstelde. En over .de organise» lies in de metaalbedrijven mag Cm- buitenstaan der niet oordeekmnu, bei kau. zijn. (tit hot- be* ter ie hier maar over to zwijgen, doch als do heer L. ziijn oordeel heeft over ten organisatie waar hij buiten staat, dan kan hij er toch niet» tegen hebben, dat oen ander ook oen oordeel hoeft over een organisatie waar de heer L. toa behoort of behoorde. En wat liet yerdere be treft wat do heer L. opsomt. Mijn oordeel over d© Chr. Vakorganisatie in verband met de revo lutie, hoop ik hom eerstdaags eene moe to dee-» len. Over de A.-R. Raadsleden heb -fk mij in gun* fitigen 2in uitgelaten. Allen hebben het volste vertrouwen, ook van mij, ik beweerde alleen da-b er tueschcn hen geen contact was, en dat houd ik vol, ik weet het van een dér heeren zelf, ik behoefde dus daarvoor niet op de raadstribuno te komen, daar komt L. toch ook niot altijd? De commissie voor het Millioenplan zal ïw Voorschoten genoeg te doen hobben om de f 3000 tjijéén te krijgen, dus zullen wij over een evon* tueel batig saldo, wat er toch misschien nooit komen zal, maar geen messen trekken; doch in andore plaatsen heeft men. waar wol oen saldo is, ook wel plannen om'dat te vee! vvn nuttige bestemming te geven. Wlat ik over het Kerkelijk leven schreef, i» geheel onjuist zegt L. Nu kunnen wij den looraar daar gevoegelijk buiten laten, voor hem heb ilc het grootste respect en ik geloof zeker, iedereen ook buiten onzen kring. L. schijnt met den liuw digen toestand best tevreden, doch dat zijn niet allen. Vraag maar eens, aan dio leden, die zich pas kort.hier vestigden, en dan hoort men al* gesueen, dat hot Kerkedijk leven hen erg tegen-» valt, en zoo zijn er velen. Tot slot ile insinuatie. Wanneer men zelf een insinueerend stukje heeft jgesehre/ven, dan kan men vanzelf pen hartig woordje terug verwachten. Van L. had ik dat woord „proekjê", dan ook hei allerminst ver* wacht, dat ergerde mij, te meer. daar L. zeit aan hot slot van een nieawsbërichtje wel oens een tekst plaatste bij wijzo van moraal, dio zelfs nie# eens to pas kwam, doeh, laten w ij. hierover maan niet j'vw - ritmeideu, !hct is nu alweer welletje#, REFLEL.

Nieuwe Leidsche Courant | 1921 | | pagina 7