SF De Vrijheidheidsbond. Dagblad voor Leiden en Omstreken. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS in leiden en duiten leiden waaj2 agenten gbyl6tigd zijn er. kwartaal ijl50 week10.19 banco per post per kwartaal 12.90 Enkele wek on geleden is ondor grooto I [eostdrift de Vrijheidsbond opgericht. II De lezers herinneren zich die vroolijke v eestvergadering, waar Henri ter Hall, do musements-afgevaard-igdo de aanwezigen ergaetto op zijn grappen en waar de heer Speenhof zong van hot „naturelijk ver- chijasel" dat men in den Vrijheidsbond leende te zien. Vanwaar die grooto geestdrift? De Haagsche briefschrijver van „De ijd", doet daaromtrent do volgende intc- essante onthulling: „De heer Treub stelt Dresselliuys voor en de zaal juicht. Do Treubianen juichen u natuurlijk, omdat hij hot voorstelt en de ]"t niet-Treubianon? Ik vroeg het oen dezer dagen aan een, die tor vergadering ge weest, was on dien ik nooit had gekend als bewondoraar van den heer Dressel liuys. Openhartig gaf hij mij ten bescheid» „maar, liovo man, begrijpt gij dat niet? Ik had je slimmer aangezien. Wij hebben allen gejubeld, niet omdat, wij Drtssel- ihuys kregen als leider, maar omdat wij aldus niet kregen Treub. Wij hebben van den beginne af godacht, dat wij niet an ders kregen dan een nieuwe partij-Treub en ons gcheele gejuich is geweest een kreet van verlossing, toen Troubs voor stel ons van dozo nachtmerrie, bevrijdde. Do ovatie, Treub gebracht, ging tegen Treub." Het was dus wat men zou kunnen noo !*«aen een negatieve geestdrift. 'itA y.rel typeerend intusschon voor een partij. 2 fe er geen vaststaande beginselen op na rj oudt, die feitelijk leeft uit de negatie, en ^frier optreden in hoofdzaak beheerscht '-'•Vordt door vroos. Vrees voer rechts, Vrees voor rood. En zooals nu bleek, vrees voor Treub. 2de JAARGANG. - DINSDAG 10 &SEI 1921 - No. 338 BUREAU: HOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 ADVERTENTIE-PRIJS l'ER GEWONE KEGEL 10231/1 DES ZATERDAGS IO30 INGEZONDEN RECLAMES DUBBEL TARIEF KLEINE ADVERTENTIES na boogstal» SO woorden 50 cent: Zaterdags 75 cent, bij vooruitbetaling -1 STADSNIEUWS. Drosdens Krouzclior. Leidens muziek-minnond publiek kan zich „ie! beklagen, dat het in het afgeloopen L] eizoen niet in do gelegenheid geweest is. erschillende eerste range concerten aan te 'j5 ooren. In onze goede veste zijn we dezen n" rinler bepaald verwend, door vele en goe- m< e uitvoeringen. En daarom pleit het te 111 neer voor don gooden naam van dit koor. ils de opkomst zoo groot is. Niets bleef er v0! inbezet; tot in allo hoeken zaten belang- tellende en aandachtige toehoorders. De f1 ;aal had een feestelijk en vroolijk voorko- j nen. doordat zij vorsiord was met groen en doemen. Het was een alleraardigst gezicht, toen. iets over achlon, de jonge koorknapen bin inen traden. De vroolijk lachende kinder togen lokten bij het binnenkomen direct al V(?( »n hartelijk applaus uit. Bijzonder ordelijk -\j stelden de zangei's zich op. Voorop de klei de sopranen en alten, daaraohter de oudere 'ntenoren en bassen. \n De gewekte verwachtingen zijn verwe- ,al tenlijkk Er gaat een roep over den onberis- >elijken zang, over de technische volmaakl- bi ïeid, over den etralenden klank van dit uu coor. De arcapella zang was onberispelijk. VVo zullen niet verder uitweiden over 'het ize voorgezang, maar verwijzen naar het nunv ner van Zaterdag, waarin onder do rubriek uw .Letteren en Kunst" al een verslag staat. >of lat genomen is uit het Deventer Dagblad, rei We wijzen nog even op de piano-num- reiners, gegeven door den heer Heinrich Berg- rejzog, tevens Koorlid. re! Van de twee nummers door hom gegeven, reroemon we de sonate voor piano in e-mol rcjpan Grieg het meest. Wol werden ook de '.préludes van Chopin subliem vertolkt, maar at opzet en inhoud betreft, stellen we de grandiose 6onate boven de simpeler pré ludes. Do heer Bergzog heeft het één zoowel als hot ander geniaal vertolkt. Het wekt bewon dering, dat deze jeugdige musicus alles uit het hoofd speelt. De technische moeilijkhe den was hij volkomen meester, of liever schenen voor hem niet te bestaan. Roeiende tonen weet hij te treffen door zachten aan slag; de forti waren zwaar, doch niet in hot minst geforceerd. Prof. Otlo Richter, liet koor en de pianist vorkrogen enthousiaste applauasen en een gewaardeerde bloemenhulde. Nog vermolden wo ter complotcoring, dat Prof. Thierry en mevrouw Nieuwenhuis hartelijke toespraken hielden tot dirigent, en koor. IC. F. Na voorloopige oprichting van het Chr. Mannenkoor „Na Arbeid Kunet'l (on- dcrafdéeling der Chr. Bestuurdersband) is dn de op 9 Mei gehouden vergadering, het Bestuur als volgt samengesteld: II. J. Sin- .gerling, voorzitter; N. Verbiest, secretaris; C. du Pen, penningmeester; J. P. v. d. Boschr W. F. Boutje, G. Mieremeb en I. Leemans. Het secretariaat is gevestigd: Everbonstraat No. 30. In diezelfde vergadering word tot Direc teur benoemd de heer A. Teljeur Jr., Don Haag. Onze beste wensehen voor do jonggebo renen. De reserve-officier van gezondheid 2e kl. V. Duijsens, gedetacheerd bij de militaire ziekoninrichting te Leidon, is in het gcaot van groot verlof gesteld. Met ingang van 15 dezer zijn F. W. J. G. K. E. van der Putten on W. P. A. Colons, beiden te 's-Gravenhago, tijdelijk belast met de waarneming van do betrek king van respectievelijk inspecteur der di recte belastingen en adjunct-inspecteur der directe bol as tin gen, en zijn zij werkzaam gesteld aan de inspect ie dor directe belastin gen, enz. te Leidon, lsto afdoeling. Naar gemeld wordt, hébben de werken noodig voor electrificatio van do olectrische lijn Den HaagLeiden, oen aanvang geno men. Voor zoover do gronden, voor het werk benoodigd, dn minnelijke schikking, zijn ver kregen, wordt de baan voor dca aanleg van hel spoor in gereedheid gebracht. De maat schappij 'heeft hot stellige voornemen hot werk in 1922 te volbrengen. -Zondag herdacht Prof. Dr. P. C. T. van der Hoeven, hoogleeraar in do verloskunde en do leer der vrouwenziekten aan do Rijksuniver siteit alhier, den dag, waarop hij 25 jaren ge- loden tot doctor in de geneeskunde aan deze Universiteit promoveerde. Op uitdrukkelijk verlangen van den jubilaris ging deze dag zondor openbaar foestyortoon voorbij. De aardappeluitvoer. Op do vragen van het Tweede Kamerlid Schaper betreffende toepassing van het stel sel van „overzeilen" ton opzichte van den nieuwen oardappclic-gsr, luidt het antwoord van den Minister van Landbouw als volgt: Nu do uitvoer van bijna alle artikelen met. inbegrip van de belangrijkste voedings middelen weder geheel vrij is en de voorzie ninig van do bevolking met levensbehoeften weder aan de werking der vrije krat hten ir -de maatschappij is toevertrouwd, ligt hc« niet in het voornemen van den Minister tenzij zulks inderdaad uit een oogpunt van volksvoeding dringend noodig zou blijken om den uitvoer van een artikel als vroege aardappelen'weder aan bandon te leggen. In het onverhoopte geval, dat de Minisle vorplicht zou zijn genoemd standpunt te verlaten, is hij bereid het stelsel van „over- veilen" te overwegen. De Minister is van oordeel, dat, indien tot een regeling van den uitvoor van Overheids wege bepaald moet werden overgegaan, het 6telsol van „overvoilen" wel bevredigende resultaten kan opleveren, hoewel ook daar aan groote bezwaren kleven. Burgerwachten. Onder voorzitterschap van mr. IC van Lennep uit Amsterdam is Zaterdag te Utrecht de algemeen© vergadering gehou den van de Ned. Bond van Vrijwillige Bur gerwachten. Ter voorziening in vacatures werden als bestuursleden gekozen de hoeren H. l'oltc- ma, (buitgemeoster van (LdmsIerland te Lemmer; A. Bruins Slot, burgemeester van Smallingerland te Drachten; J. Andreae, inspecteur der directe belastingen, invoer rechten en accijnsen le Winschoten; P. J. Brunt, burgemeester van Waarder, Riet veld ien Barc.oontswaardcr, lid van de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland; A. Kisjes luitenant-kolonel Oost-Indisch leger b. d. chef van den staf burgerwacht te 's-Gra venhage. Als bestuursleden werden herkozen de heeren W. H. A. G. baron van Ittersum. te Apeldoornjhr. E. von Wrangel 'auf Lin- denberg, le Amersfoort; jhr. mr. dr. L. M. van Haersma de With le Putten; Th. Lcc- nes, te IleerenVieen; jhr. L. M. van Reigers berg Versluys, te Amersfoort; L. J. den Hollander, (e Axel en J. Th. L. Wilhof Keus, lo Alphen aan den Rijn. Voorts werden bij acclamatie aan het be stuur toegevoegd de heeren jhr. von Weiier en ridder van Rappard, beiden lo 's-Gra venhage, wegens liun verdiensten voor de burgerwacht. Zuurbier en De Gelder. Een verslaggever van „Het Volk" heeft bij den lieer G. Reijnders, den leider der anarchistische beweging 1c Amsterdam, geïnformeerd of liet bericht juist is, dat de anarchistiscbo straatcolport'eurZuurbier zitting zal nemen als lid van den Raad. De lieer Reijnders bevestigde dit, waar op hem gevraagd word, of dit nu belee- kende, dat de anarchisten hun anti-parle mentaire beginselen hebben losgelaten. Dat niet; onze candidaat Zuurbier gaat alleen naar den Raad om op een of andere wijze te protesteeren tegen den stemdwang. Op welke manier hij dat zal doen, vertellen wij natuurlijk niet van le voren, maar hij zal het doen op verschillen de manieren, met gebaren of wat dan ook. Hij komt in iedere zitting en zal dus tel kens de aandacht vestigen op ons protest. «Niet het parlementaire godoe zal hij zich niet bemoeien; hij neemt noch aan de be raadslagingen, noch aan cenige stemming deel. En zal ook de heer dc GeMer zitting nemen en aan die vertooning meedoen? —i Daarover, aldus de heer Reijnders, zijn wij* nog aan hel beraadslagen. Hij zelf wil er wel -een lolletje van maken, maar voor ons is hel nog de vraag, of het wen- schelijk is. Als hij zich gedraagt op een wijze, die onze anli-slemdwang-propaganda belemmert, en hij zich voor do bedoelingen van andoren laat gebruiken, kan hij het voor ons 'bederven. De heer Zuurbier zelf bevestigde den verslaggever, dat hij naar het Prinsenhof gaat. Met wat ze daar behandelen, bemoei ik me niet, aldus de lieer Zuurbier. Stem men doe ik nie.t, dan loop ik de zaal uit. Voor mijn part icderen dag Raadszitting. Ik wil wel voorstellen, 't presentiegeld te verhoogen op 10. Daar stem ik voor. Voor de rest is 't voor mij „zitten",„afnokken" en „schoven". („Schoven" boteekent geld ontvangen). Van redevoeringen moét ik niks hebben. Zoo nu en dan een kwinkslag, zoodat 't ze over 8 jaar nog heugt, dat ze ons met den stemdwang d'r in hebben ge bracht. Naar do Tribune mededeelt, hoeft Hadt- je-me-maar op het bureau van het Plaat selijk Arbeidssecretariaat verteld, dat hij nu elk oogenblik wordt opgebracht alsdron ken, ook als hij nuchter is. Het totaal dor tégen hem uitgesproken vonnissen is reeds zóo ontzaglijk, dat hij minstens drie jaar zijn vrijheid zal moeten missen. He t ontwerp -Zond agswet. Volgens „Do Tijd" is de in parlementaire kringen heorschende stamming zóo, dat voor het ontwerp-Zondagswet, in zijn thans /gewijzigden vorm, alle katholieke stemmen verzekerd zijn. Aan de op 26 April door de Tweede Kamer aangenomen molio-Duya (waarin werd uitgesproken, dat „als regel het houden van optochten en meetings, eventueel met muziek en banieren, ook op Zondag geoorloofd moet zijn") voor welke motie ook 13 leden der katholieke fractie gestamd hebben, 'hcoht het blad dit naar aanleiding van opmerkingen 'in do anti revolutionaire pers geen practisclie be- teekenis. Het acht het zeer begrijpelijk, dat kamerleden, die zelf moeite doen om in hun gemeente op Zondag een optocht lo mogen houden, voor stemden, en het Wil geen var band gelegd zien tusschen de stemming en genoemd ontwerp. Koninklijk bezoek aan Ovorijse-1. Omtrent het koninklijk ibezoek aan Over- ijscl kan nog de volgende officioele mede deel ing worden gedaan. Do Koningin en do Prins komen in den ochtend van 27 Mei in Zwolle aan via het Katerveer. Allereerst staat een bezoek aan do Statenzaal en aan het stadhuis op het programma. Audiënties'zullen, niet worden verleend. Zaterdagochtend 28 Mei komt dc Prinses in Zwolle, en zal met de Koningin het kin derfeest met een bezoek vereeren. In den namiddag wordt uitgereden naar fVollenhove en Giethoorn. Een tocht per punter en. een bezoek aan het nieuwe stoomgemaal slaan op de agenda. Zondag 29 Me.i hoopt de koninklijke fa- Imilio do godsdienstoefening in do Grooto Kerk bij (e wonen, waar ds. A. de Haan zal voorgaan. Na afloop van dezen dienst ver trekt de koninklijke familie per auto naar 'het Loo. PIaalselijke inkornstenbelasting. De Minister van Binnenlandscho Zaken heeft aan Gedeputeerde Staten der onder scheidene provinciën de onderstaande aan schrijving gezonden, waarin een belangrijke afwijking is gelegen van de lot nu toe ge volgde praktijk. In de heffingsverordenin gen op do plaatselijke inkomstenbelasting wordt, algemeen bepaald, dat de gemeente raad jaarlijks het heffingspercentage of :het verh oud ingsc ij f er der belasting vast stelt (heffingspercentage) bij met-progres sieve heffing). Deze vaststelling geschied sicvo heffing). Deze vastestelling geschied de tot nog toe zonder koninklijke goed keuring. Zooals blijkt merkt dc minister thans zoodanig raadsbesluit aan als een ibesluit tot heffing van plaatselijke belas ting, zoodat daarop elk jaar koninklijke goedkeuring gevraagd moet worden.' Dit heeft de vérstrekkende beteekems, dat de «kroon voorlaan, voorgelicht door Gedepu teerde Stalen, elk jaar in alle gemeenten medezeggenschap zal hebben bij de bepa ling van hel heffingspercenlage of verliou- dingscijfer der plaatselijke in'komstenbelas ling. „Hbld.". I) e Ni j v erheids-onder wij swet. Ingediend is oen wetsontewerp tot wijzi ging en aanvulling van de Nijverheids- wet. Het strekt in hot kort om de uit werking in art. 25 der Nijverheidsonder- wijswefc van het subsidie-stelsel eenigeri mate te verbeteren. Naar do tegenwoordige redactie van art 25 rust op de gemeente, uit welke buiten- leerlingen komen, geen enkelo verplichting om in cle kosten naar verhouding bij te dragen en zullen dus de gemeenten van vestiging zich gemeenlijk betast zien met zeer aanzienlijke kosten ten behoeve van leerlingen uit andere gemeenten afkomstig. De bezwaren zullen worden weggenomen door aanneming van het gewijzigd art. 25, zooals dit in bijgaand wetsontwerp is belichaamd. De gemeentebesturen zullen dan, behoudens beroep op den minister, de vraag >le beslissen .hebben, of een be paalde school, waarvoor een aanvrage wordt ingediend, of die het gemeentebe stuur zelf in het leven zou willen roepen, al dan niet reden van beslaan heeft. Be antwoordt het die- vraag bevestigend, dan moet he.t ook do verplichting hebben in do netto-kosten tot het percentage van 30 pet. (25 pet-.) bij to dragen. Steun van do provincie, van andere corporatiën, voreeni- gingen en particulieren, moet dan ech ter ook komen in mindering niet van de brulo-kosten, rnaar van dat verplichte ge meentelijk aandeel der kosten. Het begrip der nello-kostea wordt mitsdien ande.rs omschreven. En eindelijk worden do bui tengemeenten niet Langer vrijgelaten al dan niet bij te dragen, maar zij zullen ver plicht worden 'een zeker porcentaga der kosten naar rato van het getal buiten- Bee.rlingcn, dat uit haar midden aan do fcchool toestroomt, voor liaar rekening lo nemen. De Koningiirnaar Het Loo. Do Koningin is voornemens met de prin- sos (de Prins vertoeft, zooals men weet nog in bot buitenland) a.s. Vrijdag 13 dezer naar Hot Loo te vertrekken, int hel aldaar vestigen van bot gebruikelijke zomerver blijf. Rijwielen per spoor. De directie dor Ned. Spoorwegen zal go- durendo de drukke zomermaanden en in den vacant iolijd extra wagons in de treinen laten loop en voor hot vervoer van rijwielen en bij to verwachten bijzonder druk vervoer op Zaterdag,- Zon- en feestdagen, onz., zal dit aantal wagons zoo noodig vermeerderd worden. Het inleggen van extra rijwielwagons zal voorloopig niet. plaats hebben. Vrijdom van gedistilleerd-accijns. Het lid dor Tweede Kamer dc lieor J. ter Laan liocft den minister van Financiën eenige vragen gesteld betreffende het be sluit van 30 November 1908 ineako vrijdom van accijns voor fabrikanten van reuk- en toilclwaters. Is vraagt hij o.m. naar het oor deel van den minister de getroffen maat regel om voor do weeldeartikelen als reuk- en toilet waters de helft der belasting kwijt te schelden1, niet in 'lijnrechten strijd met do bij herhaling door hem uitgespro ken zienswijze, dat. weeldeartikelen wol al lereerst in aanmerking dienen te kocruea om door betasting te worden getroffen? De vierde Revolutionnaire Partij. Blijkens „De Roode Vaan", het opposi- tione.ele orgaan in de Communistisch© Par tij, worden op jmliatiëf van dr. Gorter 'door •de redactie van het orgaan bewijzen van instemming ingewacht tot het beleggen van een samenkomst, waar men zal trachten, al dio leden der C. P. te vereenigen, die sym- pathiseeren met de linkerzijde in de derde (Moskousche) Internationale. Dit zou dan een organisatie worden met een program als van de K. A. P. D. (Kommunistische Arbeider-Partei Deulsclilands), die hoe wel oppositie tot genoemde Internatio nale is toegelaten'. Het dool zou zijn, a'lle Nederlandschë communisten samen te brea FEUILLETON Eindelijk 'thuis. 2) 2p „Dat weet ik irog niet, mijnheer, me ,;^Öunkt, als ik niets anders te doen had dan l^idat., dan zou hot wel gaan." ,y „Toch heb ik zelfs 6oms in Januari moei al te gonoeg gehad, om mij zelf op tempera- jfcuur te houden." lid Esthers wangen begonnen nog sterker te fcloeien. Zij begreep wat Dr. v. Anden be- eefdoolde en ze wist, dat haar gelaat weinig gelfoéheeraching vorried. Wie zal zeggen, waarom Minnie juist op dit oogenblik be- "eon te babbelen? ft „Tante Sadio zei, dat Essie boos was, was boos tantetje." Allen begonnen te lachen en Sadie schoot d, te hulp. „Och, Minnie, je moet niet oververtellen Hl wat tante Sadie zegt, want dat is stellig en poker onzin, net zoo goed als het stellig en zoker is, dat jij een echt babbelkousje bent." f „Zouden ze dan nooit gedaan hebben 1 pn heengaan, dacht Esther, maar eindelijk n§ slenterde ook do laatst aangekomene weg en zij rooslerdo haastig oen sneetje brood iten zette wat nieuwe ihee, waarmode zij Julia naaf Mevrouw Ried zond. Sadie dren telde om de bleoke, droef uitziende vrouw hoon, terwijl deze at. „Is u nu heusoh heter, moeder? Ik heb don geheelen dag rust noch duur gehad." „0, ja, ik beu veel beter. Esther, je ziet er zoo vreeselijk moe uit. Is or neg veel te doen?" „O, neon, alleen do lampen on drie bed den opmaken, waarvoor ik van morgen geen tijd had en voor het ontbijt van morgen echtend zorgen en Sadie's japon afmaken." „Kan Maggie geen van die dingen doen?" „Maggie is aan het strijken." Mevr. Ried zucht te. „Het is maar goed. dat ik niet dikwijls zoo'n ergo hoofdpijn bob", zeido ze treurig, „je zoudt andere spoedig geheel afgetobt raken. Ga je van avond ook naar hot Lyceum, Sadie?" „Ja, mevrouw, zooals u weet, heeft uw geachte dochter van avond de oor iels voor te zullen dragen. Kan je niet meegaan. .Esther? Laat die japon maar waaien?" „Dat zou je morgenavond niet zeggen", antwoordde Esther kortaf. „Neen, ik kan niet." Eindelijk was hot werk gedaan en Esther ging naar haar kamer. Wat was ze moe!- Iedere zenuw aan haar scheen le trillen van vermoeidheid. Het was een aardige, kloino kamer, hot vertrekje, waar zij binnentrad- 'e lage von-. eters, zagen uit op de rivier gezellige meubels waren door Sadie's smaakvolle han den netjes gerangschikt.. Esther ging bij het open raam zitten en zag tor neder op hot groepje, dat nog in de waranda toefde; zij zag or op noder met do oogon en met het hart; toch benijdde zij hen, torwijl ze daar zat. te kijkon, benijdde hen hun vrij en ge makkelijk leven zonder afmattende zorgen zooals zij dacht; zij benijdde Sadie, die da gelijks de school ken bezoeken, iets, waar van zij al op zoo jeugdigen leeftijd had moeten afzien, zij benijdde zelfs Mevr. Hol land de linten en strikken, die door do avondkoelte bowogen werden. Het was nu wat frisschor gewordeneen vrij sterke wind van de rivierzijde kwam de at- mospheer vorfrisschen cn het geluid de>i stemmen van hen, die boneden van de koelte genoten, bereikte haar oor. Wat weten zij van hitte, van moeite en van zorgen? zeide ze verachtelijk on dacht aan hot gewicht van haar achttien jaren; zij haatte het, haar loven, ja haten dat was het rechte woord; vegen, stof afnemen, bed den opmaken, lampen schoonmaken, wer ken den vroegen morgen tot den laten avond zonder ooit een oogenblik vrij af om te etudeeren of zich te amusoeren. Sadie had gezogü, dat ze boos was cn Sadie had de waarheid gesproken, zo was meestal boos; dio dagelijks wodorkeeronde zorgen, on ver- mooionissen vergalden haar het levon. „O", zeide ze telkens en telkens weer, „als er maar eens iets gebeurde, als ik maar eens één dag beleefdo, één onkelen dag maar, dié van de andere verschilde, maar neen, 't is altijd het oude liedjo vegen en stof afnemen en den boel omwasschen en eten en 6lapen. O, ik haat het." Maar bezat Esther dan gcon reden tol .dankbaarheid, die het groepje op do waran da miste? Als zij er maar aan gedacht had, dat haar oen kleed wachtte en een kroon en een harp on con plaats voor don troon van God en al deze dingen bezaten do anderen niet. Esther dacht or niet aan, zo was in zulk een diepen 6laap verzonken, dat zij zelfs niet wist, dat geen van die vroolijke harten beneden hot eigendom van Christus was. geen van dio alle, want de onderwijzeres cn Dr. V. Anden bevonden zich daar niet. O, Esther sliep; zij ging Zondags Ier kerk cn dn de week naar de bijbellezing, zij las dik wijls enkele verzen uit haar bijbel, dikwijls maar niet. geregeld, zij knielde 's avonds voor haar ledikant neder en zeide een kort gebed op en dat was alles! 's Nachts sliep zij aan de zijde van een jongere zuster, dio nog geen aanspraak had op een woning in de Hemelen en nog nim mer 'bad zij haar van Jezus gesproken. Zij deelde het dagolijksch werk met een moe der, die ondanks velerlei beproevingen cn te Ieurstellingen het loven eener Christin leid de en nimmer sprak zij met haar over de- ruste, die haar wachtte. Zij kwam iodcron dag, ja, soms ieder uur in aanraking meti dc leden eener groote huishouding cn dacht er zelfs niet aan hun to vragen of ze ook eenmaal naar oen Hemelsch Vaderland hoopten to gaan; zij overhoorde haar broer tje en zusje hun aardrijkskundige lessen, maar nimmer sprak zij hun van dat He melsch Vaderland, waarheeu oek zij kon den reizen. Zij nam hot speelpopje der fa milie dikwijls in 'haar armen vertelde haait do geschiedenisjos van de kinderen van het woud on het Roosborsjc, maar nooit ver haalde zij haar van Jezus en hoe Hij de jon ge lammeren roept. Zoo was Esther en zoo was Esther's huis. HOOFDSTUK II. Wat Sadic dacht. Sadie Ried was hot opgeruimdsto, onna- donkèndste schepseltje van zestien jaar, dat ooit oen huis vervroolijkte cn op stelten zot ten. Vroolijk was zij van 's morgens vroeg tot 's avonds laat cn de scheids vloeide bijna onophoudelijk van baarlippen; onna- donkond ook en bijna altijd zelfzuchtig^ zoo als onnadenkende monschen. gewoonlijk zijn, (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1921 | | pagina 1